Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Ångermanland
Arrangörsorganisation: Härnösands OK
Datum: fredag 21 september 2018

D21

5 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma BlixtOK Hammaren1:11:2412:16
Helena ForsbergSkogslöparnaej start

H21

7 790 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Börje PaulerSkogslöparna1:04:198:15
2Erik MagnussonOK Nolaskogsarna1:15:34+11:159:42
3Isak ErikssonOK Nolaskogsarna1:18:17+13:5810:02
4Simon DahlbergOK Nolaskogsarna1:24:57+20:3810:54
5Emanuel NäslundSkogslöparna1:33:05+28:4611:56
Stefan SjölundSkogslöparnaej start

D16

3 990 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amelie JosefssonSkogslöparna47:2711:53

H16

4 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hannes LindahlSundsvalls OK45:4810:37
2Petter ErlandssonSundsvalls OK48:46+2:5811:18

D14

2 930 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice LarssonSundsvalls OK29:079:56
2Nora WesterlundOK Nolaskogsarna29:10+0:039:57
3Elsa LindahlHärnösands OK29:33+0:2610:05
4Elsa GranholmSundsvalls OK30:26+1:1910:23
5Alice RytterstedtSkogslöparna34:17+5:1011:42
6Sarah BorglundHärnösands OK34:22+5:1511:43
7Nora EngströmOK Nolaskogsarna35:10+6:0312:00
8Clara NordströmSkogslöparna54:41+25:3418:39

H14

2 930 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils EngbergHärnösands OK29:2110:01

D12

2 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe ForsbergSkogslöparna18:448:24
2Tindra RytterstedtSkogslöparna21:41+2:579:43
3Rakel RahmHärnösands OK24:47+6:0311:06
Ellen WesterlundOK Nolaskogsarnaej start

H12

2 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Liam HälldalSkogslöparna15:346:58
2Eskil EngbergHärnösands OK18:02+2:288:05
3Jakob EngströmHärnösands OK18:24+2:508:15
4Titan AnundborgSidensjö IK33:36+18:0215:04

D10

2 030 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Theia AnundborgSidensjö IK23:4711:42

H10

2 030 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonathan EngströmHärnösands OK16:418:13
2Ture NordgrenHärnösands OK22:18+5:3710:59
3Elmer NordlanderHärnösands OK23:23+6:4211:31

H35

6 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar ForsbergSkogslöparna59:429:37
2Peter WoxlinSkogslöparna1:01:46+2:049:57
3Jonas HälldalSkogslöparna1:02:09+2:2710:01
4Jonas ByströmSkogslöparna1:05:20+5:3810:32

D45

4 220 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna1:05:3615:32
2Monica SjöbergOK Branten1:09:41+4:0516:30
Lena DahlbergOK Nolaskogsarnaej godkänd

H45

5 410 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan NäslundOK Nolaskogsarna48:228:56
2Mattias LindahlSundsvalls OK1:03:11+14:4911:40
3Torgny NäslundSkogslöparna1:08:17+19:5512:37
4Patrik BlidefalkOK Södertörn1:14:31+26:0913:46
5Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna1:16:13+27:5114:05
6Magnus SjöbergOK Branten1:16:16+27:5414:05
7Thomas NordströmSkogslöparna1:20:29+32:0714:52
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start
Per-Johan JosefssonSkogslöparnaej start
Clas EngströmOK Nolaskogsarnaej start

H55

4 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna48:2611:28
2Per Inge SundellOK Branten1:16:50+28:2418:12

H65

3 480 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan Berglund LakeKovlands IF54:1515:35
2Lennart VedinOK Branten1:16:16+22:0121:54
3Per SundinSkogslöparna1:49:02+54:4731:19

H70

3 040 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik KardellNjurunda OK1:14:0024:20
2Lennart KorénOK Branten1:14:17+0:1724:26
3Åke HöglundTimrå SOK1:17:38+3:3825:32
4Stig BlidefalkOK Nipan1:31:52+17:5230:13

U1

1 420 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa ErlandssonSundsvalls OK28:5020:18

U2

2 030 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas SjöbergOK Branten43:2021:20
1Linnea SjöbergOK Branten43:2021:20

Öppen motion 3

2 230 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ture ForsbergSkogslöparna30:3413:42

Öppen motion 5

2 930 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders ErlandssonSundsvalls OK26:479:08
2Oskar ErlandssonSundsvalls OK29:26+2:3910:02
3Monika WesterlundOK Nolaskogsarna37:28+10:4112:47
4Iza AnundborgSidensjö IK51:13+24:2617:28
5Elmina MolinHärnösands OK51:14+24:2717:29
6Hanny EdströmHärnösands OK51:16+24:2917:29
7Ivar GranholmSundsvalls OK54:53+28:0618:43
8Sverker RytterstedtSkogslöparna56:57+30:1019:26
9Karin LarssonSundsvalls OK59:03+32:1620:09
Elin SvenssonSundsvalls OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser