Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Medeltidskampen, Gotland, efter 2 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 4 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, lång, jaktstartEtapp 3, lång, jaktstart (totalt)

Alfta-Ösa OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Heidi Johansson KaislaniemiD35 (6)1:20:53+36:37
3Ellen DavidssonD21 (14)42:32+1:23
6Christer JohanssonH40 (18)57:24+19:29

Attunda OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Lars Håkan SandvikH21 (49)40:52
1Svante SandvikH14 (9)33:35
1Greta SandvikD10 (6)23:46
1Catharina JäderbergD55 (9)42:37
2Maria Von SchmalenséeD45 (30)40:17+2:17
7Mikael WirénH55 (20)51:59+17:45
Gittel KarlssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Björnbär OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Jann Andri KüngH18 (3)50:36
3Loris KüngH16 (14)39:59+5:09
3Fadrina KüngD14 (8)52:04+16:59
4Anatina SchoopD45 (30)49:32+11:32
5Mareia KüngD12 (18)50:24+20:14
6Markus KüngH55 (20)45:21+11:07

Bromma-Vällingby SOK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Karin ModinD18 (3)42:37
5Göran ModinH50 (21)49:20+11:55
6Agnes ModinD50 (18)1:15:00+41:23

Centrum OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Anders LavforsH60 (30)ej godkänd
Stig ThörnvikÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Marie ThörnvikÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Eskilstuna OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
6Bo SegerH70 (20)53:11+19:54

Finspångs SOK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Marika ÖstemarÖppen motion 3 (26)37:26+1:46
3Pontus ÖstemarH14 (9)36:44+3:09
3Martin ÖstemarÖppen motion 3 (26)44:30+8:50
4Emil ÖstemarH12 (18)39:04+12:40
Ammy ÖstemarInskolning (26)fullföljt

FK Boken

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Inge PerssonH75 (12)56:36+8:05
5Eva WildmarkD60 (16)1:02:12+23:08

FK Finn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Emmy EllbringD10 (6)30:32+6:46
Åsa EllbringÖppen motion 3 (26)utom tävlan

FK Herkules

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Helena SvenssonD50 (18)33:37

Frösö IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Jessica WestmanD40 (15)56:36+18:43
10Fredrik LarssonH45 (35)55:02+16:28

Garda OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
12Sune LevinH21 (49)55:41+14:49
Elsa BergU1 (40)utom tävlan

Gotlands Bro OK

31 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Natalie GardelinD16 (6)47:29
1Elisabeth KimellD75 (6)57:35
2Folke SvangrenH16 (14)35:08+0:18
2Edvard PetterssonH14 (9)36:16+2:41
2Felice GardelinD12 (18)35:24+5:14
2Göran KimellH45 (35)40:06+1:32
2Ulf NilssonH50 (21)40:06+2:41
2Ronny LiljegrenH55 (20)36:06+1:52
3Ylva SvangrenD45 (30)47:50+9:50
4Linnea Kimell TynnvallD12 (18)46:16+16:06
4Magnus IhreskogH55 (20)41:19+7:05
4Karin MårtenssonD65 (12)1:13:12+17:31
4Anders NilssonH70 (20)49:30+16:13
8Leif SvangrenH60 (30)51:58+13:12
9Andreas LiljegrenH21 (49)45:55+5:03
13Mårten KorallH21 (49)56:09+15:17
Hanna EklundU1 (40)utom tävlan
Emma SonneviU1 (40)utom tävlan
Samuel EklundU2 (27)utom tävlan
Ludvig SonneviU2 (27)utom tävlan
Christina WahlgrenÖppen motion 3 (26)utom tävlan
Marcus GardelinÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Julia KeyÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Gunnar ErikssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Tobias RöösÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Olle SvangrenÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Joakim BjörkegrenÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Amadeus HanssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Brent KeyÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Emmett KeyInskolning (26)utom tävlan
Lewis KeyInskolning (26)utom tävlan

Grycksbo IF OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Ella OlssonD21 (14)ej start

Gustavsbergs OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Roger HagelinÖppen motion 7 (61)1:04:26+9:56

Gävle OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Anders HedinÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Göteborg-Majorna OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Kristina LorentzonD35 (6)44:16
2Laust SörensenH40 (18)40:51+2:56

Halmstad OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Susanna BergD40 (15)52:45+14:52
Elin BergU1 (40)utom tävlan
Julia BergU1 (40)utom tävlan
Oskar BergÖppen motion 9 (44)utom tävlan

IF Hansa-Hoburg

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Ann-Christin SöderbergD65 (12)1:00:53+5:12
2Jerker EnekvistH70 (20)46:27+13:10
5Ulf AhlquistH70 (20)50:35+17:18
Eric JohanssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan

IFK Enskede

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Magnus ElwinH45 (35)42:08+3:34
Nellie ElwinInskolning (26)utom tävlan

IFK Göteborg Orientering

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Stefan KinellH45 (35)38:34
4Tage KinellH16 (14)41:40+6:50
Peter KinellÖppen motion 3 (26)utom tävlan
Åsa KinellÖppen motion 3 (26)utom tävlan
Anna-Lisa KinellD12 (18)ej start

IFK Hedemora OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Peter LidholmH60 (30)38:46

IFK Lidingö SOK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Magdalena CarlsteinD21 (14)41:09
1Edvin CarlsteinU1 (40)22:13
2Wilmer CarlsteinU2 (27)43:25+1:06
4Gunnel BalckD70 (15)57:00+13:06
4Curt BalckH75 (12)1:52:04+1:03:33
6Mattias CarlsteinH45 (35)45:31+6:57

IK Gandvik

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Daniel AnderssonH40 (18)37:55
3Johanna JonssonD40 (15)56:04+18:11

IK Hakarpspojkarna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Per LindgrenH60 (30)45:51+7:05
5Åsa CarlströmD45 (30)59:10+21:10
Mattis CarlströmInskolning (26)fullföljt

Järfälla OK

14 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Max BoströmH10 (13)21:56
1Per NilssonH50 (21)37:25
2Eva SvanbergD55 (9)49:21+6:44
5Johan SköldH55 (20)44:15+10:01
5Gunnar SvanbergH60 (30)48:32+9:46
7Christoffer SchönningH21 (49)44:46+3:54
Thomas AhlbinÖppen motion 3 (26)utom tävlan
Therese BoströmÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Anna AhlbinÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Gunilla SchönningÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Hans SylvanÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Bo WinanderÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Calle NilssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Oskar NilssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Järla Orientering

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Linus NybergH12 (18)33:34+7:10
Tuva NybergU1 (40)utom tävlan
Henrik NybergÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Jakob JanssonH21 (49)ej start

Katrineholms OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Kjell AnderssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Torgny JeppssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Henry GrundellU1 (40)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Alfred BerglindU2 (27)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Gunnar HanssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Caroline NäslundÖppen motion 6 (14)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Mikael ErikssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Bo SäfströmÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Tomas AntonssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Per NäslundÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Korsnäs IF OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Mats JönssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Kungälvs OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Anna BerlinD40 (15)37:53
4Arvid HägerstrandU2 (27)1:07:57+25:38
5Daniel HägerstrandH40 (18)47:32+9:37
5Erik HägerstrandU2 (27)1:08:14+25:55

Leksands OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Ulf MagnussonH55 (20)34:14

Linköpings OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Lars-Åke HolmÖppen motion 3 (26)utom tävlan

Lunds OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Karl-Gunnar OlssonH60 (30)39:58+1:12

Länna IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Ewa NordlundD70 (15)45:18+1:24
3Leif NordlundH70 (20)47:10+13:53

Malarruta

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Carolina CuestaD45 (30)ej godkänd

OK Denseln

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Magnus AnderssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Sara AnderssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan

OK Djerf

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Charlotte FlansbjerD45 (30)38:00
2Jan-Olof BäckH60 (30)38:58+0:12

OK Enen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Gunlis LarssonD65 (12)55:41
5Kenneth LarssonH65 (15)1:10:19+27:53

OK Hammaren

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Nilla EnquistD12 (18)41:31+11:21
6Maria EnquistD45 (30)59:54+21:54

OK Hedströmmen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Ulf KjellinH65 (15)42:26

OK Kåre

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Stefan SöderholmH45 (35)44:31+5:57
Ronja JungåkerÖppen motion 9 (44)utom tävlan

OK Linné

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Hans ThorH55 (20)41:08+6:54

OK Ravinen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Oscar AnelandH16 (14)34:50
1Ellen AnelandD12 (18)30:10
4Kristina AnelandD21 (14)44:01+2:52
6Stefan WångbergH50 (21)51:24+13:59
9Anders GezeliusH60 (30)53:54+15:08

OK Skeidi

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Morten AndresenH55 (20)ej start
Hilde Gunn HellenesÖppen motion 5 (30)ej start

OK Skogshjortarna

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Emil AndreassonH40 (18)40:55+3:00

OK Södertörn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Olle BlomgrenH65 (15)44:13+1:47
Anita ArneforsÖppen motion 5 (30)utom tävlan

OK Tjärnen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Lena PetterssonD50 (18)40:01+6:24
Michelle PetterssonÖppen motion 3 (26)utom tävlan

OK Tor

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Julia AnderssonD14 (8)42:28+7:23
6Emilia AnderssonD12 (18)1:01:57+31:47
Catharina AnderssonD40 (15)ej start
Mikael AnderssonÖppen motion 7 (61)ej start

OK Tranan

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Wilbur ClaessonU1 (40)utom tävlan
Liam GahneU1 (40)utom tävlan
Catrin EricsonÖppen motion 3 (26)utom tävlan
Christian AnderssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan

OK Trian

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
6Rune LundgrenH60 (30)49:38+10:52

OK Österåker

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Robin HyppelH14 Kort (3)39:54
Stina HyppelU1 (40)utom tävlan

OLV Baselland

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Peter Sanna Marit GrendelmeierÖppen motion 3 (26)35:40
8Ineke GrendelmeierD45 (30)1:02:36+24:36

Ronneby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Ann-Christin Nero ForsmanD60 (16)41:17+2:13
7Håkan ForsmanH60 (30)51:21+12:35

Sala OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Lena LarssonD60 (16)39:04
3Göran LarssonH65 (15)46:13+3:47

SK Trim/Virsbo

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Esko StadigÖppen motion 7 (61)utom tävlan
David StadigÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Marita StadigD60 (16)ej start

Skogsluffarnas OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Henning FalkenströmH12 (18)26:24
2Tilde CarlingerD16 (6)1:05:43+18:14
5Erika CarlingerD50 (18)55:57+22:20
Magnus FalkenströmH21 (49)ej godkänd
Adina CarlingerÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Per WesterlundÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Skogslöparna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Amelie JosefssonD21 (14)42:15+1:06
5Per-Johan JosefssonH45 (35)44:48+6:14
9Christina JosefssonD45 (30)1:22:28+44:28

Skåneslättens OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Britt Forsell PirozziD70 (15)43:54
3Sven-Erik ForsellH75 (12)1:02:59+14:28
Erik Barr ZeilonH21 (49)ej start

Snättringe SK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Ludvig RosendahlH12 Kort (3)28:12
1Rune RådeströmH75 (12)48:31
3Robert WallsténH21 (49)41:29+0:37
3Wilmer RosendahlU2 (27)1:04:39+22:20
6Johan BernhardH21 (49)43:30+2:38

Stora Tuna IK SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Filip MagnussonÖppen motion 5 (30)utom tävlan

Svaide Roma SOK

17 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Olof LevinH12 (18)36:44+10:20
3Adam UllbergH10 (13)36:37+14:41
3Anki HallströmD55 (9)56:07+13:30
3Tommy UllbergÖppen motion 7 (61)1:11:17+16:47
5Duncan RobertsonH21 (49)42:54+2:02
7Anders LevinH50 (21)53:23+15:58
8Fredrik LevinH21 (49)45:06+4:14
8Pontus GustafssonH45 (35)50:08+11:34
9Anders EklundH45 (35)52:31+13:57
11Olof PerssonH21 (49)49:16+8:24
15Mattias LevinH21 (49)1:14:03+33:11
Karin AnderssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Rolf AnderssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Pär GustafssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Mikael PriceÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Einar EngströmÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Martin LöfblomÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Anne-Marie KarlssonD60 (16)ej start

Södertälje-Nykvarn OF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
7Jan BrolundH70 (20)1:07:41+34:24
Lotta GrahnÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Magnus GrahnÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Tibro OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Marie OlssonD50 (18)37:11+3:34
4Stefan GustavssonH50 (21)47:26+10:01
6Hugo GustavssonH12 (18)1:02:42+36:18

Tullinge SK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Rudolf HersénH50 (21)41:38+4:13
Ebba-Lisa FlygarD80 (6)ej godkänd
Elisabeth StålhammarÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Per StålhammarÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Tumba-Mälarhöjden OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Arne KarlssonH60 (30)ej start

Turebergs IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Albin KarlssonÖppen motion 1 (3)utom tävlan
Albin KarlssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Pontus KarlssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Täby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Jonathan ChristianssonU2 (27)42:19
4Carin KihlströmD50 (18)53:59+20:22

Vandrarringen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Lennart MyrehedÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Visborgs OK

29 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Klara BäckstädeD14 (8)35:05
1Tommie OlssonH70 (20)33:17
1Åsa GunnarssonÖppen motion 7 (61)54:30
2Felix BäckstädeH21 (49)41:06+0:14
2Gustav HellminH10 (13)34:42+12:46
3Karin BengtssonD60 (16)43:21+4:17
3Brita AugustssonD65 (12)1:08:28+12:47
3Ingrid EnekvistD70 (15)48:44+4:50
4Andreas NikolaussonH21 (49)41:53+1:01
4Daniel SeestrandH40 (18)44:40+6:45
4Lena NyströmD60 (16)58:08+19:04
4Bo MagnussonH65 (15)1:03:58+21:32
5Johan BergiusH16 (14)42:23+7:33
5Oscar KoertgeH12 (18)45:02+18:38
5Anna BäckstädeD40 (15)59:02+21:09
5Siv JohanssonD70 (15)1:16:59+33:05
7Jenny KoertgeD45 (30)1:01:09+23:09
7Stefan PerssonH45 (35)48:32+9:58
10Leon HanssonH21 (49)46:54+6:02
11Örjan Hallgren BäckstädeH45 (35)1:02:34+24:00
12Måns PerssonH45 (35)1:13:16+34:42
14Jerker DrottenmyrH21 (49)56:16+15:24
Rasmus GunnarssonH10 (13)ej godkänd
Gerhard HåkanssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Ann-Charlotte DahlÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Roland JohanssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
David DahlÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Gunnar HallströmÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Anders HellminÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Neo CederqvistH12 (18)ej start
Patrik RönnbäckH45 (35)ej start
Maja PerssonU2 (27)ej start
Matilda DrottenmyrÖppen motion 5 (30)ej start

Visby IF Gute SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Edith BergvallD75 (6)1:05:27+7:52

Ystads OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Gun HanssonD80 (6)1:02:09

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser