Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gränsfejden/Vättefejden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gränsfejden/Vättefejden
Arrangörsorganisationer: Markaryds FK / Tockarps IK
Datum: lördag 5 maj 2018

D21

3 760 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa SvenssonNässjö OK30:128:01
2Carina GustafssonOK Gynge30:35+0:238:08
3Thea BökmanHelsingborgs SOK30:53+0:418:12
4Katarina LenanderVäxjö OK32:05+1:538:31
5Elin NilssonAndrarums IF33:11+2:598:49
6Martina JohanssonHestra IF35:07+4:559:20
7Clara DahlHärlövs IF35:34+5:229:27
8Elinor LindelöwHärlövs IF37:10+6:589:53
9Camilla NilssonOK Torfinn38:07+7:5510:08
10Lotten KindlundhFK Finn38:09+7:5710:08
11Carina ThynellHärlövs IF38:11+7:5910:09
12Maja TenghagenHärlövs IF38:46+8:3410:18
13Elin NeckénOK Älme41:00+10:4810:54
14Karolina PerssonOK Torfinn51:04+20:5213:34
Hilda AxelssonFK Göingarnaej godkänd

H21

4 770 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel HalvarssonKarlskrona SOK28:285:58
2Håkan GunnarssonFK Göingarna30:54+2:266:28
3Mikael LundqvistHalmstad OK31:37+3:096:37
4Johan SchagerlindOK Bävern31:57+3:296:41
5Per LenanderVäxjö OK33:01+4:336:55
6Joel KristianssonSkåneslättens OL33:14+4:466:58
7Anton PerssonOK Pan-Kristianstad34:10+5:427:09
8Loke AgmarkenHalmstad OK34:19+5:517:11
9Jacob MobergHelsingborgs SOK34:49+6:217:17
10Martin SchagerlindTrollhättans SOK35:16+6:487:23
11Daniel HellbergLunds OK35:17+6:497:23
12Rickard IngessonLunds OK36:15+7:477:35
13Jens AndertoftVästerås SOK36:19+7:517:36
14Adam SegerslättSkåneslättens OL36:24+7:567:37
15Per Erik JönssonOK Torfinn36:37+8:097:40
16Erik BengtssonFK Åsen36:56+8:287:44
17Mikael PihlOK Pan-Kristianstad38:20+9:528:02
18Simon OlssonHjärnarps OL38:26+9:588:03
19Magnus EmilssonFK Åsen41:08+12:408:37
20Henrik AnderssonHässleholms OK42:02+13:348:48
21Tobias CarlstedtHjärnarps OL43:50+15:229:11
22Lennart ErforsOK Torfinn44:18+15:509:17
23Jacob EnbergHalmstad OK45:24+16:569:31
24Simon PreutzOK Torfinn45:45+17:179:35
25Martin RidderstedtSkåneslättens OL48:27+19:5910:09
26Fredrik PölönenOK Torfinn51:17+22:4910:45
27Hans-Erik KarlssonOK Torfinn1:07:44+39:1614:11
Albin AnderssonOK Torfinnej start
Ludvig HallabroHässleholms OKej start
Urban ArnessonOK Torfinnej start

D20

3 710 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia LundHästveda OK1:05:4917:44

D18

3 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tina LjungqvistLunds OK32:028:38
2Lovisa RingHalmstad OK36:54+4:529:56
3Petra ErikssonOK Gynge38:03+6:0110:15

H18

3 670 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan HøhneOK Sorø33:109:02

H16

3 690 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil JägstedtHalmstad OK24:546:44
2Tobias JohanssonOK Löftan26:01+1:077:03
3Ivar HelmerssonHässleholms OK28:04+3:107:36
4Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OK31:16+6:228:28
5Philip MartinssonFK Finn37:15+12:2110:05
6Erik AlbinssonHjärnarps OL37:54+13:0010:16
7Robin CarlstedtHjärnarps OL55:45+30:5115:06

D14

2 870 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Clara Friis SchebyOK Sorø29:1410:11
2Thea HoffmanOK Sorø42:30+13:1614:48
3Sophia BengtssonLaholms IF OK42:41+13:2714:52
4Märta HenningssonLunds OK1:05:57+36:4322:58
Sandra WiduchKarlskrona SOKej start

H14

2 950 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elia KämpeÖrkelljunga FK19:366:38
2David MorénHjärnarps OL20:29+0:536:56
3Arvid AlbinssonHjärnarps OL21:49+2:137:23
4Hugo MartinssonFK Finn25:07+5:318:30
5Tobias HøhneOK Sorø25:41+6:058:42
6Axel TenghagenHärlövs IF27:28+7:529:18
7Erik OlssonFK Åsen27:30+7:549:19
8Gunnar WessbergHärlövs IF28:38+9:029:42
9Gustav LundqvistHalmstad OK34:06+14:3011:33
10Anton KarlssonFK Finn43:42+24:0614:48

D12

2 690 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara LjungqvistLunds OK16:015:57
2Hanna MorénHjärnarps OL20:22+4:217:34
3Frida EmilssonFK Åsen25:53+9:529:37
4Allie NelkingSkåneslättens OL28:36+12:3510:37
Eva HøhneOK Sorøej godkänd

H12

2 690 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver CarlidenHalmstad OK17:376:32
2Mads Ottar JespersenOK Sorø24:45+7:089:12
Kasper FagerKarlskrona SOKej godkänd

D10

2 190 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elvira JacobssonOK Gynge21:369:51
2Karla BengtssonLaholms IF OK21:37+0:019:52
3Ebba NilssonOK Gynge23:50+2:1410:52
4Sara CarlstedtHjärnarps OL28:28+6:5212:59
5Lisa JohnssonFK Finn29:16+7:4013:21

D35

3 670 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad36:379:58
2Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK44:51+8:1412:13
3Marie SvenssonFK Åsen45:02+8:2512:16

H35

4 550 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan LundhSödertälje-Nykvarn OF34:417:37
2Daniel SeverinssonHalmstad OK40:19+5:388:51

D40

3 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria HelmerssonHässleholms OK36:2410:00
2Karin LindqvistStigmännen Karlshamns OK39:03+2:3910:43
3Christina OlssonSkåneslättens OL39:22+2:5810:48
4Louise PihlOK Pan-Kristianstad40:58+4:3411:15
5Anna WikströmHästveda OK47:59+11:3513:10
6Tine Friis SchebyOK Sorø1:13:13+36:4920:06

H40

4 220 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers29:447:02
2Thomas NilssonEslövs FK31:00+1:167:20
3Tobias SvenssonFK Finn33:12+3:287:52
4Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad41:07+11:239:44
5Daniel KämpeÖrkelljunga FK44:45+15:0110:36
6Mikael NilssonLunds OK45:52+16:0810:52
7Jakob FagerKarlskrona SOK50:35+20:5111:59

D45

3 260 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna LjungqvistLunds OK30:369:23
2Anneli WihlborgOK Gynge37:07+6:3111:23
3Marie AlbinssonHjärnarps OL38:13+7:3711:43
4Lotta MorénHjärnarps OL40:42+10:0612:29
5Camilla CarlssonHärlövs IF40:56+10:2012:33
6Maria PeterssonHalmstad OK43:27+12:5113:19
7Emma CarlstedtHjärnarps OL44:30+13:5413:39
8Louise AxelssonFK Göingarna44:44+14:0813:43
9Jeanette HenningssonLunds OK58:17+27:4117:52
10Eva OlssonFK Åsen1:07:36+37:0020:44

H45

4 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LagerHalmstad OK27:266:30
2Conny RaskHjärnarps OL27:58+0:326:37
3Fabian LjungqvistLunds OK31:35+4:097:29
4Torgny LundHästveda OK32:49+5:237:46
5Magnus TenghagenHärlövs IF34:10+6:448:05
6Fredrik EnbergHalmstad OK35:32+8:068:25
7Martin JohanssonHalmstad OK36:52+9:268:44
8Thomas LåstbomHärlövs IF38:14+10:489:03
9Mattias JägstedtHalmstad OK40:29+13:039:35
10Niklas WelanderÖrkelljunga FK40:32+13:069:36
11Magnus NilssonOK Älme44:23+16:5710:31
12Lennart MorénHjärnarps OL46:23+18:5710:59
13Nils HelmerssonHässleholms OK49:37+22:1111:45
14Lars DahlHärlövs IF51:33+24:0712:12
Ulrik MagnussonHalmstad OKej start

D50

3 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid JohanssonLaholms IF OK29:249:01
2Annika EngelHässleholms OK34:30+5:0610:34
3Helena KristianssonHässleholms OK38:48+9:2411:54
4Kerstin DahlHärlövs IF1:08:33+39:0921:01

H50

3 740 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tomas WestlundOK Pan-Kristianstad23:156:12
2Håkan AxelssonFK Göingarna25:21+2:066:46
3Niklas EdvardssonFK Göingarna26:13+2:587:00
4Mårten WikströmHalmstad OK27:29+4:147:20
5Magnus SvenssonNässjö OK27:43+4:287:24
6Magnus OlssonHjärnarps OL30:05+6:508:02
7Johan BökmanHelsingborgs SOK32:08+8:538:35
8Magnus LarsenFK Boken34:09+10:549:07
9Ulf LinderfalkSkåneslättens OL35:41+12:269:32
10Lars ErikssonHjärnarps OL37:45+14:3010:05
11Jan JohanssonSkåneslättens OL37:59+14:4410:09
12Peter AnderssonOK Gynge40:00+16:4510:41
13Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK51:13+27:5813:41
14Björn CarlstedtHjärnarps OL54:40+31:2514:37

D55

3 120 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie BengtssonFK Åsen27:088:41
2Ina LindebergSkåneslättens OL28:22+1:149:05
3Christina SegerslättSkåneslättens OL31:33+4:2510:06
4Lena OlssonSkåneslättens OL35:14+8:0611:17

H55

3 710 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran MånssonStigmännen Karlshamns OK26:437:12
2Johnny NimvikFK Åsen27:30+0:477:24
3Bengt OlssonEslövs FK27:52+1:097:30
4Sverker ErikssonOK Gynge33:23+6:408:59
5Lars HallabroHässleholms OK35:19+8:369:31
6Bengt MartinssonHylte OK35:46+9:039:38

D60

2 690 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica WassFalkenbergs OK32:2612:03
2Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad32:48+0:2212:11
3Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb33:07+0:4112:18
4Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK42:35+10:0915:49
5Lena NielsenHelsingborgs SOK43:16+10:5016:05
5Christina NilssonAndrarums IF43:16+10:5016:05
7Anita KarlssonOskarströms OK46:45+14:1917:22
Ingela EkelövSkåneslättens OLej start

H60

3 640 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna27:367:34
2Thomas GeorgssonOK Nackhe28:22+0:467:47
3Ingmar EkelövSkåneslättens OL29:51+2:158:12
4Bengt LarssonFK Göingarna30:04+2:288:15
5Sten SegerslättSkåneslättens OL33:36+6:009:13
6Lars MagnussonOK Älme35:08+7:329:39
7Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK48:26+20:5013:18
8Roland BäcklinSigtuna OK49:08+21:3213:29

D65

2 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK26:1910:29
2Eva TykessonRävetofta OK26:31+0:1210:33
3Gudrun NilssonLunds OK26:45+0:2610:39
4Lena SöderbergOK Skogsfalken29:07+2:4811:36
5Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK29:55+3:3611:55
6Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL31:11+4:5212:25
7Åsa StåhlHjärnarps OL31:15+4:5612:27
8Ingalill NilssonStigmännen Karlshamns OK34:58+8:3913:55
9Karin LarssonOK Kompassen38:07+11:4815:11
10Sonja HammarOK Kompassen39:03+12:4415:33
11Margareta HeldFK Åsen53:08+26:4921:10

H65

3 280 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ken RagnarssonOK Kompassen27:218:20
2Sven-Inge SvenssonHässleholms OK29:10+1:498:53
3Björn-Olof ValdemarssonOK Nackhe31:45+4:249:40
4Olle BohmanHjärnarps OL31:59+4:389:45
5Kenth SundgrenSkåneslättens OL33:57+6:3610:21
6Kenneth FagerKarlskrona SOK35:39+8:1810:52
7Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK35:49+8:2810:55
8Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK38:54+11:3311:51
9Göran JohnssonSkåneslättens OL39:20+11:5911:59
10Stig JohanssonHelsingborgs SOK40:03+12:4212:12
11Lars Göran KillanderHästveda OK42:08+14:4712:50
12Bo Anders NilssonLunds OK43:16+15:5513:11
13Thomas JohanssonStigmännen Karlshamns OK52:29+25:0816:00
14Rolf GustafssonHelsingborgs SOK1:03:23+36:0219:19
Nils-Petter WiikDriv ilej godkänd
Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOKej start

D70

2 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla HåkanssonOK Gynge32:1912:52
2Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK35:03+2:4413:57
3Lena JönssonLaholms IF OK36:24+4:0514:30
4Hjördis ErlandssonOK Lindéna36:25+4:0614:30
5Astrid JohannessonHelsingborgs SOK36:53+4:3414:41
6Torill SvendsenFrosta OK37:21+5:0214:52
7Karin BengtssonOK Kompassen39:47+7:2815:50
8Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad40:18+7:5916:03
9Barbro NilssonAlvesta SOK41:11+8:5216:24
10Solbritt GustafssonOK Virdarna41:19+9:0016:27

H70

3 120 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK24:277:50
2Agne BengtssonOK Kompassen24:50+0:237:57
3Kjell ErlandssonOK Lindéna27:35+3:088:50
4Rune EliassonFalkenbergs OK31:19+6:5210:02
5Karsten RichardtKøge OK31:27+7:0010:04
6Kent JohanssonÖrkelljunga FK32:05+7:3810:16
7Jan HanssonLunds OK32:50+8:2310:31
8Ronald Mc GrailHjärnarps OL32:57+8:3010:33
9Leif KarlssonFrosta OK33:45+9:1810:49
10Kent BornlinderHelsingborgs SOK34:07+9:4010:56
11Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK35:13+10:4611:17
12Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK35:29+11:0211:22
13Christer GrönbladHärlövs IF35:32+11:0511:23
14Erling SamuelssonOK Vilse 8735:33+11:0611:23
15Lennart MartinssonOK Tyringe35:37+11:1011:24
16Gert OlssonSkåneslättens OL35:57+11:3011:31
17Bengt GardOskarströms OK36:07+11:4011:34
18Håkan NilssonMalmö OK36:11+11:4411:35
19Leif MalmHärlövs IF36:24+11:5711:40
20Benkt AnderssonFrosta OK36:43+12:1611:46
21Sven RuterOK Älme37:31+13:0412:01
22Ulf JönssonLaholms IF OK38:13+13:4612:14
23Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK41:05+16:3813:10
24Roland NilssonOK Kompassen41:35+17:0813:19
25Bo SenjeHalmstad OK42:09+17:4213:30
26Tommy HeldFK Åsen42:51+18:2413:44
27Bengt StåhlHjärnarps OL43:25+18:5813:54
28Nils-Erik BondessonFrosta OK47:37+23:1015:15
29Ingvar PerssonFK Åsen47:53+23:2615:20
30Lars HenrikssonOK Älme51:02+26:3516:21
Göran SvenssonFK Finnej godkänd
Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOKej start
Göran LarssonOK Kompassenej start

D75

2 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gun LarssonOK Lindéna25:5812:08
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK27:35+1:3712:53
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK34:55+8:5716:18
4Brita DahlbergHässleholms OK36:32+10:3417:04
5Gunilla GrönbladHärlövs IF36:47+10:4917:11
6Berit NilssonOK Älme40:20+14:2218:50
Gunnel WesterÖrkelljunga FKej start

H75

3 030 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK31:5910:33
2Roland OffrellFrosta OK34:26+2:2711:21
3Anders CarlssonSkåneslättens OL37:11+5:1212:16
4Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad38:02+6:0312:33
5Kjell LindauOK Kompassen38:32+6:3312:43
6Torsten ClaessonOK Älme38:50+6:5112:48
7Bertil OttossonFK Göingarna39:04+7:0512:53
8Åke EkstrandHärlövs IF39:48+7:4913:08
9Allan SunnergrenHjärnarps OL42:54+10:5514:09
10Roland EdvinssonFK Göingarna43:32+11:3314:22
11Rolf AnderssonLaholms IF OK43:50+11:5114:27
12Inge NilssonOK Älme1:15:53+43:5425:02
Allan HammarOK Kompassenej godkänd
Johnny MalmgrenHjärnarps OLej godkänd
Ewert NilssonOK Kompassenej start

D80

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LexellOK Torfinn40:0918:45
2Clarie EkOK Pan-Kristianstad40:36+0:2718:58
3Gun HanssonYstads OK47:13+7:0422:03
4Laila MalmqvistVäxjö OK56:42+16:3326:29

H80

2 510 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo UllmanOK Pan-Kristianstad29:1211:38
2Bernt LarssonOK Lindéna35:31+6:1914:09
3Bengt PeterssonOK Älme37:11+7:5914:48
4Börje NilssonHässleholms OK39:04+9:5215:33
5Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad40:51+11:3916:16
6Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK41:02+11:5016:20
7Anders AdlerLinköpings AIK46:04+16:5218:21
8Jan-Eric NelkingFK Åsen55:41+26:2922:11

D85

2 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunvor GöranssonLaholms IF OK49:2223:30

H85

2 100 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif ClaessonTormestorps IF28:0513:22
2Kjell-Arne PetterssonHärlövs IF33:41+5:3616:02
3Ingvar PeterssonHässleholms OK34:01+5:5616:11
4Torsten HannrupOK Kompassen42:04+13:5920:01
5Lars-erik MalmqvistVäxjö OK42:16+14:1120:07
6Ingvar LennerstedtLunds OK46:36+18:3122:11
Bengt EdvardssonOK Torfinnej godkänd

H90

1 890 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Curth SvenssonSkåneslättens OL42:4522:37

Inskolning

1 310 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Karl-Fredrik BromanOK Kompassenfullföljt
Nils JohanssonOK Kompassenfullföljt
Li KillanderHästveda OKfullföljt
Lova KillanderHästveda OKfullföljt
Oskar PerssonOK Torfinnfullföljt
Eleonor PilaPan Kristanstadfullföljt
Love RidderstedtKlubblösfullföljt
Ivan RobértStigmännen Karlshamns OKfullföljt
Hugo ZimmerbäckKlubblösfullföljt
Ludvig ZimmerbäckKlubblösfullföljt

U1

2 280 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Camille Friis SchebyOK Sorø21:479:33
2Sigge RobértStigmännen Karlshamns OK24:08+2:2110:35
3Elin AnzeliusHästveda OK24:40+2:5310:49
4Marticia PrakapaiteBig Foot Orienteers30:48+9:0113:30
5Kristina Nilsson CondoriHästveda OK30:52+9:0513:32
6Erik AnzeliusHästveda OK31:05+9:1813:37
7Lova KlemdesonOK Kompassen36:42+14:5516:05
8Elvira NilssonOK Kompassen36:45+14:5816:07
9Delia CondoriHästveda OK49:24+27:3721:40
10Harry ViktorssonHästveda OK49:25+27:3821:40
11Bertil RongbyHästveda OK49:27+27:4021:41
12Alice CondoriHästveda OK49:28+27:4121:41

U2

2 190 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK19:398:58
2Natalie WerlinSimlångsdalens IF20:15+0:369:14
3Stian HoffmanOK Sorø21:46+2:079:56
4August MagnussonLaholms IF OK23:28+3:4910:42
5Theo Asplund ÖnneboLaholms IF OK25:21+5:4211:34
6Louise AsplundLaholms IF OK25:48+6:0911:46
7Melvin BillingOK Kompassen26:32+6:5312:06
8Doris Larsson LindvallHässleholms OK30:05+10:2613:44
9Valter NelkingSkåneslättens OL33:19+13:4015:12
10Johan MärschnerOK Sorö33:47+14:0815:25
11Leonel Alvarez LönnÖrkelljunga FK36:13+16:3416:32
12Noel SvenssonOK Kompassen47:41+28:0221:46
Rasmus NilssonOK Gyngeej godkänd

Öppen motion 1

2 180 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta JohanssonLaholms IF OK28:1212:56
2Bodil RuterOK Älme28:35+0:2313:06

Öppen motion 3

2 690 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malte RobértStigmännen Karlshamns OK20:117:30
2Leif AxelssonSK Graal22:41+2:308:25
3Hanna ElfLunds OK22:51+2:408:29
4Kati NémethStigmännen Karlshamns OK24:11+4:008:59
5Elin WesterlundOK Älme25:31+5:209:29
6Anna-Lena SöderbergOK Gynge29:04+8:5310:48
7Else Resaland WiikDriv il29:46+9:3511:03
8Kerstin MartinssonOK Tyringe30:00+9:4911:09
9Sune JohanssonLaholms IF OK30:37+10:2611:22
10Annika GranqvistVärend GN OL31:02+10:5111:32
11Camilla JohanssonLaholms IF OK33:55+13:4412:36
12Veronica DahlbomHelsingborgs SOK36:30+16:1913:34
13Karin MalmgrenHjärnarps OL36:48+16:3713:40
14Kerstin JönssonVäxjö AIS38:06+17:5514:09
15Axel IlerupOK Gynge42:30+22:1915:47
16Monika LindblomLaholms IF OK43:34+23:2316:11
17Helle RagnarssonOK Kompassen43:54+23:4316:19
18Marita OlofssonOK Kompassen44:03+23:5216:22
19Arvid BrännströmHästveda OK45:01+24:5016:44
20Malin LundHästveda OK45:32+25:2116:55
21Ture AugdsonFK Boken45:43+25:3216:59
22Ulla KarlssonOK Tyringe49:06+28:5518:15
23Cecillia RidellHalmstad Garnison49:28+29:1718:23
24Jan DahlbergHässleholms OK51:50+31:3919:16
25Diana BromanOK Kompassen55:09+34:5820:30
26Ingrid WerlinSimlångsdalens IF1:06:35+46:2424:45
27Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK1:19:31+59:2029:33
Per KreutzOK Tyringeej godkänd
Marina ProninaFK Åsenej godkänd

Öppen motion 5

3 690 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger  DjupströmHalmstads OK37:4410:13
2Linda GunnarssonHästveda OK41:41+3:5711:17
3Anna NilssonHästveda OK44:20+6:3612:00
4Alfred WessbergHärlövs IF49:06+11:2213:18
5Torben MeldgaardOK Sorö49:51+12:0713:30
6Jan HägerAndrarums IF49:59+12:1513:32
7Helena SchutzdellerHässleholms OK58:25+20:4115:49
8Helen  PerssonHässleholms OK58:48+21:0415:56
9Ann-Sophie NilssonStigmännen Karlshamns OK59:26+21:4216:06
10Ingolf BengtssonHalmstad OK1:00:35+22:5116:25
11Filip GrimsholmHalmstad OK1:00:46+23:0216:28
12Lennart MagnussonLaholms IF OK1:08:33+30:4918:34
13Susanne Modig TjärnströmLaholms IF OK1:11:42+33:5819:25
14Kirsten LindemannOK Roskilde1:29:08+51:2424:09
Ronny FhermHästveda OKej godkänd
Charlie FhermHästveda OKej godkänd

Öppen motion 7

3 030 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan ElfLunds OK22:387:28
2Morgan CarlidenHalmstad OK25:12+2:348:19
3Per-Inge JohanssonKlubblös25:59+3:218:34
4Simon BjurgardHalmstad Garnison27:38+5:009:07
5Johan AsplundLaholms IF OK29:06+6:289:36
6Anette NilssonOK Gynge29:11+6:339:37
7Bengt ArnessonIK Dran29:27+6:499:43
8Christina BjörkÖrkelljunga FK30:27+7:4910:02
9Frida BjörkÖrkelljunga FK30:28+7:5010:03
10Eva NelkingSkåneslättens OL31:09+8:3110:16
11Johan StålJärnaps Ol31:48+9:1010:29
12Fredrik NilssonÖrkelljunga FK32:06+9:2810:35
13Isak WenbergHalmstad OK34:36+11:5811:25
14Liselotte JohanssonOK Löftan34:42+12:0411:27
15Per Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK35:26+12:4811:41
16Daniel EhmannOK Pan-Kristianstad35:30+12:5211:42
17Ingvar OlofssonFK Snapphanarna36:10+13:3211:56
18Karin KarlssonHalmstad OK36:17+13:3911:58
19Andreas WerlinSimlångsdalens IF37:58+15:2012:31
20Åsa Flink-SvenssonNässjö OK39:11+16:3312:55
21Erland MartinssonOK Tyringe39:19+16:4112:58
22Tor HellbergLunds OK39:22+16:4412:59
23Bert Inge GreenStigmännen Karlshamns OK39:28+16:5013:01
24Roland ErikssonHästveda OK39:49+17:1113:08
25Björn NordströmHässleholms OK40:06+17:2813:14
26Sune AnderssonHalmstad OK40:16+17:3813:17
27Sara BainbridgeLaholms IF OK41:00+18:2213:31
28Kerstin OlssonEslövs FK41:37+18:5913:44
29Barbro MartinssonOK Tyringe42:47+20:0914:07
30Bert OlofssonOK Kompassen42:50+20:1214:08
30Kerstin WessbergHärlövs IF42:50+20:1214:08
32Ewa ArnessonIK Dran42:55+20:1714:09
33Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK43:29+20:5114:21
34Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad43:53+21:1514:28
35Kristina GöranssonKlubblös44:29+21:5114:40
36Annika MartinssonHylte OK44:59+22:2114:50
37Kenneth WerlinSimlångsdalens IF45:09+22:3114:54
38Tina JohanssonOK Gynge48:05+25:2715:52
39Bengt-Åke NilssonOK Torfinn48:36+25:5816:02
40Torgny ÅstedtHärlövs IF50:19+27:4116:36
41Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken51:43+29:0517:04
42Rolf NilssonAndrarums IF51:52+29:1417:07
43Ingrid OlofssonFK Snapphanarna54:12+31:3417:53
44Jan LindemannOK Roskilde55:11+32:3318:12
45Roland AkselssonLunds OK55:17+32:3918:14
46Tommy BengtssonHässleholms OK56:43+34:0518:43
47Pierre RobértStigmännen Karlshamns OK56:52+34:1418:46
48Mats RosénHästveda OK57:18+34:4018:54
49Ann-Sofie RobértStigmännen Karlshamns OK57:20+34:4218:55
50Bo BengtssonHässleholms OK57:30+34:5218:58
51Katarina BengtssonHalmstad OK57:54+35:1619:06
52Mogens BruunOK Roskilde1:01:54+39:1620:25
53Håkan ErikssonHästveda OK1:12:14+49:3623:50
54Katrin RongbyHästveda OK1:12:19+49:4123:52
55Ole BøggildOK Roskilde1:23:46+1:01:0827:38
Sten Åke KvistIS Kullenej godkänd
Jan WessbergHärlövs IFej godkänd
Marie Ståhl NordströmHjärnarps OLej godkänd

Öppen motion 8

4 550 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David AnderssonIFK Lidingö SOK24:395:25
2Michael LönnHjärnarps OL28:52+4:136:20
3Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK32:04+7:257:02
4Fredrik StåhlHjärnarps OL32:40+8:017:10
5Mattias KillanderHästveda OK33:01+8:227:15
6Daniel NilssonHästveda OK35:31+10:527:48
7Magnus WärnsvedOK Njudung37:21+12:428:12
8Kåre SørensenOK Sorø37:36+12:578:15
9Asker ÖhlenschlägerÖrkelljunga FK38:24+13:458:26
10Mark ObersHästveda OK38:38+13:598:29
11Stefan RosénHästveda OK38:39+14:008:29
12Per GerdleHalmstad OK39:21+14:428:38
13Johan AxelssonOK Älme39:23+14:448:39
14Jenny BjörkÖrkelljunga FK39:35+14:568:41
15Per-Olof AnderssonOK Tyringe40:58+16:199:00
16Fredrik MagnussonLaholms IF OK41:03+16:249:01
17Julius KindlundhFK Finn41:26+16:479:06
18Lovisa WeidenSkåneslättens OL41:45+17:069:10
19Hans PerssonAndrarums IF43:01+18:229:27
20Tobias JohanssonLaholms IF OK43:18+18:399:30
21Mantas ZalagaSkåneslättens OL43:23+18:449:32
22Oscar WestHalmstad OK43:41+19:029:36
23Gert JonssonIK Hakarpspojkarna44:03+19:249:40
24Erik ÖhlenschlägerÖrkelljunga FK45:18+20:399:57
25Carin StenbergHelsingborgs SOK45:29+20:509:59
26Jan NygrenFK Boken46:35+21:5610:14
27Willie OlssonRävetofta OK47:15+22:3610:23
28Maria NilssonOK Kompassen48:29+23:5010:39
29Anneli KarlssonFK Finn48:34+23:5510:40
30Anders GranqvistVärend GN OL48:45+24:0610:42 Ladda ner rutt i gpx-format
31Malin WeidenSkåneslättens OL49:38+24:5910:54
32Jan KarlssonHalmstad OK50:44+26:0511:09
33Anders HenrikssonIS Skanne51:50+27:1111:23
34Simon SvenssonLaholms IF OK52:10+27:3111:27
35Jesper Munch JespersenOK Sorø52:26+27:4711:31
36Ann-Kristin SjöströmLunds OK52:58+28:1911:38
37Tommy HautopOK Pan-Kristianstad55:42+31:0312:14
38Torsten LindénIS Kullen55:47+31:0812:15
39Per-Olof FernbergIS Skanne1:04:19+39:4014:08
40Ingrid LarssonFK Göingarna1:08:12+43:3314:59
41Sven TörnkvistTormestorps IF1:08:36+43:5715:04
42Holger SigboOK Kompassen1:08:42+44:0315:05
43Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:17:47+53:0817:05
44Katarina FastOK Pan-Kristianstad1:24:37+59:5818:35
Roger NilssonLaholms IF OKej godkänd
Elisabeth HanssonIFK Lidingö SOKej godkänd
Johan TykessonRävetofta OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser