Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Palmsprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Palmsprinten
Arrangörsorganisation: OK Kontinent
Datum: söndag 6 maj 2018

D21

2 650 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annie LennartssonSkåneslättens OL17:366:38
2Pia OlssonSkåneslättens OL18:00+0:246:47
3Emmy HelmerssonHässleholms OK19:22+1:467:18
4Petra EklundLunds OK20:10+2:347:36
5Hanna ModinLunds OK20:14+2:387:38
6Eva-Lotta BengtslinLunds OK22:19+4:438:25
6Emelie AnderssonHässleholms OK22:19+4:438:25
8Maureen Olsson LoLunds OK22:36+5:008:31
9Julia SmedenmarkRonneby OK26:28+8:529:59
10Sara BengtssonMalmö OK29:31+11:5511:08

H21

2 975 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel HellbergLunds OK17:135:47
2Moltas ViebkeMalmö OK17:37+0:245:55 Ladda ner rutt i gpx-format
3Jacob MobergHelsingborgs SOK18:10+0:576:06
4Christian GlantzAndrarums IF18:41+1:286:16
5Niklas NilssonHärlövs IF18:54+1:416:21
6Viktor HenmyrOK Vilse 8720:40+3:276:56
7Rasmus AnderbergMalmö OK20:51+3:387:00
8Jörgen OlssonOK Pan-Kristianstad37:26+20:1312:34

D18

2 475 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna NilssonFK Göingarna19:407:56
2Moa KristianssonHalmstad OK29:06+9:2611:45
3Martina SundelinOK Orion32:21+12:4113:04

H18

3 350 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil NilssonAndrarums IF21:486:30
2Oscar EhrnbornAndrarums IF27:51+6:038:18
3Julius PukeYstads OK28:52+7:048:37

D16

2 250 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thea BökmanHelsingborgs SOK14:566:38
2Hilma HolmströmHärlövs IF15:00+0:046:40
3Agnes LindblomMalmö OK15:27+0:316:52
4Embla CinthioSkåneslättens OL15:53+0:577:03
5Nellie RydlundHässleholms OK16:08+1:127:10
6Elin HugossonLunds OK16:17+1:217:14
7Elin NilssonAndrarums IF16:19+1:237:15
8Selma LarssonLunds OK16:33+1:377:21
9Sofia PalmFK Boken16:52+1:567:29
10Alva NystedtSkåneslättens OL17:25+2:297:44
11Olivia LarssonLunds OK17:41+2:457:51
12Tova LevinssonMalmö OK18:06+3:108:02
13Hanna LarssonYstads OK20:21+5:259:02
14Kajsa HeydenLunds OK20:30+5:349:06
15Linnea LeijonHärlövs IF21:01+6:059:20
16Clara EhrnbornAndrarums IF23:24+8:2810:24
17Elsa EricssonLunds OK29:50+14:5413:15
18Ebba NilssonÖrkelljunga FK33:52+18:5615:03
Moa WallenborgLunds OKej godkänd

H16

2 425 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agust KronkvistÖrkelljunga FK13:555:44
2Loke HedbergLunds OK14:09+0:145:50
3Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad14:37+0:426:01
4Adam LindblomMalmö OK14:39+0:446:02
5Edvin SelinFK Göingarna14:43+0:486:04
6Albin WeidenSkåneslättens OL14:55+1:006:09
7Alfred AhltinMalmö OK15:02+1:076:11
8Carl ÅsLunds OK15:08+1:136:14
9Felix GustafssonLunds OK15:38+1:436:26
10Johan VinbladLunds OK15:51+1:566:32
11Ivar HelmerssonHässleholms OK15:52+1:576:32
12Gabriel SteffertOK Tyringe16:28+2:336:47
13Anton HanssonOK Kontinent16:50+2:556:56
14Erik JohanssonFK Boken16:57+3:026:59
15Malte KristianssonHalmstad OK16:58+3:036:59
16Erik ThoressonAndrarums IF17:53+3:587:22
17Erik AlbinssonHjärnarps OL17:54+3:597:22
18Henning KarlbergSkåneslättens OL18:27+4:327:36
19Brian AhlmAndrarums IF20:02+6:078:15
20Stellan GradinAndrarums IF20:43+6:488:32
21Edvin VensrydEslövs FK21:22+7:278:48
22Pontus ThuressonSkåneslättens OL23:42+9:479:46
23Jonathan OrrhedeHelsingborgs SOK24:32+10:3710:07
Melvin NilssonHärlövs IFej start
Erik SundelinOK Orionej start
Lucas TreldalLunds OKej start
Viggo JohanssonSkåneslättens OLej start

H16 Kort

2 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav NilssonHärlövs IF25:5211:14

D14

2 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmy PalmFK Boken16:357:12
2Alice OlvegårdFK Göingarna16:45+0:107:16
3Tuva SelinFK Göingarna17:39+1:047:40
4Viola HolmströmHärlövs IF18:49+2:148:10
5Johanna OttossonÖrkelljunga FK19:02+2:278:16
6Joanna PerssonOK Tyringe19:27+2:528:27
7Elsa WibergHelsingborgs SOK19:33+2:588:30
8Rebecka LindulfSkåneslättens OL20:13+3:388:47
9Linnea RydlundHässleholms OK20:21+3:468:50
10Lovisa WahlbomLunds OK20:49+4:149:03
11Sofia EdmanHelsingborgs SOK21:16+4:419:14
12Emelia CarlströmFK Boken22:53+6:189:56
13Hanna Jonsson-NordinSkåneslättens OL23:18+6:4310:07
14Ida BenattiSkåneslättens OL31:08+14:3313:32
Alice PerssonOK Tyringeej start
Märta HenningssonLunds OKej start

H14

2 300 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SelinFK Göingarna13:325:53
2David MorénHjärnarps OL14:15+0:436:11
3Isak AnderssonLunds OK14:18+0:466:13
4Wilmer SelinFK Göingarna14:20+0:486:13
5Hugo CedervallÖrkelljunga FK14:34+1:026:20
6Elia KämpeÖrkelljunga FK14:56+1:246:29
7Noah KrikströmHjärnarps OL15:04+1:326:33
8Alfred KjellénHelsingborgs SOK16:15+2:437:03
9Adam JohanssonSkåneslättens OL16:19+2:477:05
10Viktor AhltinMalmö OK16:41+3:097:15
11Gustav ÅkessonSkåneslättens OL17:00+3:287:23
12Victor EricssonHelsingborgs SOK17:18+3:467:31
13Måns LevinssonMalmö OK17:52+4:207:46
13David PerssonHelsingborgs SOK17:52+4:207:46
15Axel NilssonÖrkelljunga FK17:56+4:247:47
16Love PerssonMalmö OK18:01+4:297:50
17Isak EdholmÖrkelljunga FK18:02+4:307:50
18Anton ElmerfjordLunds OK18:04+4:327:51
19Olle BorkmarHelsingborgs SOK18:24+4:528:00
20Arvid AlbinssonHjärnarps OL18:31+4:598:03
21William SteffertOK Tyringe18:37+5:058:05
22Villyam JohanssonOK Tyringe18:42+5:108:07
23Casper TuressonHärlövs IF19:26+5:548:26
24Hannes DahlbergSkåneslättens OL19:32+6:008:29
25Gustav FribergHelsingborgs SOK19:59+6:278:41
26Gustav AnderssonOK Pan-Kristianstad21:43+8:119:26
27Jakob TerménLunds OK23:14+9:4210:06
28Simon KronströmMalmö OK26:48+13:1611:39
29Elias NilssonAndrarums IF37:09+23:3716:09
30Viggo AhlmAndrarums IF37:51+24:1916:27

D14 Kort

2 225 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Villemo RönnblomOK Tyringe42:5119:15

H14 Kort

2 225 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav LohavHelsingborgs SOK23:3510:35

D12

1 950 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara LjungqvistLunds OK12:166:17
2Aprilia CinthioSkåneslättens OL13:27+1:116:53
3Lina ÅsLunds OK13:54+1:387:07
4Hanna MorénHjärnarps OL14:31+2:157:26
5Anna BenattiSkåneslättens OL14:41+2:257:31
6Alice JohanssonFK Boken14:59+2:437:41
7Ebba RanbroHelsingborgs SOK15:21+3:057:52
8Alma KjellénHelsingborgs SOK16:37+4:218:31
9Linnea StéenHelsingborgs SOK16:48+4:328:36
10Saga PalmertzHelsingborgs SOK17:18+5:028:52
11My WallenborgLunds OK17:46+5:309:06
12Saga ChristensenSkåneslättens OL18:43+6:279:35
13Klara FribergHelsingborgs SOK18:45+6:299:36
14Wilma JönssonÖrkelljunga FK19:03+6:479:46
15Emilia CederqvistMalmö OK20:15+7:5910:23
16Olivia TillanderYstads OK20:22+8:0610:26
17Allie NelkingSkåneslättens OL20:57+8:4110:44
18Linnea LindulfSkåneslättens OL22:54+10:3811:44
19Elsa TerménLunds OK26:21+14:0513:30
Siri AbrahamssonMalmö OKej godkänd
Lilly OlssonYstads OKej godkänd
Nanna SundelinOK Orionej start

H12

1 950 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna12:106:14
2Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna14:06+1:567:13
3Hugo HjelmLunds OK14:53+2:437:37
4Alfred LeijonHärlövs IF15:08+2:587:45
5Hannes VärendhSkåneslättens OL16:08+3:588:16
6Albin GranqvistFK Göingarna16:10+4:008:17
7Hugo ThoressonAndrarums IF17:22+5:128:54
8Emil AnderssonLunds OK17:42+5:329:04
9Eskil SoelbergAndrarums IF19:02+6:529:45
10Hampus GyllanderbergHelsingborgs SOK19:11+7:019:50
11Felix SörvikLunds OK19:56+7:4610:13
12Jonathan EdholmÖrkelljunga FK19:58+7:4810:14
13Jakob ÅkessonSkåneslättens OL22:03+9:5311:18
14Kristoffer AnderssonÖrkelljunga FK22:36+10:2611:35
15Alfred OlssonLunds OK25:25+13:1513:02
16Carl JohanssonOK Tyringe26:00+13:5013:20
17Casper SandströmÖrkelljunga FK27:42+15:3214:12
18Nils PerssonOK Tyringe28:36+16:2614:40
Elias PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Edvin SanderSkåneslättens OLej godkänd
Kurt SjöbergHelsingborgs SOKej godkänd
Oskar ElmerfjordLunds OKej godkänd

D10

1 875 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK11:456:16
2Olivia SvenssonFK Åsen16:24+4:398:44
3Klara PalmFK Boken19:03+7:1810:09
4Amelia Victor MendesHjärnarps OL19:43+7:5810:30
5Agnes PerssonHelsingborgs SOK21:28+9:4311:26
6Alma GieseÖrkelljunga FK23:36+11:5112:35
7Linn ThuressonSkåneslättens OL34:50+23:0518:34
Julia PlanckLunds OKej godkänd

H10

1 875 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Atle KulstadSkåneslättens OL11:266:05
2Elis OlssonHelsingborgs SOK14:23+2:577:40
3Eric WahlbomLunds OK16:34+5:088:50
4Elias PalmertzHelsingborgs SOK17:31+6:059:20
5Milton GunnarssonÖrkelljunga FK17:48+6:229:29
6Valter SanderSkåneslättens OL17:55+6:299:33
7Isak GustafssonLunds OK19:30+8:0410:24
8Teodor EdmanHelsingborgs SOK20:55+9:2911:09
9Isak SmithLunds OK23:13+11:4712:22
10Wiggo JönssonÖrkelljunga FK24:59+13:3313:19
11Anton CarlströmFK Boken27:40+16:1414:45
Alex SöderstjernaHelsingborgs SOKej godkänd
Fabian TillanderYstads OKej godkänd

D35

2 475 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liane GunnarssonÖrkelljunga FK20:328:17
2Marie SvenssonFK Åsen24:44+4:129:59
3Nina TillanderYstads OK28:26+7:5411:29

H35

3 350 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik Kryh ÖbergMalmö OK20:146:02
2Johan MickelåkerAndrarums IF20:32+0:186:07
3Magnus LindeSkåneslättens OL22:05+1:516:35
4Stefan LindbergYstads OK25:35+5:217:38

D40

2 475 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria HelmerssonHässleholms OK19:237:49
2Camilla SelinFK Göingarna19:58+0:358:04
3Linda RanbroHelsingborgs SOK20:09+0:468:08
4Helena WestlingHäverödals SK21:11+1:488:33
5Kerstin OlvegårdFK Göingarna23:28+4:059:28
6Jenny LindblomMalmö OK24:00+4:379:41

H40

2 650 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SanderSkåneslättens OL17:046:26
2Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers17:27+0:236:35
3Mikael NilssonLunds OK19:10+2:067:13
4Jonas NorénHelsingborgs SOK19:26+2:227:20
5Henrik LindblomMalmö OK21:44+4:408:12
6Fredrik NilssonÖrkelljunga FK24:14+7:109:08
7Daniel KämpeÖrkelljunga FK24:41+7:379:18
8Magnus Nilsson-EhrnbornAndrarums IF24:49+7:459:21

D45

2 375 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela LevinssonMalmö OK16:507:05 Ladda ner rutt i gpx-format
2Carina RydlundHässleholms OK17:12+0:227:14
3Anna LjungqvistLunds OK17:26+0:367:20
4Lisa ElmerfjordLunds OK19:03+2:138:01
5Susanne WallenborgLunds OK19:04+2:148:01
6Åsa EricssonLunds OK19:14+2:248:05
7Lotta MagnussonMalmö OK20:54+4:048:48
8Maria TuressonHärlövs IF21:09+4:198:54
9Lotta MorénHjärnarps OL22:05+5:159:17
10Jeanette HenningssonLunds OK22:20+5:309:24
11Marie AlbinssonHjärnarps OL23:21+6:319:49
12Katarina SundelinOK Orion23:52+7:0210:02
13Marie WibergHelsingborgs SOK26:57+10:0711:20

H45

2 650 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik NystedtSkåneslättens OL15:165:45
2Pontus GustavssonLunds OK15:38+0:225:53
3Mats WindstedtFredrikshofs IF Skid & OK16:19+1:036:09
4Fredrik HugossonLunds OK17:12+1:566:29
5Magnus RydlundHässleholms OK17:18+2:026:31
6Örjan LarssonLunds OK17:20+2:046:32
7Fabian LjungqvistLunds OK17:41+2:256:40
8Magnus GranqvistFK Göingarna18:18+3:026:54
9Tomas VensrydEslövs FK18:19+3:036:54
10Anders SelinFK Göingarna18:33+3:177:00
11Ola MarkholmSkåneslättens OL18:35+3:197:00
12Mats RanbroHelsingborgs SOK18:51+3:357:06
13Magnus JonassonMalmö OK19:13+3:577:15
14Björn NilssonHärlövs IF19:19+4:037:17
15Marcus HenningssonLunds OK19:42+4:267:26
16Magnus WallenborgLunds OK19:54+4:387:30
17Torgny HolmströmHärlövs IF20:09+4:537:36
18Anders LevinssonMalmö OK20:52+5:367:52
19Heide PerssonAndrarums IF21:19+6:038:02
20Magnus CinthioSkåneslättens OL21:46+6:308:12
21Henrik WeidenSkåneslättens OL21:51+6:358:14
22Lennart MorénHjärnarps OL22:20+7:048:25
23Anders PerssonHelsingborgs SOK28:29+13:1310:44
24Fredrik WahlbomLunds OK28:56+13:4010:55

D50

2 375 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carolina LandinMalmö OK19:108:04
2Ingela ThoressonAndrarums IF20:00+0:508:25 Ladda ner rutt i gpx-format
3Kerstin OlssonEslövs FK30:04+10:5412:39

H50

2 475 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan AhltinMalmö OK15:596:27
2Anders EricssonLunds OK17:16+1:176:58
3Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK20:24+4:258:14
4Carl AspegrenHässleholms OK21:07+5:088:31
5Jan JohanssonSkåneslättens OL21:17+5:188:35
6Jan GradinAndrarums IF24:46+8:4710:00
Pesho HedbergLunds OKej start

D55

2 375 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ewa RoosHelsingborgs SOK20:258:35
2Lena OlssonSkåneslättens OL22:03+1:389:17
3Christina SegerslättSkåneslättens OL26:11+5:4611:01
Kati NémethStigmännen Karlshamns OKej godkänd

H55

2 375 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt OlssonEslövs FK19:248:10
2Bert OlssonSkåneslättens OL25:01+5:3710:32
Bo PaxbyMalmö OKej godkänd

D60

1 975 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro LiljequistHeleneholms IF17:238:48
2Lena NielsenHelsingborgs SOK27:57+10:3414:09

H60

2 375 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl-Gunnar OlssonLunds OK17:127:14
2Patrick AdlercreutzLunds OK18:04+0:527:36
3Anders GrundbergLunds OK19:13+2:018:05

D65

1 975 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inger GlansOK Torfinn18:559:34
2Barbro NilssonAndrarums IF25:57+7:0213:08

H65

2 325 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent KardellLjungskile FK15:496:48
2Kenth SundgrenSkåneslättens OL19:08+3:198:13
3Kent R NilssonAndrarums IF21:40+5:519:19
4Jan JönssonMalmö OK22:23+6:349:37
5Sven Erik JönssonOK Tyringe22:26+6:379:38
6Kaare HanssonMalmö OK24:24+8:3510:29 Ladda ner rutt i gpx-format
7Magnus BerghHeleneholms IF28:50+13:0112:24
Göran LiljequistOK Älmeej godkänd

D70

1 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Berit SchannongMalmö OK20:5510:43
2Margareta SjöbergLunds OK23:17+2:2211:56
3Torill SvendsenFrosta OK23:36+2:4112:06
4Gunnel NilssonMalmö OK57:37+36:4229:32

H70

2 325 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats HåkanssonMalmö OK20:188:43
2Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK25:02+4:4410:46
Bo BülowMalmö OKej start

D75

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgit PalmFK Boken20:2610:28
2Lena PerssonMalmö OK22:49+2:2311:42
3Maria Foster SchadSkåneslättens OL33:35+13:0917:13
Clarie EkOK Pan-Kristianstadej start

H75

2 325 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingemar SvenssonLunds OK23:029:54
2Paul SchannongMalmö OK27:28+4:2611:48
3Håkan BrostMalmö OK31:21+8:1913:29
4Lennart NilssonMalmö OK34:20+11:1814:46
5Benny JohanssonMalmö OK36:57+13:5515:53
Arne GustafssonMalmö OKej godkänd

H80

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klas TykessonSkåneslättens OL24:2512:31
2Bertil KollénMalmö OK27:49+3:2414:15
3Ingemar TuressonMalmö OK33:40+9:1517:15
Bertil JohanssonSkåneslättens OLej start

Inskolning

1 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Robin AhlmAndrarums IFfullföljt
Carl CederqvistMalmö OKfullföljt
Ebbe FrimanOK Kontinentfullföljt
Alfred GieseÖrkelljunga FKfullföljt
Alva GrönlundLunds OKfullföljt
Algot OlssonOK Kontinentfullföljt
Lotta OlssonYstads OKfullföljt
Selma OlssonOK Kontinentfullföljt
Bill SalomonssonSkåneslättens OLfullföljt
Ludwig SandströmÖrkelljunga FKfullföljt
Olle SjöbergHelsingborgs SOKfullföljt
Arvid SmithKlubblösfullföljt
Anton SoelbergAndrarums IFfullföljt
Ebba GrönlundLunds OKej godkänd
Alfons MickelåkerAndrarums IFej godkänd

U1

1 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak KämpeÖrkelljunga FK12:368:24
2Nora LindeSkåneslättens OL15:50+3:1410:33
3Tuva ChristensenSkåneslättens OL16:53+4:1711:15
4Miriam OrrhedeHelsingborgs SOK17:47+5:1111:51
5Solvej JensenMalmö OK18:58+6:2212:38
6Isak GrönlundLunds OK26:45+14:0917:50
7Gustaf EhrnbornAndrarums IF31:08+18:3220:45
8Filip BengtslinLunds OK39:10+26:3426:06
Lowe PalmertzHelsingborgs SOKej godkänd
Liv PalmertzHelsingborgs SOKej godkänd

U2D

1 750 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe RanbroHelsingborgs SOK18:2810:33
2Emilie LudwigHjärnarps OL19:00+0:3210:51
3Oda VärendhSkåneslättens OL21:28+3:0012:16
4Amanda BohsMalmö OK22:32+4:0412:52
5Annie KrikströmHjärnarps OL22:53+4:2513:04
6Freja Hjelm LarssonLunds OK29:02+10:3416:35
7Iris HanssonYstads OK30:21+11:5317:20
8Tilda HedströmMalmö OK36:08+17:4020:38
9Esther NilssonLunds OK38:40+20:1222:05

U2H

1 750 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan HefvelinSkåneslättens OL17:3010:00
2Valdemar PukeYstads OK17:49+0:1910:10
3Oskar RanbroHelsingborgs SOK18:26+0:5610:32
4Vilmer AskerSkåneslättens OL19:11+1:4110:57
5Filip PerssonMalmö OK19:14+1:4410:59
6Jack SalomonssonSkåneslättens OL21:46+4:1612:26
7Love EnerothLunds OK22:25+4:5512:48
8Louis ClausenLunds OK23:21+5:5113:20
9Vidar KarlbergSkåneslättens OL23:24+5:5413:22
10Albert PaulssonLunds OK24:18+6:4813:53
11Dominykas PrakarasBig Foot Orienteers35:33+18:0320:18
12Vincent SteffertOK Tyringe56:17+38:4732:09

Öppen motion 1

1 750 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne BohsMalmö OK21:2512:14
2Maja BerglundOK Stigen21:27+0:0212:15
3Marie CarlströmFK Boken21:52+0:2712:29
4Marlene GranÖrkelljunga FK24:43+3:1814:07
5Axel PålssonOK Kontinent38:49+17:2422:10

Öppen motion 3

2 225 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik VörendhSkåneslättens OL13:596:17
2Linus BerglundOK Stigen21:57+7:589:51
3Eva EdholmÖrkelljunga FK22:37+8:3810:09
4Magnus JönssonÖrkelljunga FK24:11+10:1210:52
5Bodil JohanssonMalmö OK26:05+12:0611:43
6Caroline JönssonÖrkelljunga FK26:06+12:0711:43
7Kerstin GlantzAndrarums IF29:07+15:0813:05
8Lena ErikssonAndrarums IF30:27+16:2813:41
9Carina PerssonAndrarums IF32:20+18:2114:31
10Annika KämpeÖrkelljunga FK32:21+18:2214:32
11Karin SvenssonSkåneslättens OL32:59+19:0014:49
12Karl SörvikLunds OK36:15+22:1616:17 Ladda ner rutt i gpx-format
13Siw BerggrenVäxjö AIS38:41+24:4217:23
13Gert BerggrenVäxjö AIS38:41+24:4217:23
15Marita PusaFK Boken41:48+27:4918:47
16Mark HuismanOK Kontinent41:52+27:5318:48

Öppen motion 5

2 650 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans KulstadSkåneslättens OL16:256:11
2Anders LohavHelsingborgs SOK17:44+1:196:41
3Klas BogsjöHelsingborgs SOK18:02+1:376:48
4Anna LindqvistOK Stigen18:15+1:506:53
5Karin HjelmLunds OK19:55+3:307:30
6Caroline LindulfSkåneslättens OL19:58+3:337:32
7Karin JohanssonLunds OK20:09+3:447:36
8Jesper PerssonMalmö OK21:38+5:138:09
9Elsa WesterlundOK Vilse 8722:44+6:198:34
10Erik SamuelssonMalmö OK22:45+6:208:35
11Simon LydinOK Kontinent22:46+6:218:35
12Sven-Otto JönssonEslövs FK23:39+7:148:55
13Annika ØstbyMalmö OK24:35+8:109:16
14Sara TerménLunds OK24:40+8:159:18
15Sandra ObersHästveda OK26:32+10:0710:00
16Maria CederquistMalmö OK27:19+10:5410:18
17Bo  GlantzAndrarums IF27:27+11:0210:21
18Kersin FränkelFK Snapphanarna29:20+12:5511:04
19Claes OlvegårdFK Göingarna29:41+13:1611:12
20Linnea BohsMalmö OK30:44+14:1911:35
21Veronica BladhMalmö OK35:24+18:5913:21
22Karin MalmgrenHjärnarps OL39:36+23:1114:56
Carina GöranssonYstads OKej godkänd
Aina JeppssonLunds OKej godkänd

Öppen motion 7

1 975 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patricia EdgarssonAndrarums IF14:447:27
2Elinor DelinFK Åsen19:54+5:1010:04
3Stefan VajdaTurf Skåne19:59+5:1510:07
4Emma ØstbyMalmö OK20:23+5:3910:19
5Helen NilssonHärlövs IF20:40+5:5610:27
6Tor HellbergLunds OK23:02+8:1811:39
7Helén ÅkessonSkåneslättens OL23:06+8:2211:41
8Richard AnderssonLunds OK23:31+8:4711:54
9Susanne IngemanssonYstads OK25:01+10:1712:40
10Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL25:51+11:0713:05
11Jessica SchannongMalmö OK31:35+16:5115:59
12Kjell NybergIS Kullen47:48+33:0424:12
Johnny MalmgrenHjärnarps OLej godkänd
Thomas VinbladLunds OKej godkänd

Öppen motion 8

3 350 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik SalomonssonSkåneslättens OL18:265:30
2Erik OlssonHelsingborgs SOK20:28+2:026:06
3Sebastian GieseÖrkelljunga FK20:50+2:246:13
4Jonas ClausenLunds OK21:37+3:116:27
5Rasmus GrönlundLunds OK21:52+3:266:31
6Erik SchultzLunds OK21:54+3:286:32
7Henrik LindblomMalmö OK21:55+3:296:32
8Erik ÅsLunds OK22:24+3:586:41
9Magnus ThuressonSkåneslättens OL22:34+4:086:44
10Roger KlotzMalmö OK24:00+5:347:09 Ladda ner rutt i gpx-format
11Anna ÅsLunds OK24:52+6:267:25
12Mats JonssonSkåneslättens OL25:02+6:367:28
13Daniel EdmanHelsingborgs SOK25:05+6:397:29
14Björn ÅkessonSkåneslättens OL25:27+7:017:35
15Björn FränkelFK Snapphanarna25:38+7:127:39
16Gustav KlotzMalmö OK25:39+7:137:39 Ladda ner rutt i gpx-format
17Malin LejonHärlövs IF26:34+8:087:55
18Jenny VinbladLunds OK27:24+8:588:10
19Åsa EnerothLunds OK27:35+9:098:14
20Jens TermenLunds OK27:48+9:228:17
21Tom DahlbergSkåneslättens OL27:49+9:238:18
22Mark ObersHästveda OK27:54+9:288:19
23Mikael SöderströmOK Stigen27:56+9:308:20
24Marie GrönlundLunds OK28:03+9:378:22
25Eva NelkingSkåneslättens OL28:37+10:118:32
26Marielle NilssonAndrarums IF29:22+10:568:45
27Stefan NilssonStigmännen Karlshamns OK30:10+11:449:00
28Martin CarlströmFK Boken30:17+11:519:02
29Göran JohanssonOK Tyringe32:10+13:449:36
30Peter PukeYstads OK32:40+14:149:45
31Jonas HedströmMalmö OK33:06+14:409:52
32Ing-Britt SwedenborgLunds OK33:36+15:1010:01
33Stein ØstbyMalmö OK34:59+16:3310:26
34Jenny GustafssonLunds OK35:19+16:5310:32
35Greger IngemanssonYstads OK39:33+21:0711:48
36Bengt SalomonssonSkåneslättens OL45:46+27:2013:39

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser