Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Ångermanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Ångermanland
Arrangörsorganisation: OK Branten
Datum: söndag 19 augusti 2018

H21

2 840 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Börje PaulerSkogslöparna15:585:37
2Benjamin NäslundSkogslöparna16:53+0:555:56
3Stefan SjölundSkogslöparna17:05+1:076:00
4Tom QuayleOK Nolaskogsarna18:11+2:136:24
5Isak ErikssonOK Nolaskogsarna20:45+4:477:18
6Arvid StrandbergSkogslöparna21:58+6:007:44
7Anton StrandbergSkogslöparna23:05+7:078:07

D20

2 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amelie JosefssonSkogslöparna19:148:06
2Emma WibergSkogslöparna23:19+4:059:50
3Emelie WibergSkogslöparna26:52+7:3811:20
4Evelina SöderlundSkogslöparna31:33+12:1913:18

H16

2 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus DahlbergOK Nolaskogsarna16:007:50
2Gustaf HägglundOK Nolaskogsarna16:49+0:498:14

D14

1 920 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora WesterlundOK Nolaskogsarna14:157:25
2Elsa LindahlHärnösands OK14:54+0:397:45
3Alice RytterstedtSkogslöparna15:33+1:188:05
4Clara NordströmSkogslöparna17:48+3:339:16
5Nora EngströmOK Nolaskogsarna17:58+3:439:21
6Linn MelinSidensjö IK22:40+8:2511:48
7Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK30:44+16:2916:00

H14

1 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ByströmOK Nolaskogsarna13:156:54
2Marcus NilssonSkogslöparna15:19+2:047:58
3Viktor ÖhmanSkogslöparna16:55+3:408:48
4Jonatan HälldalSkogslöparna17:01+3:468:51
5Sixten PerssonSkogslöparna18:17+5:029:31
6William HäggkvistOK Nolaskogsarna22:22+9:0711:38

D12

1 790 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liv PaulerSkogslöparna13:057:18
2Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna13:40+0:357:38
3Signe ForsbergSkogslöparna15:33+2:288:41
4Frida HägglundOK Nolaskogsarna15:37+2:328:43
5Hanna WoxlinSkogslöparna16:38+3:339:17
6Tindra RytterstedtSkogslöparna17:04+3:599:32
7Linnea SjöbergOK Branten19:07+6:0210:40
8Ingrid MolinHärnösands OK21:57+8:5212:15
9Julina NyströmOK Nolaskogsarna22:49+9:4412:44

H12

1 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HälldalSkogslöparna11:086:13
2Martin NilssonSkogslöparna11:29+0:216:24
3Felix ÖhmanSkogslöparna12:59+1:517:15
4Joel ByströmOK Nolaskogsarna15:38+4:308:44
5Benjamin Åström FernandoOK Branten21:17+10:0911:53
6Edvin KällströmOK Nipan27:06+15:5815:08
Linus OpelSundsvalls OKej start

D10

1 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna10:577:30
2Elsa WoxlinSkogslöparna17:26+6:2911:56
3Stina PerssonSkogslöparna18:33+7:3612:42
4Delisia NyströmOK Nolaskogsarna19:37+8:4013:26
5Felicia Aspnäs FermSidensjö IK23:51+12:5416:20
Emma ByströmOK Nolaskogsarnaej start

H10

1 460 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten KjellqvistSidensjö IK13:209:07
2Ture ForsbergSkogslöparna17:41+4:2112:06
3Ture NordgrenHärnösands OK20:44+7:2414:12
4Hilding KjellqvistSidensjö IK50:00+36:4034:14
Hannes HägglundOK Nolaskogsarnaej godkänd
Tobias OpelSundsvalls OKej start

D35

2 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna QuayleOK Nolaskogsarna13:596:51
2Sara ForsgrenOK Nolaskogsarna15:52+1:537:46
3Helena ForsbergSkogslöparna16:30+2:318:05
4Åsa PaulerSkogslöparna16:37+2:388:08
5Karin PerssonSkogslöparna17:35+3:368:37
6Marlene HälldalSkogslöparna21:49+7:5010:41
7Lina KjellqvistSidensjö IK22:46+8:4711:09
8Louise WoxlinSkogslöparna22:48+8:4911:10

H35

2 350 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas HälldalSkogslöparna14:466:17
2Oskar ForsbergSkogslöparna15:15+0:296:29
3Jonas ByströmSkogslöparna15:53+1:076:45
4Mattias PerssonSkogslöparna16:18+1:326:56
5David KjellqvistSidensjö IK19:32+4:468:18
6Magnus NordgrenHärnösands OK22:02+7:169:22

D45

1 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa HägglundOK Nolaskogsarna15:338:03
2Lena DahlbergOK Nolaskogsarna19:26+3:5310:04
3Anna-Karin ViklundOK Nipan20:49+5:1610:47
4Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK20:50+5:1710:47
Victoria KarlssonSkogslöparnaej godkänd
Christina JosefssonSkogslöparnaej start

H45

2 370 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan NäslundOK Nolaskogsarna15:316:32
2Sören PeterssonOK Nolaskogsarna16:16+0:456:51
3Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna16:24+0:536:55
4Kristofer ÖhmanSkogslöparna17:04+1:337:12
5Per-Johan JosefssonSkogslöparna18:18+2:477:43
6Torgny NäslundSkogslöparna19:00+3:298:01
7Clas EngströmOK Nolaskogsarna19:23+3:528:10
8Fredrik ForsgrenOK Nolaskogsarna19:53+4:228:23
8Janne NäätänenSundsvalls OK19:53+4:228:23
10Daniel KnutssonSkogslöparna20:06+4:358:28
11Ulf LindahlHärnösands OK22:26+6:559:27
12Mikael NilssonSkogslöparna25:02+9:3110:33
Thomas NordströmSkogslöparnaej start

D55

1 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnetha FredrikssonKramfors-Alliansen15:319:56
2Susanne RantakokkoOK Nipan17:41+2:1011:20
3Inger EdinSidensjö IK18:33+3:0211:53
4Kristina HammarfalkÖstersunds OK24:54+9:2315:57
Gudrun WegelandOK Nolaskogsarnaej start

H55

1 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna12:456:38
2Jörgen EdinSidensjö IK13:52+1:077:13
3Lars StrinnholmÖstersunds OK14:34+1:497:35
4Jan-Ivar FlodinLugnviks IF15:10+2:257:53
5Leif SellingHärnösands OK16:05+3:208:22
6Lennart StrandbergSkogslöparna16:47+4:028:44
7Eero O NiemiSkogslöparna17:28+4:439:05
8Leif StrandbergSkogslöparna17:56+5:119:20
9Thomas LarssonLugnviks IF23:42+10:5712:20

D70

1 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne-Marie ByströmSidensjö IK18:3514:52
2Carin NordinSkogslöparna20:44+2:0916:35

H70

1 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig BlidefalkOK Nipan16:3410:37
2Christer SilfvernagelHärnösands OK20:19+3:4513:01
Bertil NordinSkogslöparnaej godkänd

H80

1 250 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars LindKramfors-Alliansen25:1820:14
Birger ByströmSidensjö IKej godkänd

Inskolning

1 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Filip Aspnäs FärmSidensjö IKfullföljt
Emma ByströmOK Nolaskogsarnafullföljt
Ronja DahlbergOK Brantenfullföljt
Ella ForsgrenOK Nolaskogsarnafullföljt
Siri ForsgrenOK Nolaskogsarnafullföljt
Thea ForsgrenOK Nolaskogsarnafullföljt
Tilde LarssonÖrnsköldsviks OKfullföljt
Milea NyströmOK Nolaskogsarnafullföljt

Öppen motion 1

1 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus QuayleOK Nolaskogsarna21:5912:16
2Lukas SjöbergOK Branten25:41+3:4214:20
3Rosita BlidefalkOK Nipan29:35+7:3616:31
4Julian ÅströmOK Branten30:12+8:1316:52
5Anna HörnquistÖrnsköldsviks OK40:36+18:3722:40
Elisa ÅströmOK Brantenej godkänd
Angela ÅströmOK Brantenej godkänd

Öppen motion 4

1 920 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David ÅströmOK Branten19:109:58
Stina HedbergSidensjö IKej godkänd

Öppen motion 7

2 350 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik MagnussonOK Nolaskogsarna14:576:21
2Per MolinHärnösands OK15:47+0:506:42
3Niklas NyströmOK Nolaskogsarna21:38+6:419:12
4Sverker RytterstedtSkogslöparna21:47+6:509:16 Ladda ner rutt i gpx-format
5Kristina NilssonIFK Umeå24:08+9:1110:16
6Helena ModerathoHärnösands OK24:27+9:3010:24
7Jenny ÖhmanSkogslöparna25:57+11:0011:02
8Per BengtssonSidensjö IK26:16+11:1911:10
9Johan FärmSidensjö IK27:31+12:3411:42
10Marie NordströmSkogslöparna27:40+12:4311:46
11Lennart WinbergHudiksvalls OK29:31+14:3412:33
12Ulrika AspnäsSidensjö IK31:07+16:1013:14
13Marianne ÅsåkerHudiksvalls OK32:36+17:3913:52
14Susanne BylundSkogslöparna32:45+17:4813:56
15Beatrice SöderlindÖrnsköldsviks OK33:57+19:0014:26

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser