Officiell resultatlista för Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran OL
Arrangörsorganisation: VK Uvarna
Datum: torsdag 7 september 2017

Damer lång

2 900 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla HellmanSundsvalls OK1:04:4522:19
2Ingalill TimgrenOK Österåker1:08:32+3:4723:37
3Ingrid Nylander ViklanderSundsvalls OK1:08:33+3:4823:38
4Heléne CardellTimrå SOK1:15:56+11:1126:11
Elisabet LundgrenSundsvalls OKutgått
Inger LorentzsonSundsvalls OKutgått

Herrar lång

2 900 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven Erik SundinSelånger SOK36:0012:24
2Mats AnderssonSelånger SOK37:04+1:0412:46
3Ove JanssonSundsvalls OK42:21+6:2114:36
4Ingmar SöderströmSundsvalls OK43:07+7:0714:52
5Åke HöglundTimrå SOK46:47+10:4716:07
6Winn BjörklundSundsvalls OK49:25+13:2517:02
7Jon FlordalLjusdals OK52:07+16:0717:58
8Roland SalomonssonVittjärvs IK52:23+16:2318:03
9Sten Åke VedinSelånger SOK53:19+17:1918:23
10Gunnar BengtssonSundsvalls OK54:13+18:1318:41
11Anders SundbergSelånger SOK57:59+21:5919:59
12Karl-Erik NorlingSundsvalls OK58:19+22:1920:06
13Peter LorentzsonSundsvalls OK1:05:34+29:3422:36
14Sören JanssonSundsvalls OK1:06:47+30:4723:01
15Gunnar MellinTimrå SOK1:15:58+39:5826:11
16Björn AbelssonSundsvalls OK1:26:14+50:1429:44
Jan HammarbergSundsvalls OKej godkänd

Damer kort

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Laila NäslundSelånger SOK1:17:4632:24
2Barbro LindholmSundsvalls OK1:22:14+4:2834:15
3Maja-Lisa BergströmSelånger SOK1:24:43+6:5735:17
4Hjördis FridlundKovlands IF1:26:35+8:4936:04
5Anna-Britt JohanssonSundsvalls OK1:27:03+9:1736:16
6Gun KrohnHudiksvalls OK1:30:19+12:3337:37
7Berith LindvallSundsvalls OK1:51:23+33:3746:24
Kerstin BrunnSundsvalls OKej godkänd

Herrar kort

2 400 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bernt NordinVK Uvarna40:1216:45
2Peter LundinSundsvalls OK49:24+9:1220:35
3Clas-Åke NybergTimrå SOK57:23+17:1123:54
4Jim PerssonVK Uvarna57:34+17:2223:59
5Kjell AnderssonSundsvalls OK58:09+17:5724:13
6Håkan EnerudTimrå SOK1:04:33+24:2126:53
7Rolf KrohnHudiksvalls OK1:04:47+24:3526:59
8Bernt KårbergTimrå SOK1:05:21+25:0927:13
9Ove PeterssonSundsvalls OK1:05:42+25:3027:22
10Tore LundgrenSundsvalls OK1:10:27+30:1529:21
11Gunder BorgKovlands IF1:15:01+34:4931:15
12Gunnar NorénNjurunda OK1:15:20+35:0831:23
13Per NylanderSundsvalls OK1:17:46+37:3432:24
14Göte BengtssonIF Strategen1:27:11+46:5936:19
15Nisse HellgrenSundsvalls OK1:36:36+56:2440:15
16Olle NäslundSelånger SOK1:55:17+1:15:0548:02
Roland LundqvistTimrå SOKej godkänd
Age JonssonKovlands IFej godkänd
Lars AgåsSundsvalls OKej godkänd
Björnar OlssonForsa OKutgått
Gunnar HellmanSundsvalls OKej start
Bengt LarssonKovlands IFej start

Promenad

1 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunnar JonssonKovlands IF19:1414:47
2Gun NybergTimrå SOK26:22+7:0820:16
3Yngve LarssonKovlands IF26:53+7:3920:40
4Sanne AbelssonSundsvalls OK29:05+9:5122:22
5Anita NorénNjurunda OK35:29+16:1527:17
6Rune FridlundKovlands IF35:30+16:1627:18
7Lennart JohanssonVK Uvarna37:18+18:0428:41
8Åsa NilssonVK Uvarna38:04+18:5029:16
9Ingrid AlinSelånger SOK38:28+19:1429:35
10Barbro HellgrenKovlands IF39:12+19:5830:09
11Gunilla EnerudTimrå SOK40:55+21:4131:28
Elvy PeterssonSundsvalls OKej godkänd
Rigmor ErikssonVK Uvarnautgått
Yvonne JohanssonVK Uvarnautgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser