Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Medeltidskampen, Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Medeltidskampen, Gotland
Arrangörsorganisation: Garda OK
Datum: lördag 4 augusti 2018 - söndag 5 augusti 2018

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, lång, jaktstartEtapp 3, lång, jaktstart (totalt)

Alfta-Ösa OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Ellen DavidssonD21 (14)1:34:20+2:14
2Heidi Johansson KaislaniemiD35 (6)2:51:17+1:16:38
6Christer JohanssonH40 (18)2:35:57+1:08:32
Axel DavidssonInskolning (26)utom tävlan
Maja DavidssonInskolning (26)utom tävlan
Edith Johansson-KaislaniemiInskolning (26)utom tävlan
Elis Johansson-KaislaniemiInskolning (26)utom tävlan

Attunda OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Lars Håkan SandvikH21 (49)1:36:37
1Svante SandvikH14 (9)59:06
1Greta SandvikD10 (6)33:06
2Maria Von SchmalenséeD45 (30)1:09:08+3:24
2Catharina JäderbergD55 (9)1:28:54+6:57
6Mikael WirénH55 (20)1:43:14+29:32

Björnbär OK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Fadrina KüngD14 (8)1:30:36+27:12
3Loris KüngH16 (14)1:45:16+36:51
4Anatina SchoopD45 (30)1:28:05+22:21
4Markus KüngH55 (20)1:38:26+24:44
Jann Andri KüngH18 (3)ej godkänd
Mareia KüngD12 (18)ej godkänd

Bromma-Vällingby SOK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Karin ModinD18 (3)1:37:41
6Agnes ModinD50 (18)2:19:17+1:15:47
6Göran ModinH50 (21)1:45:39+28:57
Axel ModinÖppen motion 5 (30)utom tävlan

Centrum OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Anders LavforsH60 (30)ej godkänd
Stig ThörnvikÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Marie ThörnvikÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Eskilstuna OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Bo SegerH70 (20)1:39:38+37:50

Finspångs SOK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Martin ÖstemarÖppen motion 3 (26)1:10:44+13:40
3Pontus ÖstemarH14 (9)1:08:42+9:36
3Emil ÖstemarH12 (18)1:11:02+25:31
3Marika ÖstemarÖppen motion 3 (26)1:11:59+14:55
Ammy ÖstemarInskolning (26)fullföljt

FK Boken

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Inge PerssonH75 (12)1:30:26+8:37
5Eva WildmarkD60 (16)1:49:30+42:25

FK Finn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Emmy EllbringD10 (6)42:33+9:27
Åsa EllbringÖppen motion 3 (26)utom tävlan

FK Herkules

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Helena SvenssonD50 (18)1:03:30

Frösö IF

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Jessica WestmanD40 (15)1:45:55+22:14
9Fredrik LarssonH45 (35)1:52:21+32:19
Nelia ArgellU1 (40)utom tävlan
Nellie StoneU1 (40)utom tävlan
Isa WestmanU1 (40)utom tävlan

Garda OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
11Sune LevinH21 (49)2:11:44+35:07
Elsa BergU1 (40)utom tävlan

Gotlands Bro OK

32 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Natalie GardelinD16 (6)1:44:37
1Göran KimellH45 (35)1:20:02
1Ronny LiljegrenH55 (20)1:13:42
1Elisabeth KimellD75 (6)1:48:28
2Folke SvangrenH16 (14)1:12:21+3:56
2Edvard PetterssonH14 (9)1:06:32+7:26
2Felice GardelinD12 (18)55:46+6:07
2Ulf NilssonH50 (21)1:24:47+8:05
3Ylva SvangrenD45 (30)1:22:59+17:15
3Magnus IhreskogH55 (20)1:21:44+8:02
3Karin MårtenssonD65 (12)2:08:56+39:31
4Linnea Kimell TynnvallD12 (18)1:14:47+25:08
7Leif SvangrenH60 (30)1:34:43+19:03
9Andreas LiljegrenH21 (49)1:52:53+16:16
Hanna EklundU1 (40)utom tävlan
Alice SamuelssonU1 (40)utom tävlan
Ebba SamuelssonU1 (40)utom tävlan
Svante SamuelssonU1 (40)utom tävlan
Agnes SandgrenU1 (40)utom tävlan
Evelina SandgrenU1 (40)utom tävlan
Jacob TynnvallU1 (40)utom tävlan
Samuel EklundU2 (27)utom tävlan
Julia KeyÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Gunnar ErikssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Erland GardellÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Olle SvangrenÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Olof GardellÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Amadeus HanssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Brent KeyÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Mårten KorallH21 (49)ej start
Anders NilssonH70 (20)ej start
Norah GardellInskolning (26)utom tävlan
Emmett KeyInskolning (26)utom tävlan
Lewis KeyInskolning (26)utom tävlan

Grycksbo IF OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Ella OlssonD21 (14)ej start

Gustavsbergs OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Roger HagelinÖppen motion 7 (61)ej start

Göteborg-Majorna OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Kristina LorentzonD35 (6)1:34:39
3Laust SörensenH40 (18)1:34:57+7:32

Halmstad OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Susanna BergD40 (15)1:43:37+19:56
Elin BergU1 (40)utom tävlan
Julia BergU1 (40)utom tävlan
Oskar BergÖppen motion 6 (14)utom tävlan

IF Hagen

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Alma SuderbysU1 (40)utom tävlan
Meja SuderbysU1 (40)utom tävlan
Max SuderbysÖppen motion 6 (14)utom tävlan

IF Hansa-Hoburg

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Ann-Christin SöderbergD65 (12)1:37:46+8:21
2Jerker EnekvistH70 (20)1:27:34+25:46
Ulf AhlquistH70 (20)ej godkänd
Lennart GardeliusÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Maj-Britt GardeliusÖppen motion 7 (61)utom tävlan

IFK Enskede

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Magnus ElwinH45 (35)ej start

IFK Göteborg Orientering

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Stefan KinellH45 (35)1:20:44+0:42
4Tage KinellH16 (14)1:55:21+46:56
Anna-Lisa KinellD12 (18)ej start

IFK Hedemora OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Peter LidholmH60 (30)ej start

IFK Lidingö SOK

6 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Magdalena CarlsteinD21 (14)1:32:06
1Edvin CarlsteinU1 (40)31:54
3Mattias CarlsteinH45 (35)1:28:19+8:17
4Wilmer CarlsteinH10 (13)52:59+22:50
4Gunnel BalckD70 (15)1:48:27+12:48
Curt BalckH75 (12)ej godkänd

IK Gandvik

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Daniel AnderssonH40 (18)1:31:47+4:22
4Johanna JonssonD40 (15)1:48:46+25:05

IK Hakarpspojkarna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Per LindgrenH60 (30)1:21:37+5:57
5Åsa CarlströmD45 (30)1:45:47+40:03
Mattis CarlströmInskolning (26)fullföljt

Järfälla OK

9 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Max BoströmH10 (13)30:09
1Per NilssonH50 (21)1:16:42
1Eva SvanbergD55 (9)1:21:57
5Johan SköldH55 (20)1:41:57+28:15
5Gunnar SvanbergH60 (30)1:33:03+17:23
7Christoffer SchönningH21 (49)1:45:11+8:34
Gunilla SchönningÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Bo WinanderÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Calle NilssonÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Järla Orientering

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Jakob JanssonH21 (49)ej start
Linus NybergH12 (18)ej start

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Doris ElanderInskolning (26)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Svante DjurstedtU1 (40)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Alfred BerglindU2 (27)utom tävlan

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Emil ElanderÖppen motion 3 (26)utom tävlan

Kungälvs OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Anna BerlinD40 (15)1:23:41
2Arvid HägerstrandU2 (27)1:43:04+13:31
3Erik HägerstrandU2 (27)1:43:41+14:08
4Daniel HägerstrandH40 (18)1:46:01+18:36

Leksands OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Ulf MagnussonH55 (20)1:20:14+6:32

Linköpings OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Lars-Åke HolmÖppen motion 3 (26)utom tävlan

Lunds OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Karl-Gunnar OlssonH60 (30)1:22:39+6:59

Länna IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Ewa NordlundD70 (15)1:35:39
Leif NordlundH70 (20)ej godkänd

Malarruta

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Carolina CuestaD45 (30)ej godkänd

OK Denseln

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Emmy AnderssonU1 (40)utom tävlan
Sara AnderssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan

OK Djerf

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Charlotte FlansbjerD45 (30)1:05:44
1Jan-Olof BäckH60 (30)1:15:40

OK Enen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Gunlis LarssonD65 (12)1:29:25
4Kenneth LarssonH65 (15)1:58:56+40:38

OK Hammaren

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Nilla EnquistD12 (18)1:03:59+14:20
7Maria EnquistD45 (30)1:58:04+52:20

OK Hedströmmen

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Ulf KjellinH65 (15)1:18:18

OK Kåre

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
8Stefan SöderholmH45 (35)1:52:18+32:16

OK Linné

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Hans ThorH55 (20)ej start

OK Ravinen

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Oscar AnelandH16 (14)1:08:25
1Ellen AnelandD12 (18)49:39
3Kristina AnelandD21 (14)1:40:48+8:42
4Stefan WångbergH50 (21)1:40:41+23:59
8Anders GezeliusH60 (30)1:37:01+21:21

OK Skeidi

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Morten AndresenH55 (20)ej start
Hilde Gunn HellenesÖppen motion 5 (30)ej start

OK Skogshjortarna

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Emil AndreassonH40 (18)1:27:25

OK Södertörn

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Olle BlomgrenH65 (15)1:18:25+0:07
Anita ArneforsÖppen motion 5 (30)utom tävlan

OK Tjärnen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Lena PetterssonD50 (18)1:20:16+16:46
Michelle PetterssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan

OK Tor

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Julia AnderssonD14 (8)ej start
Emilia AnderssonD12 (18)ej start
Catharina AnderssonD40 (15)ej start
Mikael AnderssonÖppen motion 7 (61)ej start

OK Trian

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
6Rune LundgrenH60 (30)1:33:08+17:28

OK Österåker

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Robin HyppelH14 Kort (3)1:16:39
Stina HyppelU1 (40)utom tävlan

OLV Baselland

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Peter Sanna Marit GrendelmeierÖppen motion 3 (26)57:04
8Ineke GrendelmeierD45 (30)2:02:30+56:46

Ronneby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Ann-Christin Nero ForsmanD60 (16)1:10:55+3:50
4Håkan ForsmanH60 (30)1:32:45+17:05

Sala OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Lena LarssonD60 (16)1:07:05
3Göran LarssonH65 (15)1:21:00+2:42

SK Trim/Virsbo

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Marita StadigD60 (16)ej start

Skogsluffarnas OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Henning FalkenströmH12 (18)45:31
2Tilde CarlingerD16 (6)4:19:15+2:34:38
5Erika CarlingerD50 (18)1:42:07+38:37
Magnus FalkenströmH21 (49)ej godkänd
Adina CarlingerÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Per WesterlundÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Märta FalkenströmInskolning (26)utom tävlan

Skogslöparna

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Amelie JosefssonD21 (14)1:52:17+20:11
4Per-Johan JosefssonH45 (35)1:33:49+13:47
9Christina JosefssonD45 (30)2:06:28+1:00:44

Skåneslättens OL

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Britt Forsell PirozziD70 (15)1:43:17+7:38
3Sven-Erik ForsellH75 (12)2:09:29+47:40
Erik Barr ZeilonH21 (49)ej start

Snättringe SK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Ludvig RosendahlH12 Kort (3)37:38
1Rune RådeströmH75 (12)1:21:49
3Robert WallsténH21 (49)1:38:19+1:42
4Wilmer RosendahlU2 (27)2:02:17+32:44
6Johan BernhardH21 (49)1:44:44+8:07

Stora Tuna IK SK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Filip MagnussonÖppen motion 5 (30)utom tävlan

Svaide Roma SOK

17 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Olof LevinH12 (18)1:00:49+15:18
2Tommy UllbergÖppen motion 7 (61)1:46:12+17:36
3Adam UllbergH10 (13)47:29+17:20
3Anki HallströmD55 (9)1:41:11+19:14
5Duncan RobertsonH21 (49)1:41:15+4:38
5Anders EklundH45 (35)1:35:31+15:29
6Pontus GustafssonH45 (35)1:37:49+17:47
7Anders LevinH50 (21)2:08:11+51:29
8Fredrik LevinH21 (49)1:49:46+13:09
10Olof PerssonH21 (49)1:59:15+22:38
13Mattias LevinH21 (49)3:15:48+1:39:11
Stefan MolinÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Anders PerssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Rolf AnderssonÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Martin LöfblomÖppen motion 7 (61)utom tävlan
Anne-Marie KarlssonD60 (16)ej start
Alvar KnutasInskolning (26)utom tävlan
Lovis KnutasInskolning (26)utom tävlan

Södertälje-Nykvarn OF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
4Jan BrolundH70 (20)1:47:59+46:11
Joakim ErikssonÖppen motion 6 (14)utom tävlan

Tibro OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Marie OlssonD50 (18)1:08:05+4:35
5Hugo GustavssonH12 (18)1:42:55+57:24
5Stefan GustavssonH50 (21)1:41:54+25:12

Tjällmo-Godegårds OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Isabell SeverinssonU1 (40)utom tävlan
Emma SeverinssonInskolning (26)utom tävlan

Tullinge SK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
3Rudolf HersénH50 (21)1:32:59+16:17
Ebba-Lisa FlygarD80 (6)ej godkänd

Tumba-Mälarhöjden OK

0 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Arne KarlssonH60 (30)ej start

Täby OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Jonathan ChristianssonU2 (27)1:29:33
4Carin KihlströmD50 (18)1:41:03+37:33

Vallentuna-Össeby OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Carl-Arne MalmbergÖppen motion 7 (61)utom tävlan

Waxholms OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiff
Kjell NordqvistÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Wilhelm NordqvistÖppen motion 9 (44)utom tävlan

Visborgs OK

29 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Klara BäckstädeD14 (8)1:03:24
1Tommie OlssonH70 (20)1:01:48
1Åsa GunnarssonÖppen motion 7 (61)1:28:36
2Felix BäckstädeH21 (49)1:36:40+0:03
2Gustav HellminH10 (13)46:45+16:36
2Ingrid EnekvistD70 (15)1:36:25+0:46
3Karin BengtssonD60 (16)1:17:18+10:13
4Andreas NikolaussonH21 (49)1:40:09+3:32
4Oscar KoertgeH12 (18)1:12:27+26:56
4Lena NyströmD60 (16)1:37:00+29:55
5Anna BäckstädeD40 (15)2:09:20+45:39
5Daniel SeestrandH40 (18)1:46:25+19:00
5Siv JohanssonD70 (15)2:26:04+50:25
6Jenny KoertgeD45 (30)1:48:15+42:31
7Stefan PerssonH45 (35)1:39:58+19:56
10Örjan Hallgren BäckstädeH45 (35)2:09:12+49:10
11Måns PerssonH45 (35)2:35:02+1:15:00
12Jerker DrottenmyrH21 (49)2:32:37+56:00
Leon HanssonH21 (49)ej godkänd
Rasmus GunnarssonH10 (13)ej godkänd
Brita AugustssonD65 (12)ej godkänd
Bo MagnussonH65 (15)ej godkänd
Gerhard HåkanssonÖppen motion 5 (30)utom tävlan
Ann-Charlotte DahlÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Gunnar HallströmÖppen motion 6 (14)utom tävlan
Ing-Marie BergmanÖppen motion 7 (61)utom tävlan
David DahlÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Anders HellminÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Armin SchollerÖppen motion 9 (44)utom tävlan
Johan BergiusH16 (14)ej start
Neo CederqvistH12 (18)ej start
Patrik RönnbäckH45 (35)ej start
Maja PerssonU2 (27)ej start
Matilda DrottenmyrÖppen motion 5 (30)ej start

Visby IF Gute SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
2Edith BergvallD75 (6)2:15:25+26:57

Ystads OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiff
1Gun HanssonD80 (6)2:01:09

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser