Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, natt, Skåne med Tormestorpsträffen

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, natt, Skåne med Tormestorpsträffen
Arrangörsorganisation: Tormestorps IF
Datum: fredag 21 september 2018

D21

6 910 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad57:238:18
2Erica HöstHjärnarps OL1:24:21+26:5812:12
3Camilla NilssonOK Torfinn1:32:18+34:5513:21
4Anna BondesonLunds OK1:36:01+38:3813:53
5Elinor LindelöwHärlövs IF1:38:36+41:1314:16
6Linnea GustafssonOK Gynge1:42:39+45:1614:51
Emma BergmanOK Pan-Kristianstadej start

H21

10 060 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel KristianssonSkåneslättens OL1:19:547:56
2John OskarssonHelsingborgs SOK1:24:06+4:128:21
3Erik SchultzLunds OK2:05:34+45:4012:28
Erik AlnervikHelsingborgs SOKej godkänd
Johan NöjdFK Göingarnaej godkänd
Ola MartnerOK Pan-Kristianstadej start

D20

5 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad47:409:22
2Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad51:20+3:4010:06
Emmy HelmerssonHässleholms OKej godkänd

H20

7 330 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam SegerslättSkåneslättens OL1:15:0310:14
Axel HalvarssonKarlskrona SOKej godkänd

D18

4 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba JensenSkåneslättens OL51:2810:20
2Irmalinn NilssonHärlövs IF53:09+1:4110:40
3Hilda AxelssonFK Göingarna53:56+2:2810:49
4Tina LjungqvistLunds OK1:09:18+17:5013:54
Johanna NilssonFK Göingarnaej start

H18

6 240 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon HardenFK Boken47:227:35
2Oscar ModigOK Pan-Kristianstad48:46+1:247:48
3Daniel HellbergLunds OK51:55+4:338:19
4Jacob MobergHelsingborgs SOK52:45+5:238:27
5Ludvig HallabroHässleholms OK55:38+8:168:54
6Simon OlssonHjärnarps OL1:02:07+14:459:57
Albin KronkvistÖrkelljunga FKej godkänd

D16

4 370 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes LindblomMalmö OK40:429:18
2Sofia PalmFK Boken43:58+3:1610:03
3Nellie RydlundHässleholms OK44:58+4:1610:17
4Thea BökmanHelsingborgs SOK45:21+4:3910:22
5Hilma HolmströmHärlövs IF51:28+10:4611:46
6Moa WallenborgLunds OK52:42+12:0012:03
7Olivia LarssonLunds OK57:05+16:2313:03
8Elin NilssonAndrarums IF57:38+16:5613:11
9Hanna LarssonYstads OK58:07+17:2513:17
10Embla CinthioSkåneslättens OL59:30+18:4813:36
11Alva NystedtSkåneslättens OL1:03:22+22:4014:30

H16

5 080 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar David Broman JensenFarumTisvilde OK41:148:07
2Edvin SelinFK Göingarna42:28+1:148:21
3Albin WeidenSkåneslättens OL44:28+3:148:45
4Melker AnderssonOK Pan-Kristianstad47:59+6:459:26
5Carl ÅsLunds OK51:13+9:5910:04
6Theis MunktvedAllerød OK52:06+10:5210:15
7Alfred AhltinMalmö OK53:20+12:0610:29
8Agust KronkvistÖrkelljunga FK54:40+13:2610:45
9Hans Grønborg NielsenAllerød OK56:39+15:2511:09
10Erik JohanssonFK Boken57:22+16:0811:17
11Ivar HelmerssonHässleholms OK1:00:41+19:2711:56
12Stellan GradinAndrarums IF1:11:55+30:4114:09
13Klas LjungqvistLunds OK1:13:12+31:5814:24
14Erik ThoressonAndrarums IF1:24:59+43:4516:43
15Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:26:11+44:5716:57
Erik AlbinssonHjärnarps OLej godkänd
Loke HedbergLunds OKej start

D14

3 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice OlvegårdFK Göingarna42:2310:57
2Linnea RydlundHässleholms OK45:14+2:5111:41
3Emmy PalmFK Boken45:32+3:0911:45
4Tuva SelinFK Göingarna50:18+7:5512:59
5Viola HolmströmHärlövs IF53:14+10:5113:45
Elsa WibergHelsingborgs SOKej godkänd
Alice PerssonOK Tyringeej godkänd

H14

3 930 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svante SelinFK Göingarna30:177:42
2Hugo CedervallÖrkelljunga FK37:16+6:599:28
3Wilmer SelinFK Göingarna37:19+7:029:29
4Elia KämpeÖrkelljunga FK38:20+8:039:45
5Tobias OllozFarumTisvilde OK40:50+10:3310:23
6Isak AnderssonLunds OK43:49+13:3211:08
7Alfred KjellénHelsingborgs SOK44:26+14:0911:18
8Love PerssonMalmö OK50:26+20:0912:49
9David MorénHjärnarps OL55:54+25:3714:13
10Viktor AhltinMalmö OK1:05:27+35:1016:39
David OlanderLunds OKej godkänd
Arvid AlbinssonHjärnarps OLej godkänd
William SteffertOK Tyringeej godkänd
Adam JohanssonSkåneslättens OLej start
Noah KrikströmHjärnarps OLej start
Casper TuressonHärlövs IFej start

D12

2 610 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina ÅsLunds OK22:558:46
2Alice JohanssonFK Boken27:13+4:1810:25
3Ebba RanbroHelsingborgs SOK29:07+6:1211:09
4Sara LjungqvistLunds OK32:13+9:1812:20
5Anna BenattiSkåneslättens OL33:04+10:0912:40
6Saga ChristensenSkåneslättens OL33:40+10:4512:53
7Mathea YngveOK Kontinent36:07+13:1213:50
8Saga PalmertzHelsingborgs SOK36:31+13:3613:59
9Liv LundsgaardOK Kontinent41:24+18:2915:51
Aprilia CinthioSkåneslättens OLej godkänd

H12

2 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna24:209:19
2Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna31:06+6:4611:54
3Kurt SjöbergHelsingborgs SOK35:56+11:3613:46
4Hugo ThoressonAndrarums IF40:46+16:2615:37
5Nils PerssonOK Tyringe53:42+29:2220:34
6Elias PalmertzHelsingborgs SOK58:03+33:4322:14
Eskil SoelbergAndrarums IFej godkänd
Otto NybergÖrkelljunga FKej start

D35

5 610 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marlene BjärehedMalmö OK48:158:36
2Sara EngOK Pan-Kristianstad57:04+8:4910:10
3Maria MickelåkerAndrarums IF1:05:53+17:3811:44

H35

6 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik EngOK Pan-Kristianstad52:557:39
2Patrik JohanssonHelsingborgs SOK55:49+2:548:04
3Per Erik JönssonOK Torfinn1:02:54+9:599:06
4Felix AlnervikHelsingborgs SOK1:08:40+15:459:56
5David LarssonLunds OK1:16:05+23:1011:00
6Jonas BengtssonHelsingborgs SOK1:16:45+23:5011:06
Jonathan GunnarssonMalmö OKej godkänd

D40

4 980 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonSkåneslättens OL52:2810:32
2Marion BüchliOLG Suhr1:08:06+15:3813:40
3Maria HelmerssonHässleholms OK1:10:23+17:5514:07
4Anna WikströmHästveda OK1:21:47+29:1916:25
5Lotta EkbergÖrkelljunga FK1:23:31+31:0316:46
Frida PalmFK Bokenej godkänd
Camilla SelinFK Göingarnaej godkänd
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd

H40

7 330 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik StåhlHjärnarps OL1:04:038:44
2Rasmus GrönlundLunds OK1:04:13+0:108:45
3Jesper HåkanssonFK Göingarna1:05:42+1:398:57
4Ulf NilssonHjärnarps OL1:12:15+8:129:51
5Henrik AnderssonHässleholms OK1:14:07+10:0410:06
6Magnus EmilssonFK Åsen1:17:11+13:0810:31
7Andréas PalmertzHelsingborgs SOK1:27:18+23:1511:54
8Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad1:33:05+29:0212:41
Jonas NorénHelsingborgs SOKej godkänd
Mikael PerssonFK Göingarnaej start

D45

4 370 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad42:439:46
2Anna LjungqvistLunds OK54:54+12:1112:33
3Carina RydlundHässleholms OK56:20+13:3712:53
4Marie AlbinssonHjärnarps OL1:00:56+18:1313:56
5Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:04:56+22:1314:51
6Carina ThynellHärlövs IF1:35:18+52:3521:48

H45

6 240 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Conny RaskHjärnarps OL50:228:04
2Håkan PalmFK Boken52:52+2:308:28
3Fabian LjungqvistLunds OK54:30+4:088:44
4Magnus GranqvistFK Göingarna57:06+6:449:09
5Fredrik HugossonLunds OK57:40+7:189:14
6Magnus WallenborgLunds OK57:54+7:329:16
7Mats RanbroHelsingborgs SOK1:02:43+12:2110:03
8Urban SchmidtOK Kontinent1:04:15+13:5310:17
9Raul HindovLunds OK1:05:28+15:0610:29
10Pär FridsellOK Pan-Kristianstad1:07:25+17:0310:48
11Björn NilssonHärlövs IF1:07:46+17:2410:51
12David EkstrandHässleholms OK1:09:42+19:2011:10
13Fredrik NystedtSkåneslättens OL1:12:45+22:2311:39
14Nils HelmerssonHässleholms OK1:12:56+22:3411:41
15Michael NilssonAndrarums IF1:13:05+22:4311:42
16Magnus RydlundHässleholms OK1:14:08+23:4611:52
17Lennart MorénHjärnarps OL1:16:39+26:1712:17
18Tomas VensrydEslövs FK1:18:57+28:3512:39
19Johan JensenSkåneslättens OL1:31:28+41:0614:39
20Magnus CinthioSkåneslättens OL1:44:12+53:5016:41
Magnus JonassonMalmö OKej godkänd
Heide PerssonAndrarums IFej start
Anders SvenssonLunds OKej start
Dan JohanssonFK Bokenej start

D50

3 860 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OlssonÖrkelljunga FK40:5710:36
2Carina GustafssonOK Gynge41:21+0:2410:42
3Kristina SpångbergLunds OK46:30+5:3312:02
Karin JägrydSkåneslättens OLej start

H50

5 610 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna46:358:18
2Henrik LarssonFK Göingarna49:36+3:018:50
3Henric HöglindOK Pan-Kristianstad49:38+3:038:50
4Magnus LarsenFK Boken52:14+5:399:18
5Håkan AxelssonFK Göingarna52:31+5:569:21
6Håkan ErikssonHästveda OK55:38+9:039:55
7Håkan GrubbMalmö OK59:05+12:3010:31
8Mikael GustafssonOK Gynge59:20+12:4510:34
9Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK59:42+13:0710:38
10Mårten WikströmHalmstad OK1:01:28+14:5310:57
11Olof BarrSkåneslättens OL1:01:29+14:5410:57
12Tomas NilssonHässleholms OK1:01:38+15:0310:59
13Jonas JönssonOK Tyringe1:03:51+17:1611:22
14Carl AspegrenHässleholms OK1:05:30+18:5511:40
15Magnus OlssonHjärnarps OL1:13:22+26:4713:04
16Jan JohanssonSkåneslättens OL1:16:53+30:1813:42
Anders JägrydSkåneslättens OLej start

D55

3 860 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Snogerup LinseLunds OK40:1310:25
2Britt-Marie BengtssonFK Åsen42:15+2:0210:56
3Ingela AnderssonLunds OK44:02+3:4911:24
4Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK45:36+5:2311:48
5Anne UddEslövs FK46:58+6:4512:10
6Ing-Britt SwedenborgLunds OK51:26+11:1313:19
Tina HagårdRävetofta OKej godkänd
Christina SegerslättSkåneslättens OLej start

H55

5 080 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pesho HedbergLunds OK44:178:43
2Jörgen ModigOK Pan-Kristianstad44:27+0:108:45
3Mats BrorssonTockarps IK48:56+4:399:37
4Johnny NimvikFK Åsen53:53+9:3610:36
5Hans PerssonAndrarums IF1:01:39+17:2212:08
6Gert PetterssonLunds OK1:03:49+19:3212:33
7Sverker ErikssonOK Gynge1:05:53+21:3612:58
8Håkan LarssonFK Göingarna1:17:53+33:3615:19
Lars ErikssonHjärnarps OLej godkänd
Per-Erik BengtssonLunds OKej start

D60

3 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK35:5110:42
2Anna LarssonÖrkelljunga FK44:43+8:5213:20
Eva EmanuelssonHelsingborgs SOKej start

H60

4 980 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingmar EkelövSkåneslättens OL52:0810:28
2Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK52:59+0:5110:38
3Ingemar PeterssonMarkaryds FK1:09:06+16:5813:52
4Sten SegerslättSkåneslättens OL1:09:30+17:2213:57
5Jan WahlströmSnättringe SK1:14:00+21:5214:51
6Kyrre ThalbergLunds OK1:24:15+32:0716:55
Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOKej start

D65

3 350 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun NilssonLunds OK49:3814:48
2Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL57:21+7:4317:07
3Karin LarssonOK Kompassen1:31:41+42:0327:22
Sonja HammarOK Kompassenej godkänd
Åsa StåhlHjärnarps OLej godkänd

H65

4 370 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK53:4512:17
2Olle BohmanHjärnarps OL53:50+0:0512:19
3Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK57:46+4:0113:13
4Stig JohanssonHelsingborgs SOK1:04:36+10:5114:46
5Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad1:08:20+14:3515:38
6Bo Anders NilssonLunds OK1:09:06+15:2115:48
7Tommy HautopOK Pan-Kristianstad1:13:15+19:3016:45
8Lars JohanssonMalmö OK1:17:23+23:3817:42
Anders YngveOK Kontinentej godkänd
Bengt HanssonAndrarums IFej godkänd
Roland DahlmanMalmö OKej godkänd
Rolf GustafssonHelsingborgs SOKej godkänd

D70

2 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maj-Britt ByströmRävetofta OK48:3617:56
Gull SvenssonÖrkelljunga FKej godkänd
Britt Forsell PirozziSkåneslättens OLej godkänd
Maria Foster SchadSkåneslättens OLej godkänd

H70

3 860 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK40:3410:30
2Åke PerssonHjärnarps OL41:08+0:3410:39
3Lars PerssonOK Kompassen42:14+1:4010:56
4Ronald Mc GrailHjärnarps OL44:46+4:1211:35
5Janne LindholmFrosta OK45:52+5:1811:52 Ladda ner rutt i gpx-format
6Håkan NilssonMalmö OK46:37+6:0312:04
7Bengt StåhlHjärnarps OL1:10:09+29:3518:10
8Leif KarlssonFrosta OK1:21:04+40:3021:00
9Leif MalmHärlövs IF1:24:01+43:2721:45
10Nils-Erik BondessonFrosta OK1:30:19+49:4523:23
11Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK1:51:48+1:11:1428:57
Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOKej godkänd
Per-Olof FernbergIS Skanneej start

H75

3 350 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke EkstrandHärlövs IF47:1214:05
2Anders CarlssonSkåneslättens OL55:54+8:4216:41
3Roland OffrellFrosta OK56:31+9:1916:52
4Bertil OttossonFK Göingarna57:09+9:5717:03
5Inge PerssonFK Boken57:38+10:2617:12
6Sten Åke KvistIS Kullen1:01:22+14:1018:19
7Bo SvenssonÖrkelljunga FK1:03:11+15:5918:51
8Ingemar SvenssonLunds OK1:11:21+24:0921:17
9Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad1:14:46+27:3422:19
10Kenneth LindborgHässleholms OK1:48:18+1:01:0632:19
Sven-Erik ForsellSkåneslättens OLej godkänd
Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstadej godkänd
Christer LjungquistLunds OKej godkänd

H80

2 710 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arne GustafssonMalmö OK36:2313:25
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad45:45+9:2216:52
3Jan-Eric NelkingFK Åsen1:46:57+1:10:3439:27

Öppen motion 1

2 640 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin GranqvistFK Göingarna31:1411:49
2Gustav GranqvistFK Göingarna31:21+0:0711:52
3Johanna OttossonÖrkelljunga FK32:34+1:2012:20
4Alma KjellénHelsingborgs SOK37:18+6:0414:07
5Klas BogsjöHelsingborgs SOK37:25+6:1114:10
6Axel NilssonÖrkelljunga FK38:36+7:2214:37
7Ebba NilssonÖrkelljunga FK38:52+7:3814:43
8Linnea StéenHelsingborgs SOK44:13+12:5916:44
9Delia CondoriHästveda OK52:06+20:5219:44
10Emma Nilsson CondoriHästveda OK52:08+20:5419:44
11Kristina Nilsson CondoriHästveda OK52:11+20:5719:45
12Emma LundsgaardOK Kontinent1:01:08+29:5423:09
13Madelene TörnblomHässleholms OK1:04:51+33:3724:33

Öppen motion 7

3 350 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus ThuressonSkåneslättens OL37:1511:07
2Gabriel SteffertOK Tyringe38:25+1:1011:28
3Christina SternerTockarps IK45:15+8:0013:30
4Annika EngelHässleholms OK45:27+8:1213:34
5Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad45:47+8:3213:40
6Marie SvenssonFK Åsen57:22+20:0717:07
7Josefina BerglundFK Boken58:06+20:5117:20
8Oskar AronssonKlubblös58:58+21:4317:36
9Arne AnderssonOK Torfinn1:05:12+27:5719:27
10Tor HellbergLunds OK1:05:24+28:0919:31 Ladda ner rutt i gpx-format
11Claes OlvegårdFK Göingarna1:06:42+29:2719:54
12Kerstin OlvegårdFK Göingarna1:06:48+29:3319:56
13Helen NilssonHärlövs IF1:12:50+35:3521:44
14Anne-Li AugustssonOK Tyringe1:14:49+37:3422:20
15Fredrik NilssonÖrkelljunga FK1:30:01+52:4626:52
Johan StåhlHjärnarps OLej godkänd
Tommy BengtssonHässleholms OKej godkänd
Martin WidmerOLG Suhrej godkänd
Björn NordströmHässleholms OKej godkänd
Lennart StenssonHelsingborgs SOKej start
Maria TuressonHärlövs IFej start

Öppen motion 8

4 370 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon YngveOK Kontinent42:359:44
2Mattias JohanssonOK Pan-Kristianstad48:34+5:5911:06
3Angelika LarssonHelsingborgs SOK49:05+6:3011:13
4Mantas ZalagaSkåneslättens OL1:01:09+18:3413:59
5Matilda ArboreliusIS Kullen1:02:48+20:1314:22
6Niels-Peter Vest NielsenAllerød OK1:03:27+20:5214:31
7Linda SvenssonSkåneslättens OL1:06:27+23:5215:12
8Jens ArboreliusIS Kullen1:07:04+24:2915:20
9Magnus RörstamFrosta OK1:12:43+30:0816:38
10Mark ObersHästveda OK1:13:05+30:3016:43
Torgny HolmströmHärlövs IFej godkänd

Öppen motion 9

7 330 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel NilssonSkåneslättens OL1:08:389:21
2André BjärbyFrosta OK1:15:45+7:0710:20
Simon PreutzOK Torfinnej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser