Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Medeltidskampen, Gotland, efter 2 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 4 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, lång, jaktstartEtapp 3, lång, jaktstart (totalt)

D21

3 320 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK41:09
2Amelie JosefssonSkogslöparna42:15+1:06
3Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK42:32+1:23
4Kristina AnelandOK Ravinen44:01+2:52
Ella OlssonGrycksbo IF OKej start

H21

4 310 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars Håkan SandvikAttunda OK40:52
2Felix BäckstädeVisborgs OK41:06+0:14
3Robert WallsténSnättringe SK41:29+0:37
4Andreas NikolaussonVisborgs OK41:53+1:01
5Duncan RobertsonSvaide Roma SOK42:54+2:02
6Johan BernhardSnättringe SK43:30+2:38
7Christoffer SchönningJärfälla OK44:46+3:54
8Fredrik LevinSvaide Roma SOK45:06+4:14
9Andreas LiljegrenGotlands Bro OK45:55+5:03
10Leon HanssonVisborgs OK46:54+6:02
11Olof PerssonSvaide Roma SOK49:16+8:24
12Sune LevinGarda OK55:41+14:49
13Mårten KorallGotlands Bro OK56:09+15:17
14Jerker DrottenmyrVisborgs OK56:16+15:24
15Mattias LevinSvaide Roma SOK1:14:03+33:11
Magnus FalkenströmSkogsluffarnas OKej godkänd
Erik Barr ZeilonSkåneslättens OLej start
Jakob JanssonJärla Orienteringej start

D18

3 070 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Karin ModinBromma-Vällingby SOK42:37

H18

3 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jann Andri KüngBjörnbär OK50:36

D16

2 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Natalie GardelinGotlands Bro OK47:29
2Tilde CarlingerSkogsluffarnas OK1:05:43+18:14

H16

3 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Oscar AnelandOK Ravinen34:50
2Folke SvangrenGotlands Bro OK35:08+0:18
3Loris KüngBjörnbär OK39:59+5:09
4Tage KinellIFK Göteborg Orientering41:40+6:50
5Johan BergiusVisborgs OK42:23+7:33

D14

2 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Klara BäckstädeVisborgs OK35:05
2Julia AnderssonOK Tor42:28+7:23
3Fadrina KüngBjörnbär OK52:04+16:59

H14

2 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Svante SandvikAttunda OK33:35
2Edvard PetterssonGotlands Bro OK36:16+2:41
3Pontus ÖstemarFinspångs SOK36:44+3:09

H14 Kort

2 220 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Robin HyppelOK Österåker39:54

D12

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ellen AnelandOK Ravinen30:10
2Felice GardelinGotlands Bro OK35:24+5:14
3Nilla EnquistOK Hammaren41:31+11:21
4Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK46:16+16:06
5Mareia KüngBjörnbär OK50:24+20:14
6Emilia AnderssonOK Tor1:01:57+31:47
Anna-Lisa KinellIFK Göteborg Orienteringej start

H12

2 220 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Henning FalkenströmSkogsluffarnas OK26:24
2Linus NybergJärla Orientering33:34+7:10
3Olof LevinSvaide Roma SOK36:44+10:20
4Emil ÖstemarFinspångs SOK39:04+12:40
5Oscar KoertgeVisborgs OK45:02+18:38
6Hugo GustavssonTibro OK1:02:42+36:18
Neo CederqvistVisborgs OKej start

H12 Kort

1 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ludvig RosendahlSnättringe SK28:12

D10

1 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Greta SandvikAttunda OK23:46
2Emmy EllbringFK Finn30:32+6:46

H10

1 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Max BoströmJärfälla OK21:56
2Gustav HellminVisborgs OK34:42+12:46
3Adam UllbergSvaide Roma SOK36:37+14:41
Rasmus GunnarssonVisborgs OKej godkänd

D35

3 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK44:16
2Heidi Johansson KaislaniemiAlfta-Ösa OK1:20:53+36:37

D40

3 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anna BerlinKungälvs OK37:53
2Susanna BergHalmstad OK52:45+14:52
3Johanna JonssonIK Gandvik56:04+18:11
4Jessica WestmanFrösö IF56:36+18:43
5Anna BäckstädeVisborgs OK59:02+21:09
Catharina AnderssonOK Torej start

H40

3 320 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Daniel AnderssonIK Gandvik37:55
2Laust SörensenGöteborg-Majorna OK40:51+2:56
3Emil AndreassonOK Skogshjortarna40:55+3:00
4Daniel SeestrandVisborgs OK44:40+6:45
5Daniel HägerstrandKungälvs OK47:32+9:37
6Christer JohanssonAlfta-Ösa OK57:24+19:29

D45

3 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Charlotte FlansbjerOK Djerf38:00
2Maria Von SchmalenséeAttunda OK40:17+2:17
3Ylva SvangrenGotlands Bro OK47:50+9:50
4Anatina SchoopBjörnbär OK49:32+11:32
5Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna59:10+21:10
6Maria EnquistOK Hammaren59:54+21:54
7Jenny KoertgeVisborgs OK1:01:09+23:09
8Ineke GrendelmeierOLV Baselland1:02:36+24:36
9Christina JosefssonSkogslöparna1:22:28+44:28
Carolina CuestaMalarrutaej godkänd

H45

3 320 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Stefan KinellIFK Göteborg Orientering38:34
2Göran KimellGotlands Bro OK40:06+1:32
3Magnus ElwinIFK Enskede42:08+3:34
4Stefan SöderholmOK Kåre44:31+5:57
5Per-Johan JosefssonSkogslöparna44:48+6:14
6Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK45:31+6:57
7Stefan PerssonVisborgs OK48:32+9:58
8Pontus GustafssonSvaide Roma SOK50:08+11:34
9Anders EklundSvaide Roma SOK52:31+13:57
10Fredrik LarssonFrösö IF55:02+16:28
11Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK1:02:34+24:00
12Måns PerssonVisborgs OK1:13:16+34:42
Patrik RönnbäckVisborgs OKej start

D50

2 970 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Helena SvenssonFK Herkules33:37
2Marie OlssonTibro OK37:11+3:34
3Lena PetterssonOK Tjärnen40:01+6:24
4Carin KihlströmTäby OK53:59+20:22
5Erika CarlingerSkogsluffarnas OK55:57+22:20
6Agnes ModinBromma-Vällingby SOK1:15:00+41:23

H50

3 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Per NilssonJärfälla OK37:25
2Ulf NilssonGotlands Bro OK40:06+2:41
3Rudolf HersénTullinge SK41:38+4:13
4Stefan GustavssonTibro OK47:26+10:01
5Göran ModinBromma-Vällingby SOK49:20+11:55
6Stefan WångbergOK Ravinen51:24+13:59
7Anders LevinSvaide Roma SOK53:23+15:58

D55

2 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Catharina JäderbergAttunda OK42:37
2Eva SvanbergJärfälla OK49:21+6:44
3Anki HallströmSvaide Roma SOK56:07+13:30

H55

3 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ulf MagnussonLeksands OK34:14
2Ronny LiljegrenGotlands Bro OK36:06+1:52
3Hans ThorOK Linné41:08+6:54
4Magnus IhreskogGotlands Bro OK41:19+7:05
5Johan SköldJärfälla OK44:15+10:01
6Markus KüngBjörnbär OK45:21+11:07
7Mikael WirénAttunda OK51:59+17:45
Morten AndresenOK Skeidiej start

D60

2 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lena LarssonSala OK39:04
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK41:17+2:13
3Karin BengtssonVisborgs OK43:21+4:17
4Lena NyströmVisborgs OK58:08+19:04
5Eva WildmarkFK Boken1:02:12+23:08
Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOKej start
Marita StadigSK Trim/Virsboej start

H60

3 070 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Peter LidholmIFK Hedemora OK38:46
2Jan-Olof BäckOK Djerf38:58+0:12
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK39:58+1:12
4Per LindgrenIK Hakarpspojkarna45:51+7:05
5Gunnar SvanbergJärfälla OK48:32+9:46
6Rune LundgrenOK Trian49:38+10:52
7Håkan ForsmanRonneby OK51:21+12:35
8Leif SvangrenGotlands Bro OK51:58+13:12
9Anders GezeliusOK Ravinen53:54+15:08
Anders LavforsCentrum OKej godkänd
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej start

D65

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gunlis LarssonOK Enen55:41
2Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg1:00:53+5:12
3Brita AugustssonVisborgs OK1:08:28+12:47
4Karin MårtenssonGotlands Bro OK1:13:12+17:31

H65

3 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ulf KjellinOK Hedströmmen42:26
2Olle BlomgrenOK Södertörn44:13+1:47
3Göran LarssonSala OK46:13+3:47
4Bo MagnussonVisborgs OK1:03:58+21:32
5Kenneth LarssonOK Enen1:10:19+27:53

D70

2 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL43:54
2Ewa NordlundLänna IF45:18+1:24
3Ingrid EnekvistVisborgs OK48:44+4:50
4Gunnel BalckIFK Lidingö SOK57:00+13:06
5Siv JohanssonVisborgs OK1:16:59+33:05

H70

2 970 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tommie OlssonVisborgs OK33:17
2Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg46:27+13:10
3Leif NordlundLänna IF47:10+13:53
4Anders NilssonGotlands Bro OK49:30+16:13
5Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg50:35+17:18
6Bo SegerEskilstuna OL53:11+19:54
7Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:07:41+34:24

D75

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK57:35
2Edith BergvallVisby IF Gute SOK1:05:27+7:52

H75

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Rune RådeströmSnättringe SK48:31
2Inge PerssonFK Boken56:36+8:05
3Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:02:59+14:28
4Curt BalckIFK Lidingö SOK1:52:04+1:03:33

D80

2 100 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gun HanssonYstads OK1:02:09
Ebba-Lisa FlygarTullinge SKej godkänd

Inskolning

1 780 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Mattis CarlströmIK Hakarpspojkarnafullföljt
Ammy ÖstemarFinspångs SOKfullföljt
Nellie ElwinIFK Enskedeutom tävlan
Emmett KeyGotlands Bro OKutom tävlan
Lewis KeyGotlands Bro OKutom tävlan

U1

1 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOK22:13
Elin BergHalmstad OKutom tävlan
Elsa BergGarda OKutom tävlan
Julia BergHalmstad OKutom tävlan
Wilbur ClaessonOK Trananutom tävlan
Hanna EklundGotlands Bro OKutom tävlan
Liam GahneOK Trananutom tävlan
Henry GrundellKlubblösutom tävlan
Stina HyppelOK Österåkerutom tävlan
Tuva NybergJärla Orienteringutom tävlan
Emma SonneviGotlands Bro OKutom tävlan

U2

2 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jonathan ChristianssonTäby OK42:19
2Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOK43:25+1:06
3Wilmer RosendahlSnättringe SK1:04:39+22:20
4Arvid HägerstrandKungälvs OK1:07:57+25:38
5Erik HägerstrandKungälvs OK1:08:14+25:55
Alfred BerglindKlubblösutom tävlan
Samuel EklundGotlands Bro OKutom tävlan
Ludvig SonneviGotlands Bro OKutom tävlan
Maja PerssonVisborgs OKej start

Öppen motion 1

1 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Albin KarlssonTurebergs IFutom tävlan

Öppen motion 3

2 220 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Peter Sanna Marit GrendelmeierOLV Baselland35:40
2Marika ÖstemarFinspångs SOK37:26+1:46
3Martin ÖstemarFinspångs SOK44:30+8:50
Thomas AhlbinJärfälla OKutom tävlan
Åsa EllbringFK Finnutom tävlan
Catrin EricsonOK Trananutom tävlan
Lars-Åke HolmLinköpings OKutom tävlan
Peter KinellIFK Göteborgutom tävlan
Åsa KinellIFK Göteborgutom tävlan
Michelle PetterssonOK Tjärnenutom tävlan
Christina WahlgrenGotlands Bro OKutom tävlan

Öppen motion 5

2 970 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Magnus AnderssonOK Denselnutom tävlan
Sara AnderssonOK Denselnutom tävlan
Anita ArneforsOK Södertörnutom tävlan
Therese BoströmJärfälla OKutom tävlan
Adina CarlingerSkogsluffarnas OKutom tävlan
Marcus GardelinGotlands Bro OKutom tävlan
Gunnar HanssonKlubblösutom tävlan
Gerhard HåkanssonVisborgs OKutom tävlan
Filip MagnussonStora Tuna IK SKutom tävlan
Matilda DrottenmyrVisborgs OKej start
Hilde Gunn HellenesOK Skeidiej start

Öppen motion 6

3 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Anna AhlbinJärfälla OKutom tävlan
Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OFutom tävlan
Julia KeyGotlands Bro OKutom tävlan
Caroline NäslundKlubblösutom tävlan
Stig ThörnvikCentrum OKutom tävlan

Öppen motion 7

3 260 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Åsa GunnarssonVisborgs OK54:30
2Roger HagelinGustavsbergs OK1:04:26+9:56
3Tommy UllbergSvaide Roma SOK1:11:17+16:47
Karin AnderssonSvaide Roma SOKutom tävlan
Kjell AnderssonKatrineholms OKutom tävlan
Rolf AnderssonSvaide Roma SOKutom tävlan
Ann-Charlotte DahlVisborgs OKutom tävlan
Gunnar ErikssonGotlands Bro OKutom tävlan
Mikael ErikssonKlubblösutom tävlan
Pär GustafssonSvaide Roma SOKutom tävlan
Torgny JeppssonKatrineholms OKutom tävlan
Eric JohanssonIF Hansa-Hoburgutom tävlan
Roland JohanssonVisborgs OKutom tävlan
Mats JönssonKorsnäs IF OKutom tävlan
Gittel KarlssonAttunda OKutom tävlan
Lennart MyrehedVandrarringenutom tävlan
Henrik NybergJärla Orienteringutom tävlan
Mikael PriceSvaide Roma SOKutom tävlan
Tobias RöösGotlands Bro OKutom tävlan
Gunilla SchönningJärfälla OKutom tävlan
Esko StadigSK Trim/Virsboutom tävlan
Elisabeth StålhammarTullinge SKutom tävlan
Per StålhammarTullinge SKutom tävlan
Olle SvangrenGotlands Bro OKutom tävlan
Hans SylvanJärfälla OKutom tävlan
Bo SäfströmKlubblösutom tävlan
Marie ThörnvikCentrum OKutom tävlan
Bo WinanderJärfälla OKutom tävlan
Mikael AnderssonOK Torej start

Öppen motion 9

4 310 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Christian AnderssonOK Trananutom tävlan
Tomas AntonssonKlubblösutom tävlan
Oskar BergHalmstad OKutom tävlan
Joakim BjörkegrenGotlands Bro OKutom tävlan
David DahlVisborgs OKutom tävlan
Einar EngströmSvaide Roma SOKutom tävlan
Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OFutom tävlan
Gunnar HallströmVisborgs OKutom tävlan
Amadeus HanssonGotlands Bro OKutom tävlan
Anders HedinGävle OKutom tävlan
Anders HellminVisborgs OKutom tävlan
Ronja JungåkerOK Kåreutom tävlan
Albin KarlssonTurebergs IFutom tävlan
Pontus KarlssonTurebergs IFutom tävlan
Brent KeyGotlands Bro OKutom tävlan
Martin LöfblomSvaide Roma SOKutom tävlan
Calle NilssonJärfälla OKutom tävlan
Oskar NilssonJärfälla OKutom tävlan
Per NäslundKlubblösutom tävlan
David StadigSK Trim/Virsboutom tävlan
Per WesterlundSkogsluffarnas OKutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser