Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Frostalunken

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Frostalunken
Arrangörsorganisation: Frosta OK
Datum: söndag 29 april 2018

D21

4 270 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa AxénMalmö OK34:047:58
2Carina GustafssonOK Gynge36:15+2:118:29
3Sandra SällbergFK Åsen39:48+5:449:19
4Siri WahlströmMalmö OK42:56+8:5210:03
5Camilla NilssonOK Torfinn45:52+11:4810:44
6Anna IsgrenMalmö OK49:39+15:3511:37
7Anna SjöströmLunds OK50:14+16:1011:45
8Hannah PetersonMalmö OK1:02:07+28:0314:32

H21

5 130 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK31:396:10
2Mikael PihlOK Pan-Kristianstad32:19+0:406:17
3Viktor HermanssonOK Stigen35:45+4:066:58
4Simon OlssonHjärnarps OL36:58+5:197:12
5Emanuel StridMalmö OK38:47+7:087:33
6Simon PreutzOK Torfinn42:08+10:298:12
7David LarssonLunds OK44:02+12:238:35
8Viktor HenmyrOK Vilse 8746:00+14:218:58
9David SällbergFK Åsen50:12+18:339:47
10Markus PålssonOK Kompassen57:18+25:3911:10
Conny RaskHjärnarps OLej start

D20

4 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia LundHästveda OK55:5213:49

D18

4 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja TenghagenHärlövs IF42:3010:31
2Linn LindblomMalmö OK44:16+1:4610:57
3Linn NordhEslövs FK50:55+8:2512:36
4Petra ErikssonOK Gynge53:40+11:1013:17

D16

3 670 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK30:378:20
2Hilma HolmströmHärlövs IF32:08+1:318:45
3Selma LarssonLunds OK32:58+2:218:58
4Kajsa HeydenLunds OK42:59+12:2211:42
5Lea PalmEslövs FK51:58+21:2114:09

H16

3 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan VinbladLunds OK30:388:20
2Erik AlbinssonHjärnarps OL34:29+3:519:23
Ivar HelmerssonHässleholms OKej start

D16 Kort

3 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna GersneSkåneslättens OL37:1911:26

H16 Kort

3 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK46:4714:21

D14

3 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina ÅsLunds OK29:108:56
2Joanna PerssonOK Tyringe30:23+1:139:19
3Alva SvenssonFK Åsen32:12+3:029:52
4Elsa WibergHelsingborgs SOK34:01+4:5110:26
5Viola HolmströmHärlövs IF39:21+10:1112:04
6Emelia CarlströmFK Boken51:06+21:5615:40

H14

3 260 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David MorénHjärnarps OL23:107:06
2Love PerssonMalmö OK28:07+4:578:37
3Erik JönssonStigmännen Karlshamns OK31:07+7:579:32
4Edwin FalkstrandTormestorps IF32:01+8:519:49
5Herbert AdamssonStigmännen Karlshamns OK35:42+12:3210:57
6Elias NilssonHässleholms OK35:58+12:4811:01
7Hannes DahlbergSkåneslättens OL38:08+14:5811:41
8Casper PegardOK Gynge38:49+15:3911:54
9Calle JohanssonOK Ravinen41:27+18:1712:42
10Melker OlssonStigmännen Karlshamns OK43:38+20:2813:23
11Erik OlssonFK Åsen44:00+20:5013:29
12Magnus LundsgaardOK Kontinent47:05+23:5514:26
13Arvid AlbinssonHjärnarps OL53:08+29:5816:17

H14 Kort

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Villyam JohanssonOK Tyringe28:4411:55

D12

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna MorénHjärnarps OL19:328:06
2Felicia PerssonHelsingborgs SOK21:17+1:458:49
3Wilma JönssonÖrkelljunga FK30:40+11:0812:43
4Mathea YngveOK Kontinent34:39+15:0714:22
5Frida EmilssonFK Åsen36:35+17:0315:10
6Allie NelkingSkåneslättens OL54:56+35:2422:47
Wilda SchmidtOK Kontinentej godkänd
Liv LundsgaardOK Kontinentej start
Ebba RosénLunds OKej start

H12

2 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Otto NybergÖrkelljunga FK22:109:11
2Arvid FalkstrandTormestorps IF23:03+0:539:33
3Kurt SjöbergHelsingborgs SOK24:18+2:0810:04
4Atle KulstadSkåneslättens OL24:26+2:1610:08
5Benjamin DavidsonHelsingborgs SOK26:08+3:5810:50
6Johan JönssonStigmännen Karlshamns OK37:31+15:2115:34
7Alfred OlssonLunds OK44:28+22:1818:27
Emil AnderssonLunds OKej start

D12 Kort

1 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa NilssonEslövs FK19:5110:01

H12 Kort

1 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tage SjögärdSkåneslättens OL14:387:23
2Melvin BillingOK Kompassen19:50+5:1210:01
3Carl JohanssonOK Tyringe22:57+8:1911:35
4Jakob ÅkessonSkåneslättens OL23:06+8:2811:40

D10

1 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia SvenssonFK Åsen20:5910:35
Ebba NilssonOK Gyngeej godkänd

H10

1 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wiggo JönssonÖrkelljunga FK30:4215:30
Axel FalkstrandTormestorps IFej start

D35

3 670 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad35:359:41
2Christina OlssonSkåneslättens OL43:15+7:4011:47
3Maureen Olsson LoLunds OK45:02+9:2712:16
4Marie SvenssonFK Åsen48:56+13:2113:20

D40

3 530 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena WestlingHäverödals SK35:1810:00
2Louise PihlOK Pan-Kristianstad37:26+2:0810:36
3Anna WikströmHästveda OK38:16+2:5810:50
4Lotte HenrikssonSimrishamns OK39:27+4:0911:10
5Maria HelmerssonHässleholms OK40:19+5:0111:25
6Jenny LindblomMalmö OK44:10+8:5212:30
Johanna HärwellAndrarums IFej start

H40

4 180 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers29:046:57
2Jonas PrellnerSkåneslättens OL32:25+3:217:45
3Mikael PerssonFK Göingarna33:16+4:127:57
4Mikael NilssonLunds OK33:23+4:197:59
5Magnus TenghagenHärlövs IF34:06+5:028:09
6Jonas NorénHelsingborgs SOK36:52+7:488:49
7Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad37:12+8:088:53
8Henrik LindblomMalmö OK40:28+11:249:40
Mathias PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Henrik RosénLunds OKej start

D45

3 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PerssonTormestorps IF30:118:55
2Lotta MagnussonMalmö OK34:18+4:0710:08
3Anna PrellnerSkåneslättens OL34:50+4:3910:18
4Marie AlbinssonHjärnarps OL35:33+5:2210:31
5Åsa EricssonLunds OK40:19+10:0811:55
6Camilla CarlssonHärlövs IF40:57+10:4612:06
7Jeanette HenningssonLunds OK42:10+11:5912:28
8Lotta MorénHjärnarps OL45:08+14:5713:21
9Marie WibergHelsingborgs SOK46:33+16:2213:46
10Katarina SundelinOK Orion51:01+20:5015:05
Maria PeterssonHalmstad OKej godkänd

H45

4 150 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny LundHästveda OK29:077:00
2Thomas NilssonEslövs FK31:03+1:567:28
3Tomas VensrydEslövs FK32:01+2:547:42
4Heide PerssonAndrarums IF32:04+2:577:43
5Thomas LåstbomHärlövs IF33:51+4:448:09
6Bengt OlssonEslövs FK34:52+5:458:24
7Ola MarkholmSkåneslättens OL35:00+5:538:26
8Magnus ThuressonSkåneslättens OL35:24+6:178:31
9Örjan LarssonLunds OK35:28+6:218:32
10Urban SchmidtOK Kontinent36:02+6:558:40
11Magnus JonassonMalmö OK36:44+7:378:51
12Bo-Arne OlssonEslövs FK37:47+8:409:06
13Niklas WelanderÖrkelljunga FK38:41+9:349:19
14Martin JohanssonHalmstad OK38:47+9:409:20
15Nils HelmerssonHässleholms OK39:05+9:589:25
16Raul HindovLunds OK40:57+11:509:52
17Lennart MorénHjärnarps OL41:18+12:119:57
18Marcus HenningssonLunds OK42:25+13:1810:13
19Anders SundelinOK Orion43:01+13:5410:21
20Mats EriksonLunds OK46:19+17:1211:09
21Lars DahlHärlövs IF50:16+21:0912:06
22Tobias PalmEslövs FK56:34+27:2713:37
Torgny HolmströmHärlövs IFej godkänd
Thomas FalkstrandTormestorps IFej start

D50

3 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid JohanssonLaholms IF OK30:439:35
2Annika EngelHässleholms OK32:23+1:4010:07
3Christel OlssonFK Åsen33:30+2:4710:28
Helena ÅhlinHelsingborgs SOKej godkänd
Anette ThoressonAndrarums IFej start

H50

3 720 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad23:546:25
2Martin JohanssonOK Ravinen26:42+2:487:10
3Magnus OlssonHjärnarps OL31:00+7:068:20
4Anders EricssonLunds OK32:37+8:438:46
5Björn ÅkessonSkåneslättens OL37:11+13:179:59
6Jan JohanssonSkåneslättens OL37:49+13:5510:09
7Lars ErikssonHjärnarps OL39:04+15:1010:30
8Mats ToftnerOK Kompassen46:42+22:4812:33
9Nils ToftLunds OK46:56+23:0212:36
10Dennis HansenOK Kompassen51:05+27:1113:43
Thomas NajvikOK Pan-Kristianstadej godkänd
Michael AnderssonLunds OKej start

D55

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann NilssonMarkaryds FK27:039:01
2Lena OlssonSkåneslättens OL27:46+0:439:15
3Anna-Lena TynongGävle OK28:48+1:459:36
4Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK29:00+1:579:40
5Agneta ErforsOK Torfinn31:12+4:0910:24
6Yvonne AnderssonHässleholms OK38:26+11:2312:48
7Ann-Kristin SjöströmLunds OK42:01+14:5814:00
8Carina GöranssonYstads OK47:11+20:0815:43

H55

3 670 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Harry HietanenGävle OK24:436:44
2Mats BrorssonTockarps IK26:22+1:397:11
3Per-Erik BengtssonLunds OK27:03+2:207:22
4Ingemar Jansson HaverstadLierbygda O-lag29:45+5:028:06
5Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK30:18+5:358:15
6Johan WiknerHögåkers OK32:28+7:458:50
7Ingemar MånssonRonneby OK34:29+9:469:23
8Sverker ErikssonOK Gynge34:31+9:489:24
9Jan WahlströmSnättringe SK34:36+9:539:25
10Morten JensenOK Roskilde38:24+13:4110:27
11Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK38:47+14:0410:34
12Bo PaxbyMalmö OK55:19+30:3615:04
13Jörgen AnderssonMalmö OK58:29+33:4615:56
Benjamin ViebkeMalmö OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej godkänd
Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OLej godkänd
Ulf MinörLunds OKej start

D60

2 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ina LindebergSkåneslättens OL25:269:08
2Britt-Marie SvenssonOK Pan-Kristianstad26:32+1:069:32
3Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad35:25+9:5912:44
4Mona EnforsTockarps IK39:57+14:3114:22
Jette KreibergOK Roskildeej start

H60

3 470 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt LarssonFK Göingarna27:387:57
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK29:11+1:338:24
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK30:29+2:518:47
4Patrick AdlercreutzLunds OK33:22+5:449:36
5Alf WestessonOK Kontinent36:08+8:3010:24
6Roland BäcklinSigtuna OK38:59+11:2111:14
7Leif-Åke AnderssonFK Boken48:19+20:4113:55
8Stefan NilssonOK Kontinent1:14:23+46:4521:26

D65

2 550 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK26:3210:24
2Gudrun NilssonLunds OK27:59+1:2710:58
3Margareta SvenssonOK Vilse 8730:46+4:1412:03
4Inger GustafssonLunds OK31:59+5:2712:32
5Åsa StåhlHjärnarps OL32:34+6:0212:46
6Gunnel MånssonOK Vilse 8734:20+7:4813:27
7Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL35:12+8:4013:48
8Inger GlansOK Torfinn38:10+11:3814:58
9Karin LarssonOK Kompassen39:43+13:1115:34
10Sonja HammarOK Kompassen51:43+25:1120:16
11Margareta HeldFK Åsen1:00:00+33:2823:31

H65

3 070 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK23:147:34
2Stig GustafssonLunds OK23:53+0:397:46
3Ken RagnarssonOK Kompassen24:17+1:037:54
4Olle BohmanHjärnarps OL29:49+6:359:42
5Kenth SundgrenSkåneslättens OL30:16+7:029:51
6Kent R NilssonAndrarums IF30:21+7:079:53
7Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK33:07+9:5310:47
8Krister NilssonVäxjö OK33:19+10:0510:51
9Bo Anders NilssonLunds OK34:54+11:4011:22
10Sven Erik JönssonOK Tyringe36:59+13:4512:02
11Olle EnforsTockarps IK40:28+17:1413:10
12Kaare HanssonMalmö OK43:29+20:1514:09
13Lars JohanssonMalmö OK45:13+21:5914:43
14Tommy HautopOK Pan-Kristianstad50:02+26:4816:17
15Rolf GustafssonHelsingborgs SOK50:09+26:5516:20
Jan JönssonMalmö OKej godkänd

D70

2 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK28:5811:26
2Maj-Britt ByströmRävetofta OK31:41+2:4312:31
3Berit SchannongMalmö OK33:31+4:3313:14
4Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL34:59+6:0113:49
5Margareta SjöbergLunds OK40:20+11:2215:56
6Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad41:41+12:4316:28
7Karin BengtssonOK Kompassen43:19+14:2117:07
8Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstad53:45+24:4721:14

H70

3 000 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Janne BrunstedtOK Roskilde24:108:03
2Agne BengtssonOK Kompassen24:25+0:158:08
3Åke PerssonHjärnarps OL29:47+5:379:55
4Roy OvessonHelsingborgs SOK31:09+6:5910:23
5Håkan NilssonMalmö OK31:14+7:0410:24
6Karsten RichardtKøge OK33:15+9:0511:05
7Ronald Mc GrailHjärnarps OL33:46+9:3611:15
8Ingvar PerssonFK Åsen35:21+11:1111:47
9Christer GrönbladHärlövs IF35:55+11:4511:58
10Kent EkdahlEmmaboda Verda OK37:12+13:0212:24
10Stig LarssonRävetofta OK37:12+13:0212:24
12Gert OlssonSkåneslättens OL37:28+13:1812:29
13Jan HanssonLunds OK37:43+13:3312:34
14Mats HåkanssonMalmö OK38:43+14:3312:54
15Jan-Evert  OlssonAndrarums IF39:11+15:0113:03
16Lennart MartinssonOK Tyringe39:19+15:0913:06
17Connie RoslundHässleholms OK39:57+15:4713:19
18Leif MalmHärlövs IF40:28+16:1813:29
19Bengt StåhlHjärnarps OL46:17+22:0715:25
20Sven ThelanderssonLunds OK47:09+22:5915:43
21Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK48:20+24:1016:06
22Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK48:38+24:2816:12
23Tommy HeldFK Åsen50:49+26:3916:56
24Jan PerssonYstads OK53:54+29:4417:58
25Bo BülowMalmö OK54:47+30:3718:15
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Göran LarssonOK Kompassenej start

D75

2 160 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte JensenHässleholms OK26:2612:14
2Birgit PalmFK Boken30:54+4:2814:18
3Gunilla GrönbladHärlövs IF32:02+5:3614:49
4Lena PerssonMalmö OK41:02+14:3618:59
5Maria Foster SchadSkåneslättens OL42:50+16:2419:49
6Lena PehrssonOK Silva44:40+18:1420:40
7Brita DahlbergHässleholms OK47:32+21:0622:00
8Marianne CarlssonSkåneslättens OL50:18+23:5223:17

H75

2 910 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge PerssonFK Boken30:4110:32
2Anders CarlssonSkåneslättens OL32:25+1:4411:08
3Åke EkstrandHärlövs IF33:04+2:2311:21
4Sven-Åke GranquistHästveda OK33:27+2:4611:29
5Kjell MånssonKarlskrona SOK36:39+5:5812:35
6Nils-Åke NilssonHärlövs IF37:16+6:3512:48
7Bertil ErikssonMalmö OK40:33+9:5213:56
8Kjell LindauOK Kompassen41:02+10:2114:06
9Hubert HugossonOK Gynge43:46+13:0515:02
10Bertil OttossonFK Göingarna44:27+13:4615:16
11Håkan BrostMalmö OK46:57+16:1616:08
12Björn NordströmHässleholms OK47:17+16:3616:14
13Allan SunnergrenHjärnarps OL49:10+18:2916:53
14Johnny MalmgrenHjärnarps OL53:10+22:2918:16
15Bertil OlofssonAndrarums IF59:15+28:3420:21
16Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:02:08+31:2721:21
17Ragnar OlssonRonneby OK1:04:54+34:1322:18
18Kenneth LindborgHässleholms OK1:08:27+37:4623:31
19Allan HammarOK Kompassen1:28:46+58:0530:30
Nils-Eric EricsonFK Åsenej start

D80

2 160 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad43:4820:16
2Gun HanssonYstads OK44:42+0:5420:41
3Karin LexellOK Torfinn47:08+3:2021:49

H80

2 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad33:3413:16
2Anders AdlerLinköpings AIK34:42+1:0813:42
3Bo BengtssonHässleholms OK39:25+5:5115:34
4Börje NilssonHässleholms OK41:51+8:1716:32
5Ingemar TuressonMalmö OK42:32+8:5816:48
6Klas TykessonSkåneslättens OL42:50+9:1616:55
7Jan-Eric NelkingFK Åsen1:13:28+39:5429:02

H85

2 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF33:2514:43
2Leif ClaessonTormestorps IF34:49+1:2415:20
3Ingvar PeterssonHässleholms OK36:11+2:4615:56
4Bengt EdvardssonOK Torfinn39:08+5:4317:14
5Kjell BjörupLunds OK52:06+18:4122:57
Bertil JohanssonSkåneslättens OLej start

H90

2 160 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curth SvenssonSkåneslättens OL1:00:4128:05

Inskolning

1 610 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Viktor AnderssonFK Bokenfullföljt
Ebba Ekberg FrankEslövs FKfullföljt
Rasmus FrankEslövs FKfullföljt
Tage HarrieLunds OKfullföljt
Tilda HarrieLunds OKfullföljt
Lina HenningssonLunds OKfullföljt
Fritiof HärwellAndrarums IFfullföljt
Hjalmar HärwellAndrarums IFfullföljt
Solvej JensenMalmö OKfullföljt
Nils JohanssonOK Kompassenfullföljt
Lova KlemedssonOK Kompassenfullföljt
Thea KlemedssonOK Kompassenfullföljt
Angelina KraftFrosta OKfullföljt
Malte LarssonOK Kontinentfullföljt
Emma LundsgaardOK Kontinentfullföljt
Elvira NilssonOK Kompassenfullföljt
Terje NorrsellOK Klubblösfullföljt
Arvid OlssonStigmännen Karlshamns OKfullföljt
Eleonor PihlPan Kristianstadfullföljt
Ellen PålssonOK Kontinentfullföljt
Elin Sjöberg DietschPan Kristianstadfullföljt
Anton StenEslövs FKfullföljt
Gustav WinbergFrosta OKfullföljt
Kasper WinbergFrosta OKfullföljt
Vera ÅbergLunds OKfullföljt
Nils ÅkerlundEslövs FKfullföljt

U1

2 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias KarlssonMalmö OK22:4110:48
2Erik AnzeliusHästveda OK28:27+5:4613:32
3Filip PerssonMalmö OK29:03+6:2213:50
4Miriam OrrhedeHelsingborgs SOK29:04+6:2313:50
5Klara OlssonStigmännen Karlshamns OK29:33+6:5214:04
6Nathanael YngveOK Kontinent30:58+8:1714:44
7Ester WanstadiusFK Åsen31:20+8:3914:55
8Svea SjögärdSkåneslättens OL31:29+8:4814:59
9Signe DavidsonHelsingborgs SOK32:10+9:2915:19
10Tim HaraldssonEslövs FK32:25+9:4415:26
11Elin AnzeliusHästveda OK34:07+11:2616:14
12Rasmus NilssonOK Gynge34:13+11:3216:17
13Fifi PegargOK Gynge36:20+13:3917:18
14Elna JönssonFK Åsen36:58+14:1717:36
15Isak GrönlundLunds OK37:45+15:0417:58
16Ebbe EkefjärdLunds OK41:06+18:2519:34
17Ebba SjöSkåneslättens OL44:32+21:5121:12

U2

2 470 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sannalys MöllerSkåneslättens OL29:2211:53
2Klemens VärendhOK Silva32:41+3:1913:13
3Oda VärendhOK Silva33:08+3:4613:24
4David EriksonLunds OK38:31+9:0915:35
5Hjalmar AnderssonFK Boken38:33+9:1115:36
6Elsa TerménLunds OK38:45+9:2315:41
7Egon EkefjärdOK Klublös40:13+10:5116:16
8Louie ClausenLunds OK40:18+10:5616:18
9Hilda HörnquistFK Åsen41:53+12:3116:57
10August HärwellAndrarums IF48:03+18:4119:27
11Jakob StenEslövs FK48:59+19:3719:49
12Dominykas PrakapasBig Foot Orienteers1:01:00+31:3824:41
13Anton CarlströmFK Boken1:04:53+35:3126:16
14Albin SjöSkåneslättens OL1:13:10+43:4829:37
15Sonia KurashovaFK Åsen1:15:27+46:0530:32
Hedda ÅbergLund OKej godkänd

Öppen motion 1

2 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia EdvinssonFK Åsen30:3312:22
2Alicia  KraftFrosta OK34:52+4:1914:06
3Margareta KillanderHästveda OK39:34+9:0116:01
4Malin Sangberg MinörLunds OK51:21+20:4820:47
5Amanda BohsMalmö OK52:21+21:4821:11
6Susanne BohsMalmö OK52:25+21:5221:13

Öppen motion 3

2 880 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma LarssonLunds OK23:588:19
2Atle KulstadSkåneslättens OL25:26+1:288:49
3Björn KlemedssonOK Kompassen26:33+2:359:13
4Henrik VärendhKlubblös26:57+2:599:21
5Kati NémethStigmännen Karlshamns OK27:48+3:509:39
6Ellinor HellrupAvesta OK29:30+5:3210:14
7Ragnar MellbinAvesta OK32:16+8:1811:12
8Annika NilssonEslövs FK32:55+8:5711:25
9Kim KulstadSkåneslättens OL35:26+11:2812:18
9Roland NilssonOK Kompassen35:26+11:2812:18
11Johan KarlssonMalmö OK35:42+11:4412:23
12Hannes VärendhOK Silva37:55+13:5713:09
13Elsa WesterlundOK Vilse 8738:04+14:0613:13
14Sandra ÅbersHästveda OK38:48+14:5013:28
15Barbro NilssonAndrarums IF40:03+16:0513:54
16Per KreutzOK Tyringe40:12+16:1413:57
17Anette NilssonTormestorps IF43:21+19:2315:03
18Ellie BarjosefEslövs FK45:39+21:4115:51
19Karin LundeqvistFK Åsen45:41+21:4315:51
20Marianne HallbergFK Boken46:11+22:1316:02
21Hanna HäliestigOK Klubblös46:17+22:1916:04
22Lisbeth NilssonYstads OK47:10+23:1216:22
23Anna-Lena SöderbergOK Gynge47:21+23:2316:26
24Ingrid NilssonVäxjö OK47:52+23:5416:37
25Klara MöllerOK Kontinent48:01+24:0316:40
26Elin EdvinssonJönssonFK Åsen48:05+24:0716:41
27Lennart MagnussonLaholms IF OK49:36+25:3817:13
28Margareta RingRonneby OK50:43+26:4517:36
29Lilian HärwellEslövs FK51:19+27:2117:49
30Linnea BohsMalmö OK51:55+27:5718:01
31Märta JohanssonSimrishamns OK52:40+28:4218:17
32Arvid BrännströmHästveda OK52:52+28:5418:21
33Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK53:20+29:2218:31
34Caroline JönssonÖrkelljunga FK59:30+35:3220:39
35Jan DahlbergHässleholms OK1:01:46+37:4821:26
36Karin MalmgrenHjärnarps OL1:02:32+38:3421:42
37Ulla KarlssonOK Tyringe1:08:38+44:4023:49
38Sandra RosvallFrosta OK1:13:05+49:0725:22
39Alice RosvallFrosta OK1:13:09+49:1125:23
40Marita OlofssonOK Kompassen1:13:18+49:2025:27
41Helle RagnarssonOK Kompassen1:13:25+49:2725:29
42Barbro JohanssonKlubblös1:13:43+49:4525:35
43Annika  JohanssonMalmö OK1:20:06+56:0827:48
44Gunnel NilssonMalmö OK1:36:06+1:12:0833:22

Öppen motion 5

3 260 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin NilssonHässleholms OK29:219:00
2Aron ÅstrandOK Klubblös31:39+2:189:42
3Bea WanstadiusFK Åsen33:08+3:4710:09
4Niklas GustafsonLunds OK34:06+4:4510:27
5Erik PålssonOK Kontinent34:33+5:1210:35
6Anna-Maria LarssonStigmännen Karlshamns OK35:16+5:5510:49
7Josefin SällbergFK Åsen35:37+6:1610:55
8Carl JohannessonOK Klubblös36:54+7:3311:19
9Karolina SvenssonFK Åsen37:13+7:5211:24
10Anna SjöSkåneslättens OL37:25+8:0411:28
11Eino OltedalOK Klubblös38:27+9:0611:47
12Jonas HörströmEslövs FK38:56+9:3511:56
13Kerstin DahlHärlövs IF39:47+10:2612:12
14Mia ÅbergEslövs FK39:52+10:3112:13
15Bo JönssonStigmännen Karlshamns OK39:59+10:3812:15
16Henrik EnforsTockarps IK41:18+11:5712:40
17Sven-Otto JönssonEslövs FK41:40+12:1912:46
18Denise NybergOK Kontinent44:07+14:4613:31
19Dan LindFK Åsen44:10+14:4913:32
20Håkan NybergOK Kontinent44:13+14:5213:33
21Fredy SchwyterOK Gynge44:19+14:5813:35
22Hans KulstadSkåneslättens OL44:46+15:2513:43
23Maria SällbergFK Åsen45:53+16:3214:04
24Ronny FhermHästveda OK46:10+16:4914:09
25Charlie FhermHästveda OK46:11+16:5014:10
26Jakob TermenLund OK47:42+18:2114:37
27Lena DanielssonHärlövs IF47:51+18:3014:40
28Torbjörn JohanssonOK Tuvan47:52+18:3114:40
29Harry ViktorssonHästveda OK48:13+18:5214:47
30Anna NilssonHästveda OK48:28+19:0714:52
31Anna LindqvistOK Stigen48:48+19:2714:58
32Klaus HolmFK Åsen49:57+20:3615:19
33Thomas JohanssonKlubblös50:21+21:0015:26
34Sara TerménLunds OK50:46+21:2515:34
35Iréne BengtssonOK Kompassen50:59+21:3815:38
36Emma Nilsson CondoriHästveda OK53:27+24:0616:23
37Kristina Nilsson CondoriHästveda OK53:30+24:0916:24
38Johanna EdvinssonFK Åsen54:19+24:5816:39
39Pamela SvessonOK Klubblös54:57+25:3616:51
40Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK55:29+26:0817:01
41Karin HelmiusOK Reftele57:27+28:0617:37
42Fanni Gustafson FaegerstenLunds OK57:47+28:2617:43
43Rolf HaglundÖrkelljunga FK58:51+29:3018:03
44Ingegärd LundHästveda OK1:01:43+32:2218:55
45Pelle OhklssonOK Klubblös1:05:59+36:3820:14
46Janna HolmströmMalmö OK1:06:06+36:4520:16
47Lena OlssonStigmännen Karlshamns OK1:06:41+37:2020:27
48Lena OsvaldssonLunds OK1:15:43+46:2223:13
49Jonas AngholtKlubblös1:45:47+1:16:2632:26
50Lisa WallinHestra IF1:45:54+1:16:3332:29
Jens TermenLund OKej godkänd
Christian KarlssonMalmö OKej godkänd
Kerstin FränkelFK Snapphanarnaej godkänd

Öppen motion 7

3 200 m, 75 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin BondessonFrosta OK25:588:06
2Marie MarkholmSkåneslättens OL27:43+1:458:39
3Gabriel SteffertOK Tyringe28:29+2:318:54
4Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad28:42+2:448:58
5Carl GrundbergOK Klubblös30:14+4:169:26
6Dan JensenMalmö OK30:21+4:239:29
7Stefan ElfLunds OK30:42+4:449:35
7Ola SvenssonFK Åsen30:42+4:449:35
9Sven OlssonSkåneslättens OL30:54+4:569:39
10Niklas EdvinssonFK Åsen32:04+6:0610:01
11Willie OlssonRävetofta OK32:29+6:3110:09
12Göran JohanssonOK Tyringe32:32+6:3410:10
13Johan StåhlHjärnarps OL33:33+7:3510:29
14Jenny VinbladLunds OK33:51+7:5310:34
15Kristofer TilderkvistOK Älme35:53+9:5511:12
15Lina NeckénOK Älme35:53+9:5511:12
15Elena KurashovaFK Åsen35:53+9:5511:12
18Anette HedlundSigtuna OK35:59+10:0111:14
19Erland MartinssonOK Tyringe36:06+10:0811:16
20Karl MinörLunds OK36:07+10:0911:17
21Kerstin MartinssonOK Tyringe36:16+10:1811:20
22Göran FrankEslövs FK36:40+10:4211:27
23Kaj NilssonOK Tyringe36:52+10:5411:31
24Kjell-Erik StåhlOK Pan-Kristianstad37:48+11:5011:48
25Helen AndertoftMarkaryds FK37:59+12:0111:52
26Pontus ThuressonSkåneslättens OL38:10+12:1211:55
27Kim PeterssonHästveda OK39:28+13:3012:20
28Lars-Erik HallbergFK Boken39:59+14:0112:29 Ladda ner rutt i gpx-format
29Mark ObersHästveda OK40:15+14:1712:34
30Lars Göran KillanderHästveda OK40:19+14:2112:35
31Eva WildmarkFK Boken41:13+15:1512:52
32Maria HarrieLunds OK41:45+15:4713:02
33Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad42:12+16:1413:11
34Maritha SchönAndrarums IF42:22+16:2413:14
35Jesper PerssonMalmö OK42:31+16:3313:17
36Anita OlssonSkåneslättens OL43:56+17:5813:43
37Daniel EhmannKlubblös45:20+19:2214:10
37Leif HasselströmMotala AIF OL45:20+19:2214:10
39Greger IngemanssonYstads OK45:21+19:2314:10
40Sara BengtssonMalmö OK47:20+21:2214:47
41Roland ErikssonHästveda OK47:39+21:4114:53
42Christina GöranssonKlubblös47:46+21:4814:55
43Susanne IngemanssonYstads OK47:51+21:5314:57
44Hanne Möller JensenOK Roskilde48:00+22:0215:00
45Per GersneSkåneslättens OL48:03+22:0515:00
46Margareta HaraldssonSigtuna OK49:03+23:0515:19
47Stein ØstbyMalmö OK49:14+23:1615:23
48Barbro MartinssonOK Tyringe49:29+23:3115:27
49Ingvar SchönAndrarums IF49:41+23:4315:31
50Bengt-Åke NilssonOK Torfinn49:45+23:4715:32
51Nils MårtenssonAndrarums IF50:00+24:0215:37
52Lennart MånssonRingsjö OK50:30+24:3215:46
53Olle RingRonneby OK50:53+24:5515:54
54Bengt  EngdahlKlubblös51:38+25:4016:08
55Bengt IvarssonOK Tyringe51:55+25:5716:13
56Nils-Gunnar PetterssonOK Reftele52:10+26:1216:18
57Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad53:36+27:3816:45
58Paul SchannongMalmö OK53:49+27:5116:49
59Andreas MånssonSimrishamns OK55:18+29:2017:16
59Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL55:18+29:2017:16
61Tommy BengtssonHässleholms OK56:48+30:5017:45
62Rolf NilssonAndrarums IF58:22+32:2418:14
63Torgny ÅstedtHärlövs IF58:51+32:5318:23
64Kerstin ÅstedtHärlövs IF59:05+33:0718:27
65Helén ÅkessonSkåneslättens OL59:11+33:1318:29
66Ruben EdvardssonHästveda OK1:00:01+34:0318:45
67Britt ÅkessonHässleholms OK1:09:01+43:0321:34
68Stig OlssonLunds OK1:17:52+51:5424:20
69Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:18:35+52:3724:33
Anneli LönnebackeMalmö OKej godkänd
Lennart NilssonMalmö OKej godkänd
Torgny OttossonOK Torfinnej godkänd
Mats RosénHästveda OKej godkänd
Bert OlofssonOK Kompassenej godkänd
Johanna EkefjärdOK Klubblösej godkänd

Öppen motion 8

4 770 m, 75 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ola OlssonOK Vilse 8731:236:34
2Albin WeidenSkåneslättens OL31:51+0:286:40
3Fredrik StåhlHjärnarps OL34:15+2:527:10
4Rasmus GrönlundLunds OK35:16+3:537:23
5Oskar JensenMalmö OK35:50+4:277:30
6Stefan RosénHästveda OK36:00+4:377:32
7Magnus JönssonOK Kontinent36:23+5:007:37
8Mattias ÅbergLunds OK37:13+5:507:48
9Mattias KillanderHästveda OK37:17+5:547:48
10Daniel NilssonHästveda OK38:07+6:447:59
11Tomas NilssonStigmännen Karlshamns OK38:54+7:318:09
12Christian GlantzAndrarums IF40:35+9:128:30
13Jonas EdvardssonHästveda OK40:36+9:138:30
14Göran SkaarupBallerup OK40:45+9:228:32
15Per-Olof AnderssonOK Tyringe40:57+9:348:35
16Anders LundborgKlubblös41:00+9:378:35
17Björn CarlssonSkåneslättens OL41:03+9:408:36
18Ingmar EkelövSkåneslättens OL41:46+10:238:45
19Björn MöllerOK Kontinent42:00+10:378:48
20Jonas ClausenLunds OK42:03+10:408:48
21Arnau OrmellaAmager OK43:14+11:519:03
22Camilla HaglundÖrkelljunga FK43:22+11:599:05
23David BengtssonFK Åsen43:54+12:319:12
24Henrik WanstadiusFK Åsen44:01+12:389:13
25Robert BertilssonLunds OK44:07+12:449:14
26Simon LarssonOK Kontinent44:32+13:099:20
27Ingela EkelövSkåneslättens OL44:38+13:159:21
28Paul IripFK Göingarna45:31+14:089:32
29Sören AnderssonFK Boken46:13+14:509:41
30Martin HeydenLunds OK46:16+14:539:41
31Hans PerssonAndrarums IF46:56+15:339:50
32Håkan JönssonOK Pan-Kristianstad47:06+15:439:52
33Peter HeldFK Åsen48:10+16:4710:05
34Torgny PetterssonMarkbygdens OK49:24+18:0110:21
35Anna ÅsLunds OK49:29+18:0610:22
36Anna BrodinOK Kontinent49:41+18:1810:24
37Anders JohanssonLunds OK50:21+18:5810:33
38Edo DrenthHelsingborgs SOK50:56+19:3310:40
39Emelie AnderssonHässleholms OK51:15+19:5210:44
40Ingrid LarssonFK Göingarna51:16+19:5310:44
41Mikael SöderströmOK Stigen51:21+19:5810:45
42Leif KarlssonOK Kontinent51:40+20:1710:49
43Per PegardOK Gynge51:50+20:2710:51
44Eva NelkingSkåneslättens OL52:15+20:5210:57
45Tobias PerssonOK Tyringe52:38+21:1511:02
46Göran FastOK Pan-Kristianstad53:09+21:4611:08
47Johan HammerLunds OK53:14+21:5111:09
48Björn FränkelFK Snapphanarna53:38+22:1511:14
49Per StenEslövs FK53:59+22:3611:19
50Sven JohanssonTyringe ok54:25+23:0211:24
51Mats OrrhedeHelsingborgs SOK54:45+23:2211:28
52Gert OlssonTockarps IK56:06+24:4311:45
53Malin WeidenSkåneslättens OL56:13+24:5011:47
53Pär OttossonKlubblös56:13+24:5011:47
55Stina OlanderssonOK Tyringe56:28+25:0511:50
56Kajsa LarssonOK Kontinent56:33+25:1011:51
57Per-Olof FernbergIS Skanne56:51+25:2811:55
58Åsa EricssonLunds OK57:29+26:0612:03
59Aina JeppssonLunds OK58:32+27:0912:16
60Kerstin SegerLaholms IF OK59:28+28:0512:28
61Lars ErikssonKalmar OK59:33+28:1012:29
62Miklos MolnarLunds OK1:00:00+28:3712:34
63Anders NilssonMalmö OK1:03:34+32:1113:19
64Line LundsgaardOK Kontinent1:03:40+32:1713:20
65Tom DahlbergSkåneslättens OL1:04:52+33:2913:35
66Siri KlausenBallerup OK1:05:10+33:4713:39
67Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK1:07:00+35:3714:02
68Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:13:55+42:3215:29
69Anders YngveOK Kontinent1:19:48+48:2516:43
69Johan WensäterOK Klubblös1:19:48+48:2516:43
Maria SvenssonLunds OKej godkänd
Håkan JonssonOK Silvaej godkänd
Daniel LiljedahlOK Pan-Kristianstadej godkänd
Lars LindgrenFK Finnej godkänd
Jörgen MönsterSøllerød OKej godkänd
Casper LindemannOK Roskildeej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser