Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för Veteran-SM, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-SM, lång
Arrangörsorganisation: FK Boken
Datum: söndag 16 september 2018

D35

6 160 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin BondessonFrosta OK52:338:31
2Hanna ModinLunds OK56:35+4:029:11
3Sara SöderqvistLinköpings OK1:02:26+9:5310:08
4Elin NeckénOK Älme1:04:57+12:2410:32
5Marie RubérLinköpings OK1:15:33+23:0012:15
6Marie SvenssonFK Åsen1:30:35+38:0214:42

H35

8 600 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KarlssonHalmstad OK54:586:23
2Erik LennartssonSOK Viljan56:25+1:276:33
3Jonathan GunnarssonMalmö OK56:38+1:406:35
4Martin FagerlundKFUM Örebro OK57:14+2:166:39
5Patrik JohanssonHelsingborgs SOK58:04+3:066:45
6Lucian SemeniucFK Finn1:01:33+6:357:09
7Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL1:02:11+7:137:13
8Per Erik JönssonOK Torfinn1:02:25+7:277:15
9Johan SchagerlindOK Bävern1:02:56+7:587:19
10Felix AlnervikHelsingborgs SOK1:07:36+12:387:51
11Christian GlantzAndrarums IF1:11:37+16:398:19
12Jonas FagerholmHalmstad OK1:16:52+21:548:56
13André BjärbyFrosta OK1:16:54+21:568:56
14David AndréGöteborg-Majorna OK1:27:08+32:1010:07
15Johan MickelåkerAndrarums IF1:37:52+42:5411:22
Mikael LöfvingTibro OKej start
Jonas BengtssonHelsingborgs SOKej start
Emanuel StridMalmö OKej start

D40

5 390 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie EngOK Pan-Kristianstad41:557:46
2Emma LindénFK Friskus-Varberg43:57+2:028:09
3Pia OlssonSkåneslättens OL44:52+2:578:19
4Elisabeth HagelbergEksjö SOK50:52+8:579:26
5Åsa LinnersjöOK Tor51:59+10:049:38
6Helena WestlingHäverödals SK56:12+14:1710:25
7Emma BerggrenLinköpings OK1:00:01+18:0611:08
8Maria HelmerssonHässleholms OK1:03:13+21:1811:43
9Louise PihlOK Pan-Kristianstad1:06:41+24:4612:22
10Jenny LindblomMalmö OK1:08:36+26:4112:43
11Maria SvenssonLunds OK1:18:31+36:3614:34 Ladda ner rutt i gpx-format
12Stina BorängSnättringe SK1:18:52+36:5714:37
13Anna EideforsSundbybergs IK1:32:49+50:5417:13

H40

7 460 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias KarlssonIK Trenne Ullared47:066:18
2Andreas FermFK Göingarna50:06+3:006:42
3Håkan GunnarssonFK Göingarna50:16+3:106:44
4Håkan AnderssonHalmstad OK53:18+6:127:08
5Christian EnbergLinköpings OK55:26+8:207:25
6Jesper HåkanssonFK Göingarna55:30+8:247:26
7Mathias PerssonHelsingborgs SOK55:51+8:457:29
8Mikael TrofastJönköpings OK1:00:57+13:518:10
9Laust SörensenGöteborg-Majorna OK1:02:20+15:148:21
10Martin RidderstedtSkåneslättens OL1:04:38+17:328:39
11Mikael NilssonLunds OK1:06:40+19:348:56
12Johan GustafsonLunds OK1:08:14+21:089:08
13Ulf NilssonHjärnarps OL1:10:00+22:549:23
14Michael HusénOK Pan-Kristianstad1:14:34+27:289:59
15David EkstrandHässleholms OK1:15:37+28:3110:08
16Henrik AnderssonHässleholms OK1:18:20+31:1410:30
17Daniel AxelssonMålilla OK1:18:35+31:2910:32
18Stefan CaleklintKarlskrona SOK1:27:48+40:4211:46
19Jonas NorénHelsingborgs SOK1:29:33+42:2712:00
20Anders BlomqvistJönköpings OK1:30:24+43:1812:07
Henrik BengtssonFalkenbergs OKej start
Mats JeppssonOK Gyngeej start

D45

4 710 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika IvarssonLinköpings OK36:267:44
2Karin SpjuthIK Hakarpspojkarna37:21+0:557:55
3Jenny HåkanssonOK Orion38:55+2:298:15
4Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad39:09+2:438:18
5Lindha HellnerFK Göingarna40:02+3:368:29
6Josefine NordströmOK Triangeln41:05+4:398:43
7Mia EronnLinköpings OK45:16+8:509:36
8Carina RydlundHässleholms OK48:28+12:0210:17
9Carina ThynellHärlövs IF52:09+15:4311:04
10Marie AlbinssonHjärnarps OL55:33+19:0711:47
11Lotta MorénHjärnarps OL57:02+20:3612:06
12Lotta MagnussonMalmö OK57:27+21:0112:11
13Åsa EricssonLunds OK57:31+21:0512:12
14Susanne WallenborgLunds OK1:05:53+29:2713:59
15Anna LjungqvistLunds OK1:06:47+30:2114:10
16Emma CarlstedtHjärnarps OL1:08:21+31:5514:30
17Anna BjärbyFrosta OK1:25:32+49:0618:09
18Jenny ReménSnättringe SK2:00:39+1:24:1325:36
Camilla CarlssonHärlövs IFej godkänd
Semona NilssonOK Orionej godkänd
Lotta EnbergHalmstad OKej godkänd
Angelica BrandqvistTibro OKej godkänd
Maureen Olsson LoLunds OKej start
Jenny VinbladLunds OKej start

H45

6 610 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny LindströmRonneby OK40:046:03
2Martin BobergIF Rigor43:13+3:096:32
3Johan PetterssonOK Motala43:33+3:296:35
4Fredrik SvenssonJönköpings OK43:49+3:456:37
5Michael LönnHjärnarps OL44:35+4:316:44
6Jan LagerHalmstad OK44:55+4:516:47
7Per MagnussonLinköpings OK46:24+6:207:01
8Heide PerssonAndrarums IF48:26+8:227:19
9Fredrik LindellIF Thor48:29+8:257:20
10Conny RaskHjärnarps OL50:20+10:167:36
11Torgny LundHästveda OK50:25+10:217:37
12Anders ArfwedsonFrölunda OL50:48+10:447:41
13Jens AndertoftVästerås SOK51:49+11:457:50
14Fabian LjungqvistLunds OK52:55+12:518:00
15Mikael LundqvistHalmstad OK53:21+13:178:04
16Fredrik HugossonLunds OK53:33+13:298:06
17Magnus WallenborgLunds OK54:18+14:148:12
18Andreas KaverénAnderstorps OK55:10+15:068:20
19Emil ErdeliusIF Rigor56:04+16:008:28
20Ulrik MagnussonHalmstad OK59:39+19:359:01
21Martin JohanssonHalmstad OK1:00:07+20:039:05
22Thomas BergstrandBrattås CK1:00:40+20:369:10
23Nils HelmerssonHässleholms OK1:00:59+20:559:13
24Olle WindeliusFrosta OK1:01:36+21:329:19
25Andreas EklundGöteborg-Majorna OK1:02:09+22:059:24
26Jonas HöstHjärnarps OL1:02:14+22:109:24
27Ola MarkholmSkåneslättens OL1:03:15+23:119:34
28Lennart MorénHjärnarps OL1:04:59+24:559:49
29Pär-Magnus BjurekTibro OK1:05:30+25:269:54
30Magnus JonassonMalmö OK1:06:50+26:4610:06
31Fredrik NystedtSkåneslättens OL1:12:49+32:4511:00
Fredrik EnbergHalmstad OKej godkänd
Mikael PihlOK Pan-Kristianstadej godkänd
Magnus ThuressonSkåneslättens OLej start
Michael NilssonAndrarums IFej start
Pontus GustavssonLunds OKej start
Patrik IngelströmOK Gyngeej start

D50

4 400 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SmedbergOK Skogsfalken37:108:26
2Carina GustafssonOK Gynge38:07+0:578:39
3Hanne FoghFSK Orientering39:45+2:359:02
4Anna JohanssonJönköpings OK39:51+2:419:03
5Marie OlssonÖrkelljunga FK40:04+2:549:06
6Anette BernhedSävedalens AIK40:56+3:469:18
7Ingela ThoressonAndrarums IF41:13+4:039:22
8Agneta ErikssonUddevalla OK41:41+4:319:28
9Anna Sofie BarkLinköpings OK41:48+4:389:30
10Ingrid JohanssonLaholms IF OK42:09+4:599:34
11Pia Käck FritzellGudhems IF45:26+8:1610:19
12Annika EngelHässleholms OK45:52+8:4210:25
13Anneli KarlssonFK Finn47:41+10:3110:50
14Lotta BorgLinköpings OK47:49+10:3910:52
15Kristina SpångbergLunds OK49:37+12:2711:16
16Camilla AdlertegOK Enen51:30+14:2011:42
17Christel OlssonFK Åsen53:46+16:3612:13
18Gunilla GustafssonOK Orion56:02+18:5212:44
19Inger GuståsLinköpings OK57:01+19:5112:57
20Anna KullbergLinköpings OK1:04:15+27:0514:36
21Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK1:05:07+27:5714:47
22Carolina LandinMalmö OK1:06:24+29:1415:05
Emeli ZeilonSkåneslättens OLej start
Eva PetterssonKarlskrona SOKej start
Karin JägrydSkåneslättens OLej start
Lena RegnellVäxjö OKej start

H50

6 000 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna40:126:42
2Patrik RosénVäxjö OK41:30+1:186:55
3Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad42:08+1:567:01
4Henric HöglindOK Pan-Kristianstad43:06+2:547:11
5Ulf JanssonOK Triangeln43:08+2:567:11
6Fredrik BarrulfOK Tyr44:37+4:257:26
7Lars-Ola LarssonOK Orion44:54+4:427:29
8Mårten WikströmHalmstad OK46:39+6:277:46
9Ola HultinOK Roslagen47:19+7:077:53
10Erik HelanderOK Roxen47:38+7:267:56
11Magnus AbrahamssonHalmstad OK47:44+7:327:57
12Torbjörn AnderssonOK Motala47:48+7:367:58
13Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad49:48+9:368:18
14Håkan KarlssonFK Finn50:31+10:198:25
15Magnus TenghagenHärlövs IF51:08+10:568:31
16Magnus OlssonHjärnarps OL51:10+10:588:31
17Johan ÅttingLinköpings OK51:22+11:108:33
18Johan RisbergTormestorps IF52:39+12:278:46
19Per-Olof AnderssonOK Tyringe52:50+12:388:48
20Jens LindströmTibro OK53:17+13:058:52
21Magnus Ö BernhedSävedalens AIK54:16+14:049:02
22Kennet HorvathHalmstad OK55:21+15:099:13
23Anders EricssonLunds OK56:38+16:269:26
24Ronny LiljenbergEslövs FK57:30+17:189:35
25Håkan GrubbMalmö OK59:53+19:419:58
26Patrik SteenOK Enen1:00:25+20:1310:04
27Henrik LarssonFK Göingarna1:01:01+20:4910:10
28Tomas NilssonHässleholms OK1:01:18+21:0610:13
29Anders NilssonOK Orion1:02:30+22:1810:25
30Ola AndertoftMarkaryds FK1:03:01+22:4910:30
31Stefan AdolfssonEslövs FK1:03:14+23:0210:32
32Olof BarrSkåneslättens OL1:03:55+23:4310:39
33Lars HagelbergEksjö SOK1:04:46+24:3410:47
34Jan JohanssonSkåneslättens OL1:12:43+32:3112:07
35Mats ToftnerOK Kompassen1:24:04+43:5214:00
36Dennis HansenOK Kompassen1:30:01+49:4915:00
Karl ErikssonUddevalla OKej godkänd
Håkan ErikssonHästveda OKej start
Fredrik SmedbergOK Skogsfalkenej start
Björn CarlstedtHjärnarps OLej start
Anders JägrydSkåneslättens OLej start

D55

3 980 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila B HöglundFK Herkules32:528:15
2Sara Snogerup LinseLunds OK33:03+0:118:18
3Britta SahlinVänersborgs SK35:32+2:408:55
4Britt-Marie BengtssonFK Åsen36:58+4:069:17
5Ann NilssonMarkaryds FK37:50+4:589:30
6Lena SwartzOK Orion38:29+5:379:40
7Karin BacktemanLinköpings OK38:41+5:499:43
8Maritha HenrikssonJönköpings OK40:19+7:2710:07
9Annette Falck LarssonVänersborgs SK41:27+8:3510:24
10Kerstin PerssonFK Göingarna42:18+9:2610:37
11Lena OlssonSkåneslättens OL42:52+10:0010:46
12Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK42:55+10:0310:46
13Carina SundbüeSträngnäs-Malmby OL43:16+10:2410:52
14Monica HenrikssonEksjö SOK43:20+10:2810:53
15Annlouise AlmqvistIFK Mora OK44:53+12:0111:16
16Pia VångellLinköpings OK45:06+12:1411:19
17Christina SternerTockarps IK45:45+12:5311:29
18Eva CarlssonJönköpings OK45:46+12:5411:29
19Christina SegerslättSkåneslättens OL46:20+13:2811:38
20Lollo NybergOK Kontinent48:00+15:0812:03
21Kristina HammarfalkÖstersunds OK49:30+16:3812:26
22Ing-Marie SamuelssonIK Trenne Ullared49:38+16:4612:28
23Ann-Kristin SjöströmLunds OK49:49+16:5712:31
24Marita FilipssonMarkaryds FK51:40+18:4812:58
25Christina BirathStenungsunds OK54:30+21:3813:41
26Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:02:24+29:3215:40
27Yvonne JohanssonGamleby OK1:04:54+32:0216:18
28Leila LjunggrenMarkbygdens OK1:05:09+32:1716:22
Ingela AnderssonLunds OKej start
Tina HagårdRävetofta OKej start

H55

5 450 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn PerssonÖrkelljunga FK38:187:01
2Pesho HedbergLunds OK38:40+0:227:05
3Elis BengtssonOK Norrvirdarna40:55+2:377:30
4Per-Erik BengtssonLunds OK41:04+2:467:32
5Anders BorgHjärnarps OL41:07+2:497:32
6Jan HanssonStenungsunds OK42:09+3:517:44
7Ronny LiljegrenGotlands Bro OK42:21+4:037:46
8Glen HåkanssonVäxjö OK42:54+4:367:52 Ladda ner rutt i gpx-format
9Johnny NimvikFK Åsen43:25+5:077:57
10Bengt OlssonEslövs FK44:27+6:098:09
11Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna44:33+6:158:10
12Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL45:15+6:578:18
13Rikard BorgLinköpings OK47:16+8:588:40
14Ingemar MånssonRonneby OK48:32+10:148:54
15Bo JohanssonOK Älme49:41+11:239:06
16Arne SääfGudhems IF50:15+11:579:13
17Jan KarlssonVäxjö OK50:51+12:339:19
18Ulf MinörLunds OK52:02+13:449:32
19Sverker ErikssonOK Gynge52:20+14:029:36
20Anders GranqvistVärend GN OL52:42+14:249:40
21Jörgen SköldLinköpings OK57:52+19:3410:37
22Björn JakobssonTäby OK58:11+19:5310:40
23Gert PetterssonLunds OK1:01:39+23:2111:18
24Lars ErikssonHjärnarps OL1:05:57+27:3912:06
Jörgen ModigOK Pan-Kristianstadej godkänd
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej godkänd
Benjamin ViebkeMalmö OKej godkänd
Nils-Olof LarssonVänersborgs SKej start

D60

3 890 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK33:458:40
2Ina LindebergSkåneslättens OL36:17+2:329:19
3Gunilla KreissJärla Orientering37:14+3:299:34
4Lena LarssonSala OK38:02+4:179:46
5Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK38:48+5:039:58
6Gunilla LarssonBredareds IF39:29+5:4410:08
7Bente KällVäxjö OK39:45+6:0010:13
8Birgitta AnderssonFrämmestads IK39:48+6:0310:13
9Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK40:24+6:3910:23
10Birgitta OlssonOK Skogsfalken43:31+9:4611:11
11Gunilla AxelssonSävedalens AIK44:03+10:1811:19
12Marianne ThorssonIK Trenne Ullared45:08+11:2311:36
13Lena JanssonJärla Orientering46:14+12:2911:53
14Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad50:50+17:0513:04
15Märit GustafssonEds SK51:22+17:3713:12
16Ingrid JessenFrämmestads IK52:59+19:1413:37
17Eva KarlssonUddevalla OK53:22+19:3713:43
18Britt GunnarssonKristinehamns OK54:06+20:2113:54
19Monica MartinssonOK Tranan54:44+20:5914:04
20Mary HealyGEN58:57+25:1215:09
21Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:01:09+27:2415:43
22Marie SvernestamLinköpings OK1:01:19+27:3415:45
23Ann-Britt WinnbergIK Trenne Ullared1:02:27+28:4216:03
24Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK1:04:47+31:0216:39
25Lena NielsenHelsingborgs SOK1:06:26+32:4117:04
Christina OlssonSkåneslättens OLej start
Ingela EkelövSkåneslättens OLej start
Mari-Louise LundgrenStora Tuna OKej start

H60

5 270 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK41:427:54
2Håkan LindbergOK Vilse 8742:04+0:227:58
3Thomas GeorgssonOK Nackhe42:05+0:237:59
4Sten GustafssonEds SK42:37+0:558:05
5Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK43:36+1:548:16
6Lennart KalénSOK Viljan44:28+2:468:26
7Jerker NetzTrollhättans SOK44:57+3:158:31
8Mats AnderssonFinspångs SOK45:08+3:268:33
9Magnus AnderssonUlricehamns OK45:16+3:348:35
9Lasse JohanssonEds SK45:16+3:348:35
11Arne KlintbergEksjö SOK45:40+3:588:39
12Henrik UndelandIFK Göteborg Orientering45:52+4:108:42
13Inge GötessonKarlskrona SOK47:50+6:089:04
14Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK48:04+6:229:07
15Bengt SchwartzOK Kolmården48:05+6:239:07
16Urban LarssonOK Gipen48:20+6:389:10
17Bruno StubPI-København48:55+7:139:16
18Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK49:00+7:189:17
19Stefan MyrefeltSkarpnäcks OL49:50+8:089:27
20Roger ThörnOK Vilse 8750:57+9:159:40
21Jan WahlströmSnättringe SK51:21+9:399:44
22Ingmar EkelövSkåneslättens OL52:04+10:229:52
23Håkan ForsmanRonneby OK52:26+10:449:56
24Anders GrundbergLunds OK53:56+12:1410:14
25Ingemar PeterssonMarkaryds FK54:24+12:4210:19
26Tomas AnderssonOK Tor54:51+13:0910:24
27Lars ForsstedtSöders-Tyresö55:59+14:1710:37
28Dan SjöholmHalmstad OK56:14+14:3210:40
29Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK57:32+15:5010:55
30Stefan GunnarssonKristinehamns OK59:10+17:2811:13
31Bernt AnderssonIF Rigor1:00:55+19:1311:33
32Lars ErikssonKalmar OK1:03:13+21:3111:59
33Kyrre ThalbergLunds OK1:04:04+22:2212:09
34Lennart WinbergHudiksvalls OK1:10:53+29:1113:27
35Sven GranathTjällmo-Godegårds OK1:14:24+32:4214:07
36Jan JohanssonGamleby OK1:14:35+32:5314:09
Thomas DagsbergOK Orionej start

D65

3 650 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger OnsbringEskilstuna OL34:459:31
2Ing-Marie Brander StrandGöteborg-Majorna OK36:18+1:339:56
3Margareta JohanssonHalmstad OK40:22+5:3711:03
4Maria NordwallOK Kolmården40:46+6:0111:10
5Erén Lång AlbinssonBredaryds SOK42:10+7:2511:33
6Gudrun NilssonLunds OK42:36+7:5111:40
7Lena SöderbergOK Skogsfalken42:54+8:0911:45
8Margareta SvenssonOK Vilse 8743:05+8:2011:48
9Ingrid MårtenssonOK Kolmården43:14+8:2911:50
10Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK43:44+8:5911:58
11Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK43:54+9:0912:01
12Ann-Helen LinnersjöOK Orion45:12+10:2712:23
13Monica KnutssonSävedalens AIK45:25+10:4012:26
14Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF46:13+11:2812:39
15Gunnel MånssonOK Vilse 8746:35+11:5012:45
16Gunnel TurpeinenKvillebyns SK46:38+11:5312:46
17Lena GranefeltOK Tyr46:53+12:0812:50
18Marion HallstenUddevalla OK48:30+13:4513:17
19Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK49:39+14:5413:36
20Åsa StåhlHjärnarps OL50:42+15:5713:53
21Titti BergendahlOK Måsen51:38+16:5314:08
22Mona ForsbergNyköpings OK53:39+18:5414:41
23Catherine DawsonGafanhori58:02+23:1715:53
24Karin LarssonOK Kompassen1:01:31+26:4616:51
25Marie-Louise KarlssonNybro OK1:03:15+28:3017:19
26Christina NilssonAndrarums IF1:07:27+32:4218:28
27Margareta HeldFK Åsen1:35:49+1:01:0426:15
28Veronica DahlbomHelsingborgs SOK1:48:40+1:13:5529:46
Kristin JohanssonKarlskrona SOKej godkänd
Majvie AnnegårdSOK Viljanej start
Ingrid E StrömRonneby OKej start
Karin AxelssonIK Uvenej start

H65

4 990 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas AlbinssonBredaryds SOK40:028:01
2Bo HerderssonMarkbygdens OK41:22+1:208:17
3Gert LundquistGotlands Bro OK42:26+2:248:30
4Ulf RadlerJärfälla OK44:07+4:058:50
5Sven-Inge SvenssonHässleholms OK44:14+4:128:51
6Kent GranqvistVästerviks OK45:06+5:049:02
7Stefan MillegårdSävedalens AIK45:10+5:089:03
8Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK46:08+6:069:14
9Lennart ErforsOK Torfinn46:59+6:579:24
10Christer FolkessonEksjö SOK51:44+11:4210:22
11Björn-Olof ValdemarssonOK Nackhe52:31+12:2910:31
12Lars StrinnholmÖstersunds OK53:00+12:5810:37
13Göran LarssonSala OK53:04+13:0210:38
14Göran JohnssonSkåneslättens OL54:18+14:1610:52
15Bernt-Ove KarlssonFK Finn54:23+14:2110:53
16Kent R NilssonAndrarums IF55:22+15:2011:05
17Kjell MartinssonOK Tranan55:45+15:4311:10
18Bo Anders NilssonLunds OK56:12+16:1011:15
19Kalle LindqvistVäxjö OK56:30+16:2811:19
20Olle BohmanHjärnarps OL57:06+17:0411:26
21Tommy WesterbergIF Hagen57:47+17:4511:34
22Göran SvensonSOK Viljan58:21+18:1911:41
23Lennart SmedenmarkRonneby OK58:24+18:2211:42
24Arne BogrenOK Vivill1:00:07+20:0512:02
25Kenneth FagerKarlskrona SOK1:00:40+20:3812:09
26Robert JessenFrämmestads IK1:01:26+21:2412:18
27Jan KarlssonOK Virdarna1:01:41+21:3912:21
28Kim FolanderFSK Orientering1:01:53+21:5112:24
29Bo JohanssonOK Vilse 871:02:16+22:1412:28
30Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK1:02:57+22:5512:36
31Krister NilssonVäxjö OK1:03:51+23:4912:47
32Anders KumlinIK Ymer1:04:17+24:1512:52
33Stig JohanssonHelsingborgs SOK1:04:53+24:5113:00
34Bill AnderssonHestra IF1:05:08+25:0613:03
35Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK1:05:50+25:4813:11
36Bengt AspvallRonneby OK1:06:11+26:0913:15
37Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:07:10+27:0813:27
38Lars SvenssonOK Vilse 871:09:03+29:0113:50
39Kurt EkbergOK Orinto1:10:50+30:4814:11
40Gert OlssonTockarps IK1:17:12+37:1015:28
41Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK1:28:07+48:0517:39
42Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:47:35+1:07:3321:33
Lennart GustafssonJönköpings OKej godkänd
Anders ForsstedtSöders-Tyresöej godkänd
Håkan WinnbergIK Trenne Ullaredej godkänd
Bengt HanssonAndrarums IFej start
Leif CarlssonSOK Viljanej start
Ulf KjellinOK Hedströmmenej start
Rolf MathisenEskilstuna OLej start
Hans TrofastTenhults SOKej start

D70

3 160 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL31:3610:00
2Eva AlsinIK Ymer36:13+4:3711:27
3Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna38:24+6:4812:09
4Inge JørgensenOK Roskilde38:33+6:5712:11
5Maj-Britt ByströmRävetofta OK38:48+7:1212:16
6Inga JohanssonNyköpings OK39:13+7:3712:24
7Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK40:24+8:4812:47
8Anna BlomgrenTullinge SK40:35+8:5912:50
9Christina WestmanHudiksvalls OK40:55+9:1912:56
10Gull SvenssonÖrkelljunga FK40:57+9:2112:57
11Margareta LarssonOK Njudung41:12+9:3613:02
12Karin DelinAlfta-Ösa OK43:20+11:4413:42
13Ing-Marie BergmanVisborgs OK44:31+12:5514:05
14Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK44:45+13:0914:09
15Ulla HåkanssonOK Gynge46:26+14:5014:41
16Ann-Mari PerssonVäxjö OK48:18+16:4215:17
17Margareta SjöbergLunds OK48:26+16:5015:19
18Ingalill TimgrenOK Österåker49:04+17:2815:31
19Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK49:05+17:2915:31
20Margareta HaraldssonSigtuna OK49:16+17:4015:35
20Karin PerssonOK Tyringe49:16+17:4015:35
22Inga-Lill PetterssonLinköpings OK49:20+17:4415:36
23Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK50:33+18:5715:59
24Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK50:50+19:1416:05
25Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL51:08+19:3216:10
26Eva LindgrenLinköpings OK51:19+19:4316:14
27Astrid JohannessonHelsingborgs SOK51:54+20:1816:25
28Kerstin ErnvidUlricehamns OK53:28+21:5216:55
29Karin BengtssonOK Kompassen53:49+22:1317:01
30Vega SlottnerJönköpings OK56:30+24:5417:52
31Hjördis ErlandssonOK Lindéna57:16+25:4018:07
32Berith IvehagFrämmestads IK57:41+26:0518:15
33Gun SvenssonRehns BK57:55+26:1918:19
34Torill SvendsenFrosta OK59:00+27:2418:40
35Britt ÅkessonHässleholms OK1:03:34+31:5820:06
36Gunnel BalckIFK Lidingö SOK1:09:37+38:0122:01
Gullevi SvenssonRonneby OKej godkänd
Barbro BörjessonOK Skogshjortarnaej start
Lisbeth KarlssonVaggeryds SOKej start
Barbro NilssonAlvesta SOKej start
Solbritt GustafssonOK Virdarnaej start

H70

4 250 m, 75 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK32:487:43
2Leif SandgrenFrosta OK34:42+1:548:09
3Kenneth JohanssonEskilstuna OL34:46+1:588:10
4Agne BengtssonOK Kompassen36:01+3:138:28
5Ingvar BergmanOK Tranan36:41+3:538:37
6Lars GranefeltOK Tyr37:06+4:188:43
7Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK37:43+4:558:52
8Lars-Ivar SvenssonRehns BK40:12+7:249:27
9Olle AdolfssonLerums SOK40:27+7:399:31
10Ingemar MagnussonBoxholm-Mjölby OL41:18+8:309:43
11Åke EckerbomIFK Sävsjö41:39+8:519:48
12Roger DanielssonLinköpings OK41:55+9:079:51
13Åke BrodénHalmstad OK42:26+9:389:59
14Kjell ErlandssonOK Lindéna42:27+9:399:59
15Hans-Gösta BernhardMariestads FK42:49+10:0110:04
16Vidar LöfvingTibro OK42:55+10:0710:05
17Karl Evert SvenssonIF Hagen43:04+10:1610:08
18Roy DawsonGafanhori43:15+10:2710:10
19Kent JohanssonÖrkelljunga FK43:17+10:2910:11
20Sören AnderssonIK Dran43:41+10:5310:16
21Tommy OlssonKarlskrona SOK43:55+11:0710:20
22Tommie OlssonVisborgs OK44:13+11:2510:24
23Ove ThorssonIK Trenne Ullared44:22+11:3410:26
24Dag LorénOK Frisene44:30+11:4210:28
25Ingemar LindblomOK Orinto44:52+12:0410:33
26Leif LöfTrollhättans SOK45:00+12:1210:35
27Per-Arne KällénUddevalla OK45:18+12:3010:39
28Rune SandbergUddevalla OK45:19+12:3110:39
29Erland MartinssonOK Tyringe46:06+13:1810:50
30Stefan G LarssonOK Njudung46:08+13:2010:51
31Åke GustavssonOK Älgen46:46+13:5811:00
32Per-Olof FernbergIS Skanne46:58+14:1011:03
33Lennart BohmanKarlskrona SOK48:05+15:1711:18
34Christer JönssonLunds OK48:13+15:2511:20
35Jan FogelbergVästvärmlands OK48:21+15:3311:22
36Torbjörn WikströmOK Orinto48:24+15:3611:23
37Åke PerssonHjärnarps OL48:47+15:5911:28
38Christer OttossonOK P448:50+16:0211:29
39Karsten RichardtKøge OK49:06+16:1811:33
40Stig LandstorpOK Tor49:09+16:2111:33
41Stig LarssonRävetofta OK51:16+18:2812:03
42Ingemar AnderssonOK Orion51:34+18:4612:08
43Roland NilssonSOK Viljan52:08+19:2012:16
44Håkan NilssonMalmö OK52:16+19:2812:17
45Benny IvarssonFjärås AIK52:25+19:3712:20
46Lennart MartinssonOK Tyringe52:27+19:3912:20
47Bengt SörensenJönköpings OK52:52+20:0412:26
48Janne LindholmFrosta OK53:00+20:1212:28 Ladda ner rutt i gpx-format
49Johnny KarlssonUddevalla OK53:12+20:2412:31
50Lars HenrikssonOK Älme53:51+21:0312:40
51Hans PerssonOK Älgen54:04+21:1612:43
52Per GranevikJönköpings OK54:13+21:2512:45
53Kjell JeppsonIF Rigor54:37+21:4912:51
54Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK55:04+22:1612:57
55Leif KarlssonFrosta OK57:08+24:2013:26
56Gustaf OlssonLinköpings OK57:09+24:2113:26
57Benkt AnderssonFrosta OK57:12+24:2413:27
58Bengt StåhlHjärnarps OL58:46+25:5813:49
59Christer GrönbladHärlövs IF1:00:52+28:0414:19
60Lars PerssonOK Kompassen1:01:40+28:5214:30
61Bo SenjeHalmstad OK1:03:15+30:2714:52
62Arne JohanssonOK Älme1:05:49+33:0115:29
63Göran ForsbergNyköpings OK1:06:14+33:2615:35
64Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:06:23+33:3515:37
65Göran KarlssonLessebo OK1:06:58+34:1015:45
66Nils-Erik BondessonFrosta OK1:09:22+36:3416:19
67Leif MalmHärlövs IF1:10:03+37:1516:28
68Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:10:18+37:3016:32
69Sven ThelanderssonLunds OK1:12:50+40:0217:08
70Jan HanssonLunds OK1:12:54+40:0617:09
71Börje ÅkessonFrosta OK1:20:47+47:5919:00
Jörgen FranssonEmmaboda Verda OKej godkänd
Lennart AnderssonOK Orionej godkänd
Tommy HeldFK Åsenej godkänd
Johnny GustafssonGamleby OKej godkänd
Christer SandhOK Roxenej start
Gert OlssonSkåneslättens OLej start
Willie OlssonRävetofta OKej start
Bertil QvickKungälvs OKej start
Karl-Evert AnnegårdSOK Viljanej start
Göran LarssonOK Kompassenej start
Sven RuterOK Älmeej start

D75

3 060 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK35:0311:27
2Birgitta OlssonRonneby OK35:19+0:1611:32
3Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK35:37+0:3411:38
4Britt RangertIK Ymer37:53+2:5012:22
5Helen AndertoftMarkaryds FK38:31+3:2812:35
6Gunnel SvenssonIK Ymer39:01+3:5812:45
7Ulla LindheIK Stern39:25+4:2212:52
8Gun LarssonOK Lindéna40:57+5:5413:22
9Ulla HellmanSundsvalls OK41:44+6:4113:38
9Ann-Charlotte JensenHässleholms OK41:44+6:4113:38
11Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK47:30+12:2715:31
12Berit ByströmOK Virdarna48:54+13:5115:58
13Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK49:49+14:4616:16
14Elsa SvenssonOK Vilse 8752:32+17:2917:10
15Gunilla GrönbladHärlövs IF53:14+18:1117:23
16Lotta GranholmLinköpings OK54:46+19:4317:53
17Lena PehrssonOK Silva55:30+20:2718:08
18Margareta BengtssonOK Gläntan Vessigebro56:50+21:4718:34
19Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby58:50+23:4719:13
20Berit NilssonOK Älme1:00:09+25:0619:39
21Siv EkelöfVärend GN OL1:03:57+28:5420:53
22Brita DahlbergHässleholms OK1:04:31+29:2821:05
23Marianne CarlssonSkåneslättens OL1:10:40+35:3723:05
24Ulla NilssonSOK Viljan1:12:01+36:5823:32
25Maria Foster SchadSkåneslättens OL1:19:56+44:5326:07
26Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK1:38:05+1:03:0232:03
Britt NybergNybro OKej godkänd
Chatarina AnderssonOK Motalaej godkänd
Britt ErikssonHammarby IF OFej start

H75

3 710 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth IvehagFrämmestads IK33:279:00
2Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK34:02+0:359:10
3Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK35:17+1:509:30
4Åke GatelidOK Skogshjortarna36:50+3:239:55
5Lars FinbomOK Landehof36:58+3:319:57
6Åke EkstrandHärlövs IF37:22+3:5510:04
7Stig IsraelssonOK Tylöskog38:31+5:0410:22
8Rune RådeströmSnättringe SK38:42+5:1510:25
9Gösta LindqvistOK Löftan38:45+5:1810:26
9Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK38:45+5:1810:26
11Leif LindströmNybro OK39:13+5:4610:34
12Lennart SturessonVästerviks OK39:20+5:5310:36
13Lars JohanssonOK Skogshjortarna40:23+6:5610:53
14Björn LinnersjöOK Orion40:27+7:0010:54
15Bengt JönssonÅkers IF40:28+7:0110:54
16Magne HagströmFrölunda OL40:43+7:1610:58
17Rune BergLunds OK40:48+7:2110:59
18Ulf WaldenfjordLinköpings OK41:04+7:3711:04
19Kurt BergstrandLessebo OK41:43+8:1611:14
20Henrik HvoslefIK Stern41:49+8:2211:16
21Runo JohanssonKristinehamns OK42:09+8:4211:21
22Anders CarlssonSkåneslättens OL42:21+8:5411:24
23Sven-Åke GranquistHästveda OK42:38+9:1111:29
24Ivan ErnvidUlricehamns OK44:30+11:0311:59
25Kjell LindauOK Kompassen44:48+11:2112:04
26Sven Erik SjöholmMullsjö SOK44:51+11:2412:05
27Rolf ÖhrnNynäshamns OK45:02+11:3512:08
28Ole  SvendsenOK Roskilde45:31+12:0412:16
29Bengt-Åke SvenssonIK Ymer45:54+12:2712:22
30Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad46:15+12:4812:27
31Erling EkelöfVärend GN OL46:24+12:5712:30
32Erland LingJönköpings OK46:46+13:1912:36
33Olle AnderssonIFK Mora OK47:02+13:3512:40
34Tom LindbergLunds OK47:18+13:5112:44
35Håkan BrostMalmö OK48:13+14:4612:59
36Bo SvenssonÖrkelljunga FK48:25+14:5813:03
37Bertil OttossonFK Göingarna48:36+15:0913:05
38Arne SvenssonOK Njudung49:01+15:3413:12
39Stig KarlssonLessebo OK49:11+15:4413:15
40Leif LindhIK Vikings OK49:32+16:0513:21
41Gunnar PerssonSvanesunds GIF51:13+17:4613:48
42Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad51:23+17:5613:50
43Arne LarsenVästerviks OK51:29+18:0213:52
44Ingemar SvenssonLunds OK51:34+18:0713:53
45Hagbert PerssonVäxjö OK54:42+21:1514:44
46Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL56:29+23:0215:13
47Anders BuhréNybro OK58:03+24:3615:38
48Allan SunnergrenHjärnarps OL58:44+25:1715:49
49Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK59:52+26:2516:08
50Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK1:00:02+26:3516:10
50Krister SandbladVäxjö OK1:00:02+26:3516:10
52Kenneth LindborgHässleholms OK1:08:11+34:4418:22
53Nils-Åke NilssonHärlövs IF1:12:37+39:1019:34
54Ragnar OlssonRonneby OK1:29:21+55:5424:05
55Christer LjungquistLunds OK1:37:40+1:04:1326:19
Sven-Erik ForsellSkåneslättens OLej godkänd
Verner LönnquistHärlövs IFej godkänd
John-Erik BergstrandVärend GN OLej godkänd
Göran ThourVärend GN OLej start
Kjell MånssonRonneby OKej start

D80

2 630 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eivor Steen-OlssonKungälvs OK34:1513:01
2Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna42:44+8:2916:14
3Gunnel BörjessonIK Uven43:37+9:2216:35
4Gun HanssonYstads OK45:28+11:1317:17
5Vivi-Anne BylundRydboholms SK47:56+13:4118:13
6Barbro VallinKungälvs OK48:01+13:4618:15
7Karin LexellOK Torfinn48:33+14:1818:27
8Marianne GrahnGöteborgs SK1:07:57+33:4225:50
9Laila MalmqvistVäxjö OK1:12:27+38:1227:32

H80

3 260 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK30:029:12
2Roland KarlssonRonneby OK32:03+2:019:49
3Ove JohanssonOK Järnbärarna37:05+7:0311:22
4Håkan SkogumMarkbygdens OK37:32+7:3011:30
5Göran OlofssonFjärås AIK41:21+11:1912:41
6Bengt I NilssonFrosta OK41:40+11:3812:46
7Arne GustafssonMalmö OK42:18+12:1612:58
8Rune AhlanderJönköpings OK42:25+12:2313:00
9John BerglundAlfta-Ösa OK42:31+12:2913:02
10Leif SjögrenOK Orion43:05+13:0313:12
11Werner TörnblomVäxjö OK44:01+13:5913:30
12Bo UllmanOK Pan-Kristianstad44:30+14:2813:39
13Per LarssonJönköpings OK45:05+15:0313:49
14Rune BengtssonRonneby OK45:18+15:1613:53
15Bernt LarssonOK Lindéna45:59+15:5714:06
16Roland BrandshageSävedalens AIK46:21+16:1914:13
17Johan JanssonVäxjö OK47:08+17:0614:27
18Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL48:05+18:0314:44
19Bernt PeterssonAlvesta SOK49:56+19:5415:19
20Klas TykessonSkåneslättens OL50:14+20:1215:24
21Stig JohanssonHalmstad OK55:27+25:2517:00
22Ingemar TuressonMalmö OK57:31+27:2917:38
23Jan-Eric NelkingFK Åsen58:51+28:4918:03
24Göran HektorLinköpings OK1:00:21+30:1918:30
Rune CarlssonSundbybergs IKej godkänd
Lars PerssonVäsby OKej godkänd
Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OKej start
Anders AdlerLinköpings AIKej start
Gillis AlmVäxjö OKej start
Ernie BroströmHalmstad OKej start

D85

2 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg43:0417:34
2Clarie EkOK Pan-Kristianstad52:03+8:5921:14

H85

3 090 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF41:1313:20
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad43:41+2:2814:08
3Leif ClaessonTormestorps IF44:29+3:1614:23
4Allan HåkanssonSOK Viljan47:09+5:5615:15
5Stig LundinEskilstuna OL51:42+10:2916:43
6Carl-Henrik HallbergIK Uven53:30+12:1717:18 Ladda ner rutt i gpx-format
7John LarssonVästvärmlands OK55:35+14:2217:59
8Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF55:47+14:3418:03
9Bengt EdvardssonOK Torfinn56:02+14:4918:08
10Arvo HyvönenSkattkärrs SOK57:47+16:3418:42
11Rolf BlomFrölunda OL59:22+18:0919:12
12Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:00:04+18:5119:26
13Lasse OlssonIK Trenne Ullared1:02:19+21:0620:10
14Lars-erik MalmqvistVäxjö OK1:09:36+28:2322:31
15Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby1:11:20+30:0723:05
Nils RågstedtIS Kullenej start

H90

2 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune IsakssonHelsingborgs SOK51:3121:01
Curth SvenssonSkåneslättens OLej godkänd

Öppen motion 5

3 360 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eddie KarlssonOK Vilse 8729:038:38
2Nils SwartzOK Orion29:14+0:118:42
3Nellie RydlundHässleholms OK31:34+2:319:23
4Robin CarlstedtHjärnarps OL35:08+6:0510:27
5Clara EhrnbornAndrarums IF41:18+12:1512:17
6Lars DahlHärlövs IF42:23+13:2012:36
7Philip KnakPI-København44:16+15:1313:10
8Johan AdetorpKlubblös44:45+15:4213:19
9Anders SandbergHöörs IK47:02+17:5913:59
10Alva HagelbergEksjö SOK49:20+20:1714:40
11Kerstin MartinssonOK Tyringe52:40+23:3715:40
12Åsgerd BergmanOK Tranan52:44+23:4115:41
13Susanne ModigLaholms IF OK53:48+24:4516:00
14Kristina Nilsson CondoriHästveda OK1:01:55+32:5218:25
15Emma Nilsson CondoriHästveda OK1:01:58+32:5518:26
16Linnéa BjärbyFrosta OK1:05:05+36:0219:22
17Lisbeth DahlHelsingborgs SOK1:06:04+37:0119:39
18Lennart MagnussonLaholms IF OK1:11:35+42:3221:18
19Sofia Stiblert EnforsTockarps IK1:14:18+45:1522:06
20Jan DahlbergHässleholms OK1:17:23+48:2023:01
21Edvin NilssonOskarströms OK1:20:18+51:1523:53
22Ulla KarlssonOK Tyringe1:28:39+59:3626:23
Kjell NybergIS Kullenej godkänd
Kerstin DahlHärlövs IFej godkänd
Arvid AlbinssonHjärnarps OLej godkänd

Öppen motion 7

3 040 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran SundblomLunds OK21:417:07
2Mats BacktemanLinköpings OK29:25+7:449:40
3Gabriel SteffertOK Tyringe29:44+8:039:46
4Maria HåkanssonVäxjö OK31:45+10:0410:26
5Carolina NilssonOK Kompassen31:59+10:1810:31
6Siri WahlströmMalmö OK33:57+12:1611:10
7Maria PeterssonHalmstad OK34:44+13:0311:25
8David EngstedtOK Linné34:48+13:0711:26
9Linnea RydlundHässleholms OK34:57+13:1611:29
10Stellan MartinssonOK Tyringe35:00+13:1911:30
11Anders SvenssonLaholms IF OK35:04+13:2311:32
12Stig NilssonOskarströms OK35:42+14:0111:44
13David SöderströmSala OK37:43+16:0212:24
14Kerstin SegerLaholms IF OK38:04+16:2312:31
15Pi PerssonOK Orion39:30+17:4912:59
16Claes LinseforsLunds OK43:25+21:4414:16
17Anne-Li AugustssonOK Tyringe43:29+21:4814:18
18Kerstin OlssonEslövs FK43:51+22:1014:25
19Enar MagnussonIS Skanne44:02+22:2114:29
20Olle RingRonneby OK44:06+22:2514:30
21Tommy BengtssonHässleholms OK45:47+24:0615:03
22Sven TörnkvistTormestorps IF46:23+24:4215:15
23Mona EnforsTockarps IK47:47+26:0615:43
24Sofia NydahlOK Motala48:18+26:3715:53
25Bengt-Åke NilssonOK Torfinn48:35+26:5415:58
26Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK48:55+27:1416:05
27Lotta BerntssonSkåneslättens OL50:33+28:5216:37
28Margareta NetzTrollhättans SOK51:09+29:2816:49
29Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna53:10+31:2917:29
30Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL53:58+32:1717:45
31Olle EnforsTockarps IK55:59+34:1818:24
32Mats RosénHästveda OK56:50+35:0918:41
33Sven-Otto JönssonEslövs FK57:07+35:2618:47
34Kristina TellqvistIK Dran58:08+36:2719:07
35Ida FastOK Pan-Kristianstad58:20+36:3919:11
36Barbro MartinssonOK Tyringe58:32+36:5119:15
37Nils PerssonIS Skanne59:36+37:5519:36
37Anton KarlssonFK Finn59:36+37:5519:36
39Gunnel WesterÖrkelljunga FK59:49+38:0819:40
40Rolf NilssonAndrarums IF1:01:07+39:2620:06
41Erik OlssonFK Åsen1:02:40+40:5920:36
42Gunnar BengtssonOK Gläntan Vessigebro1:03:32+41:5120:53
42Hubert HugossonOK Gynge1:03:32+41:5120:53
44Laila PerssonIS Skanne1:08:48+47:0722:37
45Leif AnderssonOK Motala1:09:56+48:1523:00
46Leif MagnussonOK Torfinn1:22:10+1:00:2927:01
47Kristin LindbergLunds OK1:24:57+1:03:1627:56
48Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:46:06+1:24:2534:54
Folke SjöbergLunds OKej godkänd
Ylva GefvertOK P4ej godkänd
Fredy SchwyterOK Gyngeej godkänd
Liselott PeterssonOK Älmeej godkänd
Thomas VinbladLunds OKej start

Öppen motion 8

4 530 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tue LassenFaaborg OK25:575:43
2Henrik OlofssonOK Kompassen29:14+3:176:27
3Mette StubPI-København35:36+9:397:51
4Gunnar Tjompen SvenssonSkåneslättens OL36:03+10:067:57
5Filip SjöforsOK Älme36:12+10:157:59
6Martin RidderstedtSkåneslättens OL38:07+12:108:24
7Terje GudbrandsenHamar OK41:26+15:299:08
8Tobias CarlstedtHjärnarps OL41:36+15:399:10
9Love PerssonMalmö OK43:15+17:189:32
10Simon SvenssonLaholms IF OK43:36+17:399:37
11Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK46:29+20:3210:15
12Oscar EhrnbornAndrarums IF47:03+21:0610:23
13Roger NilssonLaholms IF OK47:27+21:3010:28
14Troels LassenFaaborg OK48:37+22:4010:43
15Johan StåhlHjärnarps OL49:28+23:3110:55
16Ulrik LassenFaaborg OK49:31+23:3410:55
17Anders NilssonHässleholms OK49:35+23:3810:56
18Tilda HagelbergEksjö SOK50:31+24:3411:09
19Fredrik HjortHelsingborgs SOK50:45+24:4811:12
20Göran MattssonSkåneslättens OL51:59+26:0211:28
21Jan KarlssonHalmstad OK52:16+26:1911:32
22Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF52:54+26:5711:40
23Holger SigboOK Kompassen53:12+27:1511:44
24Andreas EnforsTockarps IK53:33+27:3611:49
25Helena ÅhlinHelsingborgs SOK53:36+27:3911:49
26Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK54:52+28:5512:06
27Anna BondesonLunds OK55:13+29:1612:11
28Agneta TörnkvistIK Uven56:18+30:2112:25
29Julia LundhHästveda OK57:00+31:0312:34
30Eva PerssonVäxjö OK58:43+32:4612:57
31David MorénHjärnarps OL59:01+33:0413:01
32Maria MagnussonKFUM Örebro OK59:56+33:5913:13
33Aina JeppssonLunds OK1:03:37+37:4014:02
34Emma KribladHjärnarps OL1:04:48+38:5114:18
35Mantas ZalagaSkåneslättens OL1:06:05+40:0814:35
36Susanna CaleklintKarlskrona SOK1:08:25+42:2815:06
37Bengt LundhHelsingborgs SOK1:12:17+46:2015:57
38Jan GradinAndrarums IF1:15:07+49:1016:34
39Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:16:15+50:1816:49
40Mattias SjögrenHästveda OK1:56:51+1:30:5425:47
Erik AlbinssonHjärnarps OLej godkänd

Öppen motion 9

7 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad44:506:02
2Jacob MobergHelsingborgs SOK57:01+12:117:40
3Fredrik StåhlHjärnarps OL1:00:24+15:348:07
4Lukas WittenbecherLunds OK1:05:43+20:538:50
5Simon EngelHässleholms OK1:09:28+24:389:20
6Moa WallenborgLunds OK1:14:08+29:189:58
7Tobias PerssonOK Kompassen1:15:19+30:2910:08
8Hans PerssonAndrarums IF1:20:47+35:5710:52
9Per GerdleHalmstad OK1:21:54+37:0411:01
10Jonas SchedinLinköpings OK1:28:00+43:1011:50
11Oskar AronssonKlubblös1:39:43+54:5313:25
12Göran FastOK Pan-Kristianstad1:41:53+57:0313:42
13Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad1:54:03+1:09:1315:20
Anders PerssonKlubblösej godkänd
Melker AnderssonOK Pan-Kristianstadej godkänd

NBM open D20 junior

3 360 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daria GavrilovaRussia, Saint Petersburg33:229:55
2Maria IudinaRussia, Saint Petersburg35:50+2:2810:39
3Anna GruzdevaRussia, Saint Petersburg42:13+8:5112:33
4Marta RiabovaRussia, Saint Petersburg43:55+10:3313:04
Hertha Boye NiemeläSwedenej start
Kseniia TutarovaRussia, Yekaterinburgej start
Agatha Boye NiemeläSwedenej start

NBM open D21

6 160 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Iana MelnykUkranie55:048:56
2Adrija AtgalaineLithuania56:57+1:539:14
3Hanna AndrosovychUkranie57:13+2:099:17
4Hanna FedosieievaUkranie57:26+2:229:19
5Aleksandra MukhinaRussia, Saint Petersburg57:48+2:449:22
6Viktoriia PlakhotnykUkranie1:00:54+5:509:53
7Judita VolungevicieneLithuania1:03:32+8:2810:18
8Tatiana KonkovaRussia, Saint Petersburg1:09:54+14:5011:20
9Anna FormánkovaCzech1:13:26+18:2211:55
10Petra EklundSweden1:15:34+20:3012:16
11Josefin HäggdahlFinland1:27:20+32:1614:10
12Gedvile DirziuteLithuania1:32:53+37:4915:04
13Anna PangrácovaCzech1:36:12+41:0815:37
14Lenka HornováCzech1:50:46+55:4217:58
Keseniia MachanovaRussia, Yekaterinburgej godkänd

NBM open H21

8 600 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oleksandr SankinUkraine1:01:127:06
2Dmytro PlakhotnikUkraine1:01:29+0:177:08
3Ravil FarkhutdinovRussia, Saint Petersburg1:03:53+2:417:25
4Ferenc MihályiHungary1:05:38+4:267:37
5Nver SurenianUkraine1:05:59+4:477:40
6Victor DingesRussia, Yekaterinburg1:08:23+7:117:57
7Sergei RoskopGermany1:11:07+9:558:16
8Mantas VolungeviciusLithuania1:14:13+13:018:37
9Volodymyr FedoseienkoUkraine1:17:49+16:379:02
10Henrik EklundDenmark1:27:41+26:2910:11
11Jesper MelinSweden1:28:11+26:5910:15
12Szabolcs BojtorHungary1:28:39+27:2710:18
13Anton GribachevRussia, Perm1:35:19+34:0711:05
14Imre BorosHungary1:40:11+38:5911:38
15Jan SemerádCzech1:42:44+41:3211:56
16Hakan KayanTurken1:58:11+56:5913:44
17Marek BednarikCzech2:20:46+1:19:3416:22
18Samuel SchmutzSwitzerland2:35:10+1:33:5818:02
Peter NiemeläFinlandej godkänd
Richards DarzinsLatviaej godkänd
Benjamin TrockDenmarkej godkänd
Oleksii SkvirskyiUkraineej godkänd
Mikkel PedersenDenmarkej godkänd
Nikita AsoianRussia, Yekaterinburgej godkänd
Dmytro LevinUkraineej godkänd
Thomas GoepfertGermanyej godkänd
Ruslan NikolayenkoUkraineej start

NBM open D40

4 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sonja Springer-VenhauerAustria59:5013:35
2Ilvi VareEstonia1:05:34+5:4414:54
3Carmen HibelAustria1:24:02+24:1219:05
4Hermine HeneckerAustria1:54:18+54:2825:58
Yolanda FuerstSwitzerlandej godkänd

NBM open H40

6 000 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas KuzminskisGestas,Lithuania47:327:55
2Hannes WenzelAustria56:01+8:299:20
3Josef ProcházkaSkivelo Olomouc, Czech1:00:21+12:4910:03
4Allan ThesbjergDan, Denmark1:01:36+14:0410:16
5Dmitrii ZnamenshchikovYekaterinburg, Russia1:18:29+30:5713:04
6Raitis OzolsNIK Zala Paparde, Latvia1:26:33+39:0114:25
7Jurgis SikinisGestas,Lithuania1:32:53+45:2115:28
8Tom WellsUSA1:42:03+54:3117:00
9Lee KempEngland1:48:20+1:00:4818:03

NBM open D50

3 890 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rimma ZalaevaSaint Petersburg, Russia1:12:0018:30
Agita IntsoneNIK Zala Paparde, Latviaej godkänd
Bettina RotherDövania, Denmarkej start

NBM open H50

5 270 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Szebeli IstvánBudapest Siketek, Hungary59:2211:15
2Oleg LavrykUkraine1:00:21+0:5911:27
3Arunas KubaitisGestas, Lithuania1:03:14+3:5211:59
4Matti BetlemEstonia1:03:34+4:1212:03
5Carl-Erik SjöbergVirtus, Sweden1:09:34+10:1213:12
6Kent LjungbergNerike IF, Sweden1:12:27+13:0513:44
7Helmut TannerAustria1:20:06+20:4415:11
8Geir WillumsenTrondheim, Norway1:43:33+44:1119:38
9Franz RenggliSwitzerland1:46:10+46:4820:08
Jens StruckmannGermanyej start
Jonas BerglundHephata, Swedenej start

NBM open D70

2 630 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annelise HansenDövania, Denmark48:2018:22

NBM open H60

4 250 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mark MaceUSA1:47:5025:22

NBM open H20 junior

3 360 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pavel BibichRussia, Saint Petersburg20:506:12
2Aleksei AndreevRussia, Perm22:07+1:176:34
3Daniil KamashevRussia, Perm22:25+1:356:40
4Denis VasilevRussia, Saint Petersburg24:23+3:337:15
5Roman IaroshovetcRussia, Saint Petersburg27:12+6:228:05
6Sergi PetrenkoRussia, Saint Petersburg30:45+9:559:09
7Maksim ChistovRussia, Saint Petersburg36:58+16:0811:00
8Nikita MashchenkoRussia, Saint Petersburg39:22+18:3211:42
9Alexandr TushkanovRussia, Yekaterinburg42:46+21:5612:43
10Arthem DneprikovRussia, Saint Petersburg1:09:54+49:0420:48
Hannes BergströmSwedenej start

NBM open H70

3 260 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marek Mir-MackiewiczDövania, Denmark48:3814:55
2Lars Erik CarlsonJönköping DIK, Sweden50:29+1:5115:29
3Hans RisbergNerike IF, Sweden1:10:11+21:3321:31

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser