Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Motionsorientering

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Motionsorientering
Arrangörsorganisation: Alvesta SOK
Datum: onsdag 26 april 2017

Öppen motion 1D

2 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba AnderssonAlvesta SOK24:3510:33
2Petra ÅsbergVäxjö OK37:30+12:5516:05
3Siv ÖstergrenAlvesta SOK49:21+24:4621:10
4Öllegård JanssonKlubblös49:25+24:5021:12
5Elsa AhlstrandVäxjö OK1:00:17+35:4225:52

Öppen motion 1H

2 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sten Ove GunnarssonKlubblös23:099:56
2Bengt AnderssonAlvesta SOK24:51+1:4210:39
3Arvid GustafssonVäxjö OK30:48+7:3913:13
4Krister KarlssonVäxjö OK38:01+14:5216:18

Öppen motion 3D

4 390 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma WestinKlubblös58:0713:14

Öppen Motion 3H

4 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt ElmerssonOK Norrvirdarna29:556:48
2Jörgen MalmVäxjö OK37:16+7:218:29
3Jan-Åke KarlssonOK Norrvirdarna38:09+8:148:41
4Liam KarlssonAlvesta SOK38:45+8:508:49
5Gunnar HolmgrenKlubblös50:17+20:2211:27

Öppen motion 5D

3 380 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena TryggesonVäxjö OK24:427:18
2Rebecca SvenssonVärend GN OL25:22+0:407:30
3Anna JohanssonVäxjö OK25:45+1:037:37
4Christina KvennefeldtAlvesta SOK26:07+1:257:43
5Hanna FagerVäxjö OK27:36+2:548:09
6Madeleine KarlssonOK Norrvirdarna27:37+2:558:10
7Ann Carolina KarlssonLessebo OK28:53+4:118:32
8Mona LindénVäxjö OK28:54+4:128:33
9Eva TollsternVäxjö AIS30:26+5:449:00
10Lisa LångströmKlubblös33:01+8:199:46
11Sara EdgrenOK Norrvirdarna33:12+8:309:49
12Britt RangertIK Ymer33:29+8:479:54
13Marie NilssonOK Virdarna34:05+9:2310:05
14Anna HammarbergAlvesta SOK36:54+12:1210:55
15Berit ByströmOK Virdarna37:01+12:1910:57
16Eva NilssonVäxjö OK46:23+21:4113:43

Öppen Motion 5H

3 380 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan JonassonFK Finn20:296:03
2Pär SvenssonVärend GN OL22:21+1:526:36
3Rasmus SvenssonVärend GN OL22:55+2:266:46
4Henrik LitsinVäxjö OK23:14+2:456:52
5Bengt-Åke JonassonFK Finn23:31+3:026:57
6Jonas FagerVäxjö OK25:09+4:407:26
7Kurt JakobssonAlvesta SOK26:49+6:207:56
8MICHAEL SVENSSONOK Norrvirdarna27:17+6:488:04
9Henrik SvenssonLessebo OK27:19+6:508:04
10Bengt HenrikssonVäxjö AIS28:04+7:358:18
11Patrik RothLessebo OK30:34+10:059:02
12Johan GunnarssonKlubblös30:43+10:149:05
13Arvid JonassonKlubblös34:05+13:3610:05
14Torgny JonssonVäxjö AIS35:05+14:3610:22
15Klas Erik SturessonVäxjö OK38:07+17:3811:16
16Tommy WahlbergVäxjö OK38:39+18:1011:26
17Thorwald FranssonOK Virdarna38:40+18:1111:26
18Gillis AlmVäxjö OK40:02+19:3311:50
19Lennart ÖstergrenVäxjö OK46:01+25:3213:36
20Ingemar ErlandssonVäxjö OK47:03+26:3413:55
21Johan JanssonVäxjö OK47:58+27:2914:11
Jan-Ove HedstigVäxjö OKej godkänd

Öppen motion 6D

5 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma AhlstrandVäxjö OK37:317:07
2Eva EklundVäxjö OK39:14+1:437:26
3Eva PetterssonVäxjö OK49:30+11:599:23
4Maria LarssonVäxjö OK1:03:33+26:0212:03

Öppen Motion 6H

5 270 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar LindforsOK Norrvirdarna32:066:05
2Ludvig WallénVäxjö OK32:49+0:436:13
3Gunnar MoqvistVäxjö OK33:00+0:546:15
4Håkan DanielssonVäxjö OK33:07+1:016:17
5John E ErikssonVäxjö OK33:54+1:486:25
6FREDRIK ERELTOK Norrvirdarna34:19+2:136:30
7Micky CarlfalkKlubblös34:50+2:446:36
8Magnus PorleVäxjö OK35:04+2:586:39
9Jan KarlssonVäxjö OK35:27+3:216:43
10Jonathan LundquistAlvesta SOK37:55+5:497:11
11Lars EklundVäxjö OK39:54+7:487:34
12Thomas BeckerinVäxjö OK39:57+7:517:34
13Håkan ÖstergrenVäxjö OK40:07+8:017:36
14Rolf BergquistBrittatorps TK40:57+8:517:46
15Johan MalmqvistVäxjö OK41:04+8:587:47
16Jonny LindénVäxjö OK41:39+9:337:54
17Magnus JärvholmVäxjö OK43:18+11:128:12
18Anton DanielssonVäxjö OK43:50+11:448:19
19Mats JonassonKlubblös44:20+12:148:24
20Joakim WessmanVäxjö OK45:58+13:528:43
21Birger LinnérAlvesta SOK49:23+17:179:22
22Sven Erik BergunAlvesta SOK1:14:31+42:2514:08
Per AspengrenVäxjö AISej godkänd

UD 1

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma EreltOK Norrvirdarna25:5410:39
2Elsa PeterssonVäxjö OK29:08+3:1411:59
3Matilda EricsonOK Norrvirdarna33:46+7:5213:53
4Tilja SvedbergLessebo OK35:25+9:3114:34
5Alma AderlidOK Norrvirdarna36:52+10:5815:10
Karin WestströmAlvesta SOKej godkänd
Emmi SöderlindLessebo OKej start

UH 1

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Love KarlssonVäxjö OK21:318:51
2Seth LauritzenOK Norrvirdarna28:35+7:0411:45
3Otto LindforsOK Norrvirdarna32:10+10:3913:14
4Oliver MarcusOK Norrvirdarna39:20+17:4916:11
5Leon SjöholmOK Norrvirdarna43:22+21:5117:50
6Nils Lamne LundgrenVäxjö OK44:30+22:5918:18
Bert EliassonOK Norrvirdarnaej start
Erik AhlOK Norrvirdarnaej start
Gustav NilssonAlvesta SOKej start

UD 2

2 670 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miranda NiklassonVäxjö OK24:049:00
2Hilda LindénVäxjö OK24:15+0:119:04
3Emma LindénVäxjö OK25:22+1:189:30
4Linn SöderlundVäxjö OK28:55+4:5110:49
5Stina SummersonOK Norrvirdarna30:50+6:4611:32
6Ia NyrellAlvesta SOK33:24+9:2012:30
7Hilda LindforsOK Norrvirdarna34:46+10:4213:01
8Amanda GustavssonVäxjö OK39:54+15:5014:56
Hedda LundgrenVäxjö OKej godkänd
Tilda NyrellAlvesta SOKej godkänd
Frida AhlOK Norrvirdarnaej start
Liv LiljaOK Norrvirdarnaej start

UH 2

2 670 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isac ElingforsVäxjö OK19:257:16
2Johannes FagerVäxjö OK20:33+1:087:41
3Linus LindénVäxjö OK23:35+4:108:49
4FRANS SummersonOK Norrvirdarna23:53+4:288:56
5Wilhelm WestströmAlvesta SOK24:37+5:129:13
6Joar AnderssonVäxjö OK25:34+6:099:34
7Erik MarkusOK Norrvirdarna31:54+12:2911:56
8Matthias Stålhandske GarnerVäxjö OK37:01+17:3613:51
9Adam AderlindOK Norrvirdarna38:04+18:3914:15
Truls SvedbergLessebo OKej start

UD 3

3 220 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Frida LindénVäxjö OK26:498:19
2Ebba UlvagårdenVäxjö OK27:34+0:458:33
3Saga BorensvedOK Norrvirdarna29:28+2:399:09
4Hilda PeterssonVäxjö OK30:54+4:059:35
5Linnéa EricsonOK Norrvirdarna49:19+22:3015:18

UH 3

3 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Samuel FagerVäxjö OK32:009:56
2Gabriel GarnerVäxjö OK1:04:30+32:3020:01
Ossian ÖstergrenAlvesta SOKej start
LUKAS LILJAOK Norrvirdarnaej start

D14

3 530 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja LindénVäxjö OK27:297:47
2Martina NiklassonVäxjö OK32:43+5:149:16
3Nora AnderssonOK Norrvirdarna48:52+21:2313:50
4Nicolina SöderbergAlvesta SOK1:11:41+44:1220:18
Elin RahmOK Norrvirdarnaej start

H14

3 530 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fabian EvertssonLessebo OK24:597:04
2Benjamin GarnerVäxjö OK25:51+0:527:19
3Moltas ÖstergrenAlvesta SOK29:45+4:468:25

H16

4 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1William BjörkmanVäxjö OK21:485:11
2Erik ÅkessonVäxjö OK22:25+0:375:20
3Samuel GarnerVäxjö OK32:22+10:347:42
4Alfred ÖstergrenAlvesta SOK34:28+12:408:12
5Carl SvenssonOK Norrvirdarna39:58+18:109:30

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser