Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Ångermanland
Arrangörsorganisation: OK Nipan
Datum: söndag 3 juni 2018

D21

4 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin BoströmJärfälla OK46:1910:18
2Helena ForsbergSkogslöparna46:41+0:2210:23
3Stina PerssonUmeå OK51:47+5:2811:31
4Helen HanstockÖstersunds OK54:05+7:4612:02
5Josefin MikaelssonOK Nolaskogsarna1:01:50+15:3113:46
Sara ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start
Anna QuayleOK Nolaskogsarnaej start

H21

4 850 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Börje PaulerSkogslöparna33:146:51
2Hugo ErikssonOK Nolaskogsarna36:41+3:277:33
3Stefan SjölundSkogslöparna37:23+4:097:42
4Isac ErikssonOK Nolaskogsarna44:24+11:109:09
5Erik MemmiHalmstad OK44:28+11:149:10
6David SundströmSöderhamns OK46:03+12:499:29
7Arvid StrandbergSkogslöparna47:25+14:119:46
8Oskar ForsbergSkogslöparna48:16+15:029:57
9Linus LindbergSkogslöparna1:05:22+32:0813:28
10James TurtonÖstersunds OK1:12:44+39:3014:59
11Henrik PerssonUmeå OK1:14:42+41:2815:24
12Markus NordmarkNässjö OK1:17:16+44:0215:55
Axel BengtssonSol Tranåsej start

H20

4 490 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ÖsterbergSkogslöparna1:25:4319:05

D18

3 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emelie WibergSkogslöparna48:2913:51
2Smilla SandströmSkogslöparna50:28+1:5914:25

H16

3 400 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus DahlbergOK Nolaskogsarna38:1011:13
2Seth BorglundHärnösands OK55:14+17:0416:14

D14

2 790 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa LindahlHärnösands OK27:439:56
2Elin NäslundOK Nolaskogsarna31:06+3:2311:08
3Nora EngströmOK Nolaskogsarna31:28+3:4511:16
4Nora WesterlundOK Nolaskogsarna32:00+4:1711:28
5Alice RytterstedtSkogslöparna33:52+6:0912:08
6Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK39:05+11:2214:00
7Nova AnundborgSidensjö IK41:09+13:2614:44
8Alva PerboSkogslöparna41:51+14:0815:00
9Hanny EdströmHärnösands OK43:31+15:4815:35
10Clara NordströmSkogslöparna47:43+20:0017:06

H14

2 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus NilssonSkogslöparna23:368:27
2Sixten PerssonSkogslöparna24:33+0:578:47
3Erik ByströmOK Nolaskogsarna24:42+1:068:51
4Jonatan HälldalSkogslöparna31:14+7:3811:11
5Nils EngbergHärnösands OK33:50+10:1412:07
6Filip NordströmSkogslöparna35:25+11:4912:41
7William HäggkvistOK Nolaskogsarna1:02:54+39:1822:32
8Victor VikmanOK Nolaskogsarna1:12:59+49:2326:09

D12

2 240 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna23:4010:33
2Signe ForsbergSkogslöparna24:00+0:2010:42
3Tindra RytterstedtSkogslöparna26:13+2:3311:42
4Hanna WoxlinSkogslöparna30:05+6:2513:25
5Linnea SjöbergOK Branten38:45+15:0517:17
Liv PaulerSkogslöparnaej start

H12

2 240 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HälldalSkogslöparna17:187:43
2Martin NilssonSkogslöparna18:59+1:418:28
3Joel ByströmOK Nolaskogsarna28:30+11:1212:43
4Eskil EngbergHärnösands OK28:47+11:2912:50
5Jakob EngströmHärnösands OK29:04+11:4612:58
6Titan AnundborgSidensjö IK30:06+12:4813:26
7Edvin KällströmOK Nipan43:12+25:5419:17

D10

2 140 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna18:248:35
2Theia AnundborgSidensjö IK21:22+2:589:59
3Stina PerssonSkogslöparna33:45+15:2115:46
4Emma ByströmOK Nolaskogsarna54:14+35:5025:20
5Emma PerboSkogslöparna1:14:53+56:2934:59

H10

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan EngströmHärnösands OK19:489:15
2Sixten KjellqvistSidensjö IK25:58+6:1012:08
3Ture ForsbergSkogslöparna26:22+6:3412:19
4Björn StrandlundOK Nipan53:12+33:2424:51

D35

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanna EdströmHärnösands OK36:0010:17
2Marie-Louise EngbergHärnösands OK39:29+3:2911:16
3Monika WesterlundOK Nolaskogsarna41:00+5:0011:42
4Karin PerssonSkogslöparna55:11+19:1115:46
5Iza AnundborgSidensjö IK1:14:33+38:3321:18
Lina KjellqvistSidensjö IKej godkänd
Åsa PaulerSkogslöparnaej start

H35

4 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas HälldalSkogslöparna36:038:01
2Mattias PerssonSkogslöparna38:33+2:308:35
3Jonas ByströmSkogslöparna39:44+3:418:50
4Peter WoxlinSkogslöparna40:11+4:088:56
5Torbjörn EngbergHärnösands OK43:10+7:079:36

D45

2 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica SjöbergOK Branten36:1912:18
2Anna-Lena LindströmOK Nolaskogsarna46:36+10:1715:47
3Lena DahlbergOK Nolaskogsarna55:40+19:2118:52
4Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:11:01+34:4224:04

H45

3 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna31:148:02
2Sören PeterssonOK Nolaskogsarna31:31+0:178:07
3Jan NäslundOK Nolaskogsarna32:00+0:468:14
4Thomas NordströmSkogslöparna33:52+2:388:43
5Per MolinHärnösands OK34:38+3:248:55
6Rune LindströmOK Nolaskogsarna35:55+4:419:15
7Christer MikaelssonHusums IF OK36:48+5:349:29
8Per EdströmHärnösands OK39:07+7:5310:04
9Patrik BlidefalkOK Södertörn39:22+8:0810:08
10Magnus SjöbergOK Branten41:10+9:5610:36
11Clas EngströmOK Nolaskogsarna42:12+10:5810:52
12Ulf LindahlHärnösands OK47:35+16:2112:15
Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarnaej start

D55

2 950 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna37:0612:34
2Agneta LindbergSkogslöparna39:32+2:2613:24
3Kerstin Caap-HällgrenHärnösands OK40:55+3:4913:52
4Birgitta StrandbergSkogslöparna43:24+6:1814:42
5Märta MolinHärnösands OK45:37+8:3115:27
6Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen50:28+13:2217:06
7Inger EdinSidensjö IK54:15+17:0918:23

H55

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna27:577:59
2Jörgen EdinSidensjö IK32:25+4:289:15
3Per Inge SundellOK Branten43:18+15:2112:22
4Leif SellingHärnösands OK47:21+19:2413:31
5Leif StrandbergSkogslöparna48:11+20:1413:46
6Lennart StrandbergSkogslöparna55:28+27:3115:50

H65

2 950 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF43:1014:37
2Hasse ÅströmOK Branten44:16+1:0615:00
3Thomas LarssonLugnviks IF57:33+14:2319:30
Per SundinSkogslöparnaej godkänd
Lennart VedinOK Brantenej godkänd
Lars SjölanderHärnösands OKej start

D70

2 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carin NordinSkogslöparna54:3521:14

H70

2 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart KorénOK Branten48:5116:33
2Bertil NordinSkogslöparna53:33+4:4218:09

D75

2 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK1:00:4623:38

H80

2 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sten ErikssonOK Branten58:3522:47
2Lars LindKramfors-Alliansen1:01:03+2:2823:45

Inskolning

1 760 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Stina EngbergHärnösands OKfullföljt
Melker KarlssonKlubblösfullföljt
Lukas SjöbergOK Brantenfullföljt
Signe  StridOK Sarvenej godkänd

U1

1 760 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julie HagbergOK Nipan27:0315:22
2Hilding KjellqvistSidensjö IK37:16+10:1321:10
3Pertti PiiraininHärnösands OK46:45+19:4226:33

U2

2 140 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda MattssonÖrnsköldsviks OK32:1515:04
2Tilde LarssonÖrnsköldsviks OK37:18+5:0317:25

Öppen motion 1

1 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna HörnqvistÖrnsköldsviks OK32:1418:18
2Lukas HagbergOK Nipan32:56+0:4218:42

Öppen motion 3

2 240 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per EngmanOK Nipan28:5412:54
2Christina EngströmHärnösands OK35:46+6:5215:58
3Victor Groenewegen Vd WeijdenOlifant44:43+15:4919:57
4Roger PerboSkogslöparna1:10:05+41:1131:17

Öppen motion 5

2 790 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David KjellqvistSidensjö IK29:4910:41
2Mikael TjernbergKovlands IF36:17+6:2813:00
3Anders NäslundOK Nolaskogsarna40:05+10:1614:22
4Linda BrynolfssonUmeå OK41:29+11:4014:52
5Louise EngmanKovlands IF41:48+11:5914:58
6Lukas TjernbergKovlands IF43:33+13:4415:36
7Johanna LindahlHärnösands OK50:36+20:4718:08
8Susanne BylundSkogslöparna56:15+26:2620:09
9Kristina PerboSkogslöparna57:34+27:4520:37
10Jörgen WibergSkogslöparna1:00:32+30:4321:41
11Mona BlombergSkogslöparna1:00:52+31:0321:48
12Leif DahlbergOK Nolaskogsarna1:08:34+38:4524:34

Öppen motion 7

2 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina HedbergSidensjö IK30:1410:50
2Emma  WibergSkogslöparna39:20+9:0614:05
3Hans TjernbergKovlands IF42:27+12:1315:12
4Sverker RytterstedtSkogslöparna44:15+14:0115:51 Ladda ner rutt i gpx-format
5Susanne MikaelssonHusums IF OK1:07:55+37:4124:20
6Mikael NilssonSkogslöparna1:09:18+39:0424:50
7Elis SjödinOK Nipan1:11:28+41:1425:36
8Ulf KinertSkogslöparna1:13:30+43:1626:20

Öppen motion 8

4 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel KnutssonSkogslöparna48:4710:51
2Johan EngströmHärnösands OK1:00:26+11:3913:27

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser