Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprint Cup 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprint Cup 3
Arrangörsorganisation: Gammelstads IF
Datum: tisdag 10 maj 2011

Damer 21

2 880 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Evelina WickbomVittjärvs IK16:025:34
2Emma BergströmOK Vargen18:04+2:026:16
3Josefine TuoremaaVittjärvs IK18:26+2:246:24
4Lina LarssonVänersborg Klubb 9000718:34+2:326:26
5Susanne AnderssonPiteå IF19:03+3:016:36
6Viktoria ÖbergPiteå IF19:28+3:266:45
7Marit JobsStudent Klubb 9000220:23+4:217:04
8Anneli WickbomVittjärvs IK22:31+6:297:49
9Siri WestborgVittjärvs IK22:47+6:457:54
10Karin NordbergBergnäsets AIK22:48+6:467:55
11Cathrin LjungVittjärvs IK23:10+7:088:02
12Helena LindströmVittjärvs IK23:20+7:188:06
13Petra HolmbomVittjärvs IK23:37+7:358:12
14Andrea WickbomVittjärvs IK23:51+7:498:16
15Ylva NilssonOK Renen26:23+10:219:09
16Agneta BergelinBergnäsets AIK27:40+11:389:36
17Linnea BybergVittjärvs IK30:33+14:3110:36
Pernilla LarssonGammelstads IFej start
Linda BlombergPiteå IFej start

Herrar 21

3 290 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clas ThuressonOK Renen15:104:36
2Anders BennitzOK Renen15:21+0:114:39
3Joar SvartholmGammelstads IF16:13+1:034:55
4Fredrik EngströmOK Renen17:33+2:235:20
5Tomas ÖbergI 19 IF18:19+3:095:34
6Niklas MannbergHögåkers OK18:52+3:425:44
7Henrik FröjdRehns BK19:02+3:525:47
8Viktor BrännmarkÄlvsby IF OK19:05+3:555:48
9Magnus LundgrenI 19 IF19:06+3:565:48
10Mats WållbergVännäs OK Klubb 9000419:19+4:095:52
11Martin HasselströmOK Renen19:25+4:155:54
12Stefan FredrikssonI 19 IF19:32+4:225:56
13Johan BergmanOK Renen19:33+4:235:56
14Oscar WestinVittjärvs IK19:41+4:315:58
15Carl HolmgrenBergnäsets AIK19:46+4:366:00
16Sven ÖhrnerlingOK Renen19:54+4:446:02
17Tage NordbergBergnäsets AIK20:01+4:516:05
18Anders JarbladI 19 IF20:14+5:046:08
19Magnus LinellGammelstads IF20:45+5:356:18
20Victor HenrikssonSeskarö IF21:03+5:536:23
21Rikard BerglundVittjärvs IK21:46+6:366:36
22Alf BergmanOK Renen21:56+6:466:40
23Krister RosendahlOK Renen22:17+7:076:46
24Jan JohanssonPiteå IF22:54+7:446:57
25Krister BerglundVittjärvs IK23:10+8:007:02
26Karl EdenrothÄlvsby IF OK23:21+8:117:05
27Håkan SvenssonI 19 IF23:40+8:307:11
28Nils FredrikssonOK Renen24:03+8:537:18
29Henrik OlssonStudent Klubb 9000224:28+9:187:26
30Julius KällgårdOK Nacke Klubb 9000625:09+9:597:38
31Mattias LundgrenVittjärvs IK26:16+11:067:59
Magnus BlombergPiteå IFej start

Damer 16

2 790 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isabel SalénOK Renen16:305:54
2Ida SundströmOK Renen17:21+0:516:13
3Viktoria ErikssonPiteå IF20:29+3:597:20
4Sigrid HolmgrenOK Renen20:42+4:127:25
5Susanne NilssonOK Renen22:33+6:038:04
6Ida NordlundPiteå IF22:45+6:158:09
7Hanna ÖbergPiteå IF22:47+6:178:09
8Amanda BurmanVittjärvs IK24:23+7:538:44
9Emma PakkalaVittjärvs IK24:40+8:108:50
10Emelie GranbergPiteå IF30:13+13:4310:49
11Linnéa EmlénVittjärvs IK33:53+17:2312:08
12Fanny AnderssonVittjärvs IK36:32+20:0213:05
Jenny LarssonGammelstads IFdiskvalificerad

Herrar 16

2 880 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton AnderssonGammelstads IF17:586:14
2Johan AhlströmVittjärvs IK28:19+10:219:49

Damer 14

2 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefine AnderssonVittjärvs IK20:508:10
2Elin NordlundPiteå IF22:02+1:128:38
3Signe Leffler-RosendahlOK Renen22:40+1:508:53
4Elin BergströmOK Vargen28:04+7:1411:00
5Johanna LundkvistOK Vargen33:44+12:5413:13

Herrar 14

2 720 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kalle HenrikssonGammelstads IF15:275:40
2Nils HenrikssonSeskarö IF16:37+1:106:06
3Rasmus WickbomVittjärvs IK16:43+1:166:08
4Elias AnderssonGammelstads IF17:13+1:466:19
5Robin SalénOK Renen18:14+2:476:42
6Erik PakkalaVittjärvs IK19:26+3:597:08
7Oscar SundbaumVittjärvs IK19:44+4:177:15
8Marcus KarlssonPiteå IF23:56+8:298:47
9Erik TuuriÄlvsby IF OK23:59+8:328:49

Damer 12

2 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofia WestinVittjärvs IK15:056:30
2Hanna E TuoremaaVittjärvs IK15:58+0:536:52
3Anna AnderssonPiteå IF16:45+1:407:13
4Elsa ChristofferssonOK Renen18:11+3:067:50
5Rebecca FahlgrenVittjärvs IK18:37+3:328:01
6Elvira ÖbergPiteå IF18:56+3:518:09
7Ellinor LernstålOK Renen22:05+7:009:31
8Else HolmgrenBergnäsets AIK28:36+13:3112:19

Herrar 12

2 490 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin EmlénVittjärvs IK16:476:44
2Martin GranbergPiteå IF17:12+0:256:54
3Andreas KarlssonPiteå IF17:20+0:336:57
4Albin NorénPiteå IF18:50+2:037:33
5Gustav Johansson-ManligVittjärvs IK23:48+7:019:33
6Gabriel LarssonGammelstads IF25:39+8:5210:18
7Simon AnderssonVittjärvs IK36:17+19:3014:34
Erik FredrikssonOK Renendiskvalificerad
Harald LarssonBergnäsets AIKej start

Damer 10

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna SvanbergBergnäsets AIK21:0711:43
2Sofia LundkvistOK Vargen25:16+4:0914:02

Herrar 10

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl TuuriÄlvsby IF OK13:567:44
2Oskar LundgrenVittjärvs IK19:10+5:1410:38

Damer 50

2 550 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun KlavenäsVittjärvs IK26:3810:26
2Ann JanssonÄlvsby IF OK28:56+2:1811:20
3Ulla PerhultOK Vargen29:40+3:0211:38

Herrar 50

2 790 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sture NorénÄlvsby IF OK16:415:58
2Rolf EmlenVittjärvs IK16:44+0:035:59
3Bo JohanssonIK Örnen Luleå18:22+1:416:34
4Kjell SandströmBodens BK18:48+2:076:44
5Lars Olof NordbergBergnäsets AIK19:01+2:206:48
6Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK20:04+3:237:11
7Eje AnderssonBodens BK21:03+4:227:32
8Kjell MörtbergBodens BK23:12+6:318:18
9Clas-Göran LundBodens BK24:52+8:118:54
10Mats BerglundGammelstads IF26:02+9:219:19
11Matti TuuriÄlvsby IF OK27:00+10:199:40
12Ove JohannsonIK Örnen Luleå30:50+14:0911:03
13Folke ErikssonI 19 IF31:30+14:4911:17
Carl-Johan WestborgVittjärvs IKdiskvalificerad
Henken ErikssonI 19 IFdiskvalificerad
Roland JanssonÄlvsby IF OKej start

Öppen 1

1 800 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan BergdalGammelstads IF19:3210:51
2Simon MarkströmOK Renen21:13+1:4111:47
3Moa EngströmOK Renen22:06+2:3412:16
4Tina YlipääBergnäsets AIK22:14+2:4212:21
5Erik JohanssonVittjärvs IK23:45+4:1313:11
6Oskar SvanbergBergnäsets AIK23:52+4:2013:15
7Emma HasselströmOK Renen29:22+9:5016:18
8Theo YlipääBergnäsets AIK35:56+16:2419:57
9Emilia WickbomVittjärvs IK38:01+18:2921:07
10Tyra BerglundVittjärvs IK42:46+23:1423:45
Moa LundgrenVittjärvs IKej start

Öppen 4

2 320 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mona JohanssonBergnäsets AIK18:448:04
2Kalle PakkalaVittjärvs IK20:06+1:228:39
3Hanna LarssonBergnäsets AIK20:58+2:149:02
4Elin LundgrenVittjärvs IK21:45+3:019:22
5Emil BäckströmBergnäsets AIK22:00+3:169:28
6Birgit LUndkvistOK Vargen23:20+4:3610:03
7Joel SundqvistOK Renen23:46+5:0210:14
8Tilda SundqvistOK Renen38:12+19:2816:27
9Alfred OlssonGammelstads IF45:28+26:4419:35
10Carl OlssonGammelstads IF46:46+28:0220:09
Tore ÖqvistBergnäsets AIKej start
Josefin BurlinVittjärvs IKej start

Öppen 8

3 290 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena ThuressonOK Renen19:035:47
2Niklas HenrikssonGammelstads IF19:34+0:315:56
3Robin NordbergI 19 IF20:41+1:386:17
4Oscar KarlssonI 19 IF22:20+3:176:47
5Niklas AnderssonI 19 IF22:55+3:526:57
6Anders SellinI 19 IF23:13+4:107:03
7Joakim DanielssonI 19 IF23:20+4:177:05
8Tommy ÖsterlundI 19 IF23:22+4:197:06
9Jonas NilssonI 19 IF23:44+4:417:12
10Joakim NilssonI 19 IF24:05+5:027:19
11Mattias KuruI 19 IF24:10+5:077:20
12Ulrika SembergI 19 IF24:59+5:567:35
13Mats JohanssonVittjärvs IK25:32+6:297:45
14Johan LarssonI 19 IF25:34+6:317:46
14Ted StrömbäckVittjärvs IK25:34+6:317:46
16Jennie IsakssonI 19 IF25:50+6:477:51
17Jimmy LarssonI 19 IF25:51+6:487:51
18Andreas NordinI 19 IF26:07+7:047:56
19Andreas LundgrenI 19 IF26:29+7:268:02
20Dennis PilegaardI 19 IF26:30+7:278:03
21Hanna HenrikssonI 19 IF27:09+8:068:15
22Henrik GranqvistI 19 IF27:13+8:108:16
23Robin BergströmI 19 IF27:15+8:128:16
24Mattias DahlbäckI 19 IF27:41+8:388:24
25Ulf NordlundPiteå IF27:46+8:438:26
26Cecilia JonebyI 19 IF29:32+10:298:58
27Simon FlygtI 19 IF30:11+11:089:10
28Ole PetrovicI 19 IF30:32+11:299:16
29Daniel StrömbäckI 19 IF7:32:04+7:13:012:17:24

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser