Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ösaträffen, dag 1, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ösaträffen, dag 1, medel
Arrangörsorganisation: Alfta-Ösa OK
Datum: fredag 1 juni 2018

D21

3 960 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina SvahnIFK Mora OK25:146:22
2Elin Hemmyr SkantzeJärla Orientering25:57+0:436:33
3Kajsa RisbyOK Kåre26:04+0:506:34
4Rebecka HeinrupTullinge SK26:07+0:536:35
5Alice HugossonIFK Lidingö SOK26:24+1:106:40
6Gunilla SvärdIF Thor26:33+1:196:42
7Rebecka LindbergOK Roslagen26:59+1:456:48
8Maria NilssonDomnarvets GOIF27:43+2:296:59
9Maria BergkvistIFK Mora OK27:50+2:367:01
10Matilda ErikssonOK Kåre28:32+3:187:12
11Maria BjörklundStora Tuna OK28:46+3:327:15
12Olha PanchenkoIFK Mora OK29:04+3:507:20
13Eva ElfvingDomnarvets GOIF30:02+4:487:35
14Lovisa PerssonOK Tisaren30:22+5:087:40
15Lisa AnderssonÄrla IF30:59+5:457:49
16Emma BlixtOK Hammaren31:07+5:537:51
17Maria SjölanderOK Rodhen31:19+6:057:54
18Jenny WegmüllerOK Rodhen31:47+6:338:01
19Annika ÖstmanDomnarvets GOIF32:04+6:508:05
20Karin LundbergTullinge SK32:16+7:028:08
21Jenny WesterberghRasbo IK33:55+8:418:33
22Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK34:28+9:148:42
23Moa KjellstrandCentrum OK34:45+9:318:46
24Ann-Sofi KarlssonGävle OK35:14+10:008:53
25Elisabeth AhlgrenLinköpings OK36:30+11:169:13
26Julia DavidssonÄrla IF37:39+12:259:30
27Annika CarlbergSundsvalls OK38:04+12:509:36
28Elin GidingVallentuna-Össeby OL39:45+14:3110:02
29Ulrika LindstamOK Linné41:56+16:4210:35
30Linda ErikssonGävle OK42:46+17:3210:47
31Henny SamuelssonCentrum OK46:19+21:0511:41
32Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOK48:24+23:1012:13
Jenny ErikssonOK Kåreej godkänd
Pernilla ErikssonGävle OKej godkänd
Elsa JanssonJärla Orienteringej start
Sara SjökvistJärla Orienteringej start
Boel SundbergOK Södertörnej start

H21

4 630 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna23:105:00
2Joakim SvenskStora Tuna OK23:35+0:255:05
3Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna24:16+1:065:14
4Artem PanchenkoIFK Mora OK24:22+1:125:15
5Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF24:27+1:175:16
6Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna24:37+1:275:19
7Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna24:41+1:315:19
8Henrik JonssonÄrla IF24:58+1:485:23
9Jan TroengOK Linné25:02+1:525:24
10Karl WalheimÄrla IF25:29+2:195:30
11Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna25:37+2:275:31
12Axel WrådheAttunda OK25:39+2:295:32
13Simon HodlerIFK Mora OK25:44+2:345:33
14Erik Ivarsson SandbergIFK Lidingö SOK25:50+2:405:34
15Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna26:05+2:555:38
16Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna26:15+3:055:40
17Fredrik IngelssonRehns BK26:31+3:215:43
17Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna26:31+3:215:43
17Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK26:31+3:215:43
20Johan AronssonOK Tisaren26:59+3:495:49
21Emil ÅbergOK Kåre27:01+3:515:50
22Markus LangStora Tuna OK27:07+3:575:51
23Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarna27:41+4:315:58
24Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF27:45+4:355:59
25Viktor SilvemarkÄrla IF28:01+4:516:03
26Gustav ÖhgrenOK Kåre28:07+4:576:04
27Bryan Russel-KeelyIFK Lidingö SOK28:30+5:206:09
28Anders AxlingSundsvalls OK28:38+5:286:11
29Oscar VångellÄrla IF28:52+5:426:14
29Simon HedlundÄrla IF28:52+5:426:14
29Erik LindOK Linné28:52+5:426:14
32Halvor Eid NielsenÄrla IF29:17+6:076:19
33Fredrik ÅkerlindVallentuna-Össeby OL29:34+6:246:23
34Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK30:16+7:066:32
35Jörgen OhlinTullinge SK30:35+7:256:36
36Mats TroengOK Linné30:53+7:436:40
37Per HolmIFK Mora OK31:04+7:546:42
38Anders HåkanssonOK Kåre31:12+8:026:44
39Torbjörn JacobssonOK Rodhen31:30+8:206:48
40Mathias WilhelmssonOK Kåre31:32+8:226:48
41Erik LundhRehns BK31:51+8:416:52
42Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna32:07+8:576:56
43Anders JanssonTäby OK32:21+9:116:59
44Johan OlssonHjobygdens OK32:35+9:257:02
45Robert JohanssonTäby OK33:32+10:227:14
46Petter ErikssonÄrla IF33:34+10:247:14
47Simon DahlbergOK Nolaskogsarna33:39+10:297:16
48Mattias MårtsStora Tuna OK33:55+10:457:19
49Erik HanssonGävle OK34:14+11:047:23
50Peter ViréhnAvesta OK35:26+12:167:39
51Henrik TrolinForsa OK35:40+12:307:42
52Johan HameliusOK Linné35:46+12:367:43
53Henrik FröjdRehns BK37:10+14:008:01
54Lukas OlssonVäsby OK39:01+15:518:25
55Viktor DahlqvistStorviks IF40:18+17:088:42
55Erik ToomingasSundsvalls OK40:18+17:088:42
57Joakim OlssonVäsby OK42:49+19:399:14
58Olof LethagenCentrum OK43:08+19:589:18
59Kristoffer EdshageCentrum OK43:31+20:219:23
60Björn KarlssonRehns BK44:45+21:359:39
61Martin KarlssonCentrum OK45:58+22:489:55
62Svante PerssonSöderhamns OK48:48+25:3810:32
Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Oskar CarlborgOK Hällenej start
Carl MagnussonIFK Mora OKej start
Mikael PerssonGävle OKej start
Christian SpoerryUmeå OKej start
Dan WesterJärla Orienteringej start

D18

3 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vera RolfssonSkarpnäcks OL28:328:31
2Alva LindellIF Thor30:55+2:239:13
3Emelie BrudinIFK Mora OK31:10+2:389:18
4Ida JohnssonOK Kåre33:56+5:2410:07
5Frida ArnessonSkarpnäcks OL35:27+6:5510:34
6Sofia GidingVallentuna-Össeby OL47:25+18:5314:09

H18

3 960 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matviy KhotyaintsevIF Thor26:506:46
2Emils ZernisÄrla IF27:15+0:256:52
3Emil BybergDomnarvets GOIF27:57+1:077:03
4Rasmus TäckOK Hammaren28:15+1:257:08
5Zeb PalmHJS-Vansbro OK28:26+1:367:10
6Victor BylundIF Thor28:32+1:427:12
7Mattias KallhaugeSnättringe SK29:35+2:457:28
8Hugo BäsénIF Thor31:45+4:558:01
9Rasmus NordgrenOK Kåre34:53+8:038:48
10Albin AnderssonSegersta OK37:40+10:509:30
11Lucas GranbergOK Kåre39:01+12:119:51
12Viktor LadängesAlfta-Ösa OK40:51+14:0110:18
13Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF44:24+17:3411:12
14Anton SegermanIF Thor47:35+20:4512:00

D16

3 270 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK19:335:58
2Ebba LindellIF Thor25:02+5:297:39
3Tilda GolsäterKorsnäs IF OK26:15+6:428:01
4Maja BergqvistKorsnäs IF OK26:16+6:438:01
5Elsa GörasLeksands OK26:45+7:128:10
6Emma EliassonDomnarvets GOIF28:04+8:318:34
7Ellen HannrupIF Thor29:18+9:458:57
8Thea NordinKorsnäs IF OK29:23+9:508:59
9Elsa NilssonDomnarvets GOIF31:18+11:459:34
10Cornelia IvarssonOK Hammaren31:26+11:539:36
11Frida AnderssonSegersta OK32:11+12:389:50
12Elsa HermanssonIFK Mora OK34:52+15:1910:39
13Emilia JohnssonOK Kåre39:44+20:1112:09
14Linn RistoOK Linné44:11+24:3813:30
15Hanna JonsellIF Thor45:00+25:2713:45
16Tove SvedellSkarpnäcks OL47:06+27:3314:24
17Alma SandVästerbergslagens OL47:40+28:0714:34
18Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL49:01+29:2814:59
Alma WallmanVästerbergslagens OLej godkänd
Julia NäslundOK Hammarenej godkänd
Lina HällstenStora Tuna OKej godkänd
Agnes EdgrenSkarpnäcks OLej start

H16

3 270 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas CarlssonStora Tuna OK18:185:35
2Albin GezeliusIFK Mora OK18:20+0:025:36
3David MelinOK Rodhen19:36+1:185:59
4Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK19:43+1:256:01
5Melker NordgrenOK Kåre21:15+2:576:29
6Willy FjällborgStenungsunds OK22:13+3:556:47
7John McLellandOK Rodhen23:27+5:097:10
8Fredrik JunevikLeksands OK23:31+5:137:11
9Erik LarssonIFK Mora OK23:32+5:147:11
10Pelle NilssonOK Linné25:10+6:527:41
11Wille LångbergHudiksvalls OK25:26+7:087:46
12Isak BerggrenGävle OK25:52+7:347:54
13Oskar VikströmSundsvalls OK25:58+7:407:56
14Albin BlombergSegersta OK26:37+8:198:08
15Aron HellgrenIF Thor26:48+8:308:11
16Markus HalvarssonLeksands OK27:32+9:148:25
17Klockar-Eskil NääsLeksands OK27:44+9:268:28
18Arvid BylundIF Thor33:00+14:4210:05
19William MöllerSkarpnäcks OL33:21+15:0310:11
20Linus HalvorsenSkarpnäcks OL33:24+15:0610:12
21Lukas ÖstmanSkarpnäcks OL33:26+15:0810:13
22Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK35:03+16:4510:43
23Elis SandbergAlfta-Ösa OK35:20+17:0210:48
24Jonas BjörsLjusdals OK36:19+18:0111:06
25Rasmus SöderbergGävle OK37:31+19:1311:28
26Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK38:12+19:5411:40
27Thobias BrodinIFK Mora OK49:09+30:5115:01
28Anton HenrikssonSöderhamns OK56:45+38:2717:21
Eric HallnerOckelbo OKej godkänd
Kevin SjölanderOK Rodhenej start

D14

2 410 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba OttossonGävle OK16:086:41
2Elin LadängesAlfta-Ösa OK17:36+1:287:18
3Sara ÅbomGävle OK17:54+1:467:25
4Elsa HedinOK Linné17:58+1:507:27
5Johanna RoosOK Linné18:55+2:477:50
6Alice LarssonUmeå OK19:48+3:408:12
7Alva ErssonIFK Mora OK19:59+3:518:17
8Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK20:10+4:028:22
9Moa BergqvistKorsnäs IF OK20:48+4:408:37
10Fannie SjölanderOK Rodhen21:17+5:098:49
11Elsa GranholmSundsvalls OK21:34+5:268:56
12Elise EdlerOK Hammaren22:33+6:259:21
13Elin BryggarGrycksbo IF OK22:51+6:439:28
14Tindra JonssonSkarpnäcks OL23:03+6:559:33
15Agnes WallinKorsnäs IF OK23:23+7:159:42
16Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK23:25+7:179:42
17Ebba AnderssonSundsvalls OK23:31+7:239:45
18Julia Hagelberg NordahlOK Kåre23:45+7:379:51
19Elsa Söllvander EklundOK Rodhen23:51+7:439:53
20Agnes Söllvander EklundOK Rodhen25:01+8:5310:22
21Ebba LindholmSundsvalls OK25:15+9:0710:28
22Frida MelinOK Rodhen25:44+9:3610:40
23Ella SandbergAlfta-Ösa OK25:54+9:4610:44
24Stina LindholmSundsvalls OK26:27+10:1910:58
25Emma JohanssonSundsvalls OK27:05+10:5711:14
26Alva Lidström LauriSnättringe SK28:38+12:3011:52
27Sanna HörnellDomnarvets GOIF32:43+16:3513:34
28Mira NordinKorsnäs IF OK32:59+16:5113:41
29Leija MagnussonAlfta-Ösa OK34:18+18:1014:13
30Måra StegardSkarpnäcks OL1:01:02+44:5425:19
Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OKej start
Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIFej start
Anja NilssonDomnarvets GOIFej start
Emelie SvärdIF Thorej start
Irma ÖstbergAlfta-Ösa OKej start

H14

2 410 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor JemthIF Thor14:296:00
2Edvin NilssonLånghundra IF15:21+0:526:22
3Axel GidlundOK Linné16:44+2:156:56
4Elias WesterberghRasbo IK18:07+3:387:31
5Erik LundquistOK Ravinen18:49+4:207:48
5Niklas ErlandssonOK Södertörn18:49+4:207:48
7Axel HejdenbergGävle OK20:31+6:028:30
8Olov NorinSundsvalls OK20:34+6:058:32
9Viggo ÖstlundKovlands IF21:13+6:448:48
9Olle LångbergHudiksvalls OK21:13+6:448:48
11Axel AnderssonIF Thor21:19+6:508:50
12Elias HällstenStora Tuna OK21:31+7:028:55
13Edvin MäkinenOK Hammaren22:24+7:559:17
14Helmer JöhnemarkStora Tuna OK22:27+7:589:18
15Justus ArenanderSkarpnäcks OL22:51+8:229:28
16Malte AlbinssonOK Österåker22:56+8:279:30
17Love BylundIF Thor23:16+8:479:39
18Alfred JeppssonOK Hammaren23:39+9:109:48
19Jakob CarlssonStora Tuna OK23:59+9:309:57
20August GörasLeksands OK24:05+9:369:59
21Leo LjungbergSkarpnäcks OL24:10+9:4110:01
22Albin MalmgrenOckelbo OK24:29+10:0010:09
23Lucas SöderbergGävle OK25:37+11:0810:37
24Jakob OlssonOckelbo OK26:37+12:0811:02
25Viktor KarlssonStorviks IF30:50+16:2112:47
Malte HellgrenIF Thorej godkänd
Simon ClaessonOK Rodhenej start
Samuel LindqvistVästerås SOKej start

D14 Kort

2 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin BrandtAlfta-Ösa OK43:4717:06

H14 Kort

2 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel MäkinenOK Hammaren25:4610:03
2Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna33:36+7:5013:07
3Oscar NilssonLånghundra IF49:25+23:3919:18
4Karl KvarnforsSkarpnäcks OL57:24+31:3822:25
5Arvid KristofferssonSkarpnäcks OL1:09:29+43:4327:08

D12

2 560 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna21:078:14
2Maja EliassonDomnarvets GOIF21:52+0:458:32
3Linnea JunevikLeksands OK22:19+1:128:43
4Oline HanssonAlfta-Ösa OK23:53+2:469:19
5Elin GezeliusIFK Mora OK24:02+2:559:23
6Sara RoosOK Linné24:25+3:189:32
7Tora JonsellIF Thor25:56+4:4910:07
8Alva EliassonSundsvalls OK26:10+5:0310:13
9Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF26:19+5:1210:16
10Klara EdströmSundsvalls OK26:28+5:2110:20
11Emmy RoosIF Thor26:42+5:3510:25
12Emily KruysIF Thor28:36+7:2911:10
13Ella YtterströmSundsvalls OK29:56+8:4911:41
14Tuva HolmströmOK Ravinen31:08+10:0112:09
15Alma JöhnemarkStora Tuna OK33:36+12:2913:07
16Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF36:05+14:5814:05
Nora Svedin JakobssonLånghundra IFej godkänd

H12

2 560 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens FochsenWaxholms OK16:546:36
2Emil ÅbergOK Linné19:37+2:437:39
3Edvin TögenmarkOK Linné20:30+3:368:00
4Max AlfredssonGävle OK20:36+3:428:02
5Petter FochsenWaxholms OK20:55+4:018:10
6Olle WallmanVästerbergslagens OL20:58+4:048:11
7Valle LarssonIF Thor21:03+4:098:13
8Malte SöderlundKarlsbyhedens OK22:49+5:558:54
9Erik JonssonOK Dellen25:04+8:109:47
10Simon SegermanIF Thor25:49+8:5510:05
11Oscar LundquistOK Ravinen27:18+10:2410:39
12Elias HörnellDomnarvets GOIF27:25+10:3110:42
13Morgan AlfredssonGävle OK29:01+12:0711:20
14Elis QuistbergIF Thor29:41+12:4711:35
15Linus HanssonAlfta-Ösa OK30:02+13:0811:43
16Lukas LindIF Thor30:14+13:2011:48
17Leo MagnussonAlfta-Ösa OK30:45+13:5112:00
18Gustav NyströmOK Ravinen34:57+18:0313:39
19Teodor JonssonSkarpnäcks OL35:10+18:1613:44
20Pelle ÖsterbergOK Roslagen41:33+24:3916:13
21Theo RistoOK Linné57:23+40:2922:24
Ruben ArenanderSkarpnäcks OLej start
Albin JemthIF Thorej start
Gustav LjunggrenOK Hammarenej start

D12 Kort

2 170 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea HermanssonIFK Mora OK39:0217:59

D10

2 170 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja MaxénStora Tuna OK17:538:14
2Ellen HedinOK Linné18:16+0:238:25
3Julia EkOK Ravinen19:59+2:069:12
4Lova WilénLeksands OK22:28+4:3510:21
5Vera JeppssonOK Hammaren22:56+5:0310:34
6Frida BrudinIFK Mora OK27:10+9:1712:31
7Hanna RydesäterRehns BK27:25+9:3212:38
8Selma YtterströmSundsvalls OK28:08+10:1512:57
9Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre29:05+11:1213:24
10Ella SandVästerbergslagens OL31:44+13:5114:37
11Viola HolmströmOK Ravinen32:18+14:2514:53
12Linnea UnborgAlfta-Ösa OK38:36+20:4317:47
13Ellinor KruysIF Thor39:31+21:3818:12
14Signe AlbinssonOK Österåker40:20+22:2718:35
Lova JonssonSkarpnäcks OLej godkänd
Jessica SvärdIF Thorej start

H10

2 170 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton ÅbergOK Linné19:048:47
2Ville ElgesjöDomnarvets GOIF19:55+0:519:10
3Rickard JemthIF Thor20:00+0:569:12
4Alfons WesterberghRasbo IK20:24+1:209:24
5Alfred LarssonAlfta-Ösa OK20:45+1:419:33
6Gustav LindbergOK Roslagen21:25+2:219:52
7Herman EliassonSundsvalls OK21:44+2:4010:00
8Aron LindbergOK Roslagen23:58+4:5411:02
9Herman LarssonAlfta-Ösa OK26:42+7:3812:18
10Algot HellgrenIF Thor27:39+8:3512:44
11Elvin LundbergOK Kåre37:28+18:2417:15
12Marcus UnborgAlfta-Ösa OK50:25+31:2123:14

D35

3 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marika HagelbergOK Kåre30:399:08
2Sofia StenbergDomnarvets GOIF32:51+2:129:48
3Caroline WestbomOK Österåker37:30+6:5111:11
4Christina OlssonSkåneslättens OL38:52+8:1311:36
5Linda WåhlströmIF Thor49:32+18:5314:47

H35

4 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ErikssonIFK Mora OK30:426:37
2Peter HemmyrJärla Orientering31:27+0:456:47
3Björn ArvidssonStora Tuna OK37:16+6:348:02
4Jonatan SöderbergGävle OK38:46+8:048:22

D40

3 350 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK25:177:32
2Anna EkOK Ravinen26:23+1:067:52
3Karin JohnssonOK Kåre26:58+1:418:02
4Elin SvenssonSundsvalls OK27:46+2:298:17
5Helene NilssonOK Linné30:38+5:219:08
6Ingela RydesäterRehns BK31:18+6:019:20
7Sara TimnerSundsvalls OK32:04+6:479:34
8Karin LarssonUmeå OK32:27+7:109:41
9Johanna DalinLeksands OK32:48+7:319:47
10Gabriella MelinOK Rodhen33:24+8:079:58
11Anna LundquistOK Ravinen35:11+9:5410:30
12Sara LindIF Thor37:49+12:3211:17
13Åsa KruysIF Thor42:29+17:1212:40
Jessica SöllvanderOK Rodhenej godkänd
Åsa HedinOK Linnéej godkänd

H40

4 250 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn LjunggrenOK Hammaren24:295:45
2Richard HejdenbergGävle OK24:31+0:025:46
3Jonas BuudIFK Mora OK26:33+2:046:14
4Tobias EliassonSundsvalls OK26:35+2:066:15
5Simon WegmüllerOK Rodhen27:29+3:006:28
6Peter FredricsonIFK Mora OK27:35+3:066:29
7Fredrik NormanKamrat och IF KIF28:08+3:396:37
8Patrik JohnssonOK Kåre30:55+6:267:16
9Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF31:29+7:007:24
10Mats ÅbergOK Linné31:55+7:267:30
11Henrik WåhlströmIF Thor31:56+7:277:30
12Fredrik HällstenStora Tuna OK32:00+7:317:31
13Mattias EklundOckelbo OK33:31+9:027:53
14Tony BjörlingDomnarvets GOIF33:39+9:107:55
15Dan HörnellOK Linné33:47+9:187:56
16Tomas AlbinssonOK Österåker34:32+10:038:07
17Klockar Mattias NääsLeksands OK35:02+10:338:14
18Andreas PerssonDomnarvets GOIF37:30+13:018:49
19Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna40:14+15:459:28
20Daniel EdlerOK Hammaren44:59+20:3010:35
21Stellan TäckOK Hammaren48:28+23:5911:24
22Torbjörn GillsparrOK Österåker48:39+24:1011:26
23Daniel AxelssonMålilla OK49:22+24:5311:36
Mats HörnellDomnarvets GOIFej godkänd
Björn LundquistOK Ravinenej start

D45

3 030 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK23:437:49
2Anna BerggrenGävle OK25:50+2:078:31
3Annika RidellIF Thor28:01+4:189:14
4Karin LindellIF Thor29:43+6:009:48
5Cecilia FochsenWaxholms OK30:33+6:5010:04
6Åsa ErikssonForsa OK31:01+7:1810:14
7Louise Jeppsson WulffOK Hammaren32:47+9:0410:49
8Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK33:12+9:2910:57
9Therese HolmströmOK Ravinen33:53+10:1011:10
10Annelie HermanssonIFK Mora OK36:52+13:0912:10
11Ann-Sofie TäckOK Hammaren36:57+13:1412:11
12Sara GörasLeksands OK37:27+13:4412:21
13Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK39:10+15:2712:55
14Ann-Sofie JemthIF Thor40:47+17:0413:27
15Christina HallinOK Milan41:18+17:3513:37
16Liselott NordgrenOK Kåre42:55+19:1214:09
17Pernilla SvedinLånghundra IF44:06+20:2314:33
18Ninni CarlssonStora Tuna OK1:02:16+38:3320:33
Anna ElgesjöDomnarvets GOIFej start

H45

4 250 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus PherssonOK Linné24:425:48
2Tommy LindbergOK Roslagen24:44+0:025:49
3Sven OlssonKorsnäs IF OK26:47+2:056:18
4Jonas EklundOK Rodhen28:20+3:386:40
5Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK28:48+4:066:46
6Mattias EdströmKovlands IF28:49+4:076:46
7Henrik RoosOK Linné29:45+5:037:00
8Jonas OlssonStora Tuna OK30:04+5:227:04
9Per CarlssonStora Tuna OK30:38+5:567:12
10Fredrik LindellIF Thor31:38+6:567:26
11Jörgen HellgrenIF Thor32:37+7:557:40
12Anders BøgevigOK Ravinen34:21+9:398:04
13Daniel OlmIF Thor34:56+10:148:13
14Jesper NordinKorsnäs IF OK35:05+10:238:15
15Ola TovenKöping-Kolsva OK35:46+11:048:24
16Per MelinOK Rodhen36:21+11:398:33
17Peter RydesäterRehns BK37:04+12:228:43
18Ola LindIF Thor37:11+12:298:44
19Jonas LångbergHudiksvalls OK37:15+12:338:45
20Bo SegermanIF Thor37:27+12:458:48
21Anders LöwgrenOK Milan37:33+12:518:50
22Magnus GörasLeksands OK37:42+13:008:52
23Henrik ErlandssonOK Södertörn38:14+13:328:59
24Pär-Magnus BjurekTibro OK38:56+14:149:09
24Johan LundbergOK Kåre38:56+14:149:09
26Nic KruysIF Thor40:00+15:189:24
27Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK41:06+16:249:40
28Mathias VestinOK Kåre43:04+18:2210:08
29Fredrik NilssonLånghundra IF43:41+18:5910:16
30Jonas StåhlbrandtRasbo IK46:20+21:3810:54
31Christian RohnerIF Thor48:03+23:2111:18
32Anders AnderssonSegersta OK48:19+23:3711:22
33Olof ErikssonIFK Mora OK48:39+23:5711:26
34Jussi PuumalainenOK Roslagen51:15+26:3312:03
35Tomas QuistbergIF Thor51:22+26:4012:05
36Tomas EklundSkogsluffarnas OK1:07:43+43:0115:56
37Hans NykvistStora Tuna OK1:12:49+48:0717:08
Christophe HerlyOK Södertörnej godkänd
Johan BlomsterIF Thorej start
Per JemthIF Thorej start
Janne SkarnerLeksands OKej start
Johan WesterberghRasbo IKej start

D50

3 030 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EnmarkGävle OK25:158:20
2Pia LindholmSundsvalls OK26:18+1:038:40
3Marianne CarlbergRånäs OK27:12+1:578:58
4Ingela ErikssonGävle OK28:02+2:479:15
5Laila IngelssonOK Hammaren28:40+3:259:27
6Hillevi ErikssonOK Linné29:15+4:009:39
7Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK31:00+5:4510:13
8Anki GustafssonSäterbygdens OK32:27+7:1210:42
9Camilla AdlertegOK Enen33:02+7:4710:54
10Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK33:35+8:2011:05
11Lena GumaeliusWaxholms OK33:45+8:3011:08
12Anna SundbergOK Södertörn33:54+8:3911:11
13Anette SjöbergGävle OK34:31+9:1611:23
14Anna AlbinssonIFK Mora OK38:26+13:1112:41
15Maria KvarnlöfOK Roslagen39:12+13:5712:56
16Karolina VessbyIF Thor45:23+20:0814:58
17Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK45:40+20:2515:04
18Anna OlssonIF Thor47:24+22:0915:38

H50

3 330 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov VikströmSundsvalls OK19:385:53
2Mats JonsellIF Thor21:03+1:256:19
3Jonas GidingVallentuna-Össeby OL22:50+3:126:51
4Erik NorinSundsvalls OK24:01+4:237:12
5Sören VillamoOrnäs IK24:09+4:317:15
6Stefan JohanssonOK Kåre24:23+4:457:19
7Peter JunevikLeksands OK24:25+4:477:19
8Per CarlbergRånäs OK24:33+4:557:22
9Johan JakobssonLånghundra IF24:47+5:097:26
10Ola HultinOK Roslagen24:57+5:197:29
11Anders L OlssonGävle OK25:15+5:377:34
12Per WintherVästerbergslagens OL25:25+5:477:37
13Patrik OttossonGävle OK25:47+6:097:44
14Pär TögenmarkOK Linné26:13+6:357:52
15Petter RanefallIF Thor26:17+6:397:53
15Jörgen StegardSkarpnäcks OL26:17+6:397:53
17Anders BygrenGävle OK26:43+7:058:01
18Lars OlssonOK Linné26:44+7:068:01
19Pontus GilleOK Roslagen27:07+7:298:08
20Jan AnderssonGävle OK28:43+9:058:37
21Peter ÅkessonAlfta-Ösa OK28:51+9:138:39
22Anders OhlinRånäs OK29:05+9:278:44
23Hans JonssonVäsby OK29:19+9:418:48
24Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF30:21+10:439:06
25Magnus BacklundSäterbygdens OK30:48+11:109:14
26Thomas RoosIF Thor33:40+14:0210:06
27Kjell RistoOK Linné34:17+14:3910:17
28Lars HalvarssonLeksands OK35:01+15:2310:30
29Sveke JonssonOK Dellen36:27+16:4910:56
30Patrik SteenOK Enen37:17+17:3911:11
31Robert ÖstlundSäterbygdens OK37:34+17:5611:16
Magnus FredrikssonKorsnäs IF OKej godkänd
Olle SjöforsOK Älmeej start

D55

2 450 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ArdellOK Rodhen22:589:22
2Ingrid KensbyOK Tyr23:26+0:289:33
3Tone HollowellOK Tyr23:40+0:429:39
4Dorothe SpillmannIF Thor25:36+2:3810:26
5Annette Falck LarssonVänersborgs SK27:29+4:3111:13
6Åsa BobergSöderhamns OK29:03+6:0511:51
7Annika SvenssonSolna OK29:40+6:4212:06
8Anne-Marie ErikssonKristinehamns OK29:41+6:4312:06
9Marie FröjdRehns BK30:01+7:0312:15
10Sussie BjörkmanDalaportens OL30:16+7:1812:21
11Anki PousetteRånäs OK30:49+7:5112:34
12Marie RappIFK Mora OK30:50+7:5212:35
13Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK31:55+8:5713:01
14Anna Weckner WestlundOK Tyr32:34+9:3613:17
15Marita FilipssonMarkaryds FK32:58+10:0013:27
16Annika StaafForsa OK35:09+12:1114:20
17Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK36:04+13:0614:43
18Anna WesterberghRasbo IK37:02+14:0415:06
19Kristina HammarfalkÖstersunds OK37:45+14:4715:24
20Ingrid OlssonVäsby OK56:16+33:1822:57
Gunilla KallhaugeSnättringe SKej start

H55

3 330 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim IngelssonOK Hammaren18:225:30
2Lasse JanssonGävle OK19:21+0:595:48
3Mikael IngelssonOckelbo OK20:59+2:376:18
4Jan NordinSundsvalls OK21:05+2:436:19
5Peter NordströmTäby OK21:13+2:516:22
6Stefan LundOK Linné21:52+3:306:33
7Inge SöderqvistOK Renen22:42+4:206:49
8Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF23:59+5:377:12
9Per KallhaugeSnättringe SK24:15+5:537:16
10Thomas HollowellOK Tyr26:43+8:218:01
11Hans-Peter OlssonÄlvdalens IF OK27:20+8:588:12
12Jan SundbüeOK Hällen27:33+9:118:16
13Johan PalmgrenTäby OK27:53+9:318:22
14Lennart WahlgrenRehns BK27:59+9:378:24
15Bo LauriSnättringe SK28:56+10:348:41
16Torbjörn SöderlundLeksands OK29:52+11:308:58
17Patrik AhlgrenTäby OK30:05+11:439:02
18Nils-Olof LarssonVänersborgs SK30:31+12:099:09
19Mats JönssonKorsnäs IF OK30:48+12:269:14
20Mats HerbertTäby OK30:58+12:369:17
21Björn AlbinssonIFK Mora OK32:06+13:449:38
22Arne SääfGudhems IF33:15+14:539:59
23Mats KensbyOK Tyr34:11+15:4910:15
24Magnus ThorOK Linné34:28+16:0610:21
25Leif SandahlOK Tyr35:31+17:0910:39
26Roine AnderssonRånäs OK37:51+19:2911:21
27Bosse WiggeDomnarvets GOIF45:55+27:3313:47
28Thomas ArvidssonSäterbygdens OK47:12+28:5014:10
Björn JakobssonTäby OKej godkänd
Anders EnmarkGävle OKej godkänd
Sören CallebergSöderhamns OKej start
Lars LindgrenOK Ödmårdenej start
Ronny NordgrenSundbybergs IKej start

D60

2 300 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK23:4310:18
2Birgitta WinbladRehns BK28:15+4:3212:16
3Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK29:25+5:4212:47
4Marianne ThorssonIK Trenne Ullared31:48+8:0513:49
5Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared35:22+11:3915:22
6Elisabeth BybergerSolna OK35:43+12:0015:31
7Britt GunnarssonKristinehamns OK35:49+12:0615:34
8Stina GunnarssonÄrla IF37:29+13:4616:17
9Yvonne TovenKöping-Kolsva OK43:23+19:4018:51

H60

3 030 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn-Ove PetterssonAttunda OK22:037:16
2Krister GumaeliusWaxholms OK22:41+0:387:29
3Sixten WestlundOK Tyr22:48+0:457:31
4Andreas HjertsonOK Linné22:49+0:467:31
5Göran NilssonSnättringe SK23:02+0:597:36
6Tryggve OttossonVästerbergslagens OL23:06+1:037:37
7Bengt SchwartzOK Kolmården23:37+1:347:47
8Per-Olov SjöströmVästerås SOK23:55+1:527:53
9Mats LundbergDalaportens OL24:54+2:518:13
10Lars OhlinRånäs OK25:16+3:138:20
11Arne HolmerIFK Mora OK26:11+4:088:38
12Lars ForsstedtSöders-Tyresö27:04+5:018:55
13Olle RönnolsSäterbygdens OK27:10+5:078:57
14Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF28:55+6:529:32
15Kjell BomanSöderhamns OK30:16+8:139:59
16Stefan GunnarssonKristinehamns OK30:48+8:4510:09
17Nisse JohanssonRehns BK31:14+9:1110:18
18Leif GustafssonSäterbygdens OK31:21+9:1810:20
19Roy FranssonÄrla IF31:59+9:5610:33
20Reinhold LenneboIF Thor32:35+10:3210:45
21Mats LandquistKöping-Kolsva OK34:58+12:5511:32
22Göran HanssonTäby OK35:15+13:1211:38
23Kenneth PetterssonJärfälla OK36:50+14:4712:09
24Christer SegerquistGävle OK37:48+15:4512:28
25Göran HedmanValbo AIF38:59+16:5612:51
Tommy ÖstLjusdals OKej godkänd
Göran EngblomRehns BKej godkänd
Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IKej start
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start

D65

2 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK26:1111:23
2Mona ForsbergNyköpings OK29:14+3:0312:42
3Helena HemströmGävle OK30:03+3:5213:03
4Monica HåbergSöderhamns OK30:24+4:1313:13
5Christina HjertsonOK Linné31:02+4:5113:29
6Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF31:39+5:2813:45
7Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK32:02+5:5113:55
8Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF36:07+9:5615:42
9Anne LundmarkJärfälla OK36:53+10:4216:02
10Barbro EdströmKovlands IF44:46+18:3519:27
Catherine DawsonGafanhoriej start

H65

2 450 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven Bergström TrolinForsa OK21:368:48
2Håkan WinnbergIK Trenne Ullared22:22+0:469:07
3Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK23:01+1:259:23
4Mats HemströmGävle OK23:15+1:399:29
5Lars StrinnholmÖstersunds OK23:52+2:169:44
6Ingemar ZiljatKristinehamns OK24:08+2:329:51
7Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL24:31+2:5510:00
8Göran LarssonSala OK24:57+3:2110:11
9Bo DavidssonSolna OK25:03+3:2710:13
10Thomas WesterGustavsbergs OK25:09+3:3310:15
11Lars-Erik HermanssonOK Linné25:28+3:5210:23
12Lennart HävrénTullinge SK25:36+4:0010:26
13Hans OhlinRånäs OK26:22+4:4610:45
14Ulf KjellinOK Hedströmmen26:23+4:4710:46
15Per Arne EvaldssonOK Gynge26:45+5:0910:55
16Håkan OlssonHjobygdens OK27:02+5:2611:02
17Staffan WestbomOckelbo OK27:15+5:3911:07
18Stig AnderssonOK Linné27:48+6:1211:20
19Christer NordströmOK Älvsjö-Örby28:49+7:1311:45
20Sven LarssonSärna SK32:01+10:2513:04
21Lars MongårdSkogsluffarnas OK33:36+12:0013:42
22Anders ForsstedtSöders-Tyresö33:42+12:0613:45
23Jon FlordalLjusdals OK36:08+14:3214:44
24Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK37:22+15:4615:15
25Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK39:34+17:5816:08
26Johnny FranssonÄrla IF43:20+21:4417:41
27Håkan ErikssonUmeå OK48:32+26:5619:48

D70

1 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK19:3512:05
2Christina WestmanHudiksvalls OK19:37+0:0212:06
3Karin DelinAlfta-Ösa OK24:28+4:5315:06
4Gun SvenssonRehns BK25:39+6:0415:50
5Christina FlordalLjusdals OK28:33+8:5817:37
6Marianne SellgrenSigtuna OK34:28+14:5321:16
Berit EdengrenNyköpings OKej godkänd

H70

2 450 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SundqvistOckelbo OK22:349:12
2Roy DawsonGafanhori24:36+2:0210:02
3Göran ForsbergNyköpings OK24:55+2:2110:10
4Anders SellgrenSigtuna OK25:24+2:5010:22
5Lars-Ivar SvenssonRehns BK26:12+3:3810:41
6Per-Erik WåhlbergOK Linné26:24+3:5010:46
7Owe EdströmKovlands IF26:51+4:1710:57
8Ove ThorssonIK Trenne Ullared27:04+4:3011:02
9Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK27:56+5:2211:24
10Håkan NilssonMalmö OK28:26+5:5211:36
11Claes NidebornStora Tuna OK29:04+6:3011:51
12Rune JonssonLjusdals OK29:27+6:5312:01
13Rolf LindbergSöderhamns OK30:08+7:3412:17
14Nils-Erik ErikssonSala OK30:14+7:4012:20
15Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK30:16+7:4212:21
16Ulf SvedestamEskilstuna OL30:42+8:0812:31
17Östen ErikssonAvesta OK30:50+8:1612:35
18Tomas ÅhgrenLånghundra IF32:26+9:5213:14
19Jan BojlingSolna OK32:35+10:0113:17
20Åke HöglundTimrå SOK32:54+10:2013:25
21Christer HedinIFK Enskede34:18+11:4413:59
22Gert OlssonSkåneslättens OL35:36+13:0214:31
23Stanley HolmerIFK Mora OK36:37+14:0314:56
24Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden37:18+14:4415:13
25Mats TörngrenOK Linné37:53+15:1915:27
26Lars-Göran AnderssonRehns BK41:47+19:1317:03
Alf LindbergKöping-Kolsva OKej start

D75

1 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK20:0212:21
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK21:39+1:3713:21
3Gunborg WestinLeksands OK22:44+2:4214:01
Ing-Marie MozéliusStora Tuna OKej start

H75

1 620 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runo JohanssonKristinehamns OK19:3212:03
2Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK21:18+1:4613:08
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen22:32+3:0013:54
4Urban GullbergOK Linné23:20+3:4814:24
5Sverre JonssonOK Ravinen24:03+4:3114:50
6Gunnar BengtssonSundsvalls OK24:29+4:5715:06
7Kurt BoströmOK Linné24:32+5:0015:08
8Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna26:46+7:1416:31
9Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna28:49+9:1717:47
Anders JohanssonNyköpings OKej godkänd
Stig IsraelssonOK Tylöskogej godkänd

H80

1 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK19:1611:53
2Rolf AnderssonRimbo SOK22:38+3:2213:58
3Janne MånssonLeksands OK24:45+5:2915:16
4Lennart ErikssonOK Enen30:01+10:4518:31
5Arvo HyvönenSkattkärrs SOK34:48+15:3221:28
6Lars-Erik LindellVäsby OK36:57+17:4122:48
7Sivert SöderbärgOK Roslagen37:37+18:2123:13

Inskolning

1 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hilda ElfvingDomnarvets GOIFfullföljt
Folke ErikssonIFK Mora OKfullföljt
Astrid FlordalLjusdals OKfullföljt
Oskar Hagelberg NordahlOK Kårefullföljt
Miri WachtmeisterKlubblösfullföljt
Isak WegmüllerOK Rodhenfullföljt
Joel WesterberghRasbo IKfullföljt
Fanny VikströmSundsvalls OKfullföljt
Hanna WåhlströmIF Thorfullföljt
Jakob WåhlströmIF Thorfullföljt
testtest TestAlfta-Ösa OKej godkänd
Aron SöderlundKarlsbyhedens OKej start

U1

1 490 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis EklundOK Rodhen15:4610:34
2Vilhelm SödermanOK Rodhen18:29+2:4312:24
3Frida EkOK Ravinen19:58+4:1213:24
4Alva JäderbergLeksands OK20:17+4:3113:36
5Henry NilssonLånghundra IF20:26+4:4013:42
6Hugo RydesäterRehns BK25:09+9:2316:52
7Moa WegmüllerOK Rodhen26:12+10:2617:35
8Lova HolmströmIFK Hedemora OK32:58+17:1222:07
9Måns TroengOK Linné35:10+19:2423:36
10Alfred EklundSkogsluffarnas OK55:51+40:0537:28
11Sixten BuudIFK Mora OK1:00:42+44:5640:44
Liam SvedbergAlfta-Ösa OKej godkänd

U2

2 170 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa JäderbergLeksands OK20:079:16
2Oskar LindIF Thor20:11+0:049:18
3Ludvig LjunggrenOK Hammaren21:47+1:4010:02
4Lydia PerssonAlfta-Ösa OK22:39+2:3210:26
5Lisen MobergSundsvalls OK28:26+8:1913:06
6Isak StåhlbrandtRasbo IK40:09+20:0218:30
7Lovisa KajsIFK Mora OK40:16+20:0918:33 Ladda ner rutt i gpx-format
8Elvira BuudIFK Mora OK40:18+20:1118:34
9Calle MobergSundsvalls OK40:40+20:3318:44

Öppen motion 1

2 170 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid BromanAlfta-Ösa OK51:3923:48

Öppen motion 3

2 560 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak DalinLeksands OK25:4910:05
2Elin NilssonCentrum OK30:20+4:3111:50
3Conny ErikssonIFK Mora OK32:56+7:0712:51
4Caroline YtterströmSundsvalls OK35:27+9:3813:50
5Anna ErnellKlubblös40:21+14:3215:45
6Kalle VestlingOK Kåre40:42+14:5315:53
7Kerstin BlomRehns BK42:23+16:3416:33
8Agneta JonzonSöderhamns OK42:30+16:4116:36
9Pauline BorgerSöderhamns OK44:15+18:2617:17
10Emma ÅkessonAlfta-Ösa OK44:25+18:3617:21
11Annica  AhgrenTäby OK45:24+19:3517:44
12Pia NordinKorsnäs IF OK45:30+19:4117:46
13Siv BrodinIFK Mora OK46:46+20:5718:16
14Görel SvedestamEskilstuna OL49:28+23:3919:19
15Lena WestbomOckelbo OK52:34+26:4520:32
16Sidonie WintherVästerbergslagens OL55:35+29:4621:42
17Elisabeth W-ErikssonAvesta OK58:03+32:1422:40
Mia Ohlin EklundRånäs OKej godkänd
Margareta DahlströmOK Hedströmmenej godkänd
Britt-Marie SkogSkogsluffarnas OKej start

Öppen motion 5

2 410 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena WallmanVästerbergslagens OL18:427:45
2Thomas PetterssonDomnarvets GOIF20:24+1:428:27
3Björn KajsIFK Mora OK21:47+3:059:02
4Martin NilssonIFK Mora OK22:49+4:079:28
5Hanna HolmströmIFK Hedemora OK23:29+4:479:44
6Daniel YtterströmSundsvalls OK24:41+5:5910:14
7Anders KarlssonÅrsunda IF26:06+7:2410:49
8Anna JöhnemarkStora Tuna OK26:31+7:4911:00
9Elisabeth Lundgren OlssonOckelbo OK26:58+8:1611:11
10Emma KlemetsKöping-Kolsva OK28:01+9:1911:37
11Emma AlbinssonIFK Mora OK28:14+9:3211:42
12Magnus NilssonLånghundra IF30:31+11:4912:39
13Jessica ZetterbergHudiksvalls OK32:00+13:1813:16
14Maria FernmalmLjusdals OK32:59+14:1713:41
15Annica LübckeOK Ravinen33:44+15:0213:59
16Elin GöranssonCentrum OK34:10+15:2814:10
17Linda LandinSträngnäs-Malmby OL34:26+15:4414:17
18Eva SchönquistOK Linné34:34+15:5214:20
19Anna HällstenStora Tuna OK35:48+17:0614:51
20Anna-Karin ÖstlundKovlands IF36:17+17:3515:03
21Marcus HäggblomSäterbygdens OK40:41+21:5916:52
22Elina ArvidssonSäterbygdens OK41:17+22:3517:07
23Jessica ErikssonDomnarvets GOIF41:21+22:3917:09
24Nayara GillsparrOK Österåker42:37+23:5517:40
25Elisabeth SkoglundSegersta OK43:38+24:5618:06
26Ingela ArenanderSkarpnäcks OL46:28+27:4619:16
27Gun LindbergSöderhamns OK48:29+29:4720:07
28Monica AndreassonOK Tor48:53+30:1120:17
29Lars AndreassonOK Tor49:06+30:2420:22
Mikael WilénLeksands OKej start

Öppen motion 7

2 900 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan IsraelssonDomnarvets GOIF19:056:34
2Ola JäderbergLeksands OK19:40+0:356:46
3Erik MelénÄrla IF25:54+6:498:55
4Johanna MaxénStora Tuna OK27:51+8:469:36
5Per-Åke BladForsa OK27:52+8:479:36
6Nils OttossonGävle OK28:13+9:089:43
7Anders HaglundLeksands OK29:17+10:1210:05
8Mikael FjällborgStenungsunds OK30:58+11:5310:40
9Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK31:37+12:3210:54
10Ingvar SöderqvistSöderhamns OK31:49+12:4410:58
11Claes JohanssonSöderhamns OK33:11+14:0611:26
12Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL33:35+14:3011:34
13Engla FläckGrycksbo IF OK33:47+14:4211:38
14Mari FläckGrycksbo IF OK33:58+14:5311:42
15Curt LandinRehns BK35:07+16:0212:06
16Maria KleistTullinge SK36:24+17:1912:33
17Elina GustafssonSäterbygdens OK36:42+17:3712:39
18Britt-Marie ErikssonOK Rodhen40:56+21:5114:06
19Niklas BlixtJärbo OK40:59+21:5414:07
20Monica OhlinRånäs OK41:46+22:4114:24
21Ulf NilssonKovlands IF42:29+23:2414:38
22Christina OhlinRånäs OK45:49+26:4415:47
23Elsa BäsénIF Thor45:57+26:5215:50
24Börje StrömLjusdals OK50:18+31:1317:20
25Karin HannrupIF Thor50:46+31:4117:30
26Johanna WechtmeisterKlubblös52:38+33:3318:08
27Mats FrostOK Roslagen54:11+35:0618:41
28Eva EngmanForsa OK54:42+35:3718:51
29Pär HisvedAlfta-Ösa OK54:59+35:5418:57
30Per-Olof LundkvistRasbo IK57:47+38:4219:55
31Elsa BrahmLånghundra IF1:02:59+43:5421:43
Ivan SöderqvistLjusdals OKej godkänd

Öppen motion 8

4 740 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders DalinLeksands OK34:197:14
2Jakob SjöbergGävle OK38:24+4:058:06
3Lars DragerydÄrla IF40:08+5:498:28
4Håkan NilssonDomnarvets GOIF42:19+8:008:55
5Edward LarssonIFK Mora OK44:26+10:079:22
6Magnus JeppssonOK Hammaren48:47+14:2810:17
7Johan HjortSäterbygdens OK50:53+16:3410:44
8Jonas JanegrenKFUM Örebro OK57:13+22:5412:04
9Per BrahmLånghundra IF58:36+24:1712:21
10Sara NylénBromma-Vällingby SOK1:00:56+26:3712:51
11Åsa NylénBromma-Vällingby SOK1:04:04+29:4513:30
12Per WesterlundSkogsluffarnas OK1:18:08+43:4916:29
13Anna TuressonBromma-Vällingby SOK1:48:59+1:14:4022:59

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser