Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM MTBO, Lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM MTBO, Lång
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: söndag 5 juni 2011

D21

19 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sanna WallenborgIF Thor1:32:134:49
2Gerit PfuhlLunds OK1:35:57+3:445:01
3Sara PrinceSävedalens AIK1:36:18+4:055:02
4Katarina LindénVäxjö OK1:38:52+6:395:10
5Elin BjörkmanTäby OK1:47:18+15:055:37
6Johanna WillstrandBurseryds IF1:52:00+19:475:51
7Emma BölskeTäby OK1:52:27+20:145:53
8Malin JacobssonOK Rodhen1:54:05+21:525:58
9Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad1:55:02+22:496:01
10Karin EklöfIK Hakarpspojkarna1:59:17+27:046:14

H21

25 800 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hans Jørgen KvåleTäby OK1:32:183:34
2Tobias ÖströmOK Tyr1:34:26+2:083:39
3Johan GranathIF Hallby SOK1:37:24+5:063:46
4Markus MartinelleSöders SOL Tyresö1:39:35+7:173:51
5Niclas AnderssonOK Kolmården1:39:50+7:323:52
6Daniel LiljedahlOK Pan-Kristianstad1:45:34+13:164:05
7Tony LarssonOK Skogsfalken1:47:20+15:024:09
8Linus MoodOK Roslagen1:47:22+15:044:09
9Robert JohanssonTäby OK1:48:02+15:444:11
10Anders JanssonTäby OK1:52:51+20:334:22
11Markus BölskeTäby OK1:56:45+24:274:31
12Mikael PerssonFK Göingarna2:01:36+29:184:42
13Jonas LindkvistLunds OK2:01:46+29:284:43
14Magnus WallenborgIF Thor2:02:01+29:434:43
15Staffan ÅkerblomOK Linné2:14:10+41:525:12
Ola WillstrandOK Gislediskvalificerad
Daniel EvaldssonSK Graaldiskvalificerad
Björn VölckerSundbybergs IKdiskvalificerad
Håkan OlssonOK Hammarenej start
Johan SällforsIFK Lidingös Skid o OKej start

H20

19 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton PerssonMarkaryds FK1:32:064:46
2Johan AlfredssonOK Tisaren1:34:43+2:374:54
3Erik FrostIFK Moras OK1:35:30+3:244:56
4Martin BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:48:59+16:535:38

H16

12 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filip BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:08:455:30
2Hampus LarssonFK Göingarna1:17:19+8:346:11

H40

19 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars VestlingIF Thor1:27:544:33
2Stefan KillbergOrnäs IK1:29:05+1:114:36
3Nils PistoraLunds OK1:29:41+1:474:38
4Hans PerssonOK Kolmården1:30:23+2:294:40
5Magnus LarssonFK Göingarna1:32:24+4:304:47
6Göran PerssonVärend GN OL1:36:44+8:505:00
7Peter BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:37:27+9:335:02
8Frank SteinerJärfälla OK1:41:35+13:415:15
9Ragnar UppströmFK Herkules1:44:07+16:135:23

D50

10 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:26:148:03
2Margareta MeitonIFK Lidingös Skid o OK1:34:14+8:008:48

H50

17 800 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan KollbergEksjö SOK1:22:174:37
2Anders StjerndahlIFK Lidingös Skid o OK1:22:20+0:034:37
3Tommy PatrikssonMatteus SI1:28:14+5:574:57
4Magnus UppströmFK Herkules1:36:20+14:035:24
5Lars SahlbergLeksands OK1:53:08+30:516:21
Sonny MyrefeldtKalmar OKdiskvalificerad

H60

15 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars LindborgTormestorps IF1:19:015:07
2Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:26:27+7:265:36
3Ronny HedlundOK Södertörn1:37:46+18:456:20
4Lars-Åke SjökvistVärend GN OL1:43:36+24:356:43
Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OKdiskvalificerad
Claes-Göran LundbergUlricehamns OKej start

H70

12 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil LööfOK Pan-Kristianstad1:45:318:26
2Bengt AnderssonMatteus SI1:51:51+6:208:56

D21övr

19 100 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid StengårdIF Sibbo-Vargarna1:15:503:58
2Anna TelyakevychFarum OK1:31:05+15:154:46
3Pernille Brunste JacobsenOK Øst Birkerød1:32:37+16:474:50
4Anke DannowskiOK Øst Birkerød1:35:07+19:174:58
5Pernille SommerOK Øst Birkerød1:44:36+28:465:28
6Henriette Kloste RokkjærOK Pan Århus1:45:34+29:445:31

H21övr

25 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper DamgaardFarum OK1:37:463:47
2Johan Holkmann JacobsenOK Øst Birkerød1:38:00+0:143:47
Andreas KonringSøllerød OKej start

D20övr

12 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cæcilie ChristoffersenSvendborg OK1:11:055:41
Caroline KonringSøllerød OKej start

H20övr

19 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Rasmus SøgaardHorsens OK1:12:313:45
2Andreas BergmannAllerød OK1:26:51+14:204:30
3Andreas ProschowskyAllerød OK1:29:49+17:184:39

D40övr

12 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mette Rønning SteffensenOK Øst Birkerød1:12:005:45
2Marianne Lynge KroghKolding OK1:16:37+4:376:07

H40övr

19 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claus CarlsenOK Øst Birkerød1:32:444:48

D50övr

10 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tove AndersenOK Øst Birkerød1:03:455:57
2Liselotte Elgård NielsenOK Øst Birkerød1:52:25+48:4010:30
3Anne-Mette KirkegaardSilkeborg OK1:53:55+50:1010:38

H50övr

17 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laus Seir HansenHSOK.dk1:22:564:39
2Troels Bent HansenAllerød OK1:24:43+1:474:45
3Finn JohannsenBallerup orienteringsklub1:26:39+3:434:52
4Jens Peter GundorfOK Øst Birkerød1:29:44+6:485:02
5Jens BentsenOK Øst Birkerød1:33:25+10:295:14
6Jørgen NielsenOK SG1:35:43+12:475:22
7Kim LauritsenOK Øst Birkerød1:35:57+13:015:23
8Gert SteffensenOK Øst Birkerød1:43:02+20:065:47
Ole GalleHolbæk OKej start

D60övr

10 700 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ellis Byrgiel SommerOK Øst Birkerød1:25:368:00
2Kirsten Nymann PetersenOK Øst Birkerød1:32:57+7:218:41
3Birgit OlsenTisvilde Hegn OK1:35:11+9:358:53
4Kirsten BrunstedtOK Øst Birkerød1:45:58+20:229:54

H60övr

15 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jes SteenOK Øst Birkerød1:18:585:07
2Christian StrandgaardSøllerød OK1:21:46+2:485:18
3John RasmussenSilkeborg OK1:25:57+6:595:34
4Klaus OlsenTisvilde Hegn OK1:27:42+8:445:41
5Claus PoulsenSilkeborg OK1:41:50+22:526:36
6Ole VexøTisvilde Hegn OK1:50:25+31:277:10
7Tage V. AndersenOK Øst Birkerød2:00:32+41:347:49
Søren BjørnøenOK Øst Birkerødej godkänd
Knud Erik ThomsenSvendborg OKej start

H70övr

12 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Herluf JensenSvendborg OKdiskvalificerad

Öppen 3

8 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie SvenssonOK Pan-Kristianstad53:026:14
2Rikard BergströmKvarnsvedens GOIF OK1:42:11+49:0912:01

Öppen 9

14 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pontus NilssonLooser klubben1:18:375:23
2Jesper HåkanssonFK Göingarna1:24:06+5:295:45

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser