Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Ångermanland
Arrangörsorganisation: OK Nipan
Datum: söndag 3 juni 2018

Fältjägarnas IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Bernt ÅkerlundH65 (5)43:1014:37

Halmstad OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Erik MemmiH21 (12)44:28+11:149:10

Husums IF OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
5Susanne MikaelssonÖppen motion 7 (8)1:07:55+37:4124:20
7Christer MikaelssonH45 (12)36:48+5:349:29

Härnösands OK

21 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Jonathan EngströmH10 (4)19:489:15
1Elsa LindahlD14 (10)27:439:56
1Susanna EdströmD35 (6)36:0010:17
2Marie-Louise EngbergD35 (6)39:29+3:2911:16
2Johan EngströmÖppen motion 8 (2)1:00:26+11:3913:27
2Seth BorglundH16 (2)55:14+17:0416:14
2Christina EngströmÖppen motion 3 (4)35:46+6:5215:58
3Pertti PiiraininU1 (3)46:45+19:4226:33
3Kerstin Caap-HällgrenD55 (7)40:55+3:4913:52
4Eskil EngbergH12 (7)28:47+11:2912:50
4Leif SellingH55 (6)47:21+19:2413:31
5Jakob EngströmH12 (7)29:04+11:4612:58
5Märta MolinD55 (7)45:37+8:3115:27
5Nils EngbergH14 (8)33:50+10:1412:07
5Torbjörn EngbergH35 (5)43:10+7:079:36
5Per MolinH45 (12)34:38+3:248:55
7Johanna LindahlÖppen motion 5 (12)50:36+20:4718:08
8Per EdströmH45 (12)39:07+7:5310:04
9Hanny EdströmD14 (10)43:31+15:4815:35
12Ulf LindahlH45 (12)47:35+16:2112:15
Stina EngbergInskolning (4)fullföljt
Lars SjölanderH65 (5)ej start

Järfälla OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Karin BoströmD21 (5)46:1910:18

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Melker KarlssonInskolning (4)fullföljt

Kovlands IF

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Mikael TjernbergÖppen motion 5 (12)36:17+6:2813:00
3Hans TjernbergÖppen motion 7 (8)42:27+12:1315:12
5Louise EngmanÖppen motion 5 (12)41:48+11:5914:58
6Lukas TjernbergÖppen motion 5 (12)43:33+13:4415:36

Kramfors-Alliansen

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Lars LindH80 (2)1:01:03+2:2823:45
6Agnetha FredrikssonD55 (7)50:28+13:2217:06

Lugnviks IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Thomas LarssonH65 (5)57:33+14:2319:30

Nässjö OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
12Markus NordmarkH21 (12)1:17:16+44:0215:55

OK Branten

9 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Lennart KorénH70 (2)48:5116:33
1Monica SjöbergD45 (4)36:1912:18
1Sten ErikssonH80 (2)58:3522:47
2Hasse ÅströmH65 (5)44:16+1:0615:00
3Per Inge SundellH55 (6)43:18+15:2112:22
5Linnea SjöbergD12 (5)38:45+15:0517:17
10Magnus SjöbergH45 (12)41:10+9:5610:36
Lukas SjöbergInskolning (4)fullföljt
Lennart VedinH65 (5)ej godkänd

OK Nipan

6 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Per EngmanÖppen motion 3 (4)28:5412:54
1Julie HagbergU1 (3)27:0315:22
2Lukas HagbergÖppen motion 1 (2)32:56+0:4218:42
4Björn StrandlundH10 (4)53:12+33:2424:51
7Edvin KällströmH12 (7)43:12+25:5419:17
7Elis SjödinÖppen motion 7 (8)1:11:28+41:1425:36

OK Nolaskogsarna

25 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Per MagnussonH55 (6)27:577:59
1Gudrun WegelandD55 (7)37:0612:34
1Mathias WesterlundH45 (12)31:148:02
1Linus DahlbergH16 (2)38:1011:13
1Ellen WesterlundD12 (5)23:4010:33
2Hugo ErikssonH21 (12)36:41+3:277:33
2Elin NäslundD14 (10)31:06+3:2311:08
2Anna-Lena LindströmD45 (4)46:36+10:1715:47
2Sören PeterssonH45 (12)31:31+0:178:07
3Joel ByströmH12 (7)28:30+11:1212:43
3Nora EngströmD14 (10)31:28+3:4511:16
3Lena DahlbergD45 (4)55:40+19:2118:52
3Anders NäslundÖppen motion 5 (12)40:05+10:1614:22
3Monika WesterlundD35 (6)41:00+5:0011:42
3Erik ByströmH14 (8)24:42+1:068:51
3Jan NäslundH45 (12)32:00+0:468:14
4Emma ByströmD10 (5)54:14+35:5025:20
4Nora WesterlundD14 (10)32:00+4:1711:28
4Isac ErikssonH21 (12)44:24+11:109:09
5Josefin MikaelssonD21 (5)1:01:50+15:3113:46
6Rune LindströmH45 (12)35:55+4:419:15
7William HäggkvistH14 (8)1:02:54+39:1822:32
8Victor VikmanH14 (8)1:12:59+49:2326:09
11Clas EngströmH45 (12)42:12+10:5810:52
12Leif DahlbergÖppen motion 5 (12)1:08:34+38:4524:34
Fredrik ForsgrenH45 (12)ej start
Sara ForsgrenD21 (5)ej start
Anna QuayleD21 (5)ej start

OK Sarven

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Signe  StridInskolning (4)ej godkänd

OK Södertörn

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Patrik BlidefalkH45 (12)39:22+8:0810:08

Olifant

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Victor Groenewegen Vd WeijdenÖppen motion 3 (4)44:43+15:4919:57

Sidensjö IK

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Stina HedbergÖppen motion 7 (8)30:1410:50
1Anne-Marie ByströmD75 (1)1:00:4623:38
1David KjellqvistÖppen motion 5 (12)29:4910:41
2Hilding KjellqvistU1 (3)37:16+10:1321:10
2Jörgen EdinH55 (6)32:25+4:289:15
2Theia AnundborgD10 (5)21:22+2:589:59
2Sixten KjellqvistH10 (4)25:58+6:1012:08
5Iza AnundborgD35 (6)1:14:33+38:3321:18
6Titan AnundborgH12 (7)30:06+12:4813:26
7Nova AnundborgD14 (10)41:09+13:2614:44
7Inger EdinD55 (7)54:15+17:0918:23
Lina KjellqvistD35 (6)ej godkänd

Skogslöparna

48 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Erik ÖsterbergH20 (1)1:25:4319:05
1Ida PaulerD10 (5)18:248:35
1Börje PaulerH21 (12)33:146:51
1Liam HälldalH12 (7)17:187:43
1Carin NordinD70 (1)54:3521:14
1Daniel KnutssonÖppen motion 8 (2)48:4710:51
1Marcus NilssonH14 (8)23:368:27
1Emelie WibergD18 (2)48:2913:51
1Jonas HälldalH35 (5)36:038:01
2Bertil NordinH70 (2)53:33+4:4218:09
2Martin NilssonH12 (7)18:59+1:418:28
2Agneta LindbergD55 (7)39:32+2:2613:24
2Emma  WibergÖppen motion 7 (8)39:20+9:0614:05
2Mattias PerssonH35 (5)38:33+2:308:35
2Signe ForsbergD12 (5)24:00+0:2010:42
2Smilla SandströmD18 (2)50:28+1:5914:25
2Sixten PerssonH14 (8)24:33+0:578:47
2Helena ForsbergD21 (5)46:41+0:2210:23
3Stina PerssonD10 (5)33:45+15:2115:46
3Stefan SjölundH21 (12)37:23+4:097:42
3Ture ForsbergH10 (4)26:22+6:3412:19
3Tindra RytterstedtD12 (5)26:13+2:3311:42
3Jonas ByströmH35 (5)39:44+3:418:50
4Sverker RytterstedtÖppen motion 7 (8)44:15+14:0115:51Ladda ner rutt i gpx-format
4Roger PerboÖppen motion 3 (4)1:10:05+41:1131:17
4Birgitta StrandbergD55 (7)43:24+6:1814:42
4Thomas NordströmH45 (12)33:52+2:388:43
4Hanna WoxlinD12 (5)30:05+6:2513:25
4Jonatan HälldalH14 (8)31:14+7:3811:11
4Karin PerssonD35 (6)55:11+19:1115:46
4Peter WoxlinH35 (5)40:11+4:088:56
5Alice RytterstedtD14 (10)33:52+6:0912:08
5Emma PerboD10 (5)1:14:53+56:2934:59
5Leif StrandbergH55 (6)48:11+20:1413:46
6Lennart StrandbergH55 (6)55:28+27:3115:50
6Mikael NilssonÖppen motion 7 (8)1:09:18+39:0424:50
6Filip NordströmH14 (8)35:25+11:4912:41
7Arvid StrandbergH21 (12)47:25+14:119:46
8Alva PerboD14 (10)41:51+14:0815:00
8Ulf KinertÖppen motion 7 (8)1:13:30+43:1626:20
8Oskar ForsbergH21 (12)48:16+15:029:57
8Susanne BylundÖppen motion 5 (12)56:15+26:2620:09
9Linus LindbergH21 (12)1:05:22+32:0813:28
9Kristina PerboÖppen motion 5 (12)57:34+27:4520:37
10Clara NordströmD14 (10)47:43+20:0017:06
10Jörgen WibergÖppen motion 5 (12)1:00:32+30:4321:41
11Mona BlombergÖppen motion 5 (12)1:00:52+31:0321:48
Per SundinH65 (5)ej godkänd
Åsa PaulerD35 (6)ej start
Liv PaulerD12 (5)ej start

Sol Tranås

0 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Axel BengtssonH21 (12)ej start

Söderhamns OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6David SundströmH21 (12)46:03+12:499:29

Umeå OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Stina PerssonD21 (5)51:47+5:2811:31
4Linda BrynolfssonÖppen motion 5 (12)41:29+11:4014:52
11Henrik PerssonH21 (12)1:14:42+41:2815:24

Örnsköldsviks OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Amanda MattssonU2 (2)32:1515:04
1Anna HörnqvistÖppen motion 1 (2)32:1418:18
2Tilde LarssonU2 (2)37:18+5:0317:25
4Marita SöderlindD45 (4)1:11:01+34:4224:04
6Cornelia HörnquistD14 (10)39:05+11:2214:00

Östersunds OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Helen HanstockD21 (5)54:05+7:4612:02
10James TurtonH21 (12)1:12:44+39:3014:59

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser