Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gällstads sprint

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gällstads sprint
Arrangörsorganisation: Gällstadbygdens SOK
Datum: söndag 27 maj 2018

D21

2 440 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara HelanderDomnarvets GOIF16:516:54
2Ida WillénFalköpings AIK OK17:05+0:147:00
3Karin HåkanssonOK Gränsen18:21+1:307:31
4Sara IvarssonOK Kullingshof18:51+2:007:43
5Emilia SvärmOK Gisle20:27+3:368:22
6Linda NeroMullsjö SOK29:29+12:3812:05
Emilia JohanssonOK Gisleej godkänd

H21

2 920 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik MartinssonLinköpings OK14:314:58
2Olle BergstedtMarkbygdens OK17:42+3:116:03
3Daniel HåkanssonOK Gränsen19:14+4:436:35
4Daniel SundqvistOK Orinto19:19+4:486:36
5Mikael BergstedtMarkbygdens OK19:24+4:536:38
6Klas JohanssonOK Tranan19:28+4:576:40
7Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna19:55+5:246:49
8Martin KlassonUlricehamns OK20:18+5:476:57
9Urban RingströmRydboholms SK20:45+6:147:06
10Johan FilipssonMarkaryds FK21:59+7:287:31
11Mats HolmbergOK Gränsen22:09+7:387:35
12Philip HjellströmGränna-Bygdens OK22:20+7:497:38
13Viggo WulffOK Gränsen23:45+9:148:08
14Rikard HultOK Gränsen25:15+10:448:38
15Marcus RagnarssonMarkbygdens OK28:53+14:229:53
Erik NeroMullsjö SOKej godkänd

D18

2 370 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maja KindlundOK Tranan19:238:10

D16

2 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma IvarssonOK Kullingshof20:279:10
2Astrid ErikssonUlricehamns OK23:40+3:1310:36

H16

2 320 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ludvig CarlbomUlricehamns OK15:196:36
2Anton BlomqvistMarkbygdens OK17:47+2:287:39
3Isak HenningssonOK Gisle21:11+5:529:07
Adam SkoglundUlricehamns OKej start

D14

2 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna NilssonHestra IF14:337:16
2Ebba NäsmanLerums SOK15:52+1:197:56
3Klara NilssonHestra IF17:34+3:018:47
4Stella BurénIK Ymer17:58+3:258:59
5Elin RothzénOK Gisle21:10+6:3710:35
6Ellen ArneborgUlricehamns OK26:35+12:0213:17
Maja NordinUlricehamns OKej godkänd

H14

2 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Isak SkoglundUlricehamns OK15:217:40
2Isak JohanssonOK Gisle15:55+0:347:57
3Lukas KlangUlricehamns OK17:30+2:098:45
4Noel BengtssonOK Skogshjortarna19:04+3:439:32
5Tim AnderssonOK Tranan19:32+4:119:46
6Rasmus LarssonBredareds IF20:03+4:4210:01
7Oliver JohanssonBredareds IF20:24+5:0310:12
Otto LarssonOK Trananej start

D12

1 740 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alice WernklevIK Ymer13:497:56
2Helena ErikssonUlricehamns OK14:29+0:408:19
3Elin BlomqvistMarkbygdens OK14:32+0:438:21
4Elsie HäggmarkMarkbygdens OK14:50+1:018:31
5Mira FlansbjerKinnaströms SK16:56+3:079:43
6Frida SkoglundUlricehamns OK18:03+4:1410:22
7Ella PetterssonOK Kullingshof21:18+7:2912:14
8Wilma PalmqvistOK Tranan21:26+7:3712:19
9Frida RothzénOK Gisle22:30+8:4112:55
10Agnes WåkeråsRydboholms SK23:22+9:3313:25

H12

1 740 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle NordinUlricehamns OK12:247:07
2Edvin LennartsonUlricehamns OK13:58+1:348:01
3Erik ArneborgUlricehamns OK17:01+4:379:46
4Joar BlomqvistBredareds IF17:59+5:3510:20
5Elliot BurvallOK Orinto21:12+8:4812:11
6William JosefssonOK Kullingshof27:45+15:2115:56
Erik KindlundOK Trananej start

D10

1 510 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Meja PetterssonOK Kullingshof20:3413:37
2Alice LarssonBredareds IF21:58+1:2414:32
3Cornelia MellbergOK Kullingshof22:42+2:0815:01
4Nora JacobssonOK Kullingshof31:30+10:5620:51

H10

1 510 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar IngelsboOK Tranan9:226:12
2Hannes HolmbergOK Gränsen11:53+2:317:52
3Elias BengtssonOK Tranan14:17+4:559:27
4Linus ClaessonUlricehamns OK15:52+6:3010:30
5Theo LarssonOK Tranan16:20+6:5810:49
6Viggo NäsmanLerums SOK16:30+7:0810:55
7Lukas HultOK Gränsen17:03+7:4111:17
8Mio KlassonUlricehamns OK17:38+8:1611:40
9Gustav LindqvistOK Gisle19:06+9:4412:38
10Ludvig BurvallOK Orinto20:24+11:0213:30
11Linus HolmbergOK Gränsen29:55+20:3319:48

D40

2 230 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny JohanssonOK Gisle15:276:55
2Jenny MartinssonJönköpings OK16:36+1:097:26
3Sara WulffOK Gränsen20:24+4:579:08
4Kristina FlansbjerKinnaströms SK23:09+7:4210:22
5Terese LarssonOK Tranan25:34+10:0711:27
Susanne BiörsOK Trananej godkänd

H40

2 540 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus BertilssonOK Skogshjortarna15:206:02
2Peter WernklevIK Ymer16:47+1:276:36
3Max LarssonOK Tranan17:14+1:546:47
4Patrik CarlbomUlricehamns OK17:27+2:076:52
5Magnus WåkeråsRydboholms SK18:16+2:567:11
6Lars ErikssonUlricehamns OK23:39+8:199:18

D45

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrika KindlundOK Tranan15:257:06
2Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna20:33+5:089:28
3Monika HjellströmGränna-Bygdens OK27:52+12:2712:50

H45

2 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas AnderssonOK Tranan14:406:11
2Ulf JohanssonOK Gisle15:16+0:366:26
3Kenneth JohanssonOK Tranan17:24+2:447:20
4Roger CarlssonOK Tranan18:03+3:237:36

H55

2 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christer MannfolkUlricehamns OK16:117:15
2Stefan OlofssonOK Gisle16:13+0:027:16
3Clas BörjessonIK Uven20:46+4:359:18
4Thomas AlmgrenBorås GIF24:55+8:4411:10
Andres LaasOK Skogshjortarnaej start

D60

1 960 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica MartinssonOK Tranan17:318:56
2Marianne KlassonUlricehamns OK17:46+0:159:03
3Kristina SvenningFalköpings AIK OK34:16+16:4517:28
Ann SvärmOK Gisleej start
Ann Warma LaasOK Skogshjortarnaej start

H60

2 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf PalmérUlricehamns OK14:126:32
2Magnus AnderssonUlricehamns OK18:21+4:098:27
3Bengt KlassonUlricehamns OK18:23+4:118:28
Jörgen IvarssonHestra IFej start

D65

1 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie LarssonSOK 6821:1011:57
2Inger LindblomOK Orinto33:15+12:0518:47

H65

2 000 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kent KardellLjungskile FK14:357:17
2Kjell MartinssonOK Tranan18:40+4:059:20
Björn PetterssonUlricehamns OKej godkänd
Lennart GustafssonJönköpings OKej start

D70

1 770 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kajsa TofténHjobygdens OK17:5710:08
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK18:39+0:4210:32
3Barbro AnderssonOK Skogshjortarna23:26+5:2913:14

H70

1 960 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK15:578:08
2Ingemar LindblomOK Orinto16:19+0:228:19
3Roland BomanUlricehamns OK17:08+1:118:44
4Ronny RagnarssonMarkbygdens OK19:04+3:079:43
5Lars-Olof RönnqvistOK Löftan19:43+3:4610:03
6Göran SvanBorås GIF23:47+7:5012:08
Dag LorénOK Friseneej godkänd

D75

1 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt RangertIK Ymer21:1513:11
2Ingrid HermanssonIK Ymer25:33+4:1815:52

H75

1 770 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna14:558:25
2Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna16:16+1:219:11
3Ronny AnderssonOK Skogshjortarna16:58+2:039:35
4Lars FranssonBottnaryds IF19:41+4:4611:07
5Lars-Åke LarssonOK Tranan24:08+9:1313:38
6Gunnar BrystHjobygdens OK25:50+10:5514:35
Lars LjungbergTrollhättans SOKej start

D80

1 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vivi-Anne BylundRydboholms SK24:3215:14
2Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna28:33+4:0117:43
Gunnel BörjessonIK Uvenej start

H80

1 610 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torild BornetunSkillingaryds FK21:0713:06
2Gunnar BylundRydboholms SK27:49+6:4217:16
3Sten HjelmOK Tranan28:15+7:0817:32
4Erland OlssonDalsjöfors GoIF37:05+15:5823:01
Bernt JohanssonOK Gisleej godkänd

Inskolning

1 010 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Theodore BjörfjällBredareds IFfullföljt
Mattis CarlströmIK Hakarpspojkarnafullföljt
Charlie KlassonUlricehamns OKfullföljt
Felix LarssonOK Trananfullföljt
Gustav MartinssonJönköpings OKfullföljt
Omar ShaboGällstadbygdens SOKfullföljt
Konrad SköldOK Gislefullföljt
Amanda SvärmOK Gislefullföljt
Olle VassGällstadbygdens SOKfullföljt
Selma WåkeråsRydboholms SKej godkänd

U1

1 370 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle BlomqvistMarkbygdens OK16:0511:44
2Alfred MartinssonJönköpings OK17:48+1:4312:59
3Cajsa LindqvistOK Gisle17:56+1:5113:05
4Oskar LindqvistOK Gisle18:30+2:2513:30
5Tilda JuvénOK Gränsen18:32+2:2713:31
6Moa JohanssonOK Gisle18:42+2:3713:38
6Filip BengtssonOK Tranan18:42+2:3713:38
8Leia KlassonUlricehamns OK18:46+2:4113:41
9Emil JuvénOK Gränsen23:19+7:1417:01
10Albin ThorneGällstadbygdens SOK25:25+9:2018:33
11Adelia BurvallOK Orinto28:53+12:4821:04
12Bojan WallentinLerums SOK39:31+23:2628:50
13Axel HofflanderGöteborg-Majorna OK39:32+23:2728:51

U2

1 530 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Noel AnderssonOK Tranan15:2310:03
2Elsa PalmqvistOK Tranan20:01+4:3813:04
3Gustaf IngelsboOK Tranan20:54+5:3113:39
4Amar ShaboGällstadbygdens SOK21:54+6:3114:18
5Hilma RylanderGällstadbygdens SOK23:43+8:2015:30
6Agnes JohanssonBredareds IF24:21+8:5815:54
7Andreas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL24:35+9:1216:04
8Moa ErlandssonOK Tranan24:53+9:3016:15
9Jonathan RingströmRydboholms SK26:35+11:1217:22
10Emil HofflanderGöteborg-Majorna OK27:17+11:5417:49
10Solveig WallentinLerums SOK27:17+11:5417:49
12Johannes BlomqvistBredareds IF29:18+13:5519:09
Moa BengtssonOK Skogshjortarnaej godkänd

Öppen motion 2

1 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna HögbergOK Tranan10:456:50
2Emma BengtssonOK Tranan14:05+3:208:58
3Malin BengtssonOK Tranan17:07+6:2210:54
4Pernilla NilssonHestra IF20:00+9:1512:44
5Albin BiörsIK Ymer21:28+10:4313:40
6Lis ErikssonUlricehamns OK21:44+10:5913:50
7Knut SvenningFalköpings AIK OK26:18+15:3316:45
Stephanie BaidaUlricehamns OKej godkänd

Öppen motion 5

2 130 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Torbjörn PetterssonOK Kullingshof14:326:49
2Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL14:59+0:277:02
3Jonas EmtervallUlricehamns OK15:31+0:597:17
4Andreas NäsmanLerums SOK16:28+1:567:43
5Åsa PetterssonOK Kullingshof17:43+3:118:19
6Christina LindqvistOK Gisle18:38+4:068:44
7Mikael JohanssonJönköpings OK19:57+5:259:21
8Robert BurénIK Ymer20:05+5:339:25
9Carina IvarssonOK Kullingshof20:50+6:189:46
10Leif BlomqvistBredareds IF21:01+6:299:52
11Ulf ClaessonUlricehamns OK21:46+7:1410:13
12Marina WennbergMarkbygdens OK25:21+10:4911:54
13Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK27:20+12:4812:49
14Ella JanssonTidaholm SOK Sisu29:38+15:0613:54
15Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK31:02+16:3014:34
16Linda WåkeråsRydboholms SK33:20+18:4815:38
17Maria HermanssonIK Ymer39:32+25:0018:33
18Eva LannfeltOK Skogshjortarna42:02+27:3019:44
19Birgitta JohanssonOK Tranan46:42+32:1021:55
Ulla RagnarssonMarkbygdens OKej godkänd
Stig WallermanBorås GIFej godkänd
Magnus JuvénOK Gränsenej godkänd
Elisabeth HenningssonOK Gisleej godkänd

Öppen motion 8

2 610 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mattias KarlssonOK Tranan17:096:34
2Mattias BiörsIK Ymer17:31+0:226:42
3Linus SvärmOK Gisle17:56+0:476:52
4Gustav ÖstenssonOK Tranan18:03+0:546:54
5Jesper IngelsboOK Tranan20:02+2:537:40
6Robert LindqvistOK Gisle20:24+3:157:48
7Peter WallentinLerums SOK21:26+4:178:12
8Helena BlomqvistMarkbygdens OK21:35+4:268:16
9Lasse BjörfjällBredareds IF21:49+4:408:21
10Margareta HofflanderGöteborg-Majorna OK22:25+5:168:35
11Lars ArneborgUlricehamns OK23:12+6:038:53
12Maria LennartsonUlricehamns OK23:33+6:249:01
13Fredrik HofflanderGöteborg-Majorna OK24:50+7:419:30
14Jörgen AdrianssonBorås GIF24:55+7:469:32
15Kajsa NordinUlricehamns OK26:04+8:559:59
16Morgan NilssonHestra IF29:18+12:0911:13
17Susanne ArneborgUlricehamns OK38:42+21:3314:49
Frida WallentinLerums SOKej godkänd
Peter ÖstenssonOK Trananej godkänd
Mattias BengtssonOK Trananej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser