Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vålådalens 3-dagars, etapp 1, sprint
Arrangörsorganisationer: Frösö IF / Östersunds OK
Datum: fredag 6 juli 2018

D21

3 140 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka OlssonOK Linné21:496:56
2Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad22:40+0:517:13
3Hedwig HaasSundsvalls OK22:49+1:007:15
4Kristin HylanderNyköpings OK22:59+1:107:19
5Betty Ann BjerkreimIL Tyrving23:19+1:307:25
6Siri JeppssonKatrineholms OK23:34+1:457:30
7Jenny WegebroSundsvalls OK23:43+1:547:33
8Hanna KjellinForsa OK24:27+2:387:47
9Emma EdejernIFK Bergvik24:33+2:447:49
10Jenny DanielssonSundsvalls OK25:18+3:298:03
11Kadri KalvoSundsvalls OK25:25+3:368:05
12Emma JohanssonSundsvalls OK25:30+3:418:07
13Anna LindmarkSkarpnäcks OL26:06+4:178:18
14Stina EdejernIFK Bergvik26:41+4:528:29
15Jenny NääsSundsvalls OK27:45+5:568:50
16Sara HägglundOK Hammaren28:09+6:208:57
17Helena OlssonBrunflo IF29:32+7:439:24
18Matilda HeiskanenÖstersunds OK29:39+7:509:26
18Helen HanstockÖstersunds OK29:39+7:509:26
20Matilda JonssonIFK Mora OK30:22+8:339:40
21Mikaela BlomForsa OK30:54+9:059:50
22Sofia HägglundOK Hammaren34:36+12:4711:01
23Marianne LøvåsNidarøst OK36:58+15:0911:46
Malin OlssonÖstersunds OKej godkänd
Stina NordinSundsvalls OKej start
Solveig VassendenStjørdals-Blink Orienteringej start
Hanna Sunnerheim SjöbergÖstersunds OKej start

H21

3 420 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip TrofastBredaryds SOK19:385:44
2Henrik OlssonTäby OK19:53+0:155:48
3Elias TidevallSkogsluffarnas OK19:56+0:185:49
4Lukas PetersonIFK Umeå20:17+0:395:55
5Emil AnderssonÄrla IF20:27+0:495:58
6Anders AxlingSundsvalls OK21:04+1:266:09
7David LundstenVittjärvs IK21:26+1:486:16
8Magnus GlänneforsTullinge SK21:44+2:066:21
9Anders BäckströmIF Femman21:47+2:096:22
10Pessi LiukkonenSundsvalls OK22:19+2:416:31
11Anders CarnlandOK Linné22:34+2:566:35
12Mattis MyhreStjørdals-Blink Orientering22:38+3:006:37
13Jonatan SöderbergGävle OK23:22+3:446:49
14Daniel BerggrenÖstersunds OK23:24+3:466:50
15Pontus JohanssonOK Linné23:28+3:506:51
16Hampus LindblomÅsarna IK23:31+3:536:52
17Andreas LundstenVittjärvs IK24:13+4:357:04
18Daniel SjölundÖstersunds OK24:24+4:467:08
19Jérôme SoulardByåsen IL25:31+5:537:27
20Edvin LindmarkSkarpnäcks OL25:48+6:107:32
21Tomas KristoferssonSundsvalls OK26:25+6:477:43
22Martin OhlssonOK Storsjön27:35+7:578:03
23James TurtonÖstersunds OK29:00+9:228:28
David SundströmSöderhamns OKej godkänd

D20

2 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid SimonssonSundbybergs IK24:109:11

H20

3 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor18:055:44
2Carl CarlssonNyköpings OK18:37+0:325:54
3Simon FriskJärla Orientering19:05+1:006:03
4Fredrik HamreforsVästerås SOK19:19+1:146:07
5Johan LangerakJärfälla OK20:16+2:116:26
6Gustav FrænellSundsvalls OK21:08+3:036:42
7Martin StorkampSundsvalls OK24:36+6:317:48

D18

2 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde EngbergHärnösands OK24:319:19
Elin EdströmHärnösands OKej godkänd

H18

3 150 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik GlänneforsSöders-Tyresö20:236:28
2Jonatan StåhlSundbybergs IK20:24+0:016:28
3Måns ErikssonÖstersunds OK20:36+0:136:32
4Edvin WiklundOK Enen21:45+1:226:54
5John GranathOK Kåre23:58+3:357:36

D16

2 320 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Flisa RavaldÖstersunds OK19:098:15
2Ester OlofssonOK Storsjön24:51+5:4210:42
Tindra ÖsterbergÖstersunds OKej start

H16

2 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Petter Andreas LonaWing OK19:196:59
2Karl GranathOK Kåre19:42+0:237:08
3Ilari LaaksoRajamäen Rykmentti20:00+0:417:14
4Simon MarkströmOK Renen21:55+2:367:56
4Rasmus SöderbergGävle OK21:55+2:367:56
6Tiger LandénGustavsbergs OK27:05+7:469:48
7Vidar BäckmanFrösö IF27:35+8:169:59
Hannes Sjölund MyhrÖstersunds OKej start

D14

2 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida ÖsterbergGustavsbergs OK16:487:44
2Ida BergforsVK Uvarna18:59+2:118:44
3Filippa BernstenÖstersunds OK26:06+9:1812:01
4Hanny EdströmHärnösands OK26:56+10:0812:24
5Wiola MagnussonGöteborgs SK27:12+10:2412:32

H14

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Max ÖsterbergGustavsbergs OK15:546:54
2Melker ÅkessonOK Landehof17:08+1:147:26
3Axel ArnessonÖstersunds OK17:18+1:247:31
4Johan FochsenWaxholms OK17:53+1:597:46
5Lucas SöderbergGävle OK20:19+4:258:50
6Jens FochsenWaxholms OK21:01+5:079:08
7Joar BäckmanFrösö IF25:45+9:5111:11
8Emil HelanderTullinge SK26:13+10:1911:23

D12

1 850 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara EdströmSundsvalls OK20:2711:03
2Ella YtterströmSundsvalls OK23:01+2:3412:26
Kajsa BernstenÖstersunds OKej godkänd

H12

1 850 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viggo WulffOK Gränsen15:498:32
2Petter FochsenWaxholms OK17:48+1:599:37
3Eskil EngbergHärnösands OK18:44+2:5510:07
4Jakob EngströmHärnösands OK22:20+6:3112:04
5Linus OpelSundsvalls OK23:13+7:2412:32
6Axel BütikoferLjusdals OK28:31+12:4215:24
7Albin PerssonTäby OK29:52+14:0316:08
Petter GranathSvärdsjö SOKej godkänd

D10

1 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen KarlssonOK Skogshjortarna24:4714:04
2Selma YtterströmSundsvalls OK30:50+6:0317:31
3Moa PerssonTäby OK44:38+19:5125:21

H10

1 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elmer NordlanderHärnösands OK18:5810:46
2Tobias OpelSundsvalls OK19:08+0:1010:52
3Jonathan EngströmHärnösands OK22:18+3:2012:40

H35

3 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bjørn P. LøvåsNidarøst OK27:568:53

D40

2 630 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sarah DjärvHärnösands OK23:348:57
2Sara WulffOK Gränsen25:50+2:169:49

H40

3 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik GranathSvärdsjö SOK23:197:25
2Eivind LonaWing OK25:12+1:538:01

D45

2 210 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK19:408:53
2Cecilia FochsenWaxholms OK19:50+0:108:58
3Christina RavaldÖstersunds OK22:53+3:1310:21
4Charlotta NilssonFrösö IF23:00+3:2010:24
5Britta BrännströmÖstersunds OK23:05+3:2510:26
6Mette WanvikStjørdals-Blink Orientering24:06+4:2610:54
7Marlene BigrenSödertälje-Nykvarn OF24:56+5:1611:16

H45

2 630 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias EdströmKovlands IF16:326:17
2Magnus TrofastBredaryds SOK20:42+4:107:52
3Per EdströmHärnösands OK20:49+4:177:54
4Daniel KnutssonSkogslöparna22:01+5:298:22
5Jörgen BlästaNjurunda OK24:01+7:299:07
6Joakim ÅkessonOK Landehof24:11+7:399:11
7Johnny BlästaNjurunda OK25:04+8:329:31
8Fredrik BernstenÖstersunds OK25:32+9:009:42
Patrik BlidefalkOK Södertörnej start

D50

2 210 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette ForssGarphyttans IF25:5211:42
2Anita GrahnOK Linné29:17+3:2513:15

H50

2 630 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn OlofssonOK Storsjön19:217:21 Ladda ner rutt i gpx-format
2Jakob HaugenStjørdals-Blink Orientering19:31+0:107:25
3Peter LandénGustavsbergs OK21:06+1:458:01
4Anders DahlgrenÖstersunds OK22:56+3:358:43
5Torulf BäckmanFrösö IF26:02+6:419:53
6Erland FischerOK Linné38:32+19:1114:39
Lars-Åke LarssonÖstersunds OKej start

D55

1 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonTäby OK17:589:27
2Kristina HammarfalkÖstersunds OK18:33+0:359:45
3Anna NieminenOK Nipan21:19+3:2111:13
4Camilla GillströmÖstersunds OK21:38+3:4011:23
5Agneta SamuelssonFältjägarnas IF23:02+5:0412:07
6Christina BlomHudiksvalls OK27:54+9:5614:41
7Åsa PetterssonSäterbygdens OK28:46+10:4815:08

H55

2 210 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dag StenersenNidarøst OK18:598:35
2Sven ÖrnerlingOK Renen21:15+2:169:36
3Stig Magnar LøvåsFreidig21:33+2:349:45
4Torbjörn HägglundOK Hammaren21:39+2:409:47

D60

1 910 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne AnderssonDuveds IF19:2510:09
2Katarina KvickSkogslöparna21:46+2:2111:23
3Britt GunnarssonKristinehamns OK23:11+3:4612:08

H60

1 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan CarnlandFrösö IF18:159:15
2Björn BorgGöteborg-Majorna OK20:24+2:0910:21
3Stefan GunnarssonKristinehamns OK21:19+3:0410:49
4Lennart WinbergHudiksvalls OK27:35+9:2014:00
Torgny JeppssonKatrineholms OKej godkänd

D65

1 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingeborg DanielssonÖstersunds OK21:1812:27
2Helen EriksdotterÖstersunds OK23:19+2:0113:38
3Doris KläyOLG Huttwil23:42+2:2413:51

H65

1 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars StrinnholmÖstersunds OK17:259:07
2Mats AnderssonSelånger SOK17:35+0:109:12
3Ove HemmingssonBrunflo IF18:49+1:249:51
4Rainer ScholzIK Vista19:25+2:0010:09
5Sven Erik SundinSelånger SOK19:50+2:2510:23
6Seth PerssonFältjägarnas IF19:53+2:2810:24
7Bengt HanssonSäterbygdens OK26:18+8:5313:46

D70

1 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margrit EggliFuersten OK Ettingen25:3214:55

H70

1 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ernst KläyOLG Huttwil20:0310:29
2Tom BrantheimÖstersunds OK21:57+1:5411:29
3Roland EggliFuersten OK Ettingen22:05+2:0211:33
4Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby39:43+19:4020:47

D75

1 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eivor LindgrenBrunflo IF20:3513:32
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Britt ErikssonHammarby IF OFej godkänd

Öppen motion 1

1 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy SöderbergOK Hällen10:165:50
2Adam HellstadiusOK Hällen12:34+2:187:08
3Siri PetterssonÅre SLK14:46+4:308:23
4Märta PetterssonÅre SLK15:34+5:188:50
5Linda AnderssonDuveds IF22:04+11:4812:32
6Jaquie PiniKlubblös22:07+11:5112:33

Öppen motion 4

2 170 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne OpelSundsvalls OK23:0810:39
2Ulrika WillénÖstersunds OK23:59+0:5111:03
3Linda Holmgren RylanderSpårvägens OK25:53+2:4511:55
4Jennie JohanssonVK Uvarna37:45+14:3717:23

Öppen motion 5

2 300 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia GyllenswärdOK Linné21:349:22
2Hans OpelSundsvalls OK21:39+0:059:24
3Johan EngströmHärnösands OK21:42+0:089:26
4Mattias GyllenswärdOK Linné22:22+0:489:43
5Mattias NordlanderHärnösands OK24:44+3:1010:45
6Caroline YtterströmSundsvalls OK25:45+4:1111:11
Maja BjörkhagenVittjärvs IKej godkänd
Daniel YtterströmSundsvalls OKej godkänd

Öppen motion 6

2 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siwert JonassonÅre OK26:109:28

Öppen motion 7

1 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert RylanderSpårvägens OK18:4310:56

Öppen motion 8

2 630 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy HultmanKlubblös24:469:25
2Lars-Gunnar FickÖstersunds OK24:49+0:039:26
3Ida FurunäsIF Femman25:01+0:159:30
4Karl Oskar PedersenJärpens SK27:25+2:3910:25
5Daniel HelanderTullinge SK28:32+3:4610:50
6Hanna FalkeströmFrösö IF28:39+3:5310:53
7Gustav JohnssonKlubblös34:45+9:5913:12

Öppen motion 9

3 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel NilssonOK Norrvirdarna24:047:02
2Petter BerggrundKlubblös25:14+1:107:22
3Verner ErikssonÅre OK26:07+2:037:38
4Gustav JonssonOK Skogshjortarna27:29+3:258:02
5Kenneth EdlundLycksele IF31:56+7:529:20
6Anthony BossardKlubblös31:57+7:539:20
7Erik ButtazzoniKlubblös36:38+12:3410:42

Utveckl 2

1 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes WiklundOK Enen21:0812:00
2Frans ForsbergSundsvalls OK27:16+6:0815:29

Utveckl 1

1 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip ForsbergSundsvalls OK27:2818:56
2Sigrid OhlssonOK Storsjön28:41+1:1319:46

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser