Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Per & Kersti Cup

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Per & Kersti Cup
Arrangörsorganisation: OK Stigen
Datum: lördag 14 april 2012

D21

3 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna RunessonOK Vivill31:049:03
2Sofie SöderblomFalkenbergs OK34:01+2:579:55
3Johanna AspIFK Göteborg35:24+4:2010:19
4Jenny GreenOK Vivill35:31+4:2710:21
5Emma BrenanderSOK Viljan38:42+7:3811:16
Caroline LagessonFK Finnej start
Jenny HåkanssonOK Orionej start
Helena S SandahlIK Hakarpspojkarnaej start
Cecilia BrattOK Orionej start

H21

4 550 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim KarlssonIK Hakarpspojkarna27:286:02
2Thomas AspIFK Göteborg29:40+2:126:31
3Per LenanderVäxjö OK30:02+2:346:36
4Nils Wallentin TärkHalmstad OK36:07+8:397:56
5Magnus SvenssonNässjö OK37:21+9:538:12
6Klas GrönqvistJönköpings OK37:55+10:278:20
7Mikael TrofastJönköpings OK38:28+11:008:27
8Magnus FranssonSOK Aneby38:57+11:298:33
9Jan-Olof SvenssonHalmstad OK39:09+11:418:36
10Erik HelanderOK Roxen39:15+11:478:37
11Oskar PetterssonOK Njudung42:53+15:259:25
12Jimmy HäggFK Friskus-Varberg44:51+17:239:51 Ladda ner rutt i gpx-format
Håkan SvenssonBredaryds SOKej godkänd
Martin AnderssonFK Finnej start
Stefan SandahlIK Hakarpspojkarnaej start
Peter WaldenströmJönköpings OKej start
Måns FaxénVäxjö OKej start

D20

3 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jennie JohanssonBredaryds SOK34:599:16
2Lisa ElmbladBredaryds SOK36:46+1:479:45
3Carolin HåkanssonOK Orion40:52+5:5310:50
4Sofia BrenanderSOK Viljan57:11+22:1215:10

D16

3 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnéa GolsäterEksjö SOK34:359:52
2Petra GunnarsdotterTenhults SOK36:47+2:1210:30
3Stina GuståsLinköpings OK38:20+3:4510:57
4Linnéa AnderssonBredaryds SOK39:36+5:0111:18
Frida JohanssonLinköpings OKej godkänd
Diana EnglundTenhults SOKej start

H16

3 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel SahlinNässjö OK42:2011:28
2Oliver KarmetunOK Bävern44:49+2:2912:08
Markus NordmarkNässjö OKej start

D14

3 020 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriella BerganderEksjö SOK27:269:05
2Elsa AnderssonBredaryds SOK29:27+2:019:45
3Sarah MagnussonLinköpings OK33:27+6:0111:04
4Johanna GuståsLinköpings OK41:30+14:0413:44
Amelia SkalbergBredaryds SOKej start
Emma S JohanssonLinköpings OKej start

H14

3 280 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliwer LundbergOK Bävern21:216:30
2Filip TrofastBredaryds SOK25:04+3:437:38
3Rasmus LundbergOK Bävern25:15+3:547:41
4Albin LagerNässjö OK27:41+6:208:26
5Emil BjörnlingerIK Vista32:02+10:419:45
6Anton OlivestamVimmerby OK33:42+12:2110:16
7Carl JohanssonBredaryds SOK42:12+20:5112:51
8David JohanssonBredaryds SOK46:42+25:2114:14
9Axel KullbergLinköpings OK1:17:01+55:4023:28
Gustav HjellströmGränna-Bygdens OKej start

D14 Kort

2 740 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilda SvenssonNässjö OK29:5410:54

H14 Kort

2 850 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias SahlinNässjö OK42:5015:01

D12

2 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kajsa AnderssonOK Orion19:016:56
2Julia ThuressonBurseryds IF21:28+2:277:50
3Linnea SkalbergBredaryds SOK23:50+4:498:41
4Hedvig SeverinssonBredaryds SOK28:09+9:0810:16
5Ebba DavidssonBredaryds SOK39:47+20:4614:31
Julia WahlströmTenhults SOKej godkänd

H12

2 850 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav RuneforsVäxjö OK22:127:47
2Josef HelanderOK Roxen24:16+2:048:30
3Albin TollOK Njudung30:55+8:4310:50
4Oscar NilssonAlvesta SOK48:19+26:0716:57
5David NeroNässjö OK1:11:23+49:1125:02
Karl HjellströmGränna-Bygdens OKej godkänd
Linus LundbergOK Bävernej start

D12 Kort

2 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin RambergOK Orion17:538:07
2Emilia HultFK Finn21:52+3:599:56
3Anna HagstrandBurseryds IF26:37+8:4412:05
4Josefine MaqtariForserums SOK29:59+12:0613:37
5Klara HagstrandBurseryds IF33:39+15:4615:17

H12 Kort

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Oskar LindstedtForserums SOKej godkänd

D10

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonOK Orion14:046:23
2Amanda KarmetunOK Njudung18:28+4:248:23
3Nellie NilssonOK Orion21:35+7:319:48
4Alma GustafssonSOK Aneby22:35+8:3110:15
5Elin ThunströmSOK Aneby23:08+9:0410:30
6Ella BrattOK Orion23:35+9:3110:43
7Olivia GrönqvistJönköpings OK33:34+19:3015:15

H10

2 200 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ElmbladBredaryds SOK14:106:26
2Anton GunnarssonBredaryds SOK18:02+3:528:11
3Marcus PeterssonBredaryds SOK25:40+11:3011:39
Albin EliassonTenhults SOKej start

D35

3 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrika BornetunSkillingaryds FK35:569:31
2Anna HultFK Finn50:01+14:0513:16

H35

3 810 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim KarmetunOK Njudung32:208:29 Ladda ner rutt i gpx-format
2Björn DavidssonOK Bävern50:46+18:2613:19

D40

3 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna Nero NordmarkNässjö OK33:069:49

H40

3 770 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus EricssonVäxjö OK34:549:15
2Magnus BackanHalmstad OK38:43+3:4910:16
3Magnus TrofastBredaryds SOK41:48+6:5411:05
4Ola NilssonAlvesta SOK55:50+20:5614:48 Ladda ner rutt i gpx-format
Anders EdvardssonEksjö SOKej start
Anders HåkanssonOK Orionej start

D45

3 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina JohanssonBredaryds SOK35:3210:32
2Karin ÖhlinSOK Aneby35:47+0:1510:37
3Ulrika WahlströmTenhults SOK36:26+0:5410:48
4Åsa Flink-SvenssonNässjö OK41:40+6:0812:21
5Lena ThuressonBurseryds IF42:20+6:4812:33
6Anna KullbergLinköpings OK59:43+24:1117:43

H45

4 260 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas BrattOK Orion29:306:55
2Mats AnderssonOK Orion33:05+3:357:45
3Michael BjörnlingerIK Vista34:43+5:138:08
4Per GuståsLinköpings OK36:33+7:038:34
5Jan ThuressonBurseryds IF41:02+11:329:37
6Per JohanssonOK Reftele45:44+16:1410:44

D50

3 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta OlivestamVimmerby OK30:189:42
2Christina SöderblomÄtrans IF36:06+5:4811:34
3Lena Sandgren SwartzOK Orion36:19+6:0111:38
4Ann BrenanderSOK Viljan46:57+16:3915:02
5Berit RuneforsVäxjö OK49:40+19:2215:55
6Eva TollsternVäxjö AIS51:53+21:3516:37

H50

3 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1John E ErikssonVäxjö OK26:527:49
2Lars-Gunnar NilssonEksjö SOK27:07+0:157:54
3Gustaf TorenstamEmmaboda Verda OK44:08+17:1612:52

D55

3 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva AndreassonBorås GIF45:5414:42
2Eva PetterssonVäxjö OK49:03+3:0915:43
3Eva ArvidssonAlvesta SOK51:40+5:4616:33
4Agneta GranströmSOK Aneby52:36+6:4216:51
Anne JohanssonOK Trananej start

H55

3 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell NeroNässjö OK29:108:30
2Svante BjurgrenIK Hakarpspojkarna29:18+0:088:32
3Bengt PeterssonIK Hakarpspojkarna30:24+1:148:51

H60

3 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig JohanssonBredaryds SOK34:579:16
2Klas BjörkIK Hakarpspojkarna37:45+2:4810:00
3Hans TrofastTenhults SOK40:12+5:1510:39
4Lars Åke NordénSOK Aneby44:39+9:4211:50
5Sven-Olof FranssonSOK Aneby57:37+22:4015:16
6Tommy WahlbergVäxjö OK1:04:34+29:3717:07

D65

2 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin JohanssonMarkbygdens OK38:5314:40
2Solbritt GustafssonOK Virdarna43:35+4:4216:26
3Gunilla HolstBottnaryds IF45:31+6:3817:10
4Barbro NilssonAlvesta SOK50:54+12:0119:12

H65

3 020 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvar BergmanOK Tranan26:188:42
2Åke EckerbomIFK Sävsjö29:55+3:379:54
3Bo-Göran GunnarssonMarkbygdens OK30:27+4:0910:04
4Nils KarlssonVäxjö AIS30:34+4:1610:07
5Göran SvenssonFK Finn31:01+4:4310:16
6Harald HenrikssonLekeryd-Svarttorps SK39:58+13:4013:14
7Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna43:50+17:3214:30
8Kenneth ArvidssonAlvesta SOK45:10+18:5214:57
Lars-Åke SjökvistVärend GN OLej start

D70

2 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt BjörnlingerIK Vista37:3315:50
2Gunni EkbergÄtrans IF43:35+6:0218:23
Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OKej godkänd

H70

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt NilssonAlvesta SOK33:2211:02
2Bernt JohanssonOK Gisle35:44+2:2211:49
3Kurt RydinOK Tranan42:29+9:0714:04
4Nils-Gustav BlomqvistAnnebergs GIF42:49+9:2714:10
5Ingemar ErlandssonVäxjö OK45:07+11:4514:56
6Arne HedenfeldtAnderstorps OK51:05+17:4316:54
7Göran ThourVärend GN OL51:55+18:3317:11
8John-Erik ErikssonJönköpings OK1:04:17+30:5521:17
Lars-Göran BjörnlingerIK Vistaej godkänd

H75

2 650 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torild BornetunSkillingaryds FK33:1612:33
2Allan HåkanssonSOK Viljan33:59+0:4312:49
3Sven-Erik LundAnderstorps OK34:10+0:5412:53
4Sigvard RudolfssonOK Gisle36:37+3:2113:49
5Tore JohanssonSOK Aneby40:40+7:2415:20

D80

2 060 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg35:0116:59

H80

2 380 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Helmer EkbergÄtrans IFej start

Inskolning

2 040 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Emil AnderssonOK Virdarnafullföljt
Matilda AspIFK Göteborgfullföljt
Agnes BerlinOK Orionfullföljt
Tindra DavidssonOK Bävernfullföljt
Linnéa EdvardssonEksjö SOKfullföljt
Ella HagstrandBurseryds IFfullföljt
Sofie HelanderOK Roxenfullföljt
Julia HultFK Finnfullföljt
Elise KarlssonTenhults SOKfullföljt
Fredrika KindlundhFK Finnfullföljt
Axel KyhlbergTenhults SOKfullföljt
Elsa KyhlbergTenhults SOKfullföljt
Ebba LagerkvistFK Finnfullföljt
Adam NeroNässjö OKfullföljt
Gustav NilssonAlvesta SOKfullföljt
Linda SahlinNässjö OKfullföljt
Albin TagessonFK Finnfullföljt
Gustav TagessonFK Finnfullföljt
Alva GrönqvistJönköpings OKej godkänd
Hugo MartinssonFK Finnej godkänd

U1

2 040 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar NilssonOK Orion15:537:47
2Nils SwartzOK Orion23:02+7:0911:17
3Lisa SwartzOK Orion24:07+8:1411:49
4Svea EdströmOK Orion24:21+8:2811:56
4Ida OlevallOK Orion24:21+8:2811:56
6Hugo AuseliusBredaryds SOK25:11+9:1812:20
7Emma BonnevierFK Finn26:36+10:4313:02
8Axel BrattOK Orion28:44+12:5114:05
9Julia HöglundBredaryds SOK29:35+13:4214:30
10Emmi HöögBredaryds SOK29:38+13:4514:31
11Moa DavidssonBredaryds SOK29:45+13:5214:35
12Wilhelm KarmetunOK Njudung30:15+14:2214:49
13Silje Andersson FelsKlubblös30:39+14:4615:01

U2

2 570 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1erik karlssonTenhults SOK27:4310:47
2Annie ClaessonOK Reftele31:53+4:1012:24
2Stina PetterssonOK Reftele31:53+4:1012:24
4Erik OscarssonOK Orion31:56+4:1312:25
5Albin HjellströmGränna-Bygdens OK32:02+4:1912:27
6Annie OscarssonOK Orion32:31+4:4812:39
7Philip MartinssonFK Finn35:50+8:0713:56
8Tuva NylundBredaryds SOK37:28+9:4514:34
9Hugo EmmesTenhults SOK39:46+12:0315:28
10Albin EmmesTenhults SOK41:46+14:0316:15
11Alice AndellTenhults SOK41:48+14:0516:15
12Ellen SigvardsonBredaryds SOK43:09+15:2616:47
13Klara FribergFK Finn52:24+24:4120:23
14Ida EdvardssonEksjö SOK58:18+30:3522:41
Filip HåkanssonOK Orionej godkänd
Maja HagstrandBurseryds IFej godkänd

Öppen motion 1

2 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena ThunströmSOK Aneby24:5911:21
2Vilma LevinssonGränna-Bygdens OK28:13+3:1412:49
3Maria LevinssonGränna-Bygdens OK28:27+3:2812:55
4Monika MaqtariForserums SOK36:06+11:0716:24
5Inga-Lill FranssonSOK Aneby48:16+23:1721:56

Öppen motion 3

2 950 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo AndreassonOK Reftele32:4911:07
2Eibert DanielssonSkillingaryds FK40:10+7:2113:36
3HG ErikssonOK Gisle40:51+8:0213:50
4Åsgerd BergmanOK Tranan47:37+14:4816:08
5Emil AuseliusBredaryds SOK48:15+15:2616:21
5Claes ThunströmSOK Aneby48:15+15:2616:21
7Anton LevinssonGränna-Bygdens OK54:04+21:1518:19
7Joakim LevinssonGränna-Bygdens OK54:04+21:1518:19
9Linda NilssonAlvesta SOK1:10:49+38:0024:00
10Annika ErikssonTenhults SOK1:23:23+50:3428:15
11Annika HagstrandBurseryds IF1:53:45+1:20:5638:33
Oscar DahlqvistTenhults SOKej godkänd
Veronica SahlinNässjö OKej godkänd

Öppen motion 5

3 600 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christian AnderssonOK Tranan35:569:58
2Håkan AuseliusBredaryds SOK45:50+9:5412:43
3Hans Jörgen HanssonLekeryd-Svarttorps SK45:58+10:0212:46
4Erik FinnskogOK Tranan46:43+10:4712:58
5Therese GustafssonOK Virdarna48:08+12:1213:22
6Roger ClaessonOK Reftele51:55+15:5914:25
7Krister AnderssonOK Virdarna52:40+16:4414:37
8Jörn AntonischkiOK Orion1:00:15+24:1916:44
9Hanna P-EdvardssonEksjö SOK1:00:56+25:0016:55
10Matilda AnderssonOK Gisle1:03:13+27:1717:33
11Karin HelmiusOK Reftele1:07:12+31:1618:40
12Emma AuseliusBredaryds SOK1:08:40+32:4419:04
Cecilia KarmetunOK Njudungej godkänd
Sandra DavidssonOK Bävernej godkänd

Öppen motion 7

2 650 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders NilssonOK Orion26:089:51
2Dennis TollOK Njudung27:19+1:1110:18
3Peter SahlinNässjö OK27:31+1:2310:23
4Karin LindqvistFK Finn33:22+7:1412:35
5Bernt KarlssonBredaryds SOK37:50+11:4214:16
6Börje JohanssonFK Finn38:51+12:4314:39
7Katarina Westin-KarlssonBredaryds SOK40:32+14:2415:17
8Rohnny AnderssonForserums SOK44:41+18:3316:51
9Bernt EmanuelssonSkillingaryds FK47:53+21:4518:04
10Erland ClaessonSkillingaryds FK51:06+24:5819:16
11Per-Olof PerssonSkillingaryds FK58:20+32:1222:00

Öppen motion 8

4 260 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn JohanssonBredaryds SOK37:098:43
2Emil EricssonBredaryds SOK39:52+2:439:21
3Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK42:18+5:099:55
4Anders ClaessonBurseryds IF42:21+5:129:56
5Micael ElmbladBredaryds SOK50:28+13:1911:50
6Philip HjellströmGränna-Bygdens OK50:37+13:2811:52
7Sara JohanssonBredaryds SOK52:34+15:2512:20
8Tobias BonnevierFK Finn52:47+15:3812:23 Ladda ner rutt i gpx-format
9Fredrik FinnskogOK Tranan53:42+16:3312:36
10Roger BolinFK Finn53:56+16:4712:39
11Cristian OlivestamVimmerby OK53:57+16:4812:39
12Gunnar GustavssonOK Reftele54:38+17:2912:49
13Bertil KjellströmGränna-Bygdens OK57:09+20:0013:24
14Ola GustafssonSOK Aneby58:57+21:4813:50

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser