Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för ABCD-cupen 2017 #1 Järfälla OK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: ABCD-cupen 2017 #1 Järfälla OK
Arrangörsorganisation: Järfälla OK
Datum: onsdag 12 april 2017

Herrar - lång

11 925 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ronnie PetterssonHaninge SOK1:09:375:50
2Sebastian SvärdHaninge SOK1:09:40+0:035:50
3Ola SvärdHaninge SOK1:10:04+0:275:52
4Andreas MathisenVästerås SOK1:10:28+0:515:54
5Mats HeldtSödertälje-Nykvarn OF1:10:46+1:095:56
6Patrik TidermanSöders-Tyresö1:15:26+5:496:19
7Anders StjerndahlIFK Lidingö SOK1:16:04+6:276:22
8Ove JanssonHaninge SOK1:17:00+7:236:27
9Pär WestbladOK Ravinen1:17:36+7:596:30
10Stefan JohanssonTrosabygdens OK1:28:35+18:587:25
11Matz TapperBromma-Vällingby SOK1:30:24+20:477:34
12Henrik LundgrenCentrum OK1:33:21+23:447:49
13Rickar StridhJärfälla OK1:34:59+25:227:57
Johan StenbergIF Thorej godkänd
Peter RosénAlfta-Ösa OKej godkänd
Ulf AnderssonHaninge SOKej start

Damer - lång

7 650 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nadia LarssonFredrikshofs IF Skid & OK52:376:52
2Annika EngströmOK Kåre1:04:05+11:288:22
3Åsa BergströmTäby OK1:14:58+22:219:47
4Anna TidermanSnättringe SK1:20:11+27:3410:28
5Johanna AlmlundHaninge SOK1:32:25+39:4812:04
Moa WestbladOK Ravinenej godkänd
Sonia RodiéreIFK Lidingö SOKej start

Herrar - kort

7 650 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristians MikelsonsStockholm Multisport Klubb1:02:498:12
2Daniel BjörnbergVästerås SOK1:03:42+0:538:19
3Mats TibellLånghundra IF1:04:54+2:058:29
4Gabriel FogelsjöOK Älvsjö-Örby1:05:39+2:508:34
5Anders AsplundJärla Orientering1:08:24+5:358:56
6Ronny HedlundOK Södertörn1:11:03+8:149:17
7Jan SturestigOK Södertörn1:13:49+11:009:38
8Mikael HedinJärfälla OK1:13:50+11:019:39
9Lars RönnolsTäby OK1:27:38+24:4911:27
10Jan LindgrenOK Södertörn1:29:12+26:2311:39
11Erik JonssonLånghundra IF1:33:26+30:3712:12
12Jan-Erik WibergJärla Orientering1:39:22+36:3312:59
13Jonas BystedtJärfälla OK1:46:01+43:1213:51
Bengt AnderssonSöders-Tyresöej godkänd
Björn RennerOK Södertörnej godkänd
Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Lars PonténIF Thorej godkänd

Damer - kort

4 750 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Daniela RennerOK Södertörn43:499:13
2Alva JonssonLånghundra IF43:58+0:099:15
3Margareta MeitonIFK Lidingö SOK45:08+1:199:30
4Britta AlstadKlubblös50:20+6:3110:35
5My RönnolsTäby OK53:14+9:2511:12
6Stina BjörnbergVästerås SOK59:24+15:3512:30
Lena WilmoSundbybergs IKutgått
Ulrika AnderssonHaninge SOKej start
Philip ForngrenTäby OKej start

Testa MTBO

3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin FranzénOK Södertörn47:18
2Elvira BjörnbergVästerås SOK48:28+1:10
3Lovisa BjörnbergVästerås SOK50:13+2:55

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser