Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gillberga Gille

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gillberga Gille
Arrangörsorganisation: Västerås SOK
Datum: torsdag 20 april 2017

Klass A

4 140 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin TichovskySK Praga39:079:26
2Per Erik FogelVästerås SOK41:45+2:3810:05
3Alf LindbergKöping-Kolsva OK42:13+3:0610:11
4Sven-Olov WiklundArboga OK42:20+3:1310:13
5Jan-Eric HellgrenNorbergs OK42:29+3:2210:15
6Stig LandstorpOK Tor42:37+3:3010:17
7Hana TichovskaSK Praga43:30+4:2310:30
8Ola LindholmKöping-Kolsva OK44:21+5:1410:42
9Joakim ThornellSurahammars SOK44:54+5:4710:50
10Pernilla KlemetsHallstahammars OK44:57+5:5010:51
11Johan KällmanNorbergs OK47:49+8:4211:32
12Henrik OlssonHallstahammars OK48:24+9:1711:41
13Jan JohanssonIF Thor48:52+9:4511:48
14Leo JohanssonVandrarringen50:37+11:3012:13
15Kurt Håkan AnderssonOK Tor51:37+12:3012:28
16Leif JanssonEskilstuna OL54:14+15:0713:05
17Peder WickströmArboga OK54:19+15:1213:07
18Sandra BurénKöping-Kolsva OK56:56+17:4913:45
19Leif VadmanKöping-Kolsva OK57:42+18:3513:56
20Åkr GranstamOK Tor1:03:37+24:3015:21
21Leif ThorssonOK Grip1:05:14+26:0715:45
22Tommy WåhlinVästerås SOK1:05:34+26:2715:50
23Nils OlssonVandrarringen1:06:30+27:2316:03
24Kurt ErikssonVandrarringen1:09:40+30:3316:49
25Bengt JönssonÅkers IF1:13:55+34:4817:51
26Kjell FröbergEskilstuna OL1:14:54+35:4718:05
27Ronny AnderssonIF Rune1:17:26+38:1918:42
Mats HastadFellingsbro GOIFej godkänd

Klass B

3 800 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JansonArboga OK47:0012:22
2Stig PedersonSödertälje IF47:53+0:5312:36
3Ragnar ErikssonOK Hedströmmen48:33+1:3312:46
4Esko RaitaÄrla IF50:24+3:2413:15
5Håkan SöderkvistArboga OK51:15+4:1513:29
6Anna-Karin JohanssonVandrarringen51:24+4:2413:31
7Göran JanzonArboga OK53:19+6:1914:01
8Anita JohanssonOK Tor53:36+6:3614:06
9Bo LindkvistKöping-Kolsva OK53:50+6:5014:10
10Thom SandvikAvesta OK54:05+7:0514:13
11Henry WestmanSala OK54:46+7:4614:24
12Eva KjellmanVandrarringen55:10+8:1014:31
13Per-Arne EkbomArboga OK56:03+9:0314:45
14Anders RymanArboga OK56:18+9:1814:48
15Peter LjungströmVästerås SOK56:32+9:3214:52
16Lars JohanssonOK Tor57:17+10:1715:04
17Emma KlemetsKöping-Kolsva OK1:00:16+13:1615:51
18Lars-Erik RaskVästerås SOK1:01:14+14:1416:06
19Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL1:03:18+16:1816:39
20Bo OrtmanVandrarringen1:03:40+16:4016:45
21Mats HållénSK Trim/Virsbo1:05:51+18:5117:19
22Åke ErikssonOK Grip1:08:38+21:3818:03
23Annika NorströmHallstahammars OK1:08:47+21:4718:06
24Eva KarlssonVästerås SOK1:11:48+24:4818:53
25Anders WikströmVästerås SOK1:16:02+29:0220:00
26Lena HedmanHallstahammars OK1:27:52+40:5223:07
Gullan AnderssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Göran AnderssonVästerås SOKej godkänd

Klass C

2 960 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ivar MöllbergArboga OK35:4012:02
2Mats ErikssonSala OK36:52+1:1212:27
3Ulf SvedestamEskilstuna OL37:22+1:4212:37
4Christer AnderssonKlubblös38:47+3:0713:06
5Ingemar JonssonHallstahammars OK39:46+4:0613:26
6Jan AnderssonNorbergs OK40:04+4:2413:32
7Hans BergströmNorbergs OK40:35+4:5513:42
8Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL40:53+5:1313:48
9Siv FrodinKöping-Kolsva OK42:41+7:0114:25
10Åke SchylanderSträngnäs-Malmby OL42:59+7:1914:31
11Kjell MjöbergHallstahammars OK43:31+7:5114:42
12Sixten WesterlundSödertälje IF44:32+8:5215:02
13Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL45:30+9:5015:22
14Rune VikmanVästerås SOK45:37+9:5715:24
15Ronny LindkvistVästerås SOK45:40+10:0015:25
16Owe EekKöping-Kolsva OK45:51+10:1115:29
17Catharina EkmanVästerås SOK46:05+10:2515:34 Ladda ner rutt i gpx-format
18Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF46:31+10:5115:42
19Kristina WåhlinVästerås SOK47:21+11:4115:59
20Göran WiigHallstahammars OK47:52+12:1216:10
21Jan ÅhsNorbergs OK48:16+12:3616:18
22Alf KårefältOK Tor48:21+12:4116:20 Ladda ner rutt i gpx-format
23Lars KjellmanVandrarringen48:54+13:1416:31
24Bo KarlssonKöping-Kolsva OK49:56+14:1616:52
25Stig GustavssonSödertälje IF50:06+14:2616:55
26Anders WelénHallstahammars OK50:21+14:4117:00
27Kerstin SundbergVästerås SOK50:42+15:0217:07
28Rune SandbergHallstahammars OK52:19+16:3917:40
29Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo52:59+17:1917:53
30Rolf LindblomKjula IF54:46+19:0618:30
31Jan RehdinKöping-Kolsva OK54:48+19:0818:30
32Kerstin Vidner-ErikssonKöping-Kolsva OK55:19+19:3918:41
33Berit GustavssonSödertälje IF55:54+20:1418:53
34Christer LiwellÄrla IF56:54+21:1419:13
35Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK57:34+21:5419:26
36Sune AhlinKöping-Kolsva OK59:14+23:3420:00
37Hans SundgrenVästerås RK1:00:52+25:1220:33
38Birgitta ErikssonSträngnäs-Malmby OL1:01:13+25:3320:40
39Björn BelfrageKöping-Kolsva OK1:02:42+27:0221:10
40Stig EklundOK Enen1:03:55+28:1521:35
41Lennart ErikssonOK Enen1:13:56+38:1624:58
42Bo LenanderVästerås SOK1:23:11+47:3128:06
43Barbro MelvingerOK Enen1:23:23+47:4328:10
Lars-Olof JohanssonSala OKej godkänd
Bengt OdeVästerås SOKej godkänd
Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd
Lars SöderlundHallstahammars OKutgått

Klass D

1 970 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo31:1515:51
2Bengt LindkvistÅkers IF32:37+1:2216:33
3Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK32:47+1:3216:38
4Ann-Sofi SandvikAvesta OK32:48+1:3316:38
5Per JacobssonArboga OK34:24+3:0917:27
6Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo36:28+5:1318:30
7Gun SkankeEskilstuna OL39:07+7:5219:51
8Åke MjöbergVästerås SOK39:25+8:1020:00
9Görel SvedestamEskilstuna OL41:59+10:4421:18
10Stig LundinEskilstuna OL43:04+11:4921:51
11Stig WesterbergOK Tor43:11+11:5621:55
12Torolf OlssonOK Tor44:40+13:2522:40
13Lars-Olof StenströmEskilstuna OL46:28+15:1323:35
14Jan BurellOK Enen46:49+15:3423:45
15Lennart LundhÄrla IF46:59+15:4423:50
16Margareta JönssonÅkers IF47:10+15:5523:56
17Jan Erik SindmarkHallstahammars OK48:03+16:4824:23
18Signar PalmHallstahammars OK48:42+17:2724:43
19Monica AndreassonOK Tor49:10+17:5524:57
20Anders JohanssonKjula IF50:08+18:5325:26
21Lars AndreassonOK Tor51:16+20:0126:01
22Marianne ArnholmEskilstuna OL52:07+20:5226:27
23Sten SvenssonÄrla IF52:18+21:0326:32
24Britt LarssonVästerås SOK53:24+22:0927:06
25Boy NymanVandrarringen54:07+22:5227:28
26Birger HanssonKöping-Kolsva OK56:00+24:4528:25
27Rose-Marie KarlssonKöping-Kolsva OK58:14+26:5929:33
28Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:01:48+30:3331:22
29Wincent LiljekvistIF Rune1:04:26+33:1132:42
30Christina GohdeVästerås SOK1:07:14+35:5934:07
31Göran KarlssonOK Grip1:07:20+36:0534:10
32Leif SundNorbergs OK1:12:13+40:5836:39

Klass E

1 350 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid LundinEskilstuna OL35:3026:17
2Liz PorteousVandrarringen44:27+8:5732:55
3Lars ErnstssonVästerås SOK50:23+14:5337:19
4Martin BergstrandVandrarringen1:01:26+25:5645:30
5Nils Gunnar SvenssonKöping-Kolsva OK1:09:47+34:1751:41
Benkt LarssonHimmeta IFej godkänd
Gun AnderssonEskilstuna OLutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser