Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Romeleträffen, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Romeleträffen, lång
Arrangörsorganisation: Lunds OK
Datum: söndag 18 mars 2018

D21

6 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda LeoBredaryds SOK54:527:51
2Rebecka OlssonOK Linné57:36+2:448:15
3Martina JohanssonHestra IF1:03:36+8:449:06
4Elinor LindelöwHärlövs IF1:33:32+38:4013:24

H21

9 780 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ruslan GlebovOK Ravinen55:045:37
2Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF56:19+1:155:45
3Filip GrahnHestra IF57:33+2:295:53
4Isak PrellnerSkåneslättens OL59:45+4:416:06
5Jonas HammarskiöldOK Skogsfalken1:03:54+8:506:32
6Pontus JohanssonOK Linné1:06:27+11:236:47
7Jesper LidmarSnättringe SK1:08:16+13:126:58
8Martin LarssonHestra IF1:10:03+14:597:09
9Moltas ViebkeMalmö OK1:10:07+15:037:10
10Oskar CervinHelsingborgs SOK1:10:18+15:147:11
Erik ForsHestra IFutgått

D20

5 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad36:337:12
2Vilma KarlssonSnättringe SK36:56+0:237:17
3Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad38:27+1:547:35
4Kristina TedhamreSnättringe SK38:38+2:057:37
5Amanda KarlssonOK Ravinen39:55+3:227:52

H20

7 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar ForsbergTullinge SK47:226:11
2Hugo LindbärgOK Södertörn49:31+2:096:28
3Lukas HellgrenOK Ravinen50:33+3:116:36
4Tobias KarlssonSnättringe SK57:59+10:377:35
5Georg EklöwOK Södertörn59:27+12:057:46
6Lukas ArkängTullinge SK1:22:55+35:3310:51
Erik WinbladhKarlskrona SOKej start

D18

5 070 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LagerbergOK Södertörn36:537:16
2Ella AnderssonOK Södertörn38:02+1:097:30
3Tuva NikolaussonSvaide Roma SOK40:08+3:157:54
4Tilde BacklundOK Södertörn40:47+3:548:02
5Frida HectorSnättringe SK41:30+4:378:11
6Lovisa WeidenSkåneslättens OL44:08+7:158:42
7Sofia ZillingOK Södertörn50:40+13:479:59
8Tilda AnderssonTullinge SK51:33+14:4010:10
9Clara DahlHärlövs IF53:59+17:0610:38
10Katarina NorrbyOK Södertörn57:00+20:0711:14
11Linda RennerOK Södertörn1:08:50+31:5713:34
12Johanna NilssonFK Göingarna1:17:25+40:3215:16

H18

6 510 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan CallebergSnättringe SK38:505:57
2Felix PerssonHaninge SOK40:37+1:476:14
3Filip MöllerOK Södertörn45:31+6:416:59
4Duncan RobertsonSvaide Roma SOK46:00+7:107:03
5Mattias IvaresOK Södertörn46:07+7:177:05
6Alexander SchandlOK Södertörn51:09+12:197:51
Johannes BladhTullinge SKej start

D16

4 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK37:358:38
2Elin NilssonAndrarums IF38:23+0:488:49
3Alva NystedtSkåneslättens OL38:26+0:518:50
4Filippa SöderbergKalmar OK41:52+4:179:37

H16

5 420 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin WeidenSkåneslättens OL34:286:21
2Theis MunktvedAllerød OK35:25+0:576:32
3Oscar David Broman JensenFarumTisvilde OK37:19+2:516:53
4Ivar HelmerssonHässleholms OK45:46+11:188:26

D16 Kort

3 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna GersneSkåneslättens OL47:5412:40

D14

3 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emia HjortFalköpings AIK OK33:018:44
2Alva SvenssonFK Åsen36:14+3:139:35
3Elsa WibergHelsingborgs SOK1:05:35+32:3417:21

H14

3 780 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor HörnquistAnderstorps OK26:587:08
2Love PerssonMalmö OK37:13+10:159:50
3Erik OlssonFK Åsen42:27+15:2911:13
4Isak LevinFK Åsen51:27+24:2913:36
Alfred KjellénHelsingborgs SOKej start

D12

2 990 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK25:038:22
2Anna BenattiSkåneslättens OL27:47+2:449:17
3Saga ChristensenSkåneslättens OL39:51+14:4813:19
4Frida EmilssonFK Åsen49:23+24:2016:30
Liv LundsgaardOK Kontinentej godkänd
Saga PalmertzHelsingborgs SOKej start

H12

2 990 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt SjöbergHelsingborgs SOK31:1810:28

D10

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olivia SvenssonFK Åsen40:0416:37

H10

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter SanderSkåneslättens OL28:5511:59
Elis OlssonHelsingborgs SOKej start
Elias PalmertzHelsingborgs SOKej start

D35

6 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie SvenssonFK Åsen1:09:3011:30

H35

7 960 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mantas ZalagaSkåneslättens OL1:51:0113:56

D40

5 070 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia HjortFalköpings AIK OK55:4210:59
2Louise PihlOK Pan-Kristianstad56:35+0:5311:09
3Anna WikströmHästveda OK1:00:45+5:0311:58
4Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:07:40+11:5813:20
5Maria HelmerssonHässleholms OK1:08:11+12:2913:26

H40

7 640 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert WallstenSnättringe SK45:385:58
2Mikael PihlOK Pan-Kristianstad50:31+4:536:36
3Mathias PerssonHelsingborgs SOK55:23+9:457:14
4Johan SanderSkåneslättens OL1:01:31+15:538:03
5Magnus EmilssonFK Åsen1:02:04+16:268:07
6Michael HusénOK Pan-Kristianstad1:07:06+21:288:46
7Linus MalmstenMalmö OK1:11:11+25:339:19
Erik OlssonHelsingborgs SOKej start
Jan HjortFalköpings AIK OKej start
Mattias KovacicFrosta OKej start

D45

4 680 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria Von SchmalenséeAttunda OK37:167:57
2Carina ThynellHärlövs IF41:47+4:318:55
3Anna PrellnerSkåneslättens OL44:38+7:229:32
4Kristina AreskougAnderstorps OK46:50+9:3410:00
5Marie WibergHelsingborgs SOK59:42+22:2612:45 Ladda ner rutt i gpx-format

H45

6 510 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jesper David JensenFarumTisvilde OK42:476:34
2Lars Erik GjeinFossum IF49:09+6:227:32
3Ingmar EkelövSkåneslättens OL56:06+13:198:37
4Fredrik NystedtSkåneslättens OL58:14+15:278:56
5Nils HelmerssonHässleholms OK58:55+16:089:03
6Ola MarkholmSkåneslättens OL59:26+16:399:07
7Lars SørensenOK Øst Birkerød1:06:15+23:2810:10
8Henrik WeidenSkåneslättens OL1:17:07+34:2011:50
9Anders NilssonMalmö OK1:26:52+44:0513:20

D50

4 250 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OlssonÖrkelljunga FK35:088:16
2Hanne FoghFSK Orientering35:39+0:318:23
3Ingela ThoressonAndrarums IF35:52+0:448:26
4Anne LindellKalmar OK41:42+6:349:48
5Christel OlssonFK Åsen41:54+6:469:51
6Maria LenningSkåneslättens OL45:28+10:2010:41
7Karin JägrydSkåneslättens OL1:28:15+53:0720:45
Helena ÅhlinHelsingborgs SOKej start

H50

6 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK39:266:31
2Mats SöderbergKalmar OK41:42+2:166:54
3Stefan PålssonSkåneslättens OL42:08+2:426:58
4Anders JägrydSkåneslättens OL43:29+4:037:11
5Ronny LiljenbergEslövs FK46:21+6:557:40
6Stefan AdolfssonEslövs FK46:25+6:597:41
7Magnus LarsenFK Boken51:54+12:288:35
8Magnus TenghagenHärlövs IF53:08+13:428:47
9Arne ThellEslövs FK54:52+15:269:05
10Björn ÅkessonSkåneslättens OL58:17+18:519:38
Ulf LinderfalkSkåneslättens OLej start

D55

4 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena OlssonSkåneslättens OL41:469:49
2Christina SegerslättSkåneslättens OL43:35+1:4910:15
3Christina SternerTockarps IK45:10+3:2410:37
4Christina OlssonSkåneslättens OL52:17+10:3112:18
5Tina HagårdRävetofta OK59:56+18:1014:06
Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOKej start

H55

5 420 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt OlssonEslövs FK36:436:46
2Mats BrorssonTockarps IK37:08+0:256:51
3Benjamin ViebkeMalmö OK43:36+6:538:02
4Ingemar MånssonRonneby OK46:36+9:538:35
5Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK48:54+12:119:01
6Jörgen AnderssonMalmö OK1:07:49+31:0612:30
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej start

D60

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela EkelövSkåneslättens OL29:418:25
2Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad44:57+15:1612:46
3Barbro LiljequistHeleneholms IF52:50+23:0915:00

H60

5 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK43:068:30
2Jan WahlströmSnättringe SK46:58+3:529:15
3Roland DahlmanMalmö OK1:12:31+29:2514:18

D65

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK33:309:31
2Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK39:18+5:4811:09
3Maja-Stina GustavssonOK Roxen53:18+19:4815:08

H65

4 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kim FolanderFSK Orientering44:179:27
2Bo DavidssonSolna OK45:48+1:319:47
3Lennart GustafssonJönköpings OK46:42+2:259:58
4Lars JohanssonMalmö OK52:27+8:1011:12
5Kaare HanssonMalmö OK1:01:57+17:4013:14
6Bengt HanssonAndrarums IF1:04:17+20:0013:44

D70

2 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gullevi SvenssonRonneby OK34:0911:29
2Maj-Britt ByströmRävetofta OK39:01+4:5213:08
3Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK41:22+7:1313:55
4Berit SchannongMalmö OK43:03+8:5414:29
5Karin BengtssonOK Kompassen46:27+12:1815:38
Britt Forsell PirozziSkåneslättens OLej start

H70

4 250 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK35:278:20
2Agne BengtssonOK Kompassen36:04+0:378:29
3Leif SandgrenFrosta OK38:42+3:159:06
4Håkan NilssonMalmö OK41:39+6:129:48
5Ingvar PerssonFK Åsen46:08+10:4110:51
6Lars PerssonOK Kompassen46:39+11:1210:58
7Mats HåkanssonMalmö OK46:41+11:1410:59
8Jan-Evert OlssonAndrarums IF49:58+14:3111:45
9Christer GrönbladHärlövs IF54:33+19:0612:50
10Leif MalmHärlövs IF56:18+20:5113:14
11Nils-Erik BondessonFrosta OK1:03:13+27:4614:52
12Gert OlssonSkåneslättens OL1:11:14+35:4716:45
13Bo BülowMalmö OK1:17:22+41:5518:12
Tommy HeldFK Åsenej start

D75

2 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Charlotte JensenHässleholms OK48:2516:18
2Karin JakobssonEslövs FK50:42+2:1717:04
3Gunilla GrönbladHärlövs IF52:13+3:4817:34
4Eva EskilssonHässleholms OK55:11+6:4618:34
Marianne CarlssonSkåneslättens OLej start

H75

3 520 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland KarlssonRonneby OK37:0210:31
2Roland OffrellFrosta OK39:18+2:1611:09
3Åke EkstrandHärlövs IF39:19+2:1711:10
4Kjell MånssonKarlskrona SOK40:33+3:3111:31
5Anders CarlssonSkåneslättens OL43:20+6:1812:18
6Nils-Åke NilssonHärlövs IF45:38+8:3612:57
7Arne GustafssonMalmö OK45:45+8:4312:59
8Håkan BrostMalmö OK46:15+9:1313:08
9Paul SchannongMalmö OK52:17+15:1514:51
10Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL56:37+19:3516:05
11Kenneth LindborgHässleholms OK1:08:04+31:0219:20
Inge PerssonFK Bokenej start
Nils-Eric EricsonFK Åsenej start
Kjell LindauOK Kompassenej start

D80

2 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LexellOK Torfinn54:1820:15

H80

2 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad46:4215:43
2Bo UllmanOK Pan-Kristianstad48:59+2:1716:29
3Bertil KollénMalmö OK1:05:26+18:4422:01
4Ingemar TuressonMalmö OK1:13:12+26:3024:38

H85

2 680 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF46:3417:22
2Bertil JohanssonSkåneslättens OL53:46+7:1220:03

Inskolning

1 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Inez AnderssonKlubblösfullföljt
Tuva ChristensenSkåneslättens OLfullföljt
Tim HaraldssonEslövs FKfullföljt
Liv PalmertzHelsingborgs SOKej start

U1H

1 870 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elliot RosénHästveda OK21:0311:15
Lowe PalmertzHelsingborgs SOKej start

U1D

1 870 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba RosénHästveda OK21:2911:29
2Alma FaxénVäxjö OK34:18+12:4918:20
Ester WanstadiusFK Åsenej start

U2H

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton FaxénVäxjö OK1:02:4426:01

U2D

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LundsgaardOK Kontinent44:0218:16

Öppen motion 1

2 410 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta HanssonOK Kontinent45:1318:45

Öppen motion 3

2 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa NilssonEslövs FK36:5812:21
2Hannes VärendhKlubblös38:52+1:5412:59
3Maria NygrenFK Boken49:24+12:2616:31
4Lilian HärwellEslövs FK1:07:04+30:0622:25

Öppen motion 4

4 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Annika NilssonEslövs FKej godkänd
Anna LindqvistOK Stigenej godkänd

Öppen motion 5

3 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per StenEslövs FK34:2110:00
2Bea WanstadiusFK Åsen34:49+0:2810:09
3Lars DahlHärlövs IF36:12+1:5110:33
4Mikael SöderströmOK Stigen36:44+2:2310:42
5Line LundsgaardOK Kontinent41:49+7:2812:11
6Ulrika NygrenFK Boken42:17+7:5612:19
7Kerstin DahlHärlövs IF42:50+8:2912:29
8Ronny FhermHästveda OK43:09+8:4812:34
9Charlie FhermHästveda OK43:16+8:5512:36
10Tobias PalmEslövs FK43:23+9:0212:38
11Ola SvenssonFK Åsen44:26+10:0512:57
12Bo EklöfIK Hakarpspojkarna47:57+13:3613:58
13Kerstin HolgerssonKlubblös53:32+19:1115:36
14Elin AnzeliusHästveda OK58:13+23:5216:58
15Linda GunnarssonHästveda OK58:16+23:5516:59

Öppen motion 6

5 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt JohnsonHelsingborgs SOK55:019:19
2Björn NordstedtYstads OK1:07:37+12:3611:27
3Fredrik StålhandskeSkåneslättens OL1:10:06+15:0511:52

Öppen motion 7

2 970 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas NilssonEslövs FK20:366:56
2Måns FaxénVäxjö OK22:18+1:427:30
3Åsa JärvholmKlubblös24:13+3:378:09
4Jonas NorénHelsingborgs SOK28:12+7:369:29
5Emma FaxénVäxjö OK28:47+8:119:41
6Benkt AnderssonFrosta OK31:32+10:5610:37
7Peter ValterssonAnderstorps OK33:00+12:2411:06
8Per GustavssonOK Roxen35:36+15:0011:59
9Jan PerssonYstads OK37:17+16:4112:33
10Kerstin OlssonEslövs FK37:37+17:0112:39
11Monika LydinOK Kontinent40:58+20:2213:47
12Per GersneSkåneslättens OL43:10+22:3414:32
13Ivar Lidström LauriSnättringe SK43:13+22:3714:33
14Stein ØstbyMalmö OK45:02+24:2615:09
15Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna45:08+24:3215:11
16Annika FrantzStigmännen Karlshamns OK45:15+24:3915:14
17Claes-Göran GreenMalmö OK46:42+26:0615:43
18Nils MårtenssonAndrarums IF50:37+30:0117:02
19Eva OlssonFK Åsen50:43+30:0717:04
20Linnéa BjärbyFrosta OK1:01:11+40:3520:36
21Anna BjärbyFrosta OK1:01:24+40:4820:40
22Rolf NilssonAndrarums IF1:06:48+46:1222:29
Torill SvendsenFrosta OKej godkänd

Öppen motion 8

4 600 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael PerssonFK Göingarna34:317:30
2Louisse JohanssonKlubblös38:37+4:068:23
3Jimmy OlssonOK Pan-Kristianstad38:58+4:278:28
4Simon LarssonOK Kontinent40:53+6:228:53
5Cecilia WidenFK Boken42:07+7:369:09
6Marika ArvidssonVäxjö OK42:31+8:009:14
7Henrik LindblomMalmö OK42:56+8:259:20
8Jan NygrenFK Boken48:56+14:2510:38
9Lotta MagnussonMalmö OK51:38+17:0711:13
9Julius PukeYstads OK51:38+17:0711:13
11Patrik JohanssonKexholms SK58:21+23:5012:41
12Holger SigboOK Kompassen59:05+24:3412:50
13Peter PukeYstads OK59:26+24:5512:55

Öppen motion 9

7 640 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas HjertFalköpings AIK OK56:047:20
2Magnus HärwellAndrarums IF59:46+3:427:49
3Torgny LundHästveda OK1:03:42+7:388:20
4Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL1:04:44+8:408:28
5André BjärbyFrosta OK1:04:59+8:558:30
6Jonas AnderssonSkåneslättens OL1:05:13+9:098:32
7Daniel NilssonHästveda OK1:11:06+15:029:18
8Olle WindeliusFrosta OK1:13:09+17:059:34

Öppen motion 10

4 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders GrundbergKlubblös40:278:47
2Lisel ArvidssonVäxjö OK41:41+1:149:03
3Håkan ErikssonHästveda OK42:24+1:579:13
4Leif KarlssonOK Kontinent48:06+7:3910:27
5Sven-Erik JönssonOK Tyringe52:22+11:5511:23
6Sven-Erik PerssonFrosta OK1:07:35+27:0814:41
7Bengt-Göran FrantzStigmännen Karlshamns OK1:12:37+32:1015:47

Öppen motion 12

1 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus MårtennssonEslövs FK27:2616:19

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser