Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för Veteran-SM, sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-SM, sprint
Arrangörsorganisation: FK Boken
Datum: fredag 14 september 2018

Hjälp oss att göra våra arrangemang bättre genom att fylla i deltagarenkäten senast om 3 dagar! (18 svar)

D35

2 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marlene BjärehedMalmö OK15:347:18
2Anna-Karin BondessonFrosta OK15:54+0:207:27
3Hanna ModinLunds OK16:22+0:487:41
4Sara SöderqvistLinköpings OK17:03+1:298:00
5Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK17:56+2:228:25
6Maria MickelåkerAndrarums IF18:10+2:368:31
7Marie RubérLinköpings OK18:46+3:128:48
8Marie SvenssonFK Åsen20:38+5:049:41
9Susanna CaleklintKarlskrona SOK23:12+7:3810:53
10Sofia NydahlOK Motala24:14+8:4011:22
11Ulrika LindmarkLunds OK25:40+10:0612:03

H35

2 240 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK14:576:40
2Jonas SchedinLinköpings OK15:07+0:106:44
3Patrik JohanssonHelsingborgs SOK15:11+0:146:46
4David AndréGöteborg-Majorna OK17:55+2:587:59
5Per Erik JönssonOK Torfinn18:03+3:068:03
6Johan MickelåkerAndrarums IF18:23+3:268:12
7Mattias RundgrenVäxjö OK21:20+6:239:31
Erik LennartssonSOK Viljandiskvalificerad
Sebastian GieseÖrkelljunga FKej godkänd
Magnus LindeSkåneslättens OLej start
Jonas BengtssonHelsingborgs SOKej start

D40

2 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie PeterssonHelsingborgs SOK13:276:33
2Linda LönnebergTäby OK15:02+1:357:20
3Elisabeth HagelbergEksjö SOK15:13+1:467:25
4Åsa LinnersjöOK Tor15:28+2:017:32
5Linda RanbroHelsingborgs SOK15:52+2:257:44
6Maria HelmerssonHässleholms OK17:06+3:398:20
7Louise PihlOK Pan-Kristianstad17:28+4:018:31
8Anna SjöSkåneslättens OL17:29+4:028:31
9Emma BerggrenLinköpings OK18:01+4:348:47
10Kajsa PerssonOK Tyringe21:01+7:3410:15
Marie EngOK Pan-Kristianstadej start

H40

2 160 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK14:176:36
2Mattias KarlssonIK Trenne Ullared14:38+0:216:46
3Andréas PalmertzHelsingborgs SOK16:41+2:247:43
4Mathias PerssonHelsingborgs SOK16:56+2:397:50
5Christian EnbergLinköpings OK17:02+2:457:53
6Laust SörensenGöteborg-Majorna OK17:17+3:008:00
7Patrik GunnarssonTumba-Mälarhöjden OK17:19+3:028:01
7Martin GranqvistKamrat och IF KIF17:19+3:028:01
9Jonas NorénHelsingborgs SOK17:48+3:318:14
10Henrik AnderssonHässleholms OK17:52+3:358:16
11Håkan AnderssonHalmstad OK18:14+3:578:26
12Johan AxelssonOK Älme19:15+4:588:54
13Greger BerglundKamrat och IF KIF20:28+6:119:28
14Stefan CaleklintKarlskrona SOK21:45+7:2810:04
15Daniel AxelssonMålilla OK23:51+9:3411:02
Johan GustafsonLunds OKdiskvalificerad
Andreas HasselgrenMalmö OKdiskvalificerad
Fredrik MagnussonLaholms IF OKej start
Henrik BengtssonFalkenbergs OKej start

D45

2 010 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK16:037:59
2Josefine NordströmOK Triangeln17:09+1:068:31
3Jenny HåkanssonOK Orion17:12+1:098:33
4Carina RydlundHässleholms OK17:15+1:128:34
5Gisela LindFK Herkules17:34+1:318:44
6Martina KarlssonOK Vilse 8718:18+2:159:06
7Angelica BrandqvistTibro OK18:26+2:239:10
8Lotta EnbergHalmstad OK18:59+2:569:26
9Åsa EricssonLunds OK19:53+3:509:53
10Maria BroströmOK Denseln20:22+4:1910:07
11Maria TuressonHärlövs IF20:33+4:3010:13
12Carina ThynellHärlövs IF20:46+4:4310:19
13Anna BjärbyFrosta OK25:40+9:3712:46

H45

2 280 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan PetterssonOK Motala14:266:19
2Martin BobergIF Rigor14:29+0:036:21
3Mikael LundqvistHalmstad OK15:16+0:506:41
4Mikael PihlOK Pan-Kristianstad15:26+1:006:46
5Per MagnussonLinköpings OK15:35+1:096:50
6Fredrik BergIF Rigor15:38+1:126:51
7Anders ArfwedsonFrölunda OL15:46+1:206:54
8Filip SjöforsOK Älme15:49+1:236:56
9Andreas EklundGöteborg-Majorna OK15:52+1:266:57
10Michael LönnHjärnarps OL16:06+1:407:03
11Fredrik LindellIF Thor16:13+1:477:06
12Jens AndertoftVästerås SOK16:20+1:547:09
13Tomas VensrydEslövs FK16:25+1:597:12
14Fredrik NystedtSkåneslättens OL16:29+2:037:13
15Ola SöderbergOK Skogsfalken16:30+2:047:14
16Conny RaskHjärnarps OL16:38+2:127:17
17Heide PerssonAndrarums IF16:49+2:237:22
18Mats RanbroHelsingborgs SOK17:17+2:517:34
19Emil ErdeliusIF Rigor18:00+3:347:53
20Ulrik MagnussonHalmstad OK18:11+3:457:58
21Torgny LundHästveda OK18:56+4:308:18
22Jan LagerHalmstad OK19:19+4:538:28
23Magnus CinthioSkåneslättens OL19:57+5:318:45
24Olle WindeliusFrosta OK20:03+5:378:47
25Fredrik EnbergHalmstad OK21:27+7:019:24
26Nils HelmerssonHässleholms OK22:12+7:469:44
Magnus ThuressonSkåneslättens OLej start
Pontus GustavssonLunds OKej start

D50

1 810 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JohanssonJönköpings OK15:168:26
2Lina BerggrenTullinge SK15:28+0:128:32
3Camilla AdlertegOK Enen15:29+0:138:33
4Helena KristianssonHässleholms OK15:41+0:258:39
5Inger GuståsLinköpings OK15:48+0:328:43
6Marie OlssonÖrkelljunga FK16:00+0:448:50
7Karin ÖhlinSOK Aneby16:12+0:568:57
8Anna Sofie BarkLinköpings OK16:32+1:169:08
9Kristina SpångbergLunds OK17:06+1:509:26
10Agneta ErikssonUddevalla OK17:26+2:109:37
10Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK17:26+2:109:37
12Carolina LandinMalmö OK17:39+2:239:45
13Ingela ThoressonAndrarums IF17:55+2:399:53
14Eva PetterssonKarlskrona SOK18:08+2:5210:01
15Christel OlssonFK Åsen18:37+3:2110:17
16Annika EngelHässleholms OK19:24+4:0810:43
17Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK24:44+9:2813:39
Gunilla GustafssonOK Orionej godkänd
Lotta BorgLinköpings OKej godkänd

H50

2 180 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna14:346:40
2Ola HultinOK Roslagen15:06+0:326:55
3Erik HelanderOK Roxen15:13+0:396:58
4Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad15:21+0:477:02
5Fredrik BarrulfOK Tyr15:35+1:017:08
6Magnus SteenHelsingborgs SOK15:45+1:117:13
7Johan ÅttingLinköpings OK15:47+1:137:14
8Kennet HorvathHalmstad OK16:40+2:067:38
9Niklas NilssonHärlövs IF16:41+2:077:39
10Raul HindovLunds OK16:44+2:107:40
11Jens LindströmTibro OK16:45+2:117:41
12Magnus OlssonHjärnarps OL17:04+2:307:49
13Lars HagelbergEksjö SOK17:16+2:427:55
14Jonas JönssonOK Tyringe17:21+2:477:57
15Håkan GrubbMalmö OK17:33+2:598:03
16Carl AspegrenHässleholms OK17:48+3:148:09
17Ulf JanssonOK Triangeln17:52+3:188:11
18Karl ErikssonUddevalla OK18:08+3:348:19
19Stefan ErikssonOK Älgen18:12+3:388:20
20Christer BroströmOK Denseln18:36+4:028:31
21Patrik SteenOK Enen18:54+4:208:40
22Ola AndertoftMarkaryds FK19:04+4:308:44
23Dennis HansenOK Kompassen25:46+11:1211:49
Anders EricssonLunds OKej godkänd
Stefan AdolfssonEslövs FKej start

D55

1 600 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Snogerup LinseLunds OK13:268:23
2Laila B HöglundFK Herkules13:50+0:248:38
3Karin BacktemanLinköpings OK14:40+1:149:10
4Christina BirathStenungsunds OK14:54+1:289:18
5Britta SahlinVänersborgs SK15:05+1:399:25
6Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK16:00+2:3410:00
7Kerstin PerssonFK Göingarna16:33+3:0710:20
8Lena SwartzOK Orion16:42+3:1610:26
9Kristina HammarfalkÖstersunds OK16:53+3:2710:33
10Pia VångellLinköpings OK16:57+3:3110:35
11Annette Falck LarssonVänersborgs SK16:59+3:3310:36
12Anne UddEslövs FK17:22+3:5610:51
13Annlouise AlmqvistIFK Mora OK17:51+4:2511:09
14Tina HagårdRävetofta OK18:34+5:0811:36
15Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK18:58+5:3211:51
16Kati NémethStigmännen Karlshamns OK19:02+5:3611:53
17Lollo NybergOK Kontinent19:38+6:1212:16
18Ing-Marie SamuelssonIK Trenne Ullared20:23+6:5712:44
19Leila LjunggrenMarkbygdens OK21:28+8:0213:25

H55

2 120 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pesho HedbergLunds OK16:127:38
2Ronny LiljegrenGotlands Bro OK16:29+0:177:46
3Per-Erik BengtssonLunds OK16:52+0:407:57
4Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna18:27+2:158:42
5Jan HanssonStenungsunds OK18:36+2:248:46
6Ingemar MånssonRonneby OK19:33+3:219:13
7Ulf MinörLunds OK19:50+3:389:21
8Anders GranqvistVärend GN OL20:11+3:599:31
9Jörgen SköldLinköpings OK21:14+5:0210:00
10Lars ErikssonHjärnarps OL22:16+6:0410:30
11Lennart StenssonHelsingborgs SOK23:44+7:3211:11
Nils-Olof LarssonVänersborgs SKej godkänd
Ulf JungstrandOK Skogsfalkenej start

D60

1 600 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK14:098:50
2Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK15:55+1:469:56
2Ina LindebergSkåneslättens OL15:55+1:469:56
4Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK16:42+2:3310:26
5Eva KarlssonUddevalla OK17:03+2:5410:39
6Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad17:25+3:1610:53
7Birgitta AnderssonFrämmestads IK17:55+3:4611:11
8Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK18:32+4:2311:35
9Mary HealyGEN18:36+4:2711:37
10Lena LarssonSala OK18:49+4:4011:45
11Monica MartinssonOK Tranan19:11+5:0211:59
12Märit GustafssonEds SK19:12+5:0312:00
13Ingrid JessenFrämmestads IK21:30+7:2113:26
14Margareta NetzTrollhättans SOK21:33+7:2413:28
15Katarina BengtssonHalmstad OK22:13+8:0413:53
16Lena NielsenHelsingborgs SOK23:37+9:2814:45
17Kristina TellqvistIK Dran24:33+10:2415:20
18Christina OlssonSkåneslättens OL25:06+10:5715:41
19Stina GunnarssonÄrla IF25:20+11:1115:50
20Tanja-Birgit SöderströmSala OK25:52+11:4316:10
21Siv LarssonEmmaboda Verda OK26:24+12:1516:30
22Marie SvernestamLinköpings OK35:18+21:0922:03
Barbro LiljequistHeleneholms IFej godkänd
Britt GunnarssonKristinehamns OKej godkänd
Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullaredej godkänd
Mari-Louise LundgrenStora Tuna OKej start
Lena KarlssonHalmstad OKej start

H60

2 020 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten GustafssonEds SK16:158:02
2Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK16:21+0:068:05
3Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK16:35+0:208:12
4Arne KlintbergEksjö SOK16:36+0:218:13
5Lasse JohanssonEds SK17:06+0:518:27
6Anders GrundbergLunds OK17:41+1:268:45
7Jerker NetzTrollhättans SOK18:24+2:099:06
8Ulf PalmérUlricehamns OK18:36+2:219:12
9Lennart KalénSOK Viljan19:21+3:069:34
10Lars ForsstedtSöders-Tyresö19:26+3:119:37
11Jan WahlströmSnättringe SK19:50+3:359:49
12Håkan ForsmanRonneby OK20:20+4:0510:03
13Magnus AnderssonUlricehamns OK20:31+4:1610:09
14Stefan ArbinAnnebergs GIF20:32+4:1710:09
15Roy FranssonÄrla IF20:34+4:1910:10
16Stefan GunnarssonKristinehamns OK20:55+4:4010:21
17Björn KarlssonHalmstad OK21:52+5:3710:49 Ladda ner rutt i gpx-format
18Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK22:31+6:1611:08
19Sven GranathTjällmo-Godegårds OK23:39+7:2411:42
20Tomas AnderssonOK Tor23:48+7:3311:46
21Bernt AnderssonIF Rigor23:50+7:3511:47
22Lennart WinbergHudiksvalls OK28:21+12:0614:02
Patrick AdlercreutzLunds OKej godkänd
Jan-Ola KarlssonOK Njudungej start

D65

1 540 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordwallOK Kolmården15:109:50
2Eva TykessonRävetofta OK15:41+0:3110:11
3Margareta JohanssonHalmstad OK16:19+1:0910:35
4Margareta SvenssonOK Vilse 8717:36+2:2611:25
5Gunnel MånssonOK Vilse 8718:14+3:0411:50
6Ingrid E StrömRonneby OK18:24+3:1411:56
7Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF19:23+4:1312:35
8Inger OnsbringEskilstuna OL19:24+4:1412:35
9Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK19:36+4:2612:43
10Åsa StåhlHjärnarps OL20:08+4:5813:04
11Gunvor ArbinAnnebergs GIF20:23+5:1313:14
12Ing-Marie Brander StrandGöteborg-Majorna OK20:24+5:1413:14
13Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK20:35+5:2513:21
14Ann-Helen LinnersjöOK Orion20:37+5:2713:23
15Inger GlansOK Torfinn20:41+5:3113:25
16Eva NordahlOK Pan-Kristianstad20:45+5:3513:28
17Lena SöderbergOK Skogsfalken23:26+8:1615:12
18Marie-Louise KarlssonNybro OK26:27+11:1717:10
19Veronica DahlbomHelsingborgs SOK26:59+11:4917:31
20Inger LindblomOK Orinto29:46+14:3619:19
21Sonja HammarOK Kompassen30:05+14:5519:32
22Margareta HeldFK Åsen31:07+15:5720:12
Majvie AnnegårdSOK Viljanej godkänd
Marion HallstenUddevalla OKej godkänd
Ingrid MårtenssonOK Kolmårdenej godkänd
Titti BergendahlOK Måsenej godkänd
Gunnel TurpeinenKvillebyns SKej godkänd
Karin AxelssonIK Uvenej start

H65

1 990 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent GranqvistVästerviks OK16:228:13
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK16:228:13
3Göran SvensonSOK Viljan17:08+0:468:36
4Gert LundquistGotlands Bro OK17:16+0:548:40
5Ulf RadlerJärfälla OK17:18+0:568:41
6Göran LarssonSala OK17:32+1:108:48
7Lennart ErforsOK Torfinn17:56+1:349:00
8Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK18:15+1:539:10
9Ulf KjellinOK Hedströmmen18:29+2:079:17
10Christer FolkessonEksjö SOK18:33+2:119:19
11Kalle LindqvistVäxjö OK19:24+3:029:44
12Bill AnderssonHestra IF19:54+3:3210:00
13Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK19:56+3:3410:01
13Robert JessenFrämmestads IK19:56+3:3410:01
15Kenneth FagerKarlskrona SOK20:49+4:2710:27
16Yngve PetterssonLinköpings OK21:05+4:4310:35
17Lars SvenssonOK Vilse 8722:24+6:0211:15
18Lennart SmedenmarkRonneby OK22:35+6:1311:20
19Stig JohanssonHelsingborgs SOK23:12+6:5011:39
20Kent R NilssonAndrarums IF23:13+6:5111:40
21Kjell MartinssonOK Tranan23:28+7:0611:47
22Lennart SvernestamLinköpings OK24:59+8:3712:33
23Roland DahlmanMalmö OK27:58+11:3614:03
24Anders KumlinIK Ymer28:01+11:3914:04
25Kaare HanssonMalmö OK29:30+13:0814:49
26Bengt AspvallRonneby OK29:32+13:1014:50
27Kurt EkbergOK Orinto30:32+14:1015:20
28Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK30:40+14:1815:24
29Rolf GustafssonHelsingborgs SOK31:57+15:3516:03
30Lennart MånssonRingsjö OK34:38+18:1617:24
31LarsOwe StrömRonneby OK34:40+18:1817:25
32Sven-Olof LarssonEmmaboda Verda OK36:01+19:3918:05
Jan KarlssonOK Virdarnadiskvalificerad
Leif CarlssonSOK Viljanej start
Håkan WinnbergIK Trenne Ullaredej start

D70

1 430 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge JørgensenOK Roskilde15:1410:39
2Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna16:16+1:0211:22
3Maj-Britt ByströmRävetofta OK16:55+1:4111:49
4Eva AlsinIK Ymer18:39+3:2513:02
5Anna BlomgrenTullinge SK18:41+3:2713:03
6Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK18:42+3:2813:04
7Margareta SjöbergLunds OK19:17+4:0313:29
8Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL19:26+4:1213:35
9Gullevi SvenssonRonneby OK19:40+4:2613:45
10Karin PerssonOK Tyringe19:43+4:2913:47
11Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK19:59+4:4513:58
12Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK20:09+4:5514:05
13Karin BengtssonOK Kompassen20:21+5:0714:13
14Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK21:21+6:0714:55
15Ing-Marie BergmanVisborgs OK21:43+6:2915:11
16Kerstin ErnvidUlricehamns OK22:21+7:0715:37
17Eva LindgrenLinköpings OK22:24+7:1015:39
18Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad22:30+7:1615:44
19Astrid JohannessonHelsingborgs SOK22:48+7:3415:56
20Gull SvenssonÖrkelljunga FK24:26+9:1217:05
21Gunnel BalckIFK Lidingö SOK24:54+9:4017:24
22Torill SvendsenFrosta OK26:27+11:1318:29
23Barbro AnderssonOK Skogshjortarna31:48+16:3422:14
24Britt ÅkessonHässleholms OK34:39+19:2524:13
Berith IvehagFrämmestads IKdiskvalificerad
Margareta LarssonOK Njudungej godkänd
Inga JohanssonNyköpings OKej godkänd
Ulla LingJönköpings OKej godkänd
Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OKej godkänd
Barbro BörjessonOK Skogshjortarnaej start
Inga-Lill PetterssonLinköpings OKej start

H70

1 440 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Arne KällénUddevalla OK14:5110:18
2Arne AlexanderssonStenungsunds OK15:01+0:1010:25
3Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL15:19+0:2810:38
4Ingvar BergmanOK Tranan15:29+0:3810:45
5Karl Evert SvenssonIF Hagen15:39+0:4810:52
6Åke PerssonHjärnarps OL16:11+1:2011:14
7Olle AdolfssonLerums SOK16:20+1:2911:20
8Torbjörn WikströmOK Orinto16:30+1:3911:27
9Sören AnderssonIK Dran16:40+1:4911:34
10Stig LandstorpOK Tor17:15+2:2411:58
11Åke GustavssonOK Älgen17:27+2:3612:07
12Bo TuressonIFK Sävsjö17:39+2:4812:15
13Kent JohanssonÖrkelljunga FK17:50+2:5912:23
14Dag LorénOK Frisene17:51+3:0012:23
15Ingemar LindblomOK Orinto18:15+3:2412:40
16Johnny KarlssonUddevalla OK18:58+4:0713:10
17Håkan NilssonMalmö OK19:03+4:1213:13
18Anders HenrikssonIS Skanne19:06+4:1513:15
19Hans PerssonOK Älgen19:39+4:4813:38
20Bengt StåhlHjärnarps OL20:06+5:1513:57
21Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK20:08+5:1713:58
22Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK21:31+6:4014:56
23Bertil QvickKungälvs OK22:31+7:4015:38
24Lars-Åke SjökvistVärend GN OL22:36+7:4515:41
25Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK22:43+7:5215:46
26Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK23:00+8:0915:58
27Tommy HeldFK Åsen23:17+8:2616:10
28Leif MalmHärlövs IF23:38+8:4716:24
29Nils-Erik BondessonFrosta OK24:15+9:2416:50
30Christer GrönbladHärlövs IF30:23+15:3221:05
31Willie OlssonRävetofta OK31:00+16:0921:31
Benkt AnderssonFrosta OKdiskvalificerad
Roger DanielssonLinköpings OKdiskvalificerad
Kjell JeppsonIF Rigorej godkänd
Stefan G LarssonOK Njudungej godkänd
Leif SandgrenFrosta OKej godkänd
Tommie OlssonVisborgs OKej godkänd
Hans-Ove ErikssonNyköpings OKej godkänd
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Leif LöfTrollhättans SOKej godkänd
Hans-Gösta BernhardMariestads FKej godkänd
Eric TenlandStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Janne LindholmFrosta OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Rune SandbergUddevalla OKej godkänd
Karsten RichardtKøge OKej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start
Karl-Evert AnnegårdSOK Viljanej start
Gert OlssonSkåneslättens OLej start

D75

1 350 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK12:229:09
2Gunnel SvenssonIK Ymer13:29+1:079:59
3Ulla LindheIK Stern13:41+1:1910:08
4Helen AndertoftMarkaryds FK14:17+1:5510:34
5Britt RangertIK Ymer15:30+3:0811:28
6Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK15:36+3:1411:33
7Brita DahlbergHässleholms OK16:09+3:4711:57
8Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK16:31+4:0912:14
9Gunilla GrönbladHärlövs IF16:53+4:3112:30
10Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK16:58+4:3612:34
11Lotta GranholmLinköpings OK17:20+4:5812:50
12Ann-Charlotte JensenHässleholms OK17:45+5:2313:08
13Maria Foster SchadSkåneslättens OL19:11+6:4914:12
14Elsa SvenssonOK Vilse 8719:33+7:1114:28
15Britt NybergNybro OK19:35+7:1314:30
16Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK24:19+11:5718:00
17Monica LindgrenLinköpings OK29:51+17:2922:06
Birgitta JohanssonKristinehamns OKej godkänd
Berit ByströmOK Virdarnaej godkänd

H75

1 400 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna14:5810:41
2Arne SvenssonOK Njudung15:44+0:4611:14
3Henrik HvoslefIK Stern16:38+1:4011:52
4Lars FinbomOK Landehof16:41+1:4311:55
5Björn LinnersjöOK Orion16:50+1:5212:01
6Åke GatelidOK Skogshjortarna17:03+2:0512:10
7Stig IsraelssonOK Tylöskog17:11+2:1312:16
8Kenneth IvehagFrämmestads IK17:18+2:2012:21
9Erland LingJönköpings OK17:29+2:3112:29
10Gösta LindqvistOK Löftan17:38+2:4012:35
11Anders BuhréNybro OK17:51+2:5312:45
12Runo JohanssonKristinehamns OK17:58+3:0012:50
13Ingemar SvenssonLunds OK18:05+3:0712:55
14Leif LindströmNybro OK18:08+3:1012:57
15Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL18:20+3:2213:05
16Åke EkstrandHärlövs IF18:27+3:2913:10
17Ivan ErnvidUlricehamns OK18:35+3:3713:16
18Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad19:10+4:1213:41
19Leif LindhIK Vikings OK19:14+4:1613:44
20Ronny AnderssonOK Skogshjortarna19:24+4:2613:51
21Magne HagströmFrölunda OL19:42+4:4414:04
22Gunnar PerssonSvanesunds GIF19:47+4:4914:07
23Sven-Åke GranquistHästveda OK19:48+4:5014:08
23Bengt-Åke SvenssonIK Ymer19:48+4:5014:08
25Ulf WaldenfjordLinköpings OK20:46+5:4814:50
26Bertil OttossonFK Göingarna21:16+6:1815:11
27Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK21:51+6:5315:36
28Ole  SvendsenOK Roskilde23:44+8:4616:57
29Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad24:11+9:1317:16
30Björn NordströmHässleholms OK25:03+10:0517:53
31Kenneth LindborgHässleholms OK26:35+11:3718:59
32Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL28:04+13:0620:02
33Allan SunnergrenHjärnarps OL28:06+13:0820:04
34Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK30:30+15:3221:47
35Christer SjöforsOK Älme31:19+16:2122:22
36Allan HammarOK Kompassen35:36+20:3825:25
Bengt JönssonÅkers IFej godkänd
Rolf JakobssonAlfta-Ösa OKej godkänd
Sten Åke KvistIS Kullenej godkänd
Curt BalckIFK Lidingö SOKej godkänd
Kjell LindauOK Kompassenej godkänd
Rune RådeströmSnättringe SKej godkänd
Lennart SturessonVästerviks OKej godkänd
Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Göran ThourVärend GN OLej start
Waste ByströmOK Virdarnaej start

D80

1 310 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vivi-Anne BylundRydboholms SK19:2114:46
2Marianne GrahnGöteborgs SK20:34+1:1315:41
3Birgitta MägiGöteborg-Majorna OK20:49+1:2815:53
4Laila MalmqvistVäxjö OK22:06+2:4516:52
5Gunnel BörjessonIK Uven22:25+3:0417:06
6Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna24:52+5:3118:58
7Karin LexellOK Torfinn33:34+14:1325:37
Gun HanssonYstads OKej godkänd
Barbro BlomFrölunda OLej start

H80

1 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK11:528:32
2Ove JohanssonOK Järnbärarna12:55+1:039:17
3Rune CarlssonSundbybergs IK13:51+1:599:57
4Håkan SkogumMarkbygdens OK14:14+2:2210:14
5Ernie BroströmHalmstad OK16:20+4:2811:45
6Johan JanssonVäxjö OK16:42+4:5012:00
7John BerglundAlfta-Ösa OK17:37+5:4512:40
8Göran HektorLinköpings OK17:39+5:4712:41
9Jan-Eric NelkingFK Åsen20:44+8:5214:54
10Bernt PeterssonAlvesta SOK21:28+9:3615:26
11Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL22:30+10:3816:11
12Gunnar BylundRydboholms SK34:15+22:2324:38
13Sedney HugossonLunds OK56:12+44:2040:25
Bo UllmanOK Pan-Kristianstadej godkänd
Arne GustafssonMalmö OKej start

D85

1 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad23:1719:24

H85

1 390 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad13:409:49
2Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF15:56+2:1611:27
3Carl-Henrik HallbergIK Uven18:03+4:2312:59
4Bengt EdvardssonOK Torfinn19:30+5:5014:01
5Nils RågstedtIS Kullen22:26+8:4616:08
6Lars-erik MalmqvistVäxjö OK22:36+8:5616:15
7Lasse OlssonIK Trenne Ullared26:10+12:3018:49
8John LarssonVästvärmlands OK26:23+12:4318:58
9Allan HåkanssonSOK Viljan27:14+13:3419:35
10Bertil JohanssonSkåneslättens OL28:22+14:4220:24
Rolf BlomFrölunda OLej godkänd
Kjell-Arne PetterssonHärlövs IFej godkänd

H90

1 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK24:4019:53
2Curth SvenssonSkåneslättens OL44:49+20:0936:08

Öppen motion 3

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilmer HagelbergEksjö SOK19:36
2Åsgerd BergmanOK Tranan24:08+4:32
3Emma WikströmHästveda OK24:54+5:18
4Anna WikströmHästveda OK25:00+5:24

Öppen motion 5

9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils SwartzOK Orion14:04
2Eddie KarlssonOK Vilse 8714:18+0:14
3Felicia PerssonHelsingborgs SOK15:26+1:22
4Nellie RydlundHässleholms OK15:41+1:37
5Alice PerssonOK Tyringe18:13+4:09
6Alva HagelbergEksjö SOK18:31+4:27
7Max BurströmFK Boken28:59+14:55
8Anders ElvlandHalmstad OK29:36+15:32
9Alfred OlssonLunds OK31:45+17:41

Öppen motion 7

2 370 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ola OlssonOK Vilse 8715:366:34
2Martin WendtLunds OK15:40+0:046:36
3Mattias JohanssonUmeå OK15:52+0:166:41
4Fredrik StåhlHjärnarps OL17:16+1:407:17
5Embla CinthioSkåneslättens OL19:09+3:338:04
6Rikard BorgLinköpings OK19:27+3:518:12
7Roger KlotzMalmö OK19:41+4:058:18
8Pär-Magnus BjurekTibro OK19:56+4:208:24
9Tilda HagelbergEksjö SOK22:11+6:359:21
10Carina AronssonHässleholms OK23:09+7:339:46
11Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL24:55+9:1910:30
12Ylva GefvertOK P425:13+9:3710:38
13Göran LiljequistOK Älme44:14+28:3818:39
Maureen Olsson LoLunds OKdiskvalificerad

NBM open D20 junior

2 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daria GavrilovaRussia, Saint Petersburg15:507:43
2Anna GruzdevaRussia, Saint Petersburg18:17+2:278:55
3Marta RiabovaRussia, Saint Petersburg20:05+4:159:47
4Agatha Boye NiemeläSweden22:32+6:4210:59
5Maria IudinaRussia, Saint Petersburg24:30+8:4011:57
Hertha Boye NiemeläSwedendiskvalificerad
Kseniia TutarovaRussia, Yekaterinburgej start

NBM open D21

2 130 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gedvile DirziuteLithuania14:436:54
1Iana MelnykUkranie14:436:54
3Hanna AndrosovychUkranie14:45+0:026:55
4Aleksandra MukhinaRussia, Saint Petersburg15:19+0:367:11
5Hanna FedosieievaUkranie15:27+0:447:15
5Viktoriia PlakhotnykUkranie15:27+0:447:15
7Tatiana KonkovaRussia, Saint Petersburg15:56+1:137:28
7Adrija AtgalaineLithuania15:56+1:137:28
9Keseniia MachanovaRussia, Yekaterinburg17:10+2:278:03
10Petra EklundSweden17:15+2:328:05
11Judita VolungevicieneLithuania17:47+3:048:20
12Anna FormánkovaCzech18:06+3:238:29
13Josefin HäggdahlFinland20:17+5:349:31
14Lenka HornováCzech22:51+8:0810:43
15Emma SätterlundSweden27:52+13:0913:04
Anna PangrácovaCzechej godkänd

NBM open D40

1 810 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sonja Springer-VenhauerAustria20:2311:15
2Hermine HeneckerAustria22:08+1:4512:13
3Janne Boye NiemeläSk Lundia, Sweden26:32+6:0914:39
4Kristina Holm van de WalDövania, Denmark28:30+8:0715:44
Ilvi VareEstoniaej godkänd
Carmen HibelAustriaej godkänd

NBM open D50

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agita IntsoneNIK Zala Paparde, Latvia19:0511:55
2Rimma ZalaevaSaint Petersburg, Russia24:52+5:4715:32
Bettina RotherDövania, Denmarkej start

NBM open D70

1 310 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annelise HansenDövania, Denmark15:4512:01

NBM open H20 junior

2 160 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aleksei AndreevRussia, Perm15:277:09
2Pavel BibichRussia, Saint Petersburg15:52+0:257:20
3Daniil KamashevRussia, Perm16:53+1:267:48
4Denis VasilevRussia, Saint Petersburg17:22+1:558:02
5Roman IaroshovetcRussia, Saint Petersburg17:55+2:288:17
6Sergi PetrenkoRussia, Saint Petersburg18:17+2:508:27
7Alexandr TushkanovRussia, Yekaterinburg18:26+2:598:32
8Maksim ChistovRussia, Saint Petersburg21:21+5:549:53
9Hannes BergströmSweden23:55+8:2811:04
10Arthem DneprikovRussia, Saint Petersburg23:58+8:3111:05
Nikita MashchenkoRussia, Saint Petersburgej godkänd
Nikolaj Olvhöj KirkegaardSwedenej godkänd

NBM open H21

2 240 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor DingesRussia, Yekaterinburg14:006:14
2Nikita AsoianRussia, Yekaterinburg14:08+0:086:18
3Dmytro PlakhotnikUkraine14:43+0:436:34
4Sergei RoskopGermany14:53+0:536:38
5Volodymyr FedoseienkoUkraine15:07+1:076:44
6Oleksandr SankinUkraine15:14+1:146:48
7Ravil FarkhutdinovRussia, Saint Petersburg15:20+1:206:50
8Nver SurenianUkraine15:30+1:306:55
9Dmytro LevinUkraine16:06+2:067:11
10Mantas VolungeviciusLithuania16:39+2:397:25
11Jesper MelinSweden17:33+3:337:50
12Benjamin TrockDenmark17:48+3:487:56
13Anton GribachevRussia, Perm18:24+4:248:12
14Imre BorosHungary18:53+4:538:25
15Ferenc MihályiHungary19:05+5:058:31
16Oleksii SkvirskyiUkraine19:12+5:128:34
17Szabolcs BojtorHungary19:47+5:478:49
18Mikkel PedersenDenmark19:53+5:538:52
19Jan SemerádCzech21:52+7:529:45
20Hakan KayanTurken23:00+9:0010:16
21Marek BednarikCzech23:28+9:2810:28
22Richards DarzinsLatvia25:23+11:2311:19
Peter NiemeläFinlanddiskvalificerad
Henrik EklundDenmarkdiskvalificerad
Thomas GoepfertGermanyej godkänd
Ruslan NikolayenkoUkraineej start

NBM open H40

2 180 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas KuzminskisGestas,Lithuania15:116:57
2Josef ProcházkaSkivelo Olomouc, Czech17:26+2:157:59
3Hannes WenzelAustria17:27+2:168:00
4Allan ThesbjergDan, Denmark17:29+2:188:01
5Dmitrii ZnamenshchikovYekaterinburg, Russia18:51+3:408:38
6Raitis OzolsNIK Zala Paparde, Latvia20:41+5:309:29
7Jurgis SikinisGestas,Lithuania21:06+5:559:40
8Lee KempEngland21:37+6:269:54
9Tom WellsUSA21:51+6:4010:01

NBM open H50

2 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens StruckmannGermany16:538:21
2Szebeli IstvánBudapest Siketek, Hungary18:46+1:539:17
3Oleg LavrykUkraine19:43+2:509:45
4Arunas KubaitisGestas, Lithuania20:02+3:099:55
5Matti BetlemEstonia20:18+3:2510:02
6Peteris KursitisHephata, Sweden20:51+3:5810:19
7Kent LjungbergNerike IF, Sweden21:49+4:5610:48
8Helmut TannerAustria23:41+6:4811:43
9Carl-Erik SjöbergVirtus, Sweden24:24+7:3112:04
10Geir WillumsenTrondheim, Norway,27:31+10:3813:37
11Jonas BerglundHephata, Sweden31:07+14:1415:24

NBM open H60

1 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mark MaceUSA23:4116:55

NBM open H70

1 390 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marek Mir-MackiewiczDövania, Denmark16:3311:54
2Hans RisbergNerike IF, Sweden22:07+5:3415:54
3Lars Erik CarlsonJönköping DIK, Sweden28:22+11:4920:24
Ole FaustrupDenmarkej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser