Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Medeltidskampen, Gotland, etapp 3, lång, jaktstart

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 4 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, lång, jaktstartEtapp 3, lång, jaktstart (totalt)

Alfta-Ösa OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Ellen DavidssonD21 (14)51:48+0:518:27
2Heidi Johansson KaislaniemiD35 (6)1:30:24+40:0119:26
6Christer JohanssonH40 (18)1:38:33+52:0315:28
Axel DavidssonInskolning (26)fullföljt
Maja DavidssonInskolning (26)fullföljt
Edith Johansson-KaislaniemiInskolning (26)fullföljt
Elis Johansson-KaislaniemiInskolning (26)fullföljt

Attunda OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Svante SandvikH14 (9)25:318:01
1Greta SandvikD10 (6)9:205:52
2Maria Von SchmalenséeD45 (30)28:51+1:077:55
2Lars Håkan SandvikH21 (49)55:45+0:116:48
3Catharina JäderbergD55 (9)46:17+13:4116:04
4Mikael WirénH55 (20)51:15+13:3911:01

Björnbär OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Fadrina KüngD14 (8)38:32+10:1312:07
3Loris KüngH16 (14)1:05:17+31:4213:46
4Anatina SchoopD45 (30)38:33+10:4910:35
5Markus KüngH55 (20)53:05+15:2911:24
Jann Andri KüngH18 (3)ej godkänd
Mareia KüngD12 (18)ej godkänd

Bromma-Vällingby SOK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Karin ModinD18 (3)55:0411:50
1Axel ModinÖppen motion 5 (30)28:389:00
6Göran ModinH50 (21)56:19+17:0211:06
6Agnes ModinD50 (18)1:04:17+34:2417:39

Centrum OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Anders LavforsH60 (30)1:03:32+27:4615:23
9Marie ThörnvikÖppen motion 7 (61)43:13+9:3215:42
Stig ThörnvikÖppen motion 6 (14)ej godkänd

Eskilstuna OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Bo SegerH70 (20)46:27+17:5612:45

Finspångs SOK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Martin ÖstemarÖppen motion 3 (26)26:14+4:5010:45
3Pontus ÖstemarH14 (9)31:58+6:2710:03
4Emil ÖstemarH12 (18)31:58+12:5113:06
5Marika ÖstemarÖppen motion 3 (26)34:33+13:0914:09
Ammy ÖstemarInskolning (26)fullföljt

FK Boken

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Inge PerssonH75 (12)33:50+0:3211:44
5Eva WildmarkD60 (16)47:18+19:1716:25

FK Finn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Emmy EllbringD10 (6)12:01+2:417:33
3Åsa EllbringÖppen motion 3 (26)30:00+8:3612:17

FK Herkules

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Helena SvenssonD50 (18)29:538:12

Frösö IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Jessica WestmanD40 (15)49:19+3:3111:53
8Fredrik LarssonH45 (35)57:19+17:2311:18
16Isa WestmanU1 (40)24:19+14:3815:17
17Nellie StoneU1 (40)24:21+14:4015:18
18Nelia ArgellU1 (40)24:25+14:4415:21

Garda OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Elsa BergU1 (40)12:44+3:038:00
13Sune LevinH21 (49)1:16:03+20:299:17

Gotlands Bro OK

32 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Elisabeth KimellD75 (6)50:5318:30
1Ronny LiljegrenH55 (20)37:368:05
1Natalie GardelinD16 (6)57:0813:58
1Erland GardellÖppen motion 7 (61)33:4112:14
1Göran KimellH45 (35)39:567:52
1Brent KeyÖppen motion 9 (44)43:286:49
2Samuel EklundU2 (27)33:17+9:2413:38
2Folke SvangrenH16 (14)37:13+3:387:51
2Ulf NilssonH50 (21)44:41+5:248:48
2Edvard PetterssonH14 (9)30:16+4:459:31
2Magnus IhreskogH55 (20)40:25+2:498:41
2Felice GardelinD12 (18)20:22+0:538:20
2Amadeus HanssonÖppen motion 9 (44)47:23+3:557:26
3Olof GardellÖppen motion 9 (44)58:15+14:479:08
3Ylva SvangrenD45 (30)35:09+7:259:39
3Karin MårtenssonD65 (12)55:44+22:0020:16
4Linnea Kimell TynnvallD12 (18)28:31+9:0211:41
5Leif SvangrenH60 (30)42:45+6:5910:21
6Julia KeyÖppen motion 6 (14)1:24:37+41:3718:11
6Jacob TynnvallU1 (40)13:49+4:088:41
8Evelina SandgrenU1 (40)17:41+8:0011:07
11Andreas LiljegrenH21 (49)1:06:58+11:248:11
11Ebba SamuelssonU1 (40)18:43+9:0211:46
12Gunnar ErikssonÖppen motion 7 (61)47:10+13:2917:09
12Svante SamuelssonU1 (40)18:45+9:0411:47
13Olle SvangrenÖppen motion 7 (61)51:33+17:5218:44
14Alice SamuelssonU1 (40)19:13+9:3212:05
15Hanna EklundU1 (40)20:55+11:1413:09
Norah GardellInskolning (26)fullföljt
Emmett KeyInskolning (26)fullföljt
Lewis KeyInskolning (26)fullföljt
Agnes SandgrenU1 (40)ej godkänd
Anders NilssonH70 (20)ej start
Mårten KorallH21 (49)ej start

Grycksbo IF OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Ella OlssonD21 (14)1:14:29+23:3212:09

Gustavsbergs OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Roger HagelinÖppen motion 7 (61)ej start

Göteborg-Majorna OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Kristina LorentzonD35 (6)50:2310:50
3Laust SörensenH40 (18)54:06+7:368:29

Halmstad OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Oskar BergÖppen motion 6 (14)56:39+13:3912:10
3Susanna BergD40 (15)50:52+5:0412:15
3Elin BergU1 (40)12:47+3:068:02
5Julia BergU1 (40)13:22+3:418:24

IF Hagen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Max SuderbysÖppen motion 6 (14)43:009:14
8Alma SuderbysU1 (40)17:41+8:0011:07
13Meja SuderbysU1 (40)18:56+9:1511:54

IF Hansa-Hoburg

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Ann-Christin SöderbergD65 (12)36:53+3:0913:24
3Jerker EnekvistH70 (20)41:07+12:3611:17
5Maj-Britt GardeliusÖppen motion 7 (61)36:00+2:1913:05
8Lennart GardeliusÖppen motion 7 (61)41:06+7:2514:56
Ulf AhlquistH70 (20)ej godkänd

IFK Enskede

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Magnus ElwinH45 (35)ej start

IFK Göteborg Orientering

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Stefan KinellH45 (35)42:10+2:148:19
4Tage KinellH16 (14)1:13:41+40:0615:32
Anna-Lisa KinellD12 (18)ej start

IFK Hedemora OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Peter LidholmH60 (30)ej start

IFK Lidingö SOK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Edvin CarlsteinU1 (40)9:416:05
1Magdalena CarlsteinD21 (14)50:578:18
2Wilmer CarlsteinH10 (13)9:34+1:216:01
3Gunnel BalckD70 (15)51:27+3:4618:42
3Mattias CarlsteinH45 (35)42:48+2:528:26
Curt BalckH75 (12)ej godkänd

IK Gandvik

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Daniel AnderssonH40 (18)53:52+7:228:27
4Johanna JonssonD40 (15)52:42+6:5412:41

IK Hakarpspojkarna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Per LindgrenH60 (30)35:468:39
6Åsa CarlströmD45 (30)46:37+18:5312:48
Mattis CarlströmInskolning (26)fullföljt

Järfälla OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Per NilssonH50 (21)39:177:44
1Max BoströmH10 (13)8:135:10
1Eva SvanbergD55 (9)32:3611:19
6Calle NilssonÖppen motion 9 (44)1:18:24+34:5612:18
6Johan SköldH55 (20)57:42+20:0612:24
7Christoffer SchönningH21 (49)1:00:25+4:517:23
8Gunnar SvanbergH60 (30)44:31+8:4510:46
11Bo WinanderÖppen motion 7 (61)45:31+11:5016:33
Gunilla SchönningÖppen motion 7 (61)ej godkänd

Järla Orientering

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Linus NybergH12 (18)ej start
Jakob JanssonH21 (49)ej start

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Doris ElanderInskolning (26)fullföljt

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Svante DjurstedtU1 (40)14:46+5:059:17

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Alfred BerglindU2 (27)23:539:47

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Emil ElanderÖppen motion 3 (26)33:40+12:1613:47

Kungälvs OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Anna BerlinD40 (15)45:4811:02
3Arvid HägerstrandU2 (27)35:07+11:1414:23
4Erik HägerstrandU2 (27)35:27+11:3414:31
4Daniel HägerstrandH40 (18)58:29+11:599:10

Leksands OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Ulf MagnussonH55 (20)46:00+8:249:53

Linköpings OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Lars-Åke HolmÖppen motion 3 (26)45:05+23:4118:28

Lunds OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Karl-Gunnar OlssonH60 (30)42:41+6:5510:20

Länna IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Ewa NordlundD70 (15)50:21+2:4018:18
Leif NordlundH70 (20)ej godkänd

Malarruta

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Carolina CuestaD45 (30)1:24:31+56:4723:13

OK Denseln

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Sara AnderssonÖppen motion 5 (30)42:34+13:5613:23
10Emmy AnderssonU1 (40)18:22+8:4111:33

OK Djerf

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Charlotte FlansbjerD45 (30)27:447:37
2Jan-Olof BäckH60 (30)36:42+0:568:53

OK Enen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Gunlis LarssonD65 (12)33:4412:16
4Kenneth LarssonH65 (15)48:37+14:2513:21

OK Hammaren

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Nilla EnquistD12 (18)22:28+2:599:12
8Maria EnquistD45 (30)58:10+30:2615:58

OK Hedströmmen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Ulf KjellinH65 (15)35:52+1:409:51

OK Kåre

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Stefan SöderholmH45 (35)1:07:47+27:5113:22

OK Linné

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Hans ThorH55 (20)ej start

OK Ravinen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Oscar AnelandH16 (14)33:357:05
1Ellen AnelandD12 (18)19:297:59
3Kristina AnelandD21 (14)56:47+5:509:15
3Stefan WångbergH50 (21)49:17+10:009:43
6Anders GezeliusH60 (30)43:07+7:2110:26

OK Skeidi

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Morten AndresenH55 (20)ej start
Hilde Gunn HellenesÖppen motion 5 (30)ej start

OK Skogshjortarna

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Emil AndreassonH40 (18)46:307:17

OK Södertörn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Olle BlomgrenH65 (15)34:129:23
9Anita ArneforsÖppen motion 5 (30)58:04+29:2618:15

OK Tjärnen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Lena PetterssonD50 (18)40:15+10:2211:03
5Michelle PetterssonÖppen motion 5 (30)43:02+14:2413:31

OK Tor

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Julia AnderssonD14 (8)ej start
Catharina AnderssonD40 (15)ej start
Emilia AnderssonD12 (18)ej start
Mikael AnderssonÖppen motion 7 (61)ej start

OK Trian

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Rune LundgrenH60 (30)43:30+7:4410:31

OK Österåker

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Robin HyppelH14 Kort (3)36:4515:03
4Stina HyppelU1 (40)13:17+3:368:21

OLV Baselland

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Peter Sanna Marit GrendelmeierÖppen motion 3 (26)21:248:46
9Ineke GrendelmeierD45 (30)59:54+32:1016:27

Ronneby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Ann-Christin Nero ForsmanD60 (16)29:38+1:3710:17
3Håkan ForsmanH60 (30)41:24+5:3810:01

Sala OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Lena LarssonD60 (16)28:019:43
2Göran LarssonH65 (15)34:47+0:359:33

SK Trim/Virsbo

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Marita StadigD60 (16)ej start

Skogsluffarnas OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Henning FalkenströmH12 (18)19:077:50
2Tilde CarlingerD16 (6)3:13:32+2:16:2447:19
4Erika CarlingerD50 (18)46:10+16:1712:40
8Adina CarlingerÖppen motion 5 (30)53:28+24:5016:48
9Per WesterlundÖppen motion 9 (44)1:53:24+1:09:5617:48
10Magnus FalkenströmH21 (49)1:06:50+11:168:10
Märta FalkenströmInskolning (26)fullföljt

Skogslöparna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Amelie JosefssonD21 (14)1:10:02+19:0511:25
5Christina JosefssonD45 (30)44:00+16:1612:05
6Per-Johan JosefssonH45 (35)49:01+9:059:40

Skåneslättens OL

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Sven-Erik ForsellH75 (12)1:06:30+33:1223:05
4Britt Forsell PirozziD70 (15)59:23+11:4221:35
6Erik Barr ZeilonH21 (49)1:00:04+4:307:20

Snättringe SK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ludvig RosendahlH12 Kort (3)9:265:55
1Rune RådeströmH75 (12)33:1811:33
3Robert WallsténH21 (49)56:50+1:166:56
6Wilmer RosendahlU2 (27)57:38+33:4523:37
8Johan BernhardH21 (49)1:01:14+5:407:29

Stora Tuna IK SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Filip MagnussonÖppen motion 5 (30)41:58+13:2013:11

Svaide Roma SOK

17 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Stefan MolinÖppen motion 5 (30)34:31+5:5310:51
2Olof LevinH12 (18)24:05+4:589:52
2Anki HallströmD55 (9)45:04+12:2815:38
3Tommy UllbergÖppen motion 7 (61)34:55+1:1412:41
3Adam UllbergH10 (13)10:52+2:396:50
4Anders EklundH45 (35)43:00+3:048:28
5Pontus GustafssonH45 (35)47:41+7:459:24
5Duncan RobertsonH21 (49)58:21+2:477:07
6Martin LöfblomÖppen motion 7 (61)37:53+4:1213:46
7Anders LevinH50 (21)1:14:48+35:3114:45
7Rolf AnderssonÖppen motion 7 (61)37:54+4:1313:46
9Fredrik LevinH21 (49)1:04:40+9:067:54
12Olof PerssonH21 (49)1:09:59+14:258:33
15Mattias LevinH21 (49)2:01:45+1:06:1114:53
Alvar KnutasInskolning (26)fullföljt
Lovis KnutasInskolning (26)fullföljt
Anders PerssonÖppen motion 5 (30)ej godkänd
Anne-Marie KarlssonD60 (16)ej start

Södertälje-Nykvarn OF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Jan BrolundH70 (20)40:18+11:4711:04Ladda ner rutt i gpx-format
4Joakim ErikssonÖppen motion 6 (14)1:04:58+21:5813:58

Tibro OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Marie OlssonD50 (18)30:54+1:018:29
5Stefan GustavssonH50 (21)54:28+15:1110:44
6Hugo GustavssonH12 (18)40:13+21:0616:28

Tjällmo-Godegårds OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
19Isabell SeverinssonU1 (40)25:23+15:4215:57
Emma SeverinssonInskolning (26)fullföljt

Tullinge SK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ebba-Lisa FlygarD80 (6)45:2018:08
4Rudolf HersénH50 (21)51:21+12:0410:07

Tumba-Mälarhöjden OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Arne KarlssonH60 (30)ej start

Täby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Jonathan ChristianssonU2 (27)47:14+23:2119:21
5Carin KihlströmD50 (18)47:04+17:1112:55

Vallentuna-Össeby OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Carl-Arne MalmbergÖppen motion 7 (61)35:04+1:2312:45

Waxholms OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Wilhelm NordqvistÖppen motion 9 (44)1:11:49+28:2111:16
8Kjell NordqvistÖppen motion 9 (44)1:34:43+51:1514:52

Visborgs OK

31 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ingrid EnekvistD70 (15)47:4117:20
1Klara BäckstädeD14 (8)28:198:54
1Tommie OlssonH70 (20)28:317:50
1Felix BäckstädeH21 (49)55:346:47
2Åsa GunnarssonÖppen motion 7 (61)34:06+0:2512:24
3Ann-Charlotte DahlÖppen motion 6 (14)57:16+14:1612:18
3Karin BengtssonD60 (16)33:57+5:5611:47
3Oscar KoertgeH12 (18)27:25+8:1811:14
4Armin SchollerÖppen motion 9 (44)1:05:44+22:1610:19
4Gustav HellminH10 (13)12:03+3:507:34
4Lena NyströmD60 (16)38:52+10:5113:29
4Andreas NikolaussonH21 (49)58:16+2:427:07
5Gunnar HallströmÖppen motion 6 (14)1:17:03+34:0316:34
5Rasmus GunnarssonH10 (13)30:54+22:4119:26
5Neo CederqvistH12 (18)38:34+19:2715:48
5Anna BäckstädeD40 (15)1:10:18+24:3016:56
5Daniel SeestrandH40 (18)1:01:45+15:159:41Ladda ner rutt i gpx-format
5Siv JohanssonD70 (15)1:09:05+21:2425:07
6Gerhard HåkanssonÖppen motion 5 (30)47:59+19:2115:05
7Anders HellminÖppen motion 9 (44)1:22:35+39:0712:57
7Stefan PerssonH45 (35)51:26+11:3010:08
7Matilda DrottenmyrÖppen motion 5 (30)49:45+21:0715:38
7Jenny KoertgeD45 (30)47:06+19:2212:56
9Örjan Hallgren BäckstädeH45 (35)1:06:38+26:4213:08
10Ing-Marie BergmanÖppen motion 7 (61)43:32+9:5115:49
11Måns PerssonH45 (35)1:21:46+41:5016:07
14Jerker DrottenmyrH21 (49)1:36:21+40:4711:46
David DahlÖppen motion 9 (44)ej godkänd
Bo MagnussonH65 (15)ej godkänd
Brita AugustssonD65 (12)ej godkänd
Leon HanssonH21 (49)ej godkänd
Johan BergiusH16 (14)ej start
Patrik RönnbäckH45 (35)ej start
Maja PerssonU2 (27)ej start

Visby IF Gute SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Edith BergvallD75 (6)1:09:58+19:0525:26

Ystads OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Gun HanssonD80 (6)59:00+13:4023:36

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser