Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Södermanland + Västmanland + Örebro Län

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Södermanland + Västmanland + Örebro Län
Arrangörsorganisationer: OK Tor / Västmanlands Orienteringsförbund / Örebro Läns Orienteringsförbund
Datum: fredag 24 augusti 2018

D21

5 750 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna ÖbergOK Hällen48:138:23
2Jonna ForsVästerås SOK48:15+0:028:23
3Ida HylanderNyköpings OK48:23+0:108:24
4Kristin HylanderNyköpings OK49:15+1:028:33
5Rebecka HylanderNyköpings OK51:14+3:018:54
6Johanna EngströmOK Hällen52:14+4:019:05
7Linn BrännebyÄrla IF52:38+4:259:09
8Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK55:52+7:399:42
9Lisa AnderssonÄrla IF56:00+7:479:44
10Julia DavidssonÄrla IF56:48+8:359:52
11Karin PerssonHagaby GoIF Örebro56:51+8:389:53
12Emma KantarpÄrla IF56:58+8:459:54
13Josefin ErlandssonOK Milan57:29+9:169:59
14Karin FägerlindCentrum OK1:04:02+15:4911:08
15Jessica NilssonOK Milan1:09:06+20:5312:01
16Sandra Karlsson BierfeldtÄrla IF1:09:13+21:0012:02

H21

8 100 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gustav HindérOK Tisaren52:266:28
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF52:38+0:126:29
3Emil AnderssonÄrla IF54:29+2:036:43
4Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF55:10+2:446:48
5Peter ÖbergOK Hällen55:39+3:136:52
6Calle OlssonKFUM Örebro OK59:51+7:257:23
7Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro1:01:09+8:437:32
8Henrik JonssonÄrla IF1:02:32+10:067:43
9Marcus EkKöping-Kolsva OK1:05:14+12:488:03
10Kalle LarssonÄrla IF1:05:18+12:528:03
11Oscar VångellÄrla IF1:05:37+13:118:06
12Viktor SilvemarkÄrla IF1:06:28+14:028:12
13Johan PerssonHagaby GoIF Örebro1:07:05+14:398:16
14Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF1:07:10+14:448:17
15Alexander BlombergNyköpings OK1:09:21+16:558:33
16Claes KlarinVästerås SOK1:09:56+17:308:38
17Per CarlborgLinköpings OK1:10:39+18:138:43
18Erik HarlénKFUM Örebro OK1:13:04+20:389:01
19Janne SelkäläKöping-Kolsva OK1:14:26+22:009:11
20Mattias NilssonÄrla IF1:18:53+26:279:44
21Martin FagerlundKFUM Örebro OK1:20:14+27:489:54
22Patrik LindÄrla IF1:41:17+48:5112:30
Henrik WickströmVästerås SOKutgått
Oskar CarlborgOK Hällenutgått
Christoffer AndersénVästerås SOKej start

H20

5 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William SeguraKFUM Örebro OK1:00:1710:03
2Henrik HamreforsVästerås SOK1:03:54+3:3710:40
3Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK1:08:41+8:2411:27
4Johannes GreenAlmby IK1:16:45+16:2812:48

D18

4 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie OhlssonSödertälje-Nykvarn OF38:519:42
2Linnéa GustafssonOK Hällen39:34+0:439:53
3Elin DahlmarkVästerås SOK47:07+8:1611:46
4Beatrice ErikssonOK Hällen52:49+13:5813:12
5Iris van LoenhoutOK Hedströmmen55:17+16:2613:49
Signe NilssonNyköpings OKej godkänd
Heidi ForsOK Gripej godkänd

H18

5 180 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Philip CarlssonNyköpings OK35:536:55
2Fredrik HamreforsVästerås SOK37:56+2:037:19
3Albin FalkNyköpings OK38:12+2:197:22
4Andreas NäslundVästerås SOK38:38+2:457:27
5Henrik WillamoSödertälje-Nykvarn OF42:17+6:248:09
6Pontus BierfeldtÄrla IF43:36+7:438:25
7Casper VånsjöArboga OK45:41+9:488:49
8Noa SjöstrandVästerås SOK46:05+10:128:53
9Pontus LindgrenVästerås SOK58:26+22:3311:16
10Joel WiklundSträngnäs-Malmby OL1:02:52+26:5912:08
William NilssonNyköpings OKej godkänd

D16

3 680 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK26:157:07
2Sofia WigleSödertälje-Nykvarn OF31:20+5:058:30
3Alice EkNyköpings OK31:38+5:238:35
4Sofie BodinAlmby IK35:49+9:349:43
5Caroline GuttkeNyköpings OK36:00+9:459:46
6Malin BierfeldtÄrla IF39:21+13:0610:41
7Kristina LindgrenVästerås SOK39:36+13:2110:45
8Sofia GreenAlmby IK39:40+13:2510:46
9Karin LindgrenKFUM Örebro OK40:26+14:1110:59
10Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK41:33+15:1811:17
11Frida JardingNyköpings OK42:40+16:2511:35
12Tilda WigforssArboga OK43:42+17:2711:52
13Julia BergKFUM Örebro OK52:16+26:0114:12
14Jonna SandbergKöping-Kolsva OK1:00:46+34:3116:30
Felicia SahlénVästerås SOKej godkänd
Tilde WickströmOK Torej godkänd
Amanda HallVästerås SOKutgått
Sofie FranzénAlmby IKej start

H16

4 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Melker LundinOK Hällen29:356:37
2David BorgSödertälje-Nykvarn OF31:24+1:497:02
3Hugo KindbornOK Hällen31:38+2:037:05
4Karl LundinOK Hällen32:31+2:567:17
5Martin BygdénSödertälje-Nykvarn OF34:49+5:147:48
6Viktor LöfgrenSödertälje-Nykvarn OF38:22+8:478:36
7Linus MalmKFUM Örebro OK40:22+10:479:03
8Martin SandqvistVästerås SOK41:12+11:379:14
9Henrik FranzénAlmby IK41:54+12:199:23
10Filip BäckArboga OK44:26+14:519:57
11Hugo FriskVästerås SOK45:23+15:4810:10
12Emil AhlströmVästerås SOK51:56+22:2111:38
13William VuorinenOK Tor1:02:32+32:5714:01
David MårtenssonGarphyttans IFej start

D14

3 260 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Meja AleniusNyköpings OK24:387:33
2Klara BorgSödertälje-Nykvarn OF25:13+0:357:44
3Lovis HellstenNyköpings OK28:46+4:088:49
4Alva WickströmArboga OK31:37+6:599:41
5Katja GustafssonNyköpings OK32:24+7:469:56
6Maja AhlströmVästerås SOK33:32+8:5410:17
7Stina BygdénSödertälje-Nykvarn OF35:22+10:4410:50
8Lina HolmqvistOK Tor36:11+11:3311:05
9Johanna BergKFUM Örebro OK40:04+15:2612:17
10Nelly MårtenssonGarphyttans IF50:03+25:2515:21
Julia AnderssonOK Torutgått

H14

3 320 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hugo ÖrnKFUM Örebro OK23:046:56
2Casper KarlssonOK Tor24:17+1:137:18
3Måns BergqvistGarphyttans IF24:20+1:167:19
4Vidar NettelmarkSurahammars SOK25:10+2:067:34
5Odin EkNyköpings OK26:41+3:378:02
6Elis WiklundVästerås SOK27:11+4:078:11
7Noel HelmerssonOK Tisaren27:38+4:348:19
8Viktor FröbergOK Tor27:58+4:548:25
9Emil LarssonOK Tisaren28:13+5:098:29
10Jonatan WickströmOK Tor31:07+8:039:22
11Rasmus HedarOK Tor32:42+9:389:50
12Olle MalmKFUM Örebro OK32:48+9:449:52
13Kristoffer KlarinVästerås SOK33:21+10:1710:02
14Carl SandqvistVästerås SOK35:45+12:4110:46
15Jonatan GreenAlmby IK35:51+12:4710:47
16Erik MånssonSödertälje-Nykvarn OF36:04+13:0010:51
17Daniel KraftAlmby IK36:49+13:4511:05
Arvid JonforsenHallstahammars OKej godkänd
Eric BäckArboga OKej start
Rasmus DoeringGarphyttans IFej start

D12

2 280 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Cajsa AleniusNyköpings OK13:125:47
2Lovisa BorgSödertälje-Nykvarn OF13:28+0:165:54
3Filippa GuttkeNyköpings OK14:14+1:026:14
4Julia GustafssonKFUM Örebro OK14:56+1:446:32
5Kajsa WallinSträngnäs-Malmby OL15:46+2:346:54
6Emelie DjerfGarphyttans IF16:37+3:257:17
7Nova SahlénVästerås SOK16:57+3:457:26
8Miriam GustafssonNyköpings OK17:54+4:427:51
9Elsa GustafssonOK Tylöskog18:25+5:138:04
10Amanda BäckArboga OK19:29+6:178:32
11Elin DoeringGarphyttans IF19:55+6:438:44

H12

2 280 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robin HelmerssonOK Tisaren13:155:48
2Axel ThybeckLindebygdens OK14:17+1:026:15
3Viggo HolmbergOK Tylöskog14:19+1:046:16
4Erik PalmVästerås SOK15:19+2:046:43
5Ted NilssonKFUM Örebro OK16:54+3:397:24
6Jakob SandbergKöping-Kolsva OK17:26+4:117:38
Nils HolmnäsOK Klemmingenej godkänd
Oscar LennellSträngnäs-Malmby OLej start

D10

1 820 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elvira LindstenNyköpings OK11:276:17
2Astrid KraftAlmby IK11:57+0:306:33
3Lovisa ThybeckLindebygdens OK13:17+1:507:17

H10

1 820 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten WallinSträngnäs-Malmby OL12:156:43
2Rasmus VånsjöArboga OK15:12+2:578:21

D40

4 110 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna LindgrenVästerås SOK50:3612:18
2Pernilla SahlénVästerås SOK53:32+2:5613:01
3Malena AhlströmVästerås SOK54:48+4:1213:19
4Marie ÅsbergOK Hedströmmen55:36+5:0013:31
5Eva OdeVästerås SOK55:46+5:1013:34

H40

6 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars SoldaggOK Klemmingen49:158:11
2Daniel AlnebergSträngnäs-Malmby OL54:54+5:399:08
3Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK1:01:06+11:5110:09
4Michael WickströmArboga OK1:03:58+14:4310:38
5Daniel BjörnbergVästerås SOK1:05:52+16:3710:57
6Peter SjödinOK Tisaren1:09:34+20:1911:34
7Rickard JonforsenHallstahammars OK1:12:07+22:5211:59
8Mats ThunwallFagersta OK1:39:56+50:4116:37
Anders SahlénVästerås SOKutgått

D45

3 810 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marika Nylund EkNyköpings OK42:3811:11
2Annika BygdénSödertälje-Nykvarn OF43:21+0:4311:22
3Kristina ForsOK Grip48:26+5:4812:42
4Anna EkSödertälje-Nykvarn OF53:37+10:5914:04
5Anne-Marie WigleSödertälje-Nykvarn OF56:10+13:3214:44
Eva-Lena NilssonNyköpings OKutgått

H45

5 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Dan LarssonOK Tisaren45:538:31
2Lars BygdénSödertälje-Nykvarn OF46:11+0:188:35
3Sven-Anders MelinSödertälje-Nykvarn OF47:24+1:318:48
4Joakim DahlbergAlmby IK57:47+11:5410:44
5Pär-Magnus BjurekTibro OK1:05:04+19:1112:05
6Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro1:09:16+23:2312:52
7Mickael GöranssonAlmby IK1:11:57+26:0413:22
8Mikael GuttkeNyköpings OK1:27:17+41:2416:13
Magnus HarrysonEskilstuna OLej start
Olof SmittSödertälje-Nykvarn OFej start

D50

3 350 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anne BodinAlmby IK34:3110:18
Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskogej start
Karin Swärd LindbergVandrarringenej start
Elisabet ElmertoftNorbergs OKej start

H50

4 960 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pär EricsonNyköpings OK40:018:04
2Magnus SternerSträngnäs-Malmby OL47:25+7:249:33
3Robert PalmVästerås SOK49:49+9:4810:02
4Jan-Olov BergmanVästerås SOK50:36+10:3510:12
5Håkan OlofssonÄrla IF51:56+11:5510:28
6Per-Olov SjöströmVästerås SOK52:07+12:0610:30
7Stefan BjurstedtSurahammars SOK52:35+12:3410:36
8Arne HäggArboga OK52:53+12:5210:39
9Christer AlmHagaby GoIF Örebro53:03+13:0210:41
10Peter BrämersonTibro OK53:57+13:5610:52
11Joakim AhlströmVästerås SOK54:12+14:1110:55
12Patrik ThybeckLindebygdens OK54:52+14:5111:03
13Lennart MyrehedVandrarringen55:39+15:3811:13
14Fredrik ÅslundKatrineholms OK56:13+16:1211:20
15Leif KrügerGarphyttans IF56:46+16:4511:26
16Patrik BlombergIK Standard58:12+18:1111:44
17Roger ÅsbergOK Hedströmmen58:40+18:3911:49
18Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF1:11:58+31:5714:30
19Peter BäckArboga OK1:14:20+34:1914:59
Thomas LagesonKöping-Kolsva OKej godkänd
Hans MandahlÖstra Almby FKej godkänd
Tomas JonssonVandrarringenutgått
Ulf HamreforsVästerås SOKutgått
Klas LindgrenVästerås SOKej start
Olof BergmanEskilstuna OLej start

D55

3 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1EvaLena EricsonSödertälje-Nykvarn OF42:3413:08
2Mona BierfeldtÄrla IF59:04+16:3018:13

H55

4 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael KindbornOK Hällen33:427:27
2Lennart BorgSödertälje-Nykvarn OF40:48+7:069:01
3Bo GustafssonOK Tylöskog46:27+12:4510:16
4Ulf HylanderNyköpings OK48:35+14:5310:44
5Jonas KarlssonOK Tylöskog49:47+16:0511:00
6Håkan SvenssonAlmby IK58:28+24:4612:56
7Karri LindellOK Måsen1:03:54+30:1214:08

D60

2 880 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tanja-Birgit SöderströmSala OK52:4118:17
Lena LarssonSala OKej godkänd
Anna-Karin JohanssonVandrarringenej godkänd
Marianne EinarssonFagersta OKej start

H60

4 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan GottfridssonNorbergs OK35:488:43
2Ivar NäsholmÄrla IF38:48+3:009:27
3Håkan TrollvadSurahammars SOK40:08+4:209:47
4Stefan GustafssonOK Hällen41:32+5:4410:07
5Nils-Olof BodinAlmby IK42:45+6:5710:25
6Gunnar MunkteliusSurahammars SOK43:12+7:2410:32
7Sten-Åke HolmbergSala OK45:14+9:2611:01
8Jan GrannArboga OK45:34+9:4611:06
9Johan KällmanNorbergs OK45:35+9:4711:07
10Mats LandquistKöping-Kolsva OK45:45+9:5711:09
11Göran LarssonSala OK46:00+10:1211:13
12Peder WickströmArboga OK50:08+14:2012:13
13Leif WadmanKöping-Kolsva OK53:58+18:1013:09
14Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK55:12+19:2413:27
15Johnny FranssonÄrla IF1:02:58+27:1015:21
16Henry VestergårdAlmby IK1:11:40+35:5217:28
Roy FranssonÄrla IFej godkänd
Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OKutgått
Pelle HöökKöping-Kolsva OKutgått
Lars PerssonHagaby GoIF Örebroej start

D65

2 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin PalmKjula IF44:4316:15
2Evy NordSödertälje IF45:58+1:1516:42

H65

3 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Erik CarleniusKatrineholms OK36:5310:11
2Anders RobertssonAlmby IK40:07+3:1411:04
3Per-Åke HullAlmby IK42:53+6:0011:50
4Robert LarssonHagaby GoIF Örebro45:42+8:4912:37
5Knut-Åke HallebroOK Klemmingen47:14+10:2113:02
6Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF49:50+12:5713:45
7Ulf SvedestamEskilstuna OL50:56+14:0314:04
8Peter ÅslundKFUM Örebro OK53:22+16:2914:44
9Bo SegerEskilstuna OL1:04:02+27:0917:41
Inge LöwegrenKatrineholms OKej start

D70

2 420 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro MöllbergArboga OK30:1212:28
2Eva KjellmanVandrarringen38:50+8:3816:02
3Margareta LöfqvistVästerås SOK39:43+9:3116:24

H70

3 260 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Weine FredrikssonKFUM Örebro OK31:209:36
2Per-Ivar MöllbergArboga OK37:19+5:5911:26
3Sören JohanssonSala OK39:05+7:4511:59
4Lennart LundhOK Tisaren39:55+8:3512:14
5Stig IsraelssonOK Tylöskog41:54+10:3412:51
6Hans AnderssonVästerås SOK47:07+15:4714:27
7Lars KjellmanVandrarringen1:09:27+38:0721:18
Anders GärderudIFK Lidingö SOKej godkänd
Lars-Erik RaskVästerås SOKutgått
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenutgått
Tommy WåhlinVästerås SOKej start

H75

2 720 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF31:5311:43
2Leif JanssonEskilstuna OL41:27+9:3415:14
3Bengt JönssonÅkers IF42:44+10:5115:42
4Kjell BlombergIK Standard49:46+17:5318:17
5Kjell AnderssonEskilstuna OL50:16+18:2318:28
6Lars NordSödertälje IF55:29+23:3620:23
Sune LindellOK Hällenej godkänd

Öppen motion 1

1 820 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida HerbstVästerås SOK14:137:48
2Arvid FröbergOK Tor20:03+5:5011:00
3Lovisa BjörnbergVästerås SOK20:09+5:5611:04
4Stina BjörnbergVästerås SOK20:14+6:0111:07
5Malin FriskVästerås SOK22:20+8:0712:16

Öppen motion 5

2 940 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik HellstenNyköpings OK26:058:52
2Johanna NordströmKFUM Örebro OK28:19+2:149:37
3Axel OlssonHallstahammars OK30:13+4:0810:16
4Elinor LindstenNyköpings OK36:49+10:4412:31
5Sofia KellariÄrla IF44:43+18:3815:12
6Peter KristofferssonAlmby IK44:52+18:4715:15
7Mikael AnderssonOK Tor45:08+19:0315:21
8Toni AnderssonVästerås SOK46:05+20:0015:40
9Nils SandqvistVästerås SOK1:05:22+39:1722:14
10Elvira BjörnbergVästerås SOK1:05:44+39:3922:21
11Kajsa HallVästerås SOK1:05:46+39:4122:22
Hanna WigforssArboga OKej godkänd
Björn BergqvistGarphyttans IFej godkänd

Öppen motion 8

3 710 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristoffer NorinTjällmo-Godegårds OK34:349:19
2Stig-Johan WiklundSträngnäs-Malmby OL37:40+3:0610:09
3Johan HerbstVästerås SOK40:11+5:3710:49
4Erik MelénÄrla IF40:31+5:5710:55
5Tereza NovakovaÄrla IF40:40+6:0610:57
6Per CarlinArboga OK42:59+8:2511:35
7Hana VeljacikovaÄrla IF48:07+13:3312:58
8Joakim SandbergKöping-Kolsva OK49:42+15:0813:23
9Henrik OlssonHallstahammars OK51:03+16:2913:45
10Christian BjörkmanÅkers IF51:46+17:1213:57
11Tobias Olofsson BirefeldtÄrla IF52:00+17:2614:00
12Ulf KarlssonÄrla IF58:43+24:0915:49
13Henrik HellborgCentrum OK1:04:16+29:4217:19
14Åke LarssonOK Hedströmmen1:27:38+53:0423:37
15David LindgrenVästerås SOK2:08:42+1:34:0834:41
Lars HallVästerås SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser