Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Medeltidskampen, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 4 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, lång, jaktstartEtapp 3, lång, jaktstart (totalt)

D21

6 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Magdalena CarlsteinIFK Lidingö SOK1:32:06
2Ellen DavidssonAlfta-Ösa OK1:34:20+2:14
3Kristina AnelandOK Ravinen1:40:48+8:42
4Amelie JosefssonSkogslöparna1:52:17+20:11
Ella OlssonGrycksbo IF OKej start

H21

8 180 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lars Håkan SandvikAttunda OK1:36:37
2Felix BäckstädeVisborgs OK1:36:40+0:03
3Robert WallsténSnättringe SK1:38:19+1:42
4Andreas NikolaussonVisborgs OK1:40:09+3:32
5Duncan RobertsonSvaide Roma SOK1:41:15+4:38
6Johan BernhardSnättringe SK1:44:44+8:07
7Christoffer SchönningJärfälla OK1:45:11+8:34
8Fredrik LevinSvaide Roma SOK1:49:46+13:09
9Andreas LiljegrenGotlands Bro OK1:52:53+16:16
10Olof PerssonSvaide Roma SOK1:59:15+22:38
11Sune LevinGarda OK2:11:44+35:07
12Jerker DrottenmyrVisborgs OK2:32:37+56:00
13Mattias LevinSvaide Roma SOK3:15:48+1:39:11
Magnus FalkenströmSkogsluffarnas OKej godkänd
Leon HanssonVisborgs OKej godkänd
Erik Barr ZeilonSkåneslättens OLej start
Jakob JanssonJärla Orienteringej start
Mårten KorallGotlands Bro OKej start

D18

4 650 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Karin ModinBromma-Vällingby SOK1:37:41

H18

6 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Jann Andri KüngBjörnbär OKej godkänd

D16

4 090 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Natalie GardelinGotlands Bro OK1:44:37
2Tilde CarlingerSkogsluffarnas OK4:19:15+2:34:38

H16

4 740 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Oscar AnelandOK Ravinen1:08:25
2Folke SvangrenGotlands Bro OK1:12:21+3:56
3Loris KüngBjörnbär OK1:45:16+36:51
4Tage KinellIFK Göteborg Orientering1:55:21+46:56
Johan BergiusVisborgs OKej start

D14

3 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Klara BäckstädeVisborgs OK1:03:24
2Fadrina KüngBjörnbär OK1:30:36+27:12
Julia AnderssonOK Torej start

H14

3 180 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Svante SandvikAttunda OK59:06
2Edvard PetterssonGotlands Bro OK1:06:32+7:26
3Pontus ÖstemarFinspångs SOK1:08:42+9:36

H14 Kort

2 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Robin HyppelOK Österåker1:16:39

D12

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ellen AnelandOK Ravinen49:39
2Felice GardelinGotlands Bro OK55:46+6:07
3Nilla EnquistOK Hammaren1:03:59+14:20
4Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK1:14:47+25:08
Mareia KüngBjörnbär OKej godkänd
Emilia AnderssonOK Torej start
Anna-Lisa KinellIFK Göteborg Orienteringej start

H12

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Henning FalkenströmSkogsluffarnas OK45:31
2Olof LevinSvaide Roma SOK1:00:49+15:18
3Emil ÖstemarFinspångs SOK1:11:02+25:31
4Oscar KoertgeVisborgs OK1:12:27+26:56
5Hugo GustavssonTibro OK1:42:55+57:24
Neo CederqvistVisborgs OKej start
Linus NybergJärla Orienteringej start

H12 Kort

1 590 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ludvig RosendahlSnättringe SK37:38

D10

1 590 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Greta SandvikAttunda OK33:06
2Emmy EllbringFK Finn42:33+9:27

H10

1 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Max BoströmJärfälla OK30:09
2Gustav HellminVisborgs OK46:45+16:36
3Adam UllbergSvaide Roma SOK47:29+17:20
4Wilmer CarlsteinIFK Lidingö SOK52:59+22:50
Rasmus GunnarssonVisborgs OKej godkänd

D35

4 650 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK1:34:39
2Heidi Johansson KaislaniemiAlfta-Ösa OK2:51:17+1:16:38

D40

4 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Anna BerlinKungälvs OK1:23:41
2Susanna BergHalmstad OK1:43:37+19:56
3Jessica WestmanFrösö IF1:45:55+22:14
4Johanna JonssonIK Gandvik1:48:46+25:05
5Anna BäckstädeVisborgs OK2:09:20+45:39
Catharina AnderssonOK Torej start

H40

6 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emil AndreassonOK Skogshjortarna1:27:25
2Daniel AnderssonIK Gandvik1:31:47+4:22
3Laust SörensenGöteborg-Majorna OK1:34:57+7:32
4Daniel HägerstrandKungälvs OK1:46:01+18:36
5Daniel SeestrandVisborgs OK1:46:25+19:00
6Christer JohanssonAlfta-Ösa OK2:35:57+1:08:32

D45

3 640 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Charlotte FlansbjerOK Djerf1:05:44
2Maria Von SchmalenséeAttunda OK1:09:08+3:24
3Ylva SvangrenGotlands Bro OK1:22:59+17:15
4Anatina SchoopBjörnbär OK1:28:05+22:21
5Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna1:45:47+40:03
6Jenny KoertgeVisborgs OK1:48:15+42:31
7Maria EnquistOK Hammaren1:58:04+52:20
8Ineke GrendelmeierOLV Baselland2:02:30+56:46
9Christina JosefssonSkogslöparna2:06:28+1:00:44
Carolina CuestaMalarrutaej godkänd

H45

5 070 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Göran KimellGotlands Bro OK1:20:02
2Stefan KinellIFK Göteborg Orientering1:20:44+0:42
3Mattias CarlsteinIFK Lidingö SOK1:28:19+8:17
4Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:33:49+13:47
5Anders EklundSvaide Roma SOK1:35:31+15:29
6Pontus GustafssonSvaide Roma SOK1:37:49+17:47
7Stefan PerssonVisborgs OK1:39:58+19:56
8Stefan SöderholmOK Kåre1:52:18+32:16
9Fredrik LarssonFrösö IF1:52:21+32:19
10Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK2:09:12+49:10
11Måns PerssonVisborgs OK2:35:02+1:15:00
Magnus ElwinIFK Enskedeej start
Patrik RönnbäckVisborgs OKej start

D50

3 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Helena SvenssonFK Herkules1:03:30
2Marie OlssonTibro OK1:08:05+4:35
3Lena PetterssonOK Tjärnen1:20:16+16:46
4Carin KihlströmTäby OK1:41:03+37:33
5Erika CarlingerSkogsluffarnas OK1:42:07+38:37
6Agnes ModinBromma-Vällingby SOK2:19:17+1:15:47

H50

5 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Per NilssonJärfälla OK1:16:42
2Ulf NilssonGotlands Bro OK1:24:47+8:05
3Rudolf HersénTullinge SK1:32:59+16:17
4Stefan WångbergOK Ravinen1:40:41+23:59
5Stefan GustavssonTibro OK1:41:54+25:12
6Göran ModinBromma-Vällingby SOK1:45:39+28:57
7Anders LevinSvaide Roma SOK2:08:11+51:29

D55

2 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Eva SvanbergJärfälla OK1:21:57
2Catharina JäderbergAttunda OK1:28:54+6:57
3Anki HallströmSvaide Roma SOK1:41:11+19:14

H55

4 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ronny LiljegrenGotlands Bro OK1:13:42
2Ulf MagnussonLeksands OK1:20:14+6:32
3Magnus IhreskogGotlands Bro OK1:21:44+8:02
4Markus KüngBjörnbär OK1:38:26+24:44
5Johan SköldJärfälla OK1:41:57+28:15
6Mikael WirénAttunda OK1:43:14+29:32
Morten AndresenOK Skeidiej start
Hans ThorOK Linnéej start

D60

2 880 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lena LarssonSala OK1:07:05
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK1:10:55+3:50
3Karin BengtssonVisborgs OK1:17:18+10:13
4Lena NyströmVisborgs OK1:37:00+29:55
5Eva WildmarkFK Boken1:49:30+42:25
Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOKej start
Marita StadigSK Trim/Virsboej start

H60

4 130 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jan-Olof BäckOK Djerf1:15:40
2Per LindgrenIK Hakarpspojkarna1:21:37+5:57
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK1:22:39+6:59
4Håkan ForsmanRonneby OK1:32:45+17:05
5Gunnar SvanbergJärfälla OK1:33:03+17:23
6Rune LundgrenOK Trian1:33:08+17:28
7Leif SvangrenGotlands Bro OK1:34:43+19:03
8Anders GezeliusOK Ravinen1:37:01+21:21
Anders LavforsCentrum OKej godkänd
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej start
Peter LidholmIFK Hedemora OKej start

D65

2 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gunlis LarssonOK Enen1:29:25
2Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg1:37:46+8:21
3Karin MårtenssonGotlands Bro OK2:08:56+39:31
Brita AugustssonVisborgs OKej godkänd

H65

3 640 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ulf KjellinOK Hedströmmen1:18:18
2Olle BlomgrenOK Södertörn1:18:25+0:07
3Göran LarssonSala OK1:21:00+2:42
4Kenneth LarssonOK Enen1:58:56+40:38
Bo MagnussonVisborgs OKej godkänd

D70

2 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Ewa NordlundLänna IF1:35:39
2Ingrid EnekvistVisborgs OK1:36:25+0:46
3Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL1:43:17+7:38
4Gunnel BalckIFK Lidingö SOK1:48:27+12:48
5Siv JohanssonVisborgs OK2:26:04+50:25

H70

3 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Tommie OlssonVisborgs OK1:01:48
2Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg1:27:34+25:46
3Bo SegerEskilstuna OL1:39:38+37:50
4Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:47:59+46:11
Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburgej godkänd
Leif NordlundLänna IFej godkänd
Anders NilssonGotlands Bro OKej start

D75

2 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elisabeth KimellGotlands Bro OK1:48:28
2Edith BergvallVisby IF Gute SOK2:15:25+26:57

H75

2 880 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Rune RådeströmSnättringe SK1:21:49
2Inge PerssonFK Boken1:30:26+8:37
3Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL2:09:29+47:40
Curt BalckIFK Lidingö SOKej godkänd

D80

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gun HanssonYstads OK2:01:09
Ebba-Lisa FlygarTullinge SKej godkänd

Inskolning

1 590 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Mattis CarlströmIK Hakarpspojkarnafullföljt
Ammy ÖstemarFinspångs SOKfullföljt
Axel DavidssonAlfta-Ösa OKutom tävlan
Maja DavidssonAlfta-Ösa OKutom tävlan
Doris ElanderKlubblösutom tävlan
Märta FalkenströmSkogsluffarnas OKutom tävlan
Norah GardellGotlands Bro OKutom tävlan
Edith Johansson-KaislaniemiAlfta-Ösa OKutom tävlan
Elis Johansson-KaislaniemiAlfta-Ösa OKutom tävlan
Emmett KeyGotlands Bro OKutom tävlan
Lewis KeyGotlands Bro OKutom tävlan
Alvar KnutasSvaide Roma SOKutom tävlan
Lovis KnutasSvaide Roma SOKutom tävlan
Emma SeverinssonTjällmo-Godegårds OKutom tävlan

U1

1 590 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Edvin CarlsteinIFK Lidingö SOK31:54
Emmy AnderssonOK Denselnutom tävlan
Nelia ArgellFrösö IFutom tävlan
Elin BergHalmstad OKutom tävlan
Elsa BergGarda OKutom tävlan
Julia BergHalmstad OKutom tävlan
Svante DjurstedtKlubblösutom tävlan
Hanna EklundGotlands Bro OKutom tävlan
Stina HyppelOK Österåkerutom tävlan
Alice SamuelssonGotlands Bro OKutom tävlan
Ebba SamuelssonGotlands Bro OKutom tävlan
Svante SamuelssonGotlands Bro OKutom tävlan
Agnes SandgrenGotlands Bro OKutom tävlan
Evelina SandgrenGotlands Bro OKutom tävlan
Isabell SeverinssonTjällmo-Godegårds OKutom tävlan
Nellie StoneFrösö IFutom tävlan
Alma SuderbysIF Hagenutom tävlan
Meja SuderbysIF Hagenutom tävlan
Jacob TynnvallGotlands Bro OKutom tävlan
Isa WestmanFrösö IFutom tävlan

U2

2 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jonathan ChristianssonTäby OK1:29:33
2Arvid HägerstrandKungälvs OK1:43:04+13:31
3Erik HägerstrandKungälvs OK1:43:41+14:08
4Wilmer RosendahlSnättringe SK2:02:17+32:44
Alfred BerglindKlubblösutom tävlan
Samuel EklundGotlands Bro OKutom tävlan
Maja PerssonVisborgs OKej start

Öppen motion 3

2 440 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Peter Sanna Marit GrendelmeierOLV Baselland57:04
2Martin ÖstemarFinspångs SOK1:10:44+13:40
3Marika ÖstemarFinspångs SOK1:11:59+14:55
Emil ElanderKlubblösutom tävlan
Åsa EllbringFK Finnutom tävlan
Lars-Åke HolmLinköpings OKutom tävlan

Öppen motion 5

3 180 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Sara AnderssonOK Denselnutom tävlan
Anita ArneforsOK Södertörnutom tävlan
Adina CarlingerSkogsluffarnas OKutom tävlan
Gerhard HåkanssonVisborgs OKutom tävlan
Filip MagnussonStora Tuna IK SKutom tävlan
Axel ModinBromma-Vällingby SOKutom tävlan
Stefan MolinSvaide Roma SOKutom tävlan
Anders PerssonSvaide Roma SOKutom tävlan
Michelle PetterssonOK Tjärnenutom tävlan
Matilda DrottenmyrVisborgs OKej start
Hilde Gunn HellenesOK Skeidiej start

Öppen motion 6

4 650 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
Oskar BergHalmstad OKutom tävlan
Ann-Charlotte DahlVisborgs OKutom tävlan
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFutom tävlan
Gunnar HallströmVisborgs OKutom tävlan
Julia KeyGotlands Bro OKutom tävlan
Max SuderbysIF Hagenutom tävlan
Stig ThörnvikCentrum OKutom tävlan

Öppen motion 7

2 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Åsa GunnarssonVisborgs OK1:28:36
2Tommy UllbergSvaide Roma SOK1:46:12+17:36
Rolf AnderssonSvaide Roma SOKutom tävlan
Ing-Marie BergmanVisborgs OKutom tävlan
Gunnar ErikssonGotlands Bro OKutom tävlan
Lennart GardeliusIF Hansa-Hoburgutom tävlan
Maj-Britt GardeliusIF Hansa-Hoburgutom tävlan
Erland GardellGotlands Bro OKutom tävlan
Martin LöfblomSvaide Roma SOKutom tävlan
Carl-Arne MalmbergVallentuna-Össeby OLutom tävlan
Gunilla SchönningJärfälla OKutom tävlan
Olle SvangrenGotlands Bro OKutom tävlan
Marie ThörnvikCentrum OKutom tävlan
Bo WinanderJärfälla OKutom tävlan
Mikael AnderssonOK Torej start
Roger HagelinGustavsbergs OKej start

Öppen motion 9

6 370 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
David DahlVisborgs OKutom tävlan
Olof GardellGotlands Bro OKutom tävlan
Amadeus HanssonGotlands Bro OKutom tävlan
Anders HellminVisborgs OKutom tävlan
Brent KeyGotlands Bro OKutom tävlan
Calle NilssonJärfälla OKutom tävlan
Kjell NordqvistWaxholms OKutom tävlan
Wilhelm NordqvistWaxholms OKutom tävlan
Armin SchollerVisborgs OKutom tävlan
Per WesterlundSkogsluffarnas OKutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser