Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, medel, Dalarna

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, medel, Dalarna
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: lördag 25 augusti 2018

D21

4 680 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma JohanssonDomnarvets GOIF33:447:12
2Kajsa RisbyOK Kåre33:48+0:047:13
3Elin DahlinDomnarvets GOIF35:35+1:517:36
4Olha PanchenkoIFK Mora OK35:38+1:547:36
5Elin TyskOK Kåre36:55+3:117:53
6Jessica HallidayDomnarvets GOIF37:17+3:337:57
7Karolina HøjsgaardDomnarvets GOIF37:42+3:588:03
8Maria NilssonDomnarvets GOIF37:43+3:598:03
9Evgeniya RyapolovaIFK Mora OK38:23+4:398:12
10Johanna LarssonKöping-Kolsva OK41:01+7:178:45
11Anna MårsellStora Tuna OK42:14+8:309:01
12Eva ElfvingDomnarvets GOIF43:04+9:209:12
13Linda ByströmOK Kåre43:26+9:429:16
14Terese WängdahlStora Tuna OK46:54+13:1010:01
15Johanna AlmséusIFK Hedemora OK47:08+13:2410:04
16Hanna ErikssonIFK Mora OK47:51+14:0710:13
17Elina Von KrusenstiernaOK Kåre48:45+15:0110:25
18Frida AnsinSvaide Roma SOK51:20+17:3610:58
19Hanne KringstadGrycksbo IF OK53:25+19:4111:24
20Matilda JonssonIFK Mora OK55:50+22:0611:55
21Rachel CollinsIFK Hedemora OK59:23+25:3912:41
Susanna MårtenssonStora Tuna OKej start

H21

5 380 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas GustafssonOK Kåre30:025:34
2Joakim SvenskStora Tuna OK30:31+0:295:40
3Marek MinarIFK Mora OK32:13+2:115:59
4Linus RappIFK Mora OK33:11+3:096:10
5Anton ForsbergStora Tuna OK33:15+3:136:10
5Erik LiljequistSödertälje-Nykvarn OF33:15+3:136:10
7Pelle EngstrandStora Tuna OK34:28+4:266:24
8Greger TyskOK Kåre34:30+4:286:24
9Markus LangStora Tuna OK35:57+5:556:40
10Johan OlssonHjobygdens OK36:04+6:026:42
11Staffan ErikssonStora Tuna OK36:17+6:156:44
12Emil ÅbergOK Kåre36:42+6:406:49
13Anders HåkanssonOK Kåre37:05+7:036:53
14Björn ArvidssonStora Tuna OK37:45+7:437:01
15Daniel DuhlboIFK Mora OK38:31+8:297:09
16Fredrik PerssonDomnarvets GOIF38:35+8:337:10
17Rikard ClaessonStora Tuna OK38:38+8:367:10
18Mattias MårtsStora Tuna OK39:07+9:057:16
19Erik BjörklundOK Linné40:13+10:117:28
20Hampus MöllerStora Tuna OK41:17+11:157:40
21Johan KarlssonOK Kåre41:23+11:217:41
22Mathias WilhelmssonOK Kåre47:47+17:458:52
23Viktor DjerfVästerbergslagens OL50:32+20:309:23
24Anton BacklundSäterbygdens OK58:39+28:3710:54
Joel HallbergIFK Hedemora OKej start

D20

4 070 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma Von KrusenstiernaOK Kåre31:147:40
2Erika DuhlboIFK Mora OK45:17+14:0311:07
3Cecilia DjerfVästerbergslagens OL47:48+16:3411:44

H20

4 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac von KrusenstiernaOK Kåre27:235:51
2Emil ArvidssonSäterbygdens OK41:31+14:088:52
3Viktor BarkegrenStora Tuna OK45:47+18:249:46
Gustav ÖhgrenOK Kåreej start

D18

3 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda ÖstbergStora Tuna OK27:477:30
2Ronja HuggForsa OK29:00+1:137:50
3Maja MörthLeksands OK33:13+5:268:58
4Tindra JernströmAvesta OK37:30+9:4310:08
5Ida JohnssonOK Kåre39:14+11:2710:36
6Clara SpikLeksands OK41:16+13:2911:09
7Karolina DjerfVästerbergslagens OL42:09+14:2211:23
8Alva RyttherVästerbergslagens OL44:13+16:2611:57
9Julia WannerAvesta OK53:36+25:4914:29
10Karin JohanssonGagnefs OK58:05+30:1815:41
11Agnes JonssonDomnarvets GOIF1:03:40+35:5317:12 Ladda ner rutt i gpx-format
Moa HjorthDomnarvets GOIFej start

H18

4 070 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johannes ÖhgrenOK Kåre28:507:05
2Viktor BergLeksands OK31:30+2:407:44
3Zeb PalmHJS-Vansbro OK34:14+5:248:24
4Johan B NordahlDomnarvets GOIF36:15+7:258:54
5Samuel StålnäbbDomnarvets GOIF38:01+9:119:20
6Martin DanielssonOK Kåre57:04+28:1414:01

D16

3 430 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela SöderqvistOK Kåre26:047:35
2Emma EliassonDomnarvets GOIF29:00+2:568:27
3Elsa GörasLeksands OK29:10+3:068:30
4Maja BergqvistKorsnäs IF OK30:17+4:138:49
5Karin WedmanVästerbergslagens OL31:30+5:269:11
6Tove RingiOK Kåre32:01+5:579:20
7Elsa NilssonDomnarvets GOIF34:05+8:019:56
8Lilian PalmHJS-Vansbro OK34:08+8:049:57
9Thea NordinKorsnäs IF OK34:25+8:2110:02
10Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL35:17+9:1310:17
11Isabella JoonsLeksands OK36:13+10:0910:33
12Emilia JohnssonOK Kåre37:28+11:2410:55
13Sofia DjerfVästerbergslagens OL40:43+14:3911:52
14Elsa HermanssonIFK Mora OK45:42+19:3813:19
15My BlixtAvesta OK53:41+27:3715:39
16Tuva-Cajsa SpikLeksands OK54:35+28:3115:54
17Elsa ForsgrenVästerbergslagens OL54:49+28:4515:58
18Alma SandVästerbergslagens OL1:04:22+38:1818:45
19Tilda BorgströmAvesta OK1:13:56+47:5221:33
Tyra DernfalkVästerbergslagens OLej start
Klara AnderssonDomnarvets GOIFej start
Tilda GolsäterKorsnäs IF OKej start
Lina HällstenStora Tuna OKej start

H16

3 430 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas CarlssonStora Tuna OK22:456:37
2Mattias ÖstbergStora Tuna OK22:51+0:066:39
3Albin GezeliusIFK Mora OK22:53+0:086:40
4Erik BrandtDomnarvets GOIF24:52+2:077:14
5Melker NordgrenOK Kåre27:15+4:307:56
6Markus HalvarssonLeksands OK28:22+5:378:16
7Henrik PetrisiVästerbergslagens OL28:52+6:078:24
8Christoffer LindgrenOK Kåre29:32+6:478:36
9Erik NilssonDalaportens OL30:43+7:588:57
10Thobias BrodinIFK Mora OK35:27+12:4210:20
11Jakob WidelundOK Kåre36:21+13:3610:35
12Ossian KihlströmDalaportens OL44:57+22:1213:06
13Klockar-Eskil NääsLeksands OK51:05+28:2014:53
Simon Karlsson HolmerIFK Mora OKutgått
Henry SvensVästerbergslagens OLej start

D14

3 070 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa KaipeOK Kåre26:118:31
2Karolina AnderssonDalaportens OL28:20+2:099:13
3Alice Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF28:35+2:249:18
4Elsa BrandtDomnarvets GOIF28:54+2:439:24
5Moa BergqvistKorsnäs IF OK29:20+3:099:33
6Ellen FunkeLeksands OK29:26+3:159:35
7Anja NilssonDomnarvets GOIF30:07+3:569:48
8Sofie Karlsson HolmerIFK Mora OK30:42+4:3110:00
9Lovisa MasesStora Tuna OK31:00+4:4910:05
10Agnes WallinKorsnäs IF OK31:49+5:3810:21
11Julia Hagelberg NordahlOK Kåre33:55+7:4411:02
12Saga MattssonDalaportens OL34:44+8:3311:18
13Liv NorbergAvesta OK35:00+8:4911:24
14Signe ÖhgrenKarlsbyhedens OK35:59+9:4811:43
15Mira NordinKorsnäs IF OK37:51+11:4012:19
16Klara ErssonOK Kåre41:29+15:1813:30
17Enni LundbergOK Kåre44:57+18:4614:38
18Hanna ÖstbergStora Tuna OK45:33+19:2214:50
19Anja MickelsonAvesta OK48:20+22:0915:44
20Julia NordvallDomnarvets GOIF49:30+23:1916:07
21Hedda BorgströmAvesta OK50:35+24:2416:28
21Lovisa DjerfVästerbergslagens OL50:35+24:2416:28
23Karin EmilsdotterDomnarvets GOIF51:25+25:1416:44
24Anja BergerDomnarvets GOIF1:07:04+40:5321:50
Tilde BlixtAvesta OKej godkänd
Elin BryggarGrycksbo IF OKej start
Alva ErssonIFK Mora OKej start

H14

3 160 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel GolsäterKorsnäs IF OK22:417:10
2Olle RingiOK Kåre25:03+2:227:55
3Jakob CarlssonStora Tuna OK25:59+3:188:13
3Esbjörn Montelius RisbergOK Kåre25:59+3:188:13
5Wille SöderqvistOK Kåre26:04+3:238:14
6Leo AlvolinOK Kåre26:18+3:378:19
7Helmer JöhnemarkStora Tuna OK27:36+4:558:44
8Viktor NorbergStora Tuna OK27:57+5:168:50
9Olle DalinOK Kåre27:59+5:188:51
10Eric JohanssonOK Kåre34:19+11:3810:51
11Sebastian ÅkärbjärIFK Mora OK36:26+13:4511:31
12Sixten SlagbrandVästerås SOK37:03+14:2211:43
13Lucas WannerAvesta OK38:18+15:3712:07
14Nils Arvid WedmanVästerbergslagens OL39:06+16:2512:22
15Hugo AtterbrandOK Kåre40:32+17:5112:49
16Daniel LindDalaportens OL42:34+19:5313:28
17Rasmus WidelundOK Kåre42:35+19:5413:28
18Olle GahnshagOK Kåre43:03+20:2213:37
19August GörasLeksands OK55:08+32:2717:26
Axel ErikssonStora Tuna OKej godkänd
Daniel HäggbladDalaportens OLej godkänd
Elias HällstenStora Tuna OKej start
Karl ForsgrenVästerbergslagens OLej start
Nils PetterssonOK Kåreej start

D14 Kort

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara WallinKorsnäs IF OK49:2920:37

D12

2 400 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja EliassonDomnarvets GOIF23:149:40
2Maja MasesStora Tuna OK24:42+1:2810:17
3Malin HållHJS-Vansbro OK24:58+1:4410:24
4Pauline HaglundIFK Hedemora OK26:48+3:3411:10
5Lina WidelundOK Kåre28:12+4:5811:45
6Tilde SvederDomnarvets GOIF28:30+5:1611:52
7Tyra ElgesjöDomnarvets GOIF29:14+6:0012:10
8Nora NordlundOK Kåre29:21+6:0712:13
9Signe Eriksson BjörlingDomnarvets GOIF29:46+6:3212:24
10Greta BladlundKarlsbyhedens OK33:42+10:2814:02
11Elsa NilssonDalaportens OL33:48+10:3414:05
12Alma JöhnemarkStora Tuna OK34:06+10:5214:12
13Rebecka ÅkärbjärIFK Mora OK36:41+13:2715:17
14Agnes HedlöfStora Tuna OK47:25+24:1119:45
15Juliette BergströmKorsnäs IF OK47:32+24:1819:48
16Alice LundbergKorsnäs IF OK51:47+28:3321:34
17Ella NykvistDalaportens OL55:43+32:2923:12

H12

2 400 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle WallmanVästerbergslagens OL22:459:28
2William OksvoldOK Kåre27:18+4:3311:22
3Malte SöderlundKarlsbyhedens OK29:16+6:3112:11
4Joel AllmungsLeksands OK29:38+6:5312:20
5Axel GräfningsGrycksbo IF OK30:25+7:4012:40
6Walter SöderqvistOK Kåre30:33+7:4812:43
7Alfred DanielssonIFK Mora OK31:33+8:4813:08
8Melvin LöfgrenOK Kåre33:20+10:3513:53
9Nils OdlindOK Kåre35:49+13:0414:55
10Anton ModigsKorsnäs IF OK39:40+16:5516:31
11Oskar EngströmDalaportens OL54:30+31:4522:42
12Liam BjörkmanDalaportens OL1:06:52+44:0727:51
Viktor ÖstbergStora Tuna OKej start
Olle VillmanHJS-Vansbro OKej start

D12 Kort

1 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Meja KihlströmDalaportens OL47:4726:15

H12 Kort

1 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin JohanssonOK Kåre36:4920:13

D10

1 820 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hilma DalinOK Kåre16:559:17
2Maja MaxénStora Tuna OK17:23+0:289:33
3Alice FunkeLeksands OK20:00+3:0510:59
4Hennie LöfgrenStora Tuna OK20:54+3:5911:29
5Elsa NorgrenDomnarvets GOIF22:17+5:2212:14
6Maja SvederDomnarvets GOIF24:14+7:1913:18
7Vilma Hagelberg NordahlOK Kåre25:05+8:1013:46
8Ella SandVästerbergslagens OL25:35+8:4014:03
9Lovisa KajsIFK Mora OK26:34+9:3914:35
10Ida AtterbrandOK Kåre30:30+13:3516:45
11Ellen ForsgrenVästerbergslagens OL31:38+14:4317:22
12Nora AldinStora Tuna OK35:14+18:1919:21
13Felicia BjörkmanDomnarvets GOIF35:43+18:4819:37
14Eimy AndréSvärdsjö SOK43:40+26:4523:59
Halle GahnshagOK Kåreej godkänd
Märta ErikssonStora Tuna OKej godkänd
Svea BorgströmAvesta OKej start
Lova WilénLeksands OKej start

H10

1 820 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan HaglundIFK Hedemora OK14:047:43
2Oskar KaipeOK Kåre15:43+1:398:38
3Ville ElgesjöDomnarvets GOIF17:28+3:249:35
4Viktor KullmanStora Tuna OK18:27+4:2310:08
5Walter OksvoldOK Kåre21:14+7:1011:40
6Sigge LöfgrenOK Kåre24:30+10:2613:27
7Isak StinessenDalaportens OL24:59+10:5513:43
8Alexis AndréSvärdsjö SOK26:21+12:1714:28
9Viggo LindgrenOK Kåre29:18+15:1416:05
10Elliot TyskOK Kåre30:07+16:0316:32
11Elvin LundbergOK Kåre30:54+16:5016:58
12Gustav NorbergStora Tuna OK31:02+16:5817:03
13Kasper AmnéusDalaportens OL31:04+17:0017:04
14Emil LundbergKorsnäs IF OK32:41+18:3717:57
15Filip ÅkärbjärIFK Mora OK33:41+19:3718:30
16Noah TyskOK Kåre35:24+21:2019:27
17Vilgot EngströmDalaportens OL40:45+26:4122:23
18Erik LundbackStora Tuna OK41:04+27:0022:33
19Albin PernefalkOK Kåre42:31+28:2723:21
Karl EmilssonDomnarvets GOIFutgått

D35

3 700 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin ElfvingDomnarvets GOIF36:599:59
2Marika HagelbergOK Kåre44:48+7:4912:06

H35

4 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn KajsIFK Mora OK49:1110:30

D40

3 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese BergqvistKorsnäs IF OK34:039:12
2Karin JohnssonOK Kåre34:12+0:099:14
3Anna HaglundLeksands OK36:30+2:279:51
4Helena WallmanVästerbergslagens OL37:37+3:3410:10
5Marit SöderqvistOK Kåre37:40+3:3710:10
6Linda StinessenDalaportens OL37:54+3:5110:14
7Elenore AndréSvärdsjö SOK40:31+6:2810:57
8Lina SöderkvistSäterbygdens OK49:48+15:4513:27
9Malin BjörkmanDomnarvets GOIF50:44+16:4113:42
10Gunilla GräfningsGrycksbo IF OK59:52+25:4916:10
Laila VillmanHJS-Vansbro OKej godkänd

H40

3 940 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per HolmIFK Mora OK26:206:41
2Pontus FunkeLeksands OK26:37+0:176:45
3Patrik SöderqvistOK Kåre26:46+0:266:47
4Bengt LeanderssonÄlvdalens IF OK27:19+0:596:55
4Peter FredricsonIFK Mora OK27:19+0:596:55
6Fredrik NormanLjusdals OK27:55+1:357:05
7Anders OksvoldOK Kåre28:35+2:157:15
8Andreas ElgesjöDomnarvets GOIF29:53+3:337:35
9Niklas AldinStora Tuna OK30:41+4:217:47
10Patrik JohnssonOK Kåre31:09+4:497:54
11Pär HöökVästerbergslagens OL31:23+5:037:57
12Tony BjörlingDomnarvets GOIF33:02+6:428:23
13Lars NordvallDomnarvets GOIF38:02+11:429:39
14Thobias WidelundOK Kåre38:11+11:519:41
15Andreas DernfalkVästerbergslagens OL38:41+12:219:49
16Jakob WedmanVästerbergslagens OL41:25+15:0510:30
17Björn NorbergStora Tuna OK43:24+17:0411:00
18Klockar Mattias NääsLeksands OK44:25+18:0511:16
19Anders JanssonGrycksbo IF OK45:03+18:4311:26
20Niklas NilssonDalaportens OL1:00:08+33:4815:15
Fredrik HällstenStora Tuna OKej start

D45

3 200 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Karlsson HolmerIFK Mora OK26:078:09
2Catarina ÖbergStora Tuna OK27:28+1:218:35
3Anna NordanbroStora Tuna OK29:31+3:249:13
4Anna ElgesjöDomnarvets GOIF32:19+6:1210:05
5Stina NordahlDomnarvets GOIF33:42+7:3510:31
6Malin WidelundOK Kåre34:13+8:0610:41
7Anna BörjesIK Jarl Rättvik35:07+9:0010:58
8Petra LorentzonLeksands OK37:16+11:0911:38
9Marie ÅsbergOK Hedströmmen39:09+13:0212:14
10Kristin RamsellLeksands OK39:24+13:1712:18
11Liselott NordgrenOK Kåre40:10+14:0312:33
12Erica HållHJS-Vansbro OK40:32+14:2512:40
13Ylva LorentssonOK Kåre42:45+16:3813:21
14Anna DanielssonOK Kåre44:42+18:3513:58
15Jenny Lind ÖhgrenKarlsbyhedens OK45:39+19:3214:15
Helena NorbergStora Tuna OKutgått

H45

3 940 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven OlssonKorsnäs IF OK28:377:15
2Peter ÖstmanVästerbergslagens OL29:06+0:297:23
3Urban AndréSvärdsjö SOK29:16+0:397:25
4Jonas OlssonStora Tuna OK29:51+1:147:34
5Magnus GörasLeksands OK30:26+1:497:43
6Lars ÖhgrenKarlsbyhedens OK30:53+2:167:50
7Per CarlssonStora Tuna OK33:41+5:048:32
8Martin PerssonOK Kåre33:47+5:108:34
9Jens AndertoftVästerås SOK34:17+5:408:42
10Per LovangVästerbergslagens OL34:33+5:568:46
11Magnus HjorthDomnarvets GOIF35:47+7:109:04
12Stefan SöderholmOK Kåre36:17+7:409:12
13Johan LundbergOK Kåre36:53+8:169:21
14Niklas ErikssonVästerbergslagens OL37:44+9:079:34
15Joakim JanssonSala OK37:51+9:149:36
16Anders LöwgrenOK Milan38:34+9:579:47
17Jesper NordinKorsnäs IF OK38:43+10:069:49
18Mats ThunwallFagersta OK44:37+16:0011:19
19Jörgen FondeliusVästerbergslagens OL45:35+16:5811:34
20Per NordahlDomnarvets GOIF50:07+21:3012:43
Janne SkarnerLeksands OKej start

D50

3 200 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika ZellOK Kåre29:499:19
2Siv DalströmKvarnsvedens GOIF OK31:59+2:109:59
3Lena MasesStora Tuna OK32:34+2:4510:10
4Lena PetrisiVästerbergslagens OL33:36+3:4710:30
5Berit GummusIFK Mora OK36:24+6:3511:22
6Anna Von KrusenstiernaOK Kåre39:29+9:4012:20
7Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL42:38+12:4913:19
8Anna AlbinssonIFK Mora OK47:40+17:5114:53
Anette PalmHJS-Vansbro OKej start

H50

3 640 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas HøjsgaardDomnarvets GOIF26:557:23
2Johan HallgrenBjursås OK27:48+0:537:38
3Lars KarlssonValbo AIF28:11+1:167:44
4Stefan JonssonDomnarvets GOIF28:16+1:217:45
5Tomas LöfgrenStora Tuna OK28:33+1:387:50
6Tomas NormanLeksands OK31:08+4:138:33
7Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK32:15+5:208:51
8Jan LindbergKorsnäs IF OK36:50+9:5510:07
9Anders MasesStora Tuna OK36:51+9:5610:07
10Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL38:10+11:1510:29
11Ulf K. RaskIFK Mora OK38:33+11:3810:35
12Christer EkskogKvarnsvedens GOIF OK39:21+12:2610:48
13Thomas PetterssonDomnarvets GOIF39:33+12:3810:51
14Tomas SundqvistOK Kåre43:33+16:3811:57
15Mikael DanielssonOK Kåre43:51+16:5612:02
16Thomas AnderssonDalaportens OL46:11+19:1612:41
17Robert ÖstlundSäterbygdens OK46:14+19:1912:42
Joakim NilssonStora Skedvi IK SOFFej godkänd
Per SpikLeksands OKutgått

D55

3 200 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin LundströmOK Kåre34:5210:53
2Marie LarssonKöping-Kolsva OK43:09+8:1713:29
3Katarina SundqvistOK Kåre43:50+8:5813:41
4Gunilla RylanderStora Tuna OK43:53+9:0113:42
5Mia GustafssonOK Kåre47:09+12:1714:44
Ingrid SvenssonStora Tuna OKej start
Lotta RansjöKarlsbyhedens OKej start

H55

3 570 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MattssonOK Kåre28:117:53
2Ulf MagnussonLeksands OK28:41+0:308:02
3Johan ÖstbergStora Tuna OK28:58+0:478:06
4Björn AlbinssonIFK Mora OK32:31+4:209:06
5Thomas ArvidssonSäterbygdens OK34:52+6:419:45
6Torbjörn SöderlundLeksands OK35:42+7:3110:00
7Roger ÅsbergOK Hedströmmen36:38+8:2710:15
8Bosse WiggeDomnarvets GOIF40:50+12:3911:26
9Anders S NybergSäterbygdens OK43:44+15:3312:15

D60

2 690 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mona ÅkermanValbo AIF28:2110:32
2Gunilla LärfarsLeksands OK28:46+0:2510:41
3Lena LarssonSala OK28:54+0:3310:44
4Gunilla HåkanssonIFK Hedemora OK32:22+4:0112:01
5Mari-Louise LundgrenStora Tuna OK36:42+8:2113:38
6Inga-Britt PetterssonSala OK37:27+9:0613:55
7Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:00:26+32:0522:27

H60

3 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter LidholmIFK Hedemora OK30:188:29
2Roger LindLeksands OK30:27+0:098:31
3Jan-Olof BjörklundBjursås OK31:52+1:348:55
4Ulf ErikssonStora Tuna OK33:21+3:039:20
5Johnny NilssonStora Skedvi IK SOFF33:38+3:209:25
6Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK34:56+4:389:47
7Leif GustafssonSäterbygdens OK37:15+6:5710:26
8Arne HolmerIFK Mora OK37:54+7:3610:36
9Torbjörn OttossonStora Tuna OK39:13+8:5510:59
10Sten-Olof MatssonLeksands OK40:37+10:1911:22
11Kjell HolmDalaportens OL41:23+11:0511:35
Olle RönnolsSäterbygdens OKej start

D65

2 690 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Linnéa ErikssonSala OK35:0913:04
2Annica Lindell LangVästerbergslagens OL49:48+14:3918:30

H65

3 200 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan LärfarsLeksands OK27:128:30
2Anders Stefan VestlundOK Kåre28:05+0:538:46
3Johan JungellKorsnäs IF OK31:05+3:539:42
4Örjan SvahnIFK Mora OK31:19+4:079:47
5Göran LarssonSala OK31:41+4:299:54
6Hans-Erik LangVästerbergslagens OL33:13+6:0110:22
7Mats HemströmGävle OK33:45+6:3310:32
8Sten-Åke HolmbergSala OK33:49+6:3710:34
9Harry EnbergVästerbergslagens OL34:20+7:0810:43
10Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK34:39+7:2710:49
11Ulf KjellinOK Hedströmmen35:40+8:2811:08
12Per Erik FogelVästerås SOK35:49+8:3711:11
13Olov SöderqvistDalaportens OL36:33+9:2111:25
14Roland BergSäterbygdens OK38:40+11:2812:05
15Bo SundbergIFK Hedemora OK40:40+13:2812:42
16Roger LarssonOK Kåre46:06+18:5414:24
17Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK50:24+23:1215:45 Ladda ner rutt i gpx-format
Bengt SimonssonDomnarvets GOIFej godkänd
Lars DahlströmVästerbergslagens OLej start

D70

2 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maud NilssonHJS-Vansbro OK35:1513:46
2Inger LöfgrenStora Tuna OK35:18+0:0313:47
3Eva HalvarsonOK Kåre43:04+7:4916:49
4Margareta LöfkvistBjursås OK1:00:38+25:2323:41

H70

3 220 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alf LindbergKöping-Kolsva OK31:319:47
2Claes NidebornStora Tuna OK34:41+3:1010:46
3Sven-Olof AspLeksands OK35:58+4:2711:10
4Mats MårtenssonStora Tuna OK36:23+4:5211:17
5Ulf LöfgrenStora Tuna OK36:47+5:1611:25
6Nils-Erik ErikssonSala OK36:54+5:2311:27
7Benny RendalenKorsnäs IF OK36:56+5:2511:28
8Hans JohanssonIFK Mora OK37:18+5:4711:35
9Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK37:47+6:1611:44
10Gunnar LöfkvistBjursås OK39:49+8:1812:21
10Vilho RokkaLångshyttans AIK OK39:49+8:1812:21
12Royne LenngrenIK Jarl Rättvik40:50+9:1912:40
13Christer HellströmStora Tuna OK41:01+9:3012:44
14Stig OvelandValbo AIF42:10+10:3913:05
15Karl MatschOK Kåre44:13+12:4213:43
16Anders StenbackBromma-Vällingby SOK50:29+18:5815:40
17Lars-Olov JohanssonSala OK53:07+21:3616:29
18Göran OdeniusStora Tuna OK1:04:41+33:1020:05
Hans GruddStora Tuna OKej godkänd
Bertil HöökVästerbergslagens OLutgått

D75

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK25:1912:39
2Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK26:45+1:2613:22
3Gunborg WestinLeksands OK33:45+8:2616:52
4Siv HasselgrundBjursås OK42:38+17:1921:19
5Irma BjärudVästerbergslagens OL54:51+29:3227:25

H75

3 220 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen36:2111:17
1Olle JohanssonIFK Hedemora OK36:2111:17
3Karl JohanssonIFK Hedemora OK37:23+1:0211:36
4Jan JohanssonIFK Hedemora OK41:48+5:2712:58
5Tryggve OttossonKorsnäs IF OK42:58+6:3713:20
6Stig ÖstKorsnäs IF OK43:06+6:4513:23
7Olle AnderssonIFK Mora OK43:57+7:3613:38
8Rolf BjärudVästerbergslagens OL46:42+10:2114:30
Hans L AnderssonVästerbergslagens OLutgått
Hans KruskopfKorsnäs IF OKej start

D80

2 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulla NykvistRembo IK1:00:3230:16
2Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK1:01:08+0:3630:34

H80

2 560 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante NyströmVästerbergslagens OL30:3311:56
2Folke NyströmVästerbergslagens OL36:30+5:5714:15
3John VallinOK Hedströmmen38:37+8:0415:05
4Janne MånssonLeksands OK39:39+9:0615:29
5Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK41:19+10:4616:08
6Erik LindbergKorsnäs IF OK50:58+20:2519:54
7Ingmar NykvistRembo IK55:01+24:2821:29
Åke SundbergFagersta OKej godkänd

H85

2 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo SandbergIK Jarl Rättvik56:1221:57
Bertil NormanIFK Hedemora OKej start
Lennart LindIFK Mora OKej start

Inskolning

1 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
William BjörkmanDomnarvets GOIFfullföljt
Hilda ElfvingDomnarvets GOIFfullföljt
Annelie EngströmAvesta OKfullföljt
Oskar Hagelberg NordahlOK Kårefullföljt
Tilja LarssonKorsnäs IF OKfullföljt
Hugo OdlindOK Kårefullföljt
Grunberg SiljaDalaportens OLfullföljt
Charlie SvederDomnarvets GOIFfullföljt
Aron SöderlundKarlsbyhedens OKfullföljt
Björkman TildeKlubblösfullföljt

U1

1 850 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar KullmanStora Tuna OK18:279:58
2Alva JäderbergLeksands OK22:18+3:5112:03
3Lova HolmströmIFK Hedemora OK24:19+5:5213:08
4Arvid ErikssonStora Tuna OK24:28+6:0113:13
5Erik GräfningsGrycksbo IF OK24:59+6:3213:30
6Viktor HöökVästerbergslagens OL25:23+6:5613:43
7Inez PernefalkOK Kåre26:20+7:5314:14
8Frida OlssonOK Kåre26:40+8:1314:24
9Erik OdlindOK Kåre27:02+8:3514:36
10Viktor OlssonOK Kåre28:46+10:1915:32
11Line LöfgrenStora Tuna OK32:03+13:3617:19
12Olle StinessenDalaportens OL34:12+15:4518:29
13Kevin AmnéusDalaportens OL34:14+15:4718:30
14Kerstin NorgrenDomnarvets GOIF35:50+17:2319:22
15Malte LundqvistKlubblös40:53+22:2622:05
16Elias BergqvistKorsnäs IF OK43:20+24:5323:25
17Wilda VainionpääDalaportens OL43:35+25:0823:33
18Alva AldinStora Tuna OK44:11+25:4423:52
19Ylva EngströmDalaportens OL46:42+28:1525:14
20Ellie VainionpääDalaportens OL49:10+30:4326:34
21Emelie RämningDomnarvets GOIF52:19+33:5228:16
22Emil LundqvistDomnarvets GOIF52:35+34:0828:25
23Meja RämningKlubblös1:00:52+42:2532:54
Elin-Karin JohanssonOK Kåreej godkänd
Malte BorgströmAvesta OKej start
Maja HöökVästerbergslagens OLej start
Amelia Li EklundStora Tuna OKej start

U2

2 430 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo ClaessonStora Tuna OK18:297:36
2Moa JäderbergLeksands OK22:52+4:239:24
3Olle BladlundKarlsbyhedens OK27:03+8:3411:07
4Ebba MaxénStora Tuna OK28:24+9:5511:41
5William WestbomSäterbygdens OK29:01+10:3211:56
6Linnea PerssonOK Kåre29:13+10:4412:01
7Kajsa WilénLeksands OK30:35+12:0612:35
8William BergqvistKorsnäs IF OK31:29+13:0012:57
9Tuva WestbomSäterbygdens OK31:52+13:2313:06
10Noel ÖstmanSmedjebackens OK32:09+13:4013:13
11Leo RyapolovIFK Mora OK32:45+14:1613:28
12Wilda RydqvistÄlvdalens IF OK35:18+16:4914:31
13Larsson VilgotKorsnäs IF OK35:58+17:2914:48
14Elin NordanbroStora Tuna OK39:09+20:4016:06
15Karlsson KevinSkarpnäcks OL41:35+23:0617:06
16Gustav RutforsKorsnäs IF OK49:23+30:5420:19
17Joel WiklundKorsnäs IF OK49:36+31:0720:24
18Axel SandVästerbergslagens OL51:37+33:0821:14
19Emil Li EklundStora Tuna OK57:58+39:2923:51
Nils ForsgrenVästerbergslagens OLej start

Öppen motion 1

2 430 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Holmström AndersKlubblös29:5312:17
2Marie-Louise DjerfVästerbergslagens OL54:14+24:2122:19
3Carlsson CeciliaVästerås SK OK1:10:19+40:2628:56
4Carlsson RogerVästerås SK OK1:10:22+40:2928:57
5Ulla SvärdbyDalaportens OL1:41:24+1:11:3141:43
Markus Ahlgren SkogbergsSäterbygdens OKej godkänd

Öppen motion 3

2 420 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HallgrenBjursås OK29:0612:01
2Tomas DanielssonIFK Mora OK33:30+4:2413:50
3Elisabeth ÅkärbjärIFK Mora OK37:16+8:1015:23
4Matilda PetterssonDomnarvets GOIF37:37+8:3115:32
5Maria EldDomnarvets GOIF37:49+8:4315:37
6Rebecca BrodinIFK Mora OK40:47+11:4116:51
7Marianne DahlinDomnarvets GOIF41:30+12:2417:08
8Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK42:50+13:4417:41
9Katarina OdlindOK Kåre45:45+16:3918:54
10Anette LöfgrenOK Kåre46:02+16:5619:01
11Christina GohdeVästerås SOK47:58+18:5219:49
12Englén OlleLeksands OK48:53+19:4720:11
13Klara SöderlundAvesta OK48:56+19:5020:13
14Ylva EnglénLeksands OK48:57+19:5120:13
15Susanna GahnshagOK Kåre50:51+21:4521:00
16Kerstin SundbergVästerås SOK51:28+22:2221:16
17Ronja JuhlinGagnefs OK52:47+23:4121:48
18Karina DahlbäckKlubblös1:06:46+37:4027:35
19Lundvik Barkelius CamillaDalaportens OL1:07:27+38:2127:52
20Kristin NyqvistDalaportens OL1:07:30+38:2427:53
21Dahlström MargaretaOK Hedströmmen1:10:46+41:4029:14
Felix SlagbrandVästerås SOKej godkänd
Maria AlmqvistKarlsbyhedens OKej start

Öppen motion 5

3 640 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran EnglénLeksands OK35:269:44
2Lotten SjödénÄlvdalens IF OK35:51+0:259:50
3Roger CarlssonVästerås SOK44:22+8:5612:11
4Jessica ErikssonDomnarvets GOIF46:55+11:2912:53
5Lisa KullmanStora Tuna OK47:41+12:1513:05
6Britta IvarssonVästerbergslagens OL1:00:14+24:4816:32
7Bernt ForsgrenVästerbergslagens OL1:03:29+28:0317:26
8Therese SvederDomnarvets GOIF1:03:33+28:0717:27
9Brandt KarinDomnarvets GOIF1:04:00+28:3417:34
10Cecilia AnderssonDalaportens OL1:04:20+28:5417:40
11Anna OksvoldOK Kåre1:09:30+34:0419:05
12Andreas OdlindOK Kåre1:10:13+34:4719:17
13Minna WestbomSäterbygdens OK1:13:47+38:2120:16
14Conny ErikssonIFK Mora OK1:20:08+44:4222:00
15Johan PetterssonOK Kåre1:20:36+45:1022:08
16Ingela BengtssonSala OK1:23:20+47:5422:53
17Mikael WilénLeksands OK1:24:19+48:5323:09
18Anette DahlbäckKlubblös1:24:48+49:2223:17
19Anders BergIFK Hedemora OK1:26:10+50:4423:40
20Westerström LillithLjusdals OK1:30:05+54:3924:44
21Alice NykvistDalaportens OL1:37:12+1:01:4626:42
22Albin Lundvik-BarkeliusDalaportens OL2:16:36+1:41:1037:31
Jan LundOK Kåreej godkänd
Linus LundbergKorsnäs IF OKej godkänd
Lars DjerfVästerbergslagens OLej start

Öppen motion 17

22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik ÖstbergStora Tuna OK26:00
2Bengt SöderqvistHorndals IF34:38+8:38
3Jenny WåhlinDomnarvets GOIF36:47+10:47
4Bibi SilvemarkDalaportens OL38:38+12:38
5Nils-Erik HjelmerVandrarringen42:20+16:20
6Anna FunkeLeksands OK43:16+17:16
7Jan AnderssonNorbergs OK45:58+19:58
8Mats SporreStora Tuna OK46:24+20:24
9Elisabet ElmertoftNorbergs OK46:36+20:36
10Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK47:25+21:25
11Britt BjörklundBjursås OK50:53+24:53
12Annica BergerDomnarvets GOIF54:43+28:43
13Anders EklundStora Tuna OK55:42+29:42
14Gun MillingerVästerås SOK57:20+31:20
15Birgitta MatssonOK Kåre58:10+32:10
16Jan ÅhsNorbergs OK1:00:27+34:27
17Johan ErikssonGrangärde OK1:11:18+45:18
18Kerstin ErikssonOK Kåre1:17:57+51:57
19Anders MillingerVästerås SOK1:22:37+56:37
20Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:34:38+1:08:38
Jan DelbomDomnarvets GOIFej godkänd
Leif BjörkmanDalaportens OLej godkänd

Öppen motion 7

3 200 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola JäderbergLeksands OK25:257:56
2Emma ClaessonStora Tuna OK27:09+1:448:29
3Josefin BengtssonIF Thor29:20+3:559:10
4Marie-Louise KaipeOK Kåre29:51+4:269:19
5Torbjörn Nilsson AlataloStora Tuna OK30:24+4:599:30
6Peter EdmanKorsnäs IF OK34:02+8:3710:38
7Mats WallmanVästerbergslagens OL34:55+9:3010:54
8Mathias BladlundKarlsbyhedens OK35:04+9:3910:57
9Hans NykvistStora Tuna OK35:55+10:3011:13
10Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK37:45+12:2011:47
11Krister GolsäterKorsnäs IF OK38:28+13:0312:01
12Malin LöfgrenStora Tuna OK40:23+14:5812:37
13Per StinessenDalaportens OL40:30+15:0512:39
14Ove LarssonKvarnsvedens GOIF OK42:46+17:2113:21
15Sara GörasLeksands OK44:07+18:4213:47
16Anna JöhnemarkStora Tuna OK46:51+21:2614:38
17Annika HolmströmVästerbergslagens OL48:03+22:3815:00
18Ewa EdmanKorsnäs IF OK48:55+23:3015:17
19Erik BengtssonSala OK52:32+27:0716:25
20Ninni CarlssonStora Tuna OK53:14+27:4916:38
21Anna-Karin ErikssonNorbergs OK53:35+28:1016:44
22Evelin MagnussonOK Kåre53:43+28:1816:47
23Maria Johansson LissGagnefs OK59:19+33:5418:32
24Lotta WedmanVästerbergslagens OL1:10:24+44:5922:00
25Jesper VainionpääDalaportens OL1:22:29+57:0425:46
Mats JönssonKorsnäs IF OKej godkänd
Lotta LarssonVästerbergslagens OLej godkänd
Göran SöderströmDomnarvets GOIFej godkänd
Christer EkströmKlubblösej godkänd
Mikael SöderlundKarlsbyhedens OKej godkänd
Wallin BoKorsnäs IF OKej godkänd

Öppen motion 8

4 660 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars MagnussonOK Kåre36:567:55
2Marcus KullmanStora Tuna OK37:49+0:538:06
3Palm StevenMalungs OK Skogsmårdarna40:02+3:068:35
4Olov GohdeDalaportens OL40:23+3:278:39
5Erik AlmséusIFK Hedemora OK41:27+4:318:53
6Niclas ArkåsenOK Kåre45:29+8:339:45
7Marcus MattsonIFK Hedemora OK47:15+10:1910:08
8Jonas HedströmKlubblös47:45+10:4910:14
9Lars Klubblös55:56+19:0012:00
10Olof KringstadGrycksbo IF OK56:27+19:3112:06
11Henrik SvedbergNorbergs OK58:47+21:5112:36
12Madelene AllmungsLeksands OK1:00:52+23:5613:03
13Emil LarssonDomnarvets GOIF1:02:10+25:1413:20
14Daniel WestbomSäterbygdens OK1:02:25+25:2913:23
15Hans WestmanVästerås SOK1:06:08+29:1214:11
16Patrik GustafssonSmedjebackens OK1:10:20+33:2415:05
17Tomas JonssonVandrarringen1:12:11+35:1515:29
18Lars-Åke SandVästerbergslagens OL1:17:11+40:1516:33
Hampus WestmanVästerås SOKutgått
Stefan SvederDomnarvets GOIFej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser