Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Edetdubbeln, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Edetdubbeln
Arrangörsorganisation: OK Gipen
Datum: onsdag 6 juni 2018

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D21

3 040 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa NordbergGöteborg-Majorna OK20:426:48
2Emelie SvalinVänersborgs SK21:22+0:407:01
3Laila B HöglundFK Herkules21:25+0:437:02
4Sofia JohanssonTrollhättans SOK23:25+2:437:42
5Anni HogedalOK Alehof23:30+2:487:43
6Karin Karlfeldt FedjeFrölunda OL24:23+3:418:01
7Linda WesterbergTrollhättans SOK26:21+5:398:40
8Julia BirathStenungsunds OK26:56+6:148:51
9Linda LarssonFrämmestads IK27:20+6:388:59
10Tove JohanssonOK Alehof39:12+18:3012:53

H21

3 120 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin HogedalOK Alehof18:395:58
2Christoffer JohanssonTrollhättans SOK19:55+1:166:23
3Daniel NetzIFK Göteborg Orientering20:10+1:316:27
4Aron Laurell HåkanssonKungälvs OK21:38+2:596:56
5Andreas KarlssonSävedalens AIK22:44+4:057:17
6Fredrik ErikssonOK Flundrehof24:48+6:097:56
7John GabrielssonSävedalens AIK25:10+6:318:03
8Linus IsebornFrämmestads IK25:18+6:398:06
9Pontus KarlssonTrollhättans SOK25:51+7:128:17
10Robin NyqvistKungälvs OK28:03+9:248:59
11Raphael MakGöteborg-Majorna OK33:45+15:0610:49
Eric CarlssonKvillebyns SKej start

H18

3 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar CarlssonKvillebyns SK19:286:24
2Eric BerlinTrollhättans SOK20:59+1:316:54
Anders BjörklundTrollhättans SOKej start

D16

2 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma AppelgrenTrollhättans SOK21:079:57
2Agnes ErikssonTrollhättans SOK21:33+0:2610:09
3Agnes GleisnerOK Skärmen23:07+2:0010:54
4Wilma BromanOK Flundrehof32:44+11:3715:26
Julia LindbladSävedalens AIKej godkänd

H16

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton KastrupFK Herkules15:156:21
2David AlménTrollhättans SOK15:21+0:066:23
3Erik IngemarssonHestra IF15:26+0:116:25
4Elias ThörnbladTrollhättans SOK15:39+0:246:31
5Simon NordbergGöteborg-Majorna OK16:06+0:516:42
6Willy FjällborgStenungsunds OK16:13+0:586:45
7Arvid EkströmStenungsunds OK17:47+2:327:24
8Erik JohanssonOK Alehof18:37+3:227:45

D14

1 930 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva BjörkTrollhättans SOK14:357:33
2Elsa BobergIF Rigor18:14+3:399:26
3Ellen ErikssonOK Flundrehof20:56+6:2110:50
4Linnea Solvang StaggOK Skogsvargarna21:02+6:2710:53
5Elsa MartanderTrollhättans SOK21:52+7:1711:19
6Linnea AxelssonÅmåls OK23:35+9:0012:13

H14

1 930 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elias NordbergGöteborg-Majorna OK12:256:26
2Gunnar FovaeusSävedalens AIK13:17+0:526:52
3Axel BrönnestamOK Gipen14:05+1:407:17
4Emil LindbladSävedalens AIK14:37+2:127:34
5Filip IngemarssonHestra IF14:39+2:147:35
6Johan ErikssonOK Skogsvargarna14:46+2:217:39
7Isak ThörnbladOK Flundrehof15:39+3:148:06
8Max NymanOK Gipen16:14+3:498:24
9Adrian BergqvistOK Alehof16:17+3:528:26
10Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb16:39+4:148:37
11Erik GustafssonDegerfors OK18:09+5:449:24
12Edvin OckbornTrollhättans SOK18:15+5:509:27
13Simon LjungkvistOK Alehof19:57+7:3210:20
14Rasmus PerssonOK Flundrehof20:21+7:5610:32
15Elias PerssonOK Flundrehof20:42+8:1710:43
16Alvin RösehagVänersborgs SK20:59+8:3410:52
17Oscar NymanOK Gipen24:27+12:0212:40

D12

1 860 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubb15:118:09
2Ida AnderssonVänersborgs SK18:50+3:3910:07
3Lilly JorehedOK Gipen22:20+7:0912:00
4Stella ModénFrölunda OL26:03+10:5214:00
5Vera KlingbergLjungskile FK26:46+11:3514:23
6Tilda ErikssonOK Flundrehof28:35+13:2415:22
7Karolina KnutsTrollhättans SOK29:58+14:4716:06
8Tilda SåbyOK Flundrehof53:11+38:0028:35
Hilma EkströmStenungsunds OKej start
Milia OlofssonOK Flundrehofej start

H12

1 860 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HogedalVänersborgs SK12:076:30
2Viggo AnderssonTrollhättans SOK12:12+0:056:33
3Oskar WesterbergTrollhättans SOK14:50+2:437:58
4Alexander FedjeFrölunda OL15:29+3:228:19
5Simon ThörnbladOK Flundrehof16:16+4:098:44
6Josef EskilssonVänersborgs SK16:59+4:529:07
7Malte LjungkvistOK Alehof17:00+4:539:08
8Viktor NilssonStångenäs AIS18:25+6:189:54
9Harald RoessnerKvillebyns SK22:48+10:4112:15
10Edvin HögnertOK Flundrehof39:56+27:4921:28

D10

1 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelina BjörkmanKungälvs OK15:019:45
2Elin ZachrissonKungälvs OK21:31+6:3013:58
3Elsa ForsengLjungskile FK28:03+13:0218:12
4Olivia GustafssonTrollhättans SOK28:54+13:5318:45
5Celia KlingbergLjungskile FK34:02+19:0122:05

H10

1 540 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gabriel HogedalVänersborgs SK12:157:57
2Nore ModénVänersborgs SK15:35+3:2010:07
3Johannes AnderssonVänersborgs SK16:03+3:4810:25
4Love ModénFrölunda OL17:09+4:5411:08
5Malte AnderssonTrollhättans SOK19:29+7:1412:39
6Bruno FovaeusSävedalens AIK20:45+8:3013:28
7Melker OckbornTrollhättans SOK27:34+15:1917:54
8Einar RoessnerKvillebyns SK30:51+18:3620:01
9Daniel Wong LarssonTrollhättans SOK32:44+20:2921:15

D45

2 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria LarssonDegerfors OK27:0711:26
2Teres ZachrissonKungälvs OK31:36+4:2913:20
3Annika JohanssonOK Alehof45:43+18:3619:17

H45

2 690 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin BobergIF Rigor16:516:15
2Jonas GustafssonTrollhättans SOK17:30+0:396:30
3Pär SvenssonStenungsunds OK18:31+1:406:53
4Daniel FredrikssonFrölunda OL18:47+1:566:58
4Andreas EklundGöteborg-Majorna OK18:47+1:566:58
6Mats KarlfeldtSävedalens AIK19:56+3:057:24
7Olof MartanderTrollhättans SOK20:27+3:367:36
8Pontus KastrupFK Herkules22:10+5:198:14
9Bo KronOK Flundrehof23:45+6:548:49
10Lars ZachrissonKungälvs OK28:22+11:3110:32
11Gabriel ThörnbladOK Flundrehof29:36+12:4511:00
Kristoffer SidebyGöteborg-Majorna OKej start

D50

2 370 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena PeterssonOK Alehof21:289:03
2Ann-Charlotte SolvangOK Skogsvargarna23:54+2:2610:05
3Maria AnderssonKvillebyns SK24:52+3:2410:29
4Karin LaurellOK Flundrehof26:48+5:2011:18
5Kristina LindOK Skärmen27:01+5:3311:23

H50

2 450 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt NorrmanTrollhättans SOK17:177:03
2David GabrielssonSävedalens AIK18:23+1:067:30
3Ragnar UppströmFK Herkules18:26+1:097:31
4Magnus EmanuelssonOK Skogsvargarna18:29+1:127:32
5Martin MandingerTrollhättans SOK18:48+1:317:40
6Björn LindbladSävedalens AIK21:43+4:268:51
7Bo WesterbergTrollhättans SOK22:28+5:119:10
8Mats LarssonTrollhättans SOK22:55+5:389:21
9Fredrik NilssonStångenäs AIS23:38+6:219:38

D55

2 370 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina BejbomUddevalla OK21:269:02
2Birgit HanssonHerrestads AIF24:20+2:5410:16
3Margareta MandingerTrollhättans SOK39:45+18:1916:46

H55

2 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer BorgGöteborg-Majorna OK19:347:59
2Anders KjellbergOK Flundrehof20:43+1:098:27
3Magnus UppströmFK Herkules22:02+2:288:59
4Sören KnutsTrollhättans SOK22:10+2:369:02
5Roy JohanssonOK Skogsvargarna22:26+2:529:09
6Mats LindströmOK Skärmen22:53+3:199:20
7Clas BörjessonIK Uven24:26+4:529:58
8Håkan SörenssonTrollhättans SOK26:10+6:3610:40 Ladda ner rutt i gpx-format
9Stefan HornebrantTrollhättans SOK26:19+6:4510:44
10Krister WessmarkOK Flundrehof38:17+18:4315:37
Magnus WideFrölunda OLej start
Anders AxelssonOK Skogsvargarnaej start

D60

2 400 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jane McpheatFK Herkules25:0510:27
2Ingrid JessenFrämmestads IK25:09+0:0410:28
3Märit GustafssonEds SK25:33+0:2810:38
4Margareta NetzTrollhättans SOK27:27+2:2211:26
5Catharina KarlssonTrollhättans SOK29:15+4:1012:11
6Kerstin BurmanKvillebyns SK33:25+8:2013:55
7Brith MohlinIK Stern38:44+13:3916:08
My EngströmLerums SOKej start

H60

2 400 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen IvarssonHestra IF15:556:37
2Sten GustafssonEds SK16:05+0:106:42
3Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK16:24+0:296:50
4Ulf BurmanGustavsbergs OK17:19+1:247:12
5Jerker NetzTrollhättans SOK18:02+2:077:30
6Johan KarlssonTrollhättans SOK18:54+2:597:52
7Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK19:15+3:208:01
8Lasse JohanssonEds SK19:42+3:478:12
9Thomas KarlssonFrämmestads IK20:16+4:218:26
10Håkan HåkanssonKungälvs OK36:17+20:2215:07

D65

2 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria NordwallOK Kolmården21:3010:08
2Gunnel TurpeinenKvillebyns SK23:43+2:1311:11
3Karin AxelssonIK Uven25:41+4:1112:06
4Evamarie LundahlIF Hagen30:23+8:5314:19
5Monica IvarssonOK Skogshjortarna31:25+9:5514:49
6Yvonne GalborgenEds SK34:06+12:3616:05

H65

2 210 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran OlssonIdefjordens SK16:117:19
2Kent KardellLjungskile FK17:00+0:497:41
3Bill AnderssonHestra IF17:06+0:557:44
4Bo KarlssonLjungskile FK18:36+2:258:24
5Lars HogedalVänersborgs SK19:17+3:068:43
6Dan WidercrantzOK Skärmen20:07+3:569:06
7Gunnar BejbomUddevalla OK20:10+3:599:07
8Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb20:17+4:069:10
9Roalh KlevelandKvillebyns SK20:43+4:329:22
10Per IvarssonUddevalla OK21:01+4:509:30
11Hans Andersson StrinningAttunda OK21:21+5:109:39
12Hans EkbergTrollhättans SOK21:45+5:349:50
13Sten BlomströmIK Stern21:55+5:449:55
14Anders ErikssonIF Hagen22:05+5:549:59
15Lars EkbergTrollhättans SOK22:49+6:3810:19
16Kent IvarssonOK Skogshjortarna22:54+6:4310:21
17Robert JessenFrämmestads IK24:07+7:5610:54
18Börje GustavssonTrollhättans SOK25:26+9:1511:30
19Arvid GalborgenEds SK25:36+9:2511:35
Conny JidetoftStångenäs AISej godkänd
Stefan MillegårdSävedalens AIKej start
Jan-Erik PålssonUddevalla ISej start

D70

2 120 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla-Britt OrdasiKungälvs OK27:0112:44
2Ingrid Rex WallströmOK Landehof27:11+0:1012:49
3Barbro BörjessonOK Skogshjortarna30:07+3:0614:12
4Berith IvehagFrämmestads IK30:18+3:1714:17
5Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad32:18+5:1715:14
6Enid IngemarssonHestra IF35:55+8:5416:56
7Rosa JohanssonIK Uven35:56+8:5516:56
8Lilian SamuelssonKungälvs OK38:59+11:5818:23
9Kristina JohanssonVänersborgs SK40:38+13:3719:10

H70

2 210 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Arne KällénUddevalla OK19:238:46
2Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS19:26+0:038:47
3Rune SandbergUddevalla OK19:37+0:148:52
4Olof KarlssonUddevalla OK19:50+0:278:58
5Dag LorénOK Frisene20:31+1:089:17
6Per-Arne JohanssonVänersborgs SK22:25+3:0210:08
7Hans LindqvistTrollhättans SOK23:48+4:2510:46
8Bertil HermanssonStenungsunds OK25:08+5:4511:22
9Allan WikströmStångenäs AIS26:18+6:5511:54
10Göran SvanBorås GIF28:45+9:2213:00
Carl-Henry AnderssonOK Orintoej start

D75

1 930 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta StenströmVänersborgs SK21:5211:19
2Britt RangertIK Ymer23:06+1:1411:58
3Lena WaernTrollhättans SOK24:26+2:3412:39
4Ingrid HermanssonIK Ymer26:57+5:0513:57
5Margareta JohanssonTrollhättans SOK27:15+5:2314:07
6Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK35:57+14:0518:37
7Lillemor HallinOK Landehof37:06+15:1419:13

H75

1 930 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth IvehagFrämmestads IK16:298:32
2Lars JohanssonOK Skogshjortarna17:12+0:438:54
3Henrik HvoslefIK Stern17:36+1:079:07
4Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna17:59+1:309:19
5Åke GatelidOK Skogshjortarna18:10+1:419:24
6Leif OlofssonOK Flundrehof20:20+3:5110:32
7Ronny AnderssonOK Skogshjortarna21:02+4:3310:53
8Gunnar PerssonSvanesunds GIF22:18+5:4911:33
9Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad24:10+7:4112:31
10Göte NatanaelssonLjungskile FK25:51+9:2213:23
11Bertil IngemarssonHestra IF26:52+10:2313:55
12Christer WestbergIFK Göteborg Orientering28:48+12:1914:55
Karl-Axel JohanssonIK Uvenej start

D80

1 860 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vivi-Anne BylundRydboholms SK23:0712:25
2Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna26:58+3:5114:29
3Margareta HolmbergIF Hagen31:39+8:3217:00
Gunnel BörjessonIK Uvenej godkänd
Signe NymanUddevalla ISej start

H80

1 860 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif JohanssonTrollhättans SOK19:5510:42
2Ingemar HolmbergIF Hagen21:41+1:4611:39
3Carl-Henrik HallbergIK Uven24:05+4:1012:56
4Karleric FranssonTrollhättans SOK31:28+11:3316:55
5Gunnar BylundRydboholms SK37:46+17:5120:18

Öppen motion 1

1 540 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1William FedjeFrölunda OL17:3711:26
2Eskil WallebäckLjungskile FK18:59+1:2212:19
3Arvid HägerstrandKungälvs OK22:11+4:3414:24
4Alvin HogedalOK Alehof22:13+4:3614:25
5Oskar GustafssonTrollhättans SOK22:55+5:1814:52
6Erik WadmanTrollhättans SOK22:59+5:2214:55
7Hannes ModénVänersborgs SK25:44+8:0716:42
8Selma MartanderTrollhättans SOK26:01+8:2416:53
9Joel BjörkmanKungälvs OK26:38+9:0117:17
10Ebba ForsengLjungskile FK29:25+11:4819:06
11Emma WadmanTrollhättans SOK31:19+13:4220:20
12Joel SimonssonSvanesunds GIF32:05+14:2820:50
13Vilgot HögnertOK Flundrehof32:52+15:1521:20
14Gunnar WaernTrollhättans SOK33:04+15:2721:28
15William AlfredssonOK Flundrehof33:28+15:5121:43
16Alvin JonassonSvanesunds GIF33:38+16:0121:50
17Hillevi WallebäckLjungskile FK34:41+17:0422:31
18Inez WallebäckLjungskile FK34:43+17:0622:32
19Klas EkblomSvanesunds GIF35:58+18:2123:21
20Ellen JohanssonOK Flundrehof36:42+19:0523:49
21Axel KollbergKlubblös36:49+19:1223:54
22Vide KlingbergLjungskile FK40:32+22:5526:19
23Thea KollbergKlubblös41:44+24:0727:05
24Nora EngqvistOK Flundrehof43:42+26:0528:22
25Annika WessmarkOK Flundrehof43:43+26:0628:23
26Julian KlingbergLjungskile FK44:53+27:1629:08
Nora JohanssonOK Flundrehofej godkänd
Axel GustafssonDegerfors OKej start

Öppen motion 3

1 930 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne BerlinTrollhättans SOK18:269:33
2Susanne JohanssonStångenäs AIS21:36+3:1011:11
3Berkley StaggOK Skogsvargarna22:07+3:4111:27
4Karin EngqvistOK Flundrehof23:07+4:4111:58
5Melvin NorbergerVänersborgs SK23:59+5:3312:25
6Marie BrooOK Flundrehof24:01+5:3512:26
7Jonas HögnertOK Flundrehof24:12+5:4612:32
8Lena AxelssonÅmåls OK24:59+6:3312:56
9Magnus Augustsson RoessnerKvillebyns SK25:19+6:5313:07
10Thomas AsplundOK Skogsvargarna25:24+6:5813:09
11Louise ModénVänersborgs SK25:57+7:3113:26
12Johanna KjellbergOK Flundrehof26:18+7:5213:37
13Jonas LarssonDegerfors OK27:01+8:3513:59
14Sara AnderssonVänersborgs SK28:13+9:4714:37
15Bodil LjungkvistOK Alehof28:43+10:1714:52
16Lasse FredrikssonVänersborgs SK29:27+11:0115:15
17Claire KarlssonVänersborgs SK29:29+11:0315:16
18Martin EricssonOK Flundrehof30:56+12:3016:01
19Liv LindOK Skärmen31:07+12:4116:07
20Carina SåbyOK Flundrehof33:20+14:5417:16
21Siw PetterssonGöteborg-Majorna OK45:19+26:5323:28

Öppen motion 7

3 040 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy AnderssonVänersborgs SK22:047:15
2Per BladLjungskile FK22:08+0:047:16
3Tomas NorrmanTrollhättans SOK23:00+0:567:33
4Adam KarlssonHagaby GoIF Örebro23:17+1:137:39
5Anna BerlinKungälvs OK23:56+1:527:52
6Mattias ModénVänersborgs SK24:45+2:418:08
7Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL25:02+2:588:14
8Patrik NilssonVänersborgs SK29:57+7:539:51
9Jan HanssonStenungsunds OK33:20+11:1610:57
10Lars RenbergKlubblös36:35+14:3112:02
11Emilia JohanssonOK Gisle41:17+19:1313:34
Andreas  TorneusKvillebyns SKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser