Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, stafett, Dalarna + Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassDölj laguppställningarPressresultatlistaSkriv ut

Tävlingens namn: DM, stafett, Dalarna + Västmanland
Arrangörsorganisationer: Avesta OK / Västmanlands Orienteringsförbund
Datum: söndag 26 augusti 2018

Arboga OK

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3Arboga OK 1Västmanland-H16 (6)2:01:21+9:12
1. Gustav Göransson38:17138:171
2. Eric Bäck32:594+3:441:11:16100:00
2. Alva Wickström33:375+4:221:11:16100:00
3. Tilda Wigforss50:054+15:252:01:213+2+9:12+9:12
5Arboga OK 1Västmanland-HD12 (7)2:11:17+35:46
1. Albin Andersson50:186+14:2750:186+14:27
2. Rasmus Vånsjö46:5016+28:191:37:0860+42:37+28:10
2. Ture Holmstrand46:5117+28:201:37:0860+42:37+28:10
3. Amanda Bäck34:0912:11:175-1+35:46-6:51
Arboga OK 1Västmanland-D16 (4)ej start
1. Tilda Wigforssej startej start
2. Amanda Bäckej startej start
3. Alva Wickströmej startej start

Avesta OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
13Avesta OK 1Dalarna-D16 (14)2:39:49+1:08:10
1. My Blixt1:08:0514+34:051:08:0514+34:05
2. Anja Mickelson43:5019+21:071:51:5513-1+51:04+16:59
3. Liv Norberg47:549+17:062:39:49130+1:08:10+17:06

Dalaportens OL

7 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
4Dalaportens OL 1Dalarna-D12 (5)2:01:30+38:06
1. ElsaNilsson 39:034+4:1839:034+4:18
2. Ella Nykvist33:4511+17:151:12:4840+21:33+17:15
2. Meja Kihlström44:1212+27:421:12:4840+21:33+17:15
3. Signe Folkjern48:424+20:522:01:3040+38:06+16:33
4Dalaportens OL 3Öppen Motion Stafett (11)2:16:55+33:22
1. Niklas Nilsson45:425+17:0845:425+17:08
2. Anna Ekström41:055+13:281:26:476+1+27:25+10:17
3. Kjell Holm50:083+10:062:16:554-2+33:22+5:57
8Dalaportens OL 1Dalarna-H12 (8)2:41:14+1:27:55
1. Isak Stinessen38:536+14:0238:536+14:02
2. Kasper Amnéus34:0913+16:491:13:0260+30:23+16:21
2. Vilgot Engström34:0913+16:491:13:0260+30:23+16:21
3. Oskar Engström1:28:128+1:00:322:41:148+2+1:27:55+57:32
9Dalaportens OL 1Dalarna-H16 (10)2:21:03+50:40
1. Erik Nilsson38:578+8:3638:578+8:36
2. Daniel Lind42:4416+23:341:21:419+1+32:10+23:34
2. Albin Lundvik Barkelius46:2917+27:191:21:419+1+32:10+23:34
3. Ossian Kihlström59:229+30:012:21:0390+50:40+18:30
10Dalaportens OL / Grycksbo IF OK 1Dalarna-D16 (14)2:11:28+39:49
1. Karolina Andersson44:5312+10:5344:5312+10:53
2. Saga Mattsson29:489+7:051:14:4110-2+13:50+2:57
3. Elin Bryggar56:4711+25:592:11:28100+39:49+25:59
Dalaportens OL 1Öppen Motion Stafett (11)ej godkänd
1. Michael Andersson39:344+11:0039:344+11:00
2. Leif Björkman43:446+16:071:23:1840+23:56+12:56
3. Anders Kihlströmej godkändej godkänd
Dalaportens OL 2Öppen Motion Stafett (11)ej godkänd
1. Thomas Anderssonej godkändej godkänd
2. Maria Amnéus1:12:4610+45:09ej godkänd
3. Per Stinessen56:156+16:13ej godkänd

Domnarvets GOIF

13 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Domnarvets GOIF 1Dalarna-D17 (8)2:01:11
1. Elin Dahlin48:194+5:5248:194+5:52
2. Jessica Tullie31:2911:19:482-2+4:10-1:42
3. Emma Johansson41:2312:01:111-1-4:10
2Domnarvets GOIF 1Dalarna-H50 (4)2:45:49+19:18
1. Anders Berg56:422+7:5456:422+7:54
2. Bosse Wigge54:254+6:131:51:0720+14:07+6:13
3. Stefan Jonsson54:422+5:112:45:4920+19:18+5:11
2Domnarvets GOIF 1Dalarna-D12 (5)1:27:21+3:57
1. Tilde Sveder35:103+0:2535:103+0:25
2. Signe Eriksson Björling17:323+1:0252:422-1+1:27+1:02
2. Maja Sveder19:445+3:1452:422-1+1:27+1:02
3. Tyra Elgesjö34:392+6:491:27:2120+3:57+2:30
2Domnarvets GOIF 1Dalarna-H12 (8)1:15:08+1:49
1. Maja Eliasson25:193+0:2825:193+0:28
2. Ville Elgesjö17:20142:391-2-0:28
3. Elias Hörnell32:292+4:491:15:082+1+1:49+1:49
3Domnarvets GOIF 1Dalarna-D16 (14)1:43:31+11:52
1. Emma Eliasson38:185+4:1838:185+4:18
2. Elsa Nilsson26:422+3:591:05:004-1+4:09-0:09
2. Sanna Hörnell34:4115+11:581:05:004-1+4:09-0:09
2. Anja Berger34:4616+12:031:05:004-1+4:09-0:09
3. Klara Andersson38:313+7:431:43:313-1+11:52+7:43
3Domnarvets GOIF 1Dalarna-D40 (4)2:34:18+25:16
1. Anna Elgesjö46:033+6:0546:033+6:05
2. Jenny Wålin50:033+10:311:36:0630+11:52+5:47
3. Florence Berg58:123+13:242:34:1830+25:16+13:24
4Domnarvets GOIF 2Dalarna-D16 (14)1:43:48+12:09
1. Elsa Brandt34:00134:001
2. Alice Eriksson Björling30:4810+8:051:04:482+1+3:57+3:57
2. Irma Berg34:2214+11:391:04:482+1+3:57+3:57
2. Julia Nordvall34:2113+11:381:04:482+1+3:57+3:57
3. Anja Nilsson39:004+8:121:43:484+2+12:09+8:12
4Domnarvets GOIF 2Dalarna-D17 (8)2:19:11+18:00
1. Karolina Höjsgaard46:153+3:4846:153+3:48
2. Eva Elfving35:214+3:521:21:364+1+5:58+2:10
3. Sara Johansson57:355+16:122:19:1140+18:00+12:02
5Domnarvets GOIF 2Dalarna-H40 (9)2:20:35+26:58
1. Magnus Hjorth54:277+12:1654:277+12:16
2. Johan Israelsson41:365+12:201:36:0370+24:11+11:55
3. Andreas Elgesjö44:323+2:542:20:355-2+26:58+2:47
7Domnarvets GOIF 1Dalarna-H40 (9)2:34:55+41:18
1. Thomas Höjsgaard44:024+1:5144:024+1:51
2. Lars Nordvall43:587+14:421:28:0040+16:08+14:17
3. Mats Hörnell1:06:559+25:172:34:557+3+41:18+25:10
8Domnarvets GOIF 1Dalarna-H17 (11)2:49:34+33:19
1. Fredrik Persson56:178+9:1756:178+9:17
2. Johan Israelsson49:217+8:441:45:3880+16:26+7:09
3. Peter Löfås1:03:568+19:052:49:3480+33:19+16:53
10Domnarvets GOIF 2Dalarna-H17 (11)3:41:05+1:24:50
1. Tony Björling1:24:0111+37:011:24:0111+37:01
2. Sven Lundbäck49:548+9:172:13:5510-1+44:43+7:42
3. Samuel Stålnäbb1:27:1010+42:193:41:05100+1:24:50+40:07
Domnarvets GOIF 3Dalarna-D17 (8)ej godkänd
1. Agnes Jonssonej godkändej godkänd
2. Moa Hjorth42:387+11:09ej godkänd
3. Wilma Berger1:18:327+37:09ej godkänd

Hallstahammars OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Hallstahammars OK 1Västmanland-D60 (3)1:32:45
1. Gudrun Persson40:442+0:0140:442+0:01
2. Annika Norström52:0111:32:451-1-0:01

HJS-Vansbro OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
11HJS-Vansbro OK 1Dalarna-D16 (14)2:13:53+42:14
1. Lilian Palm44:5211+10:5244:5211+10:52
2. Malin Håll29:438+7:001:14:359-2+13:44+2:52
3. Frida Pollack59:1812+28:302:13:5311+2+42:14+28:30

IFK Hedemora OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
4IFK Hedemora OK 1Dalarna-H70 (6)1:16:25+7:15
1. Olle Johansson35:333+0:3335:333+0:33
2. Jan Johansson40:525+10:111:16:254+1+7:15+6:42

IFK Mora OK

6 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1IFK Mora OK 1Dalarna-H40 (9)1:53:37
1. Peter Fredricsson42:383+0:2742:383+0:27
2. Hans Alin29:212+0:051:11:5930+0:07-0:20
3. Per Holm41:3811:53:371-2-0:07
4IFK Mora OK 1Dalarna-H17 (11)2:18:09+1:54
1. Linus Rapp48:575+1:5748:575+1:57
2. Ola Svahn40:3711:29:342-3+0:22-1:35
3. Marek Minar48:354+3:442:18:094+2+1:54+1:32
6IFK Mora OK 1Dalarna-H12 (8)2:01:13+47:54
1. Filip Åkerbjär1:06:508+41:591:06:508+41:59
2. Sebastian Alin20:366+3:161:27:2680+44:47+2:48
2. Edvin Erikssoninaktivinaktiv
3. Alfred Danielsson33:473+6:072:01:136-2+47:54+3:07
7IFK Mora OK 1Dalarna-D16 (14)1:56:54+25:15
1. Sofie Karlsson Holmer37:483+3:4837:483+3:48
2. Alva Ersson32:3912+9:561:10:278+5+9:36+5:48
3. Elsa Hermansson46:278+15:391:56:547-1+25:15+15:39
7IFK Mora OK 2Dalarna-H17 (11)2:47:07+30:52
1. Daniel Duhlbo55:517+8:5155:517+8:51
2. Kristian Dahlström46:096+5:321:42:0070+12:48+3:57
3. Carl Magnusson1:05:079+20:162:47:0770+30:52+18:04
8IFK Mora OK 1Dalarna-H16 (10)1:58:23+28:00
1. Albin Gezelius37:402+7:1937:402+7:19
2. Sebastian Åkärbjär26:285+7:181:04:085+3+14:37+7:18
3. Thobias Brodin54:158+24:541:58:238+3+28:00+13:23

IK Jarl Rättvik

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3IK Jarl Rättvik 1Dalarna-H60 (3)3:15:50+57:45
1. Lars Spångmyr1:08:093+24:341:08:093+24:34
2. Hans-Åke Hilding1:01:113+20:592:09:2030+38:43+14:09
3. Roger Eklund1:06:303+20:283:15:5030+57:45+19:02

Karlsbyhedens OK

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3Karlsbyhedens OK 1Öppen Motion Stafett (11)2:11:32+27:59
1. Lars Öhgren28:442+0:1028:442+0:10
2. Signe Öhgren50:207+22:431:19:043+1+19:42+19:32
3. Jenny Lind Öhgren52:285+12:262:11:3230+27:59+8:17
5Karlsbyhedens OK 1Dalarna-H12 (8)1:34:43+21:24
1. Pontus Hedberg33:044+8:1333:044+8:13
2. Greta Bladlund22:307+5:1055:3440+12:55+4:42
3. Simon Berglund39:096+11:291:34:435+1+21:24+8:29

Korsnäs IF OK

5 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Korsnäs IF OK 1Dalarna-D16 (14)1:31:39
1. Thea Nordin38:084+4:0838:084+4:08
2. Moa Bergqvist22:4311:00:511-3-4:08
3. Maja Bergqvist30:4811:31:39100:00
1Korsnäs IF OK 1Dalarna-H60 (3)2:18:05
1. Svante Lindgren43:35143:351
2. Johan Jungell48:282+8:161:32:032+1+1:26+1:26
3. Ulf Henriksson46:0212:18:051-1-1:26
1Korsnäs IF OK 1Öppen Motion Stafett (11)1:43:33
1. Joel Golsäter28:34128:341
2. Mats Jönsson30:482+3:1159:22100:00
3. Therese Bergqvist44:112+4:091:43:33100:00
3Korsnäs IF OK 1Dalarna-H50 (4)3:12:06+45:35
1. Michael Wilhelmsson1:06:383+17:501:06:383+17:50
2. Krister Golsäter51:372+3:251:58:1530+21:15+3:25
3. Erik Åberg1:13:513+24:203:12:0630+45:35+24:20
8Korsnäs IF OK 2Dalarna-D16 (14)1:58:16+26:37
1. Agnes Wallin42:379+8:3742:379+8:37
2. Mira Nordin32:1411+9:311:14:5111+2+14:00+5:23
3. Malin Wilhelmsson43:257+12:371:58:168-3+26:37+12:37

Köping-Kolsva OK

2 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2Köping-Kolsva OK 1Västmanland-H21 (10)2:38:11+1:14
1. Janne Selkälä55:132+2:0255:132+2:02
2. Marcus Ek45:1411:40:271-1-2:02
3. Jonas Vikström57:442+2:052:38:112+1+1:14+1:14
7Köping-Kolsva OK 2Västmanland-H21 (10)3:32:24+55:27
1. Niclas Larsson1:16:429+23:311:16:429+23:31
2. Johanna Larsson58:475+13:332:15:297-2+35:02+11:31
3. Johan Celander1:16:556+21:163:32:2470+55:27+20:25

Leksands OK

4 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2Leksands OK 1Dalarna-D40 (4)2:23:06+14:04
1. Anna Haglund46:033+6:0546:033+6:05
2. Kristin Ramsell47:452+8:131:33:482-1+9:34+3:29
3. Johanna Dalin49:182+4:302:23:0620+14:04+4:30
2Leksands OK 1Dalarna-H40 (9)1:56:10+2:33
1. Göran Anlind42:11142:111
2. Anders Dalin29:423+0:261:11:532+1+0:01+0:01
3. Magnus Göras44:172+2:391:56:1020+2:33+2:32
3Leksands OK 1Dalarna-H16 (10)1:39:58+9:35
1. Markus Halvarsson38:396+8:1838:396+8:18
2. Joel Almungsinaktivinaktiv
2. Isak Dalin26:438+7:331:05:227+1+15:51+7:33
2. August Görasinaktivinaktiv
3. Klockar-Eskil Nåås34:363+5:151:39:583+9:35
8Leksands OK 2Dalarna-H40 (9)2:59:40+1:06:03
1. Klockar Mattias Nääs1:25:509+43:391:25:509+43:39
2. Torbjörn Nilsson39:374+10:212:05:2790+53:35+9:56
3. Tomas Norman54:137+12:352:59:408-1+1:06:03+12:28
Leksands OK 1Dalarna-D16 (14)ej start
1. Elsa Göras39:456+5:4539:456+5:45
2. ej startej start
3. Isabella Jonns3:55:5714+3:25:09ej start

Norbergs OK

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3Norbergs OK 1Västmanland-H60 (5)1:38:23+12:47
1. Jan Gottfridsson42:55142:551
2. Johan Källman55:285+16:191:38:233+2+12:47+12:47
4Norbergs OK 1Västmanland-HD12 (7)2:06:44+31:13
1. Melwin Löwdahl42:535+7:0242:535+7:02
2. Hjalmar Svedberg27:0311+8:321:09:5650+15:25+8:23
2. Jordan Malm27:0712+8:361:09:5650+15:25+8:23
3. Signe Winqvist56:484+22:392:06:444-1+31:13+15:48
7Norbergs OK 1Öppen Motion Stafett (11)3:02:59+1:19:26
1. Elisabet Elmertoft1:03:0810+34:341:03:0810+34:34
2. Jan Åhs53:568+26:191:57:049-1+57:42+23:08
3. Hans Bergström1:05:558+25:533:02:597-2+1:19:26+21:44

OK Hedströmmen

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
3OK Hedströmmen 1Västmanland-H70 (3)1:29:49+11:20
1. Ragnar Eriksson38:10138:101
2. John Vallin51:393+15:211:29:493+2+11:20+11:20

OK Kåre

18 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1OK Kåre 1Dalarna-H16 (10)1:30:23
1. Melker Nordgren30:21130:211
2. Karl Granath19:10149:31100:00
2. Olle Gahnshag35:3913+16:2949:31100:00
3. Christoffer Lindgren40:526+11:311:30:23100:00
1OK Kåre 1Dalarna-D40 (4)2:09:02
1. Anna Von Krusenstierna44:422+4:4444:422+4:44
2. Marika Hagelberg39:3211:24:141-1-4:44
3. Annika Zell44:4812:09:02100:00
1OK Kåre 1Dalarna-H50 (4)2:26:31
1. Lars Mattsson48:48148:481
2. Anders Stefan Vestlund48:1211:37:00100:00
3. Elin Dahlstedt Tysk49:3112:26:31100:00
1OK Kåre 1Dalarna-H12 (8)1:13:19
1. Walter Söderkvist25:132+0:2225:132+0:22
2. Albin Pernefalk20:264+3:0645:3920+3:00+2:38
2. Noah Tysk20:315+3:1145:3920+3:00+2:38
2. Elvin Lundberg23:408+6:2045:3920+3:00+2:38
3. William Oksvold27:4011:13:191-1-3:00
2OK Kåre 1Dalarna-D16 (14)1:39:16+7:37
1. Vendela Söderqvist37:462+3:4637:462+3:46
2. Tove Ringi27:034+4:201:04:493+1+3:58+0:12
3. Elsa Kaipe34:272+3:391:39:162-1+7:37+3:39
2OK Kåre 1Dalarna-D17 (8)2:04:57+3:46
1. Jenny Eriksson46:112+3:4446:112+3:44
2. Wilma Von Krusenstierna35:013+3:321:21:123+1+5:34+1:50
3. Kajsa Risby43:452+2:222:04:572-1+3:46-1:48
3OK Kåre 1Dalarna-H40 (9)1:58:53+5:16
1. Johan Karlsson42:362+0:2542:362+0:25
2. Patrik Söderqvist29:1611:11:521-1-0:25
3. Anders Oksvald47:014+5:231:58:533+2+5:16+5:16
3OK Kåre 1Dalarna-D12 (5)1:30:26+7:02
1. Lina Widelund34:45134:451
2. Ylva Hansson19:314+3:0151:15100:00
2. Hilma Dalin16:30151:15100:00
2. Kerstin Lövgren16:512+0:2151:15100:00
3. Nora Nordlund39:113+11:211:30:263+2+7:02+7:02
3OK Kåre 2Dalarna-H12 (8)1:33:42+20:23
1. Frode Montelius Risberg38:305+13:3938:305+13:39
2. Oskar Kaipe17:312+0:1156:0150+13:22-0:17
2. Walter Oksvold20:153+2:5556:0150+13:22-0:17
3. Melvin Lövgren37:415+10:011:33:423-2+20:23+7:01
4OK Kåre 4Dalarna-H16 (10)1:40:04+9:41
1. Olle Ringi38:365+8:1538:365+8:15
2. Olle Dalin22:442+3:341:01:202-3+11:49+3:34
2. Rasmus Widelund26:326+7:221:01:202-3+11:49+3:34
3. Wille Söderqvist38:445+9:231:40:044+2+9:41-2:08
5OK Kåre 2Dalarna-H16 (10)1:43:57+13:34
1. Jakob Widelund38:334+8:1238:334+8:12
2. Eric Johansson26:459+7:351:05:186+2+15:47+7:35
2. Alvin Edbäck37:1015+18:001:05:186+2+15:47+7:35
2. Hugo Atterbrand31:4212+12:321:05:186+2+15:47+7:35
3. Leo Alvolin38:394+9:181:43:575-1+13:34-2:13
5OK Kåre 1Dalarna-H17 (11)2:25:18+9:03
1. Isac von Krusenstierna47:00147:001
2. Johannes Öhgren43:435+3:061:30:433+2+1:31+1:31
3. Emil Åberg54:355+9:442:25:185+2+9:03+7:32
6OK Kåre 2Dalarna-D16 (14)1:49:05+17:26
1. Emilia Johansson40:237+6:2340:237+6:23
2. Enni Lundberg35:2017+12:371:07:215-2+6:30+0:07
2. Julia Hagelberg26:583+4:151:07:215-2+6:30+0:07
3. Klara Ersson41:446+10:561:49:056+1+17:26+10:56
6OK Kåre 2Dalarna-H17 (11)2:36:49+20:34
1. Greger Tysk47:153+0:1547:153+0:15
2. Mathias Wilhelmsson50:369+9:591:37:516+3+8:39+8:24
3. Anders Håkansson58:586+14:072:36:4960+20:34+11:55
6OK Kåre 2Dalarna-H40 (9)2:22:32+28:55
1. Patrik Johnsson44:426+2:3144:426+2:31
2. Johan Lundberg43:536+14:371:28:355-1+16:43+14:12
3. Thobias Widelund53:576+12:192:22:326+1+28:55+12:12
6OK Kåre 2Dalarna-D17 (8)2:45:25+44:14
1. Linda Byström54:006+11:3354:006+11:33
2. Hanna Barkegren39:586+8:291:33:5860+18:20+6:47
3. Elina Von Krusenstierna1:11:276+30:042:45:2560+44:14+25:54
7OK Kåre 3Dalarna-H16 (10)1:50:19+19:56
1. Jon Hansson37:583+7:3737:583+7:37
2. Albin Sjöblom26:326+7:221:03:584+1+14:27+6:50
2. Bosse Lövgren26:004+6:501:03:584+1+14:27+6:50
3. Esbjörn Montelius Risberg46:217+17:001:50:197+3+19:56+5:29
OK Kåre 3Dalarna-D17 (8)utgått
1. Karin Johnson56:077+13:4056:077+13:40
2. Ida Johnsson47:228+15:531:43:2970+27:51+14:11
3. ej startej start

Sala OK

9 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2Sala OK 1Västmanland-H60 (5)1:36:03+10:27
1. Sten-Åke Holmberg46:102+3:1546:102+3:15
2. Göran Larsson49:533+10:441:36:0320+10:27+7:12
2Sala OK 1Västmanland-H70 (3)1:24:17+5:48
1. Sören Johansson47:593+9:4947:593+9:49
2. Kenneth Jansson36:1811:24:172-1+5:48-4:01
3Sala OK 1Västmanland-D21 (3)3:29:53+50:05
1. Mirjam Dalén1:02:303+11:531:02:303+11:53
2. Malin Ekman1:13:143+26:402:15:4430+38:33+26:40
3. Lena Larsson1:14:093+13:083:29:5330+50:05+11:32
3Sala OK 1Västmanland-D60 (3)1:43:52+11:07
1. Inga-Britt Pettersson47:583+7:1547:583+7:15
2. Tanja-Birgit Söderström55:542+3:531:43:5230+11:07+3:52
5Sala OK 3Öppen Motion Stafett (11)2:22:58+39:25
1. Anna Norrbom50:328+21:5850:328+21:58
2. Yosief Arkebom40:014+12:241:30:337-1+31:11+9:13
3. Johan Aspersand52:254+12:232:22:585-2+39:25+8:14
5Sala OK 1Västmanland-H21 (10)3:29:03+52:06
1. Martin Norrbom56:424+3:3156:424+3:31
2. Christer Larsson1:08:036+22:492:04:456+2+24:18+20:47
3. Mårten Källström1:24:188+28:393:29:035-1+52:06+27:48
6Sala OK 2Öppen Motion Stafett (11)2:31:03+47:30
1. Jörgen Dalén46:226+17:4846:226+17:48
2. Malin Hedberg39:313+11:541:25:535-1+26:31+8:43
3. Jonas Larsson1:05:107+25:082:31:036+1+47:30+20:59
Sala OK 1Västmanland-HD12 (7)ej godkänd
1. Jerry Larssonej godkändej godkänd
2. Wilma Larsson29:1813+10:47ej godkänd
3. Malva Enlundej godkändej godkänd
Sala OK 1Öppen Motion Stafett (11)ej godkänd
1. William Larsson1:00:359+32:011:00:359+32:01
2. Dennis Larsson55:529+28:151:56:278-1+57:05+25:04
3. Sebastian Larssonej godkändej godkänd
Sala OK 1Västmanland-D70ej start
1. Inger Olssonej startej start
2. Maud Bengtssonej startej start

Stora Tuna OK

14 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Stora Tuna OK 1Dalarna-H17 (11)2:16:15
1. Pelle Engstrand47:082+0:0847:082+0:08
2. Andrey Lamov42:043+1:271:29:121-1-0:08
3. Emil Svensk47:033+2:122:16:15100:00
1Stora Tuna OK 1Dalarna-D12 (5)1:23:24
1. Ester Simonen35:082+0:2335:082+0:23
2. Maja Maxén20:266+3:5655:343+1+4:19+3:56
2. Hennie Löfgren21:077+4:3755:343+1+4:19+3:56
2. Märta Eriksson26:518+10:2155:343+1+4:19+3:56
3. Maja Mases27:5011:23:241-2-4:19
2Stora Tuna OK 1Dalarna-H16 (10)1:31:03+0:40
1. Jakob Carlsson38:407+8:1938:407+8:19
2. Erik Fredriksson27:0210+7:521:01:423-4+12:11+3:52
2. Axel Eriksson23:023+3:521:01:423-4+12:11+3:52
3. Mattias Östberg29:2111:31:032-1+0:40-11:31
2Stora Tuna OK 3Dalarna-H17 (11)2:16:47+0:32
1. Staffan Eriksson51:166+4:1651:166+4:16
2. Rikard Claesson40:402+0:031:31:565-1+2:44-1:32
3. Joakim Svensk44:5112:16:472-3+0:32-2:12
2Stora Tuna OK 1Dalarna-H70 (6)1:11:15+2:05
1. Ulf Löfgren35:202+0:2035:202+0:20
2. Claes Nideborn35:553+5:141:11:1520+2:05+1:45
3Stora Tuna OK 2Dalarna-H17 (11)2:17:04+0:49
1. Anton Forsberg48:394+1:3948:394+1:39
2. Markus Lang42:174+1:401:30:5640+1:44+0:05
3. Olle Kalered46:082+1:172:17:043-1+0:49-0:55
3Stora Tuna OK 1Dalarna-D17 (8)2:07:29+6:18
1. Tilda Östberg42:27142:271
2. Magdalena Olsson33:112+1:421:15:38100:00
3. Martina Karlsson51:513+10:282:07:293+2+6:18+6:18
3Stora Tuna OK 2Dalarna-H70 (6)1:15:39+6:29
1. Mats Mårtensson35:00135:001
2. Christer Hellström40:394+9:581:15:393+2+6:29+6:29
4Stora Tuna OKDalarna-H40 (9)2:19:55+26:18
1. Johan Alfredsson44:085+1:5744:085+1:57
2. Björn Norberg46:048+16:481:30:126+1+18:20+16:23
3. Fredrik Hällsten49:435+8:052:19:554-2+26:18+7:58
5Stora Tuna OK 2Dalarna-D17 (8)2:25:04+23:53
1. Terese Wängdahl52:445+10:1752:445+10:17
2. Pia Birkebæk36:405+5:111:29:2450+13:46+3:29
3. Emma Östberg55:404+14:172:25:0450+23:53+10:07
6Stora Tuna OK 2Dalarna-H16 (10)1:46:56+16:33
1. Helmer Jöhnemark48:319+18:1048:319+18:10
2. Viktor Norberg28:5811+9:481:17:298-1+27:58+9:48
2. Elias Hällsteninaktivinaktiv
3. Jonas Carlsson29:272+0:061:46:566-2+16:33-11:25
7Stora Tuna OK 1Dalarna-H12 (8)2:03:55+50:36
1. Gustav Norberg1:01:447+36:531:01:447+36:53
2. Viktor Kullman25:2710+8:071:27:1170+44:32+7:39
2. Emil Li Eklund30:4312+13:231:27:1170+44:32+7:39
2. Erik Lundback30:4211+13:221:27:1170+44:32+7:39
3. Alma Jöhnemark36:444+9:042:03:5570+50:36+6:04
9Stora Tuna OK 1Dalarna-D16 (14)1:58:54+27:15
1. Lovisa Mases42:4310+8:4342:4310+8:43
2. Hanna Östberg27:367+4:531:10:197-3+9:28+0:45
3. Lina Hällsten48:3510+17:471:58:549+2+27:15+17:47
9Stora Tuna OK 4Dalarna-H17 (11)3:00:44+44:29
1. Erik Sundberg1:03:0610+16:061:03:0610+16:06
2. Viktor Barkegren55:4110+15:041:58:479-1+29:35+13:29
3. Mattias Mårts1:01:577+17:063:00:4490+44:29+14:54

Surahammars SOK

8 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Surahammars SOK 1Västmanland-D40 (1)3:03:08
1. Anna Lund1:19:1111:19:111
2. Elisabeth Stödeman1:43:5713:03:08100:00
3Surahammars SOK 1Västmanland-D16 (4)2:11:03+29:55
1. Ida Hallin38:38138:381
2. My Velander38:482+7:451:17:262+1+6:17+6:17
2. Tilde Johansson40:353+9:321:17:262+1+6:17+6:17
3. Rebecka Hasler53:373+23:382:11:033+1+29:55+23:38
4Surahammars SOK 2Västmanland-H16 (6)2:31:37+39:28
1. Linus Hallin1:21:556+43:381:21:556+43:38
2. Albin Velander30:372+1:221:52:3260+41:16-2:22
2. Anton Velander30:393+1:241:52:3260+41:16-2:22
3. Vidar Nettelmark39:053+4:252:31:374-2+39:28-1:48
4Surahammars SOK 1Västmanland-H60 (5)1:40:47+15:11
1. Håkan Trollvad57:514+14:5657:514+14:56
2. Mikael Utter42:562+3:471:40:4740+15:11+0:15
Surahammars SOK 2Västmanland-D16 (4)ej godkänd
1. Ellen Thorsén46:204+7:4246:204+7:42
2. Beatrice Österberg43:415+12:381:30:0140+18:52+11:10
3. Clara Svenssonej godkändej godkänd
Surahammars SOK 1Västmanland-H21 (10)ej godkänd
1. Magnus Thornell56:495+3:3856:495+3:38
2. Stefan Bjurstedt56:574+11:431:53:463-2+13:19+9:41
3. Stefan Erikssonej godkändej godkänd
Surahammars SOK / Hallstahammars OK 1Västmanland-H16 (6)ej godkänd
1. Arvid Jonforsen (Hallstahammars OK)52:535+14:3652:535+14:36
2. Dennis Bjurstedtinaktivinaktiv
2. Arvid Gunérus38:477+9:321:31:4050+20:24+5:48
2. Melker Thornell38:477+9:321:31:4050+20:24+5:48
3. Ludvig Haslerej godkändej godkänd
Surahammars SOK 2Västmanland-H21 (10)utgått
1. Henrik Hallin1:28:5010+35:391:28:5010+35:39
2. Rikard Jonfors1:09:008+23:462:37:50100+57:23+21:44
3. ej startej start

Säterbygdens OK

1 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2Säterbygdens OK 1Dalarna-H60 (3)2:20:49+2:44
1. Leif Gustafsson50:252+6:5050:252+6:50
2. Olle Rönnols40:1211:30:371-1-6:50
3. Kjell Klar50:122+4:102:20:492+1+2:44+2:44

Vandrarringen

3 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
2Vandrarringen 1Västmanland-H50 (2)2:00:32+14:24
1. Tomas Jonsson1:01:142+8:571:01:142+8:57
2. Lennart Myrehed59:182+5:272:00:3220+14:24+5:27
2Vandrarringen 1Västmanland-D60 (3)1:39:11+6:26
1. Anna-Karin Johansson40:43140:431
2. Eva Kjellman58:283+6:271:39:112+1+6:26+6:26
5Vandrarringen 1Västmanland-H60 (5)1:58:26+32:50
1. Nils Olsson1:06:025+23:071:06:025+23:07
2. Leo Johansson52:244+13:151:58:2650+32:50+9:43

Västerbergslagens OL

11 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerbergslagens OL 1Dalarna-D50 (1)2:27:28
1. Lena Petrisi43:24143:241
2. Anna-Karin Rytther48:2611:31:50100:00
3. Ranghild Svens55:3812:27:28100:00
1Västerbergslagens OL 1Dalarna-H70 (6)1:09:10
1. Paul-Erik Glasberg38:294+3:2938:294+3:29
2. Bengt Stenerhag30:4111:09:101-3-3:29
2Västerbergslagens OL 1Öppen Motion Stafett (11)1:45:54+2:21
1. Fredrik Petrisi38:153+9:4138:153+9:41
2. Helena Wallman27:3711:05:522-1+6:30-3:11
3. Alva Rytther40:0211:45:5420+2:21-4:09
4Västerbergslagens OL 1Dalarna-H12 (8)1:34:17+20:58
1. Olle Wallman24:51124:511
2. Ella Sand25:169+7:5650:073+2+7:28+7:28
2. Per Wedman36:4715+19:2750:073+2+7:28+7:28
3. André Bergkvist44:107+16:301:34:174+1+20:58+13:30
5Västerbergslagens OL 1Dalarna-D16 (14)1:48:28+16:49
1. Alma Wallman41:568+7:5641:568+7:56
2. Karin Wedman27:336+4:501:09:266-2+8:35+0:39
2. Olga Rindeskog27:305+4:471:09:266-2+8:35+0:39
3. Kajsa Ivarsson39:025+8:141:48:285-1+16:49+8:14
5Västerbergslagens OL 1Dalarna-D12 (5)2:24:48+1:01:24
1. Agnes Gustafsson1:00:045+25:191:00:045+25:19
2. Ellen Forsgren32:279+15:571:32:3150+41:16+15:57
2. Clara Vogt32:4910+16:191:32:3150+41:16+15:57
3. Nelly Rindeskog52:175+24:272:24:4850+1:01:24+20:08
5Västerbergslagens OL 2Dalarna-H70 (6)1:16:42+7:32
1. Åke Andersson40:526+5:5240:526+5:52
2. Harry Enberg35:502+5:091:16:425-1+7:32+1:40
6Västerbergslagens OL 4Dalarna-H70 (6)1:23:11+14:01
1. Svante Nyström38:305+3:3038:305+3:30
2. Folke Nyström44:416+14:001:23:116+1+14:01+10:31
9Västerbergslagens OL 1Dalarna-H40 (9)3:01:30+1:07:53
1. Andreas Dernfalk1:05:478+23:361:05:478+23:36
2. Dan Eriksson51:249+22:081:57:1180+45:19+21:43
3. Jakob Wedman1:04:198+22:413:01:309+1+1:07:53+22:34
10Västerbergslagens OL 1Dalarna-H16 (10)2:36:53+1:06:30
1. Nils Arvid Wedman51:0110+20:4051:0110+20:40
2. Karl Forsgren36:3114+17:211:27:32100+38:01+17:21
3. Isaak Gustafsson1:09:2110+40:002:36:53100+1:06:30+28:29
12Västerbergslagens OL 2Dalarna-D16 (14)2:34:50+1:03:11
1. Elsa Forsgren55:0613+21:0655:0613+21:06
2. Alicia Bergkvist40:2518+17:421:35:3112-1+34:40+13:34
3. Alma Sand59:1913+28:312:34:50120+1:03:11+28:31
Västerbergslagens OL 3Dalarna-H70 (6)ej start
1. Paul Erik Glasbergej startej start
2. Harry Enbergej startej start

Västerås SOK

19 startande
PlacNamnKlassStrtidStrplStrdiffTidVxlplDiff
1Västerås SOK 1Västmanland-HD12 (7)1:35:31
1. Alicia Hermann38:414+2:5038:414+2:50
2. Ludvig Juhlin26:0710+7:361:00:023-1+5:31+2:41
2. Olle Oldaeus21:214+2:501:00:023-1+5:31+2:41
2. Oscar Noring21:255+2:541:00:023-1+5:31+2:41
3. Hugo Zetterberg35:292+1:201:35:311-2-5:31
1Västerås SOK 1Västmanland-D16 (4)1:41:08
1. Maja Ahlsröm40:063+1:2840:063+1:28
2. Elvira Björnberg.31:0311:11:091-2-1:28
3. Klara Åkerman Sjöström29:5911:41:08100:00
1Västerås SOK 1Västmanland-D21 (3)2:39:48
1. Cecilia Einarsson50:37150:371
2. Anna Zetterberg46:3411:37:11100:00
3. Sofi Thorsell1:02:372+1:362:39:48100:00
1Västerås SOK 1Västmanland-H21 (10)2:36:57
1. Fredrik Hamrefors53:11153:111
2. Robert Palm48:072+2:531:41:182+1+0:51+0:51
3. Kalle Åkerman Sjöström55:3912:36:571-1-0:51
1Västerås SOK 1Västmanland-H16 (6)1:52:09
1. Tamás Szüts48:143+9:5748:143+9:57
2. Elis Wiklund29:1511:17:292-1+6:13-3:44
3. Martin Sandqvist34:4011:52:091-1-6:13
1Västerås SOK 1Västmanland-H50 (2)1:46:08
1. Magnus Larsson52:17152:171
2. Jan-Olov Bergman53:5111:46:08100:00
1Västerås SOK 1Västmanland-H60 (5)1:25:36
1. Hans-Erik Skalberg46:273+3:3246:273+3:32
2. Per-Olov Sjöström39:0911:25:361-2-3:32
1Västerås SOK 1Västmanland-H70 (3)1:18:29
1. Hans Andersson40:482+2:3840:482+2:38
2. Kuno Österlund37:412+1:231:18:291-1-2:38
2Västerås SOK 4Västmanland-HD12 (7)1:46:26+10:55
1. Nova Sahlén36:003+0:0936:003+0:09
2. Elin Palm18:31154:311-2-0:09
2. Freja Ivermark37:1014+18:3954:311-2-0:09
2. Rasmus Eliasson24:086+5:3754:311-2-0:09
3. Filip Andersson51:553+17:461:46:262+1+10:55+10:55
2Västerås SOK 2Västmanland-D16 (4)2:10:51+29:43
1. Amanda Hall39:572+1:1939:572+1:19
2. Hanna Hermann42:104+11:071:22:073+1+10:58+9:39
3. Ida Larsson48:442+18:452:10:512-1+29:43+18:45
2Västerås SOK 2Västmanland-D21 (3)2:50:34+10:46
1. Anna Lindgren59:142+8:3759:142+8:37
2. Eva Ode50:192+3:451:49:3320+12:22+3:45
3. Maria Ivermark1:01:0112:50:3420+10:46-1:36
2Västerås SOK 2Västmanland-H16 (6)1:58:54+6:45
1. Kristoffer Klarin44:112+5:5444:112+5:54
2. Albin Åkerström35:546+6:391:20:053+1+8:49+2:55
3. Tobias Dahlmark38:492+4:091:58:542-1+6:45-2:04
3Västerås SOK 3Västmanland-HD12 (7)2:01:12+25:41
1. Erik Palm35:51135:511
2. Alexander Thulin25:288+6:5754:442+1+0:13+0:13
2. Gustav Juhlin19:023+0:3154:442+1+0:13+0:13
2. Rasmus Viertel18:532+0:2254:442+1+0:13+0:13
3. Lovisa Björnberg1:06:285+32:192:01:123+1+25:41+25:28
3Västerås SOK 2Västmanland-H21 (10)3:05:04+28:07
1. Johan Sundén55:173+2:0655:173+2:06
2. Rickard Svensson1:08:437+23:292:04:005+2+23:33+21:27
3. Andreas Näslund1:01:043+5:253:05:043-2+28:07+4:34
4Västerås SOK 4Västmanland-H21 (10)3:24:36+47:39
1. Henrik Hamrefors1:08:367+15:251:08:367+15:25
2. Martin Oldaeus55:133+9:592:03:494-3+23:22+7:57
3. Sixten Törnqvist1:20:477+25:083:24:3640+47:39+24:17
5Västerås SOK 3Västmanland-H16 (6)2:31:43+39:34
1. Sixten Slagbrand50:024+11:4550:024+11:45
2. Carl Sandqvist41:369+12:211:31:3840+20:22+8:37
3. Kristina Lindgren1:00:055+25:252:31:435+1+39:34+19:12
6Västerås SOK 3Västmanland-H21 (10)3:31:30+54:33
1. Martin Julin1:08:196+15:081:08:196+15:08
2. Noa Sjöstrand1:18:5010+33:362:27:099+3+46:42+31:34
3. Christoffer Andersén1:04:214+8:423:31:306-3+54:33+7:51
8Västerås SOK 5Västmanland-H21 (10)3:36:01+59:04
1. Johan Herbst1:11:248+18:131:11:248+18:13
2. Ulf Hamrefors1:11:389+26:242:23:0280+42:35+24:22
3. Pontus Lindgren1:12:595+17:203:36:0180+59:04+16:29
Västerås SOK 2Västmanland-HD12 (7)ej godkänd
1. David Thapper35:562+0:0535:562+0:05
2. Frida Herbst25:217+6:501:01:174+2+6:46+6:41
2. Hanna Thapper25:369+7:051:01:174+2+6:46+6:41
2. Irma Malmström37:1515+18:441:01:174+2+6:46+6:41
3. Felix Slagbrandej godkändej godkänd
Västerås SOK 3Västmanland-D16 (4)ej start
1. Amanda Hallej startej start
2. Fanny Anderssonej startej start
3. Felicia Sahlénej startej start
Västerås SOK 6Västmanland-H21 (10)ej start
1. Rickard Svenssonej startej start
2. Ulf Hamreforsej startej start
3. Martin Oldaeusej startej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser