Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medel + För-USM

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Bergnäsets AIK vårtävling, dag 2, medel + För-USM
Arrangörsorganisation: Bergnäsets AIK
Datum: söndag 20 maj 2018

D21

3 470 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin BjörnlingerUlricehamns OK34:5310:03
2Sara LundstenSundsvalls OK37:06+2:1310:41
3Amanda HolmgrenVittjärvs IK39:07+4:1411:16
4Rebecka HylanderNyköpings OK42:26+7:3312:13
5Linda LidmanOK Renen45:23+10:3013:04
6Mirja AnderssonOK Sarven51:51+16:5814:56

H21

4 660 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin SalénBergnäsets AIK33:247:10
2Gunnar HolmgrenBergnäsets AIK33:41+0:177:13
3Olov VikströmSundsvalls OK35:44+2:207:40
4Albert AskengrenBergnäsets AIK38:08+4:448:10
5Jonas TofteredIF Rigor38:11+4:478:11
6Lars LundströmIF Hallby SOK38:22+4:588:13
7Johan IngemarssonHestra IF38:35+5:118:16
8Thomas JohanssonOK Renen40:09+6:458:36
9Melker PetterssonOK Renen41:06+7:428:49
10Oskar EngmanNyköpings OK41:58+8:349:00
11Johan EdenhamnLänna IF42:24+9:009:05
12David LundstenVittjärvs IK42:31+9:079:07
13Edvin LindmarkSkarpnäcks OL43:47+10:239:23
14Harald LarssonBergnäsets AIK44:34+11:109:33
15Anders BennitzOK Renen45:06+11:429:40
16Johannes EklöfIF Hallby SOK46:57+13:3310:04
17Andreas KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb49:01+15:3710:31
18Daniel GranlundLångvikens OK50:01+16:3710:43
19Mattias JohanssonBergnäsets AIK51:22+17:5811:01
20Jesper MattiVittjärvs IK1:02:36+29:1213:26
Anders LidmanOK Renenej start
Nils HenrikssonBergnäsets AIKej start
Ludvig DanforsMullsjö SOKej start
Jonas LundbergOK Renenej start

D20

3 470 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa ChristofferssonOK Renen37:3010:48
2Elin LundgrenVittjärvs IK39:48+2:1811:28
3Sofia WestinVittjärvs IK45:35+8:0513:08
4Anna AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb53:11+15:4115:19
5Amanda HalvarssonLeksands OK54:47+17:1715:47
6Johanna LundkvistOK Vargen1:00:22+22:5217:23
7Rebecca FahlgrenVittjärvs IK1:02:54+25:2418:07

D18

3 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma HedlundOK Renen42:5012:20
2Agnes KarlssonÄlvsby IF OK57:13+14:2316:29

H18

3 470 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin NorénPiteå IF Orienteringsklubb36:2510:29
2Gabriel LarssonGammelstads IF38:37+2:1211:07

D16

3 510 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LundbergOK Renen32:029:07
2Julia NordlanderSundsvalls OK43:39+11:3712:26
3Amelie JosefssonSkogslöparna44:48+12:4612:45
4Tilda GolsäterKorsnäs IF OK46:56+14:5413:22
5Thea WennbergSkellefteå OK51:28+19:2614:39
6Anna AasaÖvertorneå IF54:43+22:4115:35
7Ester LaudonVännäs OK58:11+26:0916:34
8Sofia LundkvistOK Vargen1:00:19+28:1717:11
9Malin WilhelmssonKorsnäs IF OK1:01:43+29:4117:34
10Moa EngströmOK Renen1:07:28+35:2619:13
11Ellen KillmeyVittjärvs IK1:15:47+43:4521:35
12Emmie LindbäckOK Renen1:24:42+52:4024:07
Tove FrænellSundsvalls OKej godkänd
Ebba LindellIF Thorej godkänd
Alva LarssonUmeå OKej start

H16

3 830 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias SnellOK Renen35:599:23
2Axel LundgrenSundsvalls OK39:27+3:2810:18
3Jakob NilssonUmeå OK40:00+4:0110:26
4Erik IngemarssonHestra IF41:33+5:3410:50
5Martin LundströmVittjärvs IK43:52+7:5311:27
6Lukas JohanssonSundsvalls OK50:10+14:1113:05
7Hannes LindahlSundsvalls OK56:31+20:3214:45
8Seth BorglundHärnösands OK57:23+21:2414:58
9Jonne LiukkonenSundsvalls OK1:04:20+28:2116:47
10Jon TrägårdhIFK Umeå1:05:18+29:1917:02

D15

3 340 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja BergqvistKorsnäs IF OK39:0111:40
2Astrid RexSundsvalls OK43:07+4:0612:54
3Irmelie EnströmSundsvalls OK47:06+8:0514:06
4Thea NordinKorsnäs IF OK53:14+14:1315:56
5Edit KarlssonÄlvsby IF OK1:05:53+26:5219:43
6Amanda SchönfeldtSundsvalls OK1:08:46+29:4520:35
7Evelina NilssonHögåkers OK1:13:37+34:3622:02
8Emma JohanssonVittjärvs IK1:17:21+38:2023:09
Lea EdvardssonUmeå OKej godkänd

H15

3 780 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore PalmgrenSundsvalls OK34:379:09
2Arvid Feil LindmarkSkellefteå OK37:20+2:439:52
3Oskar VikströmSundsvalls OK38:38+4:0110:13
4Oskar ÅdahlUmeå OK40:45+6:0810:46
5Isak LundholmUmeå OK41:01+6:2410:51
6Victor BerglundVittjärvs IK48:02+13:2512:42
7Petter ErlandssonSundsvalls OK49:50+15:1313:11
8Jesper RamebäckUmeå OK54:36+19:5914:26

D14

2 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ella TuressonOK Renen27:499:47
2Alice LarssonUmeå OK28:39+0:5010:05
3Ebba AnderssonSundsvalls OK33:52+6:0311:55
4Matilda AasaÖvertorneå IF34:08+6:1912:01
5Stina LindholmSundsvalls OK34:57+7:0812:18
6Ebba LindholmSundsvalls OK39:23+11:3413:52
7Tova LindbäckOK Renen39:45+11:5613:59
8Emma JohanssonSundsvalls OK42:52+15:0315:05
9Emma HasselströmOK Renen43:42+15:5315:23
10Alva EngströmOK Renen44:28+16:3915:39
11Linn WennbergSkellefteå OK45:53+18:0416:09
12Emilia LundholmOK Renen48:14+20:2516:59
13Alma HedlundOK Renen51:54+24:0518:16
14Lisa HörnquistOK Renen52:06+24:1718:20
Klara KivijärviOK Renenej start
Elsa GranholmSundsvalls OKej start
Tindra JonssonSkarpnäcks OLej start

H14

2 840 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin LakeSundsvalls OK27:439:45
2Tim LundbergOK Renen34:27+6:4412:07
3Linus NordinOK Renen36:10+8:2712:44
4Aron BlomqvistVittjärvs IK38:21+10:3813:30 Ladda ner rutt i gpx-format
5Martin LundholmOK Renen41:06+13:2314:28
6Albin WollbrandOK Renen42:23+14:4014:55
7Anton HedströmOK Renen43:48+16:0515:25
8Oskar ErikssonOK Renen44:04+16:2115:30
9Nils JohanssonVittjärvs IK56:39+28:5619:56
Oskar IngvarssonOK Renenej godkänd
Edvin LundOK Renenej start

D12

2 190 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mirjam EdinOK Renen26:0111:52
2Tova HolmbergBergnäsets AIK39:45+13:4418:09
3Ella HedströmOK Renen42:23+16:2219:21
4Sofia MarkströmOK Renen44:25+18:2420:16
Minna TuressonOK Renenej start

H12

2 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid IngvarssonOK Renen20:169:15
2Eric HasselströmOK Renen21:28+1:129:48
3Arvid WeinzOK Renen32:48+12:3214:58
4Ove RenbergBergnäsets AIK36:40+16:2416:44
5Melker WollbrandOK Renen38:12+17:5617:26
6Emil EngströmOK Renen38:24+18:0817:32
7Hugo PellaVittjärvs IK43:23+23:0719:48
8Anton HanssonBergnäsets AIK45:07+24:5120:36
9Martin LarssonÄlvsby IF OK45:13+24:5720:38
Vilgot KuokkanenOK Renenej start

D10

2 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid LundOK Renen32:4615:40
2Hedda EdinOK Renen36:05+3:1917:15
3Vera EdeskärOK Renen40:28+7:4219:21
4Vilma KuokkanenOK Renen41:12+8:2619:42
5Irma IngvarssonOK Renen49:06+16:2023:29

H10

2 090 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel EngströmOK Renen42:3520:22

D40

3 470 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Catrin IngvarssonOK Renen40:4111:43
2Cecilia BrehmerOK Sarven1:02:01+21:2017:52
3Karin LarssonUmeå OK1:03:32+22:5118:18

H40

4 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik EngströmOK Renen37:529:28
2Conny NilimaaIFK Kiruna47:37+9:4511:54
3Jan HäggrotOK Renen48:39+10:4712:09
4Ove JohanssonOK Renen1:29:32+51:4022:23

D45

3 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin WollbrandOK Renen35:1111:14
2Kati RemesOK Renen59:07+23:5618:53
3Karin KarlssonÄlvsby IF OK1:04:17+29:0620:32
4Agneta LindbäckOK Renen1:45:14+1:10:0333:37

H45

4 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik LindellIF Thor37:289:22
2Magnus LundgrenI 19 IF39:05+1:379:46
3Magnus LindmarkIFK Kiruna45:00+7:3211:15
4Per-Johan JosefssonSkogslöparna55:41+18:1313:55
5Patrik WennbergSkellefteå OK1:00:30+23:0215:07
6Martin HasselströmOK Renen1:03:06+25:3815:46
7Mattias LundgrenVittjärvs IK1:09:29+32:0117:22
8Rein PellaVittjärvs IK1:12:45+35:1718:11
9Jonas HedlundOK Renen1:25:36+48:0821:24
10Johan CuperusGCO Gruyère1:32:35+55:0723:08
Inge SöderqvistOK Renenej start
Claes TuressonOK Renenej start

D50

3 130 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin NilssonUmeå OK42:5513:42
2Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb43:18+0:2313:50
3Carin BergenstenVittjärvs IK44:41+1:4614:16

H50

3 580 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats LuspaIFK Kiruna39:0210:54
2Niklas PermanI 19 IF43:42+4:4012:12
3Anders NordinOK Renen46:37+7:3513:01
4Hjalmar LaudonVännäs OK52:44+13:4214:43
5Stefan LauriGammelstads IF53:40+14:3814:59
6Peter LundbergOK Renen54:23+15:2115:11
7Mats AnderssonOK Renen56:08+17:0615:40
8Mats DruggeVittjärvs IK57:48+18:4616:08
9Magnus GranbergPiteå IF Orienteringsklubb1:02:30+23:2817:27
10Anders JohanssonOK Renen1:17:28+38:2621:38
Anders KillmeyVittjärvs IKej godkänd
Roland LarssonGammelstads IFej godkänd
Jan ChristofferssonOK Renenej start

D55

3 130 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette LundströmVittjärvs IK46:0214:42
2Lena LundstenVittjärvs IK1:05:29+19:2720:55
Kristina KivijärviOK Renenej start

H55

3 580 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar IsakssonSeskarö IF40:4811:23
2Björn LundstenVittjärvs IK50:39+9:5114:08
3Ahti AasaÖvertorneå IF54:59+14:1115:21
4Sven ÖrnerlingOK Renen1:05:02+24:1418:09
5Mikael SundbergOK Renen1:08:14+27:2619:03
Mats JönssonKorsnäs IF OKej godkänd

D60

2 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Angela NilssonSkellefteå OK57:4222:06
2Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb1:11:33+13:5127:24

H60

3 130 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante LarssonOK Vargen37:0511:50
2Rick McGregorIFK Kiruna37:49+0:4412:04
3Sture NorénÄlvsby IF OK39:33+2:2812:38
4Hans WickbomVittjärvs IK42:06+5:0113:27
5Henry BarskÖvertorneå IF47:43+10:3815:14
6Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK51:20+14:1516:24
7Roger NorinVittjärvs IK1:12:18+35:1323:05
Magnus SäverosNilivaara ISej start

H65

3 130 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb41:4313:19
2Robert SvartholmGammelstads IF46:29+4:4614:51
3Jan LindelöfSeskarö IF48:11+6:2815:23
4Roland JanssonÄlvsby IF OK49:04+7:2115:40
5Hans Åke ErssonÖvertorneå IF1:17:04+35:2124:37
6Henry PilstålOK Renen1:55:23+1:13:4036:51

D70

2 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb56:1221:31
2Marianne SellgrenSigtuna OK1:24:38+28:2632:25
Barbro LundqvistLångvikens OKej godkänd

H70

3 130 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo JohanssonIK Örnen42:5913:43
2Conny LagerskogArvidsjaurs OK53:23+10:2417:03
3Olle DalhäggÖvertorneå IF55:33+12:3417:44
4Kjell MörtbergBodens Bandyklubb OS55:36+12:3717:45
5Eje AnderssonBodens Bandyklubb OS55:47+12:4817:49
Christer LundinOK Renenej godkänd
Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OSej godkänd

H75

2 610 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove JohanssonIK Örnen48:5418:44
2Roland LundqvistLångvikens OK54:44+5:5020:58
3Henken ErikssonI 19 IF1:14:50+25:5628:40
Sven-Ivan GrönlundOK Renenej godkänd

H80

2 610 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig LindskogVisborgs OK55:4021:19
2Gunnar LindströmOK Renen57:02+1:2221:51
3Runar MarktinArvidsjaurs OK57:49+2:0922:09
Kjell AnderssonBodens Bandyklubb OSej godkänd

Inskolning

1 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Marcus Brehmer MajasaariOK Sarvenfullföljt
Nicklas Brehmer MajasaariOK Sarvenfullföljt
John BroströmOK Renenfullföljt
Elsa GranlundOK Renenfullföljt
Hedda MogensenOK Ravinenfullföljt
Niak RosénOK Renenfullföljt
Maja StridsmanBergnäsets AIKfullföljt

U1

1 700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde KoivumaaVittjärvs IK34:0020:00
2Alice KoivumaaVittjärvs IK34:13+0:1320:07
3Tilde NordlundBergnäsets AIK43:56+9:5625:50
4Ebba RönnbäckOK Renen46:12+12:1227:10
5Svea RönnbäckOK Renen46:57+12:5727:37
6Runa SirviöÖvertorneå IF48:31+14:3128:32
7Hannes PellaVittjärvs IK49:55+15:5529:21
8Tuva EngströmBergnäsets AIK55:11+21:1132:27
9Siri EdeskärOK Renen1:16:27+42:2744:58

U2

2 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love NordlundBergnäsets AIK37:4418:03
2Märta WeinzOK Renen43:15+5:3120:41
3Helmer CaarleÖvertorneå IF48:02+10:1822:58
4Erik HörnquistOK Renen54:35+16:5126:06
5Knut HolmbergBergnäsets AIK56:03+18:1926:49
6Enok SunnaBergnäsets AIK56:43+18:5927:08

Öppen motion 1

2 090 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl PerssonOK Renen31:0214:50
2Vilda EngströmBergnäsets AIK37:36+6:3417:59
3Magnus BellanderKlubblös38:38+7:3618:29
4Irene BellanderVittjärvs IK38:41+7:3918:30
5Arvid PeräBergnäsets AIK46:45+15:4322:22
6Axel JonssonOK Renen52:44+21:4225:13
7Malte HenrikssonOK Renen53:15+22:1325:28
8Lovisa PerssonOK Renen58:59+27:5728:13
Viktor JonnssonOK Renenej godkänd
Hugo HenrikssonOK Renenej godkänd

Öppen motion 3

2 840 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anja WeinzOK Renen46:2416:20
2Fanny AnderssonOK Renen1:05:52+19:2823:11
3Kristina SvedenbjörkKlubblös1:06:25+20:0123:23
4Ann-Britt AasaÖvertorneå IF1:11:50+25:2625:17
5Karolina BennitzOK Renen1:12:11+25:4725:25
6Anton ErikssonKlubblös1:14:17+27:5326:09
7Karin TuoremaaVittjärvs IK1:18:25+32:0127:36
Emma EngströmOK Renenej godkänd
Anna LundqvistLångvikens OKej godkänd

Öppen motion 5

3 100 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna E TuoremaaVittjärvs IK34:1211:01
2Magnus BerglundVittjärvs IK38:42+4:3012:29
3Hans JohanssonVittjärvs IK38:48+4:3612:30
4Alf BergmanOK Renen39:27+5:1512:43
5Mats HedströmOK Renen40:53+6:4113:11
6Erik BorglundHärnösands OK42:04+7:5213:34
7Theo OdenrydJärbo OK44:46+10:3414:26
8Jenny PalmgrenSundsvalls OK46:01+11:4914:50
9Christine HedströmOK Renen46:31+12:1915:00
10Kent TuoremaaVittjärvs IK48:34+14:2215:40
11Hanna SvanbergOK Renen50:23+16:1116:15
12Maja BjörkhagenVittjärvs IK51:13+17:0116:31
13Petter KajokSkellefteå OK52:33+18:2116:57
14Klas EdinOK Renen55:59+21:4718:03
15Märtha LindmarkIFK Kiruna1:03:07+28:5520:21
16Ellen NykäinenPajala IF1:03:08+28:5620:21
17Rebecka PerssonLule gjutaren1:03:09+28:5720:22
18Emilia RiekkolaSävast Ski Team IF1:03:10+28:5820:22
19Maria KarlssonPiteå IF1:03:45+29:3320:33
20Anna EngströmOK Renen1:04:10+29:5820:41
21Sofia LindvallOK Renen1:04:52+30:4020:55
22Magdalena LindvallOK Renen1:04:56+30:4420:56
23Daniel LundholmOK Renen1:04:59+30:4720:57
24Linda LundbergOK Renen1:07:53+33:4121:53
25Christina JosefssonSkogslöparna1:11:16+37:0422:59
26Birgit LundkvistOK Vargen1:15:16+41:0424:16
27Cecilia CollinKlubblös1:18:59+44:4725:28
28Lars BlombergGammelstads IF1:32:34+58:2229:51
29Ulrika LarssonOK Renen1:33:41+59:2930:13
30Monica OlssonOK Renen1:36:43+1:02:3131:11
31Inger VennbergOK Renen1:36:44+1:02:3231:12
Katarina BengtssonHalmstad OKej godkänd
Karin SvartholmGammelstads IFej godkänd
Susanne AnderssonOK Renenej godkänd
Sandra BergOK Renenej godkänd
Anders AlganderKlubblösej godkänd
Zackarias SvedenbjörkOK Renenej godkänd
Josefine AnderssonOK Renenej start

Öppen motion 8

4 660 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas RexSundsvalls OK44:089:28
2Peter WestinVittjärvs IK46:17+2:099:55
3Maria MogensenOK Ravinen49:02+4:5410:31
4Rickard SundströmOK Renen52:10+8:0211:11
5Joachim WansölinOK Ravinen52:44+8:3611:18
6Lena TuressonOK Renen53:03+8:5511:23
7Anders DahlinOK Sarven53:09+9:0111:24
8Niklas WansölinOK Ravinen53:23+9:1511:27
9Johan LindberghOK Renen53:32+9:2411:29 Ladda ner rutt i gpx-format
10Petter NorénÄlvsby IF OK58:17+14:0912:30
11Magnus BlombergPiteå IF Orienteringsklubb1:02:58+18:5013:30
12Daniel LundbergPiteå IF Orienteringsklubb1:10:21+26:1315:05
13Anna-karin JonassonKlubblös1:11:33+27:2515:21
14Maria SvanbergOK Renen1:15:27+31:1916:11
15Malin VidehallBergnäsets AIK1:19:19+35:1117:01
16Göran KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb1:27:54+43:4618:51
Kjell AnderssonPiteå IF Orienteringsklubbej godkänd
Fredrik LundströmOK Renenej godkänd
Marcus KarlssonPiteå IF Orienteringsklubbej godkänd
Tommy EdeskärOK Renenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser