Svenska Orienteringsförbundet

Officiell totalresultatlista för Tre skåningar och en dansk, efter 2 etapper

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Tre skåningar och en dansk
Arrangörsorganisation: Helsingborgs SOK
Datum: fredag 15 juni 2018 - söndag 17 juni 2018

Etapp 1, sprintEtapp 2, medelEtapp 2, medel (totalt)Etapp 3, sprintEtapp 3, sprint (totalt)Etapp 4, sprintEtapp 4, sprint (totalt)

D21

4 050 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Elin SvenssonNässjö OK47:17
2Pia OlssonSkåneslättens OL52:02+4:45
3Lisa FolinoKarlskrona SOK52:11+4:54
4Karin HåkanssonOK Gränsen52:12+4:55
5Maja PetterssonKarlskrona SOK52:42+5:25
6Ann-Sofie LarssonÖrkelljunga FK56:10+8:53
7Hanna ModinLunds OK57:48+10:31
8Caroline LindelöwHärlövs IF59:27+12:10
9Emelie OlssonÖrkelljunga FK1:03:01+15:44
10Elinor LindelöwHärlövs IF1:06:54+19:37
11Isabell HåkanssonIK Uven1:07:25+20:08
12Olivia LönkvistOK Vivill1:12:14+24:57
13Anna IsgrenMalmö OK1:12:44+25:27
14Sofia PehrssonOK Alehof1:14:17+27:00
15Sara SöderblomÄtrans IF1:18:08+30:51
16Julia SmedenmarkRonneby OK1:27:59+40:42
17Therese EkströmHalmstad OK1:33:58+46:41
18Emma LindbergEslövs FK1:34:14+46:57
19Hannah PetersonMalmö OK1:38:44+51:27
Emilia JohanssonOK Gisleej godkänd
Sara Snogerup LinseLunds OKej godkänd
Anna RunessonOK Vivillej godkänd
Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOKej godkänd

H21

4 250 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Jarrah DayAustralopers43:16
2Jonathan GunnarssonMalmö OK43:56+0:40
3Joel KristianssonSkåneslättens OL44:51+1:35
4William PommerStora Tuna OK45:54+2:38
5Måns LennermoNässjö OK46:08+2:52
6Simon LarssonSävedalens AIK46:50+3:34
7Klas JohanssonOK Kolmården47:10+3:54
8Markus SvenssonOK Pan-Kristianstad48:23+5:07
9Rasmus GrönlundLunds OK49:20+6:04
10Simon LennermoNässjö OK50:20+7:04
11Anton UddCentrum OK50:49+7:33
12Daniel HåkanssonOK Gränsen53:06+9:50
13Martin WendtLunds OK53:54+10:38
14Jonas NybergOK Alehof54:18+11:02
15Viktor HenmyrOK Vilse 8754:23+11:07
16Anton PhilipssonOK Skogsfalken56:03+12:47
17Erik SchultzLunds OK56:37+13:21
18Johan FilipssonMarkaryds FK57:39+14:23
19Emanuel StridMalmö OK58:01+14:45
20Johan HagströmFalkenbergs OK59:33+16:17
21Daniel LindbergEslövs FK1:01:22+18:06
22Henrik ÅslundIK Uven1:21:08+37:52
23Emil BruhnBoxholm-Mjölby OL1:27:03+43:47
24Martin OlssonÖrkelljunga FK1:30:21+47:05
25Mikael EnbergÖrkelljunga FK1:37:15+53:59
Marcus UllmanOK Alehofej godkänd
Mattias JohanssonBergnäsets AIKej start
Fredrik PölönenOK Torfinnej start

D18

3 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Hanna JohannessonRonneby OK39:37
2Lovisa LagerHalmstad OK40:09+0:32
3Maja PorleVäxjö OK43:58+4:21
4Hanna HenningssonBredaryds SOK50:24+10:47
5Vendela LönkvistOK Vivill54:30+14:53
6Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK59:31+19:54
7Matilda JohannessonFrölunda OL1:01:26+21:49
Tina LjungqvistLunds OKej godkänd

H18

3 625 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Simon HardenFK Boken35:57
2Albin KronkvistÖrkelljunga FK37:53+1:56
3Tim JohanssonFK Friskus-Varberg38:48+2:51
4Simon GiselssonRonneby OK42:38+6:41
5Noah BechtelFK Friskus-Varberg51:43+15:46
6Tobias CarlstedtHjärnarps OL1:03:54+27:57
7Marcus RagnarssonMarkbygdens OK1:05:10+29:13
Mattias ÖsterdahlVisborgs OKdiskvalificerad
Philip EkbergTrollhättans SOKej godkänd
Jacob MobergHelsingborgs SOKej godkänd
Julius PukeYstads OKej godkänd

D16

2 950 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Moa WallenborgLunds OK36:46
2Agnes LindblomMalmö OK39:27+2:41
3Hilma HolmströmHärlövs IF39:55+3:09
4Ella SöderbergOK Skogsfalken40:27+3:41
5Alma GustafssonSOK Aneby40:48+4:02
6Nellie RydlundHässleholms OK40:53+4:07
7Elin NilssonAndrarums IF44:04+7:18
8Lisa FalkGöteborg-Majorna OK44:20+7:34
9Alva NystedtSkåneslättens OL45:40+8:54
10Matilda NilssonHalmstad OK46:15+9:29
11Ellen JohanssonBurseryds IF59:52+23:06
12Bella PalmqvistIFK Sävsjö1:00:44+23:58
13Clara EhrnbornAndrarums IF1:13:16+36:30
Julia EkbergTrollhättans SOKej start

H16

3 200 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK29:45
2Agust KronkvistÖrkelljunga FK32:34+2:49
3Albin PerssonHalmstad OK33:02+3:17
4Loke HedbergLunds OK33:20+3:35
5Simon CorneliussonOK Löftan33:40+3:55
6Hugo LarssonKarlskrona SOK34:08+4:23
7Jakob WilhelmssonKarlskrona SOK35:52+6:07
8Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad36:09+6:24
9David AlménTrollhättans SOK36:21+6:36
10Ivar HelmerssonHässleholms OK38:09+8:24
11Anton TörnqvistKarlskrona SOK38:20+8:35
12Filip HåkanssonOK Orion38:49+9:04
13Klas LjungqvistLunds OK39:28+9:43
14Oscar OlinIK Hakarpspojkarna43:07+13:22
15Emrik LindFK Herkules43:37+13:52
16Lukas ÖstmanSkarpnäcks OL51:46+22:01
17Albin LindskogOK Ravinen52:49+23:04
18Oskar NilssonJärfälla OK57:31+27:46
19Oleksii ZhelobkovKarlskrona SOK59:33+29:48
20Adam ÖsterdahlVisborgs OK1:02:25+32:40
Lucas TreldalLunds OKej godkänd
Linus BacklundTrollhättans SOKej start

D14

2 650 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emma EmilssonOK Skogsfalken31:08
2Emma OlinIK Hakarpspojkarna34:35+3:27
3Emma ZettervallKarlskrona SOK36:39+5:31
4Sandra WiduchKarlskrona SOK38:43+7:35
5Viola HolmströmHärlövs IF39:40+8:32
6Emma KarlssonOK Landehof41:41+10:33
7Linnea RydlundHässleholms OK42:05+10:57
8Signe LundqvistSjövalla FK43:32+12:24
9Ida AnderssonOK Löftan44:24+13:16
10Linnea OskarssonSjövalla FK46:29+15:21
11Elsa LarssonBurseryds IF46:40+15:32
12Lisa ErikssonOK Landehof47:21+16:13
13Tindra JonssonSkarpnäcks OL47:46+16:38
14Emma LarssonKarlskrona SOK48:57+17:49
15Ella NilssonHalmstad OK50:26+19:18
16Sandra Johansson SeguraGöteborg-Majorna OK50:33+19:25
Alice PerssonOK Tyringeej godkänd
Elsa WibergHelsingborgs SOKej start

H14

2 650 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Hugo CedervallÖrkelljunga FK28:54
2Hannes PerssonFK Herkules29:14+0:20
3Noah KrikströmHjärnarps OL29:57+1:03
4Elia KämpeÖrkelljunga FK33:34+4:40
5Oliver HåkanssonOK Orion34:21+5:27
6Love PerssonMalmö OK35:44+6:50
7Isak BengtssonOK Lindéna37:32+8:38
8Axel NilssonÖrkelljunga FK1:05:23+36:29
9Adam AnderssonKarlskrona SOK1:06:02+37:08
Hugo LindskogOK Ravinenej godkänd
Albin PaulssonOK Löftanej godkänd
David PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
David OlanderLunds OKej start
Jakob TerménLunds OKej start

D12

2 550 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sara LjungqvistLunds OK25:35
2Matilda SöderbergOK Skogsfalken27:28+1:53
3Emilia ElverlindOK Tranan28:19+2:44
4Hannah JosefssonOK Skogsfalken29:28+3:53
5Linn EnbomVänersborgs SK31:43+6:08
6Andrea EnbomVänersborgs SK31:50+6:15
7Maja NymanVänersborgs SK32:39+7:04
8Anna BenattiSkåneslättens OL36:13+10:38
9Emma PerssonHalmstad OK37:03+11:28
10Lova JohanssonFK Friskus-Varberg37:08+11:33
11Elin AnderssonOK Löftan39:12+13:37
12Ida AnderssonVänersborgs SK39:36+14:01
13Anna JohannessonFrölunda OL41:31+15:56
14Linnéa BjärbyFrosta OK42:22+16:47
15Jenny SeverinssonHylte OK43:32+17:57
16Julia LönnHalmstad OK43:47+18:12
17Selma VensrydEslövs FK43:50+18:15
18Kajsa LarssonBurseryds IF46:31+20:56
19Saga ChristensenSkåneslättens OL47:53+22:18
20Wilma JönssonÖrkelljunga FK48:22+22:47
21Alice KristenssonMarkaryds FK54:07+28:32
22Elin JohanssonBurseryds IF1:00:29+34:54
23Tove RosbergÖrkelljunga FK1:05:53+40:18
Ella HagstrandBurseryds IFej godkänd
My WallenborgLunds OKej start

H12

2 550 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Viggo WulffOK Gränsen25:18
2Jakob OmelchenkoKarlskrona SOK26:16+0:58
3Otto NybergÖrkelljunga FK26:48+1:30
4Kasper FagerKarlskrona SOK31:36+6:18
5Teodor JonssonSkarpnäcks OL33:31+8:13
6Melvin LundOK Skogshjortarna38:32+13:14
7Kristoffer AnderssonÖrkelljunga FK44:10+18:52
8Gabriel EkströmHalmstad OK46:50+21:32
9Emil MårtenssonÖrkelljunga FK50:57+25:39
Liam HogedalVänersborgs SKej godkänd
Alvin LönkvistOK Vivillej godkänd
Elias PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Nils PerssonOK Tyringeej godkänd
Kurt SjöbergHelsingborgs SOKej godkänd

D10

2 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Selma PerssonFK Herkules30:17
2Sara LönnHalmstad OK31:06+0:49
3Irene Johansson SeguraGöteborg-Majorna OK36:22+6:05
4Agnes PaulssonOK Löftan46:29+16:12
5Lova JonssonSkarpnäcks OL1:02:47+32:30
6Anna HallOK Skogsvargarna1:09:52+39:35
Agnes PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Felicia PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Emilia HåkanssonOK Orionej start

H10

2 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gabriel HogedalVänersborgs SK20:58
2Atle KulstadSkåneslättens OL21:34+0:36
3Albin EmilssonOK Skogsfalken21:52+0:54
4Milton GunnarssonÖrkelljunga FK25:09+4:11
5Felix SvenssonJönköpings OK25:19+4:21
6Ture LindskogOK Ravinen25:47+4:49
7Erik ZettervallKarlskrona SOK27:21+6:23
8Hugo CorneliussonOK Löftan27:53+6:55
9Johannes AnderssonVänersborgs SK30:01+9:03
10Olle SchybergOK Skogsfalken32:22+11:24
11Isak TörnqvistKarlskrona SOK33:56+12:58
12Oskar SöderbergOK Skogsfalken34:07+13:09
13Wiggo JönssonÖrkelljunga FK53:35+32:37

D35

3 625 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Emelie SvalinVänersborgs SK49:21
2Marlene BjärehedMalmö OK56:52+7:31
3Charlotte WedlinSävedalens AIK59:16+9:55
4Evelina EkelundMalmö OK1:00:50+11:29
4Kristina LorentzonGöteborg-Majorna OK1:00:50+11:29
6Liane GunnarssonÖrkelljunga FK1:01:21+12:00
7Maria LönnHalmstad OK1:09:44+20:23
8Jenny RönnqvistOK Löftan1:14:50+25:29
9Frida RönnqvistOK Löftan1:20:38+31:17

H35

4 050 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Mikael LöfvingTibro OK44:36
2David AndréGöteborg-Majorna OK56:19+11:43
3Fredrik EkströmHalmstad OK59:10+14:34
4Fredrik HofflanderGöteborg-Majorna OK1:23:40+39:04

D40

3 500 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Marion BüchliOLG Suhr48:52
2Linda LarssonKarlskrona SOK49:57+1:05
3Lotta EkbergÖrkelljunga FK52:03+3:11
4Katarina EnbomVänersborgs SK53:05+4:13
5Louise PihlOK Pan-Kristianstad56:11+7:19
6Linda AllwoodKarlskrona SOK57:12+8:20
7Marie GrönlundLunds OK58:23+9:31
8Johanna RönnqvistOK Löftan59:09+10:17
9Tove EneljungIFK Göteborg Orientering1:01:20+12:28
10Anna WikströmHästveda OK1:01:48+12:56
11Sara WulffOK Gränsen1:01:51+12:59
12Linda CorneliussonOK Löftan1:02:46+13:54
12Jenny LindblomMalmö OK1:02:46+13:54
14Frida PerssonFK Herkules1:03:03+14:11
15Maria LarssonBurseryds IF1:05:56+17:04
16Martina GabrielssonTrollhättans SOK1:09:15+20:23
17Christine LundOK Skogshjortarna1:10:07+21:15
18Kristina PerssonHalmstad OK1:22:24+33:32
19Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:23:38+34:46
20Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:31:05+42:13
21Camilla SvenssonBurseryds IF1:37:13+48:21
22Annika HagstrandBurseryds IF1:42:36+53:44
Anna OlinIK Hakarpspojkarnaej start

H40

3 625 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Henrik BengtssonFalkenbergs OK40:45
2Fredrik PerssonHalmstad OK40:58+0:13
3Robert EnbomVänersborgs SK41:09+0:24
4Johan SanderSkåneslättens OL42:10+1:25
5Laust SörensenGöteborg-Majorna OK45:31+4:46
6Ola KrikströmHjärnarps OL47:03+6:18
7Fredrik MagnussonLaholms IF OK47:44+6:59
8Henrik LindblomMalmö OK51:08+10:23
9Linus MalmstenMalmö OK51:54+11:09
10Per PerssonFK Herkules54:31+13:46
11Daniel AxelssonMålilla OK54:44+13:59
12Daniel PerssonRonneby OK55:57+15:12
13Markus JohanssonLinköpings OK59:02+18:17
14Daniel KämpeÖrkelljunga FK59:58+19:13
15Fredrik NilssonÖrkelljunga FK1:03:40+22:55
16Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF1:11:27+30:42
Patrik GunnarssonBig Foot Orienteersej godkänd

D45

3 225 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad43:03
2Pia JohanssonOK Landehof44:15+1:12
3Susanne WallenborgLunds OK46:17+3:14
4Gisela LindFK Herkules51:08+8:05
5Carina RydlundHässleholms OK52:00+8:57
6Lotta EnbergHalmstad OK54:34+11:31
7Marika ElverlindOK Tranan54:54+11:51
8Catarina HardenFK Boken56:23+13:20
9Gunilla CarlssonIK Trenne Ullared58:28+15:25
10Carina ThynellHärlövs IF1:01:23+18:20
11Maria PeterssonHalmstad OK1:01:40+18:37
12Malin JohanssonFK Friskus-Varberg1:01:41+18:38
13Marie AnebreidMullsjö SOK1:07:49+24:46
14Anna HagströmFalkenbergs OK1:08:49+25:46
15Mona RosbergÖrkelljunga FK1:12:17+29:14
16Anna BjärbyFrosta OK1:12:55+29:52
17Sabina MårtenssonIK Trenne Ullared1:19:38+36:35
Jenny HåkanssonOK Orionej godkänd
Lotta MagnussonMalmö OKej godkänd
Jenny NymanVänersborgs SKej godkänd
Marie WibergHelsingborgs SOKej godkänd

H45

3 550 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Magnus LarssonKarlskrona SOK38:26
2Tommy AnderssonVänersborgs SK38:44+0:18
3Fredrik SvenssonJönköpings OK38:52+0:26
4Markus OlinIK Hakarpspojkarna39:25+0:59
5Pontus GustavssonLunds OK39:37+1:11
6Mikael PihlOK Pan-Kristianstad40:08+1:42
7Anders HåkanssonOK Orion40:30+2:04
8Tomas VensrydEslövs FK41:37+3:11
9Ola SöderbergOK Skogsfalken41:59+3:33
10Fabian LjungqvistLunds OK42:25+3:59
11Andreas EklundGöteborg-Majorna OK44:46+6:20
12Thomas KarlssonOK Landehof46:30+8:04
14Magnus WallenborgLunds OK48:06+9:40
15Henrik AnderssonOK Löftan48:17+9:51
16Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL49:51+11:25
17Robert EneljungIFK Göteborg Orientering49:52+11:26
18Torgny HolmströmHärlövs IF50:07+11:41
19Nils HelmerssonHässleholms OK50:57+12:31
20Martin JohanssonHalmstad OK51:27+13:01
21Magnus RydlundHässleholms OK51:34+13:08
22Fredrik NystedtSkåneslättens OL51:44+13:18
23Pär JohannessonFrölunda OL53:50+15:24
24Tomas NilssonHässleholms OK56:20+17:54
25Torbjörn LönkvistOK Vivill57:10+18:44
26Hans JohanssonOK Reftele1:02:08+23:42
27Adrian HardenFK Boken1:03:48+25:22
28Peter HagströmFalkenbergs OK1:05:14+26:48
29Magnus ElverlindOK Tranan1:20:58+42:32
Filip SjöforsOK Älmediskvalificerad
Göran KimellGotlands Bro OKutom tävlan
Fredrik EnbergHalmstad OKej start

D50

2 950 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Eva PetterssonKarlskrona SOK42:45
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK43:37+0:52
3Marie OlssonÖrkelljunga FK43:42+0:57
4Anette BernhedSävedalens AIK44:16+1:31
5Lotta FalkGöteborg-Majorna OK45:30+2:45
6Maria SibilevaKarlskrona SOK45:36+2:51
7Suzy LarssonOK Skogshjortarna46:22+3:37
8Anna ErikssonOK Landehof46:51+4:06
9Annika EngelHässleholms OK47:17+4:32
10Annika JosefssonKarlskrona SOK48:02+5:17
11Kristina SpångbergLunds OK48:55+6:10
12Helena KristianssonHässleholms OK49:23+6:38
13Carolina LandinMalmö OK50:37+7:52
14Caroline LiljebjörnNybro OK51:20+8:35
15Susanne DombyOK Stigen51:45+9:00
16Eva PedersenOK Skogshjortarna53:11+10:26
17Catrin SternerIF Hagen55:24+12:39
18Lena TuressonBurseryds IF56:30+13:45
19Gunnel SvenssonOK Tranan56:38+13:53
20Åsa Flink-SvenssonNässjö OK58:38+15:53
21Annika ÖsterdahlVisborgs OK1:05:14+22:29
22Karin JägrydSkåneslättens OL1:08:10+25:25
23Kerstin OlssonEslövs FK1:11:18+28:33
Ann-Sofie BrinkMarkaryds FKej start

H50

3 550 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Thomas JohannessonRonneby OK38:35
2Magnus SvenssonNässjö OK41:51+3:16
3Per NilssonJärfälla OK43:33+4:58
4Anders JägrydSkåneslättens OL45:32+6:57
5Magnus PorleVäxjö OK47:17+8:42
6Kjell EinarssonOK Skogshjortarna47:55+9:20
7Jan TuressonBurseryds IF48:01+9:26
8Håkan GrubbMalmö OK48:18+9:43
9Per JohanssonOK Reftele49:38+11:03
10Ola AndertoftMarkaryds FK50:31+11:56
11Ulf LinderfalkSkåneslättens OL51:54+13:19
12Gunnar HallOK Skogsvargarna54:54+16:19
13Björn CarlstedtHjärnarps OL58:49+20:14
14Gunnar JönssonGöteborg-Majorna OK1:00:55+22:20
15Mats G AnderssonOK Skogshjortarna1:01:22+22:47
16Jan KristenssonMarkaryds FK1:08:15+29:40
17Morgan BjelkHästveda OK1:10:44+32:09
18Peter ÖsterdahlVisborgs OK1:11:29+32:54
19Rickard NilssonHalmstad OK1:21:50+43:15
Peter PukeYstads OKej godkänd
Dennis HansenOK Kompassenej start
Anders PetterssonKarlskrona SOKej start

D55

2 950 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Laila B HöglundFK Herkules38:04
2Anne UddEslövs FK48:21+10:17
3Ingrid KensbyOK Tyr48:38+10:34
4Lena OlssonSkåneslättens OL49:47+11:43
5Christina SternerTockarps IK49:55+11:51
6Christina OlssonSkåneslättens OL50:02+11:58
7Nina BejbomUddevalla OK50:06+12:02
8Monica HenrikssonEksjö SOK50:18+12:14
9Lena ArnoldssonMullsjö SOK51:31+13:27
10Lena RunessonOK Vivill51:35+13:31
11Christina SegerslättSkåneslättens OL52:04+14:00
12Birgit HanssonHerrestads AIF52:46+14:42
13Kristina JohanssonKalmar OK53:08+15:04
14Kati NémethStigmännen Karlshamns OK53:29+15:25
15Eva SvanbergJärfälla OK53:30+15:26
16Ann NyströmIF Hagen55:24+17:20
17Helena JohanssonOK Gisle56:11+18:07
18Ing-Marie SamuelssonIK Trenne Ullared58:25+20:21
19Tina HagårdRävetofta OK58:30+20:26
20Marita FilipssonMarkaryds FK58:53+20:49
21Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:02:24+24:20
22Agneta JohanssonRydboholms SK1:05:02+26:58
23Leila LjunggrenMarkbygdens OK1:06:59+28:55
24Monica LaageGudhems IF1:10:01+31:57
25Lisa LarssonSjövalla FK1:13:19+35:15
26Maria JohnssonOK Nackhe1:15:16+37:12
Kerstin TjernlundOK Vilse 87ej godkänd

H55

3 225 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Pesho HedbergLunds OK36:13
2Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb37:27+1:14
3Göran MånssonStigmännen Karlshamns OK38:36+2:23
4Ralph JohanssonStångenäs AIS39:28+3:15
5Magnus JoelssonSOK 6840:26+4:13
6Jörgen BatzSkarpnäcks OL40:41+4:28
7Bengt OlssonEslövs FK41:05+4:52
9Andres LaasOK Skogshjortarna41:40+5:27
10Johan OskarssonLaxå OK42:05+5:52
11Stefan OlofssonOK Gisle44:12+7:59
12Roger DjupsjöHalmstad OK45:35+9:22
13Anders AxelssonOK Skogsvargarna46:05+9:52
15Clas BörjessonIK Uven47:14+11:01
16Christer MannfolkUlricehamns OK47:30+11:17
17Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL48:57+12:44
18Arto BlomdahlIK Hakarpspojkarna49:51+13:38
19Mats KensbyOK Tyr49:57+13:44
20Leif SandahlOK Tyr50:23+14:10
21Sören BremerBoxholm-Mjölby OL53:03+16:50
22Magnus PedersenOK Skogshjortarna54:03+17:50
23Roy JohanssonOK Skogsvargarna54:21+18:08
24Peter LaudonBoxholm-Mjölby OL56:49+20:36
25Martin WidmerOLG Suhr57:01+20:48
26Lars OlssonFK Göingarna58:10+21:57
27Peter DombyOK Stigen1:06:46+30:33
28Jonas OlssonÖrkelljunga FK1:17:32+41:19
29Ola GustafssonSOK Aneby1:31:27+55:14
Christer BorgGöteborg-Majorna OKej godkänd
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej godkänd
Jens Jørgen HansenROK - Reserveofficerernes Orienteringsklubutom tävlan
Dirk HartmannSV Mietrachingutom tävlan

D60

2 575 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Lena LarssonSala OK37:28
2Inger WesterbergIF Hagen39:26+1:58
3Ann-Christin Nero ForsmanRonneby OK40:50+3:22
4Christine EdenbrandtLunds OK44:52+7:24
5Anna LarssonÖrkelljunga FK47:18+9:50
6Britt ThörnOK Vilse 8748:59+11:31
7Gunilla AxelssonSävedalens AIK49:16+11:48
8Märit GustafssonEds SK49:55+12:27
9Ingrid JessenFrämmestads IK51:02+13:34
10Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad51:15+13:47
11Barbro LiljequistHeleneholms IF52:25+14:57
12Monica WassFalkenbergs OK52:57+15:29
13Ann Warma LaasOK Skogshjortarna55:16+17:48
14Ing-Marie HjertFalköpings AIK OK56:16+18:48
15Marianne ThorssonIK Trenne Ullared58:49+21:21
16Marita LarssonMarkbygdens OK1:00:57+23:29
17Arja IngvarssonOK Vilse 871:03:38+26:10
18Monika LarssonSkarpnäcks OL1:12:12+34:44
Eva EmanuelssonHelsingborgs SOKej godkänd
Sophia GabrielssonSöders-Tyresöej godkänd
Gunilla HolmbergHerrestads AIFej godkänd
Eva WildmarkFK Bokenej godkänd

H60

3 200 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sten GustafssonEds SK35:42
2Ulf PalmérUlricehamns OK36:29+0:47
3Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna38:23+2:41
4Arne KlintbergEksjö SOK39:06+3:24
5Håkan LindbergOK Vilse 8740:30+4:48
6Mikael JohanssonOK Gisle42:07+6:25
7Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK42:14+6:32
8Jan-Ola KarlssonOK Njudung43:01+7:19
9Thomas HjertFalköpings AIK OK43:09+7:27
10Lars ForsstedtSöders-Tyresö43:28+7:46
11Roger ThörnOK Vilse 8743:44+8:02
12Sten SegerslättSkåneslättens OL43:54+8:12
13Lasse JohanssonEds SK44:04+8:22
14Urban LarssonOK Gipen44:16+8:34
14Gunnar SvanbergJärfälla OK44:16+8:34
16Tommy JohnssonOK Nackhe44:17+8:35
17Sven SundströmBredareds IF44:21+8:39
18Per LindgrenIK Hakarpspojkarna44:30+8:48
19Johan KarlssonTrollhättans SOK44:31+8:49
20Lars RunessonOK Vivill44:39+8:57
21Stefan JohanssonTrollhättans SOK45:26+9:44
22Lars EdenbrandtLunds OK45:35+9:53
23Håkan ForsmanRonneby OK48:00+12:18
24Tore TjernlundOK Vilse 8748:11+12:29
25Carl-Johan RoubertFK Finn48:14+12:32
26Ulf BjörkdahlHerrestads AIF49:13+13:31
27Dan SjöholmHalmstad OK49:26+13:44
28Peter JoelssonÅlems OK49:41+13:59
28Max PrangFredensborg OK49:41+13:59
30Tor UddEslövs FK50:13+14:31
31Stefan ArbinAnnebergs GIF51:16+15:34
32Thomas AlmqvistKarlskrona SOK53:47+18:05
33Leif SvangrenGotlands Bro OK54:31+18:49
34Johan WedlinSävedalens AIK1:01:01+25:19
34Tommy WendtHellas Orientering1:01:01+25:19
36Lars ErikssonKalmar OK1:01:14+25:32
37Lars LarssonSjövalla FK1:10:51+35:09
38Roland DahlmanMalmö OK1:19:51+44:09
Adrian JüniOLG Hondrichej godkänd
Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OKej godkänd
Kenneth PetterssonJärfälla OKej godkänd
Jerry RasmussonHerrestads AIFej godkänd
Kyrre ThalbergLunds OKej godkänd
Jörgen IvarssonHestra IFej start
Karl MollénOK Denselnej start

D65

2 575 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Margareta SvenssonOK Vilse 8741:31
2Ingrid E StrömRonneby OK42:55+1:24
3Ingela NelsénFalkenbergs OK43:55+2:24
3Lena SöderbergOK Skogsfalken43:55+2:24
5Margareta JohanssonHalmstad OK43:57+2:26
6Berit KlamfeltTibro OK44:41+3:10
7Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK48:30+6:59
8Anna-Karin JohanssonVandrarringen49:08+7:37
9Gunnel MånssonOK Vilse 8749:35+8:04
10Åsa StåhlHjärnarps OL52:46+11:15
11Kerstin KarlssonTidaholm SOK Sisu54:19+12:48
12Gunilla HogedalVänersborgs SK55:05+13:34
13Gun HenrikssonEksjö SOK56:10+14:39
14Karin AxelssonIK Uven56:12+14:41
15Aila HalttunenHaninge SOK57:05+15:34
16Anne LundmarkJärfälla OK57:06+15:35
17Gunvor ArbinAnnebergs GIF59:00+17:29
18Annette RagvaldVingåkers OK1:01:19+19:48
19Karin LarssonOK Kompassen1:02:14+20:43
20Evamarie LundahlIF Hagen1:04:25+22:54
21Yvonne GalborgenEds SK1:06:11+24:40
22Sonja HammarOK Kompassen1:06:45+25:14
23Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK1:11:47+30:16
24Miriam NorénIK Uven1:17:41+36:10
25Margareta HeldFK Åsen1:38:02+56:31
Maria BerglundOK Vilse 87ej godkänd
Lisbeth DamsgaardHjärnarps OLej godkänd
Kristin JohanssonKarlskrona SOKej godkänd
Inger LindblomOK Orintoej godkänd
Gisela LöfvingTibro OKej godkänd
Kathrin JüniOLG Hondrichej start

H65

2 950 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Kent GranqvistVästerviks OK41:06
2Kent TörnqvistKarlskrona SOK42:30+1:24
3Björn JägerströmIK Uven43:25+2:19
4Lennart ErforsOK Torfinn44:32+3:26
5Lars HogedalVänersborgs SK44:53+3:47
6Ulf KjellinOK Hedströmmen45:12+4:06
7Kent ErikssonLerums SOK45:56+4:50
8Björn-Olof ValdemarssonOK Nackhe46:08+5:02
9Kenneth FagerKarlskrona SOK46:20+5:14
10Göran LarssonSala OK46:40+5:34
11Per Erik FogelVästerås SOK48:49+7:43
12Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb49:03+7:57
13Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK49:14+8:08
14Kjell KaminskyIF Hagen49:31+8:25
15Olle BohmanHjärnarps OL50:02+8:56
16Hans EkbergTrollhättans SOK51:11+10:05
17Stanley MattssonIK Uven51:13+10:07
18Leo JohanssonVandrarringen51:20+10:14
19Kalle LindqvistVäxjö OK51:21+10:15
20Gunnar BejbomUddevalla OK51:24+10:18
21Evert JohanssonOK Tisaren51:49+10:43
22Robert JessenFrämmestads IK51:51+10:45
23Lennart SmedenmarkRonneby OK52:40+11:34
24Sten BlomströmIK Stern53:31+12:25
25Gert OlssonTockarps IK53:38+12:32
26Björn PetterssonUlricehamns OK54:30+13:24
27Anders ErikssonIF Hagen54:54+13:48
28Lars EkbergTrollhättans SOK57:23+16:17
29Mats IngvarssonOK Vilse 871:00:43+19:37
30Lars Göran KillanderHästveda OK1:03:32+22:26
31Hans RagvaldVingåkers OK1:06:08+25:02
32Magnus BerghHeleneholms IF1:11:16+30:10
33Arvid GalborgenEds SK1:13:36+32:30
34Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken1:26:55+45:49
35LarsOwe StrömRonneby OK1:31:29+50:23
Åke JohanssonRydboholms SKej godkänd
Conny JidetoftStångenäs AISej start
Lars-Åke WallOK Tisarenej start

D70

2 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Gunvor SandbergBromma-Vällingby SOK43:59
2Maj-Britt ByströmRävetofta OK46:34+2:35
3Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK49:15+5:16
4Margareta SjöbergLunds OK51:01+7:02
5Gull SvenssonÖrkelljunga FK52:59+9:00
6Hjördis ErlandssonOK Lindéna53:41+9:42
7Lena JönssonLaholms IF OK58:08+14:09
8Barbro BörjessonOK Skogshjortarna59:41+15:42
9Rosa JohanssonIK Uven1:00:33+16:34
10Kristina FranssonOK Virdarna1:02:33+18:34
11Göta SeverinssonHylte OK1:02:34+18:35
12Maja-Lisa HanssonOK Lindéna1:09:24+25:25
13Kristina JohanssonVänersborgs SK1:12:28+28:29
14Solbritt GustafssonOK Virdarna1:14:44+30:45
15Lilian SamuelssonKungälvs OK1:15:19+31:20
16Ylva JanssonIF Hagen1:20:12+36:13
Berit ByströmOK Virdarnaej godkänd
Britt Forsell PirozziSkåneslättens OLej godkänd
Inge JørgensenOK Roskildeej godkänd
Torill SvendsenFrosta OKej godkänd

H70

2 875 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Roger DanielssonLinköpings OK41:07
2Leif SandgrenFrosta OK44:20+3:13
3Kjell ErlandssonOK Lindéna46:02+4:55
4Tommy OlssonKarlskrona SOK47:10+6:03
5Nils KarlssonVäxjö AIS47:56+6:49
6Ronald Mc GrailHjärnarps OL48:09+7:02
7Willie OlssonRävetofta OK48:30+7:23
8Hans-Gösta BernhardMariestads FK48:44+7:37
9Håkan NilssonMalmö OK49:48+8:41
10Vidar LöfvingTibro OK50:52+9:45
11Bo KlamfeltTibro OK50:56+9:49
12Kjell JeppsonIF Rigor51:12+10:05
13Ove ThorssonIK Trenne Ullared51:32+10:25
14Rune EliassonFalkenbergs OK52:09+11:02
15Lars PerssonOK Kompassen52:36+11:29
15Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK52:36+11:29
17Ingemar LindblomOK Orinto55:06+13:59
18Per-Arne JohanssonVänersborgs SK55:51+14:44
19Anders ClaessonIFK Mora OK56:23+15:16
20Gert OlssonSkåneslättens OL56:54+15:47
21Bengt StåhlHjärnarps OL57:31+16:24
22Ingemar AnderssonOK Orion58:07+17:00
23Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden1:00:29+19:22
24Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK1:02:22+21:15
25Gunnar AnderssonIK Vista1:03:25+22:18
26Roland NilssonFalköpings AIK OK1:03:50+22:43
27Christer NelsénFalkenbergs OK1:06:35+25:28
28Leif MalmHärlövs IF1:09:31+28:24
29Tommy HeldFK Åsen1:10:26+29:19
30Berndt BergströmIF Thor1:10:30+29:23
31Jan FalkSundbybergs IK1:13:16+32:09
31Sune GustavssonTibro OK1:13:16+32:09
33Thorwald FranssonOK Virdarna1:18:14+37:07
Styrbjörn JanssonIF Hagenej godkänd
Ulf JönssonLaholms IF OKej godkänd
Göran LarssonOK Kompassenej godkänd
Leif LöfTrollhättans SOKej godkänd
Lars-Olof RönnqvistOK Löftanej godkänd
Tage SandbergBromma-Vällingby SOKej godkänd
Olle AdolfssonLerums SOKej start
Kalle JohanssonOK Skogshjortarnaej start
Kent JohanssonÖrkelljunga FKej start
Sven-Erik JohanssonOK Skogsstjärnanej start
Lars OlssonFK Bokenej start
Åke PerssonHjärnarps OLej start
Allan WikströmStångenäs AISej start

D75

2 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Birgitta OlssonRonneby OK40:57
2Helen AndertoftMarkaryds FK45:25+4:28
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK52:10+11:13
4Gun LarssonOK Lindéna52:45+11:48
5Lotta GranholmLinköpings OK1:01:43+20:46
6Anne-Catrine PerssonMariestads FK1:02:45+21:48
7Elisabeth KimellGotlands Bro OK1:05:37+24:40
8Kerstin HagströmIstrums SK1:09:05+28:08
9Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK1:11:04+30:07
10Eva EskilssonHässleholms OK1:14:58+34:01
11Ing-Mari LarssonOK Löftan1:56:09+1:15:12

H75

2 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK38:10
2Åke GatelidOK Skogshjortarna39:22+1:12
3Ronny AnderssonOK Skogshjortarna39:31+1:21
4Kjell MånssonKarlskrona SOK39:35+1:25
5Lars FinbomOK Landehof40:14+2:04
6Roland OffrellFrosta OK40:37+2:27
7Ole  SvendsenOK Roskilde41:28+3:18
8Inge PerssonFK Boken42:21+4:11
9Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad45:37+7:27
10Kjell LindauOK Kompassen46:15+8:05
11Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK46:25+8:15
12Gunnar PerssonSvanesunds GIF50:43+12:33
13Karl-Axel JohanssonIK Uven51:56+13:46
14Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL53:21+15:11
15Gunnar BrystHjobygdens OK58:05+19:55
16Bo SvenssonÖrkelljunga FK58:39+20:29
17Christer WestbergIFK Göteborg Orientering1:08:01+29:51
18Sune HagströmIstrums SK1:08:15+30:05
19Ragnar OlssonRonneby OK1:09:32+31:22
20Allan HammarOK Kompassen1:20:45+42:35

D80

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Vivi-Anne BylundRydboholms SK1:08:32
2Gun HanssonYstads OK1:11:21+2:49
3Clarie EkOK Pan-Kristianstad1:14:27+5:55

H80

2 200 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Bo UllmanOK Pan-Kristianstad46:47
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad52:25+5:38
3Torild BornetunSkillingaryds FK53:50+7:03
4Klas TykessonSkåneslättens OL55:37+8:50
5Kjell PerssonMariestads FK55:54+9:07
6Bernt LarssonOK Lindéna59:38+12:51
7Göran HektorLinköpings OK1:05:30+18:43
8Jan-Eric NelkingFK Åsen1:12:07+25:20
9Lasse OlssonIK Trenne Ullared1:20:38+33:51
10Gunnar BylundRydboholms SK1:28:53+42:06
11JB LarssonOK Löftan1:37:11+50:24

Öppen motion 1

2 100 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
2Hannes MårtenssonÖrkelljunga FK28:53+1:10
3Axel PerssonFK Herkules31:24+3:41
8Emma WulffOK Gränsen44:10+16:27
9Albin SöderbergOK Skogsfalken46:50+19:07
11Marlene GranÖrkelljunga FK1:01:01+33:18
12Ellen StadigOK Ravinen1:01:08+33:25
13Herman SchybergOK Skogsfalken1:03:35+35:52
15Gustaf EhrnbornAndrarums IF1:36:33+1:08:50
Jakob AnderssonOK Löftanutom tävlan
Monica Axman-utom tävlan
Isak GrönlundLunds OKutom tävlan
Troj GunnarssonBig Foot Orienteersutom tävlan
Noel JacobssonSävedalens AIKutom tävlan
Margareta JohanssonLaholms IF OKutom tävlan
Elias NilssonAndrarums IFutom tävlan
Malte PalmérUlricehamns OKutom tävlan
Teo PalmérUlricehamns OKutom tävlan
Eleonor PihlOK Pan-Kristianstadutom tävlan
Patricija PrahapaiteBig Foot Orienteersutom tävlan

Öppen motion 3

2 325 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Sara AnderssonVänersborgs SK46:57
2Caroline JönssonÖrkelljunga FK47:59+1:02
3Helena LundqvistSjövalla FK50:37+3:40
4Annika OskarssonSjövalla FK50:51+3:54
5Fredrik WulffOK Gränsen51:43+4:46
9Eva KarlssonOK Nackhe58:07+11:10
11Ann-christin KristenssonMarkaryds FK1:04:05+17:08
14Lena JohanssonIFK Sävsjö1:16:35+29:38
15Reijo MukkalaHalmstad OK1:23:59+37:02
Ulf PalmqvistIFK Sävsjöej godkänd
Sven-Åke AndertoftMarkaryds FKutom tävlan
Anette BjelkHästveda OKutom tävlan
Yanik GerbethMarkaryds FKutom tävlan
Arvid GunnarssonBig Foot Orienteersutom tävlan
Margareta KillanderHästveda OKutom tävlan
August MagnussonLaholms IF OKutom tävlan
Solweig Mattsson NilssonOK Tyringeutom tävlan
MariAnne MånssonRonneby OKutom tävlan
Barbro NilssonAlvesta SOKutom tävlan
CARINA SVENSSONMarkaryds FKutom tävlan
Cecilia WiduchKarlskrona SOKutom tävlan
Alexander BjärbyFrosta OKej start
Mio HammöBredaryds SOKej start

Öppen motion 5

2 850 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
2Jenny MårtenssonÖrkelljunga FK47:45+1:49
3Mats LarssonBurseryds IF51:13+5:17
4Peter JohanssonBurseryds IF55:50+9:54
8Elsa WesterlundOK Vilse 871:02:52+16:56
9Martin OskarssonSjövalla FK1:03:47+17:51
11Magnus OskarssonSjövalla FK1:04:01+18:05
12Lars HagstrandBurseryds IF1:11:23+25:27
13Klara HagstrandBurseryds IF1:13:56+28:00
17Per LindskogGotlands Bro OK1:27:17+41:21
Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOKej godkänd
Jonas LundqvistSjövalla FKej godkänd
Ida SchybergOK Skogsfalkenej godkänd
Karl-Uno AnderssonFalkenbergs OKutom tävlan
Pia AnderssonFalkenbergs OKutom tävlan
Elinor DelinFK Åsenutom tävlan
Maria DelinFK Åsenutom tävlan
Daniel GerbethMarkaryds FKutom tävlan
Erik GottmoLunds OKutom tävlan
Jenny HarderIF Hagenutom tävlan
Anette HolmströmHärlövs IFutom tävlan
Mia Häll-utom tävlan
Henrik JacobssonSävedalens AIKutom tävlan
Camilla JohanssonLaholms IF OKutom tävlan
Dennis JohanssonStångenäs AISutom tävlan
Petra JohanssonTrollhättans SOKutom tävlan
Sune JohanssonLaholms IF OKutom tävlan
Bo JägerströmElfsborg SOKutom tävlan
Johan LaageGudhems IFutom tävlan
Frida LindebergOK Pan-Kristianstadutom tävlan
Karin LindqvistVäxjö OKutom tävlan
Malin LjunggrenMarkbygdens OKutom tävlan
Jan Eric PerssonOK Löftanutom tävlan
Kajsa PerssonOK Tyringeutom tävlan
Margareta RingRonneby OKutom tävlan
Olle RingRonneby OKutom tävlan
Ida SwärdEksjö SOKutom tävlan
Josefin ThorellHelsingborgs SOKutom tävlan
Emmy TuressonBurseryds IFutom tävlan

Öppen motion 7

3 800 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1Arvid WedlinSävedalens AIK53:16
3Anders NilssonHässleholms OK1:03:10+9:54
7Susanne JohannessonRonneby OK1:14:03+20:47
9Anders LundOK Skogshjortarna1:16:05+22:49
Tomas AnderssonTrollhättans SOKutom tävlan
Peter BalstrupHSOK.dkutom tävlan
Maria Douglas StillingFIF Hillerødutom tävlan
Felix FalkGöteborg-Majorna OKutom tävlan
Maria KlamfeltSävedalens AIKutom tävlan
Timo KononenOK Gisleutom tävlan
Hans KulstadSkåneslättens OLutom tävlan
Bengt LundhHelsingborgs SOKutom tävlan
Perry LundqvistSävedalens AIKutom tävlan
Kaj NilssonOK Tyringeutom tävlan
Ingvar Oskarsson-utom tävlan
Kerstin SegerLaholms IF OKutom tävlan
Jörn SteffensenHSOK.dkutom tävlan
Johan StåhlHjärnarps OLutom tävlan
Ann SvärmOK Gisleutom tävlan
Arne SvärmOK Gisleutom tävlan
Emilia SvärmOK Gisleutom tävlan
Ingrid SöderbergOK Skogsfalkenutom tävlan

Öppen motion 9

4 125 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiff
1André BjärbyFrosta OK58:38
3Martin Hammö WennerholmBredaryds SOK1:02:36+3:58
5Gustaf EricsonJärla Orientering1:13:23+14:45
6Magnus EricsonJärla Orientering1:13:45+15:07
Annette BondeBallerup OKutom tävlan
Patrik FalkGöteborg-Majorna OKutom tävlan
Hanne FoghFSK Orienteringutom tävlan
Kim FolanderFSK Orienteringutom tävlan
Helena GummessonKarlskrona SOKutom tävlan
Patrik JohanssonHelsingborgs SOKutom tävlan
Ludvig SandahlJärla Orienteringutom tävlan
Morgan TidemanJönköpings OKutom tävlan
Björn ZettervallKarlskrona SOKutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser