Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Älgfritt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Älgfritt
Arrangörsorganisation: OK Motala
Datum: söndag 14 oktober 2018

D21

4 680 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anika GassnerLinköpings OK39:358:27
2Emma LingIK Hakarpspojkarna40:45+1:108:42
2Tove PetterssonOK Roxen40:45+1:108:42
4Josefine KlintbergOK Ravinen41:30+1:558:52
5Iva FagréKFUM Örebro OK41:39+2:048:53
6Anette CarlssonKFUM Örebro OK41:52+2:178:56
7Elsa EkelinKFUM Örebro OK45:01+5:269:37
8Lisa Åberg SamorTjällmo-Godegårds OK47:27+7:5210:08
9Stina NeroMullsjö SOK48:52+9:1710:26
10Charlotte NedforsOK Roxen48:55+9:2010:27
11Elisabeth AhlgrenLinköpings OK50:46+11:1110:50
12Anna HallménOK Tisaren51:26+11:5110:59
13Julia RajanIFK Lidingö SOK51:30+11:5511:00
14Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna53:17+13:4211:23
15Lisa MalmströmTjalve IF Norrköping53:24+13:4911:24
16Emma VictorinKFUM Örebro OK54:09+14:3411:34
17Sofia CarlssonLindebygdens OK54:46+15:1111:42
18Saga SanderOK Milan54:54+15:1911:43
19Charlotte WahlströmKFUM Örebro OK55:16+15:4111:48
20Linnea SkalbergBredaryds SOK55:31+15:5611:51
21Karolina FalkOK Roxen56:06+16:3111:59
22Elisabet HalvarssonKFUM Örebro OK57:02+17:2712:11
23Malin AxFinspångs SOK59:51+20:1612:47
24Lena WesterlundOK Djerf1:00:24+20:4912:54
25Ellen PelanderOK Djerf1:00:45+21:1012:58
26Elin Sundkvist BergKFUM Örebro OK1:01:29+21:5413:08
27Johanna SärnbrinkOK Tisaren1:02:02+22:2713:15
28Anna GranathTjällmo-Godegårds OK1:03:04+23:2913:28
29Marika LundinTjällmo-Godegårds OK1:14:51+35:1615:59

H21

5 600 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Victor HanssonJönköpings OK35:596:25
2Peter ErikssonLinköpings OK36:21+0:226:29
3Jonas AnderssonOK Roxen36:27+0:286:30
4Lukas OlmKils OK36:33+0:346:31
5Erik FernlundOK Tisaren36:49+0:506:34
6Albin LillieströmOK Roxen37:24+1:256:40
7Jacob LindstamOK Ravinen37:30+1:316:41
8Kristian AlgersSkogspojkarnas OK38:40+2:416:54
9Dan LarssonOK Tisaren39:08+3:096:59
10Emil KaleredOK Denseln40:35+4:367:14
11Sören Nilsson PåledalOK Roxen41:05+5:067:20
12Jacob ErikssonKFUM Örebro OK41:12+5:137:21
13Åke LjunggrenLinköpings OK41:51+5:527:28
14Olof LjunggrenLinköpings OK42:08+6:097:31
15Per FredbergKristinehamns OK42:46+6:477:38
16Johannes KnutasAttunda OK43:36+7:377:47
17Vidar SjögrenTjällmo-Godegårds OK44:01+8:027:51
18Jonas AxénMotala AIF OL44:32+8:337:57
19Valter PetterssonOK Tisaren45:07+9:088:03
20Joakim GustafssonFinspångs SOK45:38+9:398:08
21Lukas EvebornOK Roxen45:59+10:008:12
21Tomas HallménOK Tisaren45:59+10:008:12
23Viacheslav MatiashOK Tisaren46:30+10:318:18
24Johan AllardLinköpings OK46:42+10:438:20
25Rasmus PetterssonOK Djerf46:43+10:448:20
26Johan PerssonHagaby GoIF Örebro46:52+10:538:22
27Fredrik TörnmarckAskersunds OK51:32+15:339:12
28Nils NedforsOK Roxen52:07+16:089:18
29Emil LarssonOK Tisaren53:16+17:179:30
30Martin HammarlundMotala AIF OL53:41+17:429:35
31Linus MalmKFUM Örebro OK55:08+19:099:50
32Reinert HallorOK Tisaren56:48+20:4910:08
33Jonas PetterssonOK Tisaren58:29+22:3010:26
34Nina HallorOK Tisaren1:00:46+24:4710:51
35Robert HögbergLinköpings OK1:07:03+31:0411:58
36Martin AllardTjällmo-Godegårds OK1:08:29+32:3012:13
Rasmus JonssonTjällmo-Godegårds OKej start
Andreas MogrenOK Milanej start
Albin Olausson AlgotsonMotala AIF OLej start
Daniel BogrenIF Hagenej start
Erik MalmbergLinköpings OKej start

D18

3 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva EvebornOK Roxen47:5413:34
2Lovisa TunessonSkogspojkarnas OK1:07:52+19:5819:13

H18

4 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thorsten SvenssonFinspångs SOK46:489:42
Christopher AnderssonVingåkers OKej start

D16

3 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva SvenskTjällmo-Godegårds OK29:388:57
2Hanna KromnérSkogspojkarnas OK32:06+2:289:41
3Elin KjellmanLinköpings OK32:41+3:039:52
4Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna33:00+3:229:58
5Sigrid LjunggrenLinköpings OK33:28+3:5010:06
6Hanna OlssonIFK Sävsjö37:29+7:5111:19
7Emmy LindgrenLinköpings OK42:21+12:4312:47
8Ida WaernqvistNAIS Orienteringsklubb46:16+16:3813:58
9Karolina RönnbäckOK Eken47:54+18:1614:28
Sofie BodinAlmby IKej godkänd
Alma GustafssonSOK Anebyej start
Ellen EkingeOK Motalaej start

H16

3 730 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna31:358:28
2Valter FredrikssonTjalve IF Norrköping35:38+4:039:33
3Erik JohnssonOK Kolmården41:21+9:4611:05
4Mattis GranströmNAIS Orienteringsklubb41:38+10:0311:09
5Carl HedegårdOK Kolmården41:48+10:1311:12
6Oliver HöögOK Motala46:15+14:4012:23
7Martin KvillengFinspångs SOK47:53+16:1812:50
8Edvin WalterssonOK Roxen51:40+20:0513:51
9Erik LingIK Hakarpspojkarna57:39+26:0415:27
Emil SöderbergTjällmo-Godegårds OKej start
Adrian SjödinIK Hakarpspojkarnaej start

H16 Kort

2 640 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David LagerqvistOK Motala56:3221:24

D14

2 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sandra LingIK Hakarpspojkarna24:4210:02
2Stella RosengrenTjalve IF Norrköping27:11+2:2911:03
3Moa Algers OmholtSkogspojkarnas OK29:36+4:5412:01
4Ida HjortOK Roxen31:42+7:0012:53
5Klara ZimmermanTjalve IF Norrköping32:14+7:3213:06
6Elsa GustafssonOK Tylöskog49:29+24:4720:06
7Moa KleistBoxholm-Mjölby OL57:56+33:1423:33
8Ida KarlssonOK Gränsen1:30:09+1:05:2736:38
Sofia TunessonSkogspojkarnas OKej start

H14

2 640 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon FlankegårdTjalve IF Norrköping24:009:05
2Hugo BraamOK Denseln25:27+1:279:38
3Henrik SvenssonOK Ravinen25:42+1:429:44
4Elis PetersonOK Denseln26:59+2:5910:13
5Ludvig KarlqvistTjällmo-Godegårds OK29:24+5:2411:08
6Viggo HolmbergOK Tylöskog33:02+9:0212:30
7Otto NilssonLinköpings OK33:32+9:3212:42
8Arvid SvenssonBjörkfors GOIF33:56+9:5612:51
9Albin KjellbergBjörkfors GOIF36:01+12:0113:38
10Rasmus PåledalOK Roxen36:15+12:1513:43
11Mattias JosefssonOK Roxen36:36+12:3613:51
12Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK36:58+12:5814:00
13Pontus ÖstemarFinspångs SOK37:00+13:0014:00
14Gustav GranströmNAIS Orienteringsklubb39:41+15:4115:01
15William SvartlingOK Motala44:20+20:2016:47
16Lucas BerggrenLinköpings OK45:48+21:4817:20
17August EkingeOK Motala47:15+23:1517:53
18Robin WilhelmsonTjalve IF Norrköping1:02:41+38:4123:44
19Axel WågbergNAIS Orienteringsklubb1:05:40+41:4024:52
Francesco SavaniSkogspojkarnas OKej start
Jacob PåledalOK Roxenej start
Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OKej start

D14 Kort

1 720 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Amanda LindgrenLinköpings OKej start

H14 Kort

1 720 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus KarlssonOK Denseln20:5412:09
Nils SkymbergKFUM Örebro OKej start

D12

1 720 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida SamuelssonBjörkfors GOIF21:4012:35
2Ebba SkullmanLinköpings OK22:21+0:4112:59
3Irma FrisellBoxholm-Mjölby OL22:33+0:5313:06
4Tilde EvebornOK Roxen24:45+3:0514:23
5Johanna KleistBoxholm-Mjölby OL25:44+4:0414:57
6Fia AnderssonHagaby GoIF Örebro26:04+4:2415:09
7Emma EngströmFinspångs SOK26:13+4:3315:14
8Ida EkholmBjörkfors GOIF26:23+4:4315:20
9Judit WennblomHagaby GoIF Örebro26:35+4:5515:27
10Emma LindgrenNAIS Orienteringsklubb27:54+6:1416:13
11Tilda MalmströmTjalve IF Norrköping28:03+6:2316:18
12Emmy BorgOK Denseln46:01+24:2126:45
13Joline PetriOK Djerf46:55+25:1527:16
Beatrice SanhuezaOK Motalaej godkänd
Moa PihlströmOK Roxenej godkänd
Jennifer NyströmOK Roxenej godkänd

H12

1 720 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ThybeckLindebygdens OK14:358:28
2Ted NilssonKFUM Örebro OK15:32+0:579:01
3Edvard PelanderOK Djerf16:32+1:579:36
4Wilmer KempeOK Denseln18:33+3:5810:47
5Filip HöögOK Motala19:50+5:1511:31
6Edvin ÅttingLinköpings OK20:36+6:0111:58
7Jonathan AnderssonVingåkers OK23:00+8:2513:22
8Emil ÖstemarFinspångs SOK29:08+14:3316:56
9Emil LingIK Hakarpspojkarna29:20+14:4517:03
10Noah KorallMotala AIF OL43:00+28:2525:00
Sixten WågbergNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Samuel HallbäckOK Motalaej godkänd
Linus SöderbergLinköpings OKej start
Hugo TofténSOK Träffej start
Oskar KarlqvistTjällmo-Godegårds OKej start

D10

1 740 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lova BraamOK Denseln15:098:42
2Lovisa ThybeckLindebygdens OK18:51+3:4210:50
3Stina BerggrenLinköpings OK19:59+4:5011:29
4Vera DahlbergJönköpings OK20:28+5:1911:45
5Tuva AnderssonNAIS Orienteringsklubb21:17+6:0812:13
6Elsa KorallMotala AIF OL21:54+6:4512:35
7Saga LindellOK Roxen25:16+10:0714:31
8Tilde SöderbergLinköpings OK26:48+11:3915:24
9Alva NilssonKFUM Örebro OK27:16+12:0715:40
10Märta HaraldssonMotala AIF OL28:47+13:3816:32
11Tilde TingströmNAIS Orienteringsklubb31:10+16:0117:54
12Lovisa DahlbergJönköpings OK32:06+16:5718:26
13Ida TofténSOK Träff35:27+20:1820:22
14Linn BorgOK Denseln1:11:28+56:1941:04
Anna EnbergLinköpings OKej godkänd
Linnéa PåledalOK Roxenej godkänd
Hilda TörnqvistMotala AIF OLej godkänd

H10

1 740 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felix SvenssonJönköpings OK16:119:18
2Edwin SäkerHagaby GoIF Örebro18:26+2:1510:35
3Olle BengtssonOK Motala24:54+8:4314:18
4Felix NidebornOK Roxen26:01+9:5014:57
5Edvin NobrantOK Roxen27:29+11:1815:47
6Simon LundqvistOK Motala28:52+12:4116:35
7Rasmus WilhelmsonTjalve IF Norrköping30:03+13:5217:16
8Hugo AldénOK Roxen33:26+17:1519:12
9Viggo TörnbergOK Motala36:43+20:3221:06
10Axel JarlNAIS Orienteringsklubb37:57+21:4621:48
11Lukas LarssonOK Roxen40:34+24:2323:18
Emilio SanhuezaOK Motalaej godkänd
Rafael SanhuezaOK Motalaej godkänd
Axel GustafssonOK Tylöskogej godkänd

D35

3 530 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa BraamOK Denseln53:1915:06
2Karin AlmTjällmo-Godegårds OK1:01:57+8:3817:32

H35

4 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter WilhelmsonTjalve IF Norrköping59:4212:23

D40

3 440 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Stina PåledalOK Roxen35:3610:20
2Lotta FrisellBoxholm-Mjölby OL35:41+0:0510:22
3Lotta HaraldssonMotala AIF OL39:44+4:0811:33
4Maria Rosén ThelinJönköpings OK40:13+4:3711:41
5Anna KorallMotala AIF OL41:08+5:3211:57
6Marie SvenskTjällmo-Godegårds OK43:51+8:1512:44
7Linda NyströmOK Roxen44:38+9:0212:58
8Emma BerggrenLinköpings OK45:14+9:3813:08
9Liselott EricsonLinköpings OK46:48+11:1213:36
10Malin WiklundAlmby IK49:49+14:1314:28
11Helene ÖhlundTjalve IF Norrköping55:31+19:5516:08
12Jennie KleistBoxholm-Mjölby OL59:11+23:3517:12

H40

4 160 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias TrofastTjällmo-Godegårds OK30:247:18
2Håkan SamorTjällmo-Godegårds OK35:46+5:228:35
3Magnus FranssonSOK Aneby37:48+7:249:05
4Christian EnbergLinköpings OK40:33+10:099:44
5Albin TengvallBoxholm-Mjölby OL40:38+10:149:46
6Mattias NilssonBjörkfors GOIF43:15+12:5110:23
7Ulrik KarlssonMotala AIF OL43:31+13:0710:27
8Stefan NidebornOK Roxen44:00+13:3610:34
9Mårten LindquistBoxholm-Mjölby OL45:15+14:5110:52
10James MelanderTjällmo-Godegårds OK45:45+15:2110:59
11Carl GranströmNAIS Orienteringsklubb47:11+16:4711:20
12Tommy AnderssonNAIS Orienteringsklubb52:06+21:4212:31
13Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK54:04+23:4012:59
14Robert SöderbergLinköpings OK57:48+27:2413:53
15Johan TingströmNAIS Orienteringsklubb1:04:00+33:3615:23
16Tony HolmbergOK Tylöskog1:04:02+33:3815:23
17Joakim WalterssonOK Roxen1:08:50+38:2616:32
18Mattias FredsbergOK Roxen1:16:07+45:4318:17
19Joakim KjellbergBjörkfors GOIF1:16:57+46:3318:29
20Per-Ola ThuressonOK Tylöskog1:45:45+1:15:2125:25
Jonas JohnssonOK Kolmårdenej godkänd
Mattias KarlssonOK Tylöskogej start

D45

2 920 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nina AhlanderOK Denseln24:498:29
2Susanne AldénOK Roxen26:10+1:218:57
3Charlotte FlansbjerOK Djerf28:04+3:159:36
4Agneta ErikssonOK Kolmården29:38+4:4910:08
5Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL30:33+5:4410:27
6Åsa GranströmNAIS Orienteringsklubb34:31+9:4211:49
7Susanne PetterssonOK Roxen35:38+10:4912:12
8Lena LindmanFinspångs SOK37:00+12:1112:40
9Angelica BrandqvistTibro OK40:10+15:2113:45
10Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog43:03+18:1414:44
11Tina LindgrenLinköpings OK45:08+20:1915:27
12Monica AnderssonVingåkers OK50:25+25:3617:15
13Cecilia BjörkhammerBjörkfors GOIF51:43+26:5417:42
14Jessica HallrosMotala AIF OL53:50+29:0118:26
15Petra OlssonIFK Sävsjö57:29+32:4019:41
16Karin ZimmermanTjalve IF Norrköping1:00:08+35:1920:35
17Monika HjellströmGränna-Bygdens OK1:01:06+36:1720:55
18Maria LillieströmOK Roxen1:01:31+36:4221:04
19Cecilia HolmbergOK Tylöskog1:36:53+1:12:0433:10
Jennie BrobakkenKFUM Örebro OKej start

H45

3 530 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik KleistBoxholm-Mjölby OL29:218:18
2Fredrik SvenssonJönköpings OK30:58+1:378:46
3Andreas KarlqvistTjällmo-Godegårds OK31:47+2:269:00
4Per KempeOK Denseln32:18+2:579:09
5Per HåstlundAlmby IK33:07+3:469:22
6Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebro33:41+4:209:32
7Stefan NyströmOK Roxen35:09+5:489:57
8Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL35:11+5:509:58
9Anders LingIK Hakarpspojkarna35:28+6:0710:02
10Magnus NilssonLinköpings OK36:25+7:0410:18
11Johan WänströmFinspångs SOK37:22+8:0110:35
12Magnus HjalmarssonAskersunds OK41:22+12:0111:43
13Jörgen HjortOK Roxen43:45+14:2412:23
14Johan PetriOK Djerf44:23+15:0212:34
15Mickael GöranssonAlmby IK45:56+16:3513:00
16Pär-Magnus BjurekTibro OK46:19+16:5813:07
17Björn KnuthammarLinköpings OK52:06+22:4514:45
18Urban SärnbrinkOK Tisaren1:01:42+32:2117:28
19Filip FlankegårdTjalve IF Norrköping1:02:02+32:4117:34
Örjan SandellOK Roxenej start

D50

2 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ÖhlinSOK Aneby34:5112:01
2Lena MalmströmTjalve IF Norrköping35:50+0:5912:21
3Petra KorallMotala AIF OL37:35+2:4412:57
4Ebba HedegårdOK Kolmården41:09+6:1814:11
5Anna KullbergLinköpings OK47:32+12:4116:23
6Pernilla HörwingOK Roxen49:34+14:4317:05
Anna-Lena JacobssonDegerfors OKej godkänd

H50

3 440 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders SvenskTjällmo-Godegårds OK26:527:48
2Henrik PetterssonOK Roxen30:25+3:338:50
3Jens LindströmTibro OK30:57+4:058:59
4Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna31:53+5:019:16
5Lars WistedtBoxholm-Mjölby OL32:24+5:329:25 Ladda ner rutt i gpx-format
6Anders LillieströmOK Roxen33:11+6:199:38
7Patrik ThybeckLindebygdens OK34:36+7:4410:03
8Lars JacobssonDegerfors OK35:45+8:5310:23
9Thomas LjungqvistTibro OK36:20+9:2810:33
10Peter BrämersonTibro OK38:31+11:3911:11
11Patric MolinBoxholm-Mjölby OL39:44+12:5211:33
12Johan MalmOK Kolmården39:57+13:0511:36
13Fredrik JönssonMotala AIF OL42:25+15:3312:19
14Lars SkymbergKFUM Örebro OK44:59+18:0713:04
15Patrik KorallMotala AIF OL48:31+21:3914:06
16Magnus HedegårdOK Kolmården52:08+25:1615:09
17Kenneth KarlssonAskersunds OK1:01:57+35:0518:00
18Lars KarlssonOK Gränsen1:10:09+43:1720:23
Christer ErikssonOK Kolmårdenej godkänd
Ola SvärmOK Roxenej start
Leif KrügerGarphyttans IFej start
Per WintherVästerbergslagens OLej start

D55

2 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maritha HenrikssonJönköpings OK32:0111:54
2Marianne NymanTjällmo-Godegårds OK33:05+1:0412:17
3Ann-Louise Notstam HjorthArboga OK40:35+8:3415:05
4Ingrid RoosMotala AIF OL41:20+9:1915:21
5Gunilla SandströmAlmby IK50:07+18:0618:37
6Elke MyrhedeMotala AIF OL59:37+27:3622:09

H55

2 920 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per BjurströmOK Tisaren24:478:29
2Pedro LundqvistLinköpings OK25:24+0:378:41
3Johan OskarssonLaxå OK27:46+2:599:30
4Börje AnderssonLinköpings OK28:54+4:079:53
5Nils AronssonOK Tisaren30:17+5:3010:22
6Per SvenssonFinspångs SOK30:43+5:5610:31
7Jonas KarlssonOK Tylöskog30:56+6:0910:35
8Lars BohlinOK Eken30:58+6:1110:36
9Bo GustafssonOK Tylöskog32:04+7:1710:58
10Ingemar MånssonRonneby OK34:32+9:4511:49
11Anders PalmqvistOK Tylöskog37:37+12:5012:52
12Torbjörn WrighedMotala AIF OL38:01+13:1413:01
13Conny BruhnBoxholm-Mjölby OL41:42+16:5514:16
14Jan-Erik KarlssonBoxholm-Mjölby OL42:03+17:1614:24
15Håkan SvenssonAlmby IK42:34+17:4714:34
16Fredrik NilssonKFUM Örebro OK47:35+22:4816:17
17Peter LaudonBoxholm-Mjölby OL50:54+26:0717:25
Mats CarlsvärdAlmby IKej godkänd

D60

2 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK28:5011:43
2Mona ÅkermanValbo AIF30:47+1:5712:30
3Annika DavidssonOK Klemmingen37:14+8:2415:08
4Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK37:54+9:0415:24
5Barbro IsakssonOK Tisaren50:18+21:2820:26
6Britt GunnarssonKristinehamns OK50:32+21:4220:32
Anna-Karin ArgusSol Tranåsej godkänd
Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubbåterbud

H60

2 900 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans-Ove ErikssonNyköpings OK28:039:40
2Göran ValfridssonBoxholm-Mjölby OL29:26+1:2310:08
3Christer FranssonMotala AIF OL29:33+1:3010:11
4Arne KlintbergEksjö SOK30:15+2:1210:25
5Åke SundinHällefors OK32:27+4:2411:11
6Jan-Ola KarlssonOK Njudung33:18+5:1511:28
7Nils-Olof BodinAlmby IK35:52+7:4912:22
8Jan-Olof BäckOK Djerf36:02+7:5912:25
9Mats RosanderFinspångs SOK36:28+8:2512:34
10Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL42:06+14:0314:31
11Sven GranathTjällmo-Godegårds OK42:57+14:5414:48
12Stefan GunnarssonKristinehamns OK44:25+16:2215:18
13Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL45:20+17:1715:37
14Leif EfraimssonMotala AIF OL46:42+18:3916:06
15Sven-Erik BrodinKristinehamns OK47:23+19:2016:20
16Ove ErikssonNyköpings OK47:44+19:4116:27
17Per-Ove EkmanOK Roxen1:00:58+32:5521:01
Roland NotstamArboga OKej start

D65

2 340 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK31:5513:38
2Gerd HagströmTjalve IF Norrköping41:00+9:0517:31
3Monica LööfMariestads FK42:25+10:3018:07
4Mona HullAlmby IK43:53+11:5818:45
5Gerd Uppsäll-LarssonHagaby GoIF Örebro44:36+12:4119:03
6Kerstin GustafssonOK Gränsen59:01+27:0625:13
7Irene KäckSol Tranås1:24:42+52:4736:11
Kerstin ErikssonBjörkfors GOIFej godkänd

H65

2 460 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke WallOK Tisaren23:129:25
2Lennart GustafssonJönköpings OK27:42+4:3011:15
3Eje DahlLaxå OK28:09+4:5711:26
4Anders ÅbergTjällmo-Godegårds OK28:30+5:1811:35
5Christer NälemarkOK Djerf30:07+6:5512:14
6Hasse ÅbergValbo AIF30:40+7:2812:27
7Per-Åke HullAlmby IK31:31+8:1912:48
8Göran LarssonSala OK31:35+8:2312:50
9Robert LarssonHagaby GoIF Örebro31:52+8:4012:57
10Lars GustafssonOK Gränsen32:08+8:5613:03
11Karl-Göran WahlströmAlmby IK32:53+9:4113:22
12Pelle SkullmanLinköpings OK33:17+10:0513:31
13Rainer ScholzIK Vista33:26+10:1413:35
14Håkan LööfMariestads FK33:46+10:3413:43
15Lars StrömTjällmo-Godegårds OK35:02+11:5014:14
16Anders JohanssonSol Tranås35:04+11:5214:15
17Stefan ÖbergOK Milan35:50+12:3814:33
18Kjell KaminskyIF Hagen35:54+12:4214:35
19Sven KäckSol Tranås36:00+12:4814:38
19Björn PetterssonUlricehamns OK36:00+12:4814:38
21Håkan OlssonHjobygdens OK36:07+12:5514:40
22Magnus WrethmanOK Roxen36:29+13:1714:49
23Torgny JohanssonBjörkfors GOIF36:57+13:4515:01
24Olle ArmanNyköpings OK39:11+15:5915:55
25Göran DavidssonOK Klemmingen40:50+17:3816:35
26Evert JohanssonOK Tisaren42:24+19:1217:14
27Tommy OlaussonSOK Aneby44:11+20:5917:57
28Torbjörn LageHelsingborgs SOK48:08+24:5619:33
29Hans GustavssonNyköpings OK50:15+27:0320:25
30Leif HasselströmMotala AIF OL50:45+27:3320:37
31Jens TörnmarckAskersunds OK59:05+35:5324:01
Per ErikssonLinköpings OKej godkänd
Lars ÖstlinOK Milanej godkänd
Håkan TengvallBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Tomas OlaussonAskersunds OKej start
Lennart JakobssonTibro OKej start

D70

2 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna32:1014:37
2Kajsa TofténHjobygdens OK36:53+4:4316:45
3Louise-Marie NilssonOK Klemmingen37:55+5:4517:14
4Carina LindmanFinspångs SOK42:31+10:2119:19
5Kerstin GunnarssonNässjö OK43:55+11:4519:57
6Gerd LindholmSol Tranås46:14+14:0421:00
7Eva HöijeOK Skogsstjärnan47:51+15:4121:44
8Birgitta ArleboKFUM Örebro OK57:45+25:3526:14
9Britt-Marie ÅbergOK Tisaren1:00:28+28:1827:29
Inger PetterssonBjörkfors GOIFej godkänd

H70

2 340 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke EckerbomIFK Sävsjö26:3911:23
2Karl Evert SvenssonIF Hagen26:55+0:1611:30
3Claes NidebornStora Tuna OK27:31+0:5211:45
4Per-Martin GustavsonTjällmo-Godegårds OK28:17+1:3812:05
5Anders MonteliusBoxholm-Mjölby OL29:29+2:5012:35
6Hans-Gösta BernhardMariestads FK29:45+3:0612:42
7Peter HagströmTjalve IF Norrköping30:38+3:5913:05
8Christer SandhOK Roxen31:50+5:1113:36
9Roland SandahlAnnebergs GIF32:34+5:5513:55
10Christer OttossonOK P432:37+5:5813:56
11Bo TuressonIFK Sävsjö32:52+6:1314:02
12Johnny GustafssonGamleby OK35:17+8:3815:04
13Stig IsraelssonOK Tylöskog36:19+9:4015:31
14Per GranevikJönköpings OK37:18+10:3915:56
15Lennart PetterssonBjörkfors GOIF38:32+11:5316:28
16Leif GödeckeOK Tylöskog39:05+12:2616:42
17Rolf-Inge KarlssonBoxholm-Mjölby OL42:02+15:2317:57
18Nils-Birger JohanssonSol Tranås43:00+16:2118:22
19Gunnar HejdenbergMotala AIF OL43:33+16:5418:36
20Sune GustavssonTibro OK44:40+18:0119:05
21Lars EkholmBjörkfors GOIF47:08+20:2920:08
22Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK50:14+23:3521:28
23Gunnar AnderssonIK Vista52:24+25:4522:23
24Ingvar HalldinOK Tylöskog57:28+30:4924:33
25Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna1:01:58+35:1926:28
26Kjell LindholmSol Tranås1:02:26+35:4726:40
27Göran JanssonGränna-Bygdens OK1:04:57+38:1827:45
28Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo1:06:12+39:3328:17
Stellan AhnströmForserums SOKej start
Rune RingsgårdOK Roxenej start

D75

2 190 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Asta SjöbergLindebygdens OK40:4018:34
2Kerstin BengtssonMotala AIF OL43:10+2:3019:42
3Ethel NordLindebygdens OK49:58+9:1822:48
4Ann-Marie BirgerssonForserums SOK50:50+10:1023:12
5Ann-Catrine AhlströmHjobygdens OK51:05+10:2523:19
6Britt PetterssonOK Roxen55:35+14:5525:22
7Sonja HanssonTjalve IF Norrköping55:59+15:1925:33
Britt ErikssonHammarby IF OFej godkänd
Britten PerssonFinspångs SOKej godkänd
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej godkänd

H75

2 200 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK24:3211:09
2Ulf WaldenfjordLinköpings OK29:21+4:4913:20
3Lennart HöijeOK Skogsstjärnan29:46+5:1413:31
4Kjell HolmströmBjörkfors GOIF32:34+8:0214:48
5Erland LingJönköpings OK35:05+10:3315:56
6Nils SjödinTjalve IF Norrköping35:37+11:0516:11
7Rune GunnarssonNässjö OK37:30+12:5817:02
8Kurt ÅbergOK Tisaren39:06+14:3417:46
9Nils-Göran KempeOK Denseln44:09+19:3720:04
10Åke NordbergOK Klyftamo45:17+20:4520:34
11Gunnar BrystHjobygdens OK46:15+21:4321:01
12Åke KarlssonSOK Träff46:41+22:0921:13
13Johnny WallingeOK Kolmården47:58+23:2621:48
14Knut HöökOK Klyftamo53:02+28:3024:06
15Kjell HagströmLinköpings OK57:32+33:0026:09
16Bengt KarlssonLinköpings AIK58:51+34:1926:44
17Stig JonssonBjörkfors GOIF59:27+34:5527:01

D80

2 140 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta HolmbergIF Hagen1:16:0735:34

H80

2 190 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curt ThorénNyköpings OK36:5916:53
2Rune AhlanderJönköpings OK37:42+0:4317:12
3Ove JohanssonOK Järnbärarna40:56+3:5718:41
4Per LarssonJönköpings OK51:00+14:0123:17
5Mats BirgerssonForserums SOK51:46+14:4723:38
6Otto HolmdahlLinköpings OK56:15+19:1625:41
7Stig BengtssonMotala AIF OL56:40+19:4125:52
8Lennart StenbergOK Älvsjö-Örby59:55+22:5627:21
9Bo BrånnAskersunds OK1:10:45+33:4632:18
10Bo ElmgrenSundbybergs IK1:17:19+40:2035:18
Ingemar HolmbergIF Hagenej godkänd
Nils-Erik ÅbergTjällmo-Godegårds OKej godkänd
Anders AdlerLinköpings AIKej start

Inskolning

1 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Arvid BobergOK Roxenfullföljt
Lo FleischmannOK Tisarenfullföljt
Ivar FrisellBoxholm-Mjölby OLfullföljt
Malte HaglundOK Roxenfullföljt
Eva LagerqvistOK Motalafullföljt
Karin LagerqvistOK Motalafullföljt
Noomi LankerOK Roxenfullföljt
Sofia LarssonOK Roxenfullföljt
Alva LindgrenNAIS Orienteringsklubbfullföljt
Folke NedforsOK Roxenfullföljt
Otto NilssonMotala AIF OLfullföljt
Klara ThybeckLindebygdens OKfullföljt

U1

1 540 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer BengtssonOK Motala15:2610:01
2Elvira LankerOK Roxen20:44+5:1813:27
3Albert KardellStjärnorps SK24:10+8:4415:41
4Hugo RylanderFinspångs SOK25:00+9:3416:14
5Lin PelanderOK Djerf29:05+13:3918:53
6Simon SöderbergLinköpings OK30:49+15:2320:00
7Elsa HögströmOK Motala38:03+22:3724:42

U2

1 740 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Assar Rosén ThelinJönköpings OK21:2412:17
2Adam DjerfstenLinköpings OK21:44+0:2012:29
3Hugo SigvardssonAskersunds OK25:18+3:5414:32
4Felix AnderssonNAIS Orienteringsklubb29:28+8:0416:56
5Alvin KorallMotala AIF OL32:58+11:3418:56
6Unna FleischmannOK Tisaren53:34+32:1030:47
7Disa KorallMotala AIF OL54:07+32:4331:06

Öppen motion 1

1 740 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil HallinOK Motala26:1415:04
2Lillvor NordströmKFUM Örebro OK28:55+2:4116:37
3Margareta SkoglundKlubblös39:48+13:3422:52
4Samuel ErikssonOK Letstigen41:10+14:5623:39
Olof WalfridssonSOK Anebyej godkänd
Alexander LarssonFinspångs SOKej start

Öppen motion 3

3 190 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik RylanderFinspångs SOK35:5511:15
2Martin ÖstemarFinspångs SOK49:32+13:3715:31
3Linda AlmgrenOK Kolmården49:37+13:4215:33
4Joakim HöglundMotala AIF OL1:00:01+24:0618:48
5Ture MyrhedeMotala AIF OL1:03:31+27:3619:54
6Hans GuldbrandMotala AIF OL1:05:51+29:5620:38 Ladda ner rutt i gpx-format
7Annie PetterssonMotala AIF OL1:05:58+30:0320:40
8Inger EkmanOK Roxen1:08:03+32:0821:19
9Jannika JosefssonOK Roxen1:09:14+33:1921:42
10Elisabeth WalfridssonSOK Aneby1:18:01+42:0624:27
11Liselott AnderssonKlubblös1:19:24+43:2924:53
12Sidonie WintherVästerbergslagens OL1:19:26+43:3124:54
13Tindra KarlssonAskersunds OK1:21:29+45:3425:32
14Sven-Olof FranssonSOK Aneby1:24:17+48:2226:25
15Peter  WagnsgårdOK Roxen1:25:38+49:4326:50
16Arwend JohanssonAskersunds OK1:27:29+51:3427:25
17Hanna HanssonAskersunds OK1:27:30+51:3527:25
18Sofia Härdvall HanssonAskersunds OK1:28:15+52:2027:39
19Stefan IvehammarLinköpings OK1:28:56+53:0127:52
20Marita EricsonLinköpings OK1:32:19+56:2428:56
21Patrik DahlbergJönköpings OK1:38:25+1:02:3030:51
22Pernilla IvehammarLinköpings OK1:39:19+1:03:2431:08
23Madeleine EricssonKlubblös1:54:57+1:19:0236:02
24Johanna FranssonDalaportens OL1:56:35+1:20:4036:32
25Irene HaraldssonKlubblös2:02:03+1:26:0838:15
26Kerstin KempeLinköpings OK2:06:25+1:30:3039:37
Pär AnderssonBoxholm-Mjölby OLej godkänd
Lars KarlssonOK Tisarenej godkänd
Cecilia BjurströmOK Tisarenej godkänd
Maria DahlbergJönköpings OKej godkänd
Cornelia LarssonFinspångs SOKej start

Öppen motion 5

3 930 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Paul BonneauKlubblös48:4112:23
2Elin LankerOK Roxen54:50+6:0913:57
3Johan FridströmFinspångs SOK55:42+7:0114:10
4Andreas NilssonMotala AIF OL58:35+9:5414:54
5Emma KarlssonOK Denseln58:50+10:0914:58
6Per NobrantOK Roxen59:11+10:3015:03
7Rasmus KarlssonAskersunds OK59:17+10:3615:05
8Oscar HanssonAskersunds OK59:18+10:3715:05
9Mats MyrhedeMotala AIF OL1:03:28+14:4716:08
10Johan LarssonOK Roxen1:04:26+15:4516:23
11Johan FrisellBoxholm-Mjölby OL1:04:36+15:5516:26
12Magnus HaglundOK Roxen1:05:02+16:2116:32
13Linus LankerOK Roxen1:11:00+22:1918:03
14Patricia MolinBoxholm-Mjölby OL1:13:11+24:3018:37
15Helen AnderssonBoxholm-Mjölby OL1:14:36+25:5518:58
16Oskar BentsenKlubblös1:15:32+26:5119:13
17Anna HaglundOK Roxen1:15:38+26:5719:14
18Kent NeroMullsjö SOK1:16:25+27:4419:26
19Håkan ErikssonOK Tisaren1:18:19+29:3819:55
20Anneli BorgOK Denseln1:21:45+33:0420:48
21Pontus Hero-EkKlubblös1:24:36+35:5521:31
22Cathrine BonneauKlubblös1:26:14+37:3321:56
23Linda KorallMotala AIF OL1:27:40+38:5922:18
24Pernilla TunessonSkogspojkarnas OK1:30:08+41:2722:56
25Gunilla KarlssonBoxholm-Mjölby OL1:34:27+45:4624:01
26Karin StattinSOK Träff1:40:32+51:5125:34
27Charlotte TingströmNAIS Orienteringsklubb1:49:15+1:00:3427:47
Emil TingströmNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Vilgot WennblomHagaby GoIF Örebroej godkänd

Öppen motion 7

2 690 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas AhlanderOK Denseln30:0611:11
2Morgan SvenssonOK Tisaren33:36+3:3012:29
3Håkan TräffNAIS Orienteringsklubb35:17+5:1113:06
4Bo PetterssonÖstgöta Helikopter SK & IF39:06+9:0014:32
5Dan JosefssonOK Roxen39:58+9:5214:51
6Bengt ÖstlundOK Roxen40:33+10:2715:04
7Linn AldénOK Roxen41:19+11:1315:21
8Barbro ÖstlundOK Roxen42:15+12:0915:42
9Torsten BråmåOK Roxen42:43+12:3715:52
10Jesper AnderssonVingåkers OK42:53+12:4715:56
11Bengt ArnessonIK Dran42:57+12:5115:57
12Liselott SvenssonJönköpings OK43:45+13:3916:15
13Bertil JohanssonKristinehamns OK44:38+14:3216:35
14Lars SonnertSol Tranås44:40+14:3416:36
15Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna44:53+14:4716:41
16Annika LindellOK Roxen46:51+16:4517:24
17Mats LönngrenBoxholm-Mjölby OL47:09+17:0317:31
18Lennart LundquistOK Nalle47:13+17:0717:33
19Ingrid JohanssonLinköpings OK48:30+18:2418:01
20Ole PedersenLinköpings OK49:36+19:3018:26
21Mats HastadFellingsbro GOIF49:50+19:4418:31
22Malin KleistBoxholm-Mjölby OL50:05+19:5918:37
23Leif SjögrenLinköpings OK50:50+20:4418:53
24Felix SinclairKlubblös51:30+21:2419:08
25Lars ArleboKFUM Örebro OK54:26+24:2020:14
26Roland KarlssonSOK Träff55:29+25:2320:37
27Lars BroströmDegerfors OK55:44+25:3820:43
28Roger StigssonLinköpings OK56:14+26:0820:54
29Ingela KlintbergEksjö SOK58:26+28:2021:43
30Karin ÖstlinOK Milan59:43+29:3722:11
31Bengt-Olof KaskOK Tisaren1:03:39+33:3323:39
32Kjell NilssonOK Klemmingen1:03:48+33:4223:43
33Lars JohanssonOK Motala1:07:30+37:2425:05
34Leif FredbergKristinehamns OK1:07:32+37:2625:06
35Catarina KarlssonSOK Träff1:10:42+40:3626:16
36Anna FröbergOK Roxen1:11:09+41:0326:26
37Ulla JonhedKFUM Örebro OK1:14:48+44:4227:48
38Elisabet WiklundLinköpings OK1:22:24+52:1830:37
39Kerry KempeLinköpings OK1:29:51+59:4533:24
40Sven-Arne FranssonAvesta OK1:33:03+1:02:5734:35
Örjan SäkerHagaby GoIF Örebroej godkänd

Öppen motion 8

4 820 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KarlssonOK Denseln39:078:06
2Maxime BonneauLinköpings OK40:20+1:138:22
3Henrik PetersonOK Denseln42:21+3:148:47
4Joel KarnehedOK Roxen42:53+3:468:53
5Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL45:24+6:179:25
6Viktor WaernqvistNAIS Orienteringsklubb49:02+9:5510:10
7Anders PelanderOK Djerf50:24+11:1710:27
8Marie Arnesson GallerOK Löftan52:39+13:3210:55
9Per ÖstlundOK Roxen52:49+13:4210:57
10Klas FriborgJönköpings OK58:09+19:0212:03
11Mats TofténIdrottsveteranerna58:47+19:4012:11
12Philip HjellströmGränna-Bygdens OK1:00:46+21:3912:36
13Michael WennblomHagaby GoIF Örebro1:02:21+23:1412:56
14Frida KarlssonLinköpings OK1:03:13+24:0613:06
15Torbjörn AlmgrenOK Kolmården1:03:39+24:3213:12
16Lina KromnérSkogspojkarnas OK1:04:30+25:2313:22
17Josefine DahlstedtTjalve IF Norrköping1:10:40+31:3314:39
18Mikael ÖrnOK Bävern1:11:36+32:2914:51
19Gabriella WennblomHagaby GoIF Örebro1:13:29+34:2215:14
20Erik FredrikssonTjalve IF Norrköping1:14:24+35:1715:26
21Jonas EkskogKvarnsvedens GOIF OK1:14:37+35:3015:28
22Carina KaleredOK Denseln1:15:40+36:3315:41
23Albin PetterssonHammarkinds OK1:15:44+36:3715:42
24Oskar SundströmKorsnäs IF OK1:17:07+38:0015:59
25Björn EkmanOK Roxen1:17:53+38:4616:09
26Håkan ÅbergTjällmo-Godegårds OK1:21:21+42:1416:52
27Jonny LindénVäxjö OK1:25:12+46:0517:40
28Per ZeijlonLinköpings OK1:25:45+46:3817:47
29Alexandra EklundIK Gandvik1:39:18+1:00:1120:36
30Jörgen AskbrinkHammarkinds OK1:50:28+1:11:2122:55
31Christer JohanssonLinköpings OK1:58:26+1:19:1924:34
Niclas KinnanderMatteus SIej godkänd
Johan SjödinIK Hakarpspojkarnaej start

Stjärnorpsklassen

2 920 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell SvenssonStjärnorps SK27:499:31
2John HylandStjärnorps SK29:48+1:5910:12
3Patrik ArlidStjärnorps SK41:33+13:4414:13
4Jenny ForsmanStjärnorps SK45:46+17:5715:40
5Anders HallbergStjärnorps SK49:51+22:0217:04
Hans OlstrandStjärnorps SKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser