Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för IK Standards Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: IK Standards Veteran OL
Arrangörsorganisation: IK Standard
Datum: torsdag 16 mars 2017

Bana A

4 330 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JakobssonVästerås SOK36:558:31
2Hans-Ove ErikssonNyköpings OK37:50+0:558:44
3Anders Gunnar DahlgrenHagaby GOIF38:40+1:458:55
4Arne HäggArboga OK39:10+2:159:02
5Kenneth JohanssonEskilstuna OL39:46+2:519:11
6Per-Erik WåhlbergOK Linné41:25+4:309:33
7Jan JohanssonIF Thor42:29+5:349:48
8Göran LarssonSala OK42:45+5:509:52
9Hans-Erik SkalbergVästerås SOK45:01+8:0610:23
10Alf LindbergKöping-Kolsva OK45:15+8:2010:27
11Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK46:08+9:1310:39
12Mats HastadFellingsbro GOIF46:23+9:2810:42
13Stig LandstorpOK Tor46:25+9:3010:43
14Curt KarlssonNyköpings OK48:46+11:5111:15
15Ulf KjellinOK Hedströmmen48:54+11:5911:17
16Kurt Håkan AnderssonOK Tor49:05+12:1011:20
17Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF49:15+12:2011:22
18Per Erik FogelVästerås SOK49:44+12:4911:29
19Göran ForsbergNyköpings OK50:39+13:4411:41 Ladda ner rutt i gpx-format
20Jerry HolmEskilstuna OL51:16+14:2111:50
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK51:43+14:4811:56
22Sven-Olov WiklundArboga OK52:23+15:2812:05
23Peder WikströmArboga OK53:04+16:0912:15
24Knut-Åke HallebroOK Klemmingen53:36+16:4112:22
25Bo SegerEskilstuna OL55:26+18:3112:48
26Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF55:55+19:0012:54
27Inga JohanssonNyköpings OK56:48+19:5313:07
28Pelle HöökKöping-Kolsva OK59:17+22:2213:41
29Lars BengtsonEskilstuna OL1:00:41+23:4614:00
30Esko RaitaÄrla IF1:01:05+24:1014:06
31Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OF1:01:09+24:1414:07
32Hans GustavssonNyköpings OK1:01:25+24:3014:11
33Bengt JönssonÅkers IF1:02:45+25:5014:29
34Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:02:57+26:0214:32
35Tommy WåhlinKlubblös1:03:51+26:5614:44
36Margareta LöfqvistVästerås SOK1:09:21+32:2616:00
37Kerstin PalmKjula IF1:09:56+33:0116:09
38Jarl Erik PalmKjula IF1:10:01+33:0616:10
39Nils OlssonVandrarringen1:11:14+34:1916:27
40Kurt ErikssonVandrarringen1:12:40+35:4516:46
41Anders JohannessonVäsby OK1:13:42+36:4717:01
42Kjell FröbergEskilstuna OL1:14:41+37:4617:14
43Ronny AnderssonIF Rune1:17:03+40:0817:47
44Anders JohanssonKjula IF1:31:13+54:1821:03
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd
Kristina WåhlinKlubblösej godkänd
Inger LundSala OKej godkänd
Bo KarlssonKöping-Kolsva OKutgått
Kuno ÖsterlundVästerås SOKutgått

Bana B

3 820 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thom SandvikAvesta OK36:109:28
2Håkan AlderudNyköpings OK43:22+7:1211:21
3Mats ErikssonSala OK43:54+7:4411:29
4Kjell AnderssonEskilstuna OL45:30+9:2011:54
5Leif ZettervallVästerås SOK45:35+9:2511:55
6Lars-Erik RaskVästerås SOK46:05+9:5512:03
7Olle ArmanNyköpings OK46:19+10:0912:07
8Per-Arne EkbomArboga OK47:13+11:0312:21
9Kenneth JanssonSala OK48:10+12:0012:36
10Torsten LundVästerås SOK48:57+12:4712:48
11Börje KarlssonOK Nalle49:05+12:5512:50
12Sören JohanssonSala OK49:19+13:0912:54
13Leif JanssonEskilstuna OL50:32+14:2213:13
14Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF53:04+16:5413:53
15Göran JanzonArboga OK53:37+17:2714:02
16Annika NorströmHallstahammars OK54:21+18:1114:13
17Peter LjungströmVästerås SOK55:01+18:5114:24
18Bo KarlssonNyköpings OK55:45+19:3514:35
19Kennet LöfqvistVästerås SOK55:56+19:4614:38
20Hans MalmkvistVästerås SOK56:02+19:5214:40
21Åke ErikssonOK Grip59:03+22:5315:27
22Göran AnderssonVästerås SOK1:00:00+23:5015:42
23Rune VikmanVästerås SOK1:00:06+23:5615:43
24Sonja JedarÅkers IF1:04:28+28:1816:52
25Rolf TärnfjordOK Tor1:10:16+34:0618:23

Bana C

2 900 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK38:1713:12
2Göran WiigHallstahammars OK39:09+0:5213:30
3Sven-Arne NilssonOK Klemmingen39:41+1:2413:41
4Stefan ÖbergOK Milan40:09+1:5213:50
5Lennart GustafssonOK Tisaren41:35+3:1814:20
6Rune SandbergHallstahammars OK42:37+4:2014:41
7Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL42:39+4:2214:42
8Bo ErikssonKöping-Kolsva OK42:53+4:3614:47
9Anders WelénKöping-Kolsva OK43:07+4:5014:52
10Jörgen HolmströmOK Milan43:08+4:5114:52
11Ove PetterssonArboga OK43:49+5:3215:06
12Nils JohanssonOK Tjärnen44:06+5:4915:12
13Gun JanssonSala OK45:02+6:4515:31
14Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL45:07+6:5015:33
15Lena JakobssonVästerås SOK46:37+8:2016:04
16Leif ThorssonOK Grip47:11+8:5416:16
17Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF47:19+9:0216:18
18Bo LenanderVästerås SOK47:38+9:2116:25
19Bernt ÅströmVästerås SOK47:54+9:3716:31
20Christer LiwellÄrla IF50:23+12:0617:22
21Rolf SvenssonVästerås SOK50:33+12:1617:25
22Lennart KarlssonOK Grip50:42+12:2517:28
23Kerstin ErikssonKöping-Kolsva OK51:19+13:0217:41
24Björn BelfrageKöping-Kolsva OK52:23+14:0618:03
25Inga HolmströmOK Milan52:31+14:1418:06
26Siv FrodinKöping-Kolsva OK52:43+14:2618:10
27Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo53:29+15:1218:26
28Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo53:34+15:1718:28
29Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL53:44+15:2718:31
30Lars-Gunnar LarssonOK Tor53:54+15:3718:35
31Alf KårefältOK Tor54:08+15:5118:40
32Rolf LindblomKjula IF54:14+15:5718:42
33Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF54:19+16:0218:43
34Kjell KarlssonOK Tjärnen55:04+16:4718:59
35Per NybonsVästerås SOK56:48+18:3119:35
36Lennart ErikssonAvesta OK57:12+18:5519:43
37Hans SundgrenVästerås RK59:07+20:5020:23
38Göran PetterssonVästerås RK1:01:13+22:5621:06
39Rolf LindblomOK Klemmingen1:01:25+23:0821:10
40Stig EklundOK Enen1:01:46+23:2921:17
41Åke MjöbergHallstahammars OK1:02:22+24:0521:30
42Britt-Marie ErikssonOK Grip1:04:34+26:1722:15
43Stig GustavssonSödertälje IF1:09:49+31:3224:04
44Berit GustavssonSödertälje IF1:12:30+34:1325:00
Torgny LundkvistOK Torutgått
Östen BelinOK Torutgått
Ulf BolinderVästerås SOKutgått
Inge GustafssonEskilstuna OLej start
Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OLej start

Bana D

2 170 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ivar MöllbergArboga OK23:1910:44
2Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF31:15+7:5614:24
3Karl-Robert MoqvistOK Tor33:27+10:0815:24
4Kurt NilssonNyköpings OK36:33+13:1416:50
5Lars AndreassonOK Tor36:39+13:2016:53
6Tage PerssonFellingsbro GOIF37:14+13:5517:09
7Anders JohanssonNyköpings OK39:55+16:3618:23
8Ingvar JanssonSundbybergs IK40:08+16:4918:29
9Sixten WesterlundSödertälje IF40:19+17:0018:34
10Lars SöderlundHallstahammars OK42:01+18:4219:21
10Jan FlodinOK Nalle42:01+18:4219:21
12Bo NorenvikOK Tor43:02+19:4319:49
13Bengt DagermarkÄrla IF43:20+20:0119:58
14Marianne ArnholmEskilstuna OL43:58+20:3920:15
15Nils HellbergVästerås SOK44:16+20:5720:23
16Stig LundinEskilstuna OL45:51+22:3221:07
17Rolf JanssonIF Rune46:44+23:2521:32
18Eva LundkvistOK Tor47:06+23:4721:42
19Hans StenströmEskilstuna OL47:10+23:5121:44
20Göran KarlssonOK Grip47:50+24:3122:02
21Leif NilssonVästerås SOK47:59+24:4022:06
22Margareta JönssonÅkers IF48:00+24:4122:07
23Signar PalmHallstahammars OK48:24+25:0522:18
24Lars-olof LjunggrenArboga OK49:41+26:2222:53
25Lars-Olof StenströmEskilstuna OL50:46+27:2723:23
26Margareta JohanssonOK Tor50:54+27:3523:27
27Solveig TjernbergSödertälje IF51:05+27:4623:32
28Roland RohdeFellingsbro GOIF52:28+29:0924:10
29Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo53:15+29:5624:32
30Lars AhlströmVästerås SOK53:51+30:3224:48
31Rolf WestbergSK Trim/Virsbo54:27+31:0825:05
32Wiwi-Anne NilssonNyköpings OK56:32+33:1326:03
33Harry AxelssonKatrineholms OK56:44+33:2526:08
34Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK1:09:31+46:1232:02
35Monica AndreassonOK Tor1:21:11+57:5237:24
36Harriet KarlssonOK Grip1:26:19+1:03:0039:46
37Vincent LiljekvistIF Rune1:27:17+1:03:5840:13
38Barbro MelvingerOK Enen1:42:14+1:18:5547:06
Bo EklundIF Thorutgått
Henry KarlssonÄrla IFutgått
Margareta LarssonOK Torutgått
Alf LundkvistOK Torutgått

Bana E

1 520 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK26:4217:33
2Lennart ÖbergVästerås SOK28:45+2:0318:54
3Samuel ErikssonOK Letstigen35:21+8:3923:15
4Ingrid LundinEskilstuna OL35:39+8:5723:27
5Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OK37:48+11:0624:52
6Bengt-Olof BlidströmOK Tor39:03+12:2125:41
7Dagny AnderssonOK Tjärnen39:14+12:3225:48
8Lars-Åke SerranderSträngnäs-Malmby OL39:35+12:5326:02
9Karl Yngve LindströmOK Tjärnen45:40+18:5830:02
10Ann-Britt FlodinOK Nalle58:11+31:2938:16
11Gun AnderssonEskilstuna OL1:00:45+34:0339:58
12Doris NilssonOK Klemmingen1:01:27+34:4540:25
Gun HolmqvistArboga OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser