Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Öppna Norrlandsmästerskapen, lång

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Öppna Norrlandsmästerskapen, lång
Arrangörsorganisation: Ockelbo OK
Datum: söndag 12 augusti 2018

D21 Elit

10 560 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rebecka LindbergOK Roslagen1:35:479:04
2Beata FalkOK Kåre1:37:59+2:129:16
3Johanna SjölundSundsvalls OK1:41:19+5:329:35
4Åsa OtterbjörkUmeå OK1:45:14+9:279:57
5Matilda ErikssonOK Kåre1:48:06+12:1910:14
6Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:52:25+16:3810:38
Hedwig HaasSundsvalls OKej godkänd
Pernilla ErikssonGävle OKej godkänd
Sara LundstenSundsvalls OKej godkänd
Kristin OlovssonOK Linnéej start

H21 Elit

13 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ÅhlundMalungs OK Skogsmårdarna1:29:086:48
2Johan NordlundMalungs OK Skogsmårdarna1:33:11+4:037:06
3Erik BomanGävle OK1:34:21+5:137:12
4Björn LjunggrenOK Hammaren1:34:44+5:367:13
5Börje PaulerSkogslöparna1:35:13+6:057:16
6Albin SjöhedGävle OK1:40:13+11:057:39
7Olov VikströmSundsvalls OK1:41:11+12:037:43
8David SundströmSöderhamns OK1:42:50+13:427:50
9Charlie StoltRehns BK1:58:46+29:389:03
10Erik HållströmGävle OK2:01:15+32:079:15
11Erik DahlqvistStorviks IF2:01:27+32:199:16
12Erik HanssonGävle OK2:04:23+35:159:29
13Simon FröjdSnättringe SK2:13:58+44:5010:13
14Joakim StåhlJärbo OK2:22:44+53:3610:53
15Fredrik JuhlinForsa OK2:23:03+53:5510:55
16Erik ToomingasSundsvalls OK2:23:18+54:1010:56
17Johan NymanForsa OK2:48:33+1:19:2512:51
Lasse JanssonGävle OKej godkänd
Björn KarlssonRehns BKej godkänd
Joel Börjesson ErikssonStorviks IFej godkänd
Henrik FröjdRehns BKej godkänd
Karl WalheimÄrla IFej start

D20 Elit

8 150 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna Börjesson ErikssonStorviks IF1:09:078:28
2Jennie Börjesson ErikssonStorviks IF1:10:00+0:538:35
3Hanna HugossonSundsvalls OK1:11:54+2:478:49
4Stina NordinSundsvalls OK1:19:13+10:069:43
5Hanna KjellinForsa OK1:22:58+13:5110:10
6Emma HållströmGävle OK1:35:45+26:3811:44
7Emma BlixtOK Hammaren1:37:48+28:4112:00
Ronja HuggForsa OKej start

H20 Elit

10 400 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Walter LagerhällRehns BK1:25:278:12
2Gustav FrænellSundsvalls OK1:50:59+25:3210:40
3Jonas LauriFK Herkules2:09:08+43:4112:25
Simon DahlbergOK Nolaskogsarnaej start

D18 Elit

7 080 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magdalena NilssonHögåkers OK1:25:3212:04
2Louise RamebäckUmeå OK1:28:26+2:5412:29
3Alice PalmgrenSundsvalls OK1:46:00+20:2814:58
4Moa KarlssonStorviks IF1:49:13+23:4115:25
Elvira SilverGävle OKej godkänd

H18 Elit

8 710 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan CallebergSnättringe SK1:06:007:34
2Benjamin NäslundSkogslöparna1:08:47+2:477:53
3Nils LundgrenSundsvalls OK1:25:19+19:199:47
4Måns ErikssonÖstersunds OK1:33:32+27:3210:44
5Viktor LadängesAlfta-Ösa OK1:47:38+41:3812:21
6David BjörkValbo AIF2:34:00+1:28:0017:40
Albin KårénSundsvalls OKej godkänd
Daniel StåhlOK Hammarenej godkänd
Albin AnderssonSegersta OKej start
Robin EdlundSundsvalls OKej start

D16

4 690 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cornelia IvarssonOK Hammaren51:5811:04
2Astrid RexSundsvalls OK54:13+2:1511:33
3Josefin LindströmOK Hammaren55:00+3:0211:43
4Julia NordlanderSundsvalls OK55:09+3:1111:45
5Irmelie EnströmSundsvalls OK55:15+3:1711:46
6Amelie JosefssonSkogslöparna57:20+5:2212:13
7Julia NäslundOK Hammaren57:40+5:4212:17
8Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna1:00:13+8:1512:50
9Amanda SchönfeldtSundsvalls OK1:05:57+13:5914:03
10Linnea PerssonValbo AIF1:09:39+17:4114:51
11Evelina NilssonHögåkers OK1:11:20+19:2215:12

H16

5 490 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SilverGävle OK44:018:01
2Oskar VikströmSundsvalls OK44:06+0:058:01
3Rasmus ErikssonUmeå OK45:02+1:018:12
4Isak LundholmUmeå OK46:04+2:038:23
5Jakob NilssonUmeå OK46:23+2:228:26
6Hannes LindahlSundsvalls OK52:01+8:009:28
7Viktor HolmgrenUmeå OK52:33+8:329:34
8Linus DahlbergOK Nolaskogsarna54:10+10:099:51
9Oskar ÅdahlUmeå OK56:28+12:2710:17
10Jonne LiukkonenSundsvalls OK58:21+14:2010:37
11Alfred LiljeströmGävle OK1:01:17+17:1611:09
12Tore PalmgrenSundsvalls OK1:03:18+19:1711:31
13Isak BerggrenGävle OK1:03:23+19:2211:32
14Jonas BjörsLjusdals OK1:08:46+24:4512:31
15Seth BorglundHärnösands OK1:10:32+26:3112:50
16Arvid BylundIF Thor1:14:39+30:3813:35
17Albin BlombergSegersta OK1:15:12+31:1113:41
Wille LångbergHudiksvalls OKej godkänd
Mattias LauriFK Herkulesej godkänd
Lukas JohanssonSundsvalls OKej godkänd
Rasmus SöderbergGävle OKej godkänd
Axel LundgrenSundsvalls OKej start
Elis SandbergAlfta-Ösa OKej start

D14

3 900 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba OttossonGävle OK30:577:56
2Elin LadängesAlfta-Ösa OK32:24+1:278:18
3Sara ÅbomGävle OK33:00+2:038:27
4Alice RytterstedtSkogslöparna36:08+5:119:15 Ladda ner rutt i gpx-format
5Ylva SandströmSundsvalls OK37:01+6:049:29
6Ebba AnderssonSundsvalls OK37:25+6:289:35
7Nora WesterlundOK Nolaskogsarna37:56+6:599:43
8Hanna LindqvistÖstersunds OK39:29+8:3210:07
9Lovisa DufvaSundsvalls OK40:09+9:1210:17
10Ebba LindholmSundsvalls OK40:31+9:3410:23
11Alice LarssonSundsvalls OK40:52+9:5510:28
12Ella SandbergAlfta-Ösa OK44:57+14:0011:31
13Emma JohanssonSundsvalls OK45:44+14:4711:43
14Ida BergforsVK Uvarna48:08+17:1112:20
15Wilma LarssonSundsvalls OK50:10+19:1312:51
16Hanny EdströmHärnösands OK52:47+21:5013:32
17Alva PerboSkogslöparna53:35+22:3813:44
Stina LindholmSundsvalls OKej godkänd
Elsa GranholmSundsvalls OKej start

H14

4 000 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin LakeSundsvalls OK28:067:01
2Love BylundIF Thor32:34+4:288:08
3Sixten PerssonSkogslöparna34:51+6:458:42
4Simon NordlanderSundsvalls OK35:52+7:468:58
5Elis LiukkonenSundsvalls OK37:30+9:249:22
6Axel HejdenbergGävle OK37:35+9:299:23
7Erik ByströmOK Nolaskogsarna38:30+10:249:37
8Olle LångbergHudiksvalls OK39:01+10:559:45
9Mattias LarssonSundsvalls OK41:04+12:5810:16
10Lucas SöderbergGävle OK41:36+13:3010:24
11Malte AlbinssonOK Österåker47:12+19:0611:48
12Olov NorinSundsvalls OK48:35+20:2912:08
13Hampus KarlssonOK Hammaren51:45+23:3912:56
14Vigor KjellmanStorviks IF54:49+26:4313:42
15Anton EngstrandStorviks IF1:00:01+31:5515:00
16Edvin MäkinenOK Hammaren1:05:01+36:5516:15
17Nils BlombergSegersta OK1:09:38+41:3217:24
18Loke HolmgrenOK Hammaren1:10:57+42:5117:44
Wilmer RexSundsvalls OKej godkänd
Hugo NordlanderSundsvalls OKej start
Hjalmar WennbergHudiksvalls OKej start

D14 Kort

2 860 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Selma IvarssonOK Hammaren1:00:3621:11
Elma WikströmOK Hammarenej start

D12

2 860 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja LundholmUmeå OK24:338:35
2Signe FeilSundsvalls OK25:50+1:179:01
3Alva EliassonSundsvalls OK26:26+1:539:14
4Nora NordlundOK Kåre28:03+3:309:48
5Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna28:28+3:559:57
6Liv PaulerSkogslöparna28:43+4:1010:02
7Oline HanssonAlfta-Ösa OK29:20+4:4710:15
8Signe ForsbergSkogslöparna30:27+5:5410:38
9Ebba FlodmanOK Hammaren31:52+7:1911:08
10Ida PalmOK Linné33:29+8:5611:42
11Svea ForsslundGävle OK34:04+9:3111:54
12Nilla EnquistOK Hammaren34:55+10:2212:12
13Linnéa WestlinValbo AIF35:04+10:3112:15
14Hanna WoxlinSkogslöparna35:18+10:4512:20
15Klara EdströmSundsvalls OK35:25+10:5212:23
16Tindra RytterstedtSkogslöparna36:26+11:5312:44
17Ella YtterströmSundsvalls OK38:02+13:2913:17
18Selma PartanenOK Hammaren42:42+18:0914:55
Signe WikstenGävle OKej start

H12

2 910 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Morgan AlfredssonGävle OK22:247:41
2Max ZetterbergHudiksvalls OK22:30+0:067:43
3Max AlfredssonGävle OK23:07+0:437:56
4Gustav LjunggrenOK Hammaren23:24+1:008:02
5Albin MöllerbergValbo AIF23:27+1:038:03
6Linus HanssonAlfta-Ösa OK24:34+2:108:26
7Adam EngstrandStorviks IF27:46+5:229:32
8Wilmer WennbergHudiksvalls OK27:48+5:249:33
9Jakob EngströmHärnösands OK27:55+5:319:35
10Alex AnderssonSundsvalls OK29:09+6:4510:01
11Ivar GranholmSundsvalls OK31:05+8:4110:40
12Emil LundgrenSundsvalls OK31:14+8:5010:43
13Simon LindqvistÖstersunds OK33:03+10:3911:21
14Elias LauriFK Herkules35:21+12:5712:08
15Hugo LavigneGävle OK46:47+24:2316:04
16Lukas ErikssonUmeå OK50:43+28:1917:25
17Martti JokiForsa OK52:47+30:2318:08
Svante SandvikAttunda OKej start

D10

2 670 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida PaulerSkogslöparna18:136:49
2Jennifer LöfgrenOckelbo OK26:29+8:169:55
3Selma YtterströmSundsvalls OK28:14+10:0110:34
4Elsa WoxlinSkogslöparna28:53+10:4010:49
5Alicia IvarssonOK Hammaren28:59+10:4610:51
6Agnes FeilSundsvalls OK29:37+11:2411:05
7Greta SandvikAttunda OK30:28+12:1511:24
8Linnea HellqvistSundsvalls OK30:44+12:3111:30
9Stina PerssonSkogslöparna31:25+13:1211:45
10Alma WestlinValbo AIF34:57+16:4413:05
11Siri HejdenbergGävle OK37:12+18:5913:55
Signe AlbinssonOK Österåkerej godkänd
Iris WikströmOK Hammarenej start
Tilde VikblomOK Hammarenej start

H10

2 670 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav MattssonValbo AIF16:376:13
2Jonathan Eriksson JonssonSkellefteå OK17:14+0:376:27
3Arvid KjellmanStorviks IF18:46+2:097:01
4Alfred LarssonAlfta-Ösa OK20:47+4:107:47
5Herman EliassonSundsvalls OK20:52+4:157:48
6Filip ZetterbergHudiksvalls OK21:31+4:548:03
7Jonathan EngströmHärnösands OK22:19+5:428:21
8Herman LarssonAlfta-Ösa OK23:04+6:278:38
9Gustav LindbergOK Roslagen23:56+7:198:57
10Oskar WennbergStorviks IF24:33+7:569:11
11Petter NordlundOK Kåre24:44+8:079:15
12Elmer NordlanderHärnösands OK26:35+9:589:57
13Ted LindmarkRobertsfors IK26:51+10:1410:03
14Aron LindbergOK Roslagen28:55+12:1810:49
15Ture ForsbergSkogslöparna30:08+13:3111:17
16Einar BlombergSegersta OK35:30+18:5313:17

D35

6 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Caroline WestbomOK Österåker1:26:1814:08
Karin TrolinForsa OKej start
Lena NordlundOK Kåreej start

H35

8 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan SöderbergGävle OK1:15:549:18
2Peter ViréhnAvesta OK1:28:00+12:0610:47
3Robert BlomSöderhamns OK2:08:57+53:0315:49
4Joakim LarssonAlfta-Ösa OK2:09:49+53:5515:55

D40

5 080 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena ForsbergSkogslöparna51:5110:12
2Elin SvenssonSundsvalls OK55:02+3:1110:50
3Karin PerssonSkogslöparna56:15+4:2411:04
4Maria Von SchmalenséeAttunda OK57:46+5:5511:22
5Monika WesterlundOK Nolaskogsarna59:28+7:3711:42
6Sara TimnerSundsvalls OK59:54+8:0311:47
7Catherine WennbergHudiksvalls OK1:02:47+10:5612:21
8Sarah DjärvHärnösands OK1:03:20+11:2912:28
9Jenny JohanssonValbo AIF1:04:54+13:0312:46
10Elisabeth FriesUmeå OK1:16:25+24:3415:02
11Emma LundholmUmeå OK1:46:32+54:4120:58
Åsa PaulerSkogslöparnaej godkänd
Kajsa LakeSundsvalls OKej start
Kristina NordlanderSundsvalls OKej start

H40

7 080 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Richard HejdenbergGävle OK54:187:40
2Tobias EliassonSundsvalls OK57:17+2:598:05
3Johan HallgrenBjursås OK1:00:00+5:428:28
4Oskar ForsbergSkogslöparna1:02:06+7:488:46
5Andreas LundholmUmeå OK1:03:41+9:238:59
6Peter WoxlinSkogslöparna1:06:28+12:109:23
7Mattias PerssonSkogslöparna1:11:39+17:2110:07
8Patrik SvedbergGävle OK1:12:01+17:4310:10
9Markus ÅdahlUmeå OK1:17:15+22:5710:54
10Fredrik NordlanderSundsvalls OK1:26:25+32:0712:12
11Tobias SöderlundSkellefteå OK1:31:02+36:4412:51
12Jonas ErlandssonRehns BK1:52:18+58:0015:51
13Mattias NordlanderHärnösands OK2:03:20+1:09:0217:25
14Nicolas LavigneGävle OK2:21:26+1:27:0819:58
Adrian JonesÖstersunds OKej godkänd

D45

4 470 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Charlotte VikströmSundsvalls OK44:159:53
2Ingela ErikssonGävle OK47:41+3:2610:40
3Anna BerggrenGävle OK48:58+4:4310:57
4Helena BacklundGävle OK49:04+4:4910:58
5Ulrica Swärd BütikoferLjusdals OK49:49+5:3411:08
6Åsa ErikssonForsa OK55:23+11:0812:23
7Charlotta PalmgrenSundsvalls OK56:43+12:2812:41
8Monika ÖstbergAlfta-Ösa OK1:02:04+17:4913:53
9Yvonne NäslundSkogslöparna1:06:00+21:4514:45
10Christina LiljeGävle OK1:10:58+26:4315:52
11Clary RexSundsvalls OK1:20:26+36:1117:59
Lena AnderssonSundsvalls OKej start

H45

6 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas RexSundsvalls OK55:068:20
2Pessi LiukkonenSundsvalls OK57:30+2:248:42
3Tomas AlbinssonOK Österåker1:02:29+7:239:28
4Håkan StoltSundsvalls OK1:04:12+9:069:43
5Fredrik MäkinenOK Hammaren1:04:47+9:419:48
6Ulf KarlssonStorviks IF1:05:36+10:309:56
7Torbjörn AnderssonSundsvalls OK1:10:00+14:5410:36
8Magnus JonssonSundsvalls OK1:10:41+15:3510:42
9Lars HenrikssonSundsvalls OK1:14:36+19:3011:18
10Jonas LångbergHudiksvalls OK1:17:09+22:0311:41
11Erik BorglundHärnösands OK1:22:53+27:4712:33
12Jörgen BlästaNjurunda OK1:25:09+30:0312:54
13Erik LauriFK Herkules1:25:38+30:3212:58
14Per EdströmHärnösands OK1:28:07+33:0113:21
15Jonas BlombergSegersta OK1:33:05+37:5914:06
16Johnny BlästaNjurunda OK1:33:50+38:4414:13 Ladda ner rutt i gpx-format
17Jerry LarssonSundsvalls OK1:35:51+40:4514:31
Mattias LindmarkRobertsfors IKej godkänd
Stefan GunnarssonHudiksvalls OKej godkänd
Michael LarssonSundsvalls OKej godkänd
Ingemar StålbergGävle OKej start
Mathias WesterlundOK Nolaskogsarnaej start
Mattias EdströmKovlands IFej start

D50

4 020 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia LindholmSundsvalls OK38:329:35
2Annika OttenbäckSegersta OK41:01+2:2910:12
3Anna NordinSundsvalls OK46:46+8:1411:38
4Ann LyrbergValbo AIF53:21+14:4913:16
5Monica FröjdSnättringe SK56:21+17:4914:01
6Lena BrobergSnättringe SK57:27+18:5514:17
7Anna AlbinssonIFK Mora OK1:02:02+23:3015:25

H50

6 100 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik NorinSundsvalls OK56:199:13
2Peter KarsboAlfta-Ösa OK58:38+2:199:36
3Fredrik WikstenGävle OK59:26+3:079:44
4Ulf LindqvistÖstersunds OK59:29+3:109:45
5Peter RosénAlfta-Ösa OK1:00:19+4:009:53
6Anders BygrenGävle OK1:01:25+5:0610:04
7Thomas IvarssonOK Hammaren1:02:21+6:0210:13
8Thomas CallebergSnättringe SK1:02:51+6:3210:18
9Patrik OttossonGävle OK1:11:18+14:5911:41
10Torgny NäslundSkogslöparna1:13:42+17:2312:04
11Jonas NäslundOK Hammaren1:23:11+26:5213:38
Christer LagerhällRehns BKej godkänd

D55

4 020 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta FriesUmeå OK44:4811:08
2Eva WalheimRobertsfors IK51:06+6:1812:42
3Kristina HammarfalkÖstersunds OK53:19+8:3113:15
4Åsa BobergSöderhamns OK56:53+12:0514:09
5Marie FröjdRehns BK57:41+12:5314:20
6Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:08:06+23:1816:56
Åsa KindlundhAlfta-Ösa OKej start

H55

5 080 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joakim IngelssonOK Hammaren40:057:53
2Jan SjöhedGävle OK44:11+4:068:41
3Mats WalheimRobertsfors IK50:24+10:199:55
4Lars LindgrenOK Ödmården51:23+11:1810:06
5Leif EdejernIFK Bergvik52:34+12:2910:20
6Björn AlbinssonIFK Mora OK55:46+15:4110:58
7Peter HanssonSundsvalls OK1:03:29+23:2412:29
Lennart WahlgrenRehns BKej godkänd

D60

3 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun WegelandOK Nolaskogsarna40:3011:42
2Ewa EdejernIFK Bergvik46:15+5:4513:22
3Kerstin Caap-HällgrenHärnösands OK46:57+6:2713:34
4Anki Teike AnderssonForsa OK49:38+9:0814:20
5Birgitta WinbladRehns BK59:39+19:0917:14
6Karin ForsgrenForsa OK1:03:14+22:4418:16
Eva WoxlinAlfta-Ösa OKej start
Inger AnderssonÅrsunda IFej start

H60

5 080 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per MagnussonOK Nolaskogsarna42:388:23
2Clas FriesUmeå OK46:35+3:579:10
3Thomas EricsonAlfta-Ösa OK47:20+4:429:19
4Stefan CarlssonAlfta-Ösa OK47:33+4:559:21
5Rolf LundbergOK Ödmården56:08+13:3011:02
6Kjell ViklundHofors OK56:17+13:3911:04
7Kjell BomanSöderhamns OK57:01+14:2311:13
8Göran EngblomRehns BK59:09+16:3111:38
9Karl-Erik LindbäckÄlvsby IF OK1:04:08+21:3012:37
10Nisse JohanssonRehns BK1:07:18+24:4013:14
11Christer SegerquistGävle OK1:07:27+24:4913:16
12Lars DahlqvistStorviks IF1:26:49+44:1117:05
13Göran HedmanValbo AIF1:26:53+44:1517:06
Jan NordinSundsvalls OKej godkänd
Göran LyrbergValbo AIFej godkänd
Per-Olov JemtOK Hammarenej start
Tommy ÖstLjusdals OKej start

D65

3 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica HåbergSöderhamns OK54:2615:43
2Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF56:14+1:4816:15
3Ingeborg DanielssonÖstersunds OK59:51+5:2517:17
4Karin WalltinÖstersunds OK1:01:39+7:1317:49
5Ulla Britt SundinSkogslöparna1:08:21+13:5519:45
6Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK1:15:44+21:1821:53
IngMarie ÅsenlundGävle OKej godkänd

H65

4 470 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Åke ÖströmOK Nipan45:4610:14
2Anders WindlingHärnösands OK46:13+0:2710:20
3Hasse ÅbergValbo AIF47:22+1:3610:35
4Mats AnderssonSelånger SOK48:15+2:2910:47
5Ingvar SöderqvistSöderhamns OK52:10+6:2411:40
6Sven Bergström TrolinForsa OK52:15+6:2911:41
7Ivan SöderqvistLjusdals OK55:11+9:2512:20
8Lars StrinnholmÖstersunds OK58:36+12:5013:06
9Per SundinSkogslöparna1:03:51+18:0514:17
10Ove ÅbergStorviks IF1:10:16+24:3015:43
11Seth PerssonFältjägarnas IF1:12:24+26:3816:11
12Jon FlordalLjusdals OK1:18:12+32:2617:29
Sten Åke VedinSelånger SOKej godkänd
Håkan Berglund LakeKovlands IFej start

D70

3 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina WestmanHudiksvalls OK41:5413:33
2Christina FlordalLjusdals OK58:38+16:4418:58
3Barbro CarlssonAlfta-Ösa OK1:02:14+20:2020:08
4Karin DelinAlfta-Ösa OK1:09:43+27:4922:33
Lena LindmarkRobertsfors IKej start

H70

4 020 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bror FureskogAlfta-Ösa OK44:2511:02
2Gunnar EricssonGävle OK48:15+3:5012:00
3Tom BrantheimÖstersunds OK51:47+7:2212:52
4Stig OvelandValbo AIF54:43+10:1813:36
5Sven-Erik KempeOK Hammaren59:33+15:0814:48
6Winn BjörklundSundsvalls OK1:01:05+16:4015:11
7Göran HällströmOK Nipan1:02:14+17:4915:28
8Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK1:03:35+19:1015:49
9Göran NilssonValbo AIF1:04:35+20:1016:03
10Åke HöglundTimrå SOK1:09:59+25:3417:24
11Sven-Erik CarlssonAlfta-Ösa OK1:11:27+27:0217:46
12Roland SalomonssonVittjärvs IK1:13:51+29:2618:22
Owe EdströmKovlands IFej start

D75

3 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla HellmanSundsvalls OK52:2716:58
2Anne-Marie ByströmSidensjö IK52:39+0:1217:02
3Laila NäslundSelånger SOK1:04:53+12:2620:59
Gerd BerglundHögåkers OKej godkänd

H75

3 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn TirénHellas Orientering45:5513:16
2Gunnar BengtssonSundsvalls OK55:47+9:5216:07
3Christer SilfvernagelHärnösands OK56:03+10:0816:11
4Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK1:08:44+22:4919:51
5Åke BerglundHögåkers OK1:09:52+23:5720:11
6Sören JanssonSundsvalls OK1:14:22+28:2721:29
7Leif PerssonLjusdals OK1:14:26+28:3121:30
Göran EnkvistSkellefteå OKej godkänd
Kurt SandströmSkutskärs OKej start

H80

3 090 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland LöwgrenSpårvägens OK48:1715:37
2John BerglundAlfta-Ösa OK50:17+2:0016:16
3Sten ErikssonOK Branten1:05:11+16:5421:05
4Lennart ErikssonOK Enen1:06:54+18:3721:39
Birger ByströmSidensjö IKej start

Inskolning

1 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Signe PartanenOK Hammarenfullföljt

U1

1 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea DufvaSundsvalls OK20:0310:46
2Meja VikblomOK Hammaren33:14+13:1117:52
3Märta OlssonOckelbo OK48:23+28:2026:00
4Tove DahlqvistIK Hakarpspojkarna48:26+28:2326:02
5Olle DahlqvistIK Hakarpspojkarna48:50+28:4726:15

U2

2 670 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig LjunggrenOK Hammaren30:2511:23
2Melker KjellmanStorviks IF30:29+0:0411:25
3Elin BrolinOckelbo OK35:39+5:1413:21
4Lovisa NilssonHögåkers OK36:50+6:2513:47
5Emma PerboSkogslöparna43:18+12:5316:13
6Linnea BrolinOckelbo OK52:26+22:0119:38

Öppen motion 1

2 670 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EngströmHärnösands OK25:259:31
2Stina SahlénOckelbo OK33:49+8:2412:39

Öppen motion 3

2 860 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla HåhlenOckelbo OK37:1313:00
2Susanne BylundSkogslöparna45:36+8:2315:56
3Matilda CarlssonKlubblös46:21+9:0816:12
4Christina EngströmHärnösands OK52:03+14:5018:11
5Jennie JohanssonVK Uvarna55:28+18:1519:23
6Filip knutssonKlubblös1:27:32+50:1930:36
7Katerina KnutssonKlubblös1:27:34+50:2130:37
Anna WidmanSundsvalls OKej godkänd
Kristina PerboSkogslöparnaej start

Öppen motion 5

3 900 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik ClaessonKlubblös33:268:34
2Sverker RytterstedtSkogslöparna40:03+6:3710:16
3Daniel CarlssonKlubblös40:13+6:4710:18
4Anders MöllerbergValbo AIF40:47+7:2110:27
5Martin ForsslundGävle OK42:58+9:3211:01
6Daniel YtterströmSundsvalls OK43:44+10:1811:12
7Lena ÅbomGävle OK45:16+11:5011:36
8Lars-Erik EnquistOK Hammaren46:24+12:5811:53
9Gitte LethSundsvalls OK46:58+13:3212:02
10Maria EnquistOK Hammaren48:21+14:5512:23
11David EngstedtOK Linné49:00+15:3412:33
12Helena LiljeströmGävle OK49:13+15:4712:37
13Rasa EngstedtOK Linné53:51+20:2513:48
14Åsa GunnarssonVisborgs OK54:22+20:5613:56
15Katharina SandströmSundsvalls OK55:29+22:0314:13
16Jessica ZetterbergHudiksvalls OK58:42+25:1615:03
17Eija LauriFK Herkules1:09:36+36:1017:50
18Irené LarssonSundsvalls OK1:13:00+39:3418:43
19Per ArnessonSkarpnäcks OL1:18:37+45:1120:09
20Daniel PalmOK Linné1:28:31+55:0522:41

Öppen motion 7

3 090 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bert ErikssonUmeå OK27:378:56
2Anders LindholmSundsvalls OK31:37+4:0010:13
3Erik CallebergSnättringe SK40:03+12:2612:57
4Fredrik GranholmSundsvalls OK40:18+12:4113:02
5Göran DavidssonOK Klemmingen41:46+14:0913:31
6Annika DavidssonOK Klemmingen45:50+18:1314:49
7Louise WoxlinSkogslöparna45:53+18:1614:50
8Niklas BlixtJärbo OK47:39+20:0215:25
9Lars-Erik LiljeströmGävle OK53:13+25:3617:13
10Marita KarlssonStorviks IF53:38+26:0117:21
11Angelica EngströmSkåneslättens OL58:02+30:2518:46
12Kajsa WinderLjusdals OK59:23+31:4619:13
13Maria WestlinValbo AIF1:11:07+43:3023:00
Mikael LiljeGävle OKej godkänd
Sture NykvistGävle OKej godkänd
Petronella IvarssonOK Hammarenej godkänd

Öppen motion 10

5 490 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas CarlssonMalungs OK Skogsmårdarna33:386:07
2Andreas PerssonOK Hammaren44:55+11:178:10
3Veit SlodowskiAlfta-Ösa OK45:50+12:128:20
4Joris HochstetterAlfta-Ösa OK49:59+16:219:06
5Kalle JohanssonOK Hammaren51:58+18:209:27
6Sofie LandqvistKöping-Kolsva OK53:54+20:169:49
7Jonna JungåkerSundsvalls OK55:56+22:1810:11
8Viktor IvarssonOK Hammaren57:00+23:2210:22
9Kristin DahlqvistIK Hakarpspojkarna59:14+25:3610:47
10Ann-Sofi KarlssonGävle OK1:04:56+31:1811:49
11Per-Johan JosefssonSkogslöparna1:06:36+32:5812:07
12Viktoria HelmerssonOK Ravinen1:07:14+33:3612:14
13Henrik LundgrenSundsvalls OK1:11:50+38:1213:05
14Amy RankkaForsa OK1:12:49+39:1113:15
15Anders  SjögrenSundsvalls OK1:15:20+41:4213:43
16Sonja HaasNybro OK1:49:00+1:15:2219:51
17Per WesterlundSkogsluffarnas OK2:17:57+1:44:1925:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser