Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Ösaträffen, dag 2, medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Ösaträffen, dag 2, medel
Arrangörsorganisation: Alfta-Ösa OK
Datum: lördag 2 juni 2018

D21

5 450 m, 63 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin Dahlstedt TyskOK Kåre32:175:55
2Gunilla SvärdIF Thor32:23+0:065:56
3Alice HugossonIFK Lidingö SOK32:46+0:296:00
4Maria SjölanderOK Rodhen33:05+0:486:04
5Elin Hemmyr SkantzeJärla Orientering33:10+0:536:05
6Matilda AnderssonOK Kåre33:54+1:376:13
6Ida HylanderNyköpings OK33:54+1:376:13
8Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK34:16+1:596:17
9Katarina SvahnIFK Mora OK34:22+2:056:18
10Jenny ErikssonOK Kåre34:34+2:176:20
11Madeleine Tjernberg DahlinKovlands IF34:35+2:186:20
12Johanna ErlandssonStora Tuna OK35:07+2:506:26
13Magdalena OlssonStora Tuna OK35:16+2:596:28
14Maria BjörklundStora Tuna OK35:22+3:056:29
15Lisa AnderssonÄrla IF35:35+3:186:31
16Eva ElfvingDomnarvets GOIF35:40+3:236:32
17Kristin HylanderNyköpings OK35:56+3:396:35
18Maria BergkvistIFK Mora OK35:57+3:406:35
19Annika ÖstmanDomnarvets GOIF36:15+3:586:39
20Rebecka LindbergOK Roslagen36:24+4:076:40
21Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OK36:37+4:206:43
22Lovisa PerssonOK Tisaren36:45+4:286:44
23Matilda ErikssonOK Kåre36:59+4:426:47
24Moa KjellstrandCentrum OK37:39+5:226:54
25Amélie WallenhammarHagaby GoIF Örebro38:16+5:597:01
26Jenny WegmüllerOK Rodhen38:42+6:257:06
27Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK39:33+7:167:15
28Sara WadmanIFK Mora OK39:37+7:207:16
29Johanna LarssonKöping-Kolsva OK39:46+7:297:17
30Karin LundbergTullinge SK40:02+7:457:20
31Emma BlixtOK Hammaren40:12+7:557:22
32Maria NilssonDomnarvets GOIF40:24+8:077:24
33Sara SjökvistJärla Orientering40:25+8:087:24
34Elisa HameliusOK Linné40:33+8:167:26
35Jenny WesterberghRasbo IK41:05+8:487:32
36Julia DavidssonÄrla IF41:12+8:557:33
37Linn BrännebyÄrla IF41:47+9:307:40
38Marie DahlinKovlands IF42:16+9:597:45
39Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK42:47+10:307:51
40Sofia AdolfssonIFK Lidingö SOK42:48+10:317:51
41Erica EdmanRehns BK42:50+10:337:51
42Alva LindellIF Thor44:20+12:038:08
43Annika CarlbergSundsvalls OK44:21+12:048:08
44Julia AdolfssonOK Kåre45:03+12:468:15
45Ebba LindellIF Thor45:32+13:158:21
46Ulrika LindstamOK Linné45:53+13:368:25
47Pernilla ErikssonGävle OK46:44+14:278:34
48Ida OlssonHagaby GoIF Örebro47:25+15:088:42
49Ann-Sofi KarlssonGävle OK47:40+15:238:44
50Annika RidellIF Thor48:12+15:558:50
51Karin LindellIF Thor49:04+16:479:00
52Elin GidingVallentuna-Össeby OL50:03+17:469:11
53Elisabeth AhlgrenLinköpings OK50:31+18:149:16
54Linda ErikssonGävle OK50:43+18:269:18
55Linda WåhlströmIF Thor51:24+19:079:25
56Hanna JonsellIF Thor52:15+19:589:35
57Åsa KruysIF Thor52:58+20:419:43
58Matilda JonssonIFK Mora OK55:44+23:2710:13
59Henny SamuelssonCentrum OK55:49+23:3210:14
60Camilla NygrenIF Thor1:01:11+28:5411:13
61Boel SundbergOK Södertörn1:02:04+29:4711:23
Lina LångStora Tuna OKej godkänd
Rebecka HeinrupTullinge SKej godkänd
Elsa JanssonJärla Orienteringej start
Linnea ClaesdotterIFK Lidingö SOKej start

H21

6 080 m, 113 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HodlerIFK Mora OK28:224:39
2Joakim SvenskStora Tuna OK28:26+0:044:40
3Viktor LarssonHagaby GoIF Örebro28:34+0:124:41
4Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna28:40+0:184:42
5Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OF28:53+0:314:45
6Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna29:07+0:454:47
7Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna29:13+0:514:48
8Mats TroengOK Linné29:15+0:534:48
9Viktor SilvemarkÄrla IF30:12+1:504:58
10Henrik LöfåsStora Tuna OK30:29+2:075:00
11Emil ÅbergOK Kåre30:51+2:295:04
12Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF30:54+2:325:04
13Emil AnderssonÄrla IF30:56+2:345:05
14Oscar VångellÄrla IF31:03+2:415:06
15Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna31:04+2:425:06
16Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna31:09+2:475:07
17Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna31:20+2:585:09
18Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK31:22+3:005:09
19Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna31:25+3:035:10
20Simon HedlundÄrla IF31:26+3:045:10
21Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna31:39+3:175:12
22Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK31:58+3:365:15
23Jesper LysellRehns BK32:00+3:385:15
24Jan TroengOK Linné32:02+3:405:16
25Johan AronssonOK Tisaren32:10+3:485:17
26Erik FernlundOK Tisaren32:15+3:535:18
27Erik Ivarsson SandbergIFK Lidingö SOK32:37+4:155:21
28Per CarlborgLinköpings OK32:40+4:185:22
29Karl WalheimÄrla IF32:43+4:215:22
30Andrey LamovStora Tuna OK32:48+4:265:23
31Greger TyskOK Kåre32:50+4:285:24
32Martin JanssonSödertälje-Nykvarn OF33:05+4:435:26
33Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna33:08+4:465:26
34Pelle EngstrandStora Tuna OK33:10+4:485:27
35Torbjörn JacobssonOK Rodhen33:22+5:005:29
36Markus LangStora Tuna OK33:27+5:055:30
37Rikard TynellGrycksbo IF OK33:34+5:125:31
38Halvor Eid NielsenÄrla IF33:35+5:135:31
39Johannes RidefeltOK Linné33:36+5:145:31
40Johan LindbergIFK Mora OK33:38+5:165:31
41Ola SvahnIFK Mora OK33:39+5:175:32
42Anders JanssonTäby OK33:48+5:265:33
43Erik LindOK Linné34:00+5:385:35
44Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro34:11+5:495:37
45Mattias MårtsStora Tuna OK34:16+5:545:38
46Jonas CarlssonStora Tuna OK34:50+6:285:43
47André AnderssonOK Kåre35:37+7:155:51
48Johan OlssonHjobygdens OK35:46+7:245:52
49Gustav ÖhgrenOK Kåre35:51+7:295:53
50Erik LundhRehns BK35:52+7:305:53
51Matviy KhotyaintsevIF Thor36:03+7:415:55
52Adrian DahlströmIFK Mora OK36:10+7:485:56
53Johan BlomsterIF Thor36:18+7:565:58
54Emil JonsellIF Thor36:28+8:065:59
55Henrik JonssonÄrla IF36:42+8:206:02
56Jörgen OhlinTullinge SK36:53+8:316:03
57Daniel DuhlboIFK Mora OK36:54+8:326:04
58Lars ÅkermanMalungs OK Skogsmårdarna37:00+8:386:05
59Per HolmIFK Mora OK37:19+8:576:08
60Kristian DahlströmIFK Mora OK37:22+9:006:08
61Carl MagnussonIFK Mora37:27+9:056:09
62Anders AxlingSundsvalls OK38:04+9:426:15
63Staffan Jacobsson SvärdIF Thor38:05+9:436:15
64Niclas LarssonKöping-Kolsva OK38:24+10:026:18
65Mattias ÖstbergStora Tuna OK38:25+10:036:19
66Dan WesterJärla Orientering38:34+10:126:20
67Anders TrolinForsa OK38:43+10:216:22
68Fredrik LindellIF Thor38:46+10:246:22
69Erik ErikssonIFK Mora OK38:50+10:286:23
70Daniel OlmIF Thor39:30+11:086:29
71Joel LännevallOK Roslagen39:42+11:206:31
72Jörgen HellgrenIF Thor39:54+11:326:33
73Johan HallgrenBjursås OK39:57+11:356:34
74Aron HellgrenIF Thor40:00+11:386:34
75Anders JohanssonRehns BK40:25+12:036:38
76Fredrik ÅkerlindVallentuna-Össeby OL40:32+12:106:40
77Christian SpoerryUmeå OK40:42+12:206:41
77Emil AlexanderssonStora Tuna OK40:42+12:206:41
79Erik HanssonGävle OK41:01+12:396:44
80Henrik TrolinForsa OK41:12+12:506:46
81Mathias WilhelmssonOK Kåre41:26+13:046:48
82Simon DahlbergOK Nolaskogsarna41:58+13:366:54
83Filip HahneInsjöns IF OK42:16+13:546:57
84Axel WrådheAttunda OK42:42+14:207:01
85Bo SegermanIF Thor42:43+14:217:01
86Victor BylundIF Thor43:53+15:317:13
87Kristoffer EdshageCentrum OK44:11+15:497:16
88Mats JonsellIF Thor44:20+15:587:17
89Viktor JemthIF Thor44:43+16:217:21
90Martin KarlssonCentrum OK45:08+16:467:25
91Viktor DahlqvistStorviks IF45:09+16:477:25
92Petter RanefallIF Thor45:17+16:557:26
93Robert JohanssonTäby OK45:37+17:157:30
94Erik ToomingasSundsvalls OK46:00+17:387:33
95Per-Erik BjörklundBjursås OK47:17+18:557:46
96Hugo BäsénIF Thor47:53+19:317:52
97Ola LindIF Thor48:23+20:017:57
98Christian RohnerIF Thor49:03+20:418:04 Ladda ner rutt i gpx-format
99Thomas RoosIF Thor49:51+21:298:11
100Lukas OlssonVäsby OK49:56+21:348:12
101Svante PerssonSöderhamns OK50:03+21:418:13
102Björn KarlssonRehns BK53:34+25:128:48
103Olof LethagenCentrum OK53:36+25:148:48
104Per JemthIF Thor55:58+27:369:12
105Nic KruysIF Thor57:49+29:279:30
106Joakim OlssonVäsby OK1:03:31+35:0910:26
107Tomas QuistbergIF Thor1:10:53+42:3111:39
108Mikael BäsénIF Thor1:17:00+48:3812:39
109Anton SegermanIF Thor1:23:57+55:3513:48
Petter ErikssonÄrla IFej godkänd
Ola NybergMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Albin RidefeltOK Linnéej godkänd
Linus RappIFK Mora OKej godkänd
Oskar CarlborgOK Hällenej start
Bryan Russel-KeelyIFK Lidingö SOKej start

D20

4 320 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma BergerDomnarvets GOIF45:0210:25

D18

4 320 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronja HuggForsa OK29:546:55
2Tindra JernströmAvesta OK33:53+3:597:50
3Ida JohnssonOK Kåre37:34+7:408:41
4Emelie BrudinIFK Mora OK37:54+8:008:46
5Vera RolfssonSkarpnäcks OL41:42+11:489:39
6Frida ArnessonSkarpnäcks OL43:37+13:4310:05
7Mirjam BucherIF Thor48:13+18:1911:09
8Sofia GidingVallentuna-Össeby OL55:49+25:5512:55
9Sara JunevikLeksands OK56:38+26:4413:06

H18

5 200 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias KallhaugeSnättringe SK30:495:55
2Zeb PalmHJS-Vansbro OK32:21+1:326:13
3Emils ZernisÄrla IF33:15+2:266:23
4Albin BergerDomnarvets GOIF34:46+3:576:41
5Emil DanielssonOK Hammaren36:09+5:206:57
6Rasmus TäckOK Hammaren37:18+6:297:10
7Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF38:07+7:187:19
8Viktor LadängesAlfta-Ösa OK38:59+8:107:29
9Jakob SjöbergGävle OK40:13+9:247:44
10John GranathOK Kåre40:30+9:417:47
11Lucas GranbergOK Kåre40:39+9:507:49
12Oscar PalmOK Linné44:59+14:108:39
13Emil BybergDomnarvets GOIF51:27+20:389:53
Martin DanielssonOK Kåreej godkänd
Elias NäslundOK Hammarenej godkänd
Johan CallebergSnättringe SKej start

D16

4 610 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK27:426:00
2Klara AnderssonDomnarvets GOIF34:00+6:187:22
3Alma WallmanVästerbergslagens OL35:10+7:287:37
4Irmelie EnströmSundsvalls OK37:25+9:438:06
5Cornelia IvarssonOK Hammaren37:27+9:458:07
6Elsa GörasLeksands OK39:11+11:298:29
7Maja BergqvistKorsnäs IF OK39:47+12:058:37
8Thea NordinKorsnäs IF OK40:59+13:178:53
9Tove RingiOK Kåre41:23+13:418:58
10Tilda GolsäterKorsnäs IF OK44:06+16:249:33
11Julia NäslundOK Hammaren44:24+16:429:37
12Lina HällstenStora Tuna OK45:37+17:559:53
13Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL47:50+20:0810:22
14Linnea PerssonValbo AIF48:39+20:5710:33
15Emilia JohnssonOK Kåre50:33+22:5110:57
16Linn RistoOK Linné59:23+31:4112:52
17Alma SandVästerbergslagens OL1:07:15+39:3314:35
Ellen HannrupIF Thorej godkänd
Tove SvedellSkarpnäcks OLej godkänd
Elsa HermanssonIFK Mora OKej godkänd
Agnes EdgrenSkarpnäcks OLej start
Elsa NilssonDomnarvets GOIFej start
Vendela SöderqvistOK Kåreej start
Emma EliassonDomnarvets GOIFej start

H16

4 810 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK25:175:15
2Albin GezeliusIFK Mora OK26:02+0:455:24
3Melker NordgrenOK Kåre28:08+2:515:50
4Willy FjällborgStenungsunds OK28:35+3:185:56
5Eric HallnerOckelbo OK29:47+4:306:11
6Albin BlombergSegersta OK31:16+5:596:30
7Isak BerggrenGävle OK31:22+6:056:31
8Karl GranathOK Kåre31:48+6:316:36
9Christoffer LindgrenOK Kåre31:50+6:336:37
10Oskar VikströmSundsvalls OK31:58+6:416:38
11David MelinOK Rodhen32:46+7:296:48
12Alfred LiljeströmGävle OK32:58+7:416:51
13Tore PalmgrenSundsvalls OK33:04+7:476:52
14Arvid BylundIF Thor33:34+8:176:58
15Pelle NilssonOK Linné33:40+8:236:59
16Erik LarssonIFK Mora OK35:02+9:457:17
17Wille LångbergHudiksvalls OK35:33+10:167:23
18Klockar-Eskil NääsLeksands OK36:37+11:207:36
19Markus HalvarssonLeksands OK37:25+12:087:46
20Jakob WidelundOK Kåre37:26+12:097:46
21Linus HalvorsenSkarpnäcks OL37:37+12:207:49
22Rasmus SöderbergGävle OK38:09+12:527:55
23Elmer ÖhgrenKarlsbyhedens OK38:35+13:188:01
24Albin BjörkOK Hammaren40:59+15:428:31
25John McLellandOK Rodhen42:35+17:188:51
26Jonas BjörsLjusdals OK43:09+17:528:58
27Fredrik JunevikLeksands OK43:42+18:259:05
28William MöllerSkarpnäcks OL44:15+18:589:11
29Elis SandbergAlfta-Ösa OK45:23+20:069:26
30Lukas ÖstmanSkarpnäcks OL54:02+28:4511:14
31Anton HenrikssonSöderhamns OK56:55+31:3811:49
32Thobias BrodinIFK Mora OK1:04:09+38:5213:20
33Adrian Hansson BångaAlfta-Ösa OK1:04:42+39:2513:27
34Otto IsakssonSöderhamns OK1:20:01+54:4416:38
Erik BrandtDomnarvets GOIFej start
Kevin SjölanderOK Rodhenej start

D14

3 910 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba OttossonGävle OK28:057:10
2Sara ÅbomGävle OK28:13+0:087:12
3Alva ErssonIFK Mora OK28:41+0:367:20
4Johanna RoosOK Linné29:08+1:037:27
5Alice LarssonUmeå OK30:40+2:357:50
6Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK30:52+2:477:53
7Elin LadängesAlfta-Ösa OK31:12+3:077:58
8Moa BergqvistKorsnäs IF OK32:18+4:138:15
9Elsa HedinOK Linné33:08+5:038:28
10Elsa GranholmSundsvalls OK33:40+5:358:36
11Tindra JonssonSkarpnäcks OL34:56+6:518:56
12Agnes WallinKorsnäs IF OK36:19+8:149:17
13Frida MelinOK Rodhen36:33+8:289:20
14Fannie SjölanderOK Rodhen37:42+9:379:38
15Mira NordinKorsnäs IF OK38:15+10:109:46
16Ebba AnderssonSundsvalls OK38:33+10:289:51
17Stina LindholmSundsvalls OK38:49+10:449:55
18Elsa PalmbergOK Hammaren40:31+12:2610:21
18Emma JohanssonSundsvalls OK40:31+12:2610:21
20Agnes Söllvander EklundOK Rodhen40:33+12:2810:22
21Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK40:35+12:3010:22
22Elise EdlerOK Hammaren40:57+12:5210:28
23Elin BryggarGrycksbo IF OK41:03+12:5810:29
24Irma ÖstbergAlfta-Ösa OK41:12+13:0710:32
25Julia Hagelberg NordahlOK Kåre41:33+13:2810:37
26Lovisa MasesStora Tuna OK42:05+14:0010:45
27Elsa Söllvander EklundOK Rodhen42:25+14:2010:50
28Ella SandbergAlfta-Ösa OK46:09+18:0411:48
29Leija MagnussonAlfta-Ösa OK48:50+20:4512:29
30Julia NordvallDomnarvets GOIF51:25+23:2013:09
31Alva Lidström LauriSnättringe SK51:54+23:4913:16
32Sanna HörnellDomnarvets GOIF51:55+23:5013:16
33Anja BergerDomnarvets GOIF53:04+24:5913:34
34Erica KarlssonOK Rodhen56:59+28:5414:34
35Alva DahlinKovlands IF57:33+29:2814:43
36Tove KarlssonOK Rodhen1:03:02+34:5716:07
37Måra StegardSkarpnäcks OL1:06:44+38:3917:04
Ebba LindholmSundsvalls OKej godkänd
Olivia KarlssonKovlands IFej godkänd
Emelie SvärdIF Thorej start
Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIFej start
Anja NilssonDomnarvets GOIFej start
Nora Cedeberg LöwgrenStora Tuna OKej start

H14

3 910 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin NilssonLånghundra IF22:505:50
2Axel GidlundOK Linné25:27+2:376:30
3Elias WesterberghRasbo IK26:31+3:416:46
4Arvid JonforsenHallstahammars OK27:27+4:377:01
5Jakob CarlssonStora Tuna OK27:35+4:457:03
6Justus ArenanderSkarpnäcks OL27:36+4:467:03
7Love BylundIF Thor28:19+5:297:14
8Wille SöderqvistOK Kåre28:55+6:057:23
9Erik LundquistOK Ravinen29:13+6:237:28
10Elias DanielssonOK Hammaren29:32+6:427:33
11Viggo ÖstlundKovlands IF32:24+9:348:17
12Olle LångbergHudiksvalls OK32:27+9:378:17
13Olov NorinSundsvalls OK33:04+10:148:27
14Daniel OlarsLeksands OK33:17+10:278:30
15Niklas ErlandssonOK Södertörn33:18+10:288:30
16Lucas SöderbergGävle OK33:45+10:558:37
17Helmer JöhnemarkStora Tuna OK35:32+12:429:05
18Viktor KarlssonStorviks IF35:50+13:009:09
19Loke HolmgrenOK Hammaren36:10+13:209:14
20Axel AnderssonIF Thor36:39+13:499:22
21Axel HejdenbergGävle OK37:30+14:409:35
22Noa HelgarsTäby OK38:08+15:189:45
23Valle LarssonIF Thor38:59+16:099:58
24Malte AlbinssonOK Österåker40:16+17:2610:17
25Edvin MäkinenOK Hammaren41:13+18:2310:32
26August GörasLeksands OK41:39+18:4910:39
27Leo LjungbergSkarpnäcks OL42:10+19:2010:47
28Filip DryseliusSkarpnäcks OL42:49+19:5910:57
29Hampus KarlssonOK Hammaren44:03+21:1311:15
30Mathias DryseliusSkarpnäcks OL46:17+23:2711:50
31Malte HellgrenIF Thor47:19+24:2912:06
32Jakob OlssonOckelbo OK47:28+24:3812:08
33Eric JohanssonOK Kåre48:14+25:2412:20
34Albin MalmgrenOckelbo OK49:24+26:3412:38
35Hjalmar WennbergHudiksvalls OK51:27+28:3713:09
36John Henry TidholmSöderhamns OK51:41+28:5113:13
37Alfred JeppssonOK Hammaren51:50+29:0013:15
38Olle GahnshagOK Kåre1:03:50+41:0016:19
Linus SjödénÄlvdalens IF OKej godkänd
Elias HällstenStora Tuna OKej godkänd
Simon ClaessonOK Rodhenej start

D14 Kort

2 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma IvarssonOK Hammaren24:4111:41
2Elin BrandtAlfta-Ösa OK25:56+1:1512:17
Klara JonssonOK Dellenej godkänd

H14 Kort

2 110 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel MäkinenOK Hammaren16:127:40
2Joel MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna21:22+5:1010:07
3Oscar NilssonLånghundra IF25:37+9:2512:08
4Vilgot HenryssonAlfta-Ösa OK26:11+9:5912:24
5Theo SjöbergIF Thor32:03+15:5115:11
6Oskar BjörkOK Hammaren36:07+19:5517:07
7Arvid KristofferssonSkarpnäcks OL37:48+21:3617:54
8Samuel HowardSkarpnäcks OL38:21+22:0918:10
Julius AndrèkusLjusne-Ala OKej godkänd
Karl KvarnforsSkarpnäcks OLej start

D12

2 110 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja EliassonDomnarvets GOIF15:057:08
2Nora NordlundOK Kåre15:16+0:117:14
3Maja MasesStora Tuna OK15:47+0:427:28
4Sara RoosOK Linné15:58+0:537:34
5Lina WidelundOK Kåre16:09+1:047:39
6Alva EliassonSundsvalls OK16:45+1:407:56
7Elin GezeliusIFK Mora OK17:00+1:558:03
8Klara EdströmSundsvalls OK17:15+2:108:10
9Emmy RoosIF Thor17:18+2:138:11
10Tuva HolmströmOK Ravinen17:23+2:188:14
11Linnea JunevikLeksands OK17:56+2:518:29
12Ida PalmOK Linné18:49+3:448:55
13Tora JonsellIF Thor18:52+3:478:56
14Lova MasapärsMalungs OK Skogsmårdarna19:12+4:079:05
15Svea ForsslundGävle OK19:22+4:179:10
16Emily KruysIF Thor19:41+4:369:19
17Alma JöhnemarkStora Tuna OK20:25+5:209:40
18Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF20:32+5:279:43
19Oline HanssonAlfta-Ösa OK20:33+5:289:44
20Ella YtterströmSundsvalls OK20:51+5:469:52
21Lydia PerssonAlfta-Ösa OK21:02+5:579:58
22Signe PalmOK Linné21:08+6:0310:00
23Greta BladlundKarlsbyhedens OK21:46+6:4110:18
24Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF23:33+8:2811:09
25Freja BylanderKarlsbyhedens OK24:21+9:1611:32
26Linnea HermanssonIFK Mora OK24:57+9:5211:49
27Nora Svedin JakobssonLånghundra IF25:38+10:3312:08
28Elin KarlssonKovlands IF30:54+15:4914:38
29Elisia SvedbergRehns BK31:14+16:0914:48
30Stina Bredin  LindholmOK Hammaren32:52+17:4715:34
Signe FeilSundsvalls OKej start
Rut SidenvallHudiksvalls OKej start

H12

2 110 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens FochsenWaxholms OK12:145:47
2Emil ÅbergOK Linné13:18+1:046:18
3Max ZetterbergHudiksvalls OK14:03+1:496:39
4Olle WallmanVästerbergslagens OL14:38+2:246:56
5Morgan AlfredssonGävle OK15:47+3:337:28
6Petter FochsenWaxholms OK16:25+4:117:46
7Petter GranathSvärdsjö SOK16:42+4:287:54
8Oscar LundquistOK Ravinen17:00+4:468:03
9Leo MagnussonAlfta-Ösa OK17:02+4:488:04
10Linus HanssonAlfta-Ösa OK17:12+4:588:09
11Wilmer WennbergHudiksvalls OK17:47+5:338:25
12Elias HörnellDomnarvets GOIF18:09+5:558:36
13Walter SöderqvistOK Kåre18:10+5:568:36
14Alfred DahlinKovlands IF18:25+6:118:43
15Johan OlarsLeksands OK19:01+6:479:00
16Ruben ArenanderSkarpnäcks OL19:11+6:579:05
17Simon SegermanIF Thor19:46+7:329:22
18Albin JemthIF Thor20:29+8:159:42
19Isak BjörkOK Hammaren20:33+8:199:44
20Pelle ÖsterbergOK Roslagen21:12+8:5810:02
21Erik JonssonOK Dellen21:13+8:5910:03
22Edvin TögenmarkOK Linné21:43+9:2910:17
23Hampus HolmbergSkarpnäcks OL22:40+10:2610:44
24Lukas LindIF Thor23:28+11:1411:07
25Max AlfredssonGävle OK23:42+11:2811:13
26Gustav LjunggrenOK Hammaren26:08+13:5412:23
27Gustav NyströmOK Ravinen28:01+15:4713:16
28Teodor JonssonSkarpnäcks OL28:41+16:2713:35
29Elis QuistbergIF Thor30:31+18:1714:27
30Theo RistoOK Linné30:51+18:3714:37
31Joel GrenholmOK Kåre34:38+22:2416:24
32Tor NylundOK Linné46:32+34:1822:03
Malte SöderlundKarlsbyhedens OKej godkänd

D12 Kort

2 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilde SvederDomnarvets GOIF22:2811:14
2Emma WallinLjusne-Ala OK38:29+16:0119:14

D10

2 000 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen HedinOK Linné17:558:57
2Moa JäderbergLeksands OK18:50+0:559:25
3Lova WilénLeksands OK19:15+1:209:37
4Maja MaxénStora Tuna OK20:26+2:3110:13
5Julia EkOK Ravinen23:24+5:2911:42
6Vera JeppssonOK Hammaren23:49+5:5411:54
7Hanna RydesäterRehns BK23:52+5:5711:56
8Ella SandVästerbergslagens OL24:04+6:0912:02
9Maja SvederDomnarvets GOIF24:15+6:2012:07
10Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre26:24+8:2913:12
11Viola HolmströmOK Ravinen26:34+8:3913:17
11Selma YtterströmSundsvalls OK26:34+8:3913:17
13Lova JonssonSkarpnäcks OL29:32+11:3714:46
14Elvira BuudIFK Mora OK30:35+12:4015:17
15Halle GahnshagOK Kåre31:01+13:0615:30
16Alicia IvarssonOK Hammaren34:06+16:1117:03
17Frida BrudinIFK Mora OK34:48+16:5317:24
18Tilde VikblomOK Hammaren36:06+18:1118:03
19Lina HolmstenForsa OK38:20+20:2519:10
20Linnea UnborgAlfta-Ösa OK40:05+22:1020:02
21Signe AlbinssonOK Österåker40:12+22:1720:06
22Jessica SvärdIF Thor41:50+23:5520:55
23Ellinor KruysIF Thor41:54+23:5920:57
24Nora AldinStora Tuna OK47:19+29:2423:39
Hilma DalinOK Kåreej start

H10

2 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ville ElgesjöDomnarvets GOIF15:157:37
2Alfons WesterberghRasbo IK15:31+0:167:45
3Filip ZetterbergHudiksvalls OK16:33+1:188:16
4Anton ÅbergOK Linné17:20+2:058:40
5Gustav LindbergOK Roslagen18:18+3:039:09
6Herman EliassonSundsvalls OK18:58+3:439:29
7Felix DahlinKovlands IF20:57+5:4210:28
8Algot HellgrenIF Thor24:05+8:5012:02
9Alfred LarssonAlfta-Ösa OK25:55+10:4012:57
10Rickard JemthIF Thor26:06+10:5113:03
11Herman LarssonAlfta-Ösa OK29:58+14:4314:59
12Noah TyskOK Kåre31:03+15:4815:31
13Marcus UnborgAlfta-Ösa OK35:12+19:5717:36
14Aron LindbergOK Roslagen39:39+24:2419:49
15Elliot TyskOK Kåre55:37+40:2227:48
16Edvin SvedbergRehns BK1:03:15+48:0031:37
Petter NordlundOK Kåreej godkänd
David JonforsenHallstahammars OKej start
Viggo LindgrenOK Kåreej start
Frank SidenvallHudiksvalls OKej start
Nils StåbiOK Kåreej start

D35

5 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marika HagelbergOK Kåre46:208:54
2Sofia StenbergDomnarvets GOIF48:03+1:439:14
3Caroline WestbomOK Österåker52:11+5:5110:02
4Christina OlssonSkåneslättens OL55:44+9:2410:43
5Viktoria KarlssonKovlands IF1:05:31+19:1112:35
Karin TrolinForsa OKej start

H35

5 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter HemmyrJärla Orientering33:525:59
2Peter ViréhnAvesta OK38:12+4:206:45
3Björn ArvidssonStora Tuna OK38:24+4:326:47
4Saulius AndrekusLjusne-Ala OK42:47+8:557:34
5Jonatan SöderbergGävle OK44:37+10:457:53
Robert BlomSöderhamns OKej godkänd

D40

3 880 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK27:357:06
2Jessica SöllvanderOK Rodhen29:08+1:337:30
3Karin JohnssonOK Kåre29:43+2:087:39
4Anna EkOK Ravinen33:59+6:248:45
5Marit SöderqvistOK Kåre34:00+6:258:45
6Jenny JohanssonValbo AIF34:36+7:018:55
7Sara TimnerSundsvalls OK35:03+7:289:02
8Anna LundquistOK Ravinen35:38+8:039:11
9Ingela RydesäterRehns BK36:08+8:339:18
10Jessica ZetterbergHudiksvalls OK39:09+11:3410:05
11Sara LindIF Thor40:31+12:5610:26
12Helena WallmanVästerbergslagens OL40:49+13:1410:31
13Karin LarssonUmeå OK41:53+14:1810:47
14Helene NilssonOK Linné42:11+14:3610:52
15Jenny JohanssonKFUM Örebro OK44:02+16:2711:20
16Kajsa WinderLjusdals OK49:31+21:5612:45
17Lina SöderkvistSäterbygdens OK52:47+25:1213:36

H40

5 200 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn LjunggrenOK Hammaren27:555:22
2Tobias EliassonSundsvalls OK28:48+0:535:32
3Richard HejdenbergGävle OK29:46+1:515:43
4Patrik SvedbergGävle OK29:48+1:535:43
5Jonas BuudIFK Mora OK30:12+2:175:48
6Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF31:19+3:246:01
7Peter FredricsonIFK Mora OK31:30+3:356:03
8Patrik SöderqvistOK Kåre33:25+5:306:25
9Jens StåbiOK Kåre33:43+5:486:29
10Simon WegmüllerOK Rodhen35:09+7:146:45
11Tomas AlbinssonOK Österåker35:52+7:576:53
12Martin AnderssonLeksands OK35:57+8:026:54
13Tony BjörlingDomnarvets GOIF36:10+8:156:57
14Mats ÅbergOK Linné36:12+8:176:57
15Björn RosendahlÄrla IF38:18+10:237:21
16Joakim HelgarsTäby OK38:20+10:257:22
17Patrik JohnssonOK Kåre38:29+10:347:24
18Andreas PerssonDomnarvets GOIF38:38+10:437:25
19Dan HörnellOK Linné39:04+11:097:30
20Mats HörnellDomnarvets GOIF42:14+14:198:07
21Klockar Mattias NääsLeksands OK42:19+14:248:08
22Lars NordvallDomnarvets GOIF42:32+14:378:10
23Jörgen SigfridsMalungs OK Skogsmårdarna42:49+14:548:14
24Fredrik HällstenStora Tuna OK42:55+15:008:15
25Mikael SöderlundKarlsbyhedens OK44:44+16:498:36
26Torbjörn GillsparrOK Österåker46:01+18:068:50
27Daniel EdlerOK Hammaren46:30+18:358:56
28Thobias WidelundOK Kåre50:38+22:439:44
29Björn LundquistOK Ravinen55:03+27:0810:35
30Daniel AxelssonMålilla OK58:38+30:4311:16
Mattias EklundOckelbo OKej godkänd
Josef AnderssonSundsvalls OKej start

D45

3 880 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK28:017:13
2Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK30:50+2:497:56
3Malin WidelundOK Kåre32:02+4:018:15
4Åsa ErikssonForsa OK32:33+4:328:23
5Therese ForsKvarnsvedens GOIF OK32:35+4:348:23
6Pernilla SvedinLånghundra IF34:14+6:138:49
7Kersti RingiOK Kåre34:29+6:288:53
8Anna-Karin SchmutzLeksands OK35:09+7:089:03
9Annelie HermanssonIFK Mora OK35:33+7:329:09
10Anna BerggrenGävle OK35:49+7:489:13
11Louise Jeppsson WulffOK Hammaren36:10+8:099:19
12Cecilia FochsenWaxholms OK36:12+8:119:19
13Maria HållströmGävle OK39:05+11:0410:04
14Anna ElgesjöDomnarvets GOIF40:14+12:1310:22
15Marita OlarsLeksands OK41:28+13:2710:41
16Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK42:26+14:2510:56
17Sara GörasLeksands OK43:57+15:5611:19
18Ann-Sofie JemthIF Thor44:19+16:1811:25
19Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK44:42+16:4111:31
20Therese HolmströmOK Ravinen45:02+17:0111:36
21Ann-Sofie TäckOK Hammaren46:22+18:2111:57
22Liselott NordgrenOK Kåre48:52+20:5112:35
23Christina HallinOK Milan50:10+22:0912:55
Ylva LorentssonOK Kåreej godkänd
Ninni CarlssonStora Tuna OKej start
Anette EngströmValbo AIFej start

H45

4 760 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy LindbergOK Roslagen26:055:28
2Jonas EklundOK Rodhen27:24+1:195:45
3Sven OlssonKorsnäs IF OK27:33+1:285:47
4Mikael PalmbergOK Hammaren30:35+4:306:25
5Per CarlssonStora Tuna OK31:20+5:156:34
6Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK31:57+5:526:42
7Mathias DanielssonOK Hammaren32:41+6:366:51
8Ulf KarlssonStorviks IF33:01+6:566:56
9Anders BøgevigOK Ravinen33:07+7:026:57
10Marcus PherssonOK Linné33:36+7:317:03
11Mattias EdströmKovlands IF33:56+7:517:07
12Henrik RoosOK Linné34:00+7:557:08
13Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL34:21+8:167:12
14Martin PerssonOK Kåre35:18+9:137:24
15Henrik BjörkOK Hammaren35:24+9:197:26
16Ola TovenKöping-Kolsva OK35:32+9:277:27
17Jonas StåhlbrandtRasbo IK36:20+10:157:37
18Per LovangVästerbergslagens OL37:28+11:237:52
19Jesper NordinKorsnäs IF OK37:50+11:457:56
20Fredrik NilssonLånghundra IF39:14+13:098:14
21Håkan PerssonValbo AIF39:23+13:188:16
22Rickard JonforsenHallstahammars OK39:25+13:208:16
23Pär-Magnus BjurekTibro OK41:46+15:418:46
24Johan LundbergOK Kåre41:48+15:438:46
25Anders LöwgrenOK Milan42:05+16:008:50
26Mathias VestinOK Kåre42:24+16:198:54
27Peter RydesäterRehns BK46:05+20:009:40
28Hans-Christian HöieSkogsluffarnas OK48:17+22:1210:08
29Hans NykvistStora Tuna OK48:37+22:3210:12
30Jussi PuumalainenOK Roslagen48:44+22:3910:14
31Olof ErikssonIFK Mora OK51:42+25:3710:51
32Christophe HerlyOK Södertörn1:05:32+39:2713:46
33Tomas EklundSkogsluffarnas OK1:11:27+45:2215:00
34Stefan SvedbergRehns BK1:16:51+50:4616:08
Magnus GörasLeksands OKej godkänd
Fredrik MäkinenOK Hammarenej godkänd
Henrik ErlandssonOK Södertörnej godkänd
Johan WesterberghRasbo IKej start
Per BrandtDomnarvets GOIFej start
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start

D50

3 570 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabet EnmarkGävle OK27:487:47
2Pia LindholmSundsvalls OK28:47+0:598:03
3Laila IngelssonOK Hammaren29:40+1:528:18
4Ingela ErikssonGävle OK29:47+1:598:20
5Yvonne SjödénÄlvdalens IF OK29:53+2:058:22
6Karin SvenskStora Tuna OK30:14+2:268:28
7Charlotta GibergHellas Orientering32:01+4:138:58
7Marianne CarlbergRånäs OK32:01+4:138:58
9Anki GustafssonSäterbygdens OK32:44+4:569:10
10Lena MasesStora Tuna OK32:52+5:049:12
11Elisabeth TollemarkSkogsluffarnas OK32:56+5:089:13
12Anna SundbergOK Södertörn33:59+6:119:31
13Monica BomanGävle OK35:44+7:5610:00
14Maria KvarnlöfOK Roslagen36:16+8:2810:09
15Anette SjöbergGävle OK36:27+8:3910:12
16Lena GumaeliusWaxholms OK36:34+8:4610:14
17Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK37:23+9:3510:28
18Berit GummusIFK Mora OK38:13+10:2510:42
19Hillevi ErikssonOK Linné41:07+13:1911:31
20Anna AlbinssonIFK Mora OK43:07+15:1912:04
21Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK45:25+17:3712:43
22Monica FröjdSnättringe SK46:27+18:3913:00
23Lena LiljeforsAvesta OK47:16+19:2813:14
24Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL47:57+20:0913:25
25Anna OlssonIF Thor54:30+26:4215:15
Karolina VessbyIF Thorej godkänd
Camilla AdlertegOK Enenej godkänd
Eva-Lena HahneInsjöns IF OKej start
Eva-Lotta LöfgrenStora Tuna OKej start

H50

4 760 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov VikströmSundsvalls OK30:116:20
2Pontus GilleOK Roslagen31:53+1:426:41
3Ola HultinOK Roslagen32:26+2:156:48
4Jonas LångStora Tuna OK32:34+2:236:50
5Erik NorinSundsvalls OK32:36+2:256:50
6Pär TögenmarkOK Linné32:56+2:456:55
7Lars KarlssonValbo AIF33:03+2:526:56
8Ola JernströmAvesta OK33:25+3:147:01
9Patrik OttossonGävle OK33:50+3:397:06
10Anders L OlssonGävle OK34:59+4:487:20
11Sören VillamoOrnäs IK35:03+4:527:21
12Dan GibergTumba-Mälarhöjden OK35:16+5:057:24
13Johan JakobssonLånghundra IF35:42+5:317:30
14Per CarlbergRånäs OK35:52+5:417:32
15Peter JunevikLeksands OK35:58+5:477:33
16Tomas ForsKvarnsvedens GOIF OK36:04+5:537:34
17Anders OhlinRånäs OK36:06+5:557:35
18Thomas JohanssonSundsvalls OK36:57+6:467:45
19Peter SjödénÄlvdalens IF OK37:17+7:067:49
20Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK37:32+7:217:53
21Jonas GidingVallentuna-Össeby OL37:44+7:337:55
22Lars OlssonOK Linné38:06+7:558:00
23Anders BygrenGävle OK38:19+8:088:02
24Kalle ÖstgrenOK Kåre40:24+10:138:29
25Hans JonssonVäsby OK40:53+10:428:35
26Jörgen StegardSkarpnäcks OL42:12+12:018:51
27Patrik SteenOK Enen42:27+12:168:55
28Jan AnderssonGävle OK43:55+13:449:13
29Magnus BacklundSäterbygdens OK44:34+14:239:21
30Ulf K. RaskIFK Mora OK44:39+14:289:22
31Robert ÖstlundSäterbygdens OK46:18+16:079:43
32Sveke JonssonOK Dellen47:39+17:2810:00
33Magnus EngbergLjusdals OK47:56+17:4510:04
34Mikael DanielssonOK Kåre49:54+19:4310:28
35Lars HalvarssonLeksands OK50:47+20:3610:40
36Thomas HahneInsjöns IF OK55:51+25:4011:43
37Jonas NäslundOK Hammaren59:49+29:3812:33
38Kjell RistoOK Linné1:01:11+31:0012:51
39Anders OlarsLeksands OK1:05:12+35:0113:41
Thomas IvarssonOK Hammarenej godkänd
Johan AnderssonValbo AIFej start
Thomas CallebergSnättringe SKej start

D55

3 570 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dorothe SpillmannIF Thor28:167:55
2Susanne PerssonÄrla IF32:14+3:589:01
3Kia NordströmTäby OK32:23+4:079:04
4Tone HollowellOK Tyr33:39+5:239:25
5Anna-Lena TynongGävle OK33:44+5:289:26
6Annette Falck LarssonVänersborgs SK33:55+5:399:30
7Annika ArdellOK Rodhen34:28+6:129:39
8Sussie BjörkmanDalaportens OL35:34+7:189:57
9Annika SvenssonSolna OK35:45+7:2910:00
10Ingrid KensbyOK Tyr36:10+7:5410:07
11Anna Weckner WestlundOK Tyr36:46+8:3010:17
12Anki PousetteRånäs OK38:01+9:4510:38
13Annika StaafForsa OK38:58+10:4210:54
14Marita FilipssonMarkaryds FK39:35+11:1911:05
15Marie FröjdRehns BK41:16+13:0011:33
16Kristina HammarfalkÖstersunds OK42:07+13:5111:47
17Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik42:15+13:5911:50
18Catrin JohnsonSkogsluffarnas OK42:22+14:0611:52
19Mia GustafssonOK Kåre43:38+15:2212:13
20Katarina SundqvistOK Kåre44:04+15:4812:20
21Anna WesterberghRasbo IK46:08+17:5212:55
22Anna Lindskoog PetterssonAttunda OK46:49+18:3313:06
23Marie LarssonKöping-Kolsva OK46:53+18:3713:07
24Rose-Marie HameliusSäterbygdens OK47:36+19:2013:20
25Carina JohanssonTumba-Mälarhöjden OK49:00+20:4413:43
26Ingrid OlssonVäsby OK1:07:31+39:1518:54
Ingrid SvenssonStora Tuna OKej start
Gunilla KallhaugeSnättringe SKej start

H55

4 010 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lasse JanssonGävle OK21:305:21
2Joakim IngelssonOK Hammaren21:54+0:245:27
3Harry HietanenGävle OK23:25+1:555:50
4Inge SöderqvistOK Renen23:41+2:115:54
5Mikael IngelssonOckelbo OK24:45+3:156:10
6Peo SvenskStora Tuna OK25:21+3:516:19
7Stefan LundOK Linné25:22+3:526:19
8Johan ÖstbergStora Tuna OK26:08+4:386:31
9Ronny NordgrenSundbybergs IK26:26+4:566:35
10Per KallhaugeSnättringe SK27:25+5:556:50
11Thomas HollowellOK Tyr27:38+6:086:53
12Peter NordströmTäby OK28:47+7:177:10
13Göran TjernbergKovlands IF30:01+8:317:29
14Torbjörn SöderlundLeksands OK30:22+8:527:34
15Peter RidefeltOK Linné30:31+9:017:36
15Per MelénOK Kåre30:31+9:017:36
17Mats-Erik AxIFK Mora OK31:06+9:367:45
18Leif SandahlOK Tyr31:22+9:527:49
19Jan SundbüeOK Hällen32:25+10:558:05
20Thomas ArvidssonSäterbygdens OK32:28+10:588:05
21Nils-Olof LarssonVänersborgs SK33:30+12:008:21
22Patrik AhlgrenTäby OK33:38+12:088:23
23Roine AnderssonRånäs OK33:55+12:258:27
24Mats HerbertTäby OK33:56+12:268:27
25Bosse WiggeDomnarvets GOIF34:13+12:438:31
26Björn AlbinssonIFK Mora OK34:20+12:508:33
27Anders EnmarkGävle OK34:31+13:018:36
28Arne SääfGudhems IF35:06+13:368:45
28Per-Åke BladForsa OK35:06+13:368:45
30Ulf LindbergSnättringe SK35:29+13:598:50
31Bo LauriSnättringe SK36:28+14:589:05
32Karl-Erik EngblomValbo AIF38:16+16:469:32
33Mats KensbyOK Tyr38:38+17:089:38
34Jan NylundOK Linné38:41+17:119:38
35Anders S NybergSäterbygdens OK39:17+17:479:47
36Klas LindgrenVästerås SOK39:40+18:109:53
37Mats JönssonKorsnäs IF OK39:45+18:159:54
38Jörgen HelmerssonOckelbo OK42:53+21:2310:41
39Björn JakobssonTäby OK48:32+27:0212:06
40Curt LandinRehns BK52:42+31:1213:08
Johan PalmgrenTäby OKej godkänd
Lars MattssonOK Kåreej godkänd
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Lars LindgrenOK Ödmårdenej start

D60

2 990 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK25:158:26
2Ewa EdejernIFK Bergvik26:06+0:518:43
3Mona ÅkermanValbo AIF28:41+3:269:35
4Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK29:13+3:589:46
5Birgitta WinbladRehns BK30:38+5:2310:14
6Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb32:28+7:1310:51
7Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK32:39+7:2410:55
8Britt GunnarssonKristinehamns OK32:47+7:3210:57
9Yvonne TovenKöping-Kolsva OK32:57+7:4211:01
10Marianne ThorssonIK Trenne Ullared35:11+9:5611:46
11Elisabeth BybergerSolna OK38:30+13:1512:52
12Stina GunnarssonÄrla IF42:35+17:2014:14
13Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared50:24+25:0916:51

H60

4 010 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr25:386:23
2Per-Olov SjöströmVästerås SOK26:23+0:456:34
3Andreas HjertsonOK Linné26:57+1:196:43
4Göran NilssonSnättringe SK28:10+2:327:01
5Lars HarkmanMalungs OK Skogsmårdarna28:23+2:457:04
6Roger LindLeksands OK28:30+2:527:06
7Jan-Olof BjörklundBjursås OK28:50+3:127:11
8Mats LundbergDalaportens OL28:53+3:157:12
9Björn-Ove PetterssonAttunda OK29:26+3:487:20
10Krister GumaeliusWaxholms OK29:35+3:577:22
11Hans DanielsMalungs OK Skogsmårdarna29:46+4:087:25
12Kjell BomanSöderhamns OK31:09+5:317:46
13Lars OhlinRånäs OK31:12+5:347:46
14Bengt SchwartzOK Kolmården31:47+6:097:55
15Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF32:02+6:247:59
16Sten-Olof MatssonLeksands OK32:44+7:068:09
17Lars ForsstedtSöders-Tyresö32:58+7:208:13
18Olle RönnolsSäterbygdens OK34:11+8:338:31
19Tommy ÖstLjusdals OK34:43+9:058:39
20Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL35:12+9:348:46
21Bengt HameliusSäterbygdens OK35:15+9:378:47
22Stefan GunnarssonKristinehamns OK35:22+9:448:49
23Leif GustafssonSäterbygdens OK35:27+9:498:50
24Nisse JohanssonRehns BK35:36+9:588:52
25Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna36:32+10:549:06
26Göran EngblomRehns BK37:23+11:459:19
27Peter OlssonTäby OK37:33+11:559:21
28Göran HanssonTäby OK38:05+12:279:29
29Roger EklundIK Jarl Rättvik38:28+12:509:35
30Kenneth PetterssonJärfälla OK38:34+12:569:37
31Mats LandquistKöping-Kolsva OK38:40+13:029:38
32Christer SegerquistGävle OK39:27+13:499:50
33Roy FranssonÄrla IF40:21+14:4310:03
34Stig LundströmLjusne-Ala OK40:27+14:4910:05
35Göran HedmanValbo AIF46:17+20:3911:32
36Sven-Erik LevinTierps SOK47:10+21:3211:45
37Åke GruvmanMalungs OK Skogsmårdarna48:20+22:4212:03
38Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik49:22+23:4412:18
39Reinhold LenneboIF Thor50:01+24:2312:28
40Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK52:13+26:3513:01
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start

D65

2 780 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina HjertsonOK Linné23:488:33
2Monica HåbergSöderhamns OK28:15+4:2710:09
3Britt Linnéa ErikssonSala OK28:36+4:4810:17
4Mona ForsbergNyköpings OK29:24+5:3610:34
5Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF29:37+5:4910:39
6Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK30:47+6:5911:04
7Elisabeth JonssonMalungs OK Skogsmårdarna31:20+7:3211:16
8Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF33:05+9:1711:54
9Anne LundmarkJärfälla OK33:30+9:4212:03
10Annica Lindell LangVästerbergslagens OL36:04+12:1612:58
11Helena HemströmGävle OK37:36+13:4813:31
12Ingeborg TorrisMalungs OK Skogsmårdarna40:34+16:4614:35
13Ann-Britt ErikssonRehns BK43:47+19:5915:44
14Margareta HallménAttunda OK45:28+21:4016:21
Barbro EdströmKovlands IFej start
Catherine DawsonGafanhoriej start

H65

3 630 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK27:107:29
2Arne JohanssonOK Ravinen27:52+0:427:40
3Sven Bergström TrolinForsa OK28:04+0:547:43
4Hasse ÅbergValbo AIF28:11+1:017:45
5Mats HemströmGävle OK29:05+1:558:00
6Hans-Erik LangVästerbergslagens OL29:15+2:058:03
7Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL29:29+2:198:07
8Stig AnderssonOK Linné29:45+2:358:11
9Göran LarssonSala OK29:54+2:448:14
10Anders HallménAttunda OK30:11+3:018:18
11Ulf KjellinOK Hedströmmen30:17+3:078:20
12Thomas WesterGustavsbergs OK30:24+3:148:22
13Per Arne EvaldssonOK Gynge30:33+3:238:24
14Lars StrinnholmÖstersunds OK31:39+4:298:43
15Bengt A PerssonOckelbo OK32:17+5:078:53
16Bo DavidssonSolna OK32:35+5:258:58
17Åke DalinLeksands OK32:49+5:399:02
18Hans HolmbergJärla Orientering33:12+6:029:08
19Christer NordströmOK Älvsjö-Örby33:18+6:089:10
20Håkan OlssonHjobygdens OK33:24+6:149:12
21Håkan WinnbergIK Trenne Ullared34:04+6:549:23
22Sven LarssonSärna SK34:29+7:199:29
22Kjell LidholmIFK Hedemora OK34:29+7:199:29
24Ingvar SöderqvistSöderhamns OK34:31+7:219:30
25Lars-Erik HermanssonOK Linné35:31+8:219:47
26Hans OhlinRånäs OK36:03+8:539:55
27Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF36:54+9:4410:09
28Ingemar ZiljatKristinehamns OK37:46+10:3610:24
29Staffan WestbomOckelbo OK40:05+12:5511:02
30Johnny FranssonÄrla IF40:22+13:1211:07
31Roland BergSäterbygdens OK42:16+15:0611:38
32Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK44:26+17:1612:14
33Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK45:25+18:1512:30
34Jon FlordalLjusdals OK46:01+18:5112:40
35Lars MongårdSkogsluffarnas OK46:14+19:0412:44
36Anders ForsstedtSöders-Tyresö48:11+21:0113:16
Örjan StahlGrycksbo IF OKej godkänd
Ove ÅbergStorviks IFej start

D70

2 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga JohanssonNyköpings OK29:0010:25
2Inger LöfgrenStora Tuna OK30:10+1:1010:51
3Christina WestmanHudiksvalls OK30:21+1:2110:55
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL33:45+4:4512:08
5Christina FlordalLjusdals OK34:28+5:2812:23
6Eva HalvarsonOK Kåre35:52+6:5212:54
7Britt-Marie DahlinLeksands OK39:05+10:0514:03
8Berit EdengrenNyköpings OK41:27+12:2714:54
9Margareta LöfkvistBjursås OK47:10+18:1016:57
10Marianne SellgrenSigtuna OK59:13+30:1321:18

H70

3 630 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SundqvistOckelbo OK28:267:49
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL30:08+1:428:18
3Roy DawsonGafanhori31:40+3:148:43
4Anders SellgrenSigtuna OK33:29+5:039:13
5Hans KäckDalaportens OL33:31+5:059:13
6Nils-Erik ErikssonSala OK33:50+5:249:19
7Claes NidebornStora Tuna OK34:00+5:349:21
8Ove ThorssonIK Trenne Ullared34:12+5:469:25
9Ulf LöfgrenStora Tuna OK34:25+5:599:28
10Tomas ÅhgrenLånghundra IF34:39+6:139:32
11Per-Erik WåhlbergOK Linné35:04+6:389:39
12Gunnar LöfkvistBjursås OK35:07+6:419:40
13Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK35:12+6:469:41
14Ulf SvedestamEskilstuna OL36:16+7:509:59
15Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK36:45+8:1910:07
16Owe EdströmKovlands IF37:54+9:2810:26
17Rolf LindbergSöderhamns OK38:32+10:0610:36
18Åke HöglundTimrå SOK40:18+11:5211:06
19Jan BojlingSolna OK40:32+12:0611:09
20Christer HedinIFK Enskede41:17+12:5111:22
21Inge PerssonOckelbo OK41:56+13:3011:33
22Östen ErikssonAvesta OK42:24+13:5811:40
23Håkan NilssonMalmö OK42:41+14:1511:45
24Tord HalvarsonOK Kåre43:12+14:4611:54
25Gert OlssonSkåneslättens OL44:09+15:4312:09
26Sven-Erik KempeOK Hammaren45:25+16:5912:30
27Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden45:43+17:1712:35
28Bertil HolmgrenGävle OK47:18+18:5213:01
29Lars Olov VängborgViksjöfors OK48:51+20:2513:27
30Mats TörngrenOK Linné51:21+22:5514:08
Roland SalomonssonVittjärvs IKej godkänd
Göran ForsbergNyköpings OKej godkänd
Alf LindbergKöping-Kolsva OKej start
Per ElfströmÅrsunda IFej start

D75

2 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK26:4410:24
2Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK28:53+2:0911:14
3Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK29:38+2:5411:31
4Asta SjöbergLindebygdens OK30:20+3:3611:48
5Gunborg WestinLeksands OK30:42+3:5811:56
6Siv HasselgrundBjursås OK31:39+4:5512:18
7Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK39:36+12:5215:24
8Anita AspOckelbo OK1:13:06+46:2228:26

H75

2 990 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK25:248:29
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen27:30+2:069:11
3Stig IsraelssonOK Tylöskog28:47+3:239:37
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK31:25+6:0110:30
5Runo JohanssonKristinehamns OK31:44+6:2010:36
6Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK33:37+8:1311:14
7Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna36:54+11:3012:20
8Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik37:44+12:2012:37
9Olle AnderssonIFK Mora OK38:24+13:0012:50
10Åke PerssonOckelbo OK38:46+13:2212:57
11Stig ÖstKorsnäs IF OK40:01+14:3713:23
12Leif PerssonLjusdals OK40:38+15:1413:35
13Gunnar BengtssonSundsvalls OK40:57+15:3313:41
13Jan JohanssonIFK Hedemora OK40:57+15:3313:41
15Urban GullbergOK Linné42:32+17:0814:13
16Kurt BoströmOK Linné47:01+21:3715:43
17Anders JohanssonNyköpings OK52:40+27:1617:36
Sverre JonssonOK Ravinenej godkänd

D80

2 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila MyrlundPiteå IF Orienteringsklubb34:0313:14
2Britta DanielsMalungs OK Skogsmårdarna49:54+15:5119:24
3Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK53:30+19:2720:49

H80

2 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune CarlssonSundbybergs IK27:5810:03
2Rolf AnderssonRimbo SOK32:24+4:2611:39
3Åke SundbergFagersta OK37:14+9:1613:23
4Janne MånssonLeksands OK37:16+9:1813:24
5Anders AhnlénOK Hammaren41:51+13:5315:03
6Lennart ErikssonOK Enen49:45+21:4717:53
7Lars-Erik LindellVäsby OK50:08+22:1018:02
8Karl Henrik LovangVästerbergslagens OL50:48+22:5018:16
9Sivert SöderbärgOK Roslagen54:35+26:3719:38
Arvo HyvönenSkattkärrs SOKej godkänd
Börje VestringGävle OKej start

Inskolning

960 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Alva AldinStora Tuna OKfullföljt
Simon BjörkOK Hammarenfullföljt
Hilda ElfvingDomnarvets GOIFfullföljt
Milla ErikssonKarlsbyhedens OKfullföljt
Astrid FlordalLjusdals OKfullföljt
Love ForsslundGävle OKfullföljt
Märta GrenholmOK Kårefullföljt
Oskar Hagelberg NordahlOK Kårefullföljt
Elliot HemmyrJärla Orienteringfullföljt
Tilda HemmyrJärla Orienteringfullföljt
Lova HolmströmIFK Hedemora OKfullföljt
Elin-Karin JohanssonOK Kårefullföljt
Stina KarlssonKovlands IFfullföljt
Ebbe MattssonEdsbyns OKfullföljt
Viktor OlssonOK Kårefullföljt
Lukas PetterssonSöderhamns OKfullföljt
Emrik RemningDomnarvets GOIFfullföljt
Leonid RyapolovIFK Mora OKfullföljt
Martin RyopolovIFK Mora OKfullföljt
Axel StenbackKvarnsvedens GOIF OKfullföljt
Teo SvedbergAlfta-Ösa OKfullföljt
Charlie SvederDomnarvets GOIFfullföljt
Aron SöderlundKarlsbyhedens OKfullföljt
Hjalmar TyllsmarkKlubblösfullföljt
Miri WachtmeisterKlubblösfullföljt
Isak WegmüllerOK Rodhenfullföljt
Lisa VestlingOK Kårefullföljt
Astrid VillamoOrnäs IKfullföljt
Hanna WåhlströmIF Thorfullföljt

U1

1 040 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elis EklundOK Rodhen10:099:45
2Linnea PerssonOK Kåre12:08+1:5911:40
3Frida EkOK Ravinen12:26+2:1711:57
4Joel WesterberghRasbo IK12:36+2:2712:06
5Måns TroengOK Linné12:41+2:3212:11
6Hugo RydesäterRehns BK12:45+2:3612:15
7Henry NilssonLånghundra IF12:56+2:4712:26
8Connie BolinSöderhamns OK12:59+2:5012:29
9Jakob WåhlströmIF Thor13:51+3:4213:19
10Månia SundinSundsvalls OK13:52+3:4313:20
11Agnes DahlinKovlands IF14:07+3:5813:34
12Ebba MaxénStora Tuna OK14:26+4:1713:52
13Samuel SvenssonSöderhamns OK14:48+4:3914:13
13Ludvig StåbiOK Kåre14:48+4:3914:13
15Moa WegmüllerOK Rodhen15:10+5:0114:35
16Siri LindIF Thor15:20+5:1114:44
17Vanna BylundIF Thor15:22+5:1314:46
18Ebbot Jonsson-LundRehns BK20:26+10:1719:38
19Wilmer IngelssonOckelbo OK20:30+10:2119:42
20Frida OlssonOK Kåre20:34+10:2519:46
21Amanda HenrikssonSöderhamns OK22:49+12:4021:56
22Sigrid JanegrenKFUM Örebro OK25:11+15:0224:12
23Alfred EklundSkogsluffarnas OK25:47+15:3824:47
24Cornelia SundinSundsvalls OK26:31+16:2225:29
25Marika HenrikssonAlfta-Ösa OK26:32+16:2325:30
26Liam SvedbergAlfta-Ösa OK26:56+16:4725:53
Mette HuitfeldtSkarpnäcks OLej start

U2

1 970 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig LjunggrenOK Hammaren18:419:29
2Melvin SjöbergIF Thor18:53+0:129:35
3Lovisa LundinAlfta-Ösa OK19:03+0:229:40
4Oskar LindIF Thor21:08+2:2710:43
5Hedda MattssonEdsbyns OK22:30+3:4911:25
6Isak StåhlbrandtRasbo IK24:08+5:2712:15
7Lisen MobergSundsvalls OK26:13+7:3213:18
8Olle BladlundKarlsbyhedens OK26:18+7:3713:21
9Alva JäderbergLeksands OK28:09+9:2814:17
10Elvin LundbergOK Kåre28:48+10:0714:37
11Edvin ErikssonIFK Mora OK28:56+10:1514:41
12Oskar GrenholmOK Kåre29:07+10:2614:46
13Vilma HoofAlfta-Ösa OK29:48+11:0715:07
14Meja HelgarsTäby OK30:25+11:4415:26
15Sixten BuudIFK Mora OK30:57+12:1615:42
16Ebba PartinAlfta-Ösa OK31:12+12:3115:50
17Wilhelm SödermanOK Rodhen31:38+12:5716:03
18Edvin JohanssonOK Kåre31:50+13:0916:09
19Ebba LindIF Thor31:55+13:1416:12
20Lovisa KajsIFK Mora OK32:31+13:5016:30 Ladda ner rutt i gpx-format
21Tuva HoofAlfta-Ösa OK34:01+15:2017:16
22Irma HelgarsTäby OK34:50+16:0917:40
23Kalle VestlingOK Kåre37:00+18:1918:46
24Moa ArvidssonAlfta-Ösa OK37:51+19:1019:12
25Tova PartinAlfta-Ösa OK37:53+19:1219:13
26Vilgot SääfSöderhamns OK42:28+23:4721:33
27Axel SandVästerbergslagens OL43:14+24:3321:56
28Isak PetterssonSöderhamns OK51:04+32:2325:55

Öppen motion 1

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders HolmströmKlubblös37:2718:43
2Irina NilssonGävle OK48:30+11:0324:15
3Ulrika Adolfsson-JohanssonOK Kåre59:03+21:3629:31

Öppen motion 3

2 110 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1NIklas ErikssonKlubblös17:528:28
2Christian BergKlubblös20:22+2:309:39
3Heidi Johansson KaislaniemiAlfta-Ösa OK21:36+3:4410:14
4Caroline YtterströmSundsvalls OK21:54+4:0210:22
5Karl HolmbergSkarpnäcks OL22:10+4:1810:30
6Emma GrenholmOK Kåre22:48+4:5610:48
7Pauline BorgerSöderhamns OK23:09+5:1710:58
8Jenny HolmstenForsa OK23:27+5:3511:06
9Magnus AnderssonSöderhamns OK24:33+6:4111:38
9Petra PavlovskáSöderhamns OK24:33+6:4111:38
11Anna HernellKlubblös24:40+6:4811:41
12Helena PetterssonSöderhamns OK24:44+6:5211:43
13Hampus BlomSöderhamns OK25:49+7:5712:14
14Fredrik DahlinKovlands IF25:51+7:5912:15
15Karin ÖhlundOckelbo OK26:05+8:1312:21
16Siv BrodinIFK Mora OK26:27+8:3512:32
17Cecilia ErikssonOrnäs IK28:56+11:0413:42
18Elisabeth W-ErikssonAvesta OK29:00+11:0813:44
19Mia Ohlin EklundRånäs OK29:34+11:4214:00
20Jonny GahnshagOK Kåre30:49+12:5714:36
21Annica AhlgrenTäby OK32:01+14:0915:10
22Matilda PetterssonDomnarvets GOIF33:13+15:2115:44
23Agnes NilssonDomnarvets GOIF33:16+15:2415:45
24Emma ÅkessonAlfta-Ösa OK33:36+15:4415:55
25Gun LindbergSöderhamns OK33:37+15:4515:55
26Ronja JuhlinGagnefs OK34:00+16:0816:06
27Kerstin BrunnSundsvalls OK34:41+16:4916:26
28Lena WestbomOckelbo OK35:55+18:0317:01
29Pia BylundIF Thor37:21+19:2917:42
30Ann-Christin TjernbergKovlands IF37:22+19:3017:42
31Henning JanegrenKFUM Örebro OK38:00+20:0818:00
32Ulla MohlinLjusdals OK38:01+20:0918:01
33Elin OttossonEdsbyns OK39:16+21:2418:36
34Elin LandersEdsbyns OK39:17+21:2518:37
35Elina SvedbergAlfta-Ösa OK41:18+23:2619:34
36Åsa BjörkOK Hammaren44:48+26:5621:13
37Anna TynellGrycksbo IF OK46:57+29:0522:15
38Isac WadmanIFK Mora OK49:53+32:0123:38
38Anna WadmanIFK Mora OK49:53+32:0123:38
40Britt-Marie SkogSkogsluffarnas OK1:08:21+50:2932:23
Jacob HäggströmSkarpnäcks OLej godkänd
Barbro GullbergOK Linnéej godkänd
Stina SidenvallHudiksvalls OKej start

Öppen motion 5

3 410 m, 66 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter EdmanKorsnäs IF OK29:068:32
2Hanna HolmströmIFK Hedemora OK30:23+1:178:54
3Thomas PetterssonDomnarvets GOIF30:40+1:348:59
4Mathias BladlundKarlsbyhedens OK30:49+1:439:02
5Martin NilssonIFK Mora OK32:45+3:399:36
6Jonas NygrenIF Thor33:22+4:169:47
7Lena ÅbomGävle OK33:28+4:229:48
8Isak DalinLeksands OK34:22+5:1610:04
9Elisabeth Lundgren OlssonOckelbo OK35:31+6:2510:24
10Anders MattssonLeksands OK36:45+7:3910:46
10Helena LiljeströmGävle OK36:45+7:3910:46
12Marika Andersson-SkantzeJärla Orientering37:15+8:0910:55
13Magnus NilssonLånghundra IF37:50+8:4411:05
14Eva LångStora Tuna OK37:57+8:5111:07
15Hans-Åke HildingIK Jarl Rättvik38:08+9:0211:10
16Anna T PerssonOK Kåre38:43+9:3711:21
17Karin ForsgrenForsa OK39:52+10:4611:41
18Per ArnessonSkarpnäcks OL39:54+10:4811:42
19Emma AlbinssonIFK Mora OK40:55+11:4911:59
19Daniel YtterströmSundsvalls OK40:55+11:4911:59
21Holme WestinSöderhamns OK41:11+12:0512:04
22Adam HahneInsjöns IF OK41:51+12:4512:16
23Mattias SvedellSkarpnäcks OL41:55+12:4912:17
24Lars ÅbomGävle OK42:05+12:5912:20
25Nayara GillsparrOK Österåker42:06+13:0012:20
26Bo WestinSöderhamns OK42:09+13:0312:21
27Andreas DahlinKovlands IF42:35+13:2912:29
28Anna JanegrenKFUM Örebro OK42:51+13:4512:33
29Annica LübckeOK Ravinen43:20+14:1412:42
30Eva SchönquistOK Linné43:29+14:2312:45
31Frida JonforsenHallstahammars OK43:56+14:5012:53
32Emma KlemetsKöping-Kolsva OK44:41+15:3513:06
33Noa ThorntonSöderhamns OK45:17+16:1113:16
34Susanna GahnshagOK Kåre46:09+17:0313:32
35Karin PalmOK Linné46:26+17:2013:37
36Elin NilssonCentrum OK46:47+17:4113:43
37Anna SöderlundKarlsbyhedens OK47:13+18:0713:50
38Jenny AnderssonSöderhamns OK47:20+18:1413:52
39Stefan SvederDomnarvets GOIF47:27+18:2113:54
40Daniel PalmOK Linné47:33+18:2713:56
41Linda LandinSträngnäs-Malmby OL47:40+18:3413:58
42Angelica HagströmOK Rodhen48:27+19:2114:12
43Caroline RothpfefferOK Rodhen48:46+19:4014:18
44Ingela ArenanderSkarpnäcks OL50:42+21:3614:52
45Anders HedlundGagnefs OK51:30+22:2415:06
46Maria FernmalmLjusdals OK52:38+23:3215:26
47Göran JuhlinGagnefs OK53:26+24:2015:40
48Jacob HedlundGagnefs OK55:06+26:0016:09
49Jessica ErikssonDomnarvets GOIF55:08+26:0216:10
50Conny ErikssonIFK Mora OK55:17+26:1116:12
51Anton GrenholmOK Kåre55:59+26:5316:25
52Jessica ÅhlundOK Kåre58:03+28:5717:01
53Marcus HäggblomSäterbygdens OK58:25+29:1917:07
54Emma SvedellSkarpnäcks OL1:00:24+31:1817:42
55Sofie MattesAlfta-Ösa OK1:00:27+31:2117:43
56Ulf NilssonKovlands IF1:00:34+31:2817:45
57Monica AndreassonOK Tor1:00:41+31:3517:47
57Lars AndreassonOK Tor1:00:41+31:3517:47
59Kjell AnderssonSundsvalls OK1:01:10+32:0417:56
60Jennie MattesAlfta-Ösa OK1:02:33+33:2718:20
61Ing-Marie LarssonIF Thor1:04:04+34:5818:47
62Elsa BrahmLånghundra IF1:11:21+42:1520:55
63Fia JohannessenAlfta-Ösa OK1:16:29+47:2322:25
64Monica SandbergLjusne-Ala OK1:18:34+49:2823:02
Elina ArvidssonSäterbygdens OKej godkänd
Marie Olsson EliassonGävle OKej godkänd
Mikael WilénLeksands OKej start

Öppen motion 7

3 200 m, 85 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ErssonIFK Mora OK19:186:01
2Pär JanssonIF Thor23:52+4:347:27
3Anders HaglundLeksands OK25:28+6:107:57
4Nils OttossonGävle OK26:15+6:578:12
5Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK26:23+7:058:14
6Erik WadmanIFK Mora OK27:01+7:438:26
7Johanna MaxénStora Tuna OK27:32+8:148:36
8Jonas BlombergSegersta OK27:34+8:168:36
9Johanna DalinLeksands OK27:49+8:318:41
10Mats WallmanVästerbergslagens OL27:50+8:328:41
11Linnea NordkvistGagnefs OK28:22+9:048:51
12Per-Inge JohanssonKlubblös28:27+9:098:53
13Ulf AnderssonSöderhamns OK29:03+9:459:04
14Claes JohanssonSöderhamns OK29:15+9:579:08
15Rune SundströmSöderhamns OK29:51+10:339:19
16Åsa RydellLeksands OK30:36+11:189:33
17Karin ErssonIFK Mora OK31:01+11:439:41
18Ellen SarenmarkLeksands OK31:16+11:589:46
19Anna-Lena AnderssonVästerbergslagens OL31:23+12:059:48
20Ivan SöderqvistLjusdals OK31:41+12:239:54
21Anne-Marie ErikssonKristinehamns OK32:17+12:5910:05
22Lars-Erik LiljeströmGävle OK32:21+13:0310:06
23Åsa BobergSöderhamns OK32:33+13:1510:10
24Sten Ove NormanViksjöfors OK32:41+13:2310:12
25Per-Anders HanssonSöderhamns OK32:43+13:2510:13
26Anders KarlssonÅrsunda IF33:02+13:4410:19
27Jenny WåhlinDomnarvets GOIF33:12+13:5410:22
28Lars EkengrenSöderhamns OK34:00+14:4210:37
29Jimmy LarssonIF Thor34:17+14:5910:42
30Annica BergerDomnarvets GOIF34:26+15:0810:45
31Karin ÅkermanVästerås SOK34:32+15:1410:47
32Ewa EdmanKorsnäs IF OK34:43+15:2510:50
33Henrik MagnussonRehns BK35:03+15:4510:57
34Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL35:14+15:5611:00
35Jonathan MagnussonRehns BK35:28+16:1011:05
36Josefin LindbergRehns BK35:32+16:1411:06
37Lennart PerssonSöderhamns OK36:24+17:0611:22
38Anna BlombergSegersta OK36:28+17:1011:23
39Elina GustafssonSäterbygdens OK37:02+17:4411:34
40Marita KarlssonStorviks IF37:05+17:4711:35
41Göran EngströmIFK Mora37:22+18:0411:40
42Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK37:29+18:1111:42
43Siv DalströmKvarnsvedens GOIF OK37:31+18:1311:43
44Lisa DahlqvistStorviks IF37:36+18:1811:45
45Anna-Karin ÖstlundKovlands IF38:13+18:5511:56
46Urs SchnotzLeksands OK39:10+19:5212:14
47Mats FrostOK Roslagen39:35+20:1712:22
48Mikael WallinLjusne-Ala OK40:03+20:4512:30
49Matilda BjörnNorbergs OK40:12+20:5412:33
50Kerstin GranathSvärdsjö SOK40:44+21:2612:43
51Britt-Marie ErikssonOK Rodhen41:19+22:0112:54
52Sven-Åke WindahlGävle OK42:29+23:1113:16
53Niklas BlixtJärbo OK42:48+23:3013:22
54Simon SchmutzLeksands OK43:42+24:2413:39
55Karin HannrupIF Thor44:13+24:5513:49
56Malin SvenssonOK Hammaren44:27+25:0913:53
57Christina OhlinRånäs OK45:03+25:4514:04
58Charlotte GranbergOK Kåre45:22+26:0414:10
58Anna JöhnemarkStora Tuna OK45:22+26:0414:10
60Mats OlssonKvarnsvedens GOIF OK45:52+26:3414:20
61Sune HedströmOK Rodhen46:04+26:4614:23
62Monica OhlinRånäs OK46:34+27:1614:33
63Christer EngstrandRehns BK46:49+27:3114:37
64Östen BomanSöderhamns OK46:58+27:4014:40
65Britt BjörklundBjursås OK47:36+28:1814:52
66Margareta SkoogValbo AIF52:33+33:1516:25
67Elin GöranssonCentrum OK53:24+34:0616:41
68Per-Olof LundkvistRasbo IK53:29+34:1116:42
69Anna HällstenStoraTuna OK53:36+34:1816:45
70Christina IvarssonOK Hammaren55:35+36:1717:22
71Bo SkoogValbo AIF56:22+37:0417:36
72Eva EngmanForsa OK56:34+37:1617:40
73Kerstin Frisk EngstrandRehns BK56:41+37:2317:42
74Loke SundbergOK Södertörn57:03+37:4517:49
75Håkan BybergDomnarvets GOIF58:26+39:0818:15
76Tommy LjuseniusSkogsluffarnas OK58:30+39:1218:16
76Helena BybergDomnarvets GOIF58:30+39:1218:16
78Nikiforos PapasikasSkarpnäcks OL59:48+40:3018:41
79Petronella EnströmSundsvalls OK1:00:36+41:1818:56
80Pia NordinKorsnäs IF OK1:23:29+1:04:1126:05
81Charlotta WallinKorsnäs IF OK1:26:42+1:07:2427:05
82Annika BryggarGrycksbo IF OK1:26:44+1:07:2627:06
83Lotta JungåkerKorsnäs IF OK1:53:00+1:33:4235:18
Åsa BlixtJärbo OKej godkänd
Linnéa SkogSkogsluffarnas OKej godkänd
Anki HolmbergJärla Orienteringej start

Öppen motion 8

5 330 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna MårsellStora Tuna OK32:216:04
2Mattias ArgårdsIFK Mora OK32:57+0:366:10
3Per VestlingOK Kåre33:02+0:416:11
4Erik HållströmGävle OK35:52+3:316:43
5Magnus JeppssonOK Hammaren36:07+3:466:46
6Jerker BomanGävle OK36:36+4:156:52
7Ola JäderbergLeksands OK37:44+5:237:04
8Lena NordlundDomnarvets GOIF40:08+7:477:31
9Lars VestlingIF Thor40:13+7:527:32
10Martina KarlssonStora Tuna OK42:59+10:388:03
11Lars DragerydÄrla IF44:30+12:098:20
12Jonas LångbergHudiksvalls OK45:18+12:578:29
13Anders MasesStora Tuna OK45:35+13:148:33
14Jens ÅkermanGävle OK45:53+13:328:36
15Andreas TyllsmarkKlubblös47:30+15:098:54
16Edward LarssonIFK Mora OK48:42+16:219:08
17Torbjörn JohanssonOK Södertörn49:29+17:089:17
18Jeanette VestlingOK Kåre50:34+18:139:29
19Björn KajsIFK Mora50:45+18:249:31
20Martin ForsslundGävle OK50:57+18:369:33
21Per HållströmGävle OK51:05+18:449:35
22Fredrik AnderssonSOK Joar Viking Enköpin52:07+19:469:46
23Lina SvärdIF Thor52:14+19:539:47
24Jonas JanegrenKFUM Örebro OK52:44+20:239:53
25Tomas SundqvistOK Kåre54:50+22:2910:17
26Anna-Karin NilssonMalungs OK Skogsmårdarna54:53+22:3210:17
27Henrik SödermanOK Rodhen55:55+23:3410:29
28Jonas KarlssonKovlands IF59:15+26:5411:06
29Johan HjortSäterbygdens OK1:00:03+27:4211:15
30Bo AnderssonJärla Orientering1:01:19+28:5811:30
31Sara NylénBromma-Vällingby SOK1:01:29+29:0811:32
32Per BrahmLånghundra IF1:01:33+29:1211:32
33Magnus BergerDomnarvets GOIF1:02:58+30:3711:48
34Åsa NylénBromma-Vällingby SOK1:07:39+35:1812:41
35Börje AhnlénOK Hammaren1:09:37+37:1613:03
36Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF1:11:42+39:2113:27
37Markus BylundIF Thor1:12:46+40:2513:39
38Eleonor TyllsmarkKlubblös1:24:30+52:0915:51
39Johanna WachtmeisterKlubblös1:39:13+1:06:5218:36
40Anna TuressonBromma-Vällingby SOK1:53:40+1:21:1921:19
Per WesterlundSkogsluffarnas OKej godkänd
Anders KarlssonOK Kåreej godkänd
Stefan AnderssonIFK Mora OKej godkänd

MtbO

10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ruben Fritzon Johan SundströmTbear Ski Team1:56:38
2Peter Fänsmyr Johan PerssonEdsbyns SK-MTB2:03:38+7:00
3Rasmus Nordgren Stefan JohanssonOK Kåre2:07:27+10:49
4Henrik Fröjd Magnus JonsingRehns BK2:22:10+25:32
5Lennart Ingesson Hans OlevikEdsbyns OK2:24:46+28:08
6Stella Täck Jonas HolmgrenOK Hammaren2:25:53+29:15
7Åsa Hedin Arvid RoosTeam Linné2:52:20+55:42
8Maffe Frost Pia FrostIFK Mora3:02:55+1:06:17
9Monika Näslund Jonas NilssonBollnäs CK3:07:38+1:11:00
10Mari Fläck Engla FläckTeam Fläck3:48:23+1:51:45
John Are MyhrenMyhrenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser