Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Jämtland-Härjedalen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Jämtland-Härjedalen
Arrangörsorganisation: Östersunds OK
Datum: lördag 19 augusti 2017

D21

3 460 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad39:1411:20
2Lina LarssonVänersborgs SK41:03+1:4911:51
3Maria HalvarssonÖstersunds OK43:51+4:3712:40
4Hanna Sunnerheim SjöbergÖstersunds OK48:16+9:0213:56
5Anna WesterlundÖstersunds OK49:56+10:4214:25
6Stina AndreassonFrösö IF1:15:13+35:5921:44

H21

4 220 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens RönnolsJärla Orientering32:297:41
2Axel BengtssonSol Tranås37:15+4:468:49
3David SundströmSöderhamns OK39:55+7:269:27
4Andreas KarlssonMariestads FK45:00+12:3110:39
5Martin SundströmSöderhamns OK45:06+12:3710:41
6Tobias EliassonSundsvalls OK45:33+13:0410:47
7Pär BodénLitsbygdens SK45:44+13:1510:50
8Daniel BerggrenÖstersunds OK47:59+15:3011:22
9Måns ErikssonÖstersunds OK48:57+16:2811:35
10Johan HalvarssonÖstersunds OK49:03+16:3411:37
11Jörgen MattssonTandsbyns IF51:11+18:4212:07
12Per-Olof ErikssonFrösö IF51:22+18:5312:10
13Marcus AmrénÖstersunds OK55:03+22:3413:02
14Johan AndreassonFrösö IF55:06+22:3713:03
15Adrian JonesÖstersunds OK1:07:54+35:2516:05 Ladda ner rutt i gpx-format
16Magnus JohanssonÅre OK1:09:48+37:1916:32
Ulf LindqvistÖstersunds OKutgått

D20

3 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja WillénÖstersunds OK1:08:1720:26
2Linnea SahlinOK Vildhussen1:12:55+4:3821:49
3Agnes MattssonTandsbyns IF1:40:44+32:2730:09

H16

2 240 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel HedströmÖstersunds OK27:1412:09

D14

2 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Greta BlücherÖstersunds OK26:3511:55
2Frida BerggrenÖstersunds OK30:33+3:5813:41
Gry DahlgrenÖstersunds OKutom tävlan

D12

1 750 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe FeilSundsvalls OK12:487:18
2Hanna LindqvistÖstersunds OK13:24+0:367:39
3Alva EliassonSundsvalls OK14:34+1:468:19

H12

1 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore HambergÖstersunds OK13:427:49
2Joar BäckmanFrösö IF15:31+1:498:52

H10

1 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman EliassonSundsvalls OK14:238:18
2Arvid BerggrenÖstersunds OK18:49+4:2610:52

D40

3 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camilla HambergÖstersunds OK46:2113:52
2Ulrika WillénÖstersunds OK1:03:27+17:0618:59
Catrin CarlssonÅre OKej godkänd
Inger DahlgrenÖstersunds OKej start

H40

3 400 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart HambergÖstersunds OK42:3012:30
2Anders JohanssonÖstersunds OK45:29+2:5913:22
3Joakim StenvallÖstersunds OK55:32+13:0216:20
4Magnus MattssonFrösö IF1:22:15+39:4524:11

D50

3 230 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva BohmOK Vildhussen1:02:2419:19
2Kristina HammarfalkÖstersunds OK1:03:55+1:3119:47
3Agneta BlücherÖstersunds OK1:43:16+40:5231:58
4Agneta SamuelssonFältjägarnas IF1:47:46+45:2233:21
Monica Skoog BoströmBrunflo IFutgått

H50

3 340 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders ErikssonFrösö IF45:4313:41
2Erik WillénÖstersunds OK47:39+1:5614:15
3Torulf BäckmanFrösö IF1:00:50+15:0718:12
Jörgen ÅgranOK Storsjönej start

D60

1 800 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1My RönnolsTäby OK31:3217:31
2Ingeborg DanielssonÖstersunds OK38:10+6:3821:12
Karin WalltinÖstersunds OKej start

H60

3 230 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola LindgrenÖstersunds OK44:1213:41
2Håkan CarnlandFrösö IF44:28+0:1613:46
3Lars RönnolsTäby OK47:45+3:3314:46
4Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF52:13+8:0116:09
5Kjell-Erik SahlinOK Vildhussen55:56+11:4417:19
6Tom BrantheimÖstersunds OK56:15+12:0317:24
7Gunnar TigerUmeå OK1:04:44+20:3220:02
8Lars-Åke KarlssonFältjägarnas IF1:05:55+21:4320:24
9Anders ForsstedtSöders-Tyresö1:08:18+24:0621:08
10Per HedmanÖstersunds OK1:08:22+24:1021:09
11Lars StrinnholmÖstersunds OK1:10:22+26:1021:47
12Seth PerssonFältjägarnas IF1:16:49+32:3723:46
Ove HemmingssonBrunflo IFutgått
Ulf SöderbergÖstersunds OKej start

D70

1 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eivor LindgrenBrunflo IF1:18:2943:36

H70

2 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar HedbergÅre OK47:5323:07
2Åke BengtssonÖstersunds OK53:55+6:0226:02
Kurt HalvarssonÖstersunds OKej godkänd

H80

1 740 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Gösta NilssonÖstersunds OKutgått

U2

1 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes FeilSundsvalls OK16:479:42
2Mattis HalvarssonÖstersunds OK24:16+7:2914:01

Öppen motion 5

2 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Richard EngholmJohanesberg AIK25:3711:29
2Charlotta NilssonFrösö IF29:24+3:4713:11
3Sofia LindgrenÖstersunds OK30:25+4:4813:38

Öppen motion 9

3 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef AnderssonSundsvalls OK54:0915:39
2Johan BeiersenÖstersunds OK57:32+3:2316:37
3Bengt JonssonÖstersunds OK1:54:40+1:00:3133:08

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser