Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Öppna Norrlandsmästerskapen, stafett

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: Öppna Norrlandsmästerskapen, stafett
Arrangörsorganisation: Ockelbo OK
Datum: lördag 11 augusti 2018

Damer17-

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Hälsinglands OF 12:03:43
1. Ellen Davidsson42:014+7:1042:014
2. Hanna Kjellin44:122+0:501:26:132-2
3. Johanna Lindberg37:303+4:212:03:431-1
2Medelpads OF 12:06:44
1. Hedwig Haas50:135+15:2250:135
2. Johanna Sjölund43:2211:33:354-1
3. Hanna Hugosson33:0912:06:442-2
3Gästriklands OF 22:12:25
1. Emma Bengtsson39:412+4:5039:412
2. Moa Karlsson51:546+8:321:31:353+1
3. Ann-Sofi Karlsson40:504+7:412:12:2530
4Gästriklands OF 12:17:01
1. Jennie Börjesson Eriksson55:106+20:1955:106
2. Emma Blixt44:393+1:171:39:495-1
3. Johanna Börjesson Eriksson37:122+4:032:17:014-1
5Medelpads OF 22:22:23
1. Stina Nordin34:51134:511
2. Alice Palmgren46:304+3:081:21:2110
3. Charlotta Palmgren1:01:026+27:532:22:235+4
6Gästriklands OF 32:43:17
1. Anna Berggren1:01:227+26:311:01:227
2. Ingela Eriksson49:435+6:211:51:056-1
3. Matilda Sörell52:125+19:032:43:1760
7Västerbottens OF 12:58:22
1. Magdalena Nilsson40:523+6:0140:523
2. Evelina Nilsson1:10:467+27:241:51:387+4
3. Louise Ramebäck1:06:447+33:352:58:2270

Herrar17-

10 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gästriklands OF 11:49:33
1. Erik Boman33:41133:411
2. Fredrik Ahnlén38:533+2:481:12:3410
3. Albin Sjöhed36:593+2:131:49:3310
2Gästriklands OF 21:50:23
1. Björn Ljunggren34:174+0:3634:174
2. Jakob Sjöberg39:424+3:371:13:593-1
3. Lasse Jansson36:242+1:381:50:232-1
3Ångermanlands OF 11:54:14
1. Benjamin Näslund34:163+0:3534:163
2. Oskar Forsberg45:129+9:071:19:287+4
3. Börje Pauler34:4611:54:143-4
4Medelpads OF 11:54:33
1. Thomas Rex34:495+1:0834:495
2. Gustav Frænell41:015+4:561:15:5050
3. Olov Vikström38:434+3:571:54:334-1
5Långhundra IF / Kovlands IF / Stora Tuna OK 11:56:50
1. Anton Forsberg34:152+0:3434:152
2. Conny Forsberg41:086+5:031:15:234+2
3. Mattias Edström41:276+6:411:56:505+1
6Gästriklands OF 31:57:44
1. Richard Hejdenberg34:567+1:1534:567
2. Patrik Svedberg38:432+2:381:13:392-5
3. Erik Hansson44:059+9:191:57:446+4
7Hälsinglands OF 21:59:08
1. Anton Lif40:179+6:3640:179
2. Veit Slodowski36:0511:16:226-3
3. Joris Hochstetter42:468+8:001:59:087+1
8Hälsinglands OF 12:00:57
1. Walter Lagerhäll39:238+5:4239:238
2. David Sundström42:217+6:161:21:449+1
3. Charlie Stolt39:135+4:272:00:578-1
9Medelpads OF 22:02:15
1. Pessi Liukkonen34:536+1:1234:536
2. Nils Lundgren44:388+8:331:19:318+2
3. Håkan Stolt42:447+7:582:02:159+1
10Medelpads OF 33:11:20
1. Johan Nordin1:13:1210+39:311:13:1210
2. Erik Toomingas47:1410+11:092:00:26100
3. Fredrik Nordlander1:10:5410+36:083:11:20100

Damer13-16

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Medelpads OF 21:40:26
1. Julia Nordlander36:264+0:4836:264
2. Lovisa Dufva28:3111:04:573-1
2. Stina Lindholm37:068+8:351:05:37
2. Emma Johansson40:5210+12:211:09:23
3. Alice Larsson35:292+1:161:40:261-2
2Medelpads OF 31:40:29
1. Astrid Rex35:38135:381
2. Ebba Andersson29:184+0:471:04:5610
2. Ylva Sandström29:215+0:5058:39
3. Elsa Granholm35:333+1:201:40:292+1
3Hälsinglands OF 11:48:00
1. Frida Andersson39:196+3:4139:196
2. Ella Sandberg34:287+5:571:13:475-1
3. Elin Ladänges34:1311:48:003-2
4Medelpads OF 11:54:59
1. Irmelie Enström36:172+0:3936:172
2. Ida Bergfors28:392+0:081:04:561-1
2. Wilma Larsson28:433+0:1257:22
2. Ebba Lindholm41:0611+12:351:09:45
3. Amanda Schönfeldt50:036+15:501:54:594+3
5Gästriklands OF 11:57:22
1. Sara Åbom36:233+0:4536:233
2. Linnea Persson44:3813+16:071:21:016+3
2. Julia Näslundej startfullföljt
2. Cornelia Ivarssonej startfullföljt
3. Ebba Ottosson36:214+2:081:57:225-1
6Ångermanlands OF 11:58:40
1. Elin Forsgren39:025+3:2439:025
2. Alice Rytterstedt34:236+5:521:13:254-1
2. Hanny Edström39:549+11:231:14:17
2. Alva Perbo44:0712+15:361:18:30
3. Nora Westerlund45:155+11:021:58:406+2

Herrar13-16

9 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Medelpads OF 21:22:09
1. Jonne Liukkonen30:092+0:0130:092
2. Edvin Lake22:573+1:2353:061-1
2. Wilmer Rex27:127+5:3850:09
2. Oskar Erlandsson27:248+5:5050:21
3. Hannes Lindahl29:0311:22:0910
2Västerbottens OF 11:25:13
1. Isak Lundholm31:323+1:2431:323
2. Viktor Holmgren21:34153:061-2
2. Jakob Nilsson21:522+0:1843:26
2. Oskar Ådahl27:248+5:5048:58
3. Rasmus Eriksson32:072+3:041:25:132+1
3Ångermanlands OF 21:30:14
1. Linus Dahlberg31:354+1:2731:354
2. Erik Byström26:175+4:4357:5240
2. Sixten Persson27:3010+5:5653:47
3. Seth Borglund32:223+3:191:30:143-1
4Gästriklands OF 11:30:54
1. Alfred Liljeström32:015+1:5332:015
2. Isak Berggren25:354+4:0157:363-2
3. Felix Silver33:184+4:151:30:544+1
5Hälsinglands OF 11:40:58
1. Albin Blomberg30:08130:081
2. Adrian Hansson Bånga30:5313+9:191:01:015+4
2. Olle Långberg31:2814+9:541:02:21
2. Hjalmar Wennberg33:1315+11:391:04:06
3. Jonas Björs39:576+10:541:40:5850
6Medelpads OF 11:49:42
1. Petter Erlandsson36:327+6:2436:327
2. Simon Nordlander26:476+5:131:03:196-1
2. Elis Liukkonen28:0911+6:3554:56
3. Lukas Johansson46:237+17:201:49:4260
7Medelpads OF 31:51:33
1. Tore Palmgren37:198+7:1137:198
2. Olov Norin36:5716+15:231:14:1680
2. Mattias Larsson40:0618+18:321:17:03
2. Hugo Nordlanderej startfullföljt
3. Oskar Vikström37:175+8:141:51:337-1
8Gästriklands OF 32:01:14
1. Vigor Kjellman35:186+5:1035:186
2. Edvin Mäkinen38:5817+17:241:14:168+2
2. Hampus Karlsson50:5719+29:231:29:55
3. Anton Engstrand46:588+17:552:01:1480
9Gästriklands OF 22:13:05
1. Rasmus Söderberg44:109+14:0244:109
2. Axel Hejdenberg29:2712+7:531:13:377-2
3. Joel Owén59:289+30:252:13:059+2
Hälsinglands OF 2ej start
1. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
2. vacant ej startej start
3. vacant ej startej start

Damer10-12

6 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Ångermanlands OF 258:24
1. Signe Forsberg17:28117:281
2. Ida Pauler18:31135:5910
2. Elsa Woxlin44:4611+26:151:03:17
3. Hanna Woxlin22:254+4:4258:2410
2Ångermanlands OF 11:07:10
1. Ellen Westerlund17:382+0:1017:382
2. Tindra Rytterstedt28:282+9:5746:0620
2. Stina Persson44:159+25:441:12:43
2. Emma Perbo44:2110+25:501:12:49
3. Liv Pauler21:043+3:211:07:1020
3Medelpads OF 21:09:44
1. Ella Ytterström23:276+5:5923:276
2. Linnea Hellqvist28:343+10:0352:014-2
3. Signe Feil17:4311:09:443-1
4Medelpads OF 11:10:08
1. Klara Edström17:433+0:1517:433
2. Agnes Feil31:507+13:1949:3330
2. Selma Ytterström31:528+13:211:03:42
3. Alva Eliasson20:352+2:521:10:084+1
5Gästriklands OF 11:17:44
1. Nilla Enquist23:254+5:5723:254
2. Siri Hejdenberg31:095+12:3854:346+2
3. Ebba Flodman23:105+5:271:17:445-1
6Gästriklands OF 21:23:00
1. Signe Wiksten23:265+5:5823:265
2. Alma Westlin31:034+12:3254:2950
2. Maja Owén31:136+12:421:02:16
3. Svea Forsslund28:316+10:481:23:006+1

Herrar10-12

7 startande
PlacNamnStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Gästriklands OF 152:13
1. Adam Engstrand17:224+0:5217:224
2. Arvid Kjellman16:51134:132-2
3. Morgan Alfredsson18:00152:131-1
2Gästriklands OF 253:59
1. Max Alfredsson16:30116:301
2. Gustav Mattsson19:246+2:3335:544+3
3. Gustav Ljunggren18:053+0:0553:592-2
3Hälsinglands OF 155:57
1. Linus Hansson16:433+0:1316:433
2. Filip Zetterberg17:403+0:4934:2330
2. Herman Larsson18:355+1:4436:15
3. Wilmer Wennberg21:344+3:3455:5730
4Västerbottens OF 156:04
1. Maja Lundholm16:312+0:0116:312
2. Jonathan Eriksson Jonsson17:312+0:4034:021-1
3. Lukas Eriksson22:025+4:0256:044+3
5Medelpads OF 11:05:13
1. Ivar Granholm23:326+7:0223:326
2. Emil Lundgren19:246+2:3342:565-1
2. Herman Eliasson19:258+2:3438:49
3. Alex Andersson22:176+4:171:05:1350
6Ångermanlands OF 11:09:30
1. Jakob Engström27:377+11:0727:377
2. Jonathan Engström17:434+0:5245:206-1
2. Ture Forsberg53:5311+37:021:11:36
3. Elmer Nordlander24:107+6:101:09:3060
7Hälsinglands OF 21:14:30
1. Oline Hansson22:085+5:3822:085
2. Alfred Larsson34:229+17:3156:307+2
2. Linnea Unborg39:0610+22:151:13:28
2. Marcus Unborg1:20:0012+1:03:091:54:22
3. Max Zetterberg18:0011:14:3070

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser