Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, sprint, Bohuslän-Dal

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, sprint, Bohuslän-Dal
Arrangörsorganisation: Stigsökarna
Datum: lördag 19 maj 2018

D21

2 540 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lone MalmgrenHalden SK15:075:57
2Maria ErikssonEds SK18:12+3:057:09
3Julia BirathStenungsunds OK20:23+5:168:01
4Vera UhrbergBrattås CK22:04+6:578:41

H21

2 740 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen ÅhlÅmåls OK16:255:59
1Per KällvikÅmåls OK16:255:59
3Linus OlssonOK Gipen18:16+1:516:39
Oscar GustafssonIdefjordens SKej start

H18

2 540 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar CarlssonKvillebyns SK15:516:14
2Erik LundStenungsunds OK17:25+1:346:51

D16

1 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clara JohanssonOK Skärmen13:527:02
2Frida JohanssonOK Skärmen14:14+0:227:13
3Agnes GleisnerOK Skärmen15:53+2:018:03
4Ida SüdhoffBrattås CK16:01+2:098:07
5Emmelie BackmanÅmåls OK17:36+3:448:56
Ebba LindOK Skärmenej start

H16

1 970 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willy FjällborgStenungsunds OK12:096:10
2Isak OlssonStigsökarna12:16+0:076:13
3Melker AnderssonEds SK14:57+2:487:35
4Erik PerssonBrattås CK16:10+4:018:12

D14

1 750 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lovis BergstrandBrattås CK13:347:45
2Linnea AxelssonÅmåls OK17:45+4:1110:08
Alice AnderssonEds SKej start

H14

1 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel BrönnestamOK Gipen10:376:04
2Linus NilssonÅmåls OK12:00+1:236:51
3David HermanssonÅmåls OK12:15+1:387:00
4Wilhelm OlssonStigsökarna16:09+5:329:13
Oscar NymanOK Gipenej start
Max NymanOK Gipenej start

D12

1 270 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Molly BergstrandBrattås CK8:216:34
2Malva ArvidssonBrattås CK9:08+0:477:11
3Lisa Hafstad WallanderBrattås CK9:30+1:097:28
4Alva OlssonÅmåls OK9:46+1:257:41
5Emma ChristianssonUddevalla OK9:47+1:267:42
6Saga KällstrandÅmåls OK9:52+1:317:46
7Klara PetterssonÅmåls OK10:37+2:168:21
8Lilly JorehedOK Gipen11:19+2:588:54
9Emilie HellströmÅmåls OK11:31+3:109:04
10Lina AhlstedtÅmåls OK21:47+13:2617:09

H12

1 270 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Albin SkottÅmåls OK9:207:20
2Eric ÅhlÅmåls OK11:02+1:428:41
3Viktor NilssonStångenäs AIS12:05+2:459:30
4Harald RoessnerKvillebyns SK12:34+3:149:53
5Tor LindénUddevalla OK14:55+5:3511:44
Alexander LännhultEds SKej godkänd
Pontus NilssonÅmåls OKej start

D10

1 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jonna ÅhlÅmåls OK8:577:09
2Eira OlssonÅmåls OK9:38+0:417:42
3Emma HellströmÅmåls OK9:55+0:587:56
4Elina ChristianssonUddevalla OK10:13+1:168:10
5Elsa ForsengLjungskile FK10:20+1:238:16
6Alice KällstrandÅmåls OK10:21+1:248:16
7Elsa ReuterÅmåls OK11:26+2:299:08
8Jenny ErikssonStigsökarna13:05+4:0810:28

H10

1 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid ErikssonÅmåls OK7:526:17
2William LännhultEds SK8:05+0:136:28
3Noah OlssonStigsökarna8:15+0:236:36
4Simon SkottÅmåls OK9:02+1:107:13
5Anton ArvidssonBrattås CK9:21+1:297:28
6Elvin GalborgenEds SK9:28+1:367:34
7Rasmus LindénUddevalla OK10:08+2:168:06
8Oscar AhlstedtÅmåls OK10:22+2:308:17

D35

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika JensenÅmåls OK20:098:54
2Annika LännhultEds SK23:32+3:2310:24

H35

2 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Henrik GalborgenEds SK17:266:51
2Linus LännhultEds SK21:34+4:088:29
3Mattias HolmströmÅmåls OK21:50+4:248:35

D40

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunilla OtterstenEds SK17:297:44
2Anna LarssonOK Gipen21:11+3:429:22

H40

2 540 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tomas JohanssonÅmåls OK14:095:34
2Tomas CarlssonÅmåls OK17:43+3:346:58
3Odd WallanderBrattås CK19:08+4:597:31

D45

1 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina SüdhoffBrattås CK17:318:53
2Malin ChristianssonUddevalla OK22:24+4:5311:22

H45

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats ChristianssonUddevalla OK13:356:00
Thomas BergstrandBrattås CKej godkänd
Håkan LindénUddevalla OKej start

D50

1 750 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helena ErikssonEds SK11:566:49
2Kristina LindOK Skärmen12:43+0:477:16
3Annelie JohanssonOK Skärmen13:33+1:377:44
4Maria AnderssonKvillebyns SK15:03+3:078:36
Monica BrönnestamOK Gipenej start

H50

2 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tommy JohanssonStångenäs AIS14:236:21
2Gert AnderssonEds SK15:56+1:337:03
3Fredrik NilssonStångenäs AIS33:53+19:3014:59
Tomas HermanssonÅmåls OKej godkänd
Peter PetterssonÅmåls OKej start

D55

1 750 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina BirathStenungsunds OK12:126:58
2Nina BejbomUddevalla OK14:01+1:498:00
3Birgit HanssonHerrestads AIF14:52+2:408:29
4Anne SørlienGjø-Vard OL17:18+5:069:53
5Hanne JensenEds SK19:38+7:2611:13
Bibbi GustafssonOK Gipenej godkänd

H55

1 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan HanssonStenungsunds OK12:536:32
2Mats HallstenOK Skärmen13:42+0:496:57
3Mats LindströmOK Skärmen16:23+3:308:18
4Mats HugosonKvillebyns SK17:02+4:098:38
5Jan UhrbergBrattås CK19:02+6:099:39

D60

1 600 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva KarlssonUddevalla OK13:188:18
2Kerstin BurmanKvillebyns SK13:31+0:138:26
3Kerstin Haugen LundStenungsunds OK13:47+0:298:36
4Gunilla HolmbergHerrestads AIF16:45+3:2710:28

H60

1 970 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lasse JohanssonEds SK13:416:56
2Sören LindOK Gipen14:02+0:217:07
3Urban LarssonOK Gipen15:40+1:597:57
4Carl-Göran StrutsEds SK15:51+2:108:02
5Ulf BjörkdahlHerrestads AIF16:50+3:098:32
5Arne LundStenungsunds OK16:50+3:098:32
7Jan MolstadGjø-Vard OL21:27+7:4610:53

D65

1 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla JohanssonÅmåls OK15:189:33
2Yvonne GalborgenEds SK18:07+2:4911:19

H65

1 750 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Göran OlssonIdefjordens SK10:546:13
2Kent KardellLjungskile FK10:59+0:056:16
3Hans HusebySarpsborg OL11:00+0:066:17
4Gunnar BejbomUddevalla OK12:22+1:287:04
5Conny JidetoftStångenäs AIS12:29+1:357:08
6Janne ErikssonEds SK12:56+2:027:23
7Arvid GalborgenEds SK13:12+2:187:32
8Dan WidercrantzOK Skärmen13:24+2:307:39
9Jan-Erik PålssonUddevalla IS13:58+3:047:58
10Per IvarssonUddevalla OK14:04+3:108:02
11Roalh KlevelandKvillebyns SK15:20+4:268:45

H70

1 600 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arne AlexanderssonStenungsunds OK11:026:53
2Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS11:17+0:157:03
3Lennart HermanssonStångenäs AIS11:45+0:437:20
4Johnny KarlssonUddevalla OK12:57+1:558:05
5Oskar JohanssonStångenäs AIS15:31+4:299:41

H85

1 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig GustafssonEds SK23:5318:13
2Ragnar HallstenOK Roto32:29+8:3624:47

Inskolning

1 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Larsson HannaOK Gipenfullföljt
Elvin IsebornFrämmestads IKfullföljt
Signe PetterssonEds SKfullföljt
Sofia RoessnerKvillebyns SKfullföljt
John StrutsEds SKfullföljt

U1

1 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar OlssonÅmåls OK10:329:34
2William Christensen GranliStigsökarna10:54+0:229:54
3Elias ChristianssonUddevalla OK11:22+0:5010:19
4Noah Nilsson-DagEds SK12:17+1:4511:09
5Ebba ForsengLjungskile FK15:02+4:3013:39
6Ester OhlssonBrattås CK16:17+5:4514:48
7Klara GalleEds SK19:41+9:0917:53
8Amanda JohanssonEds SK19:43+9:1117:55

U2

1 250 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar GalleEds SK10:098:07
2Einar RoessnerKvillebyns SK11:05+0:568:52
3Julia JohanssonEds SK11:17+1:089:01
4Måns LindénUddevalla OK12:12+2:039:45
5Elias OhlssonBrattås CK12:14+2:059:47
6Elin ReuterÅmåls OK12:40+2:3110:08

U3

1 270 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Astrid UhrbergBrattås CK16:1812:50

Öppen motion 5

1 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars PerssonBrattås CK10:556:49
2Katarina LindénUddevalla OK14:31+3:369:04
3Nina PetterssonÅmåls OK15:02+4:079:23
4Lena AxelssonÅmåls OK16:04+5:0910:02
5Liv LindOK Skärmen22:14+11:1913:53
6Jerry RasmussonHerrestads AIF27:44+16:4917:20
Eva RoessnerKvillebyns SKej godkänd

Öppen motion 8

2 540 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per BladLjungskile FK18:127:09
2Linus IsebornFrämmestads IK18:19+0:077:12
3Magnus ArvidssonBrattås CK19:02+0:507:29
4Kristina HellströmÅmåls OK20:09+1:577:55
5Magnus HellströmÅmåls OK20:32+2:208:05

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser