Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Dalarna + Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Dalarna + Västmanland
Arrangörsorganisation: Smedjebackens OK
Datum: lördag 22 september 2018

D21

7 630 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna MårsellStora Tuna OK1:01:007:59
2Maria NilssonDomnarvets GOIF1:04:28+3:288:26
3Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK1:04:50+3:508:29
4Cecilia EinarssonVästerås SOK1:16:45+15:4510:03
5Elin DahlinDomnarvets GOIF1:17:46+16:4610:11
6Matilda ErikssonOK Kåre1:18:59+17:5910:21
7Maria AnderssonVästerbergslagens OL1:21:34+20:3410:41
8Susanna MårtenssonStora Tuna OK1:22:30+21:3010:48
9Julia AdolfssonOK Kåre1:28:52+27:5211:38
Elin FjellströmKFUM Örebro OKej godkänd
Karin StenbackKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Jessica HallidayDomnarvets GOIFej start

H21

9 810 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan BäckmanMalungs OK Skogsmårdarna1:03:316:28
2Simon HodlerIFK Mora OK1:03:39+0:086:29
3Erik RostMalungs OK Skogsmårdarna1:04:57+1:266:37
4Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:06:08+2:376:44
5Rickard BörjessonMalungs OK Skogsmårdarna1:06:57+3:266:49
6Martin HammarbergMalungs OK Skogsmårdarna1:07:24+3:536:52
7Albin LillieströmOK Roxen1:07:29+3:586:52
8Roman RyapolovIFK Mora OK1:07:41+4:106:53
9Artem PanchenkoIFK Mora OK1:08:14+4:436:57
10Filip WadstenMalungs OK Skogsmårdarna1:08:40+5:096:59
11Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:09:40+6:097:06
12Henrik LöfåsStora Tuna OK1:11:10+7:397:15
13Markus LarssonHestra IF1:12:39+9:087:24
14Manuel Mexia de Almeida HortaMalungs OK Skogsmårdarna1:13:17+9:467:28
15Markus LangStora Tuna OK1:16:09+12:387:45
16Adrian DahlströmIFK Mora OK1:17:21+13:507:53
17Mathias NyströmNorbergs OK1:18:58+15:278:02
18Linus BohmanMalungs OK Skogsmårdarna1:19:18+15:478:05
19Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:19:40+16:098:07
20Elmar Montero CárcelesVästerås SOK1:31:10+27:399:17
21Olof LethagenCentrum OK1:43:39+40:0810:33
22Hampus WestmanVästerås SOK2:00:31+57:0012:17
Johan CelanderKöping-Kolsva OKej godkänd
Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Martin NorrbomSala OKej start
Carl NäslundVästerås SOKej start
Mattias MårtsStora Tuna OKej start
Janne SelkäläKöping-Kolsva OKej start
Marcus EkKöping-Kolsva OKej start

D20

5 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre47:088:40
2Moa WestbladOK Ravinen53:34+6:269:51
3Ronja JungåkerOK Kåre55:14+8:0610:10
4Erika DuhlboIFK Mora OK1:04:36+17:2811:53

H20

7 520 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jesper SvenskStora Tuna OK50:206:41
2Gustav ÖhgrenOK Kåre54:34+4:147:15
3Carl CarlssonNyköpings OK59:29+9:097:54
4Emil ArvidssonSäterbygdens OK1:16:02+25:4210:06
5Henrik HamreforsVästerås SOK1:26:38+36:1811:31

D18

4 920 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ella OlssonGrycksbo IF OK41:328:26
2Ida JohnssonOK Kåre54:33+13:0111:05
3Elin DahlmarkVästerås SOK1:00:24+18:5212:16
Maja MörthLeksands OKej godkänd
Moa HjorthDomnarvets GOIFej start
Tilda ÖstbergStora Tuna OKej start

H18

6 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor SvenskStora Tuna OK40:306:12
2Fredrik HamreforsVästerås SOK44:13+3:436:46
3Andreas NäslundVästerås SOK51:15+10:457:50
4Noa SjöstrandVästerås SOK55:15+14:458:27
5John GranathOK Kåre1:00:34+20:049:16
6Pontus LindgrenVästerås SOK1:03:12+22:429:40
7Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF1:03:45+23:159:45
Johannes ÖhgrenOK Kåreej godkänd
Johan B NordahlDomnarvets GOIFej start
Zeb PalmHJS-Vansbro OKej start
Albin BergerDomnarvets GOIFej start

D16

4 450 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK33:277:31
2Vendela SöderqvistOK Kåre37:37+4:108:27
3Emma EliassonDomnarvets GOIF41:01+7:349:13
4Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL43:12+9:459:42
5Klara AnderssonDomnarvets GOIF44:26+10:599:59
6Elsa GörasLeksands OK44:46+11:1910:03
7Tuva-Cajsa SpikLeksands OK45:23+11:5610:11
8Tove RingiOK Kåre45:30+12:0310:13
9Maja BergqvistKorsnäs IF OK45:58+12:3110:19
10Lina HällstenStora Tuna OK51:31+18:0411:34
11Kristina LindgrenVästerås SOK52:54+19:2711:53
12Karin WedmanVästerbergslagens OL55:54+22:2712:33
13Isabella JoonsLeksands OK58:01+24:3413:02
14Amanda HallVästerås SOK58:53+25:2613:13
15Emilia JohnssonOK Kåre1:00:15+26:4813:32
16Ida LarssonVästerås SOK1:00:47+27:2013:39
17Rebecka HaslerSurahammars SOK1:05:36+32:0914:44
18Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL1:06:20+32:5314:54
19Jennifer SvenssonVästerås SOK1:17:41+44:1417:27
20Tilda BorgströmAvesta OK1:25:48+52:2119:16
Felicia SahlénVästerås SOKej godkänd
Elsa NilssonDomnarvets GOIFej start
Lilian PalmHJS-Vansbro OKej start
Alma WallmanVästerbergslagens OLej start

H16

5 430 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik BrandtDomnarvets GOIF36:366:44
2Kalle Åkerman SjöströmVästerås SOK36:56+0:206:48
3Albin GezeliusIFK Mora OK39:23+2:477:15
4Mattias ÖstbergStora Tuna OK41:12+4:367:35
5Jonas CarlssonStora Tuna OK42:08+5:327:45
6Melker NordgrenOK Kåre42:41+6:057:51
7Henry SvensVästerbergslagens OL44:10+7:348:08
8Lucas AhlströmVästerås SOK45:10+8:348:19
9Christoffer LindgrenOK Kåre46:03+9:278:28
10Erik LarssonIFK Mora OK47:03+10:278:39
11Martin SandqvistVästerås SOK47:47+11:118:47
12Karl GranathOK Kåre49:01+12:259:01
13Jakob WidelundOK Kåre50:14+13:389:15
14Hugo FriskVästerås SOK52:17+15:419:37
15Klockar-Eskil NääsLeksands OK52:52+16:169:44
16Filip BäckArboga OK54:25+17:4910:01
17Tamás SzütsVästerås SOK54:32+17:5610:02
18Ludvig BylundFagersta OK1:12:00+35:2413:15
19Jesper JanssonVästerås SOK1:23:51+47:1515:26
Markus MelénOK Kåreej godkänd
Markus HalvarssonLeksands OKej godkänd
Emil AhlströmVästerås SOKej godkänd

D16 Kort

3 760 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tilde JohanssonSurahammars SOK1:05:0017:17

D14

3 760 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa KaipeOK Kåre31:438:26
2Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF33:54+2:119:00
3Moa BergqvistKorsnäs IF OK34:06+2:239:04
4Karolina AnderssonDalaportens OL34:08+2:259:04
5Elsa BrandtDomnarvets GOIF36:06+4:239:36
6Maja AhlströmVästerås SOK36:57+5:149:49
7Lovisa MasesStora Tuna OK40:15+8:3210:42
8Ellen FunkeLeksands OK41:32+9:4911:02
9Agnes WallinKorsnäs IF OK42:26+10:4311:17
10Alva ErssonIFK Mora OK42:51+11:0811:23
11Anja NilssonDomnarvets GOIF43:09+11:2611:28
12Elvira BjörnbergVästerås SOK49:41+17:5813:12
13Hanna ÖstbergStora Tuna OK50:21+18:3813:23
14Ellen ThorsénSurahammars SOK50:54+19:1113:32
15Hedda BorgströmAvesta OK50:57+19:1413:33
16Karolina SunnanhagenStora Tuna OK51:13+19:3013:37
17Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK51:58+20:1513:49
18Alicia BergkvistVästerbergslagens OL53:51+22:0814:19
19Karin EmilsdotterDomnarvets GOIF55:12+23:2914:40
20Irma BergDomnarvets GOIF56:57+25:1415:08
21Enni LundbergOK Kåre57:42+25:5915:20
22Julia Hagelberg NordahlOK Kåre58:10+26:2715:28
23Anja BergerDomnarvets GOIF1:07:26+35:4317:56
24Hanna ThulinVästerås SOK1:24:51+53:0822:33
25Sanna HörnellDomnarvets GOIF1:43:13+1:11:3027:27
Klara ErssonOK Kåreej godkänd
Elin BryggarGrycksbo IF OKej godkänd
Saga MattssonDalaportens OLej start

H14

3 750 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel GolsäterKorsnäs IF OK29:517:57
2Jon HanssonOK Kåre32:33+2:428:40
3Wille SöderqvistOK Kåre32:42+2:518:43
4Leo AlvolinOK Kåre32:47+2:568:44
5Helmer JöhnemarkStora Tuna OK33:06+3:158:49
6Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre33:26+3:358:54
7Kristoffer KlarinVästerås SOK33:56+4:059:02
8Vidar NettelmarkSurahammars SOK34:41+4:509:14
9Viktor NorbergStora Tuna OK36:23+6:329:42
10Lucas WannerAvesta OK36:40+6:499:46
11Olle DalinOK Kåre37:42+7:5110:03
12Albin SjöblomOK Kåre40:42+10:5110:51
13Sixten SlagbrandVästerås SOK41:59+12:0811:11
14Arvid JonforsenHallstahammars OK42:48+12:5711:24
15Elias HällstenStora Tuna OK44:34+14:4311:53
16Hugo AtterbrandOK Kåre47:11+17:2012:34
17Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL47:41+17:5012:42
18Nils PetterssonOK Kåre50:25+20:3413:26
19Elis WiklundVästerås SOK52:06+22:1513:53
20Isaak GustafssonVästerbergslagens OL53:13+23:2214:11
21Eric BäckArboga OK59:48+29:5715:56
22August GörasLeksands OK1:08:18+38:2718:12
23Karl ForsgrenVästerbergslagens OL1:11:50+41:5919:09
Rasmus WidelundOK Kåreej godkänd
Olle GahnshagOK Kåreej start
Jakob CarlssonStora Tuna OKej start
Isak DalinLeksands OKej start

H14 Kort

2 830 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Carl SandqvistVästerås SOK30:0010:36

D12

2 830 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nora NordlundOK Kåre23:568:27
2Tilde SvederDomnarvets GOIF25:50+1:549:07
3Pauline HaglundIFK Hedemora OK25:59+2:039:10
4Elin GezeliusIFK Mora OK26:19+2:239:17
5Alma JöhnemarkStora Tuna OK27:13+3:179:37
6Lina WidelundOK Kåre27:14+3:189:37
7Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF27:32+3:369:43
8Maja MasesStora Tuna OK28:32+4:3610:04
9Amanda BäckArboga OK30:02+6:0610:36
10Nova SahlénVästerås SOK30:59+7:0310:56
11Elsa GolsäterKorsnäs IF OK32:24+8:2811:26
12Lovisa BylundFagersta OK33:16+9:2011:45
13Ylva HanssonOK Kåre34:13+10:1712:05
14Filippa HemmingssonStora Tuna OK36:41+12:4512:57
15Fanny HemmingssonStora Tuna OK39:42+15:4614:01
16Agnes GustafssonVästerbergslagens OL41:18+17:2214:35
17Tilde FalkStora Tuna OK52:52+28:5618:40
18Lovisa BjörnbergVästerås SOK57:00+33:0420:08
Agnes HedlöfStora Tuna OKej godkänd
Ester SimonenStora Tuna OKej godkänd
Linnea JunevikLeksands OKej godkänd

H12

2 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle WallmanVästerbergslagens OL23:118:11
2Erik PalmVästerås SOK23:20+0:098:14
3Walter SöderqvistOK Kåre23:47+0:368:24
4Malte SöderlundKarlsbyhedens OK23:48+0:378:24
5Axel GräfningsGrycksbo IF OK26:47+3:369:27
6Kalle JoonsLeksands OK28:48+5:3710:10
7André BergkvistVästerbergslagens OL30:58+7:4710:56
8Elias HörnellDomnarvets GOIF32:11+9:0011:22
9Joel AllmungsLeksands OK33:02+9:5111:40
10Pontus AllmungsLeksands OK40:32+17:2114:19
11Hugo ZetterbergVästerås SOK42:17+19:0614:56
12Vidar BrodénLeksands OK54:42+31:3119:19
Melwin LöwdahlNorbergs OKej godkänd

H12 Kort

2 280 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per PulkkinenLeksands OK23:1810:13

D10

2 160 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin PalmVästerås SOK16:447:44
2Hilma DalinOK Kåre16:54+0:107:49
3Maja MaxénStora Tuna OK17:51+1:078:15
4Lova WilénLeksands OK18:52+2:088:44
5Hennie LöfgrenStora Tuna OK19:34+2:509:03
6Maja SvederDomnarvets GOIF19:59+3:159:15
7Alice FunkeLeksands OK20:57+4:139:41
8Freja MattilaHallstahammars OK21:10+4:269:47
9Ella SandVästerbergslagens OL21:18+4:349:51
10Frida HerbstVästerås SOK22:21+5:3710:20
11Elsa NorgrenDomnarvets GOIF24:18+7:3411:15
12Selma LöfqvistVästerås SOK25:29+8:4511:47
13Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre25:40+8:5611:52
14Kajsa WilénLeksands OK26:38+9:5412:19
15Tuva HällstenLeksands OK27:00+10:1612:29
16Elin NordanbroStora Tuna OK30:26+13:4214:05
17Ida-Maria EkströmStora Tuna OK31:43+14:5914:41
18Nora AldinStora Tuna OK33:40+16:5615:35
19Majken NorgrenDomnarvets GOIF35:18+18:3416:20
20Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL35:47+19:0316:33
21Ellen PetterssonStora Tuna OK40:27+23:4318:43
22Svea BorgströmAvesta OK53:02+36:1824:33

H10

2 160 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonatan HaglundIFK Hedemora OK14:456:49
2Viktor KullmanStora Tuna OK15:28+0:437:09
3Ludvig JuhlinVästerås SOK16:56+2:117:50
4Noah TyskOK Kåre17:16+2:317:59
5Oskar KaipeOK Kåre18:32+3:478:34
6Gustav JuhlinVästerås SOK19:55+5:109:13
7Albin PernefalkOK Kåre20:21+5:369:25
8Erik StrömGagnefs OK20:28+5:439:28
9Karl EmilssonDomnarvets GOIF20:30+5:459:29
10Petter NordlundOK Kåre22:32+7:4710:25
11Olle OldaeusVästerås SOK22:37+7:5210:28
12Gustav NorbergStora Tuna OK23:13+8:2810:44
13Fredrik EricsonFagersta OK23:14+8:2910:45
14Alexander ThulinVästerås SOK23:19+8:3410:47
15Nils StåbiOK Kåre23:26+8:4110:50
16Nils SernfältLeksands OK23:27+8:4210:51
17David JonforsenHallstahammars OK23:33+8:4810:54
18Erik LundbackStora Tuna OK24:34+9:4911:22
19Elvin LundbergOK Kåre24:42+9:5711:26
20Isak StinessenDalaportens OL25:04+10:1911:36
21Emil Li EklundStora Tuna OK29:36+14:5113:42
22Elliot TyskOK Kåre33:27+18:4215:29
23Per Gustav WedmanVästerbergslagens OL36:47+22:0217:01
Neo GunnarssonLeksands OKej godkänd

D35

5 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva ElfvingDomnarvets GOIF1:00:2610:06
2Marika HagelbergOK Kåre1:07:04+6:3811:12
3Karin ElfvingDomnarvets GOIF1:19:04+18:3813:13

H35

7 630 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran AnlindLeksands OK58:307:40
2Johan ErikssonOK Kåre1:05:50+7:208:37
3Anders SandbergIFK Mora OK1:28:22+29:5211:34
4Björn KajsIFK Mora OK1:36:52+38:2212:41
Johan KarlssonOK Kåreej start

D40

4 920 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin TyskOK Kåre37:517:41
2Catharina AspIFK Mora OK46:19+8:289:24
3Therese BergqvistKorsnäs IF OK47:39+9:489:41
4Anna HaglundLeksands OK49:11+11:209:59
5Emma ÖstbergStora Tuna OK58:46+20:5511:56
6Pernilla SahlénVästerås SOK58:49+20:5811:57
7Sofia HaslerSurahammars SOK1:04:18+26:2713:04
8Cecilia JonssonIFK Mora OK1:11:00+33:0914:25
9Hanna HolmströmIFK Hedemora OK1:13:31+35:4014:56
10Malena DernfalkVästerbergslagens OL1:37:51+1:00:0019:53
Karin JohnssonOK Kåreej godkänd
Marit SöderqvistOK Kåreej start

H40

7 520 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per HolmIFK Mora OK53:537:09
2Patrik SöderqvistOK Kåre56:18+2:257:29
3Pontus FunkeLeksands OK56:56+3:037:34
4Pär HöökVästerbergslagens OL58:31+4:387:46
5Peter FredricsonIFK Mora OK58:46+4:537:48
6Tony BjörlingDomnarvets GOIF1:01:38+7:458:11
7Björn WrahmeIFK Mora OK1:01:51+7:588:13
8Sven LundbäckDomnarvets GOIF1:02:31+8:388:18
9U Tomas LöfgrenStora Tuna OK1:03:19+9:268:25
10Martin OldaeusVästerås SOK1:05:56+12:038:46
11Patrik JohnssonOK Kåre1:06:30+12:378:50
12Mattias LöfqvistVästerås SOK1:07:14+13:218:56
13Klockar Mattias NääsLeksands OK1:09:23+15:309:13
14Fredrik BorgströmAvesta OK1:12:59+19:069:42
15Thobias WidelundOK Kåre1:15:29+21:3610:02
16Martin AnderssonLeksands OK1:15:46+21:5310:04
17Mats HörnellDomnarvets GOIF1:19:55+26:0210:37
18Andreas DernfalkVästerbergslagens OL1:31:52+37:5912:12
19Jakob WedmanVästerbergslagens OL1:36:35+42:4212:50
Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OKej start
Anders DalinLeksands OKej start

D45

4 450 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Catarina ÖbergStora Tuna OK38:008:32
2Helena NorbergStora Tuna OK39:30+1:308:52
3Anna LindgrenVästerås SOK41:43+3:439:22
4Anna NordanbroStora Tuna OK42:05+4:059:27
5Maria BylundFagersta OK43:46+5:469:50
6Ylva LorentssonOK Kåre43:57+5:579:52
7Kersti RingiOK Kåre45:33+7:3310:14
8Stina NordahlDomnarvets GOIF46:29+8:2910:26
9Malin WidelundOK Kåre48:05+10:0510:48
10Malena AhlströmVästerås SOK50:43+12:4311:23
11Eva OdeVästerås SOK51:56+13:5611:40
12Marie ÅsbergOK Hedströmmen54:12+16:1212:10
13Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK57:04+19:0412:49
14Maria StrömbergAvesta OK1:02:22+24:2214:00
Kristin RamsellLeksands OKej godkänd

H45

6 530 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven OlssonKorsnäs IF OK47:137:13
2Lars-Erik HaslerSurahammars SOK48:23+1:107:24
3Johan SundénVästerås SOK48:25+1:127:24
4Magnus ThornellSurahammars SOK50:37+3:247:45
5Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK52:40+5:278:03
6Jonas LindegrenVästerås SOK53:58+6:458:15
7Henrik JonssonIFK Mora OK55:12+7:598:27
8Per CarlssonStora Tuna OK57:51+10:388:51
9Martin JuhlinVästerås SOK59:04+11:519:02
10Magnus HjorthDomnarvets GOIF59:38+12:259:07
11Ulf JohanssonSurahammars SOK59:42+12:299:08
12Jonas BirgersonMalungs OK Skogsmårdarna1:01:18+14:059:23
13Anders StrömGagnefs OK1:03:24+16:119:42
14Stefan SöderholmOK Kåre1:03:25+16:129:42
15Niklas OlssonFagersta OK1:08:02+20:4910:25
16Joakim JanssonSala OK1:09:35+22:2210:39
17Hans NykvistStora Tuna OK1:09:51+22:3810:41
18Olof ErikssonIFK Mora OK1:11:26+24:1310:56
19Mats ThulinVästerås SOK1:11:44+24:3110:59
20Patrik FriskVästerås SOK1:15:08+27:5511:30
21Pär-Magnus BjurekTibro OK1:19:23+32:1012:09
22Niclas SjöblomOK Kåre1:21:28+34:1512:28
23David LindgrenVästerås SOK1:35:44+48:3114:39
24Mats ThunwallFagersta OK1:39:25+52:1215:13
Anders SahlénVästerås SOKej godkänd
Mikael ÖstlundKvarnsvedens GOIF OKej start
Rickard JonforsenHallstahammars OKej start

D50

4 070 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid AlexanderssonStora Tuna OK35:588:50
2Carina SandbergSäterbygdens OK42:04+6:0610:20
3Lena PetrisiVästerbergslagens OL43:08+7:1010:35
4Lisbet Lidman LarssonHJS-Vansbro OK47:58+12:0011:47
5Anna Von KrusenstiernaOK Kåre49:19+13:2112:07
6Inger GunnarssonVästerås SOK50:06+14:0812:18
7Berit GummusIFK Mora OK51:33+15:3512:39
8Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK51:36+15:3812:40
9Ellinor PerssonStora Tuna OK53:26+17:2813:07
10Åsa SpikLeksands OK54:16+18:1813:19
11Elisabet ElmertoftNorbergs OK54:44+18:4613:26
12Anita KlarSäterbygdens OK58:05+22:0714:16
13Lena LiljeforsAvesta OK1:05:47+29:4916:09
14Lena RambergHallstahammars OK1:13:27+37:2918:02
15Elisabeth StödemanSurahammars SOK1:33:30+57:3222:58
Anna NorrbomSala OKej start
Lena MasesStora Tuna OKej start

H50

5 980 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert PalmVästerås SOK46:317:46
2Tomas NormanLeksands OK48:13+1:428:03
3Johan HallgrenBjursås OK48:28+1:578:06
4Tomas JonssonVandrarringen54:48+8:179:09
5Per WintherVästerbergslagens OL56:37+10:069:28
6Peter JunevikLeksands OK56:50+10:199:30
7Joakim AhlströmVästerås SOK57:34+11:039:37
8Stefan BjurstedtSurahammars SOK57:45+11:149:39
9Anders BergDomnarvets GOIF58:57+12:269:51
10Ruhdi KarlssonVästerås SOK59:14+12:439:54
11Stefan JohanssonOK Kåre59:55+13:2410:01
12Magnus BacklundSäterbygdens OK1:02:05+15:3410:22
13Mikael RingiOK Kåre1:03:33+17:0210:37
14Anders MasesStora Tuna OK1:06:43+20:1211:09
15Ulf K. RaskIFK Mora OK1:08:10+21:3911:23
16Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL1:08:53+22:2211:31
17Thomas AnderssonDalaportens OL1:10:12+23:4111:44
18Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK1:14:13+27:4212:24
19Fredrik DahlmarkVästerås SOK1:20:29+33:5813:27
20Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFF1:21:54+35:2313:41
Mikael DavidssonVästerås SOKej godkänd
Tomas LöfgrenStora Tuna OKej start
Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIFej start
Robert ÖstlundSäterbygdens OKej start

D55

3 740 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid SvenssonStora Tuna OK36:339:46
2Gunilla BomanVästerås SOK40:36+4:0310:51
3Eva WadmanVästerås SOK40:57+4:2410:56
4Anna-Karin AdolfssonOK Kåre43:57+7:2411:45
5Marie RappIFK Mora OK45:51+9:1812:15
6Sofie NylanderOK Kåre53:16+16:4314:14
7Annika DavidssonVästerås SOK56:45+20:1215:10

H55

5 430 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna37:596:59
2Stefan NybergAvesta OK42:42+4:437:51
3Ulf MagnussonLeksands OK44:17+6:188:09
4Peo SvenskStora Tuna OK44:29+6:308:11
5Johan ÖstbergStora Tuna OK45:50+7:518:26
6Lars MattssonOK Kåre46:59+9:008:39
7Kjell KlarSäterbygdens OK54:20+16:2110:00
8Per SandbergSäterbygdens OK54:37+16:3810:03
9Roger ÅsbergOK Hedströmmen54:54+16:5510:06
10Björn JakobssonTäby OK55:11+17:1210:09
11Björn AlbinssonIFK Mora OK55:39+17:4010:14
12Mikael BacklundDalaportens OL56:05+18:0610:19
13Per SundströmVästerås SOK56:46+18:4710:27
14Thomas ArvidssonSäterbygdens OK57:17+19:1810:32
15Mats JönssonKorsnäs IF OK57:27+19:2810:34
16Anders RoothVästerås SOK57:30+19:3110:35
17Torbjörn SöderlundLeksands OK58:14+20:1510:43
18Lennart MyrehedVandrarringen58:32+20:3310:46
19Ulf HamreforsVästerås SOK1:01:39+23:4011:21
20Anders S NybergSäterbygdens OK1:03:06+25:0711:37
21Hans WestmanVästerås SOK1:04:06+26:0711:48
22Carl-Erik BerglövFagersta OK1:06:24+28:2512:13
23Per WadmanVästerås SOK1:06:30+28:3112:14
24Klas LindgrenVästerås SOK1:10:46+32:4713:01
Carl BymanVästerås SOKej start
Niklas LöwegrenStora Tuna OKej start

D60

3 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK33:489:52
2Jannike WålbergOK Kåre34:42+0:5410:08
3Lena LarssonSala OK35:02+1:1410:14
4Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK40:47+6:5911:55
5Inga-Britt PetterssonSala OK41:21+7:3312:05
6Eva WareniusAvesta OK59:03+25:1517:15
7Tanja-Birgit SöderströmSala OK59:35+25:4717:25

H60

4 920 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Roger LindLeksands OK42:118:34
2Peter LidholmIFK Hedemora OK45:37+3:269:16
3Jan-Olof BjörklundBjursås OK46:28+4:179:26
4Arne HolmerIFK Mora OK53:49+11:3810:56
5Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF54:34+12:2311:05
6Bengt HameliusSäterbygdens OK55:01+12:5011:10
7Anders ÖbergIFK Mora OK55:59+13:4811:22
8Sten-Olof MatssonLeksands OK57:11+15:0011:37
9Leif GustafssonSäterbygdens OK57:31+15:2011:41
Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarnaej start
Svante LindgrenKorsnäs IF OKej start

D65

3 420 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt Linnéa ErikssonSala OK42:0112:17
2Annika NorströmHallstahammars OK45:28+3:2713:17
3Marianne EinarssonFagersta OK46:59+4:5813:44
4Lena HedmanHallstahammars OK50:32+8:3114:46
5Annica Lindell LangVästerbergslagens OL50:55+8:5414:53
6Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF52:58+10:5715:29
7Gun MillingerVästerås SOK1:08:48+26:4720:07
Lena JansonArboga OKej start

H65

4 450 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LärfarsLeksands OK37:078:20
2Lars JakobssonVästerås SOK41:22+4:159:17
3Anders Stefan VestlundOK Kåre41:25+4:189:18
4Kjell LidholmIFK Hedemora OK43:05+5:589:40
5Roland WareniusAvesta OK43:54+6:479:51
6Jan-Eric HellgrenNorbergs OK45:32+8:2510:13
7Johan JungellKorsnäs IF OK45:41+8:3410:15
8Hans-Erik LangVästerbergslagens OL45:46+8:3910:17
9Hans-Erik SkalbergVästerås SOK46:38+9:3110:28
9Ola LindholmKöping-Kolsva OK46:38+9:3110:28
11Göran LarssonSala OK47:14+10:0710:36
12Ulf KjellinOK Hedströmmen48:47+11:4010:57
13Gunnar MunkteliusSurahammars SOK49:12+12:0511:03
14Olov SöderqvistDalaportens OL49:21+12:1411:05
15Johan KällmanNorbergs OK50:35+13:2811:22
16Harry EnbergVästerbergslagens OL53:14+16:0711:57
17Roland BergSäterbygdens OK54:32+17:2512:15
18Rolf MührerSvaide Roma SOK54:35+17:2812:15
19Kurt ErikssonVandrarringen57:58+20:5113:01
20Bernt GustafssonVästerbergslagens OL58:31+21:2413:08
21Gunde HjalmarssonStora Tuna OK59:24+22:1713:20
22Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK1:08:20+31:1315:21
23Sven LarssonSärna SK1:09:59+32:5215:43
24Bengt HanssonSäterbygdens OK1:10:41+33:3415:53
25Sten SvangrenIFK Mora OK1:17:49+40:4217:29
Roger EngstedtDalaportens OLej start

D70

2 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Barbro MöllbergArboga OK35:4813:01
2Margareta LöfqvistVästerås SOK37:58+2:1013:48
3Eva KjellmanVandrarringen39:46+3:5814:27
4Eva HalvarsonOK Kåre39:48+4:0014:28

H70

3 740 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus SäverosNilivaara IS33:158:53
2Hans JohanssonIFK Mora OK36:17+3:029:42
3Anders ClaessonIFK Mora OK39:03+5:4810:26
4Hans KäckDalaportens OL40:47+7:3210:54
5Nils-Erik ErikssonSala OK42:45+9:3011:25
6Tommy LundqvistBjursås OK43:08+9:5311:31
7Mats MårtenssonStora Tuna OK43:48+10:3311:42
8Östen ErikssonAvesta OK45:53+12:3812:16
9Benny RendalenKorsnäs IF OK48:50+15:3513:03
10Tommy WåhlinVästerås SOK49:19+16:0413:11
11Vilho RokkaLångshyttans AIK OK50:56+17:4113:37
12Royne LenngrenIK Jarl Rättvik51:15+18:0013:42
13Bernt LöfkvistBjursås OK53:19+20:0414:15
14Torsten LundVästerås SOK57:56+24:4115:29
15Kjell CarlssonBjursås OK1:03:38+30:2317:00
16Anders MillingerVästerås SOK1:04:33+31:1817:15
17John SivarsDalaportens OL1:11:28+38:1319:06
Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OKej godkänd
Claes NidebornStora Tuna OKej start

D75

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK34:5212:40
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK39:39+4:4714:25
3Gunborg WestinLeksands OK49:27+14:3517:58
4Berit NylinVästerås SOK55:24+20:3220:08
5Inger OlssonSala OK1:02:38+27:4622:46
6Liz PorteousVästerås SOK1:07:17+32:2524:28

H75

3 420 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK34:5810:13
2Ragnar ErikssonOK Hedströmmen36:20+1:2210:37
3Per-Ivar MöllbergArboga OK36:40+1:4210:43
4Olle JohanssonIFK Hedemora OK37:17+2:1910:54
5Kuno ÖsterlundVästerås SOK38:02+3:0411:07
6Stig ÖstKorsnäs IF OK40:50+5:5211:56
7Hans CarlssonBjursås OK44:02+9:0412:52
8Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK45:37+10:3913:20
9Hans AnderssonVästerås SOK47:29+12:3113:53
10Jan JohanssonIFK Hedemora OK48:12+13:1414:05
11Olle AnderssonIFK Mora OK51:44+16:4615:07
12Sven NilssonMalungs OK Skogsmårdarna52:41+17:4315:24
13Rolf BjärudVästerbergslagens OL55:33+20:3516:14
14Lars-Erik RaskVästerås SOK57:04+22:0616:41
15Rune PerssonMalungs OK Skogsmårdarna1:01:43+26:4518:02
16Bore NybergSäterbygdens OK1:04:59+30:0119:00
17Bo SundénKarlsbyhedens OK1:05:28+30:3019:08
18Lars KjellmanVandrarringen1:16:11+41:1322:16
Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLej start
Tryggve OttossonKorsnäs IF OKej start

D80

2 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maud BengtssonSala OK38:3516:42
2Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:16:11+37:3632:58

H80

2 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante NyströmVästerbergslagens OL33:3712:13
2Folke NyströmVästerbergslagens OL33:47+0:1012:17
3John VallinOK Hedströmmen39:07+5:3014:13
4Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK40:01+6:2414:33
5Lennart ErikssonOK Enen52:01+18:2418:54
Ove JohanssonOK Järnbärarnaej godkänd

Inskolning

1 870 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Astrid DanilsVästerbergslagens OLfullföljt
Hilda ElfvingDomnarvets GOIFfullföljt
Nora LindgrenVandrarringenfullföljt
Siiri-Lou LindströmKlubblösfullföljt
Eskil LöfåsDomnarvets GOIFfullföljt
Stina NorgrenDomnarvets GOIFfullföljt
Meja RemningDomnarvets GOIFfullföljt
Stella SimonenStora Tuna OKfullföljt
Charlie SvederDomnarvets GOIFfullföljt
Aron SöderlundKarlsbyhedens OKfullföljt
Wilda VainionpääDalaportens OLfullföljt

U1

2 260 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik NordahlDomnarvets GOIF16:207:13
2Lucas Bagge AnlindLeksands OK19:26+3:068:35
3Klara JuhlinVästerås SOK21:34+5:149:32
4Ludvig StåbiOK Kåre21:43+5:239:36
5Victor HaglundIFK Hedemora OK23:39+7:1910:27
6Felix HerbstVästerås SOK25:06+8:4611:06
7Alva JäderbergLeksands OK25:45+9:2511:23
8Inez PernefalkOK Kåre26:08+9:4811:33
9Klara SernfältLeksands OK26:16+9:5611:37
10Oskar Hagelberg NordahlOK Kåre28:13+11:5312:29
11Nils ForsgrenVästerbergslagens OL28:14+11:5412:29
12Elin ÖstbergStora Tuna OK28:31+12:1112:37
13Olle ZetterbergVästerås SK OK28:54+12:3412:47
14Lova HolmströmIFK Hedemora OK31:29+15:0913:55
15Malte BorgströmAvesta OK31:55+15:3514:07
16Olle StinessenDalaportens OL36:16+19:5616:02
17Emrik RemningDomnarvets GOIF36:54+20:3416:19
18Alva AldinStora Tuna OK37:09+20:4916:26
19Majken KarlssonStora Tuna OK37:20+21:0016:31
20Axel StenbackKvarnsvedens GOIF OK37:30+21:1016:35
21Alice VestbergSäterbygdens OK40:52+24:3218:04
22Emma VestbergSäterbygdens OK40:59+24:3918:08
23Minna GunnarssonLeksands OK41:52+25:3218:31
24Egil BrodénLeksands OK45:22+29:0220:04
Agnes VestbergSäterbygdens OKej godkänd

U2

2 280 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar KullmanStora Tuna OK19:228:29
2Moa JäderbergLeksands OK20:49+1:279:07
3Maja HöökVästerbergslagens OL24:28+5:0610:43
4Edith RunnelsStora Tuna OK27:26+8:0412:01
5Sandra FranzLeksands OK27:35+8:1312:05
6Nelly LassasLeksands OK27:44+8:2212:09
7William HällstenLeksands OK29:20+9:5812:51
8Leo RyapolovIFK Mora OK30:49+11:2713:30
9Viktor HöökVästerbergslagens OL31:13+11:5113:41
10Nathalie DufvaStora Tuna OK32:08+12:4614:05
11Emmma DanielssonVästerbergslagens OL32:52+13:3014:24
12Karin SöderholmOK Kåre44:29+25:0719:30
13Amelia Li EklundStora Tuna OK49:00+29:3821:29
Wilda RydqvistÄlvdalens IF OKej start

Öppen motion 1

2 280 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Moa BirkebækStora Tuna OK12:475:36
2Elin JosefssonStora Tuna OK20:32+7:459:00
3Jonna KarlssonStora Tuna OK31:11+18:2413:40
4Mirza BuljubasicVästerbergslagens OL35:06+22:1915:23
5Marie LöwdahlNorbergs OK35:35+22:4815:36
6Cecilia MagnussonStora Tuna OK47:12+34:2520:42
7Elvira ÖstlundVästerbergslagens OL49:47+37:0021:50

Öppen motion 3

2 830 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Ove TorstenssonOK Kåre26:529:29
2Per KalssonStora Tuna OK26:58+0:069:31
3Kajsa HallVästerås SOK30:20+3:2810:43
4Maria GustafssonVästerbergslagens OL31:01+4:0910:57
5Conny ErikssonIFK Mora OK31:24+4:3211:05
6Isabelle WrahmeIFK Mora OK31:48+4:5611:14
7Maria EldDomnarvets GOIF33:36+6:4411:52
8Martina HolmOK Kåre33:53+7:0111:58
9Hugo MöllerLeksands OK35:26+8:3412:31
10Dennis LarssonSala OK35:41+8:4912:36
11Stina PetterssonKlubblös36:16+9:2412:48
12Tove NorgrenDomnarvets GOIF37:28+10:3613:14
13Siv BrodinIFK Mora OK37:48+10:5613:21
14Jonas LarssonSala OK38:30+11:3813:36
15Jeanette DahlströmGrycksbo IF OK39:29+12:3713:57
16Jerry LarssonSala OK40:11+13:1914:11
17Sara NordinVästerås SOK42:47+15:5515:07
18Erik FredrikssonStora Tuna OK43:54+17:0215:30
19Pär WiklundVästerås SOK45:41+18:4916:08
20Sidonie WintherVästerbergslagens OL49:56+23:0417:38
21Andre FranzLeksands OK54:12+27:2019:09
22Tove SimonenStora Tuna OK55:10+28:1819:29
23Arvid StenbackOK Kåre59:14+32:2220:55
24Pia WiklundVästerås SOK1:09:50+42:5824:40
Felix SlagbrandVästerås SOKej godkänd
Linda SlagbrandVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 5

3 760 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig HaslerSurahammars SOK40:0910:40
2Daniel NorgrenDomnarvets GOIF43:20+3:1111:31
3Henrik NorgrenStora Tuna OK43:56+3:4711:41
4Magnus BrodénLeksands OK44:33+4:2411:50
5Lasse SvenssonNorbergs OK48:21+8:1212:51
6Jesper VainionpääDalaportens OL49:02+8:5313:02
7Filip BrodénLeksands OK50:32+10:2313:26
8Therese SvederDomnarvets GOIF50:34+10:2513:26
9Petra LorentzonLeksands OK52:15+12:0613:53
10Johan OlssonGrycksbo IF OK53:04+12:5514:06
11Mirjam JoonsLeksands OK53:12+13:0314:08
12Anna LundSurahammars SOK54:53+14:4414:35
13Mikael WilénLeksands OK55:27+15:1814:44
14Marcus HäggblomSäterbygdens OK55:53+15:4414:51
15Helena HolmbergKöping-Kolsva OK58:20+18:1115:30
16Anna-Karin ErikssonNorbergs OK58:27+18:1815:32
17Enrico VieroVandrarringen59:16+19:0715:45
18Lisa KullmanStora Tuna OK1:00:58+20:4916:12
19Charlotta MellegårdVästerbergslagens OL1:04:19+24:1017:06
20Karin SandqvistVästerås SOK1:06:30+26:2117:41
21Sara BengtsonKöping-Kolsva OK1:06:32+26:2317:41
22Anna HällstenStora Tuna OK1:06:44+26:3517:44
23Frida JonforsenHallstahammars OK1:07:14+27:0517:52
24Cecilia ErikssonNorbergs OK1:10:51+30:4218:50
25Kristina BäckArboga OK1:11:15+31:0618:56
26Mats AdolfssonOK Kåre1:14:20+34:1119:46
27Nils SandqvistVästerås SOK1:28:22+48:1323:30
28Hanna BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:34:18+54:0925:04
29Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:34:20+54:1125:05
Sara OrreOK Kåreej godkänd
Hanna RostAlfta-Ösa OKej godkänd
Lars HolmströmKöping-Kolsva OKej start

Öppen motion 17

3 080 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders HaglundLeksands OK30:389:56
2Jörgen SkoogVästerbergslagens OL34:48+4:1011:17
3Mats SporreStora Tuna OK40:57+10:1913:17
4Tommy BomanVästerås SOK44:03+13:2514:18
5Anna JöhnemarkStora Tuna OK44:14+13:3614:21
6Katarina LarssonVästerås SOK45:34+14:5614:47
7Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK46:37+15:5915:08
8Karin ÅkermanVästerås SOK49:16+18:3815:59
9Annica BergerDomnarvets GOIF49:20+18:4216:01
10Per ThornVästerbergslagens OL52:05+21:2716:54
11Britt BjörklundBjursås OK52:56+22:1817:11
12Ritva KärkkäinenAvesta OK53:29+22:5117:21
13Titti RudhAvesta OK54:20+23:4217:38
14Anna FunkeLeksands OK55:29+24:5118:00
15Anna BrodénLeksands OK55:34+24:5618:02
16Matilda PetterssonDomnarvets GOIF1:05:22+34:4421:13
17Thomas PetterssonDomnarvets GOIF1:05:29+34:5121:15
18Johan ErikssonVästerbergslagens OL1:16:55+46:1724:58
19Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK1:18:54+48:1625:37
20Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:42:12+1:11:3433:10
Nils HallgrenVisborgs OKej godkänd

Öppen motion 7

3 080 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Peter LöfåsDomnarvets GOIF27:479:01
2Johan HerbstVästerås SOK29:23+1:369:32
3Ola JäderbergLeksands OK29:53+2:069:42
4Mats WallmanVästerbergslagens OL30:34+2:479:55
5Johanna MaxénStora Tuna OK30:49+3:0210:00
6Johan LundbergOK Kåre31:49+4:0210:19
7Marie-Louise KaipeOK Kåre32:39+4:5210:36
8Michael LarssonSurahammars SOK32:50+5:0310:39
9Helena WallmanVästerbergslagens OL34:17+6:3011:07
10Anders JanssonGrycksbo IF OK36:51+9:0411:57
11Alf LarssonHJS-Vansbro OK38:22+10:3512:27
12Lisa MattilaHallstahammars OK39:07+11:2012:42
13Thomas HenrikssonNorbergs OK40:45+12:5813:13
14Hanna SundströmVästerås SOK44:13+16:2614:21
15Sara GörasLeksands OK46:44+18:5715:10
16Fredrik HällstenStora Tuna OK47:14+19:2715:20
17Hanna KlarSäterbygdens OK47:38+19:5115:27
18Tomas VestmanVästerås SOK48:32+20:4515:45
19Elina ArvidssonSäterbygdens OK48:59+21:1215:54
20Leif BjörkmanDalaportens OL49:19+21:3216:00
21Sussie BjörklundKvarnsvedens GOIF OK51:42+23:5516:47
22Lotta RudhAvesta OK51:51+24:0416:50
23Bo WallinKorsnäs IF OK52:17+24:3016:58
24Hanna ErikssonNorbergs OK53:57+26:1017:30
25Susanne JakobssonVästerbergslagens OL55:56+28:0918:09
26Krister GolsäterKorsnäs IF OK57:07+29:2018:32
27Carina FolkegårdSala OK57:19+29:3218:36
28Anna-Karin LövgrenAvesta OK57:21+29:3418:37
29Jessica ErikssonDomnarvets GOIF58:19+30:3218:56
30Maud MossbergOK Järnbärarna1:01:39+33:5220:00
31Filip MagnussonStora Tuna IK SK1:05:08+37:2121:08
32Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:18:28+50:4125:28
33Gunilla HamreforsVästerås SOK1:36:38+1:08:5131:22
Mikael SöderlundKarlsbyhedens OKej godkänd
Per StinessenDalaportens OLej start

Öppen motion 8

4 320 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus KullmanStora Tuna OK30:157:00
2Mattias MårtsStora Tuna OK32:55+2:407:37
3Per  ArvidssonStora Tuna OK34:15+4:007:55
4Andreas KristerssonArvidsjaurs OK35:11+4:568:08
5Daniel EkströmStora Tuna OK36:47+6:328:30
6Pia BirkebækStora Tuna OK38:27+8:128:54
7Erik NordkvistGagnefs OK39:39+9:249:10
8Matilda AnderssonOK Kåre39:58+9:439:15
9Håkan NilssonDomnarvets GOIF40:24+10:099:21
10Fredrik GranathSvärdsjö SOK41:37+11:229:38
11Kalle ÖstgrenOK Kåre44:08+13:5310:12
12Lena NordlundOK Kåre45:12+14:5710:27
13Lars AmbrosiussonIFK Mora OK45:21+15:0610:29
14Karin AnderssonVästerås SOK45:32+15:1710:32
14Madelene AllmungsLeksands OK45:32+15:1710:32
16Michaela HallqvistMalungs OK Skogsmårdarna46:06+15:5110:40
17Niklas AldinStora Tuna OK47:23+17:0810:58
18Ola JernströmAvesta OK49:13+18:5811:23
19Elin LöfåsAttunda OK51:58+21:4312:01
20Hanna SahlinOK Kåre53:31+23:1612:23
21Daniel BjörnbergVästerås SOK53:50+23:3512:27
22Marcus ArnoldssonVästerås SOK54:08+23:5312:31
23Lennart LundgrenAvesta OK59:26+29:1113:45
24Mikko RankinenVästerbergslagens OL1:00:26+30:1113:59
25Torsten RambergHallstahammars OK1:02:29+32:1414:27
26Lars-Åke SandVästerbergslagens OL1:09:29+39:1416:05
27Hampus AhlMalungs OK Skoahgsmårdarna1:09:51+39:3616:10
28Catharina DahlmarkVästerås SOK1:36:36+1:06:2122:21
Lars HallVästerås SOKej godkänd
Lisa Jonsson  NordinOK Kåreej godkänd
Jessica HallqvistMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd
Björn ArvidssonStora Tuna OKej godkänd
Stefan SvederDomnarvets GOIFej start

Öppen motion 9

7 520 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle KaleredStora Tuna OK53:017:03
2Emil SvenskStora Tuna OK56:39+3:387:31
3Einar ErikssonAttunda OK1:06:36+13:358:51
4Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK1:08:51+15:509:09
5Stefan BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:10:13+17:129:20
6Frida AnsinSvaide Roma SOK1:34:03+41:0212:30
Steven PalmerMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser