Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Skåne
Arrangörsorganisation: Helsingborgs SOK
Datum: lördag 25 augusti 2018

H21

4 680 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola MartnerOK Pan-Kristianstad24:345:14
2Gernot Ymsén-KerschbaumerOK Pan-Kristianstad24:36+0:025:15
3Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad26:31+1:575:39
4Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL27:15+2:415:49
5Niklas OlofssonOK Pan-Kristianstad27:38+3:045:54
6Simon ChristofersonTormestorps IF27:39+3:055:54
7Isak PrellnerSkåneslättens OL29:01+4:276:12
8Simon WikströmOK Pan-Kristianstad29:16+4:426:15
9Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad30:42+6:086:33
10Oskar Jensen SondénMalmö OK31:08+6:346:39
11Mattias KillanderHästveda OK35:15+10:417:31
12Erik SchultzLunds OK38:28+13:548:13
13Adam SegerslättSkåneslättens OL39:18+14:448:23
14Fredrik PölönenOK Torfinn48:50+24:1610:26
Markus SvenssonOK Pan-Kristianstadej start
Robert WetterlöfOK Pan-Kristianstadej start

D18

3 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irmalinn NilssonHärlövs IF29:408:28
2Lovisa WeidenSkåneslättens OL31:59+2:199:08
3Lotten KindlundhFK Finn32:16+2:369:13
4Ebba JensenSkåneslättens OL33:10+3:309:28
5Hilda AxelssonFK Göingarna33:31+3:519:34
6Clara DahlHärlövs IF37:37+7:5710:44
7Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad40:43+11:0311:38
8Maja TenghagenHärlövs IF41:18+11:3811:48
9Linn LindblomMalmö OK43:03+13:2312:18
10Nelli OlvegårdFK Göingarna45:17+15:3712:56
Tina LjungqvistLunds OKej start

D16

3 510 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK29:238:22
2Thea BökmanHelsingborgs SOK30:37+1:148:43
3Elin NilssonAndrarums IF31:15+1:528:54
4Moa WallenborgLunds OK32:12+2:499:10
5Alva NystedtSkåneslättens OL33:51+4:289:38
6Selma LarssonLunds OK34:10+4:479:44
7Nellie RydlundHässleholms OK34:59+5:369:58
8Sofia PalmFK Boken35:08+5:4510:00
9Embla CinthioSkåneslättens OL35:34+6:1110:07
10Elin HugossonLunds OK37:38+8:1510:43
11Hilma HolmströmHärlövs IF38:21+8:5810:55
12Kajsa HeydenLunds OK42:38+13:1512:08
13Olivia LarssonLunds OK44:21+14:5812:38
14Cornelia MöllerOK Kontinent1:03:20+33:5718:02
15Hanna LarssonYstads OK1:04:51+35:2818:28
16Elsa EricssonLunds OK1:10:39+41:1620:07

H16

3 580 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agust KronkvistÖrkelljunga FK22:576:24
2Albin WeidenSkåneslättens OL24:12+1:156:45
3Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad27:42+4:457:44
3Edvin SelinFK Göingarna27:42+4:457:44
5Felix GustafssonLunds OK28:58+6:018:05
6Loke HedbergLunds OK29:34+6:378:15
7Erik JohanssonFK Boken32:05+9:088:57
8Johan VinbladLunds OK32:13+9:168:59
9Alfred AhltinMalmö OK32:37+9:409:06
10Ivar HelmerssonHässleholms OK33:10+10:139:15
11Erik ThoressonAndrarums IF38:18+15:2110:41
12Henning KarlbergSkåneslättens OL44:37+21:4012:27
13Stellan GradinAndrarums IF45:40+22:4312:45
14Lucas TreldalLunds OK47:54+24:5713:22
15Pontus ThuressonSkåneslättens OL50:46+27:4914:10
16Edvin VensrydEslövs FK52:06+29:0914:33
17Erik AlbinssonHjärnarps OL53:51+30:5415:02
Erik GottmoLunds OKej godkänd
Melvin NilssonHärlövs IFej start
Adam LindblomMalmö OKej start

D16 Kort

3 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia De AlmeidaMalmö OK56:5918:44
2Julia SörensenOK Kontinent1:03:54+6:5521:01

D14

3 050 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice OlvegårdFK Göingarna26:438:45
2Emmy PalmFK Boken28:31+1:489:20
3Tuva SelinFK Göingarna30:31+3:4810:00
4Alice PerssonOK Tyringe31:39+4:5610:22
5Elsa WibergHelsingborgs SOK35:07+8:2411:30
6Linnea RydlundHässleholms OK35:58+9:1511:47
7Viola HolmströmHärlövs IF40:50+14:0713:23
8Lovisa WahlbomLunds OK41:32+14:4913:37
9Joanna PerssonOK Tyringe44:38+17:5514:38
10Alva SvenssonFK Åsen51:21+24:3816:50
11Johanna OttossonÖrkelljunga FK53:20+26:3717:29
12Emelia CarlströmFK Boken53:25+26:4217:30
13Maja SörensenOK Kontinent1:37:09+1:10:2631:51
Hanna Jonsson-NordinSkåneslättens OLej start

H14

3 130 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SelinFK Göingarna24:167:45
2Isak AnderssonLunds OK25:57+1:418:17
3Elia KämpeÖrkelljunga FK27:52+3:368:54
4Wilmer SelinFK Göingarna28:05+3:498:58
5Hugo CedervallÖrkelljunga FK28:59+4:439:15
5Alfred KjellénHelsingborgs SOK28:59+4:439:15
7Adam JohanssonSkåneslättens OL29:25+5:099:23
8David MorénHjärnarps OL29:43+5:279:29
9Love PerssonMalmö OK29:47+5:319:30
10Noah KrikströmHjärnarps OL32:44+8:2810:27
11Victor EricssonHelsingborgs SOK33:28+9:1210:41
12Casper TuressonHärlövs IF35:54+11:3811:28
13Viktor AhltinMalmö OK36:42+12:2611:43
14Edwin FalkstrandTormestorps IF38:56+14:4012:26
15David OlanderLunds OK39:17+15:0112:33
16Melker KarlbergSkåneslättens OL39:50+15:3412:43
17Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad41:41+17:2513:19
18Elias NilssonHässleholms OK41:43+17:2713:19 Ladda ner rutt i gpx-format
19Gustav FribergHelsingborgs SOK46:28+22:1214:50
20Anton ElmerfjordLunds OK47:31+23:1515:10
21David PerssonHelsingborgs SOK47:37+23:2115:12
22William SteffertOK Tyringe48:51+24:3515:36
23Hannes DahlbergSkåneslättens OL51:35+27:1916:28
24Isak ThysellOK Kontinent1:10:23+46:0722:29
25Arvid AlbinssonHjärnarps OL1:17:09+52:5324:38
Isak EdholmÖrkelljunga FKej godkänd
Erik OlssonFK Åsenej start
Villyam JohanssonOK Tyringeej start

D14 Kort

2 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia EdmanHelsingborgs SOK42:3717:23
2Alva ErikssonHjärnarps OL51:36+8:5921:03
Elin EdvinssonFK Åsenej start

H14 Kort

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel TenghagenHärlövs IF32:2213:12
Gustav LohavHelsingborgs SOKej start

D12

2 450 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice JohanssonFK Boken24:4410:05
2Lina ÅsLunds OK25:02+0:1810:13
3Aprilia CinthioSkåneslättens OL29:17+4:3311:57
4Anna BenattiSkåneslättens OL31:46+7:0212:57
5Saga ChristensenSkåneslättens OL32:07+7:2313:06
6Saga PalmertzHelsingborgs SOK32:47+8:0313:22
7Smilla ThomassonFK Göingarna33:44+9:0013:46
8Klara FribergHelsingborgs SOK35:50+11:0614:37
9Vide HäggströmAndrarums IF38:49+14:0515:50
10Wilma JönssonÖrkelljunga FK40:13+15:2916:24
11Klara MöllerOK Kontinent41:18+16:3416:51
12Linnea StéenHelsingborgs SOK41:22+16:3816:53
13My WallenborgLunds OK43:51+19:0717:53
14Amanda WibergHässleholms OK52:01+27:1721:13
15Alma KjellénHelsingborgs SOK54:16+29:3222:08
16Ebba RanbroHelsingborgs SOK55:34+30:5022:40
17Mathea YngveOK Kontinent55:46+31:0222:45
18Tove RosbergÖrkelljunga FK55:54+31:1022:48
19Julia EdvinssonFK Åsen59:39+34:5524:20
20Allie NelkingSkåneslättens OL1:04:40+39:5626:23
21Viktoria ÅkerlundFK Boken1:14:02+49:1830:13
Sara LjungqvistLunds OKej godkänd

H12

2 450 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna23:099:26
2Kurt SjöbergHelsingborgs SOK28:39+5:3011:41
3Albin GranqvistFK Göingarna29:23+6:1411:59
4Arvid FalkstrandTormestorps IF31:36+8:2712:53
5Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna31:45+8:3612:57
6Elias PerssonHelsingborgs SOK32:28+9:1913:15
7Otto NybergÖrkelljunga FK32:36+9:2713:18
8Gustav GranqvistFK Göingarna36:05+12:5614:43
9Emil AnderssonLunds OK37:43+14:3415:23
10Benjamin DavidsonHelsingborgs SOK40:13+17:0416:24
11Alfred OlssonLunds OK40:55+17:4616:42
12Hugo ThoressonAndrarums IF44:08+20:5918:00
13Jonathan EdholmÖrkelljunga FK44:56+21:4718:20
14Kristoffer AnderssonÖrkelljunga FK50:10+27:0120:28
15Oskar ElmerfjordLunds OK50:33+27:2420:37
16Olle ErikssonHjärnarps OL50:46+27:3720:43
17Nils PerssonOK Tyringe1:02:31+39:2225:31
18Erik WihlborgOK Gynge1:05:14+42:0526:37
19Philip HöglindOK Pan-Kristianstad1:17:29+54:2031:37
Hugo HjelmLunds OKej start
Hampus GyllanderbergHelsingborgs SOKej start

D12 Kort

2 000 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma VensrydEslövs FK28:2814:14
Ebba RosénLunds OKej start

H12 Kort

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid RongeHelsingborgs SOK29:0214:31
2Filip PerssonMalmö OK30:59+1:5715:29
3Joel ToftHjärnarps OL38:57+9:5519:28
4Olle BjärängHjärnarps OL57:25+28:2328:42

D10

2 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK20:0110:00
2Sara CarlstedtHjärnarps OL32:42+12:4116:21
3Amelia Victor MendesHjärnarps OL33:59+13:5816:59
4Agnes PerssonHelsingborgs SOK34:43+14:4217:21
5Klara PalmFK Boken36:11+16:1018:05
6Alma GieseÖrkelljunga FK38:54+18:5319:27
7Lovisa LindbergHjärnarps OL53:29+33:2826:44
8Linn ThuressonSkåneslättens OL1:00:33+40:3230:16
9Ellinor ÅkerlundFK Boken1:06:41+46:4033:20
10Julia PlanckLunds OK1:09:16+49:1534:38
11Olivia SvenssonFK Åsen1:18:29+58:2839:14
12Tuva ChristensenSkåneslättens OL1:38:37+1:18:3649:18

H10

2 000 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak EngOK Pan-Kristianstad20:2610:13
2Atle KulstadSkåneslättens OL23:03+2:3711:31
3Axel FalkstrandTormestorps IF23:31+3:0511:45
4Milton GunnarssonÖrkelljunga FK25:58+5:3212:59
5Teodor EdmanHelsingborgs SOK30:09+9:4315:04
6Elias PalmertzHelsingborgs SOK30:59+10:3315:29
7Alex SöderstjernaHelsingborgs SOK37:37+17:1118:48
8Simon OlssonÖrkelljunga FK43:28+23:0221:44
9Aron De AlmeidaMalmö OK51:44+31:1825:52
10Wiggo JönssonÖrkelljunga FK52:39+32:1326:19
11Arvid OlssonOK Kontinent54:42+34:1627:21
12Oskar LindbergHjärnarps OL57:26+37:0028:43
13Alvin SörensenOK Kontinent1:22:27+1:02:0141:13
Valter SanderSkåneslättens OLej start
Elis OlssonHelsingborgs SOKej start

H35

4 590 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan GunnarssonMalmö OK30:426:41
2Per AspegrenOK Kontinent30:54+0:126:43
3Henrik EngOK Pan-Kristianstad31:06+0:246:46
4Christian GlantzAndrarums IF39:18+8:368:33
5Emanuel StridMalmö OK39:20+8:388:34
6Henrik EklundLunds OK41:43+11:019:05
7Sebastian GieseÖrkelljunga FK42:40+11:589:17
8Magnus LindeSkåneslättens OL45:32+14:509:55
9Peter NiemeläKlubblös1:24:41+53:5918:26

H40

4 060 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan GunnarssonFK Göingarna28:056:55
2Rasmus GrönlundLunds OK29:18+1:137:13
3Ulf ÅkessonHärlövs IF33:45+5:408:18
4Mikael NilssonLunds OK34:27+6:228:29
5Michael HusénOK Pan-Kristianstad35:22+7:178:42
6Ulf NilssonHjärnarps OL36:58+8:539:06
7Johan AxelssonOK Älme37:28+9:239:13
8Martin RidderstedtSkåneslättens OL38:21+10:169:26
9Mikael ThomassonFK Göingarna38:53+10:489:34
10Mikael PerssonFK Göingarna40:14+12:099:54
11Ola HäggströmAndrarums IF42:06+14:0110:22
12Daniel KämpeÖrkelljunga FK46:00+17:5511:19
13David AronssonLunds OK55:48+27:4313:44
14Henrik LindblomMalmö OK56:51+28:4614:00
15Mattias WallinLunds OK1:01:40+33:3515:11
16Rasmus LindbergHjärnarps OL1:03:36+35:3115:39
17Richard AnderssonLunds OK1:18:11+50:0619:15
Henrik RosénLunds OKej start
Henrik ModigOK Pan-Kristianstadej start
Andreas FermFK Göingarnaej start

D45

3 070 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad24:538:06
2Lisa ElmerfjordLunds OK30:54+6:0110:03
3Marika HusbySkåneslättens OL31:22+6:2910:13
4Carina RydlundHässleholms OK32:28+7:3510:34
5Louise AxelssonFK Göingarna33:12+8:1910:48
6Eva NelkingSkåneslättens OL34:06+9:1311:06
7Carina ThynellHärlövs IF35:45+10:5211:38
8Lotta MagnussonMalmö OK39:29+14:3612:51
9Kerstin JensenSkåneslättens OL40:27+15:3413:10
10Jenny VinbladLunds OK41:07+16:1413:23
11Maureen Olsson LoLunds OK41:10+16:1713:24
12Eva PerssonTormestorps IF42:47+17:5413:56
13Camilla CarlssonHärlövs IF44:51+19:5814:36
14Marie AlbinssonHjärnarps OL44:57+20:0414:38
15Susanne WallenborgLunds OK48:04+23:1115:39
16Maria TuressonHärlövs IF48:24+23:3115:45
17Emma CarlstedtHjärnarps OL52:49+27:5617:12
18Mona RosbergÖrkelljunga FK54:19+29:2617:41
Anna LjungqvistLunds OKej start
Åsa EricssonLunds OKej start

H45

4 050 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad24:005:55
2Håkan PalmFK Boken28:00+4:006:54
3Conny RaskHjärnarps OL28:43+4:437:05
4Michael LönnHjärnarps OL30:17+6:177:28
5Pontus GustavssonLunds OK30:33+6:337:32
6Magnus WihlborgOK Gynge31:02+7:027:39
7Magnus GranqvistFK Göingarna31:26+7:267:45
8Torgny LundHästveda OK31:27+7:277:45
9Magnus ThuressonSkåneslättens OL31:45+7:457:50
10Anders SelinFK Göingarna32:29+8:298:01
11Erik ÅsLunds OK32:53+8:538:07
12Fabian LjungqvistLunds OK32:58+8:588:08
13Tomas VensrydEslövs FK33:30+9:308:16
14Ola MarkholmSkåneslättens OL34:09+10:098:25
15Jens SörvikLunds OK34:45+10:458:34
16Magnus RydlundHässleholms OK35:11+11:118:41
17Magnus WallenborgLunds OK35:27+11:278:45
18Fredrik HugossonLunds OK35:49+11:498:50
19Magnus JonassonMalmö OK36:53+12:539:06
20Fredrik NystedtSkåneslättens OL38:04+14:049:23
21Björn MöllerOK Kontinent38:19+14:199:27
22Lennart MorénHjärnarps OL38:57+14:579:37
23Björn NilssonHärlövs IF39:32+15:329:45
24Dan JohanssonFK Boken39:36+15:369:46
25Thomas LåstbomHärlövs IF39:46+15:469:49
26Örjan LarssonLunds OK40:52+16:5210:05
27Magnus CinthioSkåneslättens OL42:45+18:4510:33
28Nils HelmerssonHässleholms OK43:19+19:1910:41
29Per WikströmHästveda OK45:42+21:4211:17
30Thomas FalkstrandTormestorps IF47:37+23:3711:45
Mats EriksonLunds OKej start

D50

3 140 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina SpångbergLunds OK29:589:32
2Carina GustafssonOK Gynge30:08+0:109:35
3Marie OlssonÖrkelljunga FK32:55+2:5710:28
4Christel OlssonFK Åsen35:37+5:3911:20
5Annika EngelHässleholms OK35:45+5:4711:23
6Carolina LandinMalmö OK36:57+6:5911:46
7Anne SvantessonHjärnarps OL37:50+7:5212:02
8Helena KristianssonHässleholms OK40:13+10:1512:48

H50

3 660 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna25:036:50
2Henric HöglindOK Pan-Kristianstad25:31+0:286:58
3Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad27:29+2:267:30
4Stefan PålssonSkåneslättens OL27:46+2:437:35
5Henrik LarssonFK Göingarna29:23+4:208:01
6Håkan AxelssonFK Göingarna29:27+4:248:02
7Niklas EdvardssonFK Göingarna29:43+4:408:07
8Niklas NilssonHärlövs IF30:18+5:158:16
9Magnus LarsenFK Boken30:41+5:388:23
10Magnus TenghagenHärlövs IF31:47+6:448:41
11Håkan GrubbMalmö OK32:06+7:038:46
12Magnus OlssonHjärnarps OL32:46+7:438:57
13Thomas NajvikOK Pan-Kristianstad33:10+8:079:03
14Jonas JönssonOK Tyringe33:21+8:189:06
15Anders EricssonLunds OK34:31+9:289:25
16Ulf LinderfalkSkåneslättens OL35:49+10:469:47
17Jan JohanssonSkåneslättens OL37:23+12:2010:12
18Tomas NilssonHässleholms OK37:52+12:4910:20
19Olof BarrSkåneslättens OL37:56+12:5310:21
20Håkan ErikssonHästveda OK38:16+13:1310:27
21Dan NilssonFK Göingarna43:21+18:1811:50
22Håkan CaesarHärlövs IF44:03+19:0012:02
23Roland StrandFK Åsen46:50+21:4712:47
24Jan GradinAndrarums IF56:19+31:1615:23

D55

3 150 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Snogerup LinseLunds OK25:588:14
2Britt-Marie BengtssonFK Åsen31:22+5:249:57
3Ann NilssonMarkaryds FK32:20+6:2210:15
4Lena OlssonSkåneslättens OL32:41+6:4310:22
5Agneta ErforsOK Torfinn33:48+7:5010:43
6Kerstin PerssonFK Göingarna34:57+8:5911:05
7Christina SternerTockarps IK35:34+9:3611:17
8Lollo NybergOK Kontinent37:16+11:1811:49
9Christina SegerslättSkåneslättens OL37:23+11:2511:52
10Anna Thorell-JönssonOK Kontinent39:55+13:5712:40
11Tina HagårdRävetofta OK40:22+14:2412:48
12Ingela AnderssonLunds OK40:53+14:5512:58
13Yvonne AnderssonHässleholms OK58:21+32:2318:31
Anne UddEslövs FKej start

D60

2 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK23:299:08
2Ingela EkelövSkåneslättens OL25:26+1:579:53
3Ina LindebergSkåneslättens OL25:42+2:1310:00
4Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad26:02+2:3310:07
5Christina OlssonSkåneslättens OL29:44+6:1511:34
6Mona EnforsTockarps IK38:40+15:1115:02
7Eva WildmarkFK Boken39:54+16:2515:31
8Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad43:27+19:5816:54

H60

3 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt LarssonFK Göingarna27:297:41
2Ingmar EkelövSkåneslättens OL33:31+6:029:23
3Sten SegerslättSkåneslättens OL33:58+6:299:30
4Jan WahlströmSnättringe SK36:04+8:3510:06
5Bruno StubPI-København38:01+10:3210:38
6Ingemar PeterssonMarkaryds FK38:06+10:3710:40
7Kyrre ThalbergLunds OK41:23+13:5411:35
8Michael ParvangSøllerød OK1:10:22+42:5319:42
Torgny OttossonOK Torfinnej godkänd
Anders GrundbergLunds OKej godkänd
Dan SjöholmHalmstad OKej godkänd
Tor UddEslövs FKej start

D65

2 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena NorrmanIS Kullen31:5712:37
2Gudrun NilssonLunds OK34:45+2:4813:44
3Åsa StåhlHjärnarps OL39:45+7:4815:42
4Inger GlansOK Torfinn40:30+8:3316:00
5Sonja HammarOK Kompassen45:27+13:3017:57
6Karin LarssonOK Kompassen48:00+16:0318:58
7Barbro MartinssonOK Tyringe1:09:04+37:0727:17

H65

3 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart ErforsOK Torfinn28:209:17
2Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad30:07+1:479:52
3Bo Anders NilssonLunds OK34:42+6:2211:22
4Olle BohmanHjärnarps OL36:05+7:4511:49
5Christer LjungdahlHjärnarps OL37:34+9:1412:19
6Christian StrandgaardSøllerød OK39:28+11:0812:56
7Sven Erik JönssonOK Tyringe41:07+12:4713:28
8Gert OlssonTockarps IK44:34+16:1414:36
9Tord MartinssonRävetofta OK47:29+19:0915:34
10Kaare HanssonMalmö OK49:04+20:4416:05
Olle EnforsTockarps IKej godkänd

D70

2 460 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK30:2512:21
2Maj-Britt ByströmRävetofta OK30:45+0:2012:30
3Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL32:45+2:2013:18
4Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad38:42+8:1715:43
5Gull SvenssonÖrkelljunga FK38:46+8:2115:45
6Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstad41:29+11:0416:51
7Torill SvendsenFrosta OK41:34+11:0916:53
8Margareta SjöbergLunds OK44:49+14:2418:13
9Bodil RuterOK Älme51:36+21:1120:58
Karin BengtssonOK Kompassenej godkänd

H70

3 060 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK28:579:27
2Agne BengtssonOK Kompassen29:20+0:239:35
3Leif LöfTrollhättans SOK31:13+2:1610:12
4Åke PerssonHjärnarps OL31:15+2:1810:12
5Willie OlssonRävetofta OK32:31+3:3410:37
6Kent JohanssonÖrkelljunga FK34:00+5:0311:06
7Arne JohanssonOK Älme38:10+9:1312:28
8Janne LindholmFrosta OK38:20+9:2312:31 Ladda ner rutt i gpx-format
9Sven RuterOK Älme38:48+9:5112:40
10Jan PerssonYstads OK39:57+11:0013:03
11Anders HenrikssonIS Skanne41:16+12:1913:29
12Jan HanssonLunds OK41:36+12:3913:35
13Erland MartinssonOK Tyringe43:05+14:0814:04
14Benkt AnderssonFrosta OK44:26+15:2914:31
15Lennart MartinssonOK Tyringe44:41+15:4414:36
16Christer GrönbladHärlövs IF45:28+16:3114:51
17Per-Olof FernbergIS Skanne45:59+17:0215:01
18Håkan NilssonMalmö OK46:05+17:0815:03
19Bengt StåhlHjärnarps OL48:23+19:2615:48
20Leif KarlssonFrosta OK50:17+21:2016:25
21Tommy HeldFK Åsen51:41+22:4416:53
22Stig LarssonRävetofta OK51:56+22:5916:58
23Göran LarssonOK Kompassen53:02+24:0517:19
24Sven ThelanderssonLunds OK54:22+25:2517:46
25Christer JönssonLunds OK56:18+27:2118:23
26Nils-Erik BondessonFrosta OK1:02:54+33:5720:33
27Roland NilssonOK Kompassen1:03:05+34:0820:36
28Krister LindebergMalmö OK1:05:28+36:3121:23
29Håkan JonssonOK Silva1:13:46+44:4924:06
Lars PerssonOK Kompassenej godkänd
Gert OlssonSkåneslättens OLej godkänd
Ingvar PerssonFK Åsenej start

D75

2 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte JensenHässleholms OK35:2117:30
2Gunilla GrönbladHärlövs IF38:00+2:3918:48
3Lisbeth LindebergMalmö OK39:40+4:1919:38
4Lena PehrssonOK Silva42:58+7:3721:16
5Karin JakobssonEslövs FK43:25+8:0421:29
6Gunnel WesterÖrkelljunga FK48:44+13:2324:07
7Marianne CarlssonSkåneslättens OL50:14+14:5324:52

H75

2 990 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge PerssonFK Boken34:5011:38
2Rune BergLunds OK37:02+2:1212:23
3Anders CarlssonSkåneslättens OL37:38+2:4812:35
4Åke EkstrandHärlövs IF38:39+3:4912:55
5Ingemar SvenssonLunds OK41:49+6:5913:59
6Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad42:21+7:3114:09
7Torsten ClaessonOK Älme44:40+9:5014:56
8Kjell LindauOK Kompassen44:43+9:5314:57
9Håkan BrostMalmö OK45:03+10:1315:04
10Bo SvenssonÖrkelljunga FK46:53+12:0315:40
11Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad49:54+15:0416:41
12Sven-Åke GranquistHästveda OK51:12+16:2217:07
13Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL53:45+18:5517:58
14Verner LönnquistHärlövs IF53:50+19:0018:00
15Sten Åke KvistIS Kullen55:03+20:1318:24
16Paul SchannongMalmö OK56:58+22:0819:03
17Allan SunnergrenHjärnarps OL58:38+23:4819:36
18Roland AkselssonLunds OK1:01:24+26:3420:32
19Kenneth LindborgHässleholms OK1:10:45+35:5523:39

D80

2 020 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clarie EkOK Pan-Kristianstad41:1620:25
2Gun HanssonYstads OK45:14+3:5822:23
Barbro HugossonLunds OKej godkänd

H80

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad35:2713:57
2Arne GustafssonMalmö OK38:05+2:3814:59
3Bertil LööfOK Pan-Kristianstad39:57+4:3015:43
4Klas TykessonSkåneslättens OL43:15+7:4817:01
5Jan-Eric NelkingFK Åsen53:46+18:1921:10
6Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL1:08:24+32:5726:55

H85

2 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF37:0018:19
2Leif ClaessonTormestorps IF42:35+5:3521:04
3Ingvar LennerstedtLunds OK52:58+15:5826:13
4Kjell BjörupLunds OK1:00:23+23:2329:53

H90

1 530 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curth SvenssonSkåneslättens OL48:3231:43

Inskolning

1 750 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ivan Ek-fullföljt
Astrid EkecrantzMalmö OKfullföljt
Greta EkecrantzMalmö OKfullföljt
Linnea EngOK Pan-Kristianstadfullföljt
Ebba GrönlundLunds OKfullföljt
Bontu JohnsonHelsingborgs SOKfullföljt
Liv PalmertzHelsingborgs SOKfullföljt
Bill SalomonssonSkåneslättens OLfullföljt
Alfred GieseÖrkelljunga FKej start

U1

1 890 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja KylmäHelsingborgs SOK22:3411:56
2Philip EgerstedtHelsingborgs SOK22:41+0:0712:00
3Erik LindhéHelsingborgs SOK22:48+0:1412:03
4Emma WikströmHästveda OK23:37+1:0312:29
5Valter NelkingSkåneslättens OL25:58+3:2413:44
6Nora LindeSkåneslättens OL29:22+6:4815:32
7Karl AxelssonOK Älme31:59+9:2516:55
8Elvira NilssonOK Kompassen32:04+9:3016:57
9Emilia AnderssonÖrkelljunga FK34:10+11:3618:04
10Vincent SteffertOK Tyringe34:35+12:0118:17
11Leonel Alvarez LönnÖrkelljunga FK35:27+12:5318:45
12Ammi OrrhedeHelsingborgs SOK35:59+13:2519:02
13Victoria HöglindOK Pan-Kristianstad39:55+17:2121:07
14Erik LindbergHjärnarps OL40:18+17:4421:19
15Isak GrönlundLunds OK41:09+18:3521:46
16Clara OlssonÖrkelljunga FK43:36+21:0223:04
17Gunnar NilssonOK Kompassen43:37+21:0323:04
18Amanda Samuelsson BohsMalmö OK47:17+24:4325:01
19Algot OlssonOK Kontinent48:55+26:2125:52
Isak KämpeÖrkelljunga FKej godkänd

U2 Dam

2 530 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna ThysellOK Kontinent49:4019:37
2Signe RanbroHelsingborgs SOK51:23+1:4320:18
3Signe DavidsonHelsingborgs SOK51:33+1:5320:22
4Annie KrikströmHjärnarps OL1:09:17+19:3727:23
5Linnea BohsMalmö OK1:19:49+30:0931:32

U2 Herr

2 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK39:2115:33
2Ivar LejonLaholms IF OK42:34+3:1316:49
3Albert KylmäHelsingborgs SOK45:16+5:5517:53
4Isak SmithLunds OK47:13+7:5218:39
5David HanssonLunds OK47:14+7:5318:40
6Love EnerothLunds OK47:29+8:0818:46
7Oskar RanbroHelsingborgs SOK51:17+11:5620:16
8Jack SalomonssonSkåneslättens OL59:39+20:1823:34
9Anton CarlströmFK Boken1:06:08+26:4726:08
10Hjalmar AnderssonFK Boken1:07:09+27:4826:32
Vidar KarlbergSkåneslättens OLej godkänd

Öppen motion 1

2 530 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric SamuelssonMalmö OK39:3515:38
2Amanda KarlssonOK Kompassen42:38+3:0316:51
2Emmelie HolmströmOK Kompassen42:38+3:0316:51
4Karla BengtssonLaholms IF OK50:31+10:5619:58
5Susanne BohsMalmö OK51:10+11:3520:13
Eva EdholmÖrkelljunga FKej godkänd
Niklas KronkvistÖrkelljunga FKej godkänd

Öppen motion 3

3 030 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin HugossonLunds OK37:4112:26
2Torun HedinIS Skanne40:37+2:5613:24
3Magnus JönssonÖrkelljunga FK50:21+12:4016:37
4Karl PalmqvistOK Kontinent50:52+13:1116:47
5Edvin SanderSkåneslättens OL52:47+15:0617:25
6Nellie WetterlövIS Skanne53:16+15:3517:34
7Ida Danielson De AlmeidaMalmö OK54:31+16:5017:59
8Annika KämpeÖrkelljunga FK55:44+18:0318:23
9Kim KulstadSkåneslättens OL56:26+18:4518:37
10Kerstin FränkelFK Snapphanarna1:01:40+23:5920:21
11Susan StubPI-København1:01:53+24:1220:25
12Caroline JönssonÖrkelljunga FK1:03:43+26:0221:01
13Anna Hult Nilsson-1:03:59+26:1821:06
14Anette NilssonTormestorps IF1:07:19+29:3822:13
15Sune JohanssonLaholms IF OK1:14:01+36:2024:25
16Margareta JohanssonLaholms IF OK1:14:04+36:2324:26
17Sophia BengtssonLaholms IF OK1:14:17+36:3624:30
18Eva WibergHässleholms OK1:19:38+41:5726:16
19Ture AugustssonFK Boken1:36:50+59:0931:57
20Elias NilssonAndrarums IF1:52:05+1:14:2436:59
21Margareta HeldFK Åsen1:55:45+1:18:0438:12
22Flor VillafuerteLunds OK2:14:38+1:36:5744:26
Cajsa KrikströmHjärnarps OLej godkänd
Allan HammarOK Kompassenej godkänd
Kerstin MartinssonOK Tyringeej godkänd
Gustav ÅkessonSkåneslättens OLej start

Öppen motion 5

3 600 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran Lassing-46:1412:50
2Åsa EnerothLunds OK51:07+4:5314:11
3Martin NelkingSkåneslättens OL51:44+5:3014:22
4Viveka Lassing-52:01+5:4714:26
5Marie-Helén ErikssonHjärnarps OL53:44+7:3014:55
6Tom DahlbergSkåneslättens OL54:27+8:1315:07
7Karolina SvenssonFK Åsen54:56+8:4215:15
8Bea WanstadiusFK Åsen57:00+10:4615:50
9Peter WetterlövIS Skanne57:05+10:5115:51
10Anneli WihlborgOK Gynge57:24+11:1015:56
11Håkan LejonLaholms IF OK1:03:14+17:0017:33
12Robin WibergHässleholms OK1:05:16+19:0218:07
13Johan ElmerfjordLunds OK1:05:25+19:1118:10
14Kajsa AspegrenOK Kontinent1:06:06+19:5218:21
15Maria Nilsson-1:09:54+23:4019:25
16Kerstin DahlHärlövs IF1:13:08+26:5420:18
17Martin NilssonHässleholms OK1:14:32+28:1820:42
18Maria KarlbergSkåneslättens OL1:15:51+29:3721:04
19Edvard De Fine LichtTormestorps IF1:18:01+31:4721:40
20Camilla JohanssonLaholms IF OK1:21:43+35:2922:41
21Jonny Svensson-1:23:15+37:0123:07
22Johanna EdvinssonFK Åsen1:47:20+1:01:0629:48
23Sigrid Bondesson-2:05:11+1:18:5734:46
Håkan NybergOK Kontinentej godkänd
Anette HolmströmHärlövs IFej godkänd
Jesper PerssonMalmö OKej godkänd
Robin CarlstedtHjärnarps OLej godkänd
Janne Boye NiemeläSK Lundiaej godkänd
Ann Christine LarssonLunds OKej start

Öppen motion 7

2 990 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus ThysellOK Kontinent30:1710:07
2Ola AndertoftMarkaryds FK30:54+0:3710:20
3Carolina NilssonOK Kompassen35:04+4:4711:43
4Johan StåhlHjärnarps OL35:21+5:0411:49
5Arne AnderssonOK Torfinn38:02+7:4512:43
6Niklas EdvinssonFK Åsen40:04+9:4713:24
7Magdalena JohanssonHalmstad OK41:11+10:5413:46
8Kerstin OlssonEslövs FK42:35+12:1814:14
9Lena StrandMarkaryds FK42:50+12:3314:19
10Matts AnderssonHässleholms OK43:49+13:3214:39
11Ingrid SvantesdotterFK Göingarna44:30+14:1314:52
12Jenny GustafssonLunds OK45:32+15:1515:13
13Morgan BjelkHästveda OK45:50+15:3315:19
14Helen NilssonHärlövs IF46:13+15:5615:27
15Enar MagnussonIS Skanne46:17+16:0015:28
16Thomas VinbladLunds OK46:50+16:3315:39
17Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL49:31+19:1416:33
18Torgny HolmströmHärlövs IF50:24+20:0716:51
19Bengt SalomonssonSkåneslättens OL52:22+22:0517:30
20Marek Mir-MackiewiczBallerup OK52:38+22:2117:36
21Tommy BengtssonHässleholms OK54:39+24:2218:16
22Nils PerssonIS Skanne54:42+24:2518:17
23Ingegärd LundHästveda OK55:31+25:1418:34
24Anna NilssonHästveda OK56:52+26:3519:01
25Katrin RongbyHästveda OK56:53+26:3619:01
26Leif MagnussonOK Torfinn57:30+27:1319:13
27Roland ErikssonHästveda OK58:14+27:5719:28
28Lena DanielssonHärlövs IF58:33+28:1619:34
29Laila PerssonIS Skanne59:28+29:1119:53
30Sven-Erik PerssonFrosta OK1:00:03+29:4620:05
31Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:01:25+31:0820:32
32Anette BjelkHästveda OK1:02:43+32:2620:58
33Rolf SpångbergLunds OK1:14:52+44:3525:02
34Bengt-Åke NilssonOK Torfinn1:16:50+46:3325:41
Folke SjöbergLunds OKej godkänd
Viktor Norbäck-ej godkänd
Helén ÅkessonSkåneslättens OLej start

Öppen motion 8

4 380 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ola OlssonOK Vilse 8731:397:13
2Henning OttmerTormestorps IF33:29+1:507:38
3Fredrik StåhlHjärnarps OL37:28+5:498:33
4Tobias JohanssonLaholms IF OK40:41+9:029:17
5Erik KindlundhFK Finn43:29+11:509:55
6Elida OttmerTormestorps IF44:32+12:5310:10
7Ola KrikströmHjärnarps OL44:48+13:0910:13
8David AnderssonIS Skanne45:07+13:2810:18
9Hans PerssonAndrarums IF45:28+13:4910:22
10Staffan AhltinMalmö OK45:46+14:0710:26
11Johan GunnarssonGöteborg-Majorna OK47:10+15:3110:46
12Joel OlssonSimrishamns OK48:18+16:3911:01
13Johan Andersson-48:22+16:4311:02
14Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad50:37+18:5811:33
15Roger NilssonLaholms IF OK51:33+19:5411:46
16Robert BertilssonLunds OK51:44+20:0511:48
17Antal Guszlev51:56+20:1711:51
18Andreas EnforsTockarps IK52:34+20:5512:00
19Julius KindlundhFK Finn53:02+21:2312:06
20Stig JohanssonHelsingborgs SOK53:03+21:2412:06
21Martin Hammö WennerholmBredaryds SOK53:24+21:4512:11
22Simon SvenssonLaholms IF OK55:21+23:4212:38
23Elin NordahlSimrishamns OK56:14+24:3512:50
24Karin BorggrenGöteborg-Majorna OK57:00+25:2113:00
25Håkan NordahlSimrishamns OK58:51+27:1213:26
26Holger SigboOK Kompassen1:00:18+28:3913:46
27Linnea ThörnqvistSimrishamns OK1:00:25+28:4613:47
28Per PalmqvistOK Kontinent1:01:08+29:2913:57
29Anna ÅsLunds OK1:01:30+29:5114:02
30Lars DahlHärlövs IF1:02:29+30:5014:15
31Jan OttmerTormestorps IF1:02:45+31:0614:19
32Monica LydinOK Kontinent1:07:51+36:1215:29
33Anders Persson1:25:43+54:0419:34
Sven TörnkvistTormestorps IFej godkänd
Tobias PerssonOK Tyringeej godkänd
Henrik WanstadiusFK Åsenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser