Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Letälvsträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Letälvsträffen
Arrangörsorganisationer: Degerfors OK / OK Djerf
Datum: lördag 21 april 2018

D21

3 600 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Beata FalkOK Kåre27:087:32
2Stina GranefeltOK Tyr31:47+4:398:49
3Lisa WesterbergOK Milan31:51+4:438:50
4Johanna KindlundOK Tyr32:34+5:269:02
5Anette CarlssonKFUM Örebro OK33:13+6:059:13
6Maria WesterÄrla IF33:52+6:449:24
7Josefine WallenhammarHagaby GoIF Örebro35:05+7:579:44
8Elsa EkelinKFUM Örebro OK35:11+8:039:46
9Karin E GustafssonHagaby GoIF Örebro36:15+9:0710:04
10Therese KorkeakoskiOK Milan36:35+9:2710:09
11Malin NymanOK Tyr36:53+9:4510:14
12Elisabeth AhlgrenLinköpings OK38:33+11:2510:42
13Susanne ErikssonOK Milan39:37+12:2911:00
14Lovisa FalkHagaby GoIF Örebro41:55+14:4711:38
15Matilda JonssonIFK Mora OK43:23+16:1512:03
16Ida OlssonHagaby GoIF Örebro43:49+16:4112:10
17Linn OlssonHagaby GoIF Örebro43:53+16:4512:11
18Helena AnderssonOK Tisaren44:46+17:3812:26
19Josefine AhlbäckOK Milan44:58+17:5012:29
20Linda EngenRaumar Orientering52:50+25:4214:40
Lina LångStora Tuna OKutgått
My WestlundOK Tyrej start
Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OKej start

H21

4 700 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven AschwandenStora Tuna OK30:066:24
2Jakob WallenhammarHagaby GoIF Örebro30:09+0:036:24
3Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF30:37+0:316:30
4Oskar EklöfHagaby GoIF Örebro33:08+3:027:02
5Simon HedlundÄrla IF33:32+3:267:08
6Erik BerzellJärla Orientering33:45+3:397:10
7Johan SöderlundOK Tyr33:52+3:467:12
8Tobias ÖströmOK Tyr34:55+4:497:25
9Lars-Håkan BengtssonOK Tyr35:01+4:557:27
10Samuel AnderssonHagaby GoIF Örebro35:09+5:037:28
11Yves AschwandenStora Tuna OK35:57+5:517:38
12Adrian DahlströmIFK Mora OK36:12+6:067:42
13Per EklöfOK Milan36:28+6:227:45
14Sören KindlundOK Tyr37:21+7:157:56
15Mikael PihelOK Tisaren38:05+7:598:06
16Daniel BrohedeOK Tyr38:33+8:278:12
17Marcus HalvarssonKFUM Örebro OK39:58+9:528:30
18Waldemar AnderssonLånghundra IF40:26+10:208:36
19Jakob FranssonOK Milan40:40+10:348:39
20Jesper ÖströmOK Tyr40:58+10:528:42
21Per FredbergKristinehamns OK42:01+11:558:56
22Marcus BeckiusOK Tyr42:49+12:439:06
23Christian HedquistOK Tyr50:32+20:2610:45
24Hans EgefalkHagaby GoIF Örebro51:49+21:4311:01
Adrian LundbergIK Vikings OKej start
Anders Holtet-LindbergOK Tyrej start
Jörgen GranefeltOK Tyrej start

D18

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin SchagerströmGarphyttans IF31:128:54
2Alva RyttherVästerbergslagens OL38:01+6:4910:51
3Johanna SärnbrinkOK Tisaren41:21+10:0911:48
4Lisa HallménOK Tisaren41:43+10:3111:55
5Elin BlomkvistSkattkärrs SOK47:55+16:4313:41
6Tove OrdqvistKils OK1:00:07+28:5517:10

H18

3 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias HaneOK Tyr28:478:13
2Zeb PalmHJS-Vansbro OK29:32+0:458:26
3Gustav PermanOK Tyr29:54+1:078:32
4Samuel AxelsonOK Tyr29:59+1:128:34
5Tim DalheimerIK Vikings OK31:01+2:148:51
6Elias BergenfurIK Vikings OK31:05+2:188:52
7Emil BybergDomnarvets GOIF31:23+2:368:58
8Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF33:06+4:199:27
9Johan B NordahlDomnarvets GOIF39:09+10:2211:11

D16

3 600 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia KindlundOK Tyr34:319:35
2Klara JohanssonVästvärmlands OK35:25+0:549:50
3Alma WallmanVästerbergslagens OL40:26+5:5511:13
4Kristina KlingnéusIK Vikings OK40:42+6:1111:18
5Nicolina MobergOK Tyr40:51+6:2011:20
6Julia BergKFUM Örebro OK42:35+8:0411:49
7Ylva JohanssonOK Djerf43:30+8:5912:05
8Irma SvenssonOK Klyftamo44:33+10:0212:22
9Amanda AlfredssonOK Tyr44:52+10:2112:27
10Ellen AnderssonHagaby GoIF Örebro45:03+10:3212:30
11Lilian PalmHJS-Vansbro OK46:54+12:2313:01
12Elin Sundvall KrügerGarphyttans IF48:14+13:4313:23
13Matilda HolmOK Djerf49:31+15:0013:45
14Lova PermanOK Tyr51:22+16:5114:16
15Edith FållstenHagaby GoIF Örebro51:35+17:0414:19
16Lisa OlmKils OK53:36+19:0514:53
17Karin LindgrenKFUM Örebro OK54:27+19:5615:07
18Rebecka WestlundKils OK56:54+22:2315:48
19Selma ErikssonOK Djerf57:31+23:0015:58
20Alma SandVästerbergslagens OL59:48+25:1716:36
21Klara NordströmKils OK1:03:34+29:0317:39
22Emma WahlströmOK Djerf1:08:31+34:0019:01
Sanna SanderOK Milanutgått

H16

3 600 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus PetterssonOK Djerf26:087:15
2Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb27:28+1:207:37
3Anton UllerKils OK31:29+5:218:44
4Fredrik HaneOK Tyr36:23+10:1510:06
5David MårtenssonGarphyttans IF40:47+14:3911:19
6Gustav AskrothKFUM Örebro OK42:19+16:1111:45
7Oliver PetterssonOK Milan48:57+22:4913:35
7Isak WikströmOK Tyr48:57+22:4913:35

D14

3 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia ForsgrenOK Tyr28:339:31
2Ellen PelanderOK Djerf30:05+1:3210:01
3Johanna BergKFUM Örebro OK41:26+12:5313:48
4Linn AnderssonOK Tyr41:40+13:0713:53
5Emma AlfredssonOK Tyr41:43+13:1013:54
6Emelie ForslundKristinehamns OK47:17+18:4415:45
7Milla ForkéusOK Tyr51:11+22:3817:03
8Nelly MårtenssonGarphyttans IF55:35+27:0218:31

H14

3 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns BergqvistGarphyttans IF24:458:15
2Anton KruseKFUM Örebro OK24:46+0:018:15
3Linus NilssonOK Tyr28:29+3:449:29
4Isak HolmgårdKils OK31:54+7:0910:38
5Albert BrohedeOK Tyr34:18+9:3311:26
6Eric LuthmanDegerfors OK36:48+12:0312:16
7Arvid ErikssonOK Tyr37:15+12:3012:25
8Lukas FogelHagaby GoIF Örebro37:47+13:0212:35
9Tim Wigh-DahlgrenFilipstads OK40:25+15:4013:28
10William RebaneKils OK43:28+18:4314:29
11David HermanssonÅmåls OK43:51+19:0614:37
12Hjalmar WIlhelmssonFilipstads OK53:50+29:0517:56
13Gustav JörgOK Tyr53:53+29:0817:57
14Hugo BergenfurIK Vikings OK54:59+30:1418:19
15Fredrik WestlundKils OK58:48+34:0319:36
16Rasmus DoeringGarphyttans IF1:01:08+36:2320:22
Ville ÖstlingHagaby GoIF Örebroej start

H14 Kort

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred SjödinOK Tisaren23:559:34
2Emil EkdahlHagaby GoIF Örebro1:01:05+37:1024:26
3Nils SkymbergKFUM Örebro OK1:05:08+41:1326:03

D12

2 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina UllerKils OK27:1910:55
2Elin DoeringGarphyttans IF32:10+4:5112:52
3Izabella LjungbergOK Tyr33:51+6:3213:32
4Ella LaineDegerfors OK34:12+6:5313:40
5Tuva HenricssonOK Tyr35:39+8:2014:15
6Lea JohannesdalSkattkärrs SOK35:55+8:3614:22
7Linnea BjörklundOK Tyr36:10+8:5114:28
8Ella KruseKFUM Örebro OK36:12+8:5314:28
9Isabella HolmOK Djerf38:18+10:5915:19
10Sara Storm-AnderssonOK Tyr39:41+12:2215:52
11Linnea LuthmanDegerfors OK42:51+15:3217:08
12Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro48:15+20:5619:18
13Felicia RööhsSkattkärrs SOK53:39+26:2021:27
14Sanna KallinKFUM Örebro OK55:13+27:5422:05
15Isabella LaineDegerfors OK56:13+28:5422:29
16Joline PetriOK Djerf57:23+30:0422:57
17Lina AhlstedtÅmåls OK1:08:13+40:5427:17
18Tilda KindlundOK Tyr1:10:20+43:0128:08
Emelie DjerfGarphyttans IFej start

H12

2 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK21:588:47
2Danilo MobergOK Tyr22:06+0:088:50
3Edvard PelanderOK Djerf22:08+0:108:51
4Malte GranefeltOK Tyr23:05+1:079:14
5Hugo EkströmOK Tyr23:25+1:279:22
6Alfred NybergSkattkärrs SOK23:51+1:539:32
7Ted NilssonKFUM Örebro OK27:03+5:0510:49
8Viktor JonhedKFUM Örebro OK27:37+5:3911:02
9Anton JonssonOK Tyr28:27+6:2911:22
10Ivar WikströmOK Tyr29:06+7:0811:38
11Felix LindOK Tyr29:24+7:2611:45
12Albin IsakssonOK Tyr30:57+8:5912:22
13Fabian BergqvistGarphyttans IF32:01+10:0312:48
14Albin RansjöOK Tyr36:31+14:3314:36
15Olle WallmanVästerbergslagens OL44:52+22:5417:56
16Max LagerkvistOK Tyr49:37+27:3919:50
Oscar AnderssonOK Tyrej godkänd

D12 Kort

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nellie HedbergOK Tyr40:5317:46

H12 Kort

2 300 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LjungbergDegerfors OK20:559:05
2Dino GöranssonOK Tyr34:52+13:5715:09
3Bure Niss-JonssonOK Tyr38:48+17:5316:52

D10

2 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma SeguraKFUM Örebro OK20:589:06
2Mira KarlströmOK Tyr21:24+0:269:18
3Wilma JonssonOK Tyr22:07+1:099:36
4Ella NybergSkattkärrs SOK24:28+3:3010:38
5Lovisa ThybeckLindebygdens OK24:31+3:3310:39
6Lovisa PihelOK Tisaren26:15+5:1711:24
7Irma ErikssonOK Tyr26:41+5:4311:36
8Julia EkdahlHagaby GoIF Örebro26:43+5:4511:36
9Ella SandVästerbergslagens OL30:31+9:3313:16
10Tyra GerdevågHagaby GoIF Örebro32:32+11:3414:08
11Allis SjödinOK Tisaren33:09+12:1114:24
12Edith BergenfurSkattkärrs SOK33:22+12:2414:30
13Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK35:28+14:3015:25

H10

2 300 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf17:337:37
2Henry NordströmKils OK23:07+5:3410:03
3Joel HolmgårdKils OK23:58+6:2510:25
4William LundqvistOK Tyr25:21+7:4811:01
5Johannes IsakssonOK Tyr26:00+8:2711:18
6Simon JonhedKFUM Örebro OK26:26+8:5311:29
7David Wigh-DahlgrenFilipstads OK30:26+12:5313:13
8Tage NymanOK Tyr31:19+13:4613:36
9Oliver ArnessonLindebygdens OK32:32+14:5914:08
10Melker CarlssonKFUM Örebro OK33:40+16:0714:38
11Axel LindbladOK Djerf36:54+19:2116:02
12Gabriel LaineDegerfors OK39:01+21:2816:57
13Matheus LaineDegerfors OK40:24+22:5117:33
14Gilbert KarlströmOK Tyr43:19+25:4618:50
15Oscar AhlstedtÅmåls OK48:19+30:4621:00

D35

3 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Angelica WikströmOK Tyr49:1013:39
2Maria MagnussonKFUM Örebro OK1:04:17+15:0717:51
3Jenny NybergSkattkärrs SOK1:08:48+19:3819:06
4Annelie WighFilipstads OK1:12:33+23:2320:09

H35

4 700 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik BlomRehns BK36:307:45
2Erik SandhOK Roxen36:57+0:277:51
3Calle OlssonKFUM Örebro OK37:24+0:547:57
4David HenrikssonKristinehamns OK42:24+5:549:01
5Cristoffer StockmanOK Tisaren42:26+5:569:01
6Klas LarssonOK Milan45:52+9:229:45
7Per SjögrenKFUM Örebro OK46:32+10:029:54
8Martin SedströmKFUM Örebro OK54:44+18:1411:38
9Mikael NybergSkattkärrs SOK55:52+19:2211:53
10David LindqvistKristinehamns OK1:12:32+36:0215:25
11Daniel StunzKFUM Örebro OK1:13:42+37:1215:40
12Michael ForslundKristinehamns OK1:20:31+44:0117:07
Johan GerdevågHagaby GoIF Örebroej godkänd
Martin FagerlundKFUM Örebro OKej start
Erik HarlénKFUM Örebro OKej start
Svein NygårdLillomarka OLej start

D40

3 600 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Iva FagréKFUM Örebro OK33:579:25
2Lina RööhsSkattkärrs SOK37:20+3:2310:22
3Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK38:29+4:3210:41
4Malin WiklundAlmby IK39:51+5:5411:04
5Ann HyvönenSkattkärrs SOK40:57+7:0011:22
6Jenny JohanssonKFUM Örebro OK43:08+9:1111:58
7Helena WallmanVästerbergslagens OL45:31+11:3412:38
8Sofia CarlssonLindebygdens OK46:09+12:1212:49
9Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK50:44+16:4714:05
10Lina JonhedKFUM Örebro OK1:00:12+26:1516:43
11Lottis BrohedeOK Tyr1:10:34+36:3719:36

H40

4 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin ArleboKFUM Örebro OK29:337:23
2Anders Södersten-DahlgrenFilipstads OK31:29+1:567:52
3Peter SjödinOK Tisaren31:45+2:127:56
4Martin LjungbergOK Tyr32:57+3:248:14
5Anders KallinKFUM Örebro OK44:51+15:1811:12
6Jakob BergKFUM Örebro OK49:50+20:1712:27
7Henrik AskrothKFUM Örebro OK56:50+27:1714:12
Erik GrothKFUM Örebro OKej godkänd

D45

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NordströmKils OK28:119:05
2Anna Isaksson ForsgrenOK Tyr29:39+1:289:33
3Ylva OlmKils OK32:10+3:5910:22
4Carolina AnderssonKristinehamns OK36:32+8:2111:47
5Anna HaneOK Tyr37:13+9:0212:00
6Jennie BrobakkenKFUM Örebro OK39:44+11:3312:49
7Ulrika SanderOK Milan41:01+12:5013:13
8Christina HallinOK Milan43:10+14:5913:55
9Anna UllerKils OK44:26+16:1514:20
10Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK46:09+17:5814:53

H45

4 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus NordströmKils OK32:358:08
2Mats BergenfurIK Vikings OK33:35+1:008:23
3Stefan AronssonKFUM Örebro OK33:47+1:128:26
4Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro37:52+5:179:28
5Mats VesterbergOK Tyr43:24+10:4910:51
6Mikael RööhsSkattkärrs SOK43:53+11:1810:58
7Mikael LindOK Tyr44:18+11:4311:04
8Jonas BergenfurSkattkärrs SOK44:48+12:1311:12
9Pär-Magnus BjurekTibro OK46:43+14:0811:40
10Ulf MellerdalKils OK51:58+19:2312:59
11Jonas LarssonKristinehamns OK52:00+19:2513:00
12Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK59:01+26:2614:45

D50

3 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette PalmHJS-Vansbro OK30:189:46
2Anna-Maria BackrydLindebygdens OK30:33+0:159:51
3Kajsa HolmqvistHagaby GoIF Örebro35:47+5:2911:32
4Heléne SvenssonKristinehamns OK40:40+10:2213:07
5Eva KappelOK Tyr45:55+15:3714:48
6Charlotte SkoglundKils OK46:28+16:1014:59
7Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL51:18+21:0016:32

H50

3 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars SchagerströmGarphyttans IF28:277:54
2Fredrik BarrulfOK Tyr29:36+1:098:13
3Tomas HermanssonÅmåls OK30:49+2:228:33
4Anders JonssonIK Vikings OK33:14+4:479:13
4Örjan BeckiusOK Tyr33:14+4:479:13
6Ulf LarssonGarphyttans IF33:38+5:119:20
7Håkan BlomkvistSkattkärrs SOK33:39+5:129:20
8Lars NymanKristinehamns OK35:02+6:359:43
9Mats WilhelmssonFilipstads OK35:10+6:439:46
10Mats LiljaOK Älgen36:39+8:1210:10
11Anders JohanssonNAIS Orienteringsklubb36:44+8:1710:12
12Per WintherVästerbergslagens OL36:49+8:2210:13
13Jens AnderssonKristinehamns OK36:50+8:2310:13
13Patrik ThybeckLindebygdens OK36:50+8:2310:13
15Leif KrügerGarphyttans IF40:04+11:3711:07
16Matz AnderssonLesjöfors SK40:42+12:1511:18
17Niklas SanderOK Milan41:34+13:0711:32
18Lars SkymbergKFUM Örebro OK46:17+17:5012:51
19Anders HaneOK Tyr50:54+22:2714:08
Jan KarlssonKristinehamns OKdiskvalificerad
Lars HolmgårdKils OKej start
Anders LundbergIK Vikings OKej start

D55

3 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger BergLinköpings OK29:219:28
2Catarina HögkvistOK Tyr35:05+5:4411:19
3Mona OrdqvistKils OK35:41+6:2011:30
4Anna Weckner WestlundOK Tyr36:11+6:5011:40
5Ida EngenRaumar Orientering38:21+9:0012:22
6Tone HollowellOK Tyr38:38+9:1712:27
7Maria HelgesonKristinehamns OK38:49+9:2812:31
8Karin MoodhOK Tyr39:55+10:3412:52
9Anne-Marie ErikssonKristinehamns OK40:59+11:3813:13
10Ewa LundbergIK Vikings OK45:23+16:0214:38
11Ingrid RoosMotala AIF OL48:21+19:0015:35
12Elisabet FalemoKristinehamns OK48:27+19:0615:37
13Ingrid KensbyOK Tyr48:34+19:1315:40
14Birgitta GustafssonHagaby GoIF Örebro49:48+20:2716:03
15Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK52:46+23:2517:01
16Marita FilipssonMarkaryds FK55:40+26:1917:57
17Ann-Sofie HultsvedOK Tyr59:07+29:4619:04

H55

3 600 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK25:267:03
2Colin Mc IntyreOK Tyr29:10+3:448:06
3Sixten WestlundOK Tyr29:24+3:588:10
4Rolf WikströmOK Tyr30:18+4:528:25
5Per BjurströmOK Tisaren32:17+6:518:58
6Per HögkvistOK Tyr32:30+7:049:01
7Lars AnderssonOK Tyr32:47+7:219:06
8Bengt JohanssonOK Tyr32:53+7:279:08
9Johan OskarssonLaxå OK32:56+7:309:08
10Reinert HallorOK Tisaren33:54+8:289:25
11Jens BeironSkattkärrs SOK34:26+9:009:33
12Björn AlpbergAlmby IK36:42+11:1610:11
13Ulf SkoglundKils OK36:52+11:2610:14
14Knut EngenRaumar Orientering37:37+12:1110:26
15Erik SimesOK Tyr38:01+12:3510:33
16Henrik HallorLindebygdens OK38:40+13:1410:44
17Nils AronssonOK Tisaren38:43+13:1710:45
18Leif SandahlOK Tyr39:23+13:5710:56
19Jonas KarlssonOK Tylöskog39:49+14:2311:03
20Bertil JohanssonKristinehamns OK43:29+18:0312:04
21Björn EngströmLustens OK46:32+21:0612:55
22Mats KensbyOK Tyr48:01+22:3513:20
23Håkan SvenssonAlmby IK48:19+22:5313:25
24Roger TinglöfVäsby OK49:12+23:4613:40
25Fredrik NilssonKFUM Örebro OK53:06+27:4014:45
Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milanej godkänd

D60

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro IsakssonOK Tisaren25:0210:00
2Elisabeth ÖströmOK Tyr26:19+1:1710:31
3Mary OlssonVästvärmlands OK29:07+4:0511:38
4Britt FredrikssonKroppa IF34:08+9:0613:39
5Britt GunnarssonKristinehamns OK34:25+9:2313:46
6Carola KarlssonOK Tyr45:08+20:0618:03
Lisa AnnersandOK Tyrej start

H60

3 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars NordströmKils OK30:358:44
2Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL31:24+0:498:58
3Roland NotstamArboga OK32:16+1:419:13
4Olov ÖströmOK Tyr33:51+3:169:40
5Christer FranssonMotala AIF OL39:40+9:0511:20
6Paavo YlikiiskiläOK Fryksdalen42:23+11:4812:06
7Jan GustafssonHagaby GoIF Örebro42:39+12:0412:11
8Hans-Olof CarlsénHagaby GoIF Örebro43:13+12:3812:20
9Stefan GunnarssonKristinehamns OK43:55+13:2012:32
10Sven-Erik BrodinKristinehamns OK47:41+17:0613:37
11Åke KappelOK Tyr47:51+17:1613:40
12Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna49:30+18:5514:08
13Bosse EngborgHällefors OK56:24+25:4916:06
14Bengt RobertssonAlmby IK1:08:33+37:5819:35

D65

2 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena GranefeltOK Tyr30:3312:13
2Monica SvärdOK Klemmingen33:36+3:0313:26
3Mona HullAlmby IK33:38+3:0513:27
4Ann-Britt GöranssonAlmby IK33:42+3:0913:28
5Karin JanssonOK Fryksdalen35:54+5:2114:21
6Marit NilssonKils OK37:06+6:3314:50
7Kerstin CarlssonOK Letstigen37:45+7:1215:06
8Gunnel GillenäsKristinehamns OK37:55+7:2215:10
9Gudrun WesterStångenäs AIS42:02+11:2916:48
10Mona PetersenOK Motala42:52+12:1917:08

H65

3 100 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas OlaussonAskersunds OK29:309:30
2Göran AnderssonOK Tylöskog30:47+1:179:55
3Mats HastadFellingsbro GOIF31:28+1:5810:09
4Stefan ÖbergOK Milan31:39+2:0910:12
5Harry EnbergVästerbergslagens OL32:08+2:3810:21
6Eje DahlLaxå OK33:14+3:4410:43
7Evert JohanssonOK Tisaren33:41+4:1110:51
8Per-Åke HullAlmby IK34:08+4:3811:00
9Bengt JohanssonOK Skogshjortarna34:52+5:2211:14
10Anders RobertssonAlmby IK35:00+5:3011:17
11Bengt SvedjebySkattkärrs SOK35:52+6:2211:34
12Bengt CarlssonSkattkärrs SOK36:20+6:5011:43
13Inge HultmanKovlands IF37:03+7:3311:57
14Lars TörnblomHällefors OK38:00+8:3012:15
15Lars OlssonVästvärmlands OK38:16+8:4612:20
16Karl-Göran WahlströmAlmby IK38:40+9:1012:28
17Christer ElfsbergKristinehamns OK39:35+10:0512:46
18Bo DavidssonSolna OK41:26+11:5613:21
19Göran SvärdOK Klemmingen42:03+12:3313:33
20Rolf SteinerKristinehamns OK47:13+17:4315:13

D70

2 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta JohanssonKristinehamns OK30:5612:22
2Inga JohanssonNyköpings OK31:49+0:5312:43
3Annie GunnarstorpOK Motala37:49+6:5315:07
4Karin Creutzer BlomgrenOK Tyr39:55+8:5915:58
5Elisabeth ErikssonOK Milan44:25+13:2917:46
6Birgitta ArleboKFUM Örebro OK48:04+17:0819:13
7Gunilla Hvatz-LarssonHagaby GoIF Örebro55:50+24:5422:20
8Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:00:27+29:3124:10

H70

3 100 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer SandhOK Roxen29:039:22
2Lars GranefeltOK Tyr29:11+0:089:24
3Weine FredrikssonKFUM Örebro OK30:27+1:249:49
4Per-Erik CarleniusKatrineholms OK32:19+3:1610:25
5Lennart LundhOK Tisaren39:52+10:4912:51
6Hans PerssonOK Älgen40:25+11:2213:02
7Christer GillenäsKristinehamns OK47:26+18:2315:18
8Claus PetersenOK Motala48:53+19:5015:46
9Christer HoltOK Hierne50:33+21:3016:18
10Kjell-Åke RyenKroppa IF1:02:03+33:0020:00
Börje RåbergOK Tyrej start

D75

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK25:4912:54
2Siv HasselgrundBjursås OK28:01+2:1214:00
3Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK28:02+2:1314:01
4Eleonor GrönvallKFUM Örebro OK29:16+3:2714:38

H75

3 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runo JohanssonKristinehamns OK37:2112:02
2Tord LidströmHagaby GoIF Örebro37:53+0:3212:13
3Stig IsraelssonOK Tylöskog38:59+1:3812:34
4Kurt ÅbergOK Tisaren39:00+1:3912:34
5Roland NordLindebygdens OK39:51+2:3012:51
6Lennart MattssonLustens OK45:29+8:0814:40
7Uno BergOK Motala45:58+8:3714:49
8Johnny BrandtHällefors OK46:52+9:3115:07
9Olle AnderssonIFK Mora OK47:12+9:5115:13
10Leif LindhIK Vikings OK48:50+11:2915:45
11Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarna50:18+12:5716:13
12Arne AnderssonOK Motala54:40+17:1917:38
13Nils MogrenHällefors OK57:45+20:2418:37
14Lars-B LarssonOK Tyr59:01+21:4019:02
15Anders JohanssonNyköpings OK1:03:20+25:5920:25
16Bertil ErikssonOK Tyr1:04:00+26:3920:38
Lars WesterStångenäs AISej godkänd
Stig LarssonHagaby GoIF Örebroej start

H80

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar JohanssonFilipstads OK46:1618:30
2Bo BrånnAskersunds OK56:29+10:1322:35
3Samuel ErikssonOK Letstigen1:13:06+26:5029:14

H85

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John LarssonVästvärmlands OK49:5624:58 Ladda ner rutt i gpx-format
2Lars MagnussonKristinehamns OK54:35+4:3927:17
Bertil LundbergLustens OKej godkänd

Inskolning

1 700 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Back AlexanderKristinehamns OKfullföljt
Lindkvist ErikKristinehamns OKfullföljt
Sonja EwinsAlmby IKfullföljt
Sture HögsellKristinehamns OKfullföljt
Edvin JohannesdalSkattkärrs SOKfullföljt
Alma LuthmanDegerfors OKfullföljt
Emma NilssonOK Tyrfullföljt
Cornelia RebaneKils OKfullföljt
Axel SandVästerbergslagens OLfullföljt
Back WillhelmKristinehamns OKfullföljt

U1

1 700 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle GranefeltOK Tyr17:1410:08
2Tage AndréDegerfors OK18:26+1:1210:50
3Lilly BergenfurSkattkärrs SOK18:47+1:3311:02
4Viktor KallinKFUM Örebro OK19:52+2:3811:41
5Harald CarlssonKFUM Örebro OK20:19+3:0511:57
6Rasmus KruseKFUM Örebro OK20:54+3:4012:17
7Molly LundqvistOK Tyr23:00+5:4613:31
8Alfred PihelOK Tisaren23:51+6:3714:01
9Petter BergqvistGarphyttans IF24:05+6:5114:10
10Alva RööhsSkattkärrs SOK24:42+7:2814:31
11Alexander SjölanderDegerfors OK25:32+8:1815:01
12Jonna DoeringGarphyttans IF27:27+10:1316:08
13Oskar PihelOK Tisaren29:17+12:0317:13
14Sofia SundquistOK Tyr32:13+14:5918:57
15Ingrid ArnessonLindebygdens OK33:25+16:1119:39
16Sofie GustafssonDegerfors OK36:39+19:2521:33

U2

2 300 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro24:0810:29
2Lucas Bodin LiliegrenOK Djerf26:06+1:5811:20
3Alrik WikströmOK Tyr26:10+2:0211:22
4Emil NilssonOK Tyr29:12+5:0412:41
5Lin PelanderOK Djerf30:29+6:2113:15
6Ellen SjölanderDegerfors OK30:53+6:4513:25
7Jonathan EloDegerfors OK31:31+7:2313:42
8Birger KarlströmOK Tyr31:44+7:3613:47
9Joel WihelmssonFilipstads OK31:59+7:5113:54
10Malin NilssonOK Tyr32:23+8:1514:04
11Melker CederOK Tyr34:07+9:5914:50
12Alva NilssonKFUM Örebro OK34:25+10:1714:57
13Amélie SundquistOK Tyr43:11+19:0318:46
14Lowe EkströmOK Tyr48:47+24:3921:12
15Tova Andersson TholenOK Tyr52:03+27:5522:37
16Elvira ErikssoDegerfors OK1:09:46+45:3830:20
17Ellie ErikssonOK Tyr1:09:49+45:4130:21
18Ellen BjörklundOK Tyr1:15:47+51:3932:56
Arvid LarssonOK Milanej start

Öppen motion 1

2 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita LindholmKöping-Kolsva OK59:1423:41
2Maria BergHagaby GoIF Örebro1:18:17+19:0331:18
Jimmy JonssonKlubblösej godkänd

Öppen motion 3

3 100 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias JohannesdalSkattkärrs SOK30:569:58
2Nellie LaineDegerfors OK34:05+3:0910:59
3Ingela PetterssonOK Milan35:54+4:5811:34
4Matteo MobergOK Tyr36:58+6:0211:55
5Öman RolandKristinehamns OK40:31+9:3513:04
6Carina DahlströmÅmåls OK41:09+10:1313:16
7Maria WikströmOK Tyr42:01+11:0513:33
8Patrik LandqvistGarphyttans IF42:09+11:1313:35
9Elin BomanSkattkärrs SOK44:33+13:3714:22
10Catrine StoltOK Milan50:37+19:4116:19
11Marianne NyströmSkattkärrs SOK51:41+20:4516:40
12Liam FahlanderDegerfors OK51:53+20:5716:44
13Linda JohanssonDegerfors OK53:41+22:4517:19
13Ingrid EwinsAlmby IK53:41+22:4517:19
15Eva KorkeakoskiOK Milan54:10+23:1417:28
16Greta AndréDegerfors OK54:12+23:1617:29
17Eva-Lena BeironSkattkärrs SOK55:15+24:1917:49
18Peter HelgesonKristinehamns OK56:28+25:3218:12
19Leif KarlssonIFK Brattfors57:26+26:3018:31
20Elisabeth SavefjordKlubblös57:37+26:4118:35
21Margareta NilssonOK Tyr1:01:58+31:0219:59
22Anna SjömanOK Letstigen1:06:41+35:4521:30
23Helena LöfKFUM Örebro OK1:08:12+37:1622:00
24Maria NygrenFK Boken1:12:01+41:0523:13
25Hjalmar HögsellKristinehamns OK1:18:10+47:1425:12
Richard JohnssonPorsgrunn OLej godkänd

Öppen motion 5

3 600 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sverre WikströmOK Tyr36:2510:06
2Martin RisbergGarphyttans IF42:47+6:2211:53
3Niclas RisbergGarphyttans IF45:56+9:3112:45
4Jessica KorkeakoskiOK Milan46:16+9:5112:51
5Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro46:37+10:1212:56
6Cecilia KarlssonGarphyttans IF48:10+11:4513:22
7Erik ÖjeboKFUM Örebro OK49:58+13:3313:52
8Annika LarssonKFUM Örebro OK52:23+15:5814:33
9Arvid JohanssonOK Djerf52:33+16:0814:35
10Ann-Sofie LarssonLaxå OK54:13+17:4815:03
11Tanja DalheimerIK Vikings OK54:42+18:1715:11
12Torbjörn JohanssonOK Älgen54:50+18:2515:13
13Emma SätterlundKFUM Örebro OK55:29+19:0415:24
14Gunilla SandströmAlmby IK55:33+19:0815:25
15Maria ErikssonOK Tyr58:03+21:3816:07
16Eva LindgrenKFUM Örebro OK59:28+23:0316:31
17Lise-Lott AhlstedtÅmåls OK1:01:44+25:1917:08
17Jonas AhlstedtÅmåls OK1:01:44+25:1917:08
19Tina WestlundKils OK1:02:56+26:3117:28
20Helena BybergDomnarvets GOIF1:03:06+26:4117:31
21David ÅkerlindLustens OK1:03:21+26:5617:35
22Maria ÖsterlundKristinehamns OK1:07:22+30:5718:42
23Oliwer MolinDegerfors OK1:11:53+35:2819:58
24Gun LindbergSöderhamns OK1:26:04+49:3923:54
Monika AlgotssonOK Tylöskogej godkänd
Jörgen JonssonKlubblösej godkänd
Johanna Holtet-LindbergOK Tyrej start

Öppen motion 7

3 100 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JonhedKFUM Örebro OK22:187:11
2Mathias AxelsonOK Tyr24:34+2:167:55
3Ola IsakssonOK Tyr27:44+5:268:56
4Emma VictorinKFUM Örebro OK29:23+7:059:28
5Sara GarpenlundKFUM Örebro OK32:54+10:3610:36
6Elin VinbladHagaby GoIF Örebro33:08+10:5010:41
7Joakim BergströmOK Letstigen34:15+11:5711:02
8Niklas DoeringGarphyttans IF34:26+12:0811:06
9Sandra HaneOK Tyr34:29+12:1111:07
10Erik OskarssonHagaby GoIF Örebro34:59+12:4111:17
11Ola LindholmKöping-Kolsva OK35:04+12:4611:18
12Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL35:06+12:4811:19
13Eva OskarssonHagaby GoIF Örebro35:09+12:5111:20
14Kurt HalvarssonÖstersunds OK36:53+14:3511:53
15Håkan AhlqvistOK Tyr37:06+14:4811:58
16Mats WallmanVästerbergslagens OL37:53+15:3512:13
17Daniel ErikssonKFUM Örebro OK38:07+15:4912:17
18Fredrik ArnessonLindebygdens OK38:08+15:5012:18
19Niklas KarlssonLustens OK38:42+16:2412:29
20Elis NordströmKils OK38:56+16:3812:33
21Helena PepaHagaby GoIF Örebro38:58+16:4012:34
22Vesa VilppulaIFK Brattfors39:03+16:4512:35
23Camilla KruseKFUM Örebro OK39:22+17:0412:41
24Mikael AlfredssonOK Tyr39:29+17:1112:44
25Mattias PerssonOK Tyr40:03+17:4512:55
26Johanna AlfredssonOK Tyr40:26+18:0813:02
27Simon EkdahlHagaby GoIF Örebro40:37+18:1913:06
28Lars KarlssonAlmby IK41:09+18:5113:16
29Tomas DömstedtOK Letstigen42:25+20:0713:40
30Viktor AlfredssonOK Tyr43:17+20:5913:57
31Pär EvsellOK Letstigen43:33+21:1514:02
32Rolf LindbergSöderhamns OK46:08+23:5014:52
33Maria NordströmKils OK46:35+24:1715:01
34Anette ForssGarphyttans IF46:41+24:2315:03
35Per SundbergGävle OK46:57+24:3915:08
36Lars BroströmDegerfors OK47:52+25:3415:26
37Kaisa MårtenssonGarphyttans IF48:20+26:0215:35
38Karin SärnbrinkOK Tisaren54:52+32:3417:41
39Madeleine LarssonGarphyttans IF55:51+33:3318:00
40Maria AskrothKFUM Örebro OK56:23+34:0518:11
41Per-Martin SvärdIK Vikings OK56:43+34:2518:17
42Monica HallorOK Tisaren1:00:48+38:3019:36
43Torbjörn NilssonOK Letstigen1:01:40+39:2219:53
44Sara FredrikssonKFUM Örebro OK1:01:49+39:3119:56
45Leif FredbergKristinehamns OK1:02:24+40:0620:07
46Kristina TinglöfDegerfors OK1:04:24+42:0620:46
47Kirsty Mc IntyreOK Tyr1:04:45+42:2720:53
48Kurt JonssonOK Letstigen1:07:03+44:4521:37
49Cecilia HagströmKristinehamns OK1:09:59+47:4122:34
50Hans BlomqvistDegerfors OK1:12:48+50:3023:29
Sten AnderssonKristinehamns OKej godkänd
Anna-Lena LundellGävle OKej godkänd

Öppen motion 8

4 700 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mårten MartinssonDegerfors OK37:408:00
2Tobias KarlssonHagaby GoIF Örebro45:05+7:259:35
3Mathias BjörklundOK Tyr47:26+9:4610:05
4Michael WennblomHagaby GoIF Örebro47:31+9:5110:06
5Åke AlgotssonOK Tylöskog50:56+13:1610:50
6Claes-Håkan SvenssonOK Klyftamo53:19+15:3911:20
7Andreas PerssonDomnarvets GOIF53:25+15:4511:21
8Magnus LöfqvistEj klubbansluten53:28+15:4811:22
9Charlotte WahlströmAlmby IK54:26+16:4611:34
10Emil LöthgrenOK Milan56:35+18:5512:02
11Marcus ErikssonOK Tyr58:38+20:5812:28
12Jörgen AurénIK Vikings OK58:49+21:0912:30
13Tobias BeckiusOK Tyr1:00:58+23:1812:58
14Andreas BergLinköpings OK1:01:18+23:3813:02
15Niklas MobergOK Tyr1:02:09+24:2913:13
16Sofia StenbergDomnarvets GOIF1:02:46+25:0613:21
17Fredrik KarlssonVästvärmlands OK1:03:06+25:2613:25
18Frida JohanssonOK Djerf1:06:07+28:2714:04
19Jan-I NygrenFK Boken1:11:55+34:1515:18
20Mattias GustafssonIF Start1:21:26+43:4617:19
Malin NilssonFK Bokenej godkänd
Filip SöderlundOK Milanej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser