Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Uppland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Uppland
Arrangörsorganisation: Länna IF
Datum: söndag 26 augusti 2018

D21

8 860 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna ÖbergOK Linné1:06:087:27
2Nicole LjungdahlOK Pan-Kristianstad1:08:14+2:067:42
3Rebecka LindbergOK Roslagen1:09:33+3:257:50
4Kristin OlovssonOK Linné1:14:16+8:088:22
5Maria SjölanderOK Rodhen1:14:52+8:448:26
6Julia OhlssonOK Linné1:16:21+10:138:37
7Kate MorrisonOK Linné1:18:31+12:238:51
8Gunilla SvärdIF Thor1:19:49+13:419:00
9Rebecka OlssonOK Linné1:20:26+14:189:04
10Sara BengtssonLånghundra IF1:20:44+14:369:06
11Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad1:24:09+18:019:29
12Elisa HameliusOK Linné1:24:25+18:179:31
13Inga KazlauskaitéOK Roslagen1:25:51+19:439:41
14Jennie Hellström OlssonOK Linné1:31:24+25:1610:18
15Ulrika LindstamOK Linné1:31:44+25:3610:21
16Lena ÖhmanCentrum OK1:36:55+30:4710:56
17Karna ThorssonOK Linné1:45:18+39:1011:53
Linnea TroengSkogslöparnaej godkänd
Linda WåhlströmIF Thorej godkänd
Johanna RagvaldOK Linnéej godkänd

H21

11 310 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin RidefeltOK Linné1:02:085:29
2Rassmus AnderssonOK Linné1:05:00+2:525:44
3Johan HöijOK Linné1:07:57+5:496:00
4Jan TroengOK Linné1:08:59+6:516:05
5Simon JakobssonLånghundra IF1:09:56+7:486:10
6Mats TroengOK Linné1:14:38+12:306:35
7Simon AnderssonOK Rodhen1:17:34+15:266:51
8Johan LindahlLånghundra IF1:26:06+23:587:36
9Olle NilssonOK Linné1:26:23+24:157:38
10Erik LindOK Linné1:26:28+24:207:38
11Pontus JohanssonOK Linné1:27:08+25:007:42
12Mattias OlofssonOK Enen1:32:16+30:088:09
13Torbjörn JacobssonOK Rodhen1:32:33+30:258:10
14Ulrik ImbergOK Linné1:37:47+35:398:38
15Simon EklövOK Linné1:38:13+36:058:41
Anton SundgrenLånghundra IFej godkänd

D20

6 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria JanssonOK Linné1:05:5610:13
2Anna KarlströmOK Linné1:06:28+0:3210:18
3Ellen FrostOK Roslagen1:14:49+8:5311:35

H20

9 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle GrywenzOK Linné1:07:287:06
2Tuve MöllerOK Linné1:08:56+1:287:15
3Waldemar AnderssonLånghundra IF1:12:32+5:047:38
4Emil GrehnOK Rodhen1:17:05+9:378:06
5Alexander AlnessLånghundra IF2:07:38+1:00:1013:26
6Adam LiljaOK Enen2:17:53+1:10:2514:30

D18

6 010 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva SteenOK Enen53:508:57
2Agnes BromanOK Roslagen54:32+0:429:04
3Alva LindellIF Thor56:28+2:389:23
4Lovisa WigertzLånghundra IF1:01:55+8:0510:18
5Alva JonssonLånghundra IF1:25:44+31:5414:15
6Hedvig SundstedtRasbo IK1:30:41+36:5115:05
Anna LithellOK Linnéej start
Lotta WeyhenmeyerIF Thorej start

H18

8 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker ForsbergKFUM Örebro OK1:01:197:34
2Emil JonsellIF Thor1:04:29+3:107:57
3Jonathan UllerKils OK1:04:55+3:368:00
4Victor BylundIF Thor1:05:20+4:018:03
5Axel BergströmOK Rodhen1:08:16+6:578:25
6Axel Leijon ThorellLånghundra IF1:13:38+12:199:05
7Gustav BjörklundIFK Mora OK1:14:14+12:559:09
8Hugo BäsénIF Thor1:25:48+24:2910:35
9Oscar PalmOK Linné1:48:21+47:0213:22
10Anton SegermanIF Thor1:48:22+47:0313:22
Erik HannrupIF Thorej start

D16

4 630 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindellIF Thor38:438:21
2Hanna JonsellIF Thor41:49+3:069:01
3Emilia BergströmOK Rodhen44:18+5:359:34
4Lovisa HambäckLånghundra IF54:11+15:2811:42
5Ellen HannrupIF Thor1:01:31+22:4813:17
6Fanny CedstedtLånghundra IF1:07:30+28:4714:34
7Malin SvenssonRånäs OK1:08:51+30:0814:52
8Agnes WeissLånghundra IF1:14:29+35:4616:05
9Klara StrandOK Linné1:20:37+41:5417:24
10Linn RistoOK Linné1:23:45+45:0218:05
11Felicia SvenssonRasbo IK1:37:46+59:0321:06
Emma PalmOK Roslagenej start
Joni Müller af UhrOK Linnéej start

H16

5 290 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aron HellgrenIF Thor40:407:41
2Oskar SundblomRånäs OK41:14+0:347:47
3David MelinOK Rodhen41:15+0:357:47
4John McLellandOK Rodhen42:24+1:448:00
5Emil BoströmOK Linné43:14+2:348:10
6Pelle NilssonOK Linné44:40+4:008:26
7Arvid BylundIF Thor50:40+10:009:34
8Albin WarvelinLånghundra IF1:03:42+23:0212:02
9Lukas AarnioOK Linné1:04:07+23:2712:07
10Hampus PerssonOK Enen1:14:27+33:4714:04
11Kevin SjölanderOK Rodhen1:23:40+43:0015:48
12Emil WeiseliusOK Linné1:26:10+45:3016:17
13Albin ErikssonIF Thor1:59:10+1:18:3022:31
Alex ÖstermanRasbo IKej godkänd
Zebastian Jönsson-UlateOK Triangelnej start

D14

3 530 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa HedinOK Linné34:209:43
2Johanna RoosOK Linné34:46+0:269:50
3Klara HartOK Linné39:04+4:4411:04
4Emelie SvärdIF Thor41:23+7:0311:43
5Elsa Söllvander EklundOK Rodhen44:17+9:5712:32
6Isabel UnnerudLånghundra IF44:48+10:2812:41
7Moa LundinOK Linné46:23+12:0313:08
8Isabelle StåhlbrandtRasbo IK52:24+18:0414:50
9Fannie SjölanderOK Rodhen52:51+18:3114:58
10Lovisa BolanderSigtuna OK54:44+20:2415:30
11Agnes Söllvander EklundOK Rodhen54:47+20:2715:31
12Alva OláRånäs OK56:49+22:2916:05
13Frida MelinOK Rodhen57:11+22:5116:11
14Elise MagnussonSigtuna OK59:06+24:4616:44
15Ines AarnioOK Linné59:51+25:3116:57
16Sara EkströmOK Linné1:02:05+27:4517:35
17Vega SundstedtRasbo IK1:05:29+31:0918:33
18Ella MörlinRasbo IK1:19:19+44:5922:28
19Stina JarhedeOK Linné1:24:16+49:5623:52
20Amanda RådströmOK Enen1:38:11+1:03:5127:48
Nadine Huss LandströmOK Linnéej godkänd
Lisa NilssonOK Linnéej godkänd
Malin NilssonOK Linnéej godkänd
Erica KarlssonOK Rodhenej godkänd
Junia WinningeLånghundra IFej start

H14

4 240 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktor JemthIF Thor30:567:17
2Edvin NilssonLånghundra IF31:52+0:567:30
3Elias WesterberghRasbo IK36:03+5:078:30
4Viktor BoströmOK Linné37:37+6:418:52
5Jacob HenrikssonRånäs OK39:35+8:399:20
6David BerglundIF Thor41:36+10:409:48
7Aron BromanLänna IF42:00+11:049:54
8Axel GidlundOK Linné44:29+13:3310:29
9Axel AnderssonIF Thor47:08+16:1211:06
10Simon ClaessonOK Rodhen47:35+16:3911:13
11Ture BjörklinLänna IF56:29+25:3313:19
12Mathias NordlinderOK Linné56:43+25:4713:22
13Miro MårtenssonIF Thor58:05+27:0913:41
14Elias StrömlandSigtuna OK58:30+27:3413:47
15Albin ÅslundOK Linné1:01:53+30:5714:35
16Emil NylundSigtuna OK1:02:44+31:4814:47
17Tomas FrömanOK Linné1:05:39+34:4315:29
18Adam SparrmanOK Linné1:17:42+46:4618:19
19Fredrik EdsjöIF Thor1:20:34+49:3819:00
20Karl WeimarckIF Thor1:42:32+1:11:3624:10
Arvid HallgrenLånghundra IFej godkänd
Viggo IngwersenOK Enenej godkänd
Tobias af GeijerstamSigtuna OKej godkänd
Erik BernerssonOK Enenej godkänd
Erik GuggiIF Thorej godkänd
Jakob NordströmSigtuna OKej start
Love BylundIF Thorej start
Per ErikssonSigtuna OKej start
Gustav LyckebäckSigtuna OKej start

D12

2 710 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tora JonsellIF Thor28:1510:25
2Olivia UnnerudLånghundra IF29:00+0:4510:42
3Sara RoosOK Linné29:40+1:2510:56
4Emmy RoosIF Thor33:11+4:5612:14
5Matilda PerssonOK Enen35:53+7:3813:14
6Rebecka HartvikLänna IF40:57+12:4215:06
7Alva LarssonOK Linné41:10+12:5515:11
8Emily KruysIF Thor43:44+15:2916:08
9Signe PalmOK Linné43:50+15:3516:10
10Hanna FriskOK Linné47:12+18:5717:25
11Ida PalmOK Linné47:35+19:2017:33
12Ingrid Suarez LarssonOK Linné49:02+20:4718:05
13Emma LundbergOK Linné49:39+21:2418:19
14Hillevi LarssonOK Enen51:10+22:5518:52
15Alva StrömlandSigtuna OK56:36+28:2120:53
16Emelie WilhelmSigtuna OK1:00:59+32:4422:30
17Ellen AarnioOK Linné1:02:33+34:1823:04
Liv BoshuisSigtuna OKej godkänd
Nora Svedin JakobssonLånghundra IFej godkänd
Märta SäfstenOK Linnéej start

H12

2 780 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil ÅbergOK Linné20:487:28
2Hugo ÖrtlundRånäs OK20:50+0:027:29
3Viktor FischerOK Linné22:59+2:118:16
4Valle LarssonIF Thor23:03+2:158:17
5Edvin TögenmarkOK Linné26:49+6:019:38
6Felix JohnssonOK Linné27:06+6:189:44
7Viktor NilssonOK Linné28:36+7:4810:17
8Tor NylundOK Linné33:37+12:4912:05
9Axel SparrmanOK Linné33:44+12:5612:08
10Elis QuistbergIF Thor35:38+14:5012:49
11Olle PalmOK Linné35:43+14:5512:50
12Lukas LindIF Thor37:13+16:2513:23
13Martin DicksvedIF Thor39:40+18:5214:16
14Svante NelanderOK Linné40:35+19:4714:35
15Simon SegermanIF Thor40:50+20:0214:41
16Benjamin WinningeLånghundra IF41:54+21:0615:04
17Gustav SvenssonRånäs OK42:26+21:3815:15
18Theo RistoOK Linné43:12+22:2415:32
19Albin JemthIF Thor43:28+22:4015:38
20Maximus RörickOK Linné48:41+27:5317:30
21Erik ResareSigtuna OK49:33+28:4517:49
22Edvin HägerströmOK Linné50:47+29:5918:16
23Ivar SundbergOK Linné52:02+31:1418:43
24Eric HenrikssonRånäs OK54:24+33:3619:34
25Vilmer DernrothOK Linné1:04:24+43:3623:09
26Anton GörgårdLånghundra IF1:19:05+58:1728:26
Bertil BaumgartenIF Thorej godkänd
Edwin EnquistSigtuna OKej start

D10

1 920 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja LyckebäckSigtuna OK17:179:00
2Ellen HedinOK Linné17:24+0:079:03
3Tilde IngwersenOK Enen19:16+1:5910:02
4Alma WesselLänna IF25:01+7:4413:01
5Anita Müller ErikssonOK Linné25:37+8:2013:20
6Märta BaumgartenIF Thor28:15+10:5814:42
7Lyra AnérIF Thor28:58+11:4115:05
8Ylva SjöstedtLånghundra IF30:19+13:0215:47
9My HärnerOK Enen30:37+13:2015:56
10Anna PåveIF Thor30:49+13:3216:03
11Hedvig AnderssonOK Linné31:24+14:0716:21
12Lovisa FischerOK Linné32:46+15:2917:03
13Ida JarhedeOK Linné34:34+17:1718:00
14Tuva LarssonOK Linné36:25+19:0818:58
Ebba LindIF Thorej godkänd
Sara HartvikLänna IFej godkänd
Ellinor KruysIF Thorej start
Sigrid Gillman WikstrandOK Linnéej start
Alice HelmestamRånäs OKej start
Eira Dinges OlivOK Enenej start

H10

1 930 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid TögenmarkOK Linné12:046:15
2Cedric WangheimOK Linné13:58+1:547:14
3Alfred WesselLänna IF14:58+2:547:45
4Gustav LindbergOK Roslagen15:02+2:587:47
5Anton ÅbergOK Linné16:25+4:218:30
6Vincent EkesternOK Linné17:06+5:028:51
7Axel WetterqvistOK Linné17:37+5:339:07
8Adrian RönnbackOK Linné17:57+5:539:18
9Isac HoltlingRånäs OK18:47+6:439:43
10Mateo ÖstlundRånäs OK18:53+6:499:47
11Arvid RunfeldtSigtuna OK20:52+8:4810:48
12Rufus ButlerLänna IF21:29+9:2511:07
13John Lembke von SchéeleOK Linné23:33+11:2912:12
14Aron LindbergOK Roslagen25:56+13:5213:26
15Oliver ErlandssonLänna IF26:28+14:2413:42
16Gustav KaronenIF Thor26:52+14:4813:55
17Lukas CnattingiusLänna IF28:36+16:3214:49
18Robin LarssonOK Linné29:09+17:0515:06
19Jonas PalmOK Linné29:49+17:4515:26
20Wilgot DalsättRånäs OK30:08+18:0415:36
21Ossian OláRånäs OK30:12+18:0815:38
22Lukas LundinOK Linné30:54+18:5016:00
23Melker NymanOK Linné31:16+19:1216:12
24Theodore ButlerLänna IF31:41+19:3716:24
25Hampus RörickOK Linné31:52+19:4816:30
26Jelmer SellingLänna IF32:56+20:5217:03
27Albin DalsättRånäs OK37:08+25:0419:14
28Emil OlssonLänna IF43:22+31:1822:28
Alfons WesterberghRasbo IKej godkänd
Rickard JemthIF Thorej godkänd
Axel VikmanOK Linnéej godkänd
Algot HellgrenIF Thorej start
Isak StraarupOK Linnéej start
Mikael BergOK Enenej start
Vilhelm EkesternOK Linnéej start

D40

5 290 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny WesterberghRasbo IK44:588:30
2Jessica SöllvanderOK Rodhen51:17+6:199:41
3Lena KaskOK Linné51:40+6:429:46
4Louise JohanssonOK Roslagen52:05+7:079:50
5Helene NilssonOK Linné54:21+9:2310:16
6Marianne GustafssonIF Thor57:49+12:5110:55
7Camilla AdlertegOK Enen59:08+14:1011:10
8Annette RoosOK Linné1:00:04+15:0611:21
9Sara LindIF Thor1:04:41+19:4312:13
10Gabriella MelinOK Rodhen1:10:23+25:2513:18
11Åsa BergSigtuna OK1:15:54+30:5614:20
12Åsa KruysIF Thor1:21:35+36:3715:25
13Greta SnellmanOK Linné1:28:20+43:2216:41
14Malin SparrmanOK Linné1:31:58+47:0017:23
15Andrea JonssonLånghundra IF1:43:03+58:0519:28
Emma ButlerLänna IFej start

H40

7 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liutauras BileviciusOK Roslagen54:367:20
2Simon WegmüllerOK Rodhen1:00:41+6:058:10
3Mats EdengrenVallentuna-Össeby OL1:01:03+6:278:13
4Henrik SundblomRånäs OK1:01:47+7:118:18
5Mats ÅbergOK Linné1:03:29+8:538:32
6Anders TvärånaOK Linne1:06:20+11:448:55
7Dan HörnellOK Linné1:10:14+15:389:27
8Carl WennertorpOK Linné1:14:28+19:5210:01
9Mats WarvelinLånghundra IF1:21:52+27:1611:01
10Carl DingesOK Enen1:23:15+28:3911:12
11Mika NumminenOK Linné1:28:06+33:3011:51
12Daniel RejmentOK Linné1:34:45+40:0912:45
13Anders LindgrenLånghundra IF1:37:55+43:1913:10
14Erik JonssonLånghundra IF2:06:38+1:12:0217:02
Mattias ÖrtqvistOK Linnéej godkänd
Stefan BergOK Enenej start

D45

4 730 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Karin OlmIF Thor45:499:41
2Anna GillmanOK Linné47:44+1:5510:05
3Sofie BergendahlIF Thor49:22+3:3310:26
4Ammie BerglundIF Thor52:48+6:5911:09
5Karin LindellIF Thor55:47+9:5811:47
6Yvonne GrehnOK Rodhen56:33+10:4411:57
7Pernilla SvedinLånghundra IF1:01:03+15:1412:54
8Elisabet Lindblom LarssonOK Enen1:15:32+29:4315:58
9Johanna WeissLånghundra IF1:38:48+52:5920:53
10Gölin WikstrandOK Linné1:54:09+1:08:2024:07
11Laila Elisabeth SvenssonRasbo IK1:59:51+1:14:0225:20
Ann-Sofie JemthIF Thorej godkänd
Marica TynellRånäs OKej start

H45

5 900 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas EklundOK Rodhen38:276:31
2Tommy LindbergOK Roslagen39:03+0:366:37
3Anders BoströmOK Linné39:04+0:376:37
4Mattias NilssonOK Linné40:38+2:116:53
5Rickard EkmanOK Roslagen42:10+3:437:08
6Jörgen HellgrenIF Thor43:03+4:367:17
7John SolbreckLånghundra IF45:30+7:037:42
8Staffan Jacobsson SvärdIF Thor45:55+7:287:46
9Johan BlomsterIF Thor46:07+7:407:48
10Ulf BergströmOK Rodhen46:11+7:447:49
11Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL47:52+9:258:06
12Fredrik LindellIF Thor48:58+10:318:17
13Ola LindIF Thor49:59+11:328:28
14Erik ViklundRånäs OK51:34+13:078:44
15Marcus PherssonOK Linné54:31+16:049:14
16Johan WesterberghRasbo IK54:48+16:219:17
17Jonas AnderssonIF Thor56:04+17:379:30
18Bo SegermanIF Thor57:10+18:439:41
19Jonas StåhlbrandtRasbo IK1:01:25+22:5810:24
20Daniel OlmIF Thor1:04:30+26:0310:55
21Nic KruysIF Thor1:07:22+28:5511:25
22Per JemthIF Thor1:17:23+38:5613:06
23Tommy StenviOK Linné1:18:58+40:3113:23
24Tomas QuistbergIF Thor1:27:19+48:5214:47
Fredrik NilssonLånghundra IFej start
Jesper HedbergIF Thorej start

D50

4 350 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marianne CarlbergRånäs OK43:5310:05
2Hillevi ErikssonOK Linné49:33+5:4011:23
3Maria HartOK Linné50:27+6:3411:35
4Lena GrandinOK Linné51:40+7:4711:52
5Evonne StrandOK Linné57:41+13:4813:15
6Anette ArksandVallentuna-Össeby OL1:01:14+17:2114:04
7Carin HomannJärfälla OK1:07:48+23:5515:35
8Annette WigertzLånghundra IF1:35:55+52:0222:02

H50

5 560 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas NordströmOK Roslagen39:447:08
2Håkan BerglundIF Thor40:16+0:327:14
3Ola HultinOK Roslagen40:33+0:497:17
4Jonas GidingVallentuna-Össeby OL40:54+1:107:21
5Rob HartOK Linné41:12+1:287:24
6Per EdlundSigtuna OK43:39+3:557:51
7Pontus GilleOK Roslagen44:58+5:148:05
8Per-Olov WedinIF Thor45:49+6:058:14
9Pär TögenmarkOK Linné46:50+7:068:25
10Lars OlssonOK Linné48:20+8:368:41
11Mattias LundbladOK Linné48:32+8:488:43
12Jan CarlssonSöders-Tyresö48:48+9:048:46
13Christer ArksandVallentuna-Össeby OL49:30+9:468:54
14Peter HambäckLånghundra IF49:35+9:518:55
15Mats GunnemyrSöders-Tyresö51:17+11:339:13
16Johan OhlströmIF Thor51:35+11:519:16
17Johan MöllerOK Linné52:00+12:169:21
18Kenneth HermanssonSigtuna OK53:50+14:069:40
18Anders OhlinRånäs OK53:50+14:069:40
20Thomas RoosIF Thor54:43+14:599:50
21Patrik SteenOK Enen59:54+20:1010:46
22Kjell RistoOK Linné1:00:08+20:2410:48
23Staffan BromanOK Roslagen1:01:28+21:4411:03
24Svante JonsellVallentuna-Össeby OL1:03:04+23:2011:20
25Daniel UnnerudLånghundra IF1:04:20+24:3611:34
26Stefan NordströmSigtuna OK1:07:07+27:2312:04
27Per AndénHässleholms OK1:11:44+32:0012:54
28Bo AnderssonIF Thor1:40:27+1:00:4318:03
Jesper HenrikssonRånäs OKej godkänd
Mats JonsellIF Thorej godkänd
Matti NylundSigtuna OKej godkänd
Klas BirgerssonLånghundra IFej godkänd
Conny ForsbergLånghundra IFej start
Per CarlbergRånäs OKej start

D55

3 870 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ArdellOK Rodhen35:519:15
2Katarina BengtssonLånghundra IF44:18+8:2711:26
3Cathrine JohanssonTierps SOK44:49+8:5811:34
4Karin JanssonOK Rodhen50:40+14:4913:05
5Lena NilssonOK Linné55:10+19:1914:15
6Maria LännevallOK Roslagen55:12+19:2114:15
7Maria SkantzOK Triangeln1:00:39+24:4815:40
Marie ÖhmanVallentuna-Össeby OLej godkänd
Eva SundgrenVallentuna-Össeby OLej start

H55

5 090 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn LännevallOK Roslagen37:337:22
2Thomas JanssonOK Roslagen42:38+5:058:22
3Lars-Olof JanssonOK Linné46:35+9:029:09
4Peder KarlssonRånäs OK50:02+12:299:49
5Sven WigertzLånghundra IF50:07+12:349:50
6Tommy ÅhmanLånghundra IF53:03+15:3010:25
7Rolf LarssonOK Linné56:14+18:4111:02
8Jan NylundOK Linné57:26+19:5311:17
9Magnus ThorOK Linné1:00:42+23:0911:55
10Per BrahmLånghundra IF1:02:36+25:0312:17
11Mats BernerssonOK Enen1:15:06+37:3314:45 Ladda ner rutt i gpx-format
12Peter EklövOK Linné1:21:13+43:4015:57
Per GrywenzOK Linnéej godkänd
Mats FrostOK Roslagenej godkänd
Anders JönssonOK Triangelnej start

D60

3 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth HedlöfRånäs OK39:5210:51
2Eva OlssonRånäs OK43:03+3:1111:43
3Brita NilssonOK Linné52:01+12:0914:10
4Helena EkbrinkIF Thor52:46+12:5414:22
5Birgitta PetersenOK Enen53:52+14:0014:40
6Eva ElnerudSigtuna OK1:02:20+22:2816:59

H60

4 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HjertsonOK Linné34:587:44
2Pär JanssonIF Thor43:40+8:429:39
3Lars LandströmLånghundra IF47:58+13:0010:36
4Mats LundmanOK Roslagen50:23+15:2511:08
5Reinhold LenneboIF Thor1:01:06+26:0813:31
6Sven-Erik LevinTierps SOK1:16:06+41:0816:50
7Per-Åke HolmSigtuna OK1:27:02+52:0419:15
Torbjörn ErikssonOK Linnéej godkänd

D65

3 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunlis LarssonOK Enen48:2513:50
2Marita BergSigtuna OK1:01:23+12:5817:32
3Lena Nyström-NilssonRånäs OK1:37:27+49:0227:50
Christina HjertsonOK Linnéej start

H65

4 380 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig AnderssonOK Linné45:4210:26
2Hans OhlinRånäs OK47:45+2:0310:54
3Lars-Erik HermanssonOK Linné48:37+2:5511:05
4Bengt BennitzOK Enen48:58+3:1611:10
5Kjell JanssonLånghundra IF54:43+9:0112:29
6Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL54:48+9:0612:30
7Lars WestinVallentuna-Össeby OL55:54+10:1212:45
8Leonard JanssonRasbo IK57:48+12:0613:11
9Kenneth LarssonOK Enen59:25+13:4313:33
10Tommy HöglundLånghundra IF1:11:35+25:5316:20
11Mats LiljaOK Enen1:26:06+40:2419:39
Peter SundgrenVallentuna-Össeby OLej start

D70

3 150 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta Pihl SkoogEnköpings AIF50:1615:57
2Marianne SellgrenSigtuna OK1:06:33+16:1721:07
3Birgitta KlangLånghundra IF1:09:40+19:2422:06
4Agneta SörqvistSigtuna OK1:14:40+24:2423:42
5Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:22:45+32:2926:16
6Elke WilkeTierps SOK1:25:10+34:5427:02

H70

4 060 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torsten PetterssonLånghundra IF44:1210:53
2Tomas ÅhgrenLånghundra IF47:13+3:0111:37
3Anders SellgrenSigtuna OK48:31+4:1911:56
4Per-Erik WåhlbergOK Linné49:41+5:2912:14
5Leif ErikssonHeby AIF1:02:32+18:2015:24
6Leif BergSigtuna OK1:04:00+19:4815:45
7Bo WestlingHäverödals SK1:11:46+27:3417:40
8Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK1:16:41+32:2918:53
9Lars Göran SörqvistSigtuna OK1:35:59+51:4723:38
Sven PihlEnköpings AIFej godkänd
Bengt FribergJärfälla OKej godkänd
Bernt JohanssonHäverödals SKej start

D75

2 720 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dagny GustavssonSigtuna OK45:2816:42
2Caje JacobssonIF Thor1:04:55+19:2723:51
3Margareta WallénTäby OK1:15:28+30:0027:44
Eva von HeijneSigtuna OKej godkänd

H75

3 560 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BergmanOK Linné56:0015:43
2Kurt BoströmOK Linné56:29+0:2915:51
3Thord RådbergOK Roslagen56:33+0:3315:53
4Urban GullbergOK Linné56:45+0:4515:56
5Sören WingeUpsala IF56:46+0:4615:56
6Sven-Olov NorlinRimbo SOK56:57+0:5715:59
7Staffan GanteliusVallentuna-Össeby OL1:01:25+5:2517:15
8Lars-Erik KarlssonRasbo IK1:01:38+5:3817:18
9Jan-Olof MalmSigtuna OK1:09:47+13:4719:36
10Lennart JanssonHäverödals SK1:14:31+18:3120:55
11Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL1:19:21+23:2122:17
Roine MattssonHäverödals SKej godkänd
Sven JacobssonIF Thorej godkänd
Bertil KarlssonOK Linnéej start
Hans HolmbergVallentuna-Össeby OLej start

H80

3 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf AnderssonRimbo SOK1:01:5119:30
2Karl Henrik LovangIF Thor1:02:37+0:4619:45
3Sivert SöderbärgOK Roslagen1:24:32+22:4126:40

H85

3 120 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tage AbrahamssonRånäs OK1:00:4719:28
2Ragnar AnderssonHäverödals SK1:03:58+3:1120:30
Inge HåkanssonOK Linnéej start

Inskolning

1 760 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emil AlmlöfKlubblösfullföljt
Stina AlmlöfKlubblösfullföljt
Tyra FängströmIF Thorfullföljt
Sigge GabrielssonKlubblösfullföljt
Oskar GelinderRånäs OKfullföljt
Casper HoltlingRånäs OKfullföljt
Astrid Jacobsson-KarlssonOK Rodhenfullföljt
Alva JaneråsOK Linnéfullföljt
Theo KarleniusKlubblösfullföljt
Silja KaronenIF Thorfullföljt
Selma KaskOK Linnéfullföljt
Freja MyhrbergKlubblösfullföljt
Maja PalmOK Linnéfullföljt
Saga PerssonIF Thorfullföljt
Emil RoosOK Linnéfullföljt
Moa WegmullerOK Rodhenfullföljt

U1

1 840 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer NormanSigtuna OK15:328:26
2Elis EklundOK Rodhen15:41+0:098:31
3Edvin SandbergIF Thor16:45+1:139:06
4Agust JohanssonIF Thor16:48+1:169:07
5Harald LindellOK Enen18:41+3:0910:09
6Elis LarsboOK Linné19:33+4:0110:37
7Måns TroengOK Linné19:36+4:0410:39
8Johan SöderblomOK Linné19:58+4:2610:51
9Jakob WåhlströmIF Thor20:52+5:2011:20
10Daniel De La Torre VikmanOK Linné21:23+5:5111:37
11Igor FallOK Linné22:08+6:3612:01
12Vide RehnholmOK Linné23:20+7:4812:40
13Amanda BaggeOK Linne23:24+7:5212:43
14Nathanael Huss LandströmOK Linné23:48+8:1612:56
15Pontus Van GemstIF Thor24:57+9:2513:33
16Alva RehnholmOK Linné25:33+10:0113:53
17Siri LindIF Thor25:34+10:0213:53
18Emilia BaggeOK Linné25:35+10:0313:54
19Ida NilssonOK Linne25:52+10:2014:03
20Saga MyhrbergKlubblös26:09+10:3714:12
21Ebba JaneråsOK Linné26:10+10:3814:13
22Wille RådströmOK Enen26:24+10:5214:20
23Axel Lembke von SchéeleOK Linné27:37+12:0515:00
24Ruben SöderbergIF Thor27:52+12:2015:08
25Leo YilmazOK Linné27:56+12:2415:10
26Kai UnnerudLånghundra IF28:58+13:2615:44
27Signe LindelavOK Roslagen29:31+13:5916:02
28Ture BaumgartenIF Thor30:23+14:5116:30
29Elin PåveIF Thor30:44+15:1216:42
30Joel WesterberghRasbo IK34:27+18:5518:43
31Emrik AnderssonOK Linné35:54+20:2219:30
32Hanna WåhlströmIF Thor38:56+23:2421:09
33Signe ÅbergIF Thor38:59+23:2721:11
34Christina NordénLånghundra IF41:31+25:5922:33
Amanda BaggeOK Linnéej start
Vanna BylundIF Thorej start
Harald EklöfOK Linnéej start
William GörgårdLånghundra IFej start
Christian Jönsson UlateOK Triangelnej start
Vidar LarssonIF Thorej start
Ida NilssonOK Linnéej start
Noah SamuelssonOK Linnéej start
Holger SäfstenOK Linnéej start
Albin TynellRånäs OKej start

U2 kort

1 930 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid SillénOK Linné18:479:43
2Wilhelm Hellquist-KlavemyrOK Enen18:58+0:119:49
3Walter VikmanOK Linné19:18+0:3110:00
4Erik ElleforsSigtuna OK21:26+2:3911:06
5Arvid TullborgOK Enen25:06+6:1913:00
6Johan NordénLånghundra IF27:47+9:0014:23
7Theo FängströmIF Thor28:45+9:5814:53
8Elias VikmanOK Linné28:48+10:0114:55
9Märta ÖrtqvistOK Linné29:41+10:5415:22
10Oliver IngvastLånghundra IF30:12+11:2515:38
11Lovisa NällOK Linné31:15+12:2816:11
12Jakob BohmanSigtuna OK31:50+13:0316:29
13Filip FärnqvistOK Enen32:22+13:3516:46
14Hugo RodinOK Enen32:48+14:0116:59
15Matilda StenqvistOK Enen34:02+15:1517:38
16Melinda BergOK Enen34:26+15:3917:50
17Tilde JäderOK Rodhen37:17+18:3019:19
18Siri FlodbergOK Rodhen37:18+18:3119:19
19Greta VearholtOK Enen37:45+18:5819:33
20Niklas NyströmSigtuna OK38:03+19:1619:42
21Flora PetterssonOK Linné38:39+19:5220:01
22Harry PetterssonOK Linné38:43+19:5620:03
23Lilly VaernholtOK Enen39:38+20:5120:32
24Wilma OlssonLänna IF40:07+21:2020:47
25Lilja KronstålRasbo IK40:39+21:5221:03
26William KronaOK Linné42:11+23:2421:51
27Elin SjöstedtLånghundra IF45:23+26:3623:30
27Ella WesterKlubblös45:23+26:3623:30
29Eric SöderquistOK Linné55:58+37:1128:59
Arvid VaernholtOK Enenej godkänd
Märta Gillman WikstrandOK Linnéej start
Arvid LundbergSigtuna OKej start
Rebecka RönnbackOK Linnéej start

U2 lång

2 880 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar LindIF Thor28:5110:01
2Mafalda JanssonOK Rodhen31:44+2:5311:01
3Ida WesterbergOK Rodhen44:24+15:3315:25
4Jonatan PerssonOK Enen46:15+17:2416:03
5Liv HägerströmOK Linné49:35+20:4417:12
6Olle WidegrenIF Thor50:36+21:4517:34
7Albin HulkkoOK Enen50:42+21:5117:36
8Alvin ÅkermanLänna IF52:11+23:2018:07
9David SandbergOK Enen53:59+25:0818:44
10Sixten SundbergOK Linné54:39+25:4818:58
11Linda VikstrandRasbo IK56:29+27:3819:36
12Carl FalckVallentuna-Össeby OL56:48+27:5719:43
13Filip LindhagenVallentuna-Össeby OL56:52+28:0119:44
14Joar EklundIF Thor58:33+29:4220:19
15Hector KronaOK Linné1:05:15+36:2422:39
16Axel GuggiIF Thor1:16:00+47:0926:23
17David LindblomIF Thor1:23:52+55:0129:07
18Nils HåkanssonIF Thor1:23:53+55:0229:07
Benjamin ThisnerOK Enenej start

U3 kort

3 240 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen SandbergIF Thor46:3014:21
2Agnes CedstedtLånghundra IF54:42+8:1216:52
3Rasmus SedvallOK Enen1:06:34+20:0420:32
4Isak StåhlbrandtRasbo IK1:11:22+24:5222:01
5Marike StäglichOK Linné1:18:37+32:0724:15
6Johanna SköldSigtuna OK1:34:04+47:3429:01
Felicia KrafftLänna IFej start

U3 lång

8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1William LeijonspjuthSigtuna OK42:11
2Jonatan LarssonOK Linné46:27+4:16
3Alicia SöderströmOK Linné54:52+12:41
4Oscar VikmanOK Linné58:27+16:16
5Elis HanssonIF Thor1:03:06+20:55
6Theo SjöbergIF Thor1:03:09+20:58
Frida ÖstermanRasbo IKej godkänd
Moa PetterssonOK Linnéej godkänd
Signe ÖrtqvistOK Linnéej start

U4 kort

2 780 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SvenssonRasbo IK37:4413:34
2Ellen SundquistOK Linné1:16:34+38:5027:32
3Alma SöderquistOK Linné1:27:27+49:4331:27

Öppen motion 1

1 840 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dennis SvenssonRasbo IK13:107:09
2Pia BolanderSigtuna OK19:19+6:0910:29
3Katarina NilssonLånghundra IF24:45+11:3513:27

U5 kort

3 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma IsacssonOK Linné1:12:4721:32

Öppen motion 3

2 920 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Viktoria AnderssonOK Triangeln27:419:28
2Fredrik HoltlingRånäs OK32:19+4:3811:04
3Joachim HellquistOK Enen32:27+4:4611:06
4Lena FlodinOK Enen33:03+5:2211:19
5Juha MaanmiesRånäs OK34:31+6:5011:49
6Malin MüllerOK Linné38:09+10:2813:03
7Mikael BodinKlubblös39:38+11:5713:34
8John StrömlandSigtuna OK41:00+13:1914:02
9Christian BergKlubblös41:21+13:4014:09
10Elin TögenmarkOK Linné43:12+15:3114:47
11Helena LarssonOK Linné43:34+15:5314:55
12Annika SolbreckLånghundra IF43:35+15:5414:55
13Helena GullbergOK Linné44:16+16:3515:09
14Pernilla ÖrtqvistOK Linne46:09+18:2815:48
15Åsa WetterqvistOK Linne47:01+19:2016:06
16Lisa OlivOK Enen48:32+20:5116:37
17Linda DrevinOK Rodhen50:04+22:2317:08
18Martin LembkeOK Linné50:51+23:1017:24
19Isak SvedenmanKlubblös1:02:49+35:0821:30
20Lena BennitzOK Enen1:05:52+38:1122:33
21Therese KarlssonKlubblös1:06:03+38:2222:37
22Christina JensenOK Roslagen1:15:36+47:5525:53
23Joakim RörickOK Linné1:30:03+1:02:2230:50

Öppen motion 5

3 990 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JonssonOK Linné42:4210:42
2Stefan NilssonOK Linné47:05+4:2311:48
3Carolina JonsellTäby OK47:39+4:5711:56
4Magnus JohanssonIF Thor52:58+10:1613:16
5Robert LarssonIF Thor56:00+13:1814:02
6Tommy VikmanOK Linne56:33+13:5114:10
7Mattias GålnanderRånäs OK57:34+14:5214:25
8Daniel PalmOK Linné1:00:28+17:4615:09
9Hans JohanssonIF Thor1:02:05+19:2315:33
10Anders LundbergOK Roslagen1:03:47+21:0515:59
11Anders EkströmOK Linné1:04:44+22:0216:13
12Frida RoosIF Thor1:05:22+22:4016:22
13Helene SvenssonRånäs OK1:05:28+22:4616:24
14Per WretbladOK Linné1:05:57+23:1516:31
15Roland LindqvistOK Linné1:06:06+23:2416:33
16Gustaf RunfeldtSigtuna OK1:07:01+24:1916:47
17Erika TroengOK Linne1:08:32+25:5017:10
18Linda NilssonLånghundra IF1:09:40+26:5817:27
19Tobias WestbomLånghundra IF1:10:05+27:2317:33
20Karolina RodinOK Enen1:10:14+27:3217:36
21Emelie RunfeldtSigtuna OK1:11:25+28:4317:53
22Nils VearnholtOK Enen1:19:22+36:4019:53
23Maria NelanderOK Linné1:21:45+39:0320:29
24Margareta PärnebjörkSOK Joar Viking Enköpin1:22:58+40:1620:47
25Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:25:16+42:3421:22
26Mattias SundstedtRasbo IK1:44:47+1:02:0526:15
27Anette NilssonOK Linné1:48:19+1:05:3727:08
28Klara FischerOK Linné1:49:08+1:06:2627:21
29Ida BranteforsIF Thor1:52:35+1:09:5328:12
Åza MårtenssonIF Thorej godkänd

Öppen motion 7

3 170 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas NilssonOK Pan-Kristianstad23:217:21
2Per MelinOK Rodhen28:36+5:159:01
3Annika LiljebergKlubblös35:33+12:1211:12
4Ulf IsacssonOK Linné35:41+12:2011:15
5Camilla NygrenIF Thor35:51+12:3011:18
6Lars WeiseliusOK Linné36:01+12:4011:21
7Staffan JacobsonOK Kroppefjäll37:39+14:1811:52
8Björn RaménOK Linné40:42+17:2112:50
9Karin JaneråsOK Linné43:06+19:4513:35
10Paul-Erik vanGenstIF Thor43:13+19:5213:37
11Eddie BjärrenholtRånäs OK43:52+20:3113:50
12Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL46:56+23:3514:48
13Mattias AnerKlubblös47:05+23:4414:51
14Johan KarlssonIF Thor47:49+24:2815:05
15Mikko AarneioOK Linne48:40+25:1915:21
16Lina PåveIF Thor49:34+26:1315:38
17Anne LöfgrenKlubblös50:35+27:1415:57
18Ingela AlnessLånghundra IF51:39+28:1816:17
19Ida SundstedtRasbo IK52:07+28:4616:26
20Mattias ThorsellKlubblös52:22+29:0116:31
21Bente HenrikssonRånäs OK53:01+29:4016:43
22Mats LindeOK Linné58:25+35:0418:25
23Vendela JonsellVallentuna-Össeby OL59:50+36:2918:52
24Helena DominiqueOK Enen1:00:05+36:4418:57
25Malin SjöstedtLånghundra IF1:07:07+43:4621:10
26Ing-Marie NyströmIF Thor1:10:05+46:4422:06
27Kerstin GustafssonOK Gränsen1:11:19+47:5822:29
28Lars-Olov AnderssonSigtuna OK1:17:24+54:0324:24
29Inge LarssonIF Thor1:23:33+1:00:1226:21
30Clary BernerssonOK Enen1:24:19+1:00:5826:35
31Elsa BrahmLånghundra IF1:25:19+1:01:5826:54
32Christel BergOK Enen1:34:12+1:10:5129:42
Christian RohnerIF Thorej godkänd
Peter OláRånäs OKej godkänd
Helene LindelavOK Roslagenej godkänd

Öppen motion 8

5 770 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David KlemanTäby OK42:467:24
2Petter LindbergOK Linné46:21+3:358:01
3Ross SmithOK Linné52:19+9:339:04
4Arvid RoosOK Linné52:22+9:369:04
5Samantha SaegerOK Linné55:16+12:309:34
6Johan HameliusOK Linné57:12+14:269:54
7Andreas AnderssonOK Roslagen59:01+16:1510:13
8Ulf RådbergOK Roslagen59:50+17:0410:22
9Michael HolmgrenIF Thor1:00:38+17:5210:30
10Tomas UlanderKlubblös1:02:46+20:0010:52
11Erik SparrmanOK Linné1:03:04+20:1810:55
11David FriebergKlubblös1:03:04+20:1810:55
13Tomas JohnssonSundsvalls OK1:08:33+25:4711:52
14Maria BengtssonLånghundra IF1:11:29+28:4312:23
15Jens AnderssonKristinehamns OK1:12:24+29:3812:32
16Peter NyströmIF Thor1:13:28+30:4212:43
17Lars GustafssonOK Gränsen1:14:19+31:3312:52
18Magnus PerssonIF Thor1:14:54+32:0812:58
19Helena WidegrenIF Thor1:15:25+32:3913:04
20Lars PetterssonOK Linné1:16:18+33:3213:13
21Bo StrandOK Linné1:18:48+36:0213:39
22Fredrik AnderssonStockholm Multisport Klubb1:24:52+42:0614:42
23Lars NygrenOK Linné1:25:14+42:2814:46
24Tobias ValentinGöteborg-Majorna OK1:26:06+43:2014:55
25Pontus RosbergOK Linné1:40:26+57:4017:24
26Märit KarlströmOK Linné1:55:21+1:12:3519:59
27Niklas JohanssonStockholm Multisport Klubb2:14:01+1:31:1523:13
Ingrid SegerbergOK Linnéej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser