Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för GMOK sprintcup etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: GMOK sprintcup etapp 1
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: onsdag 10 maj 2017

D21

1 900 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Josefin TjernlundOK Tisaren13:477:15
2Maria MagnussonSävedalens AIK14:47+1:007:46
3Stina BergSävedalens AIK15:22+1:358:05
4Kristin SkaarRyda SK15:50+2:038:20
5Anna NiklassonGöteborg-Majorna OK15:53+2:068:21
5Lucyna DrewniowskaGöteborg-Majorna OK15:53+2:068:21
7Tuva Carlsson WallumSävedalens AIK16:10+2:238:30
8Maria HolmqvistSjövalla FK16:36+2:498:44
9Klara PålssonSävedalens AIK16:43+2:568:47
10Filippa SpånérSävedalens AIK17:02+3:158:57
11Moa SjöbergGöteborg-Majorna OK17:10+3:239:02
12Elin BlickOK Alehof17:35+3:489:15
13Lisa PalmSävedalens AIK17:44+3:579:20
14Åsa NordbergGöteborg-Majorna OK17:45+3:589:20
15Selma MoqvistLerums SOK18:13+4:269:35
16Anna BrodinFalkenbergs OK18:32+4:459:45
17Sofia EbermarkSävedalens AIK18:46+4:599:52
18Lotta FalkGöteborg-Majorna OK18:59+5:129:59
19Sara NordenfeltTolered-Utby Ol-klubb19:12+5:2510:06
19Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK19:12+5:2510:06
21Johanna HenrikssonFalkenbergs OK19:16+5:2910:08
22Susanne CoxLerums SOK19:50+6:0310:26
23Irma HåkanssonOK Gränsen20:15+6:2810:39
24Camilla NiklassonGöteborg-Majorna OK20:52+7:0510:58
25Emma KarlssonOK Landehof21:01+7:1411:03
26Kristina LarssonGöteborg-Majorna OK21:25+7:3811:16
27Annika BillstamOK Linné21:49+8:0211:28
28Karin AlthoffKungälvs OK22:42+8:5511:56
29Charlotte WikströmSävedalens AIK22:46+8:5911:58
30Hanna SvenssonFK Herkules23:55+10:0812:35
31Hedda Bergqvist-kringstadGöteborg-Majorna OK24:40+10:5312:58
32Tove EneljungIFK Göteborg25:49+12:0213:35
33Linda DanielssonLerums SOK28:35+14:4815:02
34Tove JohanssonOK Alehof31:13+17:2616:25
35Lovisa ÅrebäckGöteborg-Majorna OK35:43+21:5618:47
Johanna ErlandssonStora Tuna OKdiskvalificerad
Sandra PerssonIFK Göteborgej godkänd

H21

2 100 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid VågIFK Göteborg13:056:13
2Joakim EliassonGöteborg-Majorna OK13:10+0:056:16
3Morten Jarvis WestergårdIFK Göteborg13:30+0:256:25
4Mattis HallbergIK Uven13:33+0:286:27
5Måns SandgrenOK Orion13:38+0:336:29
6Magnus CarlstedtSävedalens AIK14:00+0:556:40
7Niklaus ReyNyköpings OK14:03+0:586:41
8Jonas MerzGöteborg-Majorna OK14:10+1:056:44
9Fredrik EdénIFK Göteborg14:15+1:106:47
10Martin LarssonIFK Göteborg14:26+1:216:52
11Martin LammFrölunda OL14:38+1:336:58
12Johan LarssonOK Skogshjortarna14:48+1:437:02
13Rasmus ArfwedsonFrölunda OL15:13+2:087:14
14David SvenssonSkåneslättens OL15:16+2:117:16
15Olle AnderssonTullinge SK15:27+2:227:21
16Kevin StåhlOK Hammaren15:35+2:307:25
17Fredrik WennermarkOK Skogsfalken15:45+2:407:30
18Erik BengtssonOK Skogsfalken15:50+2:457:32
19Jonas LauriFK Herkules16:04+2:597:39
20Axel ForsmanFK Herkules16:10+3:057:41
21Erik AderstedtKungälvs OK16:49+3:448:00
22Henrik PetterssonGustavsbergs OK17:08+4:038:09
23Marcus HanssonFrölunda OL17:14+4:098:12
24Simon BörjesonRyda SK17:17+4:128:13
25Johan NilssonSävedalens AIK17:27+4:228:18
25Wojciech WiktorGöteborg-Majorna OK17:27+4:228:18
27Jakob WahlGöteborg-Majorna OK17:33+4:288:21
28John GabrielssonSävedalens AIK17:47+4:428:28
29Martin LindqvistStenungsunds OK17:51+4:468:30
30Jan GrahnIK Uven18:12+5:078:40
30Anton HemlinIK Uven18:12+5:078:40
32Vidar FaxénSävedalens AIK18:50+5:458:58
33Peter AugustssonGöteborgs SK18:56+5:519:00
34Felix FalkGöteborg-Majorna OK19:42+6:379:22
35Magnus AlinderSjövalla FK20:13+7:089:37
36Per GrönroosOK Alehof20:39+7:349:50
37Johan BertsOK Alehof20:50+7:459:55
38Erik JanssonOK Linné21:11+8:0610:05
39Fredrik HofflanderGöteborg-Majorna OK21:44+8:3910:20
40Karl-Mikael SvenssonLidköpings VSK22:30+9:2510:42
41Mattias BrännströmFK Herkules26:50+13:4512:46
42MOHSEN NOSRATINIAFK Herkules32:26+19:2115:26
Vilhelm MelkstamLerums SOKej godkänd
Simon LarssonSävedalens AIKej start
Johnny HålsjöVänersborgs SKej start
Erik RamqvistLidköpings VSKej start
Arvid HammarFK Herkulesej start
Hampus LarssonFK Göingarnaej start

D16

1 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK13:228:21
2Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK14:26+1:049:01
3Thea FagerströmIFK Göteborg15:01+1:399:23
4Maria LogrenSjövalla FK15:16+1:549:32
5Isabella AumoKungälvs OK15:40+2:189:47
6Emely WeihartHestra IF16:43+3:2110:26
7Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK17:34+4:1210:58
8Lisa FalkGöteborg-Majorna OK17:36+4:1411:00
9Linn MauritzsonTolered-Utby Ol-klubb18:21+4:5911:28
10Olivia AspIFK Göteborg18:42+5:2011:41
11Tova LarssonLerums SOK19:34+6:1212:13
12Matilda JohannessonFrölunda OL19:41+6:1912:18
13Julia LindbladSävedalens AIK20:50+7:2813:01
14Ester FreidlitzOK Landehof23:06+9:4414:26
15Rebecka StenholdtFK Herkules24:57+11:3515:35
Tilda MelkstamLerums SOKdiskvalificerad
Meja EneljungIFK Göteborgej start

H16

1 900 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel PihlströmOK Landehof11:456:11
2Per NordholmSävedalens AIK13:37+1:527:10
3Erik HogedalGöteborg-Majorna OK14:10+2:257:27
4Jakob GunnarssonLerums SOK14:49+3:047:47
5Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK14:52+3:077:49
6Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK14:53+3:087:50
7Nils GrimbeckSävedalens AIK14:58+3:137:52
8Nils KörleOK Landehof15:10+3:257:58
9Linus BoströmOK Alehof15:12+3:278:00
10Arvid BacktemanLerums SOK15:31+3:468:10
11Simon NordbergGöteborg-Majorna OK16:07+4:228:28
12Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK16:36+4:518:44
13Emrik LindFK Herkules17:07+5:229:00
14Viktor Le ClaireFK Herkules19:27+7:4210:14
15Tobias FarbrotGöteborg-Majorna OK20:13+8:2810:38
16Erik JohanssonOK Alehof20:20+8:3510:42
17Zebastian ArfwedsonFrölunda OL21:13+9:2811:10
18Olle ÅrebäckGöteborg-Majorna OK21:14+9:2911:10
Carl JosefssonSävedalens AIKej godkänd
Emil AxelssonLerums SOKej start
Mattias LauriFK Herkulesej start

D14

1 400 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eleonora AlinderSjövalla FK9:366:51
2Sabina AumoKungälvs OK10:02+0:267:10
3Anna SvarfvarSjövalla FK11:21+1:458:06
4Elina ReinholdssonOK Alehof11:42+2:068:21
5Rebecka PihlströmOK Landehof12:25+2:498:52
6Olivia LundstedtSjövalla FK12:55+3:199:13
7Matilda FreidlitzOK Landehof13:09+3:339:23
8Siri LarsenTolered-Utby Ol-klubb13:14+3:389:27
9Tuva ÖhgrenSävedalens AIK14:19+4:4310:13
9Rakel HansonTolered-Utby Ol-klubb14:19+4:4310:13
11Elsa BobergIF Rigor14:26+4:5010:18
12Filippa FagerströmIFK Göteborg15:24+5:4811:00
13Agnes MårildGöteborgs SK21:21+11:4515:15
Ida BengtssonOK Alehofdiskvalificerad
Elsa KarlssonOK Landehofej godkänd

H14

1 600 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna9:506:08
2Casper SkeppSävedalens AIK10:08+0:186:20
3Victor BeischerIK Uven10:44+0:546:42
4Anton KastrupFK Herkules11:53+2:037:25
5Gunnar FovaeusSävedalens AIK11:58+2:087:28
6Albin NyqvistOK Landehof12:01+2:117:30
7Simon BååthSävedalens AIK12:26+2:367:46
8Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb12:31+2:417:49
9Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb13:00+3:108:07
10Jacob GrahnIK Uven13:07+3:178:11
11Elias NordbergGöteborg-Majorna OK13:08+3:188:12
12Arvid SkeppSävedalens AIK13:10+3:208:13
13William SturessonLerums SOK13:11+3:218:14
14Gustav BertsOK Alehof13:57+4:078:43
15Ebbe HolmqvistSjövalla FK14:02+4:128:46
16Jonas OlandersLerums SOK14:14+4:248:53
17Carl ErixonIFK Göteborg14:35+4:459:06
18Alfred JohanssonOK Alehof14:59+5:099:21
19Johan Wall JungbjerGöteborgs SK19:24+9:3412:07
20Simon LjungkvistOK Alehof20:19+10:2912:41
21Rickard BerndtssonFrölunda OL23:13+13:2314:30
Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OKdiskvalificerad
Erik KlerforsFK Herkulesej start

D12

1 400 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovisa DavidsonGöteborg-Majorna OK9:276:45
2Emilia LundstedtSjövalla FK10:05+0:387:12
3Maja NordenfeltTolered-Utby Ol-klubb11:16+1:498:02
4Elin AxelssonLerums SOK11:31+2:048:13
5Audrey HanssonFrölunda OL11:37+2:108:17
6Emma KarlssonOK Landehof12:05+2:388:37
7Wilma ReinholdssonOK Alehof12:28+3:018:54
8Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb13:27+4:009:36
9Johanna PihlströmOK Landehof13:48+4:219:51
9Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb13:48+4:219:51
11Ella PetterssonSävedalens AIK14:28+5:0110:20
12Maja AxelssonLerums SOK14:37+5:1010:26
13Linn EneljungIFK Göteborg15:48+6:2111:17
14Ida KörleOK Landehof16:39+7:1211:53
15Sara BengtssonOK Alehof19:11+9:4413:42
16Amanda PerssonGöteborg-Majorna OK31:16+21:4922:20
Elsa MoqvistLerums SOKej godkänd
Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Silje RingstadTolered-Utby Ol-klubbej start
Greta KarlssonTolered-Utby Ol-klubbej start
Emelina HolmqvistSjövalla FKej start

H12

1 400 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK10:037:10
2Fabian AlinderSjövalla FK10:22+0:197:24
3Tom WeihartHestra IF10:27+0:247:27
4Emil LindbladSävedalens AIK10:46+0:437:41
5Elias NyqvistOK Landehof12:01+1:588:35
6Linus BååthSävedalens AIK12:05+2:028:37
7Marcus LammFrölunda OL12:25+2:228:52
8Martin EkFrölunda OL13:43+3:409:47
9Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb14:06+4:0310:04
10Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb14:23+4:2010:16
11Felix JohanssonOK Alehof14:51+4:4810:36
12Linus AlinderSjövalla FK15:06+5:0310:47
13Gustav StåhlSävedalens AIK15:54+5:5111:21
14Viktor BerndtssonFrölunda OL16:31+6:2811:47
15Malte LjungkvistOK Alehof18:51+8:4813:27
16Linus AugustssonGöteborgs SK20:42+10:3914:47
17Emil AugustssonGöteborgs SK27:00+16:5719:17
18Emil GrönroosOK Alehof34:56+24:5324:57
Arvid MårildGöteborgs SKej godkänd
Emil SkeppSävedalens AIKej godkänd
Elias LauriFK Herkulesej start
Axel PerssonGöteborg-Majorna OKej start

D45

1 500 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Malin ÅrebäckGöteborg-Majorna OK14:049:22
2Camilla ÖhgrenSävedalens AIK14:15+0:119:30
3Lena CarlssonSävedalens AIK14:26+0:229:37
4Lena PeterssonOK Alehof14:34+0:309:42
5Gisela LindFK Herkules14:48+0:449:52
6Helena SvenssonFK Herkules15:07+1:0310:04
7Karolina MelkstamLerums SOK15:09+1:0510:06
8Nina DjerfLerums SOK15:51+1:4710:34
9Anne FarbrotGöteborg-Majorna OK16:34+2:3011:02
10Jeanette SigenstamMarkbygdens OK16:51+2:4711:14
11Eva NilssonKungälvs OK18:27+4:2312:18
12Caroline KarlssonTolered-Utby Ol-klubb19:25+5:2112:56
13My EngströmLerums SOK21:09+7:0514:06
14Sofia KarlssonOK Landehof21:19+7:1514:12
15Eva BlomströmIK Stern22:00+7:5614:40
16Helen LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb25:11+11:0716:47
17Karin ÅkesdotterIFK Göteborg29:38+15:3419:45
18Monica DrevesjöIK Stern31:18+17:1420:52
19Inga GustavssonIK Uven35:37+21:3323:44
Madeleine JohanssonOK Skogshjortarnadiskvalificerad
Laila B HöglundFK Herkulesej start
Lena KlerforsFK Herkulesej start
Annette ReulOK Orintoej start

H45

1 700 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik SturessonOK Alehof11:026:29
2Sören SturessonLerums SOK11:32+0:306:47
3Odd WallumSävedalens AIK12:08+1:067:08
4Arne Kjell VikhagenGöteborg-Majorna OK12:09+1:077:08
5Anders ArfwedsonFrölunda OL12:31+1:297:21
6Per GustavssonGöteborg-Majorna OK12:44+1:427:29
7Torsten BacktemanLerums SOK12:55+1:537:35
8Björn HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb13:04+2:027:41
9Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb13:08+2:067:43
10Henrik MelkstamLerums SOK13:10+2:087:44
11Magnus JosefssonSävedalens AIK13:12+2:107:45
12Johan ByströmKFUK-KFUM IA Göteborg13:13+2:117:46
13Magnus KarlssonOK Landehof13:14+2:127:47
14Per SöderbergSjövalla FK13:27+2:257:54
15Torbjörn GrahnIK Uven13:37+2:358:00
16Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb13:39+2:378:01
17Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK13:41+2:398:02
18Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb13:54+2:528:10
19Thomas AttforsSävedalens AIK14:04+3:028:16
20Erik RuotsalainenFrölunda OL14:05+3:038:17
21Mattias BååthSävedalens AIK14:10+3:088:20
22Ulf NyqvistOK Landehof14:11+3:098:20
23Christer BorgGöteborg-Majorna OK14:27+3:258:30
23Andrew LagoGöteborg-Majorna OK14:27+3:258:30
23Erik LauriFK Herkules14:27+3:258:30
23Robert HallbergIK Uven14:27+3:258:30
27Thomas GustafssonGöteborg-Majorna OK14:34+3:328:34
28Pär JohannessonFrölunda OL14:36+3:348:35
29Björn LindbladSävedalens AIK14:44+3:428:40
30Anders SpånérGöteborg-Majorna OK14:49+3:478:42
31Anders LammFrölunda OL15:09+4:078:54
32Sten BlomströmIK Stern15:28+4:269:05
33Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK15:45+4:439:15
34Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK15:46+4:449:16
35Peter BrobergIF Rigor16:13+5:119:32
36Magnus Wall JungbjerGöteborgs SK16:20+5:189:36
37Pär JohanssonOK Alehof16:27+5:259:40
38Carl-Henry AnderssonOK Orinto16:30+5:289:42
39Ola SteneborgOK Orinto16:35+5:339:45
40Fredrik KörleOK Landehof16:57+5:559:58
41Magnus UppströmFK Herkules17:15+6:1310:08
42Björn EngströmLerums SOK19:28+8:2611:27
43Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb19:48+8:4611:38
44Lennart GustavssonIK Uven23:48+12:4614:00
45Lars-Olof RönnqvistOK Löftan23:54+12:5214:03
46Leif GustafssonIK Stern28:02+17:0016:29
47Björn AhlnérGöteborg-Majorna OK28:35+17:3316:48
Fredrik AskMarkbygdens OKdiskvalificerad
Mats KarestrandLerums SOKdiskvalificerad
Carl NorinFrölunda OLdiskvalificerad
Jussi AumoKungälvs OKdiskvalificerad
Per BaierTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Jörgen IvarssonHestra IFej start
Håkan BerndtssonFrölunda OLej start
Håkan ErikssonTolered-Utby Ol-klubbej start
Reinhold ReulOK Orintoej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser