Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Kungälvs OK
Datum: torsdag 23 mars 2017

Stig

1 730 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer BorgGöteborg-Majorna OK41:2223:54
2Carl-Henry AnderssonOK Orinto43:29+2:0725:08
3Kalle JohanssonOK Skogshjortarna49:06+7:4428:22
4Lennart HermanssonStångenäs AIS49:53+8:3128:50
5Per IvarssonTrollhättans SOK50:36+9:1429:14
6Kent ErikssonLerums SOK50:45+9:2329:20
7Rune SandbergUddevalla OK51:18+9:5629:39
8Olof KarlssonUddevalla OK52:03+10:4130:05
9Bo KarlssonLjungskile FK53:56+12:3431:10
10Björn EngströmLerums SOK54:55+13:3331:44
11Henrik HvoslefIK Stern58:50+17:2834:00
12Mats KågesonGöteborg-Majorna OK59:30+18:0834:23
13Kurt EkbergOK Orinto1:00:28+19:0634:57
14Sten BlomströmIK Stern1:02:07+20:4535:54
15Torbjörn WikströmOK Orinto1:04:07+22:4537:03
16Arne AlexanderssonStenungsunds OK1:04:37+23:1537:21
17Acke WåhlanderGöteborg-Majorna OK1:04:48+23:2637:27
18Kjell JeppsonIF Rigor1:06:03+24:4138:10
19Nisse KarlssonSävedalens AIK1:07:00+25:3838:43
20Bo W LarssonVäxjö OK1:07:06+25:4438:47
21Hans CarlstedtSävedalens AIK1:08:01+26:3939:18
22Solveig HedenblomSjövalla FK1:08:08+26:4639:23
23Stig-Ove TollIK Stern1:09:56+28:3440:25
24Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK1:11:51+30:2941:31
25Lennart AlmströmIK Stern1:12:41+31:1942:00
26Olle LindkvistSjövalla FK1:18:55+37:3345:36
27Arne AlfredssonUddevalla OK1:19:40+38:1846:03
28Perry LundqvistSävedalens AIK1:22:10+40:4847:29
Jan VulcanTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Per-Arne KällénUddevalla OKej godkänd

Kort

2 140 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent KardellLjungskile FK32:4215:16
2Sören SvenssonSjövalla FK38:42+6:0018:05
3Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna42:37+9:5519:54
4Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb42:51+10:0920:01
5Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb44:46+12:0420:55
6Ronny AnderssonOK Skogshjortarna46:19+13:3721:38
7Mats EricssonOK Skogshjortarna46:30+13:4821:43
8Matts MattssonOK Gipen46:33+13:5121:45
9Karin AxelssonIK Uven47:00+14:1821:57
10Kjell PetterssonOK Gipen47:40+14:5822:16
11Ulla LindheIK Stern48:11+15:2922:30
12Christer JohanssonOK Orinto49:33+16:5123:09
13Anders AxelssonSävedalens AIK51:06+18:2423:52
14Göte NatanaelssonLjungskile FK51:18+18:3623:58
15Lars-Erik SällOK Alehof52:33+19:5124:33
16Johnny KarlssonUddevalla OK52:51+20:0924:41
17Jan LarssonSävedalens AIK53:20+20:3824:55
18Nils-Erik GunnarssonOK Gipen54:06+21:2425:16
19Bertil HermanssonStenungsunds OK54:12+21:3025:19
20Eva ThörnblomSjövalla FK55:30+22:4825:56
20Göran LefflerLerums SOK55:30+22:4825:56
22Magne HagströmFrölunda OL57:48+25:0627:00
23Kurt-Åke KarlssonSjövalla FK58:32+25:5027:21
24Inga-Lisa AxenborgGöteborg-Majorna OK58:59+26:1727:33
25Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK1:01:19+28:3728:39
26Eva BlomströmIK Stern1:05:35+32:5330:38
27Per LjungbergOK Alehof1:07:27+34:4531:31
28Gösta MalmerIF Marin Väst1:07:42+35:0031:38
29Inga-Lill WahlbergVänersborgs SK1:07:57+35:1531:45
30Karin ElfmanIF Marin Väst1:08:09+35:2731:50
31My EngströmLerums SOK1:11:47+39:0533:32
32Erland BergIK Uven1:13:59+41:1734:34
33Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK1:16:26+43:4435:42
34Ragnar BewertOK Landehof1:23:02+50:2038:48
35Lennart KarlssonTolered-Utby Ol-klubb1:41:38+1:08:5647:29
Gösta CederinGöteborg-Majorna OKej godkänd
Tommy PedersenIFK Hindåsej godkänd
Gunilla LindkvistSjövalla FKej godkänd
Stig DahlgrenGöteborg-Majorna OKutgått

Mellan

3 030 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Algot HanssonKungälvs OK32:5410:51
2Ann-Kristin LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb38:51+5:5712:49
3Lennart GustavssonIK Uven39:30+6:3613:02
4Lars-Göran AxmalmSävedalens AIK40:55+8:0113:30
5Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK43:20+10:2614:18
6Carl-Henrik HallbergIK Uven44:09+11:1514:34
7Tomas StåhleOK Orinto47:06+14:1215:32
8Ann-Christine BorgFrölunda OL49:03+16:0916:11
9Gunnel BörjessonIK Uven55:50+22:5618:25
10Sven PerssonLjungskile FK56:06+23:1218:30
11Ingemar ÖbergOK Kullingshof1:00:34+27:4019:59
12Lillemor HallinOK Landehof1:12:00+39:0623:45
13Magnar ErvikIK Stern1:18:47+45:5326:00
14Marie BergIK Uven1:19:00+46:0626:04
Rosa JohanssonIK Uvenej godkänd
Karl-Axel JohanssonIK Uvenej godkänd
Sven LarssonTolered-Utby Ol-klubbej godkänd

Lång

4 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro AnderssonOK Skogshjortarna27:266:51
2Inga GustavssonIK Uven34:14+6:488:33
3Inger HallbergIK Uven35:51+8:258:57

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser