Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-ol

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-ol
Arrangörsorganisation: Tjällmo-Godegårds OK
Datum: torsdag 10 augusti 2017

Långa

3 930 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonLinköpings OK31:508:06
2Göran AnderssonOK Tylöskog39:48+7:5810:07
2David GranathTjällmo-Godegårds OK39:48+7:5810:07
4Rolf AxelssonTjällmo-Godegårds OK40:02+8:1210:11
5Pär ForsströmStjärnorps SK46:23+14:3311:48
6Stephan SvenssonLinköpings OK48:09+16:1912:15 Ladda ner rutt i gpx-format
7Bo JernbergOK Roxen53:11+21:2113:31
8Christer JohanssonOK Motala53:42+21:5213:39
9Roger DanielssonLinköpings OK55:27+23:3714:06
10Ingemar LöfqvistStjärnorps SK57:14+25:2414:33
11Bengt ÖstlundOK Roxen58:53+27:0314:58
12Gunnar HejdenbergMotala AIF OL1:02:53+31:0316:00
13Ove CaesarTjällmo-Godegårds OK1:06:27+34:3716:54
14Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:08:18+36:2817:22
15Arne AnderssonOK Motala1:17:38+45:4819:45
Uno BergOK Motalaej godkänd

Mellan

3 000 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars StrömTjällmo-Godegårds OK36:5912:19
2Stig IsraelssonOK Tylöskog37:20+0:2112:26
3Kjell WalleringOK Roxen37:52+0:5312:37
4Håkan TengvallBoxholm-Mjölby OL38:05+1:0612:41
5Ulf WaldenfjordLinköpings OK42:41+5:4214:13
6Leif BerggrenNAIS Orienteringsklubb45:36+8:3715:12
7Lars PerssonFinspångs SOK45:58+8:5915:19
8Lennart SvernestamLinköpings OK47:08+10:0915:42
9Gunnar PalmqvistBoxholm-Mjölby OL47:34+10:3515:51
10Lars JohanssonOK Motala49:08+12:0916:22
11Annie GunnarstorpOK Motala49:17+12:1816:25
12Sune CarlssonOK Motala49:58+12:5916:39
13Erik HallgrenFinspångs SOK50:01+13:0216:40
14Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OL50:49+13:5016:56
15Kjell HagströmLinköpings OK52:58+15:5917:39
16Anders KjellLinköpings OK55:11+18:1218:23
17Bengt KarlssonLinköpings AIK57:09+20:1019:03
18Jan LindgrenBoxholm-Mjölby OL58:07+21:0819:22
19Leif HasselströmMotala AIF OL58:33+21:3419:31 Ladda ner rutt i gpx-format
20Bertil WahlqvistIFK Norrköpings OK59:29+22:3019:49
21Alf MattssonOK Kolmården59:59+23:0019:59
22Britt PetterssonOK Roxen1:01:26+24:2720:28
23Barbro ÖstlundOK Roxen1:02:49+25:5020:56
24Maja-Stina GustavssonOK Roxen1:04:54+27:5521:38
25Folke SimonssonOK Roxen1:06:23+29:2422:07
26Tom HelgessonTjällmo-Godegårds OK1:07:27+30:2822:29
27Mona PetersenOK Motala1:09:23+32:2423:07
Jerry MartinssonOK Motalaej godkänd
Roger PerssonOK Tylöskogej godkänd
Roland AlsénOK Roxenej godkänd

Korta

1 960 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig BengtssonMotala AIF OL35:0417:53
2Ulf KleistBoxholm-Mjölby OL35:39+0:3518:11
3Sture AhlOK Motala37:59+2:5519:22
4Ann-Cathrine SundqvistOK Motala40:38+5:3420:43
5Kerstin BengtssonMotala AIF OL42:34+7:3021:43
6Bertil EngmanIFK Norrköpings OK44:08+9:0422:31
7Bengt CarlssonBoxholm-Mjölby OL45:21+10:1723:08
8Göran SjögrenIFK Norrköpings OK45:30+10:2623:12
9Per  GustavssonOK Roxen47:53+12:4924:25
10Ola KleistBoxholm-Mjölby OL49:36+14:3225:18
11Bengt KleistBoxholm-Mjölby OL50:03+14:5925:32
12Britten PerssonFinspångs SOK53:45+18:4127:25
13Chatarina AnderssonOK Motala58:36+23:3229:53
14Leif AnderssonOK Motala58:38+23:3429:54
15Thomas NyströmOK Roxen58:53+23:4930:02
16Stina KorallMotala AIF OL59:37+24:3330:25
17Ove PetterssonOK Motala1:00:04+25:0030:38
18Eva NyströmOK Roxen1:01:23+26:1931:19
19Åke EfraimssonMotala AIF OL1:10:19+35:1535:52
20Ulf KorallMotala AIF OL1:10:42+35:3836:04
21Inger AnderssonTjällmo-Godegårds OK1:19:33+44:2940:35
22Birgitta GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:19:37+44:3340:37
Sten GranathTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Lennart LarssonÖdeshögs SKej godkänd

Promenad

2 020 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie SvernestamLinköpings OK25:4912:46
2Gunilla TengvallBoxholm-Mjölby OL25:58+0:0912:51
3Hans KleistOK Roxen26:24+0:3513:04
4Curt TillmanLinköpings OK28:11+2:2213:57
5Brigitte AlsénOK Roxen31:48+5:5915:44
6Hannsi FridströmFinspångs SOK32:16+6:2715:58
7Maud AnderssonOK Tylöskog35:53+10:0417:45
8Anna-Lena  BerggrenNorrköpngs AIS36:25+10:3618:01
9Claes-Owe SvärdLinköpings OK53:37+27:4826:32
10Harriet SvärdLinköpings OK53:39+27:5026:33

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser