Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vittjärvs IK

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vittjärvs IK
Arrangörsorganisation: Vittjärvs IK
Datum: torsdag 7 juli 2011

D21 Elit

6 990 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elin Sjölander OK Rodhen 51:38 7:23
2 Carina Svensson Bredaryds SOK 55:44 +4:06 7:58
3 Lina Gustafsson Vittjärvs IK 55:46 +4:08 7:58
4 Lisa Carlsson OK Linné 55:50 +4:12 7:59
5 Evelin Gustafsson Vittjärvs IK 1:16:51 +25:13 10:59
6 Susanne Lüscher Stora Tuna OK 1:20:19 +28:41 11:29
Katarina Lindén Växjö OK ej godkänd
Ellinor Fransson Järla Orientering ej start
Emma Andersson Ärla IF ej start

H21 Elit

9 650 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Robbin Kantarp OK Hällen 1:02:02 6:25
2 Hans Brolund OK Denseln 1:03:21 +1:19 6:33
3 Jan Olm Kils OK 1:03:40 +1:38 6:35
4 Per Lenander Växjö OK 1:08:10 +6:08 7:03
5 Ilkka Nurminen Helsingin 1:08:40 +6:38 7:06
6 Olov Ericson Rehns BK 1:15:30 +13:28 7:49
7 Oleg Vokulov Leader Petrozadvodsk 1:15:40 +13:38 7:50
8 Sven Lundbäck Stora Tuna OK 1:18:10 +16:08 8:06
9 Rickard Sundström OK Renen 1:26:59 +24:57 9:00
10 Martin Hasselström OK Renen 1:46:24 +44:22 11:01
11 Sune Nordberg Bergnäsets AIK 2:03:04 +1:01:02 12:45
Robert Johansson Täby OK ej godkänd
Erik Ivarsson Sandberg OK Denseln ej godkänd
Erik Sundberg Stora Tuna OK ej start
Thomas Jansson Koovee återbud

D20 Elit

5 690 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Emma Bergström OK Vargen 43:28 7:38
2 Linnea Sundström OK Renen 49:18 +5:50 8:39
3 Agnes Leffler-Rosendahl OK Renen 54:56 +11:28 9:39
4 Siri Westborg Vittjärvs IK 1:01:55 +18:27 10:52
5 Sara Rensgard OK Renen 1:03:17 +19:49 11:07

H20 Elit

6 990 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jonas Larson Bergnäsets AIK 43:01 6:09
2 Joar Svartholm Gammelstads IF 43:43 +0:42 6:15
3 Ulrik Nordberg Bergnäsets AIK 44:01 +1:00 6:17
4 Johan Sandlund OK Njudung 47:08 +4:07 6:44
5 Gunnar Holmgren Bergnäsets AIK 48:17 +5:16 6:54
6 Niklas Henriksson Gammelstads IF 49:22 +6:21 7:03
7 Filip Salén OK Renen 49:43 +6:42 7:06
8 Tage Nordberg Bergnäsets AIK 1:00:34 +17:33 8:39
9 Victor Henriksson Seskarö IF 1:07:29 +24:28 9:39
Albin Sjöhed Gävle OK ej godkänd
Olov Byberg Vittjärvs IK ej start

D21

4 960 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Thérese Eriksson Arvidsjaurs OK 46:44 9:25
2 Sigrid Larsson Leksands OK 51:23 +4:39 10:21

H21

6 990 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Daniel Granlund Långvikens OK 56:34 8:05
2 Anders Kristoffersson I 19 IF 58:31 +1:57 8:22
Sven Larsson Leksands OK ej godkänd
Per Norlin OK Rodhen ej start
Marcus Wiklund Stora Tuna OK ej start

D17-20

4 190 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Paulina Tomasdotter Njurunda OK ej start

D16

3 840 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lisa Sundström OK Renen 29:58 7:48
2 Isabel Salén OK Renen 30:06 +0:08 7:50
3 Viktoria Eriksson Piteå IF 32:14 +2:16 8:23
4 Hanna Barkegren Stora Tuna OK 33:50 +3:52 8:48
5 Ida Nordlund Piteå IF 34:00 +4:02 8:51
6 Hanna Öberg Piteå IF 41:37 +11:39 10:50
7 Ida Sundström OK Renen 44:45 +14:47 11:39
8 Linnéa Nordberg Bergnäsets AIK 47:29 +17:31 12:21
9 Svetlana Volkova Leader Petrozadvodsk 51:58 +22:00 13:31
Heidi Jensen Bodö ej start
Josefin Mikaelsson OK Nolaskogsarna återbud

H16

5 000 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Oscar Westin Vittjärvs IK 34:49 6:57
2 David Pessa Haparanda OK 39:50 +5:01 7:58
3 Anton Andersson Gammelstads IF 51:45 +16:56 10:21
4 Anton Möller Arvidsjaurs OK 56:38 +21:49 11:19
5 Marius Witte Alta OL 1:05:48 +30:59 13:09
Victor Kovalev Leader Petrozadvodsk ej godkänd
Robin Pedersen Göteborg/Majorna OK ej start
Tobias Karlsson Piteå IF ej start

D14

3 520 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Hanna Hänström Täby OK 27:02 7:40
2 Kerstin Wadman Göteborg/Majorna OK 28:48 +1:46 8:10
3 Josefine Andersson Vittjärvs IK 32:17 +5:15 9:10
4 Elin Nordlund Piteå IF 34:44 +7:42 9:52
5 Elin Lundgren Vittjärvs IK 49:03 +22:01 13:56
6 Elin Bergström OK Vargen 59:33 +32:31 16:55
7 Signe Leffler-Rosendahl OK Renen 1:00:34 +33:32 17:12
Freja Vredin IFK Umeå ej start

H14

3 640 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kalle Henriksson Gammelstads IF 25:50 7:05
2 Robin Salén OK Renen 28:58 +3:08 7:57
3 Rasmus Wickbom Vittjärvs IK 29:16 +3:26 8:02
4 Elias Andersson Gammelstads IF 31:31 +5:41 8:39
5 Oscar Öqvist Bergnäsets AIK 40:06 +14:16 11:00
6 Alexander Abramoiv Leader Petrozadvodsk 40:51 +15:01 11:13
7 Marcus Karlsson Piteå IF 40:56 +15:06 11:14
8 Jakob Pessa Haparanda OK 44:30 +18:40 12:13
9 Oscar Sundbaum Vittjärvs IK 48:09 +22:19 13:13
10 Måns Olm Kils OK 58:39 +32:49 16:06
11 Erik Tuuri Älvsby IF OK 59:47 +33:57 16:25
Erik Pakkala Vittjärvs IK ej godkänd
Markus Möller Arvidsjaurs OK ej start
Nils Henriksson Seskarö IF ej start
Ville Johansson OK Kolmården ej start

D12

3 150 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Sofia Westin Vittjärvs IK 22:52 7:15
2 Hanna E Tuoremaa Vittjärvs IK 24:18 +1:26 7:42
3 Alexandra Rusakova Leader Petrozadvodsk 32:16 +9:24 10:14
4 Elvira Öberg Piteå IF 33:38 +10:46 10:40
5 Diana Ermilova Leader Petrozadvodsk 43:45 +20:53 13:53
6 Tova Ericsson Ronneby OK 45:28 +22:36 14:26
7 Rebecca Fahlgren Vittjärvs IK 48:19 +25:27 15:20
Else Holmgren Bergnäsets AIK ej start

H12

3 150 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Lukas Olm Kils OK 20:50 6:36
2 Viktor Barkegren Stora Tuna OK 21:45 +0:55 6:54
3 Eerik Nurminen Kangasala SK 21:55 +1:05 6:57
4 Albin Björnudd Vännäs OK 22:57 +2:07 7:17
5 Andreas Karlsson Piteå IF 26:57 +6:07 8:33
6 Gabriel Larsson Gammelstads IF 27:06 +6:16 8:36
7 Mathias Witte Alta OL 27:14 +6:24 8:38
8 Elias Pessa Haparanda OK 28:20 +7:30 8:59
9 Albin Norén Piteå IF 28:21 +7:31 9:00
10 Simon Andersson Vittjärvs IK 36:58 +16:08 11:44
Gustav Johansson-Manlig Vittjärvs IK ej godkänd
Harald Larsson Bergnäsets AIK ej start

D10

2 500 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kaarina Nurminen Kangasala SK 18:47 7:30
2 Ellen Fahlgren Vittjärvs IK 43:21 +24:34 17:20

H10

2 500 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Leo Johansson OK Kolmården 15:14 6:05
2 Karl Tuuri Älvsby IF OK 16:55 +1:41 6:46
3 Oskar Lundgren Vittjärvs IK 18:04 +2:50 7:13
4 Anton Hänström Täby OK 19:33 +4:19 7:49
5 Simon Markström OK Renen 21:51 +6:37 8:44

D35

4 190 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Viktoria Öberg Piteå IF 40:53 9:45
2 Maria Svanberg Bergnäsets AIK 44:28 +3:35 10:36
3 Lena Tuuri Älvsby IF OK 53:58 +13:05 12:52
Malin Lindström Arvidsjaurs OK ej godkänd

H35

6 170 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingemar Ericsson Ronneby OK 45:31 7:22
2 Stefan Södersten Gammelstads IF 51:11 +5:40 8:17
3 Torbjörn Nilsson Stora Tuna OK 56:27 +10:56 9:08
4 Thomas Björnudd Vännäs OK 1:10:20 +24:49 11:23
Anders Jarblad I 19 IF ej start
Fredrik Kempe OK Denseln ej start

D45

3 910 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Marit Johnsen Bodö 33:44 8:37
2 Karin Nordberg Bergnäsets AIK 37:42 +3:58 9:38
3 Katarina Bengtsson Långhundra IF 38:21 +4:37 9:48
4 Agneta Wallin Köping-Kolsva OK 42:34 +8:50 10:53
5 Gunilla Salén OK Renen 47:39 +13:55 12:11
6 Eva Leffler OK Renen 47:44 +14:00 12:12
7 Agneta Bergelin Bergnäsets AIK 53:54 +20:10 13:47
Maria Vredin IFK Umeå ej start

H45

6 170 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Mats Nylund Bredaryds SOK 45:25 7:21
2 Hans Rova I 19 IF 50:23 +4:58 8:09
3 Christer Mikaelsson Husums IF OK 51:26 +6:01 8:20
4 Sven Öhrnerling OK Renen 56:42 +11:17 9:11
5 Krister Rosendahl OK Renen 1:09:58 +24:33 11:20
Christer Vredin IFK Umeå ej godkänd
Risto Luodonpää Alatornion Pirkat ej start
Göran Karlsson Piteå IF ej start

D50

3 910 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ingrid Pettersson Gävle OK 45:01 11:30
2 Gudrun Wadman Göteborg/Majorna OK 49:34 +4:33 12:40
3 Lizkulla Pettersson Markbygdens OK 54:04 +9:03 13:49

H50

5 690 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Jan Sjöhed Gävle OK 39:31 6:56
2 Andrey Kulbachko Leader Petrozadvodsk 42:54 +3:23 7:32
3 Fredrik Salén OK Renen 44:59 +5:28 7:54
4 Tore Eriksson Arvidsjaurs OK 46:04 +6:33 8:05
5 Richard Holmgren Bergnäsets AIK 48:58 +9:27 8:36
6 Thomas Lageson Köping-Kolsva OK 52:26 +12:55 9:12
7 Karl-Erik Lindbäck Älvsby IF OK 52:31 +13:00 9:13
8 Stig Larsson Göteborg/Majorna OK 52:32 +13:01 9:13
9 Lars Olof Nordberg Bergnäsets AIK 58:28 +18:57 10:16
10 Lennart Strandberg Skogslöparna 1:01:27 +21:56 10:47
Michael Bergdahl I 19 IF ej godkänd
Sture Norén Älvsby IF OK ej start

H55

4 960 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Göran Nilsson Snättringe SK 34:56 7:02
2 Berth-Arne Bengtsson Långhundra IF 40:01 +5:05 8:04
3 Lars Östlin Björkfors GOIF 44:04 +9:08 8:53
4 Sven-Erik Levin Tierps SOK 52:07 +17:11 10:30
Lennart Larsson I 19 IF ej start

D60

3 590 m, 3 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Kerstin Barbro Malmborg OK Renen 43:22 12:04
2 Daina Julia Dagis OK Renen 1:00:46 +17:24 16:55
3 Marlene Vestin Älvsby IF OK 1:10:51 +27:29 19:44
Ulla Perhult OK Vargen ej start

H60

4 190 m, 8 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Torgny Pettersson Markbygdens OK 30:54 7:22
2 Jan Lindelöf Seskarö IF 33:33 +2:39 8:00
3 Bo Johansson IK Örnen 35:11 +4:17 8:23
4 Eje Andersson Bodens BK 36:02 +5:08 8:35
5 Olle Adolfsson Lerums SOK 36:03 +5:09 8:36
6 Sven Larsson Särna SK 42:03 +11:09 10:02
7 Robert Svartholm Gammelstads IF 43:30 +12:36 10:22
8 Anders Stenback Bromma-Vällingby SOK 50:07 +19:13 11:57

H65

3 910 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Magnus Säveros Niilivaara IS 29:10 7:27
2 Stig Blidefalk OK Nipan 36:01 +6:51 9:12
3 Kjell Mörtberg Bodens BK 39:51 +10:41 10:11
4 Ove Johansson IK Örnen 40:59 +11:49 10:28
5 Rolf Ritzén Skellefteå OK 49:21 +20:11 12:37
Conny Lagerskog Arvidsjaurs OK ej godkänd

D70

3 070 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ann Persson Piteå IF 1:03:28 20:40
2 Laila Myrlund Piteå IF 1:04:34 +1:06 21:01

H70

3 910 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Roland Aasa IK Uven 45:41 11:41
2 Henken Eriksson I 19 IF 47:42 +2:01 12:11
3 Nore Westin I 19 IF 47:55 +2:14 12:15
4 Per-Anders Brännström Arvidsjaurs OK 1:09:41 +24:00 17:49

H75

3 590 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Folke Eriksson I 19 IF 39:43 11:03
2 Arne Ragnar Blombäck OK Renen 48:03 +8:20 13:23
3 Martin Johansson OK Vargen 48:14 +8:31 13:26
4 Allan Olsson Bergnäsets AIK 52:39 +12:56 14:39
5 Karl-Erik Sjöberg Älvsby IF OK 1:29:30 +49:47 24:55
Jan-Erik Holmstedt Skellefteå OK ej start

Inskolning

1 640 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
Elin Djurberg Bergnäsets AIK fullföljt
Nora Eriksson Vittjärvs IK fullföljt
Emma Johansson Vittjärvs IK fullföljt
Erik Johansson Vittjärvs IK fullföljt
Frida Johansson Vittjärvs IK fullföljt
Tuva Nylund Bredaryds SOK fullföljt
Ida Sundbaum Vittjärvs IK fullföljt
Emilia Wickbom Vittjärvs IK fullföljt
Eirik Witte Alta OL fullföljt

U1

1 640 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Tina Ylipää Bergnäsets AIK 12:23 7:33
2 Theo Ylipää Bergnäsets AIK 13:02 +0:39 7:56
3 Anna Sundbaum Vittjärvs IK 14:06 +1:43 8:35
4 Noah Wärnberg Vittjärvs IK 14:31 +2:08 8:51
5 Sally Berglund Vittjärvs IK 16:47 +4:24 10:14

U2

2 500 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ida Hänström Täby OK 23:28 9:23

U3

3 150 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Elise Forslund OK Renen 38:57 12:21
2 Elvira Forslund OK Renen 39:03 +0:06 12:23

U4

3 520 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Anna Andersson Piteå IF 50:23 14:18

Öppen 1

2 500 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Ekaterina Lyalina Leader Petrozadvodsk 57:36 23:02
2 Majbritt Wahlberg Bergnäsets AIK 1:21:38 +24:02 32:39
Maria Bergström OK Vargen ej start

Öppen 3

4 330 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Karl-Henrik Nilsson OK Renen 59:45 13:47
Lena Ylipää Bergnäsets AIK ej godkänd

Öppen 5

3 640 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Britt Karlsson Umeå OK 43:11 11:51
2 Roland Larsson Gammelstads IF 44:10 +0:59 12:08
3 Göran Karlsson Piteå IF 55:26 +12:15 15:13
4 Monica Olsson OK Renen 56:35 +13:24 15:32
5 Ulf Granlund Långvikens OK 58:25 +15:14 16:02
6 Karin Svartholm Gammelstads IF 59:11 +16:00 16:15
7 Camilla Södersten Gammelstads IF 1:00:44 +17:33 16:41
8 Karin Östlin Björkfors GOIF 1:05:54 +22:43 18:06
9 Ove Persson Piteå IF 1:07:12 +24:01 18:27
10 Susanne Mikaelsson Husums IF OK 1:16:33 +33:22 21:01
Håkan Myrlund Piteå IF ej godkänd

Öppen 8

4 960 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid
1 Stefan Fredriksson I 19 IF 37:49 7:37
2 Thomas Johansson OK Renen 41:16 +3:27 8:19
3 Annelie Salomonsson Klubblös 42:23 +4:34 8:32
4 Susanne Andersson Piteå IF 43:13 +5:24 8:42
5 Ammie Berglund Tumba-Mälarhöjden OK 44:06 +6:17 8:53
6 Jyrki Pessa Haparanda OK 44:45 +6:56 9:01
7 Kjell Jansson Klubblös 46:31 +8:42 9:22
8 Anders Hänström Täby OK 57:51 +20:02 11:39
Björn Wistrand OK Hällen ej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser