Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL tävling 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL tävling 2
Arrangörsorganisation: KFUM Örebro OK
Datum: torsdag 30 mars 2017

Kort-korta

1 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel ErikssonOK Letstigen24:3412:24
2Karin ÖstlinOK Milan30:13+5:3915:15
3Lena LjunggrenOK Alferna32:22+7:4816:20
4Anders PerssonOK Alferna34:14+9:4017:17
5Inga HolmströmOK Milan39:47+15:1320:05
6Ruben NordhOK Milan39:50+15:1620:07
7Claes SjöbergLindebygdens OK57:30+32:5629:02
Bo EklundOK Tylöskogutgått

Korta

2 630 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars KarlssonOK Tisaren25:549:50
2Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF26:48+0:5410:11
3Torsten BergstenGarphyttans IF28:38+2:4410:53
4Tage PerssonFellingsbro GOIF29:22+3:2811:09
5Roland RohdeFellingsbro GOIF29:34+3:4011:14
6Inger LjungströmOK Djerf30:20+4:2611:32
7Arne YngströmHagaby GoIF Örebro30:47+4:5311:42
8Jörgen HolmströmOK Milan31:02+5:0811:47
9Karl EkströmOK Alferna31:39+5:4512:02
10Lars-åke GöranssonAlmby IK31:44+5:5012:03
11Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro33:04+7:1012:34
12Stig LarssonHagaby GoIF Örebro33:09+7:1512:36
13Roger PerssonOK Tylöskog33:38+7:4412:47
14Jan-Ove GabrielssonAlmby IK34:14+8:2013:00
15Bo BrånnAskersunds OK35:43+9:4913:34
16Kurt JonssonOK Letstigen36:57+11:0314:02
17Ethel NordLindebygdens OK36:58+11:0414:03
18Evy EkströmOK Alferna37:03+11:0914:05
19Lars AlbertssonOK Tylöskog37:40+11:4614:19
20Lars LindegrenOK Tylöskog37:43+11:4914:20
21Bengt HolgerssonOK Tisaren38:11+12:1714:31
22Elsa NilssonHällefors OK42:38+16:4416:12
23Britt-Marie ÅbergOK Tisaren45:52+19:5817:26
24Lena LindgrenOK Järnbärarna47:57+22:0318:13
25Lars-Ove NyquistHagaby GoIF Örebro49:45+23:5118:54
26Lennart JonssonOK Tisaren52:02+26:0819:47
27Marianne DahlbergOK Alferna52:38+26:4420:00

Mellan

3 620 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Susanne ErikssonOK Milan32:138:53
2Robert LarssonHagaby GoIF Örebro32:37+0:249:00
3Evert JohanssonOK Tisaren32:52+0:399:04
4Lars KarlssonAlmby IK34:51+2:389:37
5Lennart LindgrenOK Järnbärarna35:27+3:149:47
6Håkan MossbergOK Järnbärarna36:00+3:479:56
7Stefan ÖbergOK Milan36:31+4:1810:05
8Kurt ÅbergOK Tisaren36:39+4:2610:07
9Lennart JaveliusHagaby GoIF Örebro37:43+5:3010:25
10Stig IsraelssonOK Tylöskog38:06+5:5310:31
11Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro38:37+6:2410:40
12Thord ErikssonHagaby GoIF Örebro38:38+6:2510:40
13Hans Göran PetterssonKFUM Örebro OK39:38+7:2510:56
14Lars JellvertFellingsbro GOIF41:28+9:1511:27
15Hjalmar NordquistOK Järnbärarna41:40+9:2711:30
16Lars-Göran JonssonOK Tisaren41:41+9:2811:30
17Asta SjöbergLindebygdens OK41:53+9:4011:34
18Jens TörnmarckAskersunds OK42:10+9:5711:38
19Ingvar HalldinOK Tylöskog42:13+10:0011:39
20Leif HjulströmOK Milan43:01+10:4811:52
21Gert IngvarssonLindebygdens OK43:17+11:0411:57
22Rolf PerssonOK Milan44:08+11:5512:11
23Stig AnderssonAlmby IK44:16+12:0312:13
24Maud MossbergOK Järnbärarna44:51+12:3812:23
25Nils-Olov ÅsmanKFUM Örebro OK45:01+12:4812:26
26Anders HolmbergLindebygdens OK45:44+13:3112:38
27Lars-Göran KarlssonHagaby GoIF Örebro45:45+13:3212:38
28Lars Ivan CarlssonLindebygdens OK45:53+13:4012:40
29Roland NordLindebygdens OK47:28+15:1513:06
30Rolf HelmerssonLindebygdens OK48:06+15:5313:17
31Lars HolmgrenOK Tylöskog48:26+16:1313:22
32Tommy HaglundKFUM Örebro OK49:17+17:0413:36
33Johnny BrandtHällefors OK49:22+17:0913:38
34Bengt KammerlandOK Milan51:09+18:5614:07
35Roger GustafssonOK Tisaren51:53+19:4014:19
36Bengt Åke HolgerssonOK Tisaren52:15+20:0214:26
37Ingvar ErikssonOK Tisaren52:21+20:0814:27
38Nils MogrenHällefors OK52:39+20:2614:32
39Elisabeth ErikssonOK Milan52:49+20:3614:35
40Mona HullAlmby IK54:49+22:3615:08
41Lars HärdmarkOK Alferna55:11+22:5815:14
42Anders Sjögren- -55:15+23:0215:15
43Bo LjungdahlOK Letstigen1:02:37+30:2417:17
44Rolf JanssonOK Tisaren1:02:40+30:2717:18
45Kjell LarssonOK Alferna1:15:07+42:5420:45

Långa

4 620 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans LibergOK Milan36:057:48
2Anders Gunnar DahlgrenHagaby GoIF Örebro37:46+1:418:10
3Lars-Åke WallOK Tisaren38:03+1:588:14
4Göran AnderssonOK Tylöskog43:43+7:389:27
5Anders RobertssonAlmby IK45:56+9:519:56
6Per HöglundOK Milan46:31+10:2610:04
7Lars ÖstlinOK Milan47:41+11:3610:19
8Per-Åke HullAlmby IK53:02+16:5711:28
9Håkan SvenssonAlmby IK53:49+17:4411:38
10Tommy HallménVingåkers OK54:25+18:2011:46
11Karl-Göran WahlströmAlmby IK1:02:37+26:3213:33

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser