Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Tyringerundan

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Tyringerundan
Arrangörsorganisation: OK Tyringe
Datum: lördag 31 mars 2018

D21

6 850 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nicole LjungdahlOK Pan-Kristianstad45:046:34
2Jenny ErikssonOK Kåre47:29+2:256:55
3Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL48:49+3:457:07
4Pernilla OlssonSkåneslättens OL49:05+4:017:09
5Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad49:43+4:397:15
6Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna50:29+5:257:22
7Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad51:15+6:117:28
8Elisabeth HanssonIFK Lidingö SOK52:30+7:267:39
9Marthe GløersenBækkelagets SK53:01+7:577:44
10Caroline LindelöwHärlövs IF55:40+10:368:07
11Kjersti Adela WestinPorsgrunn OL1:04:35+19:319:25
12Sara Snogerup LinseLunds OK1:10:07+25:0310:14
13Elinor LindelöwHärlövs IF1:18:53+33:4911:30
14Camilla NilssonOK Torfinn1:21:17+36:1311:51
Elin MånssonIFK Göteborg Orienteringej start
Elin SvenssonNässjö OKej start
Katarina LenanderVäxjö OKej start
Moa SvenssonNässjö OKej start

H21

9 910 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders VisterNydalens Skiklub53:575:26
2Erik HerneOK Ravinen55:14+1:175:34
3Simon WikströmOK Pan-Kristianstad55:46+1:495:37
4Adam GranstedtIK Hakarpspojkarna58:26+4:295:53
5Niklas CarlssonSundbybergs IK59:11+5:145:58
6Simon HardenFK Boken1:01:28+7:316:12
7David MellinSundbybergs IK1:05:26+11:296:36
8Martin FagerlundKFUM Örebro OK1:05:33+11:366:36
9Morgan KarlssonSundbybergs IK1:05:45+11:486:38
10Joel Käll KarlssonLinköpings OK1:07:53+13:566:50
11Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:08:19+14:226:53
12Thomas PetterssonAttunda OK1:09:19+15:226:59
13Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna1:10:36+16:397:07
14Erik BengtssonSävedalens AIK1:12:37+18:407:19
15Niclas TjernlundSkåneslättens OL1:13:04+19:077:22
16Simon PreutzOK Torfinn1:21:27+27:308:13
17Mattias JohanssonBergnäsets AIK1:22:04+28:078:16
18André BjärbyFrosta OK1:50:04+56:0711:06
Sebastian WahlströmMalmö OKej godkänd
Mårten LundqvistSundbybergs IKej start
Erik SchultzLunds OKej start
Axel OrrhedeHelsingborgs SOKej start
Anton ÖsterbladKarlskrona SOKej start
Jonathan GunnarssonMalmö OKej start
Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstadej start
Linus LarssonOK Kåreej start
Jakob SegerslättSkåneslättens OLej start

D21 Kort

5 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin NeckénOK Älme51:3210:14
2Siri WahlströmMalmö OK1:00:55+9:2312:06

H21 Kort

8 200 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan NöjdFK Göingarna1:09:098:25
2Erik PalmfjordKatrineholms OK1:11:13+2:048:41

D20

5 620 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emilie WestinPorsgrunn OL54:509:45
Ebba LeicktTullinge SKej godkänd

H20

7 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik WinbladhKarlskrona SOK59:567:48
2Christian LindhSundbybergs IK1:24:07+24:1110:57

D18

5 030 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Irmalinn NilssonHärlövs IF39:007:45
2Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna40:37+1:378:04
3Lotten KindlundhFK Finn41:32+2:328:15
4Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad43:02+4:028:33
5Tina LjungqvistLunds OK47:20+8:209:24
6Julia ElverlindOK Tranan47:44+8:449:29
7Maja TenghagenHärlövs IF48:23+9:239:37
8Linn LindblomMalmö OK1:08:02+29:0213:31

H18

6 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna40:246:17
2Ludvig HallabroHässleholms OK43:47+3:236:49
3Jonatan StåhlSundbybergs IK54:52+14:288:32
4Rasmus KihlSundbybergs IK55:30+15:068:38

D16

4 450 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thea BökmanHelsingborgs SOK34:347:46
2Kajsa BogrenSundbybergs IK35:10+0:367:54
3Sofia PalmFK Boken35:51+1:178:03
4Sigrid CarlssonSundbybergs IK40:26+5:529:05
5Nellie RydlundHässleholms OK40:31+5:579:06
6Selma LarssonLunds OK42:28+7:549:32
7Elin HugossonLunds OK43:45+9:119:49
8Matilda LindhSundbybergs IK45:33+10:5910:14
9Ronja StåhlSundbybergs IK47:31+12:5710:40
10Alva NystedtSkåneslättens OL47:53+13:1910:45
11Elin NilssonAndrarums IF49:36+15:0211:08
12Sofia ElverlindOK Tranan50:39+16:0511:22
13Lisa ThunellIFK Lidingö SOK50:52+16:1811:25
14Amelie RajanIFK Lidingö SOK55:25+20:5112:27
15Agnes DambergIFK Lidingö SOK56:31+21:5712:42
16Katja LeicktTullinge SK1:02:07+27:3313:57
17Tuva FalkSundbybergs IK1:12:11+37:3716:13
18Elsa EricssonLunds OK1:21:36+47:0218:20
Agnes LindblomMalmö OKej start
Hilma HolmströmHärlövs IFej start

H16

5 590 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik JohanssonFK Boken43:277:46
2Eskil WidehagSundbybergs IK47:23+3:568:28
3Johan VinbladLunds OK51:42+8:159:14
4Klas LjungqvistLunds OK1:01:50+18:2311:03
5Erik AlbinssonHjärnarps OL1:07:02+23:3511:59
Melker AnderssonOK Pan-Kristianstadej start

D16 Kort

4 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna GersneSkåneslättens OL1:21:5920:17

H16 Kort

4 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin EronnLinköpings OK45:2911:15

D14

4 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna34:128:27
2Emmy PalmFK Boken40:31+6:1910:01
3Linnea RydlundHässleholms OK41:38+7:2610:18
4Lovisa LindqvistIFK Enskede43:44+9:3210:49
5Wilma LeicktTullinge SK57:12+23:0014:09
6Elsa WibergHelsingborgs SOK58:40+24:2814:31
7Alice TryggSävedalens AIK1:01:40+27:2815:15
8Ellie BarjosefEslövs FK1:33:18+59:0623:05
Viola HolmströmHärlövs IFej start

H14

4 040 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle KarlssonIK Hakarpspojkarna26:186:30
2Isak AnderssonLunds OK34:49+8:318:37
3Ludvig EronnLinköpings OK40:51+14:3310:06
4Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad42:21+16:0310:28
5Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF44:09+17:5110:55
6Elias NilssonHässleholms OK46:17+19:5911:27
7Adam JohanssonSkåneslättens OL46:36+20:1811:32
8Svante LorentzsonStigmännen Karlshamns OK48:31+22:1312:00
9Hannes LindqvistIFK Enskede55:16+28:5813:40
10Alfred JohanssonOK Alehof1:00:29+34:1114:58
11Edwin FalkstrandTormestorps IF1:19:24+53:0619:39
12Erik OlssonFK Åsen1:22:15+55:5720:21
Arvid AlbinssonHjärnarps OLej godkänd

D12

3 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba RanbroHelsingborgs SOK27:389:12
2Felicia PerssonHelsingborgs SOK28:05+0:279:21
3Sara LjungqvistLunds OK28:06+0:289:22
4Alice JohanssonFK Boken31:45+4:0710:35
5Emilia ElverlindOK Tranan32:25+4:4710:48
6Frida KarlssonIK Hakarpspojkarna37:10+9:3212:23
7Maja FalkSundbybergs IK40:23+12:4513:27
8Linnéa BjärbyFrosta OK44:53+17:1514:57
9Frida EmilssonFK Åsen52:49+25:1117:36

H12

3 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Otto NybergÖrkelljunga FK28:189:26
2Arvid FalkstrandTormestorps IF31:26+3:0810:28
3Felix JohanssonOK Alehof33:42+5:2411:14
4Jonathan EdholmÖrkelljunga FK39:51+11:3313:17
5Kurt SjöbergHelsingborgs SOK47:18+19:0015:46
6Noel HellbergSundbybergs IK1:20:33+52:1526:51
Ola LeireGöteborg-Majorna OKej start

D10

2 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice HellbergSundbybergs IK20:518:36
2Klara PalmFK Boken24:55+4:0410:17
3Olivia SvenssonFK Åsen30:04+9:1312:25
4Irma WidehagSundbybergs IK37:20+16:2915:25

H10

2 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel PerssonGöteborg-Majorna OK20:468:26
2Axel FalkstrandTormestorps IF33:36+12:5013:39
Jonas LeireGöteborg-Majorna OKej start

D35

5 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina SpångbergLunds OK1:20:0213:32

H35

7 940 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SchagerlindOK Bävern56:237:06
2Emanuel StridMalmö OK1:04:46+8:238:09
Per Erik JönssonOK Torfinnej start

D40

5 030 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linda RanbroHelsingborgs SOK54:0210:44
2Maria HelmerssonHässleholms OK59:06+5:0411:44
3Anna WikströmHästveda OK59:25+5:2311:48
4Louise PihlOK Pan-Kristianstad1:06:12+12:1013:09
5Josefin LindqvistIFK Enskede1:06:40+12:3813:15
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd
Karolina HellbergSundbybergs IKej start
Annica Clevnert LeireGöteborg-Majorna OKej start

H40

7 680 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil EronnLinköpings OK49:136:24
2Henrik OlofssonOK Kompassen50:35+1:226:35
3Mathias PerssonHelsingborgs SOK54:15+5:027:03
4Erik BengtssonFK Åsen55:30+6:177:13
5Magnus EmilssonFK Åsen1:03:06+13:538:12
6Johan AxelssonOK Älme1:05:05+15:528:28
7Mikael PerssonFK Göingarna1:09:45+20:329:04
8Mikael NilssonLunds OK1:13:33+24:209:34
9Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad1:15:46+26:339:51
10Jonas NorénHelsingborgs SOK1:26:58+37:4511:19
11Henrik LindblomMalmö OK1:29:15+40:0211:37
Tobias NilssonOK Kompassenej godkänd

D45

4 560 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mia EronnLinköpings OK37:588:19
2Camilla HaglundÖrkelljunga FK41:15+3:179:02
3Anna LjungqvistLunds OK43:54+5:569:37
4Carina RydlundHässleholms OK44:26+6:289:44
5Carina ThynellHärlövs IF45:07+7:099:53
6Catarina HardenFK Boken45:36+7:3810:00
7Annika LundströmSundbybergs IK46:18+8:2010:09
8Corinne StäubleOLG Galgenen51:05+13:0711:12
9Marie AlbinssonHjärnarps OL51:27+13:2911:16
10Lenka WestinPorsgrunn OL54:26+16:2811:56
11Åsa EricssonLunds OK54:35+16:3711:58
12Eva PerssonTormestorps IF55:34+17:3612:11
13Josefina BerglundFK Boken58:16+20:1812:46
14Camilla CarlssonHärlövs IF1:00:15+22:1713:12
15Lisa LeicktTullinge SK1:02:09+24:1113:37
16Maria PeterssonHalmstad OK1:05:57+27:5914:27
Marie WibergHelsingborgs SOKej godkänd

H45

6 420 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad38:035:55
2Conny RaskHjärnarps OL41:43+3:406:29
3Håkan PalmFK Boken41:47+3:446:30
4Michael LönnHjärnarps OL43:02+4:596:42
5Mikael PihlOK Pan-Kristianstad43:35+5:326:47
6Fredrik HugossonLunds OK46:39+8:367:15
7Fabian LjungqvistLunds OK46:44+8:417:16
8Christopher LindqvistIFK Enskede48:47+10:447:35
9Fredrik NystedtSkåneslättens OL49:05+11:027:38
9Ronny FalkSundbybergs IK49:05+11:027:38
11Jonas HöstHjärnarps OL50:38+12:357:53
12Mats RanbroHelsingborgs SOK51:58+13:558:05
13Nils HelmerssonHässleholms OK52:38+14:358:11
14Dan JohanssonFK Boken52:58+14:558:15
15Magnus RydlundHässleholms OK55:37+17:348:39
16Roland PerssonSkarpnäcks OL56:59+18:568:52
17Martin TryggSävedalens AIK57:01+18:588:52
18Per DambergIFK Lidingö SOK58:05+20:029:02
19Martin JohanssonHalmstad OK58:29+20:269:06
20Mats EriksonLunds OK58:30+20:279:06
21Raul HindovLunds OK59:00+20:579:11
22Örjan LarssonLunds OK1:00:58+22:559:29
23Kjell ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK1:01:56+23:539:38
24Thomas FalkstrandTormestorps IF1:05:29+27:2610:11
25Lars SørensenOK Øst Birkerød1:30:21+52:1814:04
Ola BengtssonTäby OKej start
Torgny HolmströmHärlövs IFej start

D50

3 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie OlssonÖrkelljunga FK43:0712:40
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK48:59+5:5214:24
3Annika EngelHässleholms OK49:55+6:4814:40
4Anne SvantessonHjärnarps OL54:28+11:2116:01
5Helena KristianssonHässleholms OK54:47+11:4016:06
6Helena ÅhlinHelsingborgs SOK1:02:24+19:1718:21
7Ingegerd CarlssonSundbybergs IK1:03:11+20:0418:35
8Åsa LindhSundbybergs IK1:17:05+33:5822:40
9Helena SvenssonFK Boken1:22:23+39:1624:13
Liselott KihlSundbybergs IKej godkänd
Pernilla HörwingOK Roxenej start

H50

5 910 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus LarssonFK Göingarna40:176:48
2Mårten WikströmHalmstad OK42:20+2:037:09
3Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad42:52+2:357:15
4Mats CarlssonSundbybergs IK44:54+4:377:35
5Fredrik BarrulfOK Tyr45:22+5:057:40
6Niklas EdvardssonFK Göingarna45:23+5:067:40
7Patrik LeicktTullinge SK47:24+7:078:01
8Jan-Olof BogrenSundbybergs IK47:47+7:308:05
9Klas NilssonOL Norska49:23+9:068:21
10Anders EricssonLunds OK49:38+9:218:23
11Magnus LarsenFK Boken53:54+13:379:07
12Pär JohanssonOK Alehof1:02:13+21:5610:31
13Jan JohanssonSkåneslättens OL1:06:49+26:3211:18
14Lars ErikssonHjärnarps OL1:16:51+36:3413:00
15Mats ToftnerOK Kompassen1:16:53+36:3613:00
16Dennis HansenOK Kompassen1:19:32+39:1513:27
17Christian DrewsDARC Berlin1:28:26+48:0914:57
Tomas NilssonHässleholms OKej godkänd
Johan BökmanHelsingborgs SOKej start
Ulf LinderfalkSkåneslättens OLej start

D55

4 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger BergLinköpings OK39:379:10
2Ann NilssonMarkaryds FK45:27+5:5010:31
3Lollo NybergOK Kontinent45:38+6:0110:33
4Lena OlssonSkåneslättens OL46:57+7:2010:52
5Anne UddEslövs FK47:47+8:1011:03
6Christina SegerslättSkåneslättens OL50:50+11:1311:46
7Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK52:59+13:2212:15
8Christina OlssonSkåneslättens OL1:07:57+28:2015:43
9Brigitte DrewsDARC Berlin1:33:23+53:4621:36
Tina HagårdRävetofta OKej start
Lena SöderlundFK Göingarnaej start

H55

5 620 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders BergLinköpings OK37:256:39
2Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna39:40+2:157:03
3Lars SvantessonHjärnarps OL40:02+2:377:07
4Lars SöderlundFK Göingarna40:36+3:117:13
5Mats BrorssonTockarps IK43:58+6:337:49
6Lars HallabroHässleholms OK48:27+11:028:37
7Ronny NordgrenSundbybergs IK49:52+12:278:52
8Bengt OlssonEslövs FK50:31+13:068:59
9Sverker ErikssonOK Gynge54:41+17:169:43
10Johan SköldJärfälla OK59:59+22:3410:40
11Gert PetterssonLunds OK1:01:31+24:0610:56
12Anders JohanssonLunds OK1:09:22+31:5712:20
13Jan LindhSundbybergs IK1:14:30+37:0513:15
Ola MårtenssonVäsby OKej godkänd
Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OLej godkänd
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej start

D60

3 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingela EkelövSkåneslättens OL32:239:04
2Ingrid LarssonFK Göingarna45:56+13:3312:51
3Inger FrickFK Göingarna53:18+20:5514:55
4Lena NielsenHelsingborgs SOK1:04:01+31:3817:55

H60

5 030 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf PalmérUlricehamns OK36:137:12
2Bengt LarssonFK Göingarna39:11+2:587:47
3Kjell WestinPorsgrunn OL39:14+3:017:47
4Håkan PalmfjordKatrineholms OK40:43+4:308:05
5Jan KihlSundbybergs IK47:56+11:439:31
6Jan WahlströmSnättringe SK48:04+11:519:33
7Carl-Johan RoubertFK Finn48:25+12:129:37
8Sten SegerslättSkåneslättens OL48:35+12:229:39
9Kyrre ThalbergLunds OK53:49+17:3610:41
10Lasse JohanssonEds SK54:23+18:1010:48
11Alf WestessonOK Kontinent59:26+23:1311:48
12Tor UddEslövs FK1:07:05+30:5213:20
13Thomas DagsbergOK Orion1:09:35+33:2213:50
14Stefan NilssonOK Kontinent1:35:35+59:2219:00
Lars MagnussonOK Älmeej start

D65

3 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena GranefeltOK Tyr41:5011:43
2Gudrun NilssonLunds OK43:14+1:2412:06
3Ingrid MårtenssonOK Kolmården47:01+5:1113:10
4Åsa StåhlHjärnarps OL50:04+8:1414:01
5Karin LarssonOK Kompassen1:11:39+29:4920:04
Eva TykessonRävetofta OKej start

H65

4 560 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ken RagnarssonOK Kompassen39:338:40
2Lennart HävrénTullinge SK43:21+3:489:30
3Olle BohmanHjärnarps OL47:08+7:3510:20
4Kenth SundgrenSkåneslättens OL49:12+9:3910:47
4Olle GranathSurahammars SOK49:12+9:3910:47
6Jan JönssonMalmö OK54:38+15:0511:58
7Kent JogelandIK Ymer59:20+19:4713:00
8Kaare HanssonMalmö OK1:09:06+29:3315:09
9Gert OlssonTockarps IK1:10:21+30:4815:25
10Stig JohanssonHelsingborgs SOK1:12:21+32:4815:51
11Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:14:35+35:0216:21
Lars JohanssonMalmö OKej godkänd

D70

3 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helen AndertoftMarkaryds FK40:2911:58
2Maj-Britt ByströmRävetofta OK42:12+1:4312:29
3Gullevi SvenssonRonneby OK42:20+1:5112:31
4Ann-Charlotte JensenHässleholms OK43:16+2:4712:48
5Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK44:27+3:5813:09
6Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL48:43+8:1414:24
7Torill SvendsenFrosta OK51:29+11:0015:13
8Astrid JohannessonHelsingborgs SOK52:06+11:3715:24
9Margareta SjöbergLunds OK54:23+13:5416:05
Solbritt GustafssonOK Virdarnaej start
Gunilla GrönbladHärlövs IFej start
Karin BengtssonOK Kompassenej start

H70

4 290 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agne BengtssonOK Kompassen38:158:54
2Leif SandgrenFrosta OK40:31+2:169:26
3Lars GranefeltOK Tyr40:33+2:189:27
4Åke PerssonHjärnarps OL44:15+6:0010:18
5Håkan NilssonMalmö OK47:19+9:0411:01
6Jan HanssonLunds OK47:50+9:3511:08
7Lars PerssonOK Kompassen49:10+10:5511:27
8Stig LarssonRävetofta OK52:54+14:3912:19
9Leif KarlssonFrosta OK52:56+14:4112:20
10Erling SamuelssonOK Vilse 8754:43+16:2812:45
11Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK56:45+18:3013:13
12Mats HåkanssonMalmö OK58:18+20:0313:35
13Christer GrönbladHärlövs IF58:37+20:2213:39
14Leif MalmHärlövs IF59:48+21:3313:56
15Jan PerssonYstads OK1:03:49+25:3414:52
16Gert OlssonSkåneslättens OL1:04:27+26:1215:01
17Nils-Erik BondessonFrosta OK1:08:09+29:5415:53
18Bo BülowMalmö OK1:14:23+36:0817:20
19Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:17:03+38:4817:57
20Göran LarssonOK Kompassen1:21:57+43:4219:06
21Tommy HeldFK Åsen1:35:45+57:3022:19
Benkt AnderssonFrosta OKej godkänd
Sven ThelanderssonLunds OKej godkänd
Kent JohanssonÖrkelljunga FKej start
Inge PerssonOckelbo OKej start

D75

3 380 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin JakobssonEslövs FK48:0414:13
2Lena PehrssonOK Silva51:30+3:2615:14
3Birgit PalmFK Boken54:37+6:3316:09
4Eva EskilssonHässleholms OK1:07:50+19:4620:04

H75

3 570 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roland KarlssonRonneby OK39:3411:04
2Roland OffrellFrosta OK42:11+2:3711:48
3Åke EkstrandHärlövs IF43:46+4:1212:15
4Anders CarlssonSkåneslättens OL45:16+5:4212:40
5Kjell LindauOK Kompassen48:35+9:0113:36
6Bertil OttossonFK Göingarna50:24+10:5014:07
7Håkan BrostMalmö OK51:39+12:0514:28
8Nils-Åke NilssonHärlövs IF51:51+12:1714:31
9Arne GustafssonMalmö OK52:54+13:2014:49
10Allan SunnergrenHjärnarps OL58:36+19:0216:24
11Kenneth LindborgHässleholms OK59:44+20:1016:43
12Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:06:16+26:4218:33
13Nils-Eric EricsonFK Åsen1:07:46+28:1218:58
14Bertil OlofssonAndrarums IF1:09:03+29:2919:20
Gunnar PerssonTormestorps IFej godkänd
Roland AkselssonLunds OKej godkänd
Sven-Åke GranquistHästveda OKej start

D80

2 780 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad1:03:2922:50
Barbro HugossonLunds OKej godkänd
Gun HanssonYstads OKej start

H80

3 380 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar NilssonHärlövs IF44:4313:13
2Ingemar TuressonMalmö OK51:13+6:3015:09
3Bo BengtssonHässleholms OK52:53+8:1015:38
4Sven-Erik LundAnderstorps OK53:55+9:1215:57
Anders AdlerLinköpings AIKej start

H85

2 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif ClaessonTormestorps IF43:1915:34
2Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF47:16+3:5717:00
3Torsten HannrupOK Kompassen51:15+7:5618:26
Kjell BjörupLunds OKej start
Bertil JohanssonSkåneslättens OLej start

Inskolning

1 670 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hedda BjärehedMalmö OKfullföljt
Smilla DahlstedtKamrat och IF KIFfullföljt
Clara FrickFK Göingarnafullföljt
Svante KajsajunttiKamrat och IF KIFfullföljt
Dominykas PrakapasBig Foot Orienteersfullföljt
Johannes RybergEslövs FKfullföljt
Elin SjöbergOK Pan-Kristianstadfullföljt

U1

1 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Troj GunnarssonBig Foot Orienteers15:379:21
2Nora LindeSkåneslättens OL20:41+5:0412:23
3Ida HellbergSundbybergs IK21:36+5:5912:56
4Saga HellbergSundbybergs IK21:38+6:0112:57
5Nova FalkSundbybergs IK25:26+9:4915:13

U2

2 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar JohanssonOK Alehof30:4212:28
2Jonas NicanderJärla Orientering31:19+0:3712:43
3Per NicanderJärla Orientering31:53+1:1112:57
4August HärwellAndrarums IF36:36+5:5414:52
5Arvid GunnarssonBig Foot Orienteers46:26+15:4418:52
6Sofia LundströmSundbybergs IK53:23+22:4121:42

Öppen motion 1

2 460 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK24:029:46

Öppen motion 2

3 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva EdholmÖrkelljunga FK35:2710:12
2Anita PalmérUlricehamns OK37:37+2:1010:50

Öppen motion 3

3 000 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida GroossAllerød OK31:2910:29
2Hanna ElfLunds OK32:41+1:1210:53
3Thomas BomanSkattkärrs SOK35:02+3:3311:40
4Katarina FränkelIFK Göteborg35:09+3:4011:43
5Kerstin FränkelFK Snapphanarna36:12+4:4312:04
6Cim HolmqvistOK Österåker37:39+6:1012:33
7Åsa MånssonSödertälje-Nykvarn OF39:29+8:0013:09
8Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK42:37+11:0814:12
9Anette NilssonTormestorps IF43:24+11:5514:28
10Rolf HaglundÖrkelljunga FK44:53+13:2414:57
11Marianne HallbergFK Boken48:52+17:2316:17
12Gunnel AxelssonOK Skogshjortarna49:21+17:5216:27
13Emma LindénVäxjö OK49:53+18:2416:37
14Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OK50:50+19:2116:56
15Johan JönssonStigmännen Karlshamns OK50:52+19:2316:57
16Veronica DahlbomHelsingborgs SOK52:11+20:4217:23
17Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK53:10+21:4117:43
18Brita DahlbergHässleholms OK56:05+24:3618:41
19Maria NygrenFK Boken1:01:28+29:5920:29
20Sonja HammarOK Kompassen1:03:13+31:4421:04
21Allan HammarOK Kompassen1:07:22+35:5322:27
22Jan DahlbergHässleholms OK1:14:12+42:4324:44
23Emma WikströmHästveda OK1:19:16+47:4726:25
24Margareta HeldFK Åsen1:20:48+49:1926:56
25Karin LindénIS Kullen1:21:44+50:1527:14
Elin BomanSkattkärrs SOKej godkänd
Kerstin KempeLinköpings OKej godkänd

Öppen motion 4

4 810 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Karin  PålssonKlubblös52:1010:50
2Fredrik PålssonSödertälje-Nykvarn OF52:15+0:0510:51
3Stefan AnderssonKlubblös1:09:44+17:3414:29
4Anette BarrulfOK Tyr1:22:43+30:3317:11
Kati NémethStigmännen Karlshamns OKej godkänd

Öppen motion 5

3 360 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Wiktor RydlundHässleholms OK34:3310:16
2Peter HeldFK Åsen34:51+0:1810:22
3Erik JönnsonStigmännen Karlshamns OK35:50+1:1710:39
4Marie SvenssonFK Åsen38:00+3:2711:18
5Ola SvenssonFK Åsen39:43+5:1011:49
6Anders HanssonOK Kontinent40:12+5:3911:57
7Kristina BerlinKarlskrona SOK41:23+6:5012:18
8Roland GustavssonHässleholms OK45:48+11:1513:37
9Kerstin DahlHärlövs IF47:21+12:4814:05
10Ronny FhermHästveda OK49:52+15:1914:50
11Charlie FhermHästveda OK49:53+15:2014:50
12Sissel WidehagSundbybergs IK51:36+17:0315:21
13Peter HussFK Boken53:28+18:5515:54
14Herbert AdamssonStigmännen Karlshamns OK53:42+19:0915:58
15Agneta BomanSkattkärrs SOK55:04+20:3116:23
16Martina NiklassonVäxjö OK55:57+21:2416:39
17Erik PålssonOK Kontinent1:03:34+29:0118:55
18Anna LindqvistOK Stigen1:04:09+29:3619:05
19Kerry KempeLinköpings OK1:04:49+30:1619:17
20Jeanette MalmbergKlubblös1:07:26+32:5320:04
21Marie SjöstrandKlubblös1:07:28+32:5520:04
22Frida LindénVäxjö OK1:10:55+36:2221:06
23Alexander BjärbyFrosta OK1:34:10+59:3728:01
Denise NybergOK Kontinentej godkänd
Anna BjärbyFrosta OKej godkänd
Ola AnderssonTyringe Hockeyej godkänd

Öppen motion 6

5 840 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus HärwellAndrarums IF44:107:33
2Jan LenningRävetofta OK57:27+13:179:50
3Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK1:00:21+16:1110:20
4Helena BergvallMarkaryds FK1:03:23+19:1310:51
5Mikael SöderströmOK Stigen1:05:48+21:3811:16
6Carl AspegrenHässleholms OK1:07:18+23:0811:31
7Daniel LorentzsonStigmännen Karlshamns OK1:08:00+23:5011:38
8Oskar AronssonKlubblös1:24:43+40:3314:30

Öppen motion 7

3 400 m, 51 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hedda groossAllerød OK31:229:13
2Helena SandbergIK Hakarpspojkarna33:33+2:119:52
3Annica CrispinOK Denseln33:52+2:309:57
4Lars NicanderJärla Orientering37:21+5:5910:59
5Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad37:29+6:0711:01
6Willie OlssonRävetofta OK37:41+6:1911:05
7Anna SchmiterlöwHjobygdens OK38:18+6:5611:15
8Petra NicanderJärla Orientering39:33+8:1111:37
9Jenny VinbladLunds OK39:44+8:2211:41
10Bo Anders NilssonLunds OK41:33+10:1112:13
11Anna SjöströmLunds OK41:37+10:1512:14
12Mikael AxelssonOK Skogshjortarna41:39+10:1712:15
13Johan NiklassonVäxjö OK41:57+10:3512:20
14Emma MiléusAttunda OK43:06+11:4412:40
15Ola AndertoftMarkaryds FK43:48+12:2612:52
16Ann-Kristin SjöströmLunds OK45:29+14:0713:22
17Torsten LindénIS Kullen45:39+14:1713:25
18Hans LarssonHässleholms OK45:48+14:2613:28
19Christina BjörkÖrkelljunga FK47:36+16:1414:00
20Anders HenrikssonIS Skanne47:41+16:1914:01
21Enar MagnussonIS Skanne49:34+18:1214:34
22Richard BengtssonLunds OK51:36+20:1415:10
23Lennart SvenssonRävetofta OK51:40+20:1815:11
24Sofia GustavssonAlvesta SOK52:04+20:4215:18
25Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK53:01+21:3915:35
26Ia GranatSurahammars SOK53:06+21:4415:37
27Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK53:27+22:0515:43
28Sten Åke KvistIS Kullen55:20+23:5816:16
29Lars-Erik HallbergFK Boken56:28+25:0616:36
30Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK58:15+26:5317:07
31Carina ÅgrenTumba-Mälarhöjden OK58:44+27:2217:16
32Richard AnderssonLunds OK1:02:16+30:5418:18
33Eva OlssonFK Åsen1:03:00+31:3818:31
34Björn NordströmHässleholms OK1:04:59+33:3719:06
35Helen NilssonHärlövs IF1:07:17+35:5519:47
36Lotta BerntssonSkåneslättens OL1:07:19+35:5719:47
37Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:08:08+36:4620:02
38Folke SjöbergLunds OK1:08:20+36:5820:05
39Ida WennerlundOK Kompassen1:08:57+37:3520:16
40Hubert HugossonOK Gynge1:09:41+38:1920:29
41Thomas VinbladLunds OK1:10:49+39:2720:49
42Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:12:23+41:0121:17
43Britt ÅkessonHässleholms OK1:12:41+41:1921:22
44Anders DahlbergHässleholms OK1:13:44+42:2221:41
45Ruben EdvardssonHästveda OK1:13:54+42:3221:44
46Thomas WidehagSundbybergs IK1:15:09+43:4722:06
47Ingemar SvenssonLunds OK1:16:17+44:5522:26
48Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL1:18:04+46:4222:57
49Gert OlssonMalmö OK1:21:47+50:2524:03
Bengt-Åke NilssonOK Torfinnej godkänd
Per GersneSkåneslättens OLej godkänd

Öppen motion 8

5 030 m, 60 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stefan PålssonSkåneslättens OL33:126:36
2Henrik BerlinOK Orion34:30+1:186:51
3Klas KarlssonIK Hakarpspojkarna34:51+1:396:55
3Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers34:51+1:396:55
5Algot NajvikOK Pan-Kristianstad35:21+2:097:01
6Tomas FrickFK Göingarna39:32+6:207:51
7Daniel ÖrnIK Hakarpspojkarna39:53+6:417:55
8Emma DahlstedtKamrat och IF KIF40:34+7:228:03
9Magnus LindeSkåneslättens OL41:37+8:258:16
10Ingmar EkelövSkåneslättens OL41:44+8:328:17
11Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad41:51+8:398:19
12Kristian SvenssonRävetofta OK41:59+8:478:20
13Hugo CedervallÖrkelljunga FK43:36+10:248:40
14Björn NilssonHärlövs IF43:41+10:298:41
15Linus HolmqvistOK Österåker44:41+11:298:53
16Lina JogelandIK Ymer45:07+11:558:58
17Hanna JohannessonRonneby OK45:25+12:139:01
18Felix GustafssonLunds OK45:45+12:339:05
19Samuel ÖrnMarkaryds FK45:49+12:379:06
20Fredrik DahlbergHässleholms OK46:37+13:259:16
21Vesa JussilaNAIS Orienteringsklubb46:38+13:269:16
22Viktor HenmyrOK Vilse 8746:46+13:349:17
23Mantas ZalagaSkåneslättens OL47:45+14:339:29
24Max Madsen PrangFredriksborg47:50+14:389:30
25Agnes SöderlundFK Göingarna47:55+14:439:31
26Jenny OlssonÖrkelljunga FK49:11+15:599:46
27Julius KindlundhFK Finn49:44+16:329:53
28Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad50:28+17:1610:01
29Magnus ElverlindOK Tranan50:48+17:3610:05
30Cecilia WedenFK Boken50:49+17:3710:06
31Simon LarssonOK Kontinent50:52+17:4010:06
32Embla CinthioSkåneslättens OL51:17+18:0510:11
33Erika LindqvistSävedalens AIK51:34+18:2210:15
34Magnus CinthioSkåneslättens OL52:41+19:2910:28
35Lars VindegaardArkelstorp53:52+20:4010:42
36Paul IripFK Göingarna54:14+21:0210:46
36Robert BertilssonLunds OK54:14+21:0210:46
38Jan SpännarOK Kåre55:28+22:1611:01
38Emma FrandsenOK Sorø55:28+22:1611:01
40Maria LenningSkåneslättens OL56:07+22:5511:09
41Ronja ArvidssonMalmö OK56:23+23:1111:12
42Marika ElverlindOK Tranan57:03+23:5111:20
43Per StenEslövs FK58:25+25:1311:36
44Lotta EkbergÖrkelljunga FK58:37+25:2511:39
45Jonny LindénVäxjö OK59:12+26:0011:46
46Jan-I NygrenFK Boken1:00:35+27:2312:02
47Martin AxelssonOK Skogshjortarna1:01:07+27:5512:09
48Anne Bloch FrandsenOK Sorø1:03:30+30:1812:37
49Lars DahlHärlövs IF1:03:57+30:4512:42
50Björn FränkelFK Snapphanarna1:05:34+32:2213:02
51Jenny GustafssonLunds OK1:05:56+32:4413:06
52Per WikströmHästveda OK1:06:06+32:5413:08
53Kajsa LarssonOK Kontinent1:06:29+33:1713:13
54Hannah PetersonMalmö OK1:07:43+34:3113:27
55Peter SkyttnerLjusdals OK1:08:51+35:3913:41
56Jens FrandsenOK Sorø1:09:18+36:0613:46
57Maria MagnussonKFUM Örebro OK1:13:20+40:0814:34
58Sven-Erik PerssonFrosta OK1:32:02+58:5018:17
59Sven TörnkvistTormestorps IF1:43:04+1:09:5220:29
Håkan NybergOK Kontinentej godkänd
Anders LeireGöteborg-Majorna OKej start

Öppen motion 9

7 680 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik JohannessonStora Tuna OK41:225:23
2David AnderssonIFK Lidingö SOK51:44+10:226:44
3Thomas JohannessonRonneby OK52:35+11:136:50
4Lukas GustavssonCentrum OK55:43+14:217:15
5Viktor StenssonGöteborg-Majorna OK58:19+16:577:35
6Simon LindbergKlubblös59:15+17:537:42
7Andreas NilssonSävedalens AIK1:00:23+19:017:51
8Simon MellinSundbybergs IK1:00:54+19:327:55
9Robin WestessonOK Kontinent1:01:12+19:507:58
10Emil WestessonOK Kontinent1:02:03+20:418:04
11Philip ForngrenTäby OK1:02:23+21:018:07
12Jenny BjörkÖrkelljunga FK1:02:33+21:118:08
13Fredrik StåhlHjärnarps OL1:02:35+21:138:08
14Torgny LundHästveda OK1:03:05+21:438:12
15Jesper GroossAllerød OK1:03:06+21:448:12
16Hans PerssonAndrarums IF1:13:19+31:579:32
17Erik ÖhlenschlägerÖrkelljunga FK1:24:24+43:0210:59
18Kersti KärnerKlubblös1:28:57+47:3511:34

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser