Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gävleloppet, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gävleloppet, lång
Arrangörsorganisation: Gävle OK
Datum: söndag 13 maj 2018

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 1 timme! (5 svar)

D21

6 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK59:268:48
2Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK1:00:25+0:598:57
2Ekaterina RyazanovaRehns BK1:00:25+0:598:57 Ladda ner rutt i gpx-format
4Annika BillstamOK Linné1:00:48+1:229:00
5Kristin OlovssonOK Linné1:01:21+1:559:05
6Lotta WeyhenmeyerIF Thor1:04:23+4:579:32
7Maria SjölanderOK Rodhen1:04:43+5:179:35
8Kristin HylanderNyköpings OK1:08:38+9:1210:10
9Hanna BarkegrenOK Kåre1:10:38+11:1210:27
10Lisa JohanssonOK Rodhen1:12:39+13:1310:45
11Terese WängdahlStora Tuna OK1:23:09+23:4312:19
Andrea WesterdahlTäby OKej godkänd
Sabina BäckOK Hammarenej start

H21

10 320 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF1:04:536:17
2Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF1:06:43+1:506:27
3Fredrik ÅkerlindVallentuna-Össeby OL1:11:28+6:356:55
4Vladimir TregubovRehns BK1:12:36+7:437:02
5Roman RyapolovIFK Mora OK1:15:16+10:237:17
6Viktor JanrikOK Linné1:17:52+12:597:32
7Markus LangStora Tuna OK1:20:30+15:377:48
8Tommy LindbergOK Roslagen1:22:37+17:448:00
9Martin HerbertTäby OK1:24:23+19:308:10
10Johan LindahlLånghundra IF1:24:30+19:378:11
11Anders OksvoldOK Kåre1:24:46+19:538:12
12Kevin StåhlOK Hammaren1:27:18+22:258:27
13Kent LundvallVallentuna-Össeby OL1:30:18+25:258:45
14Rebecka LindbergOK Roslagen1:30:45+25:528:47
15Martin MeleckýStora Tuna OK1:35:52+30:599:17
16Joel Börjesson ErikssonStorviks IF1:44:39+39:4610:08
17Aleksandr ManoilovJärfälla OK2:07:07+1:02:1412:19
18Dennis NyqvistVäsby OK2:30:27+1:25:3414:34
Hampus MöllerStora Tuna OKej godkänd
Mathias VestinOK Kåreej godkänd
Lars OlovssonRehns BKej godkänd
Joel LännevallOK Roslagenej start

D20

5 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF46:259:15
2Moa KarlssonStorviks IF56:12+9:4711:13
3Ellen SkoogOK Hammaren59:58+13:3311:58
4Lovisa LängheimTullinge SK1:02:13+15:4812:25
Johanna Börjesson ErikssonStorviks IFej start

H20

6 750 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav ÖhgrenOK Kåre48:077:07
2Johannes ÖhgrenOK Kåre49:56+1:497:23
3Johan CallebergSnättringe SK51:02+2:557:33
4Benjamin LangerakJärfälla OK53:14+5:077:53
5Emil GrehnOK Rodhen1:00:54+12:479:01
6Emil JonsellIF Thor1:03:26+15:199:23
7Daniel StåhlOK Hammaren1:31:44+43:3713:35
8Joel WiklundSträngnäs-Malmby OL1:35:26+47:1914:08
Albin BergerDomnarvets GOIFej godkänd
Johan HerbertTäby OKej godkänd
David BjörkValbo AIFej godkänd

D16

4 860 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindellIF Thor48:199:56
2Klara AnderssonDomnarvets GOIF54:26+6:0711:12
2Vendela SöderqvistOK Kåre54:26+6:0711:12
4Julia NäslundOK Hammaren54:54+6:3511:17
5Emilia BergströmOK Rodhen55:32+7:1311:25
6Hanna JonsellIF Thor55:49+7:3011:29
7Cornelia IvarssonOK Hammaren58:37+10:1812:03
8Lovisa HambäckLånghundra IF1:00:41+12:2212:29
9Elsa GörasLeksands OK1:01:10+12:5112:35
10Cornelia KrafftLänna IF1:02:49+14:3012:55
11Ellen HannrupIF Thor1:03:14+14:5513:00
12Alma WallmanVästerbergslagens OL1:07:27+19:0813:52
13Maja BergqvistKorsnäs IF OK1:07:40+19:2113:55
14Karin WedmanVästerbergslagens OL1:09:47+21:2814:21
15Thea NordinKorsnäs IF OK1:09:56+21:3714:23
16Emilia JohnssonOK Kåre1:10:42+22:2314:32
17Tuva-Cajsa SpikLeksands OK1:13:19+25:0015:05
18Fanny CedstedtLånghundra IF1:15:35+27:1615:33
19Lilian PalmHJS-Vansbro OK1:19:22+31:0316:19
20Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL1:20:50+32:3116:37
21Linnea PerssonValbo AIF1:23:24+35:0517:09
22Alva NyströmIF Thor1:30:27+42:0818:36
23Tyra DernfalkVästerbergslagens OL1:36:50+48:3119:55
Mathilda KarlssonValbo AIFej godkänd
Elsa NilssonDomnarvets GOIFej godkänd
Agnes WeissLånghundra IFej godkänd
Tilda GolsäterKorsnäs IF OKej godkänd
Emma EliassonDomnarvets GOIFej godkänd
Sofia DjerfVästerbergslagens OLej godkänd
Emma LiljeGävle OKej start

H16

5 620 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas CarlssonStora Tuna OK47:158:24
2Mattias ÖstbergStora Tuna OK48:04+0:498:33
3Melker NordgrenOK Kåre48:22+1:078:36
4David MelinOK Rodhen51:10+3:559:06
5Aron HellgrenIF Thor51:31+4:169:10
6Albin GezeliusIFK Mora OK52:59+5:449:25
7Henry SvensVästerbergslagens OL54:15+7:009:39
8Karl GranathOK Kåre54:16+7:019:39
9Edvin NilssonLånghundra IF54:17+7:029:39
10Oskar SundblomRånäs OK55:48+8:339:55
11Emil BoströmOK Linné55:59+8:449:57
12Eric HallnerOckelbo OK1:02:04+14:4911:02
13Isak BerggrenGävle OK1:02:50+15:3511:10
14Jakob WidelundOK Kåre1:04:37+17:2211:29
15Markus HalvarssonLeksands OK1:05:02+17:4711:34
16John McLellandOK Rodhen1:09:04+21:4912:17
17Simon WahlnäsOK Linné1:09:14+21:5912:19
18Arvid BylundIF Thor1:11:18+24:0312:41
19Alfred LiljeströmGävle OK1:12:35+25:2012:54
20Klockar-Eskil NääsLeksands OK1:16:19+29:0413:34
21Erik NilssonDalaportens OL1:18:23+31:0813:56
22Christoffer LindgrenOK Kåre1:21:39+34:2414:31
23Erik FredrikssonStora Tuna OK1:25:26+38:1115:12
24Pelle NilssonOK Linné1:27:22+40:0715:32
25Rasmus SöderbergGävle OK1:29:03+41:4815:50
26Joel OwénValbo AIF1:29:43+42:2815:57
27Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK1:30:49+43:3416:09
28Albin WarvelinLånghundra IF1:31:04+43:4916:12
Henrik PetrisiVästerbergslagens OLej godkänd
Henrik NorgrenStora Tuna OKej godkänd
Simon Karlsson HolmerIFK Mora OKej godkänd
Noa StenälvValbo AIFej godkänd
Kevin SjölanderOK Rodhenej start
Elliot AngelsiööOK Linnéej start

D14

4 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara ÅbomGävle OK37:448:36
2Fannie SjölanderOK Rodhen40:52+3:089:19
3Alva ErssonIFK Mora OK44:38+6:5410:11
4Elise EdlerOK Hammaren53:37+15:5312:14
5Lisa NilssonOK Linné57:00+19:1613:00
6Frida MelinOK Rodhen1:02:38+24:5414:17
7Enni LundbergOK Kåre1:14:20+36:3616:58
8Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK1:17:52+40:0817:46
Ebba OttossonGävle OKej godkänd

H14

4 380 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob CarlssonStora Tuna OK36:108:15
2Axel GidlundOK Linné41:03+4:539:22
3Vigor KjellmanStorviks IF44:52+8:4210:14
4Axel HejdenbergGävle OK44:53+8:4310:14
5Lucas SöderbergGävle OK45:25+9:1510:22
6Anton EngstrandStorviks IF49:16+13:0611:14
7David BerglundIF Thor51:28+15:1811:45
8Loke HolmgrenOK Hammaren52:21+16:1111:57
9Viktor BoströmOK Linné59:53+23:4313:40
10Olle HallnerOckelbo OK1:04:12+28:0214:39
11Justus ArenanderSkarpnäcks OL1:07:56+31:4615:30
Rasmus WidelundOK Kåreej godkänd
Alfred JeppssonOK Hammarenej start
Hampus KarlssonOK Hammarenej start

D14 Kort

3 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara HaraldssonMotala AIF OL49:1916:06
Selma IvarssonOK Hammarenej start

D12

3 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba FlodmanOK Hammaren40:2413:12
2Tora JonsellIF Thor41:51+1:2713:40
3Svea ForsslundGävle OK42:35+2:1113:54
3Linnéa WestlinValbo AIF42:35+2:1113:54
5Lina WidelundOK Kåre46:48+6:2415:17
6Tua OffrellGävle OK48:32+8:0815:51
7Elin GezeliusIFK Mora OK59:15+18:5119:21
Signe WikstenGävle OKej godkänd

H12

3 060 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max AlfredssonGävle OK27:479:04
2Viktor FischerOK Linné28:22+0:359:16
3Albin MöllerbergValbo AIF31:49+4:0210:23
4Morgan AlfredssonGävle OK32:07+4:2010:29
5William OksvoldOK Kåre34:03+6:1611:07
6Adam EngstrandStorviks IF35:52+8:0511:43
7Gustav LjunggrenOK Hammaren39:03+11:1612:45
8Wilmer HagrotTäby OK43:26+15:3914:11
9Ruben ArenanderSkarpnäcks OL47:43+19:5615:35
Hugo LavigneGävle OKej start
Tor NylundOK Linnéej start

D10

2 320 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alicia IvarssonOK Hammaren20:559:00
2Vera JeppssonOK Hammaren23:15+2:2010:01
3Märta HaraldssonMotala AIF OL28:01+7:0612:04
4Siri HejdenbergGävle OK29:33+8:3812:44
5Tilde VikblomOK Hammaren30:02+9:0712:56
6Kajsa LundgrenOK Hammaren34:10+13:1514:43
7Alma WestlinValbo AIF38:09+17:1416:26

H10

2 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LindbergOK Roslagen20:118:41
2Arvid KjellmanStorviks IF22:05+1:549:31
3Walter OksvoldOK Kåre22:22+2:119:38
4Gustav MattssonValbo AIF22:53+2:429:51
5Simon HälldalGävle OK25:07+4:5610:49
6Oskar WennbergStorviks IF26:37+6:2611:28
7Elvin LundbergOK Kåre28:35+8:2412:19
8Aron LindbergOK Roslagen32:14+12:0313:53

H35

7 500 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Niklas NorlingOK Ödmårdenej godkänd

D40

5 010 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helene NilssonOK Linné51:0910:12
2Jenny JohanssonValbo AIF55:53+4:4411:09
3Hillevi ErikssonOK Linné56:13+5:0411:13
4Karin MöllerbergValbo AIF1:01:47+10:3812:19
5Gabriella MelinOK Rodhen1:01:51+10:4212:20

H40

7 500 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn LjunggrenOK Hammaren57:547:43
2Per HolmIFK Mora OK1:00:03+2:098:00
3Peter FredricsonIFK Mora OK1:01:02+3:088:08
4Björn WrahmeIFK Mora OK1:10:12+12:189:21
5Ulf HylanderNyköpings OK1:14:52+16:589:58
6Torbjörn BlomValbo AIF1:19:14+21:2010:33
7Mats WarvelinLånghundra IF1:19:56+22:0210:39
8Henrik FlordalKatrineholms OK1:21:17+23:2310:50
9Daniel RejmentOK Linné1:26:35+28:4111:32
10Thobias WidelundOK Kåre1:28:22+30:2811:46
11Nicolas LavigneGävle OK1:51:07+53:1314:48
Ove OksvoldCentrum OKej godkänd

D45

4 820 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine NordströmOK Triangeln50:0510:23
2Yvonne GrehnOK Rodhen53:14+3:0911:02
3Åsa SkoogOK Hammaren59:04+8:5912:15
4Malin WidelundOK Kåre1:03:37+13:3213:11
5Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK1:12:48+22:4315:06
6Ann-Sofie TäckOK Hammaren1:25:16+35:1117:41

H45

6 750 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BoströmOK Linné48:447:13
2Mattias NilssonOK Linné52:39+3:557:48
3Magnus GörasLeksands OK56:14+7:308:19
4Per-Anders OlssonOckelbo OK57:08+8:248:27
5Fredrik LindellIF Thor59:40+10:568:50
6Ulf BergströmOK Rodhen1:02:23+13:399:14
7Per CarlssonStora Tuna OK1:02:27+13:439:15
8Jonas IvarssonOK Hammaren1:07:41+18:5710:01
9Magnus FlodmanOK Hammaren1:07:55+19:1110:03
10Johan LundbergOK Kåre1:08:10+19:2610:05
11Per MelinOK Rodhen1:11:44+23:0010:37
12Fredrik NilssonLånghundra IF1:12:56+24:1210:48
13Ulf KarlssonStorviks IF1:14:16+25:3211:00
14Pär-Magnus BjurekTibro OK1:27:03+38:1912:53
Ola TovenKöping-Kolsva OKej start
Andreas KrafftLänna IFej start
Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OKej start

D50

3 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Lena LängheimTullinge SK37:539:31
2Madeleine LimparAttunda OK45:10+7:1711:20
3Laila IngelssonOK Hammaren45:19+7:2611:23
4Maria KvarnlöfOK Roslagen53:17+15:2413:23
5Kristina MarteliusAttunda OK57:12+19:1914:22

H50

5 750 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK46:108:01
2Ola HultinOK Roslagen46:45+0:358:07
3Björn AnderssonBredaryds SOK47:13+1:038:12
4Ulf JanssonOK Triangeln47:59+1:498:20
5Göran LängheimTullinge SK49:07+2:578:32
6Pontus GilleOK Roslagen49:27+3:178:36
7Mats JonsellIF Thor52:59+6:499:12
8Thomas CallebergSnättringe SK53:08+6:589:14
9Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK54:24+8:149:27
10Lars OlssonOK Linné1:00:55+14:4510:35
11Tomas NormanLeksands OK1:01:42+15:3210:43
12Ulf K. RaskIFK Mora OK1:09:40+23:3012:06
13Anders BerkelundVäsby OK1:15:31+29:2113:08
14Jonas NäslundOK Hammaren1:56:58+1:10:4820:20
Thomas IvarssonOK Hammarenej godkänd
Peter HambäckLånghundra IFej start
Johan AnderssonValbo AIFej start

D55

3 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel RaskSigtuna OK56:2514:10
2Mia GustafssonOK Kåre58:06+1:4114:35
3Carina HolmbergOK Hammaren1:03:16+6:5115:53
4Kia BratbergOK Hammaren1:04:42+8:1716:15
5Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik1:19:43+23:1820:01

H55

5 610 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim IngelssonOK Hammaren41:207:22
2Stefan LundOK Linné50:32+9:129:00
3Jonas NylundCentrum OK54:04+12:449:38
4Lars MattssonOK Kåre55:19+13:599:51
5Bo BörjessonStorviks IF55:22+14:029:52
6Lars LindgrenOK Ödmården55:30+14:109:53
7Johan PalmgrenTäby OK57:14+15:5410:12
8Mikael IngelssonOckelbo OK58:14+16:5410:22
9Stig-Johan WiklundSträngnäs-Malmby OL59:01+17:4110:31
10Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF1:01:27+20:0710:57
11Mats HerbertTäby OK1:12:00+30:4012:50
12Björn JakobssonTäby OK1:15:42+34:2213:29
13Lars GustafssonOK Kåre1:15:53+34:3313:31
14Lennarth KarlssonValbo AIF1:17:45+36:2513:51
15Ingemar MånssonRonneby OK1:25:36+44:1615:15
16Mats KarlssonOK Ödmården1:39:50+58:3017:47
Stefan MarteliusAttunda OKej godkänd
Jan NylundOK Linnéej godkänd
Karl-Erik EngblomValbo AIFej start

D60

3 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK45:3012:44
Yvonne TovenKöping-Kolsva OKej start

H60

5 010 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas EricsonAlfta-Ösa OK43:448:43
2Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK44:52+1:088:57
3Roland JanssonOK Linné54:07+10:2310:48
4Sten-Olof MatssonLeksands OK56:05+12:2111:11
5Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK56:45+13:0111:19
6Svante LindgrenKorsnäs IF OK57:46+14:0211:31 Ladda ner rutt i gpx-format
7Lars HagrotTäby OK1:23:49+40:0516:43
8Göran HedmanValbo AIF1:30:01+46:1717:58
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Reinhold LenneboIF Thorej start
Lars SpångmyrIK Jarl Rättvikej start

H65

4 820 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar MunkteliusSurahammars SOK56:4111:45
2Göran LarssonSala OK57:22+0:4111:54
3Jan ÅsbergHäverödals SK1:00:58+4:1712:38
4Lars-Erik HermanssonOK Linné1:02:06+5:2512:53
5Ove ÅbergStorviks IF1:02:10+5:2912:53
6Hans JoelssonLinköpings OK1:18:28+21:4716:16
7Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:20:15+23:3416:38
Örjan SvahnIFK Mora OKej start
Hasse ÅbergValbo AIFej start

D70

2 920 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig SvahnOckelbo OK39:1113:25
2Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL41:59+2:4814:22
3Birgitta KlangLånghundra IF45:15+6:0415:29
4Eva HalvarsonOK Kåre50:03+10:5217:08

H70

3 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL45:0111:18
2Karl-Olof BorgOckelbo OK50:30+5:2912:41
3Stig OvelandValbo AIF52:50+7:4913:16
4Sven-Erik KempeOK Hammaren54:16+9:1513:38
5Göran NilssonValbo AIF1:00:57+15:5615:18
6Östen ErikssonAvesta OK1:06:17+21:1616:39
7Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden1:19:03+34:0219:51
Bo SundqvistOckelbo OKej start
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej start

H75

3 570 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK39:4111:06
2Torbjörn TirénHellas Orientering44:15+4:3412:23
3Olle JohanssonIFK Hedemora OK52:59+13:1814:50
4Sven-Erik SjöbergOK Tor54:37+14:5615:17
5Arne KarlssonOK Tor55:16+15:3515:28
6Jan JohanssonIFK Hedemora OK57:05+17:2415:59
7Jan LarssonTullinge SK1:00:18+20:3716:53

H80

2 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK51:4217:42
Lars-Erik LindellVäsby OKej godkänd
John BerglundAlfta-Ösa OKej start

Inskolning

1 440 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Mileon ErikssonAvesta OK43:2130:06
Eskil LöfåsDomnarvets GOIF28:2419:43
Thor SundströmKlubblös19:5713:51
Irma WesterdahlKlubblös45:4131:43
Haylie IngelssonKlubblös21:1114:42
Lily IngelssonKlubblös24:3017:00
Meja HaglundValbo AIF24:3117:01
Wilmer IngelssonOckelbo OKej godkänd
Liv SundströmKlubblösej godkänd

U1

1 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Meja VikblomOK Hammaren19:0513:20
2My OffrellGävle OK20:19+1:1414:12
3Lisen BacklundGävle OK23:48+4:4316:38
4Nore BacklundGävle OK25:49+6:4418:03

U2

2 320 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig LjunggrenOK Hammaren24:3810:37
2Olle WidegrenIF Thor25:39+1:0111:03
3Lovisa FischerOK Linné28:07+3:2912:07
4Hampus HaglundValbo AIF30:14+5:3613:01
5Melker KjellmanStorviks IF36:12+11:3415:36
6Maja OwénValbo AIF45:01+20:2319:24
7Villgot LordValbo AIF1:02:36+37:5826:58
8Isabella SjögrenOK Ravinen1:07:20+42:4229:01

Öppen motion 1

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna WennbergStorviks IF22:349:43
2Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK41:56+19:2218:04

Öppen motion 3

3 060 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia Sörlen HagrotTäby OK38:3612:36
2Mafalda JanssonOK Rodhen54:11+15:3517:42
3Sven-Åke BillstamKlubblös1:06:58+28:2221:53
4Karin PerersKorsnäs IF OK1:07:58+29:2222:12
5Vidar BrodénLeksands OK1:16:35+37:5925:01
6Erika IngelssonGävle OK1:33:38+55:0230:35
7Anna OksvoldOK Kåre1:43:43+1:05:0733:53
8Kerstin AmbergJärla Orientering1:47:15+1:08:3935:02

Öppen motion 5

3 870 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olga LundbäckDomnarvets GOIF40:1810:24
2Frida ArnessonSkarpnäcks OL46:59+6:4112:08
3Katarina GezeliusIFK Mora OK47:57+7:3912:23
4Ingela ArenanderSkarpnäcks OL50:52+10:3413:08
5Christina LiljeGävle OK51:15+10:5713:14
6Robert WesterdahlTullinge SK53:10+12:5213:44
7Hanna KlarSäterbygdens OK53:26+13:0813:48
8Magnus BrodénLeksands OK1:01:29+21:1115:53
9Lena BrobergSnättringe SK1:03:48+23:3016:29
10Per ArnessonSkarpnäcks OL1:14:01+33:4319:07
11Lars DjerfVästerbergslagens OL1:16:31+36:1319:46
12Candice StåhlJärbo OK1:22:44+42:2621:22
13Karolina VessbyIF Thor1:24:02+43:4421:42
14Marie Olsson EliassonGävle OK1:41:11+1:00:5326:08
Ninni CarlssonStora Tuna OKej godkänd

Öppen motion 7

2 920 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ErssonIFK Mora OK22:267:40
2Daniel EdlerOK Hammaren29:31+7:0510:06
3Mats JönssonKorsnäs IF OK31:44+9:1810:52
4Jenny WåhlinDomnarvets GOIF33:31+11:0511:28
5Martin ForsslundGävle OK39:13+16:4713:25
6Petra SundströmCentrum OK40:15+17:4913:47
7Ingvar SöderqvistSöderhamns OK40:22+17:5613:49
8Petronella IvarssonOK Hammaren40:25+17:5913:50
9Louise Jeppsson WulffOK Hammaren44:14+21:4815:08
10Tomas FalkValbo AIF45:27+23:0115:33
11Kristin RamsellLeksands OK47:01+24:3516:06
12Inger SörlenKlubblös47:12+24:4616:09
13Karolina MontgomerieKlubblös47:22+24:5616:13
14Rasmus TäckOK Hammaren48:44+26:1816:41
15Anette HälldalGävle OK50:47+28:2117:23
16Tobias LindgrenOK Kåre51:49+29:2317:44
17Anna WidströmKvarnsvedens GOIF OK57:00+34:3419:31
18Ingvar JohanssonOK Rodhen59:06+36:4020:14
19Maria HållströmGävle OK1:00:33+38:0720:44
20Roland OffrellFrosta OK1:14:36+52:1025:32
Marianne OffrellFrosta OKej godkänd

Öppen motion 8

4 820 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas BacklundGävle OK43:218:59
2Patrik OttossonGävle OK44:04+0:439:08
3Ingemar StålbergGävle OK45:13+1:529:22
4Sven LundbäckDomnarvets GOIF50:28+7:0710:28
5Mikael PerersKorsnäs IF OK52:21+9:0010:51
6Torbjörn VikblomOK Hammaren52:35+9:1410:54
7Björn LasellGävle OK56:50+13:2911:47
8Lotta HaraldssonMotala AIF OL58:12+14:5112:04
9Christer SegerquistGävle OK59:29+16:0812:20
10Magnus BergerDomnarvets GOIF1:00:44+17:2312:36
11Annika LiljebergKlubblös1:01:00+17:3912:39
12Karin ElfvingDomnarvets GOIF1:01:16+17:5512:42
13Ammie BerglundIF Thor1:03:12+19:5113:06
14David FribergKlubblös1:03:16+19:5513:07
15Tommy BomanVästerås SOK1:09:30+26:0914:25
16Gunilla BomanVästerås SOK1:09:34+26:1314:25
17Anna BerggrenGävle OK1:10:07+26:4614:32
18Mats HelgesenJärbo OK1:10:11+26:5014:33
19Karin JohanssonOK Hammaren1:10:35+27:1414:38
20Helena WidegrenIF Thor1:15:49+32:2815:43
21Joakim GustavssonHofors OK1:26:25+43:0417:55
22Seina FranssonHofors OK1:28:48+45:2718:25
23Anders ThoméeIFK Mora OK1:33:40+50:1919:25
24Malin SundebySkogslöparna1:35:31+52:1019:49
25Cecilia LindgrenOK Kåre1:42:19+58:5821:13
26Karin BlixtVallsta SK1:47:03+1:03:4222:12
27Erik BrunoOK Dellen1:47:38+1:04:1722:19
28Annica SundebyTumba-Mälarhöjden OK1:56:06+1:12:4524:05
Emil ThalinOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Erica HellgrenOK Älvsjö-Örbyej godkänd

Öppen motion 9

7 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan BerglundIF Thor1:09:039:12
2Johan OhlströmIF Thor1:26:06+17:0311:28
3Matti NylundSigtuna OK1:28:16+19:1311:46
4Mikael BlessbornDomnarvets GOIF1:29:54+20:5111:59
5Olof SundströmKlubblös1:33:31+24:2812:28
6Jonatan SöderbergGävle OK1:37:39+28:3613:01
7Anders KarlssonOK Kåre1:43:00+33:5713:44
Mika NumminenOK Linnéej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser